Laatste nieuws In beroep gegaan tegen inbeslagneming sleper Tweede aboniiemeiitsvoorstelling in de Leidse Schouwburg Gemeentesecretaris Voorschoten viert zilveren jubileum niet Officieren „Noord-Holland" Vermist meisje vermoord? DINSDAG 17 OKTOBER 1961 Rotterdams Toneel bracht Jerusië Max Nord, de vertaler van „Genou- sie". zet in zijn begeleidend voorwoord uiteen dat de schrijver zijn naam, René de Obaldia aan zijn Panamese vader en z'n zin voor humor aan zijn Franse moe der dankt. Zijn geboorteplaats is Hong kong (1918) en hij heeft zich opgewerkt tot een geliefd toneelschrijver in Frank rijk. Hij begon als dichter en één van zijn romans werd bekroond. In tegen stelling met zijn Nederlandse collega's, die hun bestaan in de journalistiek vin den, was zijn arbeidsveld aanvankelijk in de uitgeverij gelegen. Behalve „Genou- sie" dat nog slechts één jaar oud is en door Jean Vilar op het repertoire werd genomen, schreef hij zeven éénacters onder de titel „Impromptus Loisir" waarvan er thans vier in Parijs gaan. Max Nord betoogt verder dat de zéér Franse grapjes van de originele tekst voor een opvoering in ons land vroegen om een vrijere vertaling dan de letter lijke. Niet de auteur, doch de vertaler is aansprakelijk voor de toespelingen op Nederlandse politieke, literaire en an dere toestanden. Het valt te betwijfelen of de trans plantatie van de typisch Franse esprit op de gezapige Hollandse sfeer volledig geslaagd mag heten; geheel voldaan zijn wü niet. De comedie speelt zich af ten huize van mevrouw van Snaerholte, waar een uitgezocht gezelschap vertegenwoordi gers van de wetenschap en van de kunst zich onderhouden alvorens aan tafel te gaan. De jonge en zeer aantrekkelijke echtgenote van de toneelschrijver Rin keling, (een bij uitstek toepasselijke naam voor een Needrlands auteur). Irene is afkomstig uit een héél ver en vreemd land en spreekt nog geen woord Reorganisatie bij Van Wijk Heringa Eervol ontslag dr. J. C. M. van Rhee Commissarissen van Van Wijk en He ringa N.V. te Leiden delen mede, dat de resultaten over het boekjaar 1960 hen hebben doen besluiten tot een reorga nisatie over te gaan teneinde tot spoe dige verbetering te komen. In verband hiermede heeft dr. J. C. M. van Rhee verzocht van zijn functie als directeur der vennootschap te wor den ontheven. Commissarissen hebben dr. Van Rhee op de meest eervolle wijze met ingang van 1 mei 1962 ontslag ver leend als directeur der vennootschap. Commissarissen hebben de heer H. A. M. E. van Dooren, gedelegeerd commis saris der vennootschap, bereid gevon den, in samenwerking met de directeur, de heer J. W. Heringa, de algehele lei ding der vennootschap op zich te ne men, totdat nader In de betreffende va cature is voorzien. Met betrekking tot de over 1961 te ver wachten resultaten wordt medegedeeld, dat de gang van zaken in de maanden, welke zijn verlopen sedert de in juli ge houden aandeelhoudersvergadering, niet zodanig is geweest, dat een meer opti mistisch oordeel over het resultaat over 1961 kan worden uitgesproken dan in voornoemde vergadering tot uitdrukking is gebracht. „Ons Grunnegerlaand" zag Vico Torriani Onder voorzitterschap van de heer Klevering hield de vereniging „Ons Grunnegerlaand" gisteren haar algemene ledenvergadering in „Ons Centrum". De penningmeester kon melding maken van een klein batig saldo. De aftredende bestuursleden mevrouw Nanning en de heer Steenge werden herkozen tot secretaresse en penning meester. Na het officiële gedeelte vertoonde de heer Holvast de kleurenfilm „Gitarren der Liebe" met Vico Torriani en het be kende orkest van Mantovani. De aanwezigen hebben ten zeerste van de film genoten. Het verdere programma van de vereniging ziet er als volgt uit: 18 november '61 toneelavond; 13 januari '62 nieuwjaarsvisite; 24 februari '62 voordrachtavond; 14 april '62 toneel avond. