Goede hoop voor Preston Cobb BflniBi Warmond AGENT-BEZORGER Franse oud-premier ïlamadier overleden Franse regering wijst juristenrapport af Macmillanaansluiting bij EEG koude douche JASSEN, LANGE BROEKEN ENZ. Rustige diplomaat met innemend karakter en enorme werkkracht Stille gang Dodencel 601 Dreigende slaking Frans spoorwegpersoneel Wreedheden para's in Bizerta Twee Nederlanders terug uit VS Minister Luns naar New-York KOFFIEZETMACHINES MAANDAG 16 OKTOBER 1961 (Van onze Parjjse correspondent) In een kliniek van de stad Rodez in midden-Frankrijk is in de nacht van zaterdag op zondag de Franse oud-premier Paul Ramadier over leden. Ramadier was 73 jaar oud en sedert maanden werd hij door een zware ziekte aan zijn bed ge kluisterd waar president De Gaulle hem een paar weken geleden, op zijn reis door de departementen van het Centraal Massief, nog had opgezocht. Ramadier beheerde in de eerste rege ring van De Gaulle, onmiddellijk na de bevrijding, de minst populaire parte- feuille van het het hele kabinet, die voor de Voedselvoorziening. Onmiddellijk na dat de Vierde Republiek was uitgeroepen werd de socialist Paul Ramadier door president Vincent Auriol tot premier be noemd. Zijn rustige diplomatie, zijn inne mend karakter, zijn huiselijke ma nieren hij placht zijn bezoekers liefst op pantoffels te ontvangen en zijn enorme werkkracht stempel den Ramadier met zijn vermaarde bokkesikje tot een figuur die alge meen respect afdwong en die zelfs onder zijn politieke tegenstanders geen persoonlijke vijanden kende. Hij heeft met zijn eerste regering, die hij bijna tien maanden tussen de vele klippen van de toenmalige Franse bin nenlandse politiek wist te koersen, ook het record van levensduur als Franse premier op zijn naam mogen schrijven. In zijn langdurige carrière is Rama dier achtmaal minister geweest. In juni 1940, na de nederlaag van het Franse leger, behoorde hij ook tot de kleine min derheid van 80 Kamerleden die weigerde alle bevoegdheden van het parlement aan maarschalk Petain over te dragen. Als minister-president heeft hij later ook (Van onze Haagse correspondent) Zaterdagmorgen is door de Stich ting Oranjehotel in de Scheveningse gevangenis weer de stille gang langs de dodencel 601 gehouden. Nabe staanden van de in de bezettingstijd gedetineerden, oud-gedetineerden, leden van de Stichting en genodig den verzamelden zich om half elf bij „Het poortje", waarna zij op de bin nenplaats van de gevangenis werden toegesproken door prof. mr. R. P. Cleveringa, terwijl op de Waalsdor- pervlakte de klok luidde. „Wij komen om te gedenken en te eren. Toch is er een verandering ge komen. Nauw merkbaar van jaar tot jaar is er een afglijden. De in het bloed- jaar 1940 geborenen zijn nu volwassen: een gans nieuwe generatie is gekomen", zo zei prof. Cleveringa, die mede het overlijden van o.a. prof. P. S. Gerbran- dy herdacht. „Zij waren eensgezind", het is de zin, die op de muur van de cel is geschreven en die ons op moet wekken voor de ge beurtenissen in de toekomst", aldus prof. Cleveringa. Daarna bad hij staande met alle aan wezigen het „Onze Vader", terwijl de Nederlandse vlag, die halfstok had ge hangen, door drie padvindsters werd ge hesen, waarbij de Kon. Haagse Politie Muziekvereniging „Onderling Kunstge not" het Wilhelmus speelde. Een lange stoet van herdenkenden de fileerden daarna langs de dodencel en legden buiten bij het monument in de muur een aantal kransen. Bij de plech tigheid werd Prinses Wilhelmina ver tegenwoordigd door mej. J. C. M. M. Geldens. Van Koningin Juliana was een brief en van Prins Bernhard een tele gram ontvangen. Aanwezig waren o.m. prof. dr. L. J. M. Beel, de minister van Justitie mr. Beerman, en de voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman. (Van onze Parijse correspondent) Vandaag, morgen en woensdag zullen de arbeiders van de voornaamste Fran se overheidsdiensten, als spoorwegen, elektriciteits- en gasbedrijven, hun eisen om loonsverhoging aan de regering ken baar maken en kracht bijzetten door minder of zelfs helemaal niet te werken. Vanmorgen werd gevreesd dat vooral het treinverkeer in Frankrijk de gevol gen van deze manifestatie vandaag zal