KarelI „Ponomarenko heeft vergeten dat Schiphol geen steppe is...' Russen waren een slag voor Lasl- van zenuwen? Met een enkel woord Agenda MAANDAG 16 OKTOBER 1961 Grollen en gevechten (Van onze t.v.-medewerker) Het heerlyk avondje voor velen was zaterdag aangebroken, want Dorus kwam terug. Er was aan zijn herverschyning nogal wat publiciteit voorafgegaan en we hadden ons dus strategisch opgesteld tegenover ons toestel om nu eens fijn tjes.. te gaan genieten? Dat had u ge dacht! Het viel ons teminste nogal tegen. De opening was om te beginnen bepaald zwak. Over de kelderratjes, een nieuw balletgroepje, zijn by voorbaat meters vol geschreven, maar de kinderen hadden meer gehad aan een paar vier kante meter extra ruimte. De voortzet ting van het programma was bepaald smakeloos. En het werd pas aannemeiyk toen Dorus in hoogst eigen persoon ver scheen. Want men begrype ons goed: door alle mist heen, zyn we niet blind voor talent geworden. De pianiste was in haar soort verdiensteiyk en het persi flerende duet van Dolly en Polly was een goed voorproefje voor het filmpje, dat een rake karakteristiek gaf van hoe het vroeger was. Verder was het cello- nummer een kostelijke vondst. We be- grypen, dat Dorus niet een vol uur op de planken kan staan, maar de vulling dient toch bepaald wat beter te worden, wil hy zyn oude succes terugverdienen. Om het nog eens in een wat andere nuance te zeggen: wy hebben wel gelachen, maar hebben ons toch bepaald onvoldoende geamuseerd. Het kanaalzwemmen was een zwakke aflevering van de Interpol serie. Het was helemaal niet nodig ge weest te vechten, maar de heren hadden hun verstand alleen maar een tikkeltje beter moeten gebruiken. Dan was de zaak ook geklaard. Een aangenamer gevecht stond onder de beproefde, maar wat trage leiding van Eerdmans. De mensen, die afgingen, had den beter verdiend, vooral de belezen Belg, die het slecht trof tegenover de vissenliefhebber. We hebben in zondagse ontmoetingen gemerkt, dat een opmer king van Eerdmans misverstand heeft gewekt. Hij zei tegen de Amsterdamse studente, dat rood aan zijn groene zy wel vreemd aandeed of woorden van die strekking. Het deed velen echter wat vreemd aan, dat hy een grapje over rood haar maakte en men betrok zulks ten onrechte op zyn gast. Men moet dan weten, dat Eerdmans zelf nogal vurig behaard is, zodat er in zijn opmerking niets ongepasts of onvriendelijks schulde. Naar onze smaak het beste van de avond was de rubriek „Achter het nieuws" waarmee het de laatste tyd kwakkelen geweest was en die nu ineens uit de kluiten bleek geschoten. Een voet balduel werd op een sympathieke manier beslecht, waarbij overigens duidelyk werd gedemonstreerd, dat sportiviteit niet een eigenschap is, die elke sport liefhebber is geschonken. Een anonieme brief met de dreiging: Pas maar op je gezinsleden" aan het adres van een man, die in de hitte van de stryd zich ver galoppeert, is bar en boos. Overigens bleek het een twyfelachtige eer te zyn in de ere-divisie te spelen, want de verwondingen, die men daarbij oploopt, beloven een vroegtydige invali diteit, als men een beetje pech heeft. De sterkste stunt was natuurlyk de thuiskomst van mr. Helb uit Moskou en zyn fraaie verhaal van zyn ontmoeting in Delhi met de uitgewezen Russische ambassadeur. Springlevende televisie, dat was het einde van een beetje minder geslaagde avond dan waarop we hadden gehoopt. Verwarring (Van onze t.v.-medewerker) We hebben gisteren een verheugende sprong meegemaakt. Was tot heden het optreden van het Amsterdams Kunst- maandorkest een min of meer particu liere aangelegenheid op de t.v. (het speel de (zich af) in ontspanningslokalen) dank zy de laatste tyd allerwegen ge constateerde stijgende kwaliteit der prestaties kon nu een grote zaal in het Concertgebouw, tot de nok gevuld, de plaats van voor tref felyke handeling zyn. De daarop volgende film was weer een ellendig staal van moord en doodslag op het scherm, waarmee men kennelijk veel mensen weet te vermaken. Dat daarna dan ineens onderdrukking en erger, in dien het geloofsgenoten betreft, tot een zo