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het kand. ex. westerse so ciale wetenschappen mej. A. G. Blocks te Wassenaar en de heer R. Hoogen- doorn te Den Haag; voor het kand .ex. Franse taal- en letterkunde mej. I. N. Meijer te Leiden; voor het doet. ex. ge neeskunde II de heer W. J. Rietveld te Rijswijk; voor het semi-artsex. de heren H. Pomes te Leiden, P. Spit te Leiden en C. J. Timmermans te Den Haag; voor het artsex. mej. V. A. van Leeuwen te Leidschendam en de heren W. de Bruijne te Leiden en H. Mulderye te Amsterdam; voor het kandidaatsexa men Duitse taal- en letterkunde de heer J. Th. M. de Vries te Den Haag. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Robertus Bartholomeus Johanines, 2n. van G. A. G. Nagtegaal en E. G. van Ros senberg; Bemadetto Agatha Mairgaretha. dr. van S. T. Munsterman en W. C. Vee- lentourf; Catharine. Helena Johanna, dir. van W. L. Passchler en J. T. Vrijburg; Elisabeth Clementina Maria, dr. v. N. G. Mens en K. M. Zwaan; Adriane Klaztne, dr. van E. van Dijk en J. van der LuiJt; Koenraad, zn. van J. v. d. Hoek en C. J. Biesheuvel; Nicolaas, zn. van N. Klinken berg en M. C. van Duijn; Catharina Maria, dr. van P. Z. Sierat en A. P. Missler; Ma rijke Aleld. dr. van P. van Beijeren en J. Werther; Johanna Carelina, dr. van G. J. v. d. Llppe en J .C. van Poelgeest; Hen drik Cornells, zn. van C. de Vries en M. A. v .d. Plas; Ingrid Petronella Maria, dr. van J. M. v. d. Maat en C. J. Lubbe; Hen drik. zn. van F. v. d. Nat en K. Boon; Johannes Jacob, zn. van J. T. van Kam pen en C. C. v. d. Nouland; Marco, zn. van P. Azier en J. H. M. Vermond; Renate. dr. van C. van Staveren en A. J. van Klaveren; Gerarda, dr. van D. van Eg- mond en C. Guijt; Marc. zn. van LJ. T. v. d. Oever en M. J. M. Smit GETROUWD. J. P. C. M. van Wamel en N. Molenaar: A. Jesse en M. Poot. OVERLEDEN. W. Goldberg. 75 Jaar, man, L. van Delft 2 dagen, zoon, P. van Veen, 83 Jaar, man. A. Hoogeboom. 76 jaar. man; F. Böhm, 54 Jaar .man; T. van Leverink. 31 Jaar, echt- gen. van J. van Egmond; A. Bendiien, 65 jaar, wed. van G. E. Cath; N. D. Riet veld. 72 Jaar. wed. van D. Aanen; H. J. J. van Alphen, 86 Jaar. man; A. M. le Malr, 66 Jaar, man; P. Vogelenzang. 79 Jaar. plan; J. P. van der Laaken, 70 Jaar, man. Nederlands, wat haar niet belet de ge voelens van de dichter Hugo Pauwhof, die smoorlijk verliefd op haar is. spon taan te beantwoorden. De niet meer in toom te houden hartstocht leidt, linea recta, met de onverbiddelijke logica van een droom tot moord op Irene's echtgenoot. Dan weerklinkt de gong. Men gaat aan tafel. Er is niets gebeurd. Inderdaad heeft Pauwhof in een flits de dramatische oplossing slechts gedroomd. Onder leiding van Luc Lutz hebben de Rotterdammers het gebrek aan wezen lijke inhoud van deze comedie, (van een intrigue is nauwelijks sprake) niet ge heel kunnen overspelen, ondanks onze grote waardering voor de prestaties van Emmy Meunier als mevrouw Snaerholte, André van den Heuvel als de toneel schrijver Rinkeling, Ann Hazekamp als diens charmante vrouw Irene en Luc Lutz als die dichter Pauwhof, die de over het algemeen geestige dialoog het volle pond gaven. In de bijrollen zagen wij van Siem Vroom een komische psychia ter, compleet met tic, van Wim Kouwen- hoven een amusante organist en van Pieter Lutz een prima huisknecht. Het was nog maar nauwelijks tien uur toen het Schouwburgbestuur de dames in de bloemen zette! B. H. W. DE WIT 40 JAAR BIJ VAN WIJK HERINGA Zilveren penning Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer W. de Wit by de N.V. Van Wijk en Heringa in dienst trad. Dat was op de spinnerij aan het Levendaal. Na veertig jaar is de heer De Wit nog steeds een trouwe en energieke kracht in deze afdeling. Ter gelegenheid van dit jubileum vond hedenochtend In het kantoor aan de Vliet een hartelijke huldiging plaats. De