Kapitein en stuurman krijgen 2 maanden Voorlopig doen we het zonder ambassadeurs" Geen Westelijk overleg in de Britse hoofdstad NAVO-instructies in kluis achtergebleven BEKLAAGDEN ONTKENDEN Discoverer geborgen Z"XZ W/H TWIN! Meer glans en bescherming voor uw auto! (9ud ^ÏLte Noord-Holland' door Indonesië in beslaggenomen Mr. H. A. Helb persona non grataof niet): teutvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 OKTOBER 1961 No. 30478 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wttte Smgel l- Lelden OW 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kapitein O. Edelenbosch (35) en eerste stuurman W. H. Meyer (39) van de Nederlandse sleepboot „Noord-Holland" zijn vandaag door de districtsrechtbank in Djakarta ieder tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het voorarrest sinds 2 september wordt in mindering van de straftijd gebracht. De rechtbank heeft tevens de inbeslagneming van de sleepboot gelast. De Nederlanders was ten laste ge legd, dat zij met de sleepboot zonder vergunning in de Indonesische wa teren hebben gevaren. Hoewel de beide verdachten steeds ontkend hebben schuldig te zijn, zei rechter Marah Agoes te hebben vastgesteld, dat de officieren van de „Noord-Hol land" wisten, dat zij de territoriale wateren van Indonesië schonden. Beklaagden namen de uitspraak rustig op. Het proces is gevoerd in de Indo nesische en de Nederlandse taal. De volle rechtszaal werd bewaakt door civiele en militaire politie, met ge weren en pistolen bewapend. De rechter deelde de beklaagden mee dat zij desgewenst bij president Soekarno tegen het vonnis in beroep kunnen gaan. Tot hun verdediging voerden de be klaagden aan, dat de Griekse vracht boot, die zij te hulp kwamen, zich naar hun mening in Indonesisch wa ter bevond, maar dat informaties uit Nederland en Singapore zulks niet be vestigden. De Griek was vastgelopen bij het eiland Nipah van de Riouw- Archipel, ten zuiden van Singapore. De beklaagden verklaarden ook, dat de ka pitein van het Griekse schip hun had gezegd, dat hij geen hulp nodig had, maar zij waren dit niet met hem eens en besloten toch maar in de buurt te blij ven. Daar werden zij aangehouden door de Indonesische Marine en naar het eiland Samboe opgebracht. Later werd de sleepboot naar Djakarta overgebracht. Zeven opvarenden wisten zoals gemeld naar Singapore te ontsnappen, achttien zijn later door de Indonesiërs vrijgela ten en naar Singapore gestuurd. Slechts de gezagvoerder en de eerste stuurman werden gevangen gehouden. Al overgeschilderd? Een woordvoerder van de Indonesi sche Marine heeft vandaag ontkend, dat de „Noord-Holland' als een andere naam zou hebben en door de Indonesi ërs in gebruik zou zijn genomen. Deze beschuldiging werd gisteren geuit door werktuigkundige P. Roos uit Den Haag, die door het Bureau Wijsmuller in staat was gesteld spoedig naar Ne derland te vliegen in verband met de ziekte van zijn moeder. Gisteren kwam hij met de door de K.L.M. aan Air Cey lon uitgeleende Electra-lijnmachine uit Singapore op Schiphol aan. Zijn com mentaar kwam wat aarzelend, omdat hij volgens zijn zeggen de kapitein en de eerste stuurman geen extra moeilijk heden wilde bezorgen. Maar volgens hem was de „Noord - Holland" al overgeschilderd voor het proces in Djakarta begon. Na twee weken op Poeloe Samboe vast gehouden te zijn werden de nog res terende 21 bemanningsleden zeven waren inmiddels ontsnapt op het eigen schip overgebracht naar Djakarta. „Tijdens die reis bevonden zich zes Indonesische mariniers aan boord van de sleepboot", vertelde Piet Roos en hij sprak een van de verslaggevers op Schip hol niet tegen, toen die zei gehoord te hebben, dat dit zestal voortdurend zee ziek was geweest. Op 19 september kwam de sleepboot, geëscorteerd door een pa trouillevaartuig, in Tandjong Priok aan en werd de bemanning naar een bunga lowkamp in Thipajoeng (circa 20 km. van Buitenzorg af) gebracht. Prettige herinneringen Van dat bungalowkamp heeft de ba- manning niets dan prettige herinnerin gen. „Wij zijn er waarlijk uitzonder lijk goed behandeld", deelde de heer Roos mee, „En dat mag u gerust in de krant zetten ook. We beschikten over een zwembad en waren geslist geen ge vangenen, hoogstens gedwongen gasten. We kregen het lekkerste eten en konden bestellen wat we wilden. Ook mochten we gaan en staat waar we wensten". Geregeld was de groep ook naar Bui tenzorg geweest. Op die tochtjes werd zij wel begeleid door een marinier, maar dat was niet ter bewaking, alleen ter bescherming. „Men kan nooit weten of er