ongebreidelde bewogenheid leiden kan, verstaan wy niet recht. Daarom willen wy er een aantekening aan wyden. Het spreekt vanzelf, dat wy elke onderdruk king verfoeien en diep begaan zyn met het verschrikkelyke lot van priesters en gelovigen aan de andere kant van het ijzeren gordyn. De propaganda daarte gen hinkt echter naar onze (en veler anderen) smaak op twee gedachten. Eensdeels wordt geageerd tegen eigen welvaart, die echter in een groot deel van de wereld armoe en erger toelaat. Dit ge constateerd zynde, wordt van leer ge trokken tegen een politieke ideologie, die deze armoe poogt om te buigen en te bestrijden in het belang der vertrapten. Dat daarby degenen, die men verdenkt Herdenking van August Defresne (Van onze Amsterdamse correspondent) De Vereniging van Nederlandse to- neelschryvers heeft zaterdagmiddag in het ICC-paviljoen in het Vondelpark te Amsterdam August Defresne, by zijn leven vice-voorzitter van deze vereni ging, herdacht in een korte bijeenkomst, die door enkele tientallen personen o.w. de weduwe van de grote toneelschryver en -regisseur werd bezocht. De heer Defresne heeft zich 40 jaar lang voor de Nederlandse toneelwereld ingespannen en in die tyd ruim 100 stukken geregistreerd. ans Keuls die een herdenkingsrede uitsprak, noemde Defresne een groot en bezield regisseur en een wijs en ontroerend toneelschrij ver. Spreker beschouwde hem als een van de grootste toneelschrijvers van ons land en noemde Defresne's „Het onbe woonde eiland" een der grootste succes sen van de Nederlandse dramaturgie". De novelle „Het gehucht", die in 1957 de boekenweek-prijs verwierf, is niets minder dan een meesterwerk", aldus Hans Keuls. De acteur Albert van Dalsum zei niet alleen als toneelspeler te willen spreken, maar ook als iemand die aan August Defresne veel te danken heeft gehad. In diens schrijversschap roemde hij vooral het wonderlijke samengaan tussen rea lisme en fantasie. Als regisseur is hij voorts van bijzondere betekenis geweest voor het Nederlandse toneel. De heer Van Dalsum droeg tot besluit van de bijeenkomst een fragment uit „Vrij Volk" van Defresne voor. voor een groot deel schuld te hebben aan de ellende telijf gaat, is dan het ge geven, waarop de Oostpriesterhulp alle schijnwerpers richt. Daarby gaat men zich dan tebuiten aan felle woorden. Er wordt op deze manier een zwart-wit tekening tot stand gebracht, die het goed moge doen op de kleurenloze t.v., maar het is natuurlyk de vraag of men hier door zyn doel niet voorbijschiet. Men begrype ons goed: we hebben geen goed woord over voor hen, die anderen onder drukken of duidelijker: voor de metho den van het communisme noch voor zijn streven, gebaseerd op innerlijke onvrij heid. Maar wij staan zonder reserve aan de kant van de jonge en moderne filosoof Bernard Delfgaauw, die kort geleden schreef, dat we moeten loskomen uit de ongelukkige keten van onbekendheid, wantrouwen, angst en agressie, die de mensen aan beide zyden van de kloof immobiliseert. Hy verwyt de Oostpries terhulp ontstellende ontaarding van een oorspronkelyk zuiver gerichte religiosi teit, een beroep op de meest troebele emotionaliteit. Dat zyn krasse woorden van de broer van KRO's produktieleider, maar hun juistheid werd naar onze smaak gisteren helaas bevestigd. We we ten het, dat thans niet met Moskou te praten valt, maar we menen, dat het moment daartoe nimmer zal kunnen aanbreken als op deze wyze de geesten hier worden murw gemaakt. Ten aan- Advertentle TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT 20 X KWALITEIT VOOR F 1,- zien van de materiële kant willen we daaraan dan volledigheidshalve nog toe voegen slecht waardering te hebben voor de resultaten der actie voor zover daar door effectief de nood elders wordt ge lenigd. Doch dit doel ïykt ook te ver- wezeniyken op een meer beheerste wyze. Mies Bouwman leidt quiz In verband met zyn drukke werkzaam heden, die hem vaak buitenslands voe ren, heeft Peter Giele, in overleg met de A.V.R.O., besloten niet meer als quiz master op te treden in het televisiepro gramma „Kom er maar eens achter". Hy zal met