ondervinden. De spoorwegarbeiders verlangen 7 pet opslag, terwijl het personeel van de elektriciteitsbedrijven 11 pet meer wil verdienen. De vakbonden zullen eerst zien in welke mate hun parolen vandaag gevolgd zullen worden alvorens, mis schien al voor woensdag, een formele staking te proclameren. de moed getoond de communisten buiten de regering te zetten. En als minister van Financiën in het kabinet van zijn partijgenoot Guy Mollet slaagde hij als eerste Franse schatbewaarder er in de toneelschrijver Sacha Guitry, wiens gie righeid spreekwoordelijk was, persoonlijk te overtuigen van de wenselijkheid nu eindelijk toch ook eens wat belasting penningen te offeren. Tenslotte is Ramadier de „uitvinder" van de Franse autobelasting geweest waarvan hij de opbrengst beloofde te zullen gebruiken om de ouderdomsuit- keringen te verhogen, een belofte die door zijn opvolgers echter niet werd ge houden. Paul Ramadier, die meer dan 40 jaar burgemeester was van zijn geboorte plaats Decazeville, zal in die stad woens dag worden begraven. Advertentie Presenteer Philip Morris THE CIGARETTE OF QUALITY AND PRESTIGE HL In 104 landen gepresenteerd, overal graag geaccepteerd. "America's finest cigarette" nuinNederland.per pakje (Van onze Parijse correspondent) In een speciaal communiqué, dat nog geen twaalf uur na de publi- katie van een rapport van de Internationale Commissie van Juristen over de gebeurtenissen in Bizerta zaterdag in Parijs bekend werd gemaakt, ontkent het ministe rie van- Buitenlandse Zaken dat Franse militairen zich tijdens de vijandelijkheden om de Tunesische haven in juli j.l. aan wreedheden zouden hebben schuldig gemaakt. In het juristenrapport, dat veertig pa gina's omvat en dat met verschillende foto's is geïllustreerd, worden enkele voorbeelden van de afschuwelijkste gru weldaden opgesomd. Franse parachutis ten zouden Tunische soldaten gemarteld verminkt hebben en levend begraven hebben. Ook jegens de Tunesische bur gers zouden de Franse valschermjagers tijdens de enkele dagen dat de veldslag duurde zich aan afgrijselijke excessen hebben bezondigd. De Franse regering wijst al deze be schuldigingen en bloc van de hand onder het motief dat het de drie juris ten van de commissie niet mogelijk kan zijn geweest een deugdelijk onderzoek in te stellen, zes weken na het einde van de gevechten. Frankrijk wenst het rapport van de drie Juristen, een Engelsman, een Noor en een Duitser, daarenboven niet in overweging te nemen,omdat Tunesië in dertijd niet is ingegaan op het Franse aanbod om de beide oorlogvoerende par tijen in de commissie te doen vertegen woordigen. Intussen hebben drie leden van de Internationale commissie van Juristen, (een Nederlander, een Fransman en een Engelsman) die alle drie een grote in ternationale reputatie genieten, gisteren bekendgemaakt dat zij het niet eens zijn met het gebruik dat Tunesië van hun rapport heeft gemaakt. De inhoud van het rapport had, volgens de leden, vóór de publikatie eerst aan de Franse rege ring ter kennisgeving moeten zijn ge bracht. Zij hebben zich daarom van het rapport gedistantieerd. Doordat de Franse autoriteiten de leden van de commissie toegang tot Bi zerta geweigerd hadden, kan aan hun rapport, dat ze dientengevolge voor namelijk op getuigenis van Tunesiers moesten baseren, inderdaad geen abso lute waarde worden toegekend. Oproep getuige van mishandeling De groepscommandant van de rijks politie te Oegstgeest, verzoekt degene, vermoedelijk afkomstig uit Warmond, die zaterdagavond 14 oktober omstreeks half twaalf getuige was van mishande ling van een vrouw langs de Rijksweg 4 nabij De Slaagh te Oegstgeest en aan wie hij op haar hulpgeroep assistentie verleende dringend zich persoonlijk of telefonisch te melden bij genoemde groepscommandant, die te bereiken is onder nummer 0 171020360 of 25500. Het is echter bekend dat een der meest beruchte para-eenheden, waarover vroeger de legendarische kolonel Bigard de leiding voerde, in Bizerta een besliste rol heeft gespeeld. Na alle andere onthullingen over mar telingen waarmee het Franse leger zich in Algerije heeft onteerd (en die aan vankelijk door de regering ook als gru welpropaganda werden