directeur, de heer J. W. Heringa, had grote waardering voor de ijver en plichtsbetrachting van de jubilaris, die in het bedrijf onopvallend zijn weg gaat en op zijn terrein zeer deskundig is. Namens de directie bood de heer Heringa de jubilerende spinner een enveloppe met inhoud aan. Verder deed spreker mededeling, dat de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel be sloten had om de heer De Wit de zilve ren legpenning en het vererend getuig schrift toe te kennen. De adjunct-directeur, de heer R. de Jong, wees o.m. op het grote gevoel voor netheid, waarin de jubilaris een voor beeld voor velen is. In het bijzonder schonk ook de heer De Jong aandacht aan de technische capaciteiten van de heer De Wit. Spreker betrok eveneens de echtgenote van de jubilaris „het thuisfront" in deze hulde. De heer N. Brouwer, bedrijfsleider, zeide dat de heer De Wit steeds een goede graadmeter voor hem is geweest. Was De Wit aan het zingen, aldus spre ker, dan kan ik er verzekerd van zyn, dat het werk vlot en goed liep. En de heer De Wit zong veel. In gelijke geest voerden hierna onder aanbieding van geschenken nog het woord de heer E. Velthuyzen, baas van de spinnerij en de heer A. K. van Leeuwen, voorzitter van de personeels vereniging „De Spil". Een dankwoord van de jubilaris besloot deze feestelijke samenkomst. Gouden doctoraat Vrijdag 20 oktober a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. A. Q. Mees, ge boren te Rotterdam en thans wonende te Driebergen, aan de Leidse Universi teit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap. OPENING MODELWONING Vrijdagmiddag om 2 uur zal op de hoek van de Vijf Mei-laan en de Eduard van Beinumstraat een modelwoning wor den geopend in verband met de bouw van 64 flats (vier blokken van zestien woningen) langs de Vijf Mei-laan door het aannemingsbedrijf Gebroeders Van Rossum te Utrecht. De modelwoning stelt een van de in dit plan te bouwen vierkamerflats voor. KORT RITJE Een 36-jarige heier uit Leiden had juist een proefritje gemaakt op de voor f.60 gekochte bromfiets, toen de politie hem stond op te wachten. De bromfiets was kort tevoren gestolen en dus was de heier door zijn aankoop heler ge worden. „Daar wist ik niets van", zo beweerde verdachte voor de Haagse politierechter, „want ik weet geen pryzen van brom fietsen". De rechter constateerde echter, dat de werkelijke waarde f.400 was en merkte op „U dacht zeker een lekker koopje te hebben gedaan". De officier eiste f.50 boete of 10 da gen hechtenis, waartoe de rechter ver oordeelde. ZWO-subsidie voor catalogus handschriften De Nederlandse Organisatie voor Zui- ver-Wetenschappelyk Onderzoek heeft dr. G. I. Lieftinck, lector in de Middel eeuwse handschriftenkunde aan de Leidse Universiteit, een subsidie ver leend voor de uitgave van het eerste deel van een catalogus van gedateerde en da teerbare handschriften in Nederland. Dit eerste deel is gewyd aan hand schriften, die uit het buitenland af komstig zijn en welke zinh hier te iande in bibliotheken, musea en bij particu lieren bevinden. Bedoelde manuscripten, ongeveer 260 in getal, lopen van de vroe ge negende eeuw tot circa 1550. De pa- leografische catalogus wordt in de Fran se taal uitgegeven en zal een zo volledig mogelijk reporductieapparaai bevatten. De uitgave is bedoeld als een hulpmid del voor hen, die het Belgische, Duitse. Engelse, Franse en Italiaanse schrift bestuderen en in het bijzonder als iden tificatiemiddel van schrift waarvan de datum en de herkomst ombekend is. De „Crystal Jewel" binnengesleept (Van onze correspondent) Het pechschip „Crystal Jewel" is bin nen, juist op tijd voor het slechte weer wel eens erg lastig voor het schip zou kunnen zijn. De sleepboten Schouwen- bank en Steenbank van L. Smit en Co zijn vanmorgen uitgevaren en hebben „Crystal Jewel", die sinds vannacht op 