ingang van de uitzending op zaterdag 28 oktober worden opgevolgd door Mies Bouwman. O Vervolg van pag. 1 Mr. H. A. Helb gaf op Schiphol na zyn aankomst uit Moskou ook zyn persoon- lyke indruk van de (thans ex-)ambas sadeur: Ponomarenko: „Het blyft mij een raadsel, waarom de heer Ponoma renko persoonlijk met mevrouw Goloeba naar Schiphol is gekomen. Die vraag hebben al mijn collega's in Moskou trou wens ook gesteld. Het zou een normale gang van zaken zyn geweest, als hy zich tot het ministerie van Buitenlandse Za ken had gewend, zoals hy tevoren en daarna heeft gedaan' Mr. Helb kent de heer Ponomarenko vry goed. Hy was namelijk ambassadeur in New Delhi in de tyd, dat de Rus daar eveneens ambassadeur was. „Ik heb hem vaak gesproken. Eén ding is my uit die tyd altyd by gebleven, n.l. dat de heer Ponomarenko geen gelegen heid liet voorbygaan om op te merken: „Ik kom uit de Koeban, waar de echte Kozakken vandaan komen. Wy Koe- ban-Kozakken zyn de werkelyke rovers (original robbers)!". „Inderdaad heeft de heer Ponomaren ko altyd de energie en de daadkracht van een Kozak gehad. Hy vindt het prettig om aan het hoofd van de troep door de steppen te ryden. Hy heeft al leen vergeten, dat Schiphol geen steppe is En mr. Helb zei voorts: „Vandaag is dit alles frontpagina-nieuws, maar mor gen, over een maand of over een paar maanden zal het naar de achtergrond zyn verdrongen. Er zyn nog wel belang- ryke dingen in de wereld en Oost zomin als West is gediend met controversen en gelukkig bestaat de Russische regering niet alleen uit Koeban-Kozakken Menigeen heeft zich afgevraagd of het niet zeer toevallig is dat ae heer Pono marenko enkele dagen na het Schiphol- incident naar Moskou is vertrokken voor het bywonen van het party-congres. Desgevraagd zei mr. Helb: „Ik wist niet, dat de heer Ponoma renko naar Moskou zou gaan. Men mag echter niet vergeten, dat hy nog nimmer een party-congres heeft overgeslagen. Ponomarenko heeft vele hoge betrekkin gen binnen en buiten Rusland en bin nen en buiten de party gehad. Hy is zelfs minister van Cultuur geweest en is nog steeds lid van het centrale co mité. U kent de positie van hem by de vorige en by de huidige Russische re gering. Ik kan me daarom ook voorstel len, dat Ponomarenko het erg vervelend vond om terug te moeten naar zyn land, nadat het incident zich had afgespeeld". Mr. Helb heeft ons land 14',2 maand in de Sow jet-Unie vertegenwoordigd. Be halve een zoon heeft hy nog twee doch ters die beiden in Nederland zijn en van wie er één in Leiden studeert. Zijn vrouw zal in verband met de verhuizing tot 1 november aanstaande in Moskou blij ven. De ambassadeur stond er echter op, dat zijn poes in een reismandje tegelijk met hem naar Nederland zou terug keren. „Ik heb Choc gekregen in New Delhi van de Canadese ambassadeur aldaar. Ik hem hem gezegd: „Praat eerst maar eens met myn vrouw". Enfin, Choc is geko men en ik zou het dier niet graag tot november willen missen Is de uitwijzing van de Sowjet-ambas- sadeur in Den Haag, de heer Pono marenko, eerst geschied nadat de Russen hebben besloten de Neder landse ambassadur uit Moskou weg te zenden? Op deze vraag zal nimmer een officieel antwoord kunnen volgen, omdat de Nederlandse regering de vrydag aan geboden Russische nota als gevolg waarvan mr. Helb uit Moskou werd teruggeroepen niet heeft geaccep teerd en de inhoud ervan dus als niet geschreven moet worden beschouwd. Het antwoord van de Nederlandse re gering om de heer Ponomarenko „per sona non grata" te verklaren is eerst vrydagavond genomen. Hoe laat werd de Russische nota die avond by de Ne derlandse ambassade in Moskou be zorgd? By aankomst op Schiphol verklaarde mr. Helb desgevraagd op d£ raadselachtige wijze, die men in een dergelyke pi kante kwestie van een diplomaat mag verwachten: „Vraag me niet hoe laat dat precies was. Ja, het was in de avond, maar het was zo'n dolle dag, dat ik my de tyd niet precies her inner Naar wy vernemen werd dezelfde nota vrydag tevens by de Nederlandse re gering in Den Haag aangeboden en toevallig op een tydstip, dat het ka binet zich over