afgewezen!) kan helaas moeilijk zonder meer worden aan genomen dat deze nieuwe beschuldigin gen door de Internationale commissie van Juristen, allemaal uit de lucht zou den zijn gegrepen. In elk geval heeft het rapport, waar van de inhoud door de belangrijkste Amerikaanse en Engelse kranten al openbaar is gemaakt, de reputatie van Frankrijk als beschaafde natie een nieu we slag toegebracht, een slag die de Franse regering met haar communiqué vermoedelijk maar ten dele vermag op te vangen. Inönü's partij heeft de leiding Uit gedeeltelijke, offic ële uitstagen van de gisteren in Turkije gehouden verkiezingen blij Kt dat de Republikeinse volkspartij van Inönü tot dusver 170 van de 450 zetels van de nationale ver gadering heeft gekregen, en de Rechts- partij. waarin vooral de aanhangers van de kortgeleden opgehangen ex-premier Menderes zijn geconcentreerd, 160. De Nieuw-Turkije-partij verwierf 26 zetels, en de Republikeinse nationale oceren- partij 41. De uitslagen van 53 zetels zijn nog niet bekend Men verwacht dat de eerste gekozen regering in Turkije na de militaire staatsgreep van mei vorig jaar een coa litieregering zal worden. Voor de senaat, die 150 zetels telt, luiden de nog onvolledige en niet offi ciële uitslagen: Republikeinse volkspar tij 61, Rechtspartij 50. Nieuw-Turkye- partij 10 en Republikeinse nationale boerenpartij 12. NEDERLAND ERKENT SYRISCH BEWIND De Nederlandse regering heeft het nieuwe Syrische bewind erkend. Aldus heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. SLOTREDE OP TORY-CONGRES Geen rivalen, maar pelgrims (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan* die als leider van de conservatieve partij zater dag op het Tory-congres in Brighton de traditionele slotrede uitsprak het is een merkwaar dige gewoonte dat de „leider", zo als hij officieel heet, de conferen tie zelf nooit mag bijwonen! zei, dat indien Engeland zich bij de Euromarkt aansluit, dit een huive rende koude douche zal betekenen en niet een ontspannend Turks bad. Lid of geen lid van de E.E.G., Enge land zou in de volgende tien jaar bereid moeten zyn veranderingen op industrieel gebied onder ogen te zien. Sommige zul len geheel nieuw zijn, vele pijnlijk, maar op de lange duur zullen alle wijzigingen heilzaam zijn. Zowel de ondernemers als de arbeiders zullen zich moeten ontdoen van alle pro- duktie-beperkende bepalingen. Maar voor de gemiddelde loontrekker zal er een jaarloon van 1000 pond (10.000 gul den) in uitzicht worden gesteld. Macmillan zei, dat indien de kloof in Europa niet kan worden overbrugd, de gevolgen ernstig zullen zijn. Europa en het Britse Gemenebest zijn geen rivalen, maar pelgrims die samen op weg zijn vrede en welvaart. Richtlijnen Als richtlijnen voor de naaste toe komst noemde Macmillan opruiming van (Van onze Amsterdamse correspondent) Ontzettend tevreden en dankbaar" zijn vanmorgen op Schiphol teruggekeerd het Rotterdamse gemeenteraadslid mevrouw mr. dr. F. T. Diemer—Lindeboom en de vice-president van de Arrondissements rechtbank in Arnhem, mr. B. W. van Houten, die met een opdracht van het Preston Cobb-comité naar Amerika zijn geweest om namens twee miljoen Nederlanders bij de bevoegde instanties aldaar voor het leven van de 15-jarige negerjongen Cobb te pleiten. Mr. Van Houten zei goede hoop te hebben, dat Preston Cobb niet op de elektrische stoel zal komen. Er is een nieuwe behandeling van de zaak gevraagd, voorts zal het parlement zich beraden over het ver hogen van de minimum leeftijdsgrens voor de doodstraf en tenslotte bestaat de mogelijkheid dat het Pardon and Parole-Board gratie ver leent. alle krotten, een einde maken aan de overvolle schoolklassen, meer ziekenhui zen en betere behandeling van de be jaarden. „Onze economische politiek moet dy namisch zijn. De conservatieven zijn er altjjd tegen geweest dat menselijke waarden opgeofferd worden aan de doc trines van een geheel vrije economie. De nieuwe regeringsvoorstellen inzake eco nomische planning beogen de midden weg in te slaan tussen socialisme en „Laissez faire"-liberalisme. Het kan zijn dat de koude oorlog nog een generatie, en misschien zelfs langer, duurt. In deze worsteling moeten wij ge