Laatste nieuws Hevige gevechten op West-Java zijn gaande LEIDSE RAAD HEDEN BIJEEN Verontwaardiging over „Sancfus Virgilius" Zuivelschandaal in Italië Activiteiten der opstandelingen ZUID-AFRIKA BLIJFT V.N. TROUW, ZEGT DR. VERWOERD MAANDAG 16 OKTOBER 1961 Hedenmiddag kwam de Leidse raad onder leiding van wethouder J. C. van Schaik bijeen. By de aanvang van de zitting wenste de heer Van Schaik mr. J. Drijber geluk met zijn benoeming tot burgemeester van Middelburg. Spreker deelde mede, dat