de diplomatieke ge volgen van de Goloeb-affaire beraadde. Het ministerie van Bultenlande Zaken heeft ons verklaard geen mededelin gen te kunnen doen over de inhoud van de nota, omdat deze door de wei gering als niet ontvangen moet worden beschouwd. Op de vraag of de uitwyzing van de heer Ponomarenko niet zou zyn geschied als de Russische regering geen nota had gestuurd, zal nimmer een antwoord kunnen worden gegeven. Het heeft er echter alle schyn van, dat de Russen de Nederlanders een slag vóór zyn ge weest. Incidenten in Oran (Algerije) Onbekenden, vermoedelijk aanhan gers van het zogenaamde „geheime leger" van rechtse nationalisten, heb ben zaterdag in de Algerynse stad Oran. een aanslag gepleegd op Gaston Per- not, de leider van het comité voor steun aan president De Gaulle die vorige week zondag ernstig werd ge wond by een aanval door rechtse extre misten. In en buiten de kamer van Pernot dn de kliniek, waar hij wordt verpleegd, ontploften drie granaten, waarvan er één Pernot aan de voet ver wondde. Pernot werd vorige week zwaar mishandeld door Europeanen, toen hy de nummers noteerde van auto's dn Oran. waarvan de eigenaars met hun claxon de leuze „Algérie Prangaise" scandeerden. In drie voorsteden van Oran ls het uitgaansverbod van 23.00 tot 20.00 uur vervroegd. In deze voorsteden was het vrydag tot gevechten gekomen tussen Algerijnen en Europeanen, waarby zes Algerijnen werden gedood. By incidenten zyn zaterdagavond twee Europeanen en twee Algerynen gedood en tien Europeanen én vier Algerijnen gewond. Vijf Europeanen liepen verwondingen op toen zy Molo- tow-cocktails wierpen naar twee win kels die het eigendom zyn van Alge rijnen en waarin zich gewapende mos lems verborgen bleken te hebben Zon dag zyn bij ongeregeldheden in Oran een Europeaan en twee Algerynen ge dood, en vier Europeanen en twaalf Algerynen gewand. De ongeregeldheden ontstonden als gevolg van de aanslag op twee Europeanen op zaterdagavond. Ook in Algiers is een aanslag ge pleegd op de voorzitter van het comité voor steun aan De Gaulle in deze stad. De betrokkenen, Yves le Tac, werd zaterdag in zyn auto beschoten en door twee kogels in de maag en een arm ge wond. Hy wist ondanks zyn verwon dingen te ontkomen. In de nacht van 3 op 4 oktober was ook een aanslag op hem gepleegd. Toen ontdekte hy bytyds een helse machine die in zyn auto was geplaatst. De Franse politie heeft zondag in het oostelyke stadsdeel van Parijs vyftilg moslems gearresteerd in verband met onlangs gepleegde „terroristische inci denten" tegen de politie. Antillianen sloegen spijkers met koppen' De Antilliaanse autoriteiten, die 2 oktober in ons land zijn aangekomen voor overleg met instanties in Den Haag, zyn gisteren, via New York, naar Wil lemstad teruggekeerd. Het zijn minister J. E. Yrausquin van Financiën en Wel v aartzorg, gezaghebber M. P. Gorsira van het eilandengebied Curasao en ge deputeerde O. Henriquez van Aruba. Zy hebben in Nederland „spijkers met kop pen geslagen" voor wat betreft de z.g. voor financiering van diverse welvaarts projecten in hun gebied. Deze projecten zuilen met financiële steun uit Neder land ter hand worden genomen. Minister Yrausquin verklaarde mede namens de heren Henriquez en Gorsira. „Wij zyn zeer tevreden met de rege lingen, die wy in Nederlanad hebben getroffen en die de Antillen in staat stellen, thans onmiddellijk over te gaan tot het daadwerkelijk uitvoeren van on ze projecten". Welvaartsprojecten Ds projecten betreffen o.a.: Voor Curasao verbetering van de be staande w a ter-destri 1 l>atie - inrichting en van de elektrioiteits-voorziening, verbe tering van haven en luchthaven, het project voor een vaste oeverbinding over de St.