loof en doelbewustheid bezitten. Indien de materialistische geest zich verspreidt dan geloof ik dat de Westelijke maat schappij is gedoemd het onderspit te delven aldus Macmillan. Wij zullen moeten wachten op de tijd dat het communisme zelf slachtoffer wordt van de geestelijke waarden, welke het veracht". Lid zijn van „Vredeskorps" moeilijker dan zij dacht Een lid van het Amerikaanse „vre deskorps" in fbadan (Nigeria) is door een onvoorzichtige uitlating in moeilijk heden geraakt en heeft haar toevlucht moeten zoeken in de Amerikaanse am- Miss Majorie Michelmore studeerde sinds kort aan de universiteit van Iba- dan om zich met de toestanden an Ni geria vertrouwd te maken, en zou later zelf les geven. Onlangs schreef zy een kennis in de Verenigde Staten een briefkaart, dat het leven in Nigeria „onvoorstelbaar primitief" was en dat zij zich hierop niet had voorbereid. Deze uitlating wekte de verontwaar diging van de studenten van Ibadan, die gistermiddag een protestdemonstra tie hielden. Miss Michelmore heeft haar excuses aangeboden en verklaard dat zij bedankt als lid van het „vredes korps". Zij heeft zich teruggetrokken van de universiteit van Ibadan en ver blijft thans in de Amerikaanse ambas sade. Tevreden over ambassadeiirsconferentie De conferentie van ambassadeurs op het Westelijk halfrond in Parimaribo is geëindigd. Minister Luns, die als voorzitter optrad, heeft meegedeeld dat „het een vruchtbare gedachtenwisseling was geweest". Er werd gesproken over de Berljjnse kwestie, nauwere politieke en economische samenwerking tussen West- Europa en de Latijns- en Zuidamerikaanse landen, alsmede het programma voor steunverlening van de V.S. aan deze landen (het programma van Punta del Este). Minister Luns legde er nogmaals de nadruk op dat net Nederlandse initia tief door een zeer groot aantal landen met instemming was begroet. Hij achtte het echter mogelijk dat enkele landen toch in de V.N. tegen het voorstel zou den stemmen. „Daarom moet de goodwill die Nederland met het voorstel heeft be reikt niet worden afgemeten aan het aantal voorstemmers" In ieder geval is twijfel aan de goede bedoelingen van Nederland inzake het zelfbeschikkings recht van Nieuw-Guinea bij verschillen de landen weggenomen. „Niemand heeft meer twijfel geuit of terzake niet in stemmend gereageerd". De regeringen van Suriname en de Ned. Antillen wa ren van het voorstel volledig op de hoog te. Voor de indiening heeft minister Luns het voorstel in New York doorge sproken met de premiers. Minister Luns zal maandag via Cu rasao naar New York reizen ter bijwo ning van een vergadering van de V.N. Hij deelde mee dat het niet onmogelijk is dat hy later weer naar New fork reist wanneer net agendapunt van „de kolonisatie" aan de orde komt. /erder deelde hij mee dat. het „met de associa tie van Suriname bij de EEG goed gaat". Het zou minister Luns niet ver wonderen indien dit nog voor het einde van dit jaar zijn beslag zou heoben. In antwoord op een vraag wees de minister er op dat een plaatsvervan gend lidmaatschap van de Nederlandse delegatie bij de V.N. geenszins betekent dat deze functie minder volwaardig zou zij'h dan een gewoon lidmaatschap. Tra ditie is echter dat in de commissies leden worden benoemd, netgeen betekent dat deze leden zich daarop dienen voor te bereiden terwijl de werkzaamheden in de commissies veelal vijf of zes maan den in beslag nemen. Het betreft hier dus hoofdzakelijk een praktische kwes tie. Indien de Surinaamse regering dat wenst kan hierin altijd verandering wor den gebracht. Dit zou dan voor een vol gende vergadering kimnen geschieden, want de Nederlandse regering wil be paaldelijk niet vasthouden aan deze ge woonte. Over het Nederlandse voorstel aan de V.N. inzake Nieuw-Guinea zei minister Luns dat de Nederlandse regering met voldoening kennis had genomen van het standpunt van Niger. De minister voeg de hieraan toe, dat hem op een verdere bijeenkomst met de Brazzavillelanden was gebleken dat deze landen enthou siast waren voor het Nederlandse voor stel. Dit voorstel had alleen tot doel de Papoea's meerdere garanties te geven voor het zelfbeschikkingsrecht. Proces in Lübeck Postume SMAAD jegens