6 mijl uit de kust voor anker lag aan de tros genomen. Tegen elf kwam de sleep de Waterweg binnen. De „Crystal Jewel" gaat naar de Maashaven te Rotterdam, waar het restant van de lading graan zal wor den gelost. Zoals men z ch zal herin neren werd de „Cristal Jewel' 'op 23 september by New Haven aangevaren en ernstig beschadigd. Bij deze aanva ring brak de gezagvoerder beide benen en kwamzijn 14-jarige dochter, om het leven. Het meisje werd verpletterd tusse de beplating van de brug, die bij de aanvaring vrywel geheel werd ver- n nield. Anti-honger-actie Prins Bernhard, algemeen voorzitter van de NOVIB, (Nederlandse Organisa tie voor Internationale Bijstand) zal op maandag 23 oktober om ongeveer 8.15 uur voor de televisie een opwekkend woord spreken ten behoeve van de na jaarsinzameling voor de anti-honger actie, die in de week van 23—29 oktober zal worden gehouden. Mr. V. G. M. Marijnen, minister van Landbouw en Visserij, zal deze actie op donderdag 19 oktober in het t.v.-jour- naal openen. Dr. B. R. Sen, directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. (F.A.O.) en leider van de wereld- campagne tegen de honger, zal op don derdag 19 oktober in Nederland zijn om de anti-honger-actie te ondersteunen. De gemeentesecretaris van Voorscho ten, de heer Joh. de Bres, viert dezer dagen zyn zilveren jubileum in gemeen tedienst. Op 15 oktober 1936 werd hjj n.l. als volontair benoemd in St.-Maar- tensdijk. In 1941 kwam deze dominees zoon naar Voorschoten, waar hy be noemd werd tot adjunct-commies 2e- klas. Uit de oorlogsjaren is zijn werk voor de illegaliteit bekend. Hij is lange tijd ondergedoken geweest, nadat hij op nogal spectanulaire wijze, onder de ogen van de bezetters, er aan medegewerkt heeft het bevolkingsregister van Voor schoten te doen verdwijnen. Na de oorlog, n.l. in 1946, is de heer Natuurvriend behandelde verlichtingsprobleme n Voor haar ledenvergadering van gis teravond had de Leidse Aquariumhou- dersver. „De Natuurvriend" beslag kun nen leggen op de heer H. Compaan uit Den Haag. Deze keuze was wel zeer ge lukkig daar de verlichting in het komen de jaargetijde een onmisbaar onderdeel vormt in de aquarium- en terrariumlief hebberij. Deze expert in de verlichtingstechniek heeft vele puzzels, die by het aquarium- houden om de hoek kunnen komen kijken, eens grondig uit de doeken ge daan. In zijn openingswoord deed voorzitter C. Borghart nogmaals een beroep op de leden om vooral de maandelijkse avon den te bezoeken. Hierna werd door de heer H. Compaan met gebruikmaking van een groot schoolbord en gekleurde schema's de verdere avond in meer technische banen geleid. Spreker ging uitvoerig in op de functies die elke verlichting boven aquaria en terraria moet vervullen. Helaas ziet men al te vaak ondoelmatige verlichting in de lichtkappen gemon teerd. Op zeer onderhoudende wijze gaf de heer Compaan de verschillende reac ties van planten en dieren op de ver schillende verlichtingsmethoden weer. Na de voor en nadelen van T.L.- en gloeilampverlichting onder deloep te hebben genomen worden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om over het besprokene te discussiëren. De Bres tot gemeentesecretaris benoem De heer De Bres heeft zich in zijn functie als gemeentesecretaris in het by- zonder doen kennen als een onvermoeid werker en een man met een bijzonder goed geheugen. Met de gehele inzet van zijn persoon heeft hy zich, nadat hy op zo jeugdige leeftyd tot gemeentesecre taris was benoemd, een aparte plaats in het gemeentelyk leven en op de gemeen tesecretarie weten te veroveren. Naast zyn werk, waarvoor hy ook bui ten de officiële kantooruren veel tijd beschikbaar stelt, heeft hy zich voor Oud-Voorschoten verdienstelyk ge maakt als secretaris van de vereniging van die naam en ook als bestuurslid van de Koningin Wilhelminavereniging. By dit