misschien eens Indonesiërs zouden zijn, die ons als Nederlanders zouden willen lastig vallen". Overigens had hij daar nooit iets met nadruk deze uitspraak: „Van hoog tot laag is de bevolking er pro-Neder lands. Die zou gelukkig zijn als de Ne derlanders weer terug zouden komen. Ze zien toch hoe slecht het nu gaat. Wij hebben er in die 16 dagen ontzaglijk veel vrienden gemaakt, niet alleen in de kampong, maar ook onder de intel lectuelen". Dekpassagiers Op 26 september werden kapitein E. Edelenbosch en stuurman W. H. Meyer uit het bungalowkamp gehaald en per auto door Indonesische marineofficie ren naar Djakarta overgebracht. Toen bleven er in het kamp nog 18 opvaren den over. Die werden de vorige week op een Indonesisch schip in drie dagen tijds naar Singapore gebracht, waar men hen vrij liet. „Aan boord hadden we goed eten", zei de heer Roos op Schiphol, „Maar we waren dekpassagiers en dat betekende dat we zonder behoorlijke slaapaccommodatie drie dagen in de open lucht hebben moeten doorbrengen". De heer Roos kwam gisteren met een in een doos verpakte taart op Schiphol uit het vliegtuig. „Die heb ik van Air Ceylon gekregen", zei hij, „omdat ik gisteren jarig was". Het was zijn 30ste verjaardag. In de aankomsthal gaf de douane zijn vrouw en drie kinderen gelegen heid het eigenlijk verboden douane-ter rein te betreden. Twee kleine kinderen achter haar aanrennend en met de jongste van het drietal op de arm vloog mevrouw Roos daar haar man in de armen. Na de begroeting vertelde hij tot slot nog, dat de verzegelde NAVO-voor- schriften niet waren vernietigd. Die wa ren volgens hem in de kluis blijven liggen en konden dus nu in de handen van Indonesiërs zijn of komen. Hij doelde op de voorschriften, die alle schepen uit NAVO-landen verzegeld ee krijgen en waarin de kapitein kan le zen, wat hem te doen staat in geval van plotseling uitbreken van een oorlog. Uiteraard mag de kapitein die voor schriften pas lezen en het zegel dus pas verbreken als hij over zijn radio ver- Spoedoperatie van Soekarno in Wenen President Soekarno zal donder dag naar Wenen vertrekken waar hij op advies van zijn artsen ge opereerd zal worden. Volgens wel ingelichte kringen had hij begin vorige week nierklachten. Hij was toen in Djakarta teruggekeerd na de Poolse president, Zawadski, op een reis door Java en Bali te heb ben vergezeld. Hij mocht echter zijn werkzaamheden hervatten. De aard van de ziekte van presi dent Soekarno is niet bekend. Men weet slechts dat een spoedige operatie door de chirurgen werd aanbevolen. De capsule van de vrijdag gelanceerde kunstmaan Discoverer XXXII is zater dagmiddag boven de Stille Oceaan op gevangen door 'n Amerikaans transport vliegtuig van het type C-130. De satel liet had 18 omwentelingen om de aarde gemaakt, toen de capsule met instrumen ten voor de bestudering van stralingen zich ervan scheidde. Het was de zesde maal dat een dergelijke capsule in de lucht kon worden opgevangen. van gemerkt. Integendeel, hij deed zelfs neemt dat er oorlog is uitgebroken. De voorgenomen bijeenkomst over de kwestie-Berlijn van leidende diplomaten van Buitenlandse Zaken uit Engeland, West-Duitsland en de Verenigde Staten, die deze week in Londen gehouden zou worden, zal niet doorgaan omdat Frankrijk er op tegen is, zo deelden Ameri kaanse functionarissen gisteren in Washington mede. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken had zaterdag verklaard, dat Frankrijk een onmiddellijke bijeenkomst van de Grote Vier om onderhandelingen met Rusland over Berlijn voor te bereiden, voorbarig acht. De Russen willen dat het westen de Oder-Neisse-grens als definitief er kent en er mee instemt, dat West-Duits land niet alleen geen kernwapens mag vervaardigen, maar ook dergelijke wa pens niet van zijn bondgenoten mag ont- vangen. Voorts zouden de Russen in dit verband weer het denkbeeld opperen, dat Oost- en West-Duitsland één zone moeten gaan vormen, waarin zich geen kernwapens en geen buitenlandse troe pen mogen bevinden. De Franse regering blijft sterk gekant tegen deze Russische opvattingen inzake „disengagement" („Losmaking" van West en Oost), omdat hierdoor naar haar mening de steun van de West- duitse Bondsrepubliek voor het Westen verloren zou gaan en het Atlantische bondgenootschap zou worden ondermijnd. In Parijs deelt men de mening van de correspondent van „Le Monde" in Bonn, dat West-Europa te maken heeft met gebrek aan een vaste lijn in de Amerikaanse politiek, waarbij amateu risme, defaitisme en onderdrukte anti- Duitse gevoelens een rol