Anne Frank (Van onze correspondent in Bonn). Morgen en vrijdag zullen voor de rechtbank in Lübeck twee mannen te recht staan op beschuldiging van pos tume smaad jegens Anne Frank. Leraar Lothar Stielau, de eerste be klaagde, schreef in een schoolkrant de volgende onthutsende zinsnede: „De vervalste dagboeken van Eva Braun, de koningin van Engeland en het niet veel echtere van Anna Frank hebben de profiteurs van Duitslands nederlaag wel iswaar enige miljoenen opgebracht, maar ons ervoor flink gevoelig laten worden". Stielau. die ook een functie bekleedt in de neo-nazistische dwerggroepering „Deutsche Reichspartei", kreeg bijval voor deze stijlbloem in de „Lübecker Nachrichten" van de boer Buddeberg, de landelijke voorzitter in Sleeswijk- Holstein van bovengenoemde partij. De vader van Anne Frank, Otto Frank, die nu in Bazel woont en als enige overlevende van de familie uit het concentratiekamp terugkeerde, heeft Stielau's bewering niet op zich laten zitten en diende in 1958 een aanklacht in. Leraar Stielau werd toen op non- aotief gezet met doorbetaling van zijn maandelijkse salaris van 1400 mark. Maar, na drie jaren, is het onder zoek zó ver gevorderd dat de zaak voor de rechter komt. Het Lübeckse Open baar Ministerie heeft drie deskundigen expertises laten vervaardigen, een gra- fologisch, een filologisch en een lite- rair-kritisch. Deze laatste expertise werd vervaar digd door de bekende Duitse schrijver en journalist Friedrich Sieburg, wiens eigen dubieuze geschriften uit de Hit- Ier-tijd hem echter weinig geschikt doen lijken voor deze delicate taak. Jongen stort omlaag: vrijwel op slag dood De li-jarige Johannes Franken uit Koudekerk a. d. Rijn is zaterdag om streeks vier uur op tragische wijze om het leven gekomen. De jongen was met enkele vriendjes aan het spelen op het terrein van de in aanbouw zijnde fabriek van de N.V. Latexfalt toen hij plotseling van een hoogte van ongeveer acht meter omlaag stortte. Hij viel op een betonnen vloer en was vrijwel op slag dood. Jongen kreeg schot in liet rechterbeen Een 16-jarige los-arbeider uit Amster dam is gisternacht getroffen door een kogel uit een pistool, nadat hij een poli tieman in burger had neergeslagen. De jongen heeft in het rechterbeen een vleeswond opgelopen en werd ter ver pleging opgenomen (n het Binnengast huis. Twee politiemannen in burger scha duwden de los-arbeider, die op verschil lende plaatsen in de binnenstad tever geefs had geprobeerd sloten van fietsen en van bromfietsen te forceren. Tegen drie uur had hij met het slot van een in de Lijnbaanssteeg staande bromfxetsLL succes. Toen de jongeman wilde wegrij den, greep een van de politiemannen hem vast. De jeugdige dief gaf hem een stomp in het gezicht, waardoor de poli tieman op de grond viel. Daarna ging hij er vandoor. De andere politieman trok zijn pistool en loste een schot, nadat zijn waarschuwing „sta of ik j.chiet" onbeantwoord was gebleven. Dit schot trof de vluchteling. Groot gebied tijdelijk stroomloos Een storing in een landelijke koppe lingskabel heeft vanmorgen een gebied van Delfzijl tot Deventer stroomloos ge maakt. De gevolgen van de storing, die omstreeks half negen ontstond en om tien minuten over half elf weer was op geheven, waren aanzienlijk. In vele bedrijven deden zich enorme stagnaties voor. De trolleybussen in de stad Groningen bleven staan, terwijl de electrische treinen niet van de stations konden vertrekken of onderweg stilhiel den. Ook bij de operaties in de poli klinieken, die niet op byzondere licht- aggregaten waren aangesloten, werd men voor grote problemen geplaatst. De watertoevoer,, waarvan de pompen af- hankelyk waren van de elctriciteit, werd ernstig belemmerd. f Geweldige keus Lage prijzen Haarlemmerstraat 227 voor gas en elektrisch. Alle maten, van 5 liter tot 50 liter vanaf f 52.50. Voor restaurants, kantines en inrichtingen. Fa. J. SCHOONDERGANG LANGE MARE 65—67 - TEL. 22025 - LEID Gevraagd tegen 1 november a.s. een voor het LEIDSCH DAGBLAD. Bezorgtijd 46 uur, zaterdags na half twee. Aanmelden: Abonn. Adm. LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel I, Leiden

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4