zilveren jubileu mheeft de heer De Bres zich onttrokken aan een huldi ging, omdat hy pas enkele jaren gele den, by zyn koperen jubileum als ge meente-secretaris, gehuldigd is. Bin nenskamers is dit zilveren jubileum ech ter niet ongemerkt voorbygegaan. Kapitein O. Edelenbosch en eerste stuurman W. H. Meyer van de sleepboot „Noord-Holland" hebben na het proces in Djakarta, waarbij zij wegens het zonder ver gunning varen in Indonesische wateren tot twee maanden gevan genisstraf werden veroordeeld (de eis was drie maanden), de wens te kennen gegeven in beroep te gaan. Hun beroep gaat vooral tegen het besluit van de rechtbank om de sleepboot in beslag te nemen. De sleepboot, die een waarde vertegen woordigt van 2.5 tot 3 miljoen, is het WERKBEZOEK PRINS BERNHARD DEN HELDER De inspecteur-generaal der Marine, Prins Bernhard, is vanmorgen, verge zeld van zijn waarnemend chef staf, kapitein-luitenant ter zee A. J. de Graaff en van zyn adjudant, luitenant ter zee vlieger eerste-klasse G. Pauli, voor een werkbezoek in Den Helder aan gekomen. Hy landde met een helikopter op het Harssens schiereiland en werd ontvan gen door de Commandant der Zeemacht in Nederland, Schout-bij-nacht, mr. A. N. baron de Vos van Steenwyk en de Commandant Marine Texel, kapitein ter zee P. van Willigen Het werkprogramma omvat een be zoek aan TIr. Ms. „Zeearend", net ge bouw van de vereniging van beroeps- schepelingen der zeemacht en de Mari nekazerne „erfprins". De prins keerde vanmiddag per heli kopter naar Soestdyk terug. vlaggeschip van de vloot van N.V. Bureau wysmuller in IJmuiden. Het schip werd in 1943 in de Verenigde Staten gebouwd en in 1947 aangekocht. De sleepboot heeft in haar dienst voor de Nederlandse maatschappy zeer vele en lange sleepreizen met alle mogeiyke dryvende objecten over de gehele wereld volbracht. De laatste twee jaar was het schip niet meer in IJmuiden en beston den deze reizen uit het verslepen van vyf vliegdekschepen van Amerikaanse havens naar sloopwerven in Japan en Hongkong, het verslepen van drie tank- boten van Singapore naar Hongkong en het vlot brengen van een gestrand schip op de kust van Sumatra. De directie van wysmuller heeft medegedeeld, dat het schip tegen molest is verzekerd. Maar het is nog niet be kend of dat ook een verbeurdverklaring door Indonesië dekt. Voor het overige wenst de directie zich van ieder commentaar te onthouden tot de kapitein en de eerste stuurman terug zyn, daar alle feiten omtrent de aan houding en het proces de directie uit sluitend uit verslagen van persbureaus bekend zyn. Moeilijkheden in Katanga In Katanga is een nieuwe nrlsls in de betrekkingen tussen do VN en de re gering van Tsjombe ontstaan. Het kort geleden door deze partijen gesloten „de finitieve bestand" wordt niet nageleefd. De uitwisseling van gevangenen die op grond van de overeenkomst maandag middag had moeten geschieden, is niet doorgegaan. De VN-troepen bezetten nog steeds de openbare gebouwen in Elisabethstad die zij zaterdag hadden moeten ontruimen. Een woordvoerder van de VN heeft in Elisabethstad meegedeeld, dat de VN de bestandsovereenkomst opschort tot Ka- tanga de 190 Ieren, die in Jadotstad gevangen zijn genomen, uitlevert. Hij zei dat Tsjombe geen reden heeft opgege ven voor het niet nakomen van de over eenkomst. Russische pianist Emil Gilels komt niet De directie van het Concertgebouw orkest heeft meegedeeld dat het Sow- jet-Russische staatsimpresariaat „Gos- konzert' 'aan de Nederlandse mpresa- rio door wiens bemiddeling een contract met de Russische pianist Emil Gilels was gesloten voor een optreden op 4 en 5 november a.s. met het Concertge bouworkest te Amsterdam, telegrafisch heeft doen weten dat deze kunstenaar „onder de tegenwoordige omstandighe den deze concerten niet zal geven". De leiding van het Concertgebouworkest Is thans doende een andere solist te en gageren. „Ach, was ik maar MARKTBERICHTEN LEIDEN. 