-Anna Baai (waarby de bestaan de schipbrug blyft gehandhaafd „als een toeristische attractie", aldus de heer Gorsira; voor Aruba eveneens uit breiding van de inrichting tot destilla tie van zoetwater uit zeewater, verrui ming der elektriciteitsvoorziening, als mede twee havenprojecten resp. te Oranjestad en de aanleg van een industriehaven te Barcadera. Voorts uitbreiding en verbetering van het vlieg veld „Prinses Beatrix", o.a. verlenging van de startbaan ten behoeve van straalvliegtuigen. Tenslotte faciliteiten voor het vestigen van een chemische industrie. De drie Antillianen reizen via New York naar Willemstad. In de V.S. zul len zy nog enige zakelyke besprekingen hebben. Gezaghebber Gorsira zal als hoogste autoriteit van Curasao, daar naast speciale aandacht hebben voor de Curasao-week", die deze week te New York wordt gehouden. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 18.40 Lichte muz. 19.00 Pari. overs. 19.15 Regerlngsultz.: Bescherming Bevolking vraagt Uw aandacht. 19.30 Lich te muz. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.35 Quiz. 21.25 Lichte muz. 21.55 Actueel pro gramma. 22.30 Nws. 22.40 Pianorecital. 23.20 Muz. discussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. en weer berichten. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pau- lus, oratorium v. sol., koor en ork. (In de pauze: 21.10-21.25 Volk en Staat: Pari. comm.). 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespr. 23.05 Lichte muz. met comm. 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 TV-feuill. 20.55 Discus sie over Spytoptanten. 21.35 Voordr. 22.05 Dagsluiting. VOOR DINSDAG 17 OKTOBER. Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO :8.00 Nws. Mijnhardt's Zenuwtabletfen helpen U er overheen VERKIEZINGSREL IN GRIEKENLAND In de campagne voor de parlements verkiezingen in Griekenland op 29 ok tober is het tot bloedige botsingen ge komen tussen conservatieven van de Nationale Radicale Unie en aanhan gers van de pro-communistische „Eda". Tot dusver hebben pogingen van de politie om de gevechten, die voorname- ïyk in de voorsteden van Athene wor den geleverd, te voorkomen, weinig succes opgeleverd. Zo liepen zes politiemannen, twee kandidaten van de Eda" en enige bur gers ernstige verwondingen op. toen een aanval werd gedaan op het gebouw van de „Eda" te Aegaleo, 25 km ten zuid westen van de hoofdstad, en de politie met gummistokken de orde herstelde. Een priester die het gebouw zou inwy- den, moest in zyn ambtsgewaad met de bybel in de hand de vlucht nemen De Bulgaarse zaakgelastigde in Athe ne heeft met klem berichten tegenge sproken, als zouden Griekse communis tische uitgewekenen, die zich in Polen hadden gevestigd, naar het Bulgaars- Griekse grensgebied zyn overgebracht teneinde „druk uit te oefenen op de Griekse regering". BINNENLAND De uit ruim 20 Leden bestaande Nlgeriaanse missie, die een bezoek van vier dagen aan ons land heeft gebracht, is gisterochtend met een Comet-lijntoestel van Olympic Airways van Schiphol naar Zürich vertrokken. Het bezoek was een onderdeel van een rondreis, die de missie door Europa maakt met het doel vriend schapsbanden op cultureel, economisch en diplomatiek gebied, te verstevigen. Zaterdagmorgen is op de Spanders- laan ln Hilversum de 18-Jarlge bromfiet ser Arle Snel uit Nederhorst ten Berg bij een verkeersongeluk om het leven geko men. De bromfietser kwam uit een bos- laantje en wilde de Spanderslaan inrijden. Bij deze manoeuvre werd hy door een personenauto gegrepen. De bromfietser was op slag dood. De 49-jarige motorrijder A. Luinge uit Westerbork (Dr.), Is gistermiddag op de Rijksweg van Dedemsvaart naar Balk brug op slag gedood. Een personenauto week plotseling naar links uit op het moment dat de motorrijder passeerde Deze sloeg met zijn hoofd tegen een lan taarnpaal. In de personenauto zat een echtpaar uit Den Hulst (Ov.). Noch de vrouw, noch de man had een rijbewijs. Ook was het echtpaar niet tegen wette lijke aansprakelijkheid verzekerd. De Bond van coöperatieve zuivel- verkoopverenigingen, de Nederlandse ver eniging van kaasexporteurs en de vereni ging van groot-handelaren ln melkproduk- en hebben ln een gezamenlijk schrijven aan het Produktschap voor Zuivel de aan dacht gevraagd voor de huns inziens on bevredigende gang van zaken bij de zui- velexport naar Frankrijk. ZIJ vragen het bestuur van het produktschap ter be- voegder plaatse met klem te protesteren tegen de onhoudbare situatie en aan te dringen op