spelen. In Franse diplomatieke en regerings kringen wordt ook veel aandacht be steed aan het verslag van een correspon dent van „Le Monde" over een langdurig bezoek aan de Sowjet-Unie. In dit ver slag wordt het westen ervoor gewaar schuwd, dat het Chroesjtsjows „agressie ve houding in internationale kwesties" niet moet toeschrijven aan binnenlandse moeilijkheden. De Sowjetrussische leider zou hopen, dat door zijn houding de macht van de Sowjet-Unie zal toenemen. Een niet verwacht gevolg van zijn optreden zou echter zjjn, dat de Russen zelf be- WEERBERICHT BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Nu en dan bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige af en toe vrij krachtige westelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 oktober Zon op: 7.07 uur; onder: 17.43 uur. Maan op: 14.40 uur; onder: 23.44 uur Hoogwater te Katwijk te 8.08 en 20.40 uur. Laagwater te 3.32 en 15.56 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De Nederlandse ambassadeur in Moskou mr. H. A. Helb droeg een grote gesloten rieten mand, toen hij zaterdagavond op Schiphol uit het K.L.M.-lijnvliegtuig uit Moskou stapte. Daarin zat zijn huiskat, de in Rusland geboren Siamese poes „Choc", die de reis uit de Sowjet- Unie had meegemaakt. De reis, die de ambassadeur moest maken, om dat hij door de Russen tof „per sona non grata" verklaard was. „Nu ja, eigenlijk niet uitgewezen", verklaarde hij later, toen hij een sper vuur van bliizflitsen had doorstaan en zich in het restaurant „De Wijde We reld" tegenover een legertje journalis ten bevnd. »k wet niet of ik nu wel persona non grata ben". Op dit punt hulde mr. Helb zich in uiterst diplomatieke antwoorden. Op het laatste werd er hartelijk gelachen, omdat iedereen over misverstanden sprak en men elkaar zelfs misverstond over welk misverstand nu eigenlijk ge praat werd Maar veel wjjzer werden de journalis ten niet. De ambassadeur wilde hen dat ook niet maken. Hij vatte de situa tie als volgt samen: de beide regerin gen hebben besloten voorlopig le be trekkingen zonder ambassadeur te on derhouden. Dat moet dan maar geschie den door de zaakgelastigden. Hij bevestige, dat hy de door de Rus sische regering by zijn ambassade in Moskou gedeponeerde nota (zaterdag reeds gepubliceerd-red L.D.) na over leg met Den Haag had teruggezonden, omdat de nota in een taal was gesteld en conclusies gebaseerd was, die de re gering onaanvaardbaar achtte. Offici- „Ik moet er natuurlijk beroeps halve tegen zijn, dat een ambassa deur op zijn neus wordt geslagen", verklaarde mr. A. H. Helb zater dagavond op Schiphol, waar de uit gewezen ambassadeur uit Moskou arriveerde, „en ik ben blij, dat mijn originele neus nog ongeschonden hier zit, maar tja eel had hij die nota dus niet, officieus vanzelfsprekend wel gelezen. „Maar waarom bent u als de nota teruggezonden is dan niet in Moskou gebleven?", vroegen de journalisten. „Ik ben teruggek mica omdat de Ne derlandse regering my heeft terugge roepen", antwoordde mr Helb prompt. Slot pag. 2 In de Scheveningse strafgevan genis is zaterdag de jaarlijkse her denking van de doden van het „Oranjehotel" gehouden. Mej. Gel- dens, de particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina, arriveert bij de Dodencel. ducht raken voor een oorlog en niet geheel overtuigd zijn van hun superio riteit over het Westen. De Franse cor respondent komt tot de slotsom, dat president De Gaulle het met zijn krach tige houding tegenover de Sowjet-Unie bij het recht eind heeft en dat de ove rige Westelijke mogendheden zijn voor beeld moeten volgen. Verwondering in Parijs Functionarissen van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken toon den zich intussen verwonderd over de aankondiging van Washington, dat de voorgenomen bijeenkomst in Londen is geannuleerd. De woordvoerder zei: „Wij zijn verbaasd dat het woord annuleren gebruikt is omdat men alleen iets kan annuleren dat vooraf is overeengekomen. In dit geval was geen beslissing geval len". Advertentie Advertentie BREESTRAAT 173 Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.9D Uit het Leidsch Dagblad van 16 October 1861: Leiden's financiën. De gemeenterekening over 1860 leverde een batig slot van f83.749,47, terwijl de dienst be gon met een overschot van het vorig jaar, ten bedrage van f 35.44328V2. In dat jaar is dus overgewonnen een som van f 48.306,28 V2, wanneer wij van de vooronderstelling uitgaan, dat er geen betalingen over dat dienst jaar meer te doen rijn

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1