17 okt. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: appelen 60-83, peren 36-57, andijvie 9-16. augurken 65-130. gronkbonen 60-79, snijbonen 98-148, stam- onen 60-104, kroten 9-13, .ld. gekookt 21-35, boerenkool 10-12, rodekool 7-16, groenekool 7-15, prei 10-18, spinazie 35- 65, spruiten A 47-100, komkommers 88. tomaten A 35-100. uien picklers 19-30, id. drielingen 17-40, id. middelfijn 15.10-15.20, id. middelgrof 12.60-13. ld. grof 13.50, JONGE PAPOE'AS VOOR STUDIE AANGEKOMEN ranochtend is op Schiphol de eerste 14 leden bestaande groep va neen groot aantal jonge Papoea's aangeko men, die in Nederland een wetenschap- pelyke en technische opleid ng zal krij gen. Zes van hen zullen by de weer kundige dienst van het KNMI worden opgeleid, de overige acht gaan naar di verse afdelingen van de PTT. De op leiding zal circa 2 jaar in beslag ne men. De papoe's zyn 20 jaar of iets ouder. Moordenaar Hansje Hermans 15 jaar (Van onze correspondent) De rechtbank te Roermond veroor deelde vanmorgen een 55-jarige metaal arbeider uit Belfeld conform de eis van de officier van Justitie tot 15 jaar ge vangenisstraf en daarna terbeschikking stelling van de regering wegens gekwa lificeerde doodslag op de 11-jarige Hans Hermans uit Sevenum. De rechtbank achtte het wettig en overtuigend bewys geleverd. De dader stond 14 dagen geleden voor dit misdryf en enige andere zedendelic ten terecht voor de meervoudige straf kamer van de arrondissementsrecht bank van Roermond. De officier was van oordeel dat zyn eis niet alleen de juiste strafmaat voor de gepleegde mis- dryven inhield, maar dat ook de maat schappy hierdoor werd veilig gesteld voor verdere misdryven van de ver dachte. De man, die op 11 september van het vorig jaar de Sevenumse jongen wurgde, was al eerder voor moord op een 14-jarig meisje uit Oisterwyk ver oordeeld. Ook in de V.S., waar hy van 1926 tot 1939 verbleef, is hy verschillen de malen veroordeeld geweest, o.a. voor aanranding met geweldpleging. De man had tydens de zitting ook zelf verklaard niet meer in de maatschappy te willen terugkeren. (Van onze correspondent) Er sedert zondagmiddag verdwenen 7-jarig debiel meisje Klazina Bunscho ten uit Huizen (bij Laren) is vanor- gen in haar woonplaats door een mili tair levenloos n een droge sloot gevon den. In de stromende regen hebben ongeveer 250 soldaten van de kolonel Palm-kazerne in Bussum gisteren en vandaag de omgeving afgezocht. De sol daat, die het stoffelyk overschot vond, is de soldaat Egberts. Al zoekende vond hy by een hooi berg twee witte sokjes.Hooi van deze hooistapel was op de afgedamde sloot geworpen. Hieronder lag het li chaampje. De omstandigheden, waaron der het meisje is gevonden, wyzen zo sterk in de richting van een m sdryf, dat de officier van justitie en de patho loog-anatoom, dr. J. Zeldenrust, naar de vindplaats zyn vertrokken. MAX TAILLEUR MORGEN UIT HET ZIEKENHUIS Max Tailleur, die begin vorige week in het Centraal Israel sch ziekenhuis te Amsterdam werd opgenomen, zal mor genochtend hieruit ontslagen worden. De Amsterdams „moppentapper" zal thuis nog wat rust moeten houden. Hy hoopt op 27 oktober a.s. weer in „De doofpot" te beginnen. „Ach, was ik maar by moeder thu s gebleven", schalde luid uit een juke box in een Rotterdams café. Een lied vol heimwee, dat vooral voor een 16- jarige schone uit Maassluis, die al en kele dagen in het Rotterdamse nachtle ven doorbracht, weemoedige herinnerin gen opriep. Ze had het geluk dat ook twee re chercheurs, die naar haar op zoek wa ren, geboeid werden door de charme van de schlager. De polit emannen stapten naar binnen en schoven naast de avontuuriyke jongedame, die pein zend aan de bar achter haar glaasje „rood" zat. „Ik" kwam als antwoord, een beetje triest Na een kort, maar