maatregelen, die kunnen lel den tot het weer op gang komen van deze export. BUITENLAND Driehonderd matrozen van de vloot- basis Toulon zyn zaterdagavond door de straten van deze Zuidfranse stad ge trokken, schreeuwend dat de „blousons nolrs" (nozems) naar Algerije moesten worden gestuurd. Deze betoging werd gehouden naar aanleiding van een golf van vandalisme, die wordt toegeschreven aan nozems. In gevechten met de ma trozen Hepen verscheidene Jongelui ver wondingen op. De uit Hongarije afkomstige film producent Zoltan Korda ls zaterdag op 66-jarige leeftyd in Hollywood aan een hartaanval overleden. Hij was een broer van de Britse filmleider Sir Alexander Korda. Onder zijn leiding werden o.a. „Elephant Boy", Drums. Cry the beloved country", „Four feather". „Sahara" en „Counter attack" vervaardigd. Premier Tsjoe en-lal ls zondag aan het hoofd van de Chinese delegatie naar het 22ste congres van de communistische partij van de Sowjet Unie ln Moskou aan gekomen. HIJ werd op het vliegveld be groet door premier Chroesjtsjow, de mi nister van Buitenlandse Zaken Gromlko en Frol Kozlow, secretaris van het cen traal comité. Ook de Hongaarse delegatie, geleld door Janos Kadar, ls zondag ln de Russische hoofdstad gearriveerd. De voorzitter van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden, Sam Rayburn, ls geheel hersteld van de longontsteking waaraan hij sinds woensdag leed. In het ziekenhuis van Dallas, waar hij voor een zeer ernstige ziekte wordt behandeld, ontving hij vrijdag oud-president Truman. Enkele dagen tevoren had president Ken nedy hem opgezocht. Van oud-president Elsenhower ontving hij brieven met goede wensen. Vier leden van het Ghanese parle ment - drie man van de oppositie en een van de regeringspartij - die onlangs zijn aangehouden, zijn van hun parlements zetel vervallen verklaard Onder hen be vindt zich Joe Applah, de waarnemend leider van de fractie der Verenigde (oppo sitie) party, In Schenectady, in de staat New York. heeft een 11-Jarige Jongen zijn dronken vader doodgeschoten, toen deze dreigde zyn Jonge vrouw en drie kinderen te doden. De Jongen ls niet ln staat van beschuldiging gesteld. Nederland, Engeland, Frankrijk en Portugal nemen deel aan lucht- en zeemanoeuvres by de noordkust van Groot-Brlttannlë. Deze oefeningen op kleine schaal ln NAVO-verband zijn zater dag begonnen en zullen twee weken duren. Voornamelyk zal geoefend worden voor het bestrijden van onderzeeërs. De oefe ningen hebben de codenaam „Sharp spuall five" gekregen. Een kameeldryver uit Karatsji (Pa kistan) ls zaterdag per vliegtuig naar Washington vertrokken. Hy is tijdens een bézoek van de Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson aan Karatsji door deze uitgenodigd voor een bezoek aan de V.S. Tijdens zijn afwezigheid zorgt de Ameri kaanse ambassade voor het kameeldrijvers- gezin en de kameel. Imam (koning) Ahmad van Jemen, die sinds er enige tijd geleden een aanslag op hem werd gepleegd, ln een slechte ge zondheidstoestand verkeert, heeft op zyn volk een beroep gedaan, kroonprins Emir Mohammed el Badr als zijn toekomstige leider te steunen De vorst deed dit ln een radiotoespraak ter gelegenheid van de veertiende verjaardag van zyn troonsbe- styglng. In de uitzending werd niet ge sproken van aftreden van de imam. HU sprak over Emir el Badr niet als zUn opvolger, doch als zijn „toekomstige plaats vervanger" of „toekomstige vertegenwoor diger". MAANDAG Gulden Vlies: Film „Schoonheid en techniek in het Grafische vak". 8 uur nam. Hooigracht 84: Algem. Verg. Ver. ,,On» Grunnegerlaand". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Jenuzië". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Ned. Chr. Relsver. „Nederland ln drie dimensies". 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. Oegsteeest: (Witte Huis)Le denverg. V.V.D. Spr. mevr. G. V. van So meren- Downer over de Mammoetwet. 8 u. nam. DINSDAG Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Dia avond Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Jenuzië". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileumcon cert R.