duideiyk gesprek je hebben de rechercheurs het meisje maar weer naar moeder-thuis ge bracht Kettingbotsing bij Delft (Van onze Haagse correspondent) Zestien auto's werden beschadigd en één bestuurder werd gewond bij een kettingbotsing vanmorgen om ongeveer half negen op de westeiyke rijbaan van de Rijksweg Den Haag-Rotterdam ter hoogte van de bomenwyk te Delft. De kettingreactie ontstond doordat een auto afremde waarna de daarach ter komende automobilisten, die te dicht achter hun voorl gger reden, op het door regen glad geworden wegdek aan het slippen gingen en tegen de voorryder aanbotsten. Twee auto's werden dusda nig gekraakt, dat zy met een kraanwa gen moesten worden weggesleept. Een bestuurder, de 58-.iarige Hagenaar sloeg door de schok met het hoofd tegen de voorruit en werd licht gewond. (Deze pag. is gedeelteiyk gecorrigeerd) waspeen 20-26 20-26, witlof 65-98 per 100 kg. bloemkool A 30-60, knolseldery 10-16, komkommers A 32-68. sla A 6-221.70 per 100 St., bospeen 25-36 per 100 bos. LEIDEN, 17 okt. Vette varkensmarkt: aanvoer 140 varkens. Noteringen (ln gids per kg lev. gew.)zware varkens geen notering, lichte varkens 155-160-165, sla gersvarkens tot f 1.68, zeugen f 1.40-1.48. Handel stroef. BODEGRAVEN, 18 oktober. Aanvoer 90 partijen. Noteringen; le kwal. 2.242.30, 2e kwal. 2.17—2.23, extra kwal. 2.50. Han del matig. ROTTERDAM, 17 oktober. Veemarkt. - Totale aanvoer 3351. weekaanvoer 5360, vette koelen en ossen 300, gebrulksvee 1153, vette kalveren 450, graskalveren 502, nuchtere kalveren 612, varkens 12. lopers 46, biggen 40, paarden 41, veulens 15, schapen of lammeren 129, bokken of gel ten 51. Prijzen resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) Vette koelen per kg. 305340, 275300, 255270, vette kalveren per kg. 270280, 240270. 210240, graskalveren per stuk 430 350. 260, nuchtere kalveren per stuk 190, 170, 160. lopers per stuk 105, 95. 80, biggen per stuk 58. 48. 42, slachtpaarden per kg. 250. 220, 200, schapen per stuk 120, 100, 90. lammeren per stuk 110, 90, 80, kalf- en melkkoeien per stuk 1280, 1150, 1000, vare koeien per stuk 880, 750, 650, vaarzen 950, 750, 650 pinken per stuk 600, 500, 420. Vette koelen aanvoer Iets minder, han del traag, prijzen Iets minder dan vorige week dinsdag, vette kalveren even meer, kalm, iets lager, graskalveren iets groter, stroef, niet geheel prijshoudend, nuch tere kalveren Iets groter, tamelijk, prijs houdend, lopers en biggen kleLner, stil. Iets gedrukt ln prijs, slachtpaarden matig, flauw, niet geheel prijshoudend-, schapen en lammeren korter, tamelijk, onveran derd, kalf- en melkkoeien even ruimer, stil, iets gedrukt, vare koelen tamelijk, slepend, vooral niet hoger, vaarzen en pinken gewoon, traag, ongewijzigd. BEURSOVERZICHT PHILIPS EN UNILEVER ZEER VAST AMSTERDAM, 17 oktober Het Damrak heeft vanmiddag gunstig gereageerd op de verklaring van premier Chroesjtsjow, dat Rusland er niet op staat dat een vredesverdrag met Duits land vóór het einde van het jaar gete kend wordt, als het Westen bereid is het Duitse vraagstuk op te lossen. De beurs ziet in deze verklaring een zekere ont spanning ten aanzien van de internatio nale politieke situatie inzake Berlyn. Hierop werd, aldus de beurs, reeds enige tyd gewacht. De handel had direct by de opening een levendig karakter, vooral in de hoek van Philips en die van Uni lever. Ook Kon. Olie deed van zich spreken, dank zy de arbitrage, die voor buitenlandse rekening wat stukken aan de markt had. Deze stukken werden grif opgenomen door het publiek tegen op lopende pryzen. De beurs zette voor Philips in op 1047 waarna 1045 werd gedaan. Direct hierop steeg de koers door aanhoudende vraag tot 1060%, tegen een voorgaande slot- koers van 1038. Unilevers liepen op van 837 tot 844 en stegen op deze koers 11 punten, vergeleken met de voorgaande slotkoers. Aku's, die ruim 2 punten la ger op 381 openden, liepen op tot 384. Kon. Olies stegen, ondanks buitenlands aanbod, van f. 113.50 tot f. 114.20 als ge volg van locale vraag. De vorige slot koers was f. 113.80. Hoogovens stelden aanvankeiyk zeer teleur met een verlies van 16 punten op 768. Later kon dit fonds zich herstellen tot 776. De leidende cultures schommelden rond het vorige slotniveau. De scheep vaartmarkt was aan de vaste kant. De koersverbeteringen bedroegen 1 tot 3 punten. Staatsfondsen licht verdeeld. De internationale waarden sloten op vry wel het hoogste punt van de dag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 oktober Londen 10.15%—10.16%; New York 3.60%— 3.61: Montreal 3.50ft—3.50ft; Parys 73.40%— 73.45%; Brussel 7.24%—7.25%Frankfort 90.23—90.28; Stockholm 69.82—69.87: Zürich 83.49—83.54; Milaan 58.11%— 58.16%; Kopenhagen 52.38—52.42; Oslo 50.66%50.71%; Wenen 13.9713.98; Lissabon 12.66%—12.68. BEURS YAN AMSTERDAM Dinsdag 17 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 102% 102ft Ned. '59 4% ïoiü i02ft Ned. '60-1 4% 102% 102% Ned. '60 II 4% 102 102% Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '60 4% 100H 100% Ned. '61 4% 100H 100% Ned. '53 3% 97% 97% Ned. Grtb. obl. 3% 84 L Ned. '47 3% 94 GB 94 Ned. '51 3% 97% 9714 Ned. '53 1-113% 961* 96% Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 90% 90% Ned. bel. cert. 3% 90%GL 90% Ned. '50 I-II 3% 90% 901* Ned. '54 I-II 3% 92 ft 92 ft Ned. '55 I 3% 92ft 92ft Ned. '55-11 3% 94% 94 Ned. '37 3 92% 92% Ned. Grtbk. obl. '46 3 93% 93% Ned. doll. ln. '47 3 91% 91ft Ned. Inv. cert. 3 99ft 99%GB Ned. 62-64 3 9911 99% Indië '37 3 99% 99% Indië '37 A 3 95% 95% Ned. won. b.l. '57 6 109% 109% Ned. won.b.l. '58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 110% 110 GB Ver. HVA-my126% 126% A.K.U384 384% Deli My cert146.70 146.30 Hoogovens cert783% 778 Philips gem. bez. 1038% 1061% Unilever cert832% 844% Dordtse Petr541% 544% Kon. Petr. (50 k f 20) 113.80 114.50 Holl. Amer. lyn160%GB 162% Java China Paket 155% 155% KIM62.30 62.10 Kon. Ned. Stoomb.203% 206 Kon. Paket Mij156% 157% Stoomvaart My Ned. 171 171% Nievelt Goudr. cert. 161B 163% v. Ommeren cert. 331% 335 Kon. Rott. Lloyd157% B 161 Ned. Scheepv. Unie 163% 163% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96% idem '48 (3%) 97% 96% R'dam '52-1 (4%) 100% 100% id. id. *37 I-II (3%) 96% 96% Z.-Holland '55 4% 96% 99% Bankwezen Bank N. Gem. '58 5% 104% 10411 id. N.W.B. '52 (4%) 100% 100% BVG rspbr f.500 199 BVG rspbr. '52 144% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam '51 12% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 248 248 Amst. Bank 381% 383% Cultuurbank 32% 32% Holl. Bank Unie cert. 216% 219% Ned. Handelmy315 316 Rott. Bank 360 360% Twentsche Bank 309% 315 Senembah400 B 403 Industrie Ondernemingen Vorige Slotkoers koers v. heden 105 86% 86% 84 84% 88% 89% 88% 90% 83% 84% 82 B 83% 91% 93 92% 91% 91% 93 97% 97 95% B 96% 93% 93% 102% 104 (V.) Berkel's Patent Borsumy Calvé Delft cert. Electrolasmy Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv. Internatio Int. Kunststoff. Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnery Mliller en Co. NJB. Ned. Kabelfabr Philips pref Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wernink's Betonmy. Wilton Feyenoord Van wyk en Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r489% Kon. Petr. (f.20) 116 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel.... Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 674 675% 302 305 38 39 790 340 356 356 171 171% 440 L 435 L 244% 244% 184 184% 73% 70 125 125% 548 542 531 531 586 583 292 296 541 550 846 840 348 350 98% 97% 196 294 296% 94% 91 132 132% 495 116 24ft 81 81 52% 51% 42% 41 ft 50 ft 51% 49% 49% 82 81% 59% 59% 38 37% 36% 36 ft 80 79%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11