-K. Alma Materkoor. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): Fllmstudiekring K. en O. "Yield to the night". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 1.00-1.25 uur nam. Dr. A. van Voorthuysenschool (Marnlx- straat 104)Ouderavond. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". Pianist Stefan Askenase. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Causerie J. C. Dassen over „Nigeria, van slavenkettln- gen tot onafhankeiyke federatie". 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-cursus „Burger en Bohemlen" olv. dr. F. P. Huy- gens en B. W. E. Veurman. 8 uur nam. DONDERDAG Breestraat 19: Jaarverg. Oranje Groene Kruis. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Stadszaal (grote zaal): K. en O. R'dams Phllharmonlsch Orkest olv. Eduard Flipse m.m.v. Rudolf Flrkusny (plano). 8 uur nam. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Restaurant Van der Heyden: Jaarverg. Centr. A.-R. Kiesvereniging. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrou wenbond. Spr. mej.- Krabbe over de waakzaamheid der vrouw in de wereld. 8 uur nam. Zomerzorg: Vola. Philips-filmavond. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10-10.30 uur, bijbelstudie; 10.30-11.30 uur predi king; 11.30-12 uur HA., ds. K. C. van Oos- sanen. Schouwburg: Toneelver. T.I.G. speelt „Gaslicht". 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal. Feestavond personeels- ver. „De Royalisten". 8 uur mm. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's getuigen. 5.30 uur n.m. Hooigracht 84: Byeenkomst Humanis tisch Verbond. Spr. dr. J. Cohen. 10.15 uur n.m. Steenschuur 6. Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura Werkd 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24 u Zon- en feestdagen 2-4 u Ryksmuseum voor de Geschiedenis aer Natuurwetenschappen (Steen6traat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit" (Werkd 10—16 uur: s zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober) Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerksteeg 12)Schilderijen, aquarellen en tekenin gen van Kees Buurman en Kees de Jager werkd. 3-5 en 8-10 uur nam.; 's zondags 3-5 uur nam. (tot 3 november). 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwyding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. Pianospel. 12.20 Regerlngsultz.: Ultz. voor de landb. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, lezing v. d. vrouw. 15.30 Pianospel. 16.00 In het voet spoor der wetenschap, documentaire (herh.). 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Arna' llng. nateursprogr. 17.55 New York cal- AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Chimpansees, geen mensen maar ook geen dieren. maar wat dan wel? - I, door Dr. A. Kortlandt. 19.00 V. d. kind. 19.05 V. d. kind. 19.05 Paris vous Parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Mu- zlek-revue. 21.05 Literaire quiz. 22.00 Alt en plano. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Muzlk. lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. ugd. 7.45 8.00 Nws. 8.1- 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. II.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Vol aanvooruit, praatje. 12.00 Middag klok-Noodklok. 12.04 Als de dag van gis teren, kron. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Metropole-ork. en so list. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. pro gram. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 beursber. 17.45 Regerlngsultz. Klankb. over het spaarplan De Zilvervloot. KRO: 18.00 B. d. Jeugd. 18.20 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.10 Muziek modern en klassiek: muziek, be schouwing. 20.40 Resldentie-ork., omr.koor en sol. 22.00 Amus. progr. 22.20??????. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.55 Lichte progr. 23.25 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Zienswijzen: progr. over kyken naar televisie. 21.05- 22.45 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.65 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Gram. 16.15 Klankb. 16.45 Lezing. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Pianorecital. 19.30 Hoorsp. 20.30 Ork. conc. 21.35 Lezing. 22.00 Nws. en comm. 22.30 Fagot en piano. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ill. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Ge- var. progr. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Dansmuz. 15.31 Lichte muz. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Gram. 17.00 Gram. 17.31 Ber. en gram. 18.30 Nws. en act. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Gevar. progr. 20.00 Pianospel. 20.31 Twintig vragen. 21.00 Voordr. 21.31 Gram. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Dans muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. - 12.00 Volksliederen. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Lichte muz. 14.00 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Kamer muz. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws en weerber. 19.15 Jazzmuz. 19.45 Gram. 21.15 Gram. m. comm. 21.45 Nws. en weerber. 23.20 Ork. conc. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.15 Ka mermuz. 14.45 Ork. conc. 17.00 Kamer muz. 18.30 Operafragm. 19.00 Nws. 19.50 Gram. 20.00 Ork. conc. 23.13 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 in. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Koorzang. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Duitse les. 16.21 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.15 Pianorecital. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport kron. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Hoorsp. 21.30 Ope- rettemuz. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. 22.50 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.28 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Gram. 15.03 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Kamermuz. 18.30 Dlscographle. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Wereldnws. 22.15 Vrye tyd. 22.55 Nws. BIOSCOPEN Studio: „Morgen zijn zy volwassen". 18 jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Franz Liszt". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Gezworen kameraden". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Luxor: „Obsessie". 18 Jaar. Werkd.: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Slavin van Rome". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De terreur van de Rode Draak". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Lady Chatterley's minnaar". „Astra"-theater Wassenaar Vrijdag 8 u. en zaterdag 7 en. 9.15 uur „Tarzans Ver banning". 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 u. maandag, woensdag en donderdag 8 u. „Nooit op Zondag Toegang 18 Jaar. Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Hier bin ich und hier bleib ich". Elke leeftijd. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Centraal, Breestraat 74, telef. 20552. BU geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a g 8 «5 g Si 2 weer fsS a 6 H s CM Amsterdam geh. bew. zw 4 16 8 0.2 Den Helder geh. bew. wzw 5 16 10 0 Ypenburg Vlisslngen geh bew mist wzw 4 zw 6 17 17 5 11 0 0 Eelde mist zw 3 16 6 0 De Bilt mist wzw 2 16 4 0 Twente mist zw 3 17 7 0 Eindhoven mist zzw 4 18 6 0 Z.-Limburg mist ZW 5 19 9 0 Helsinki mist w 3 8 4 0 Stockholm mist wzw 4 15 3 0 Oslo geh. bew w.stil 16 7 0 Kopenhagen zwaar bew zzw 5 15 11 0 Aberdeen onbewolkt zw 6 16 3 0 Londen mist zzw 2 10 9 0 Brussel mist wzw 2 17 10 0 Luxemburg mist w 3 16 7 0 Parijs geh. bew. w 2 12 11 0 Bordeaux onbewolkt w.stil 21 8 0 Grenoble onbewolkt W.Stl'1 21 6 0 Nice onbewolkt n 5 22 15 0 Beriyn mist z 2 12 4 0 Frankfort mist zw 2 18 3 0 München onbewolkt z 2 17 6 0 Zürich mist zzo 2 15 7 0 Genève mist W 1 17 6 0 Locarno half bew. O 1 17 6 0 Wenen onbewolkt w.stil 15 1 0 Innsbruck onbewolkt w.stil 20 5 0 Belgrado onbewolkt w.stil 17 3 0 Athene onbewolkt nno 2 21 12 0 Rome onbewolkt w.stil 24 9 0 Ajacclo onbewolkt ono 3 23 11 0 Madrid half bew. nno 2 22 10 1 Mallorca half bew w.stll 25 16 0 Lissabon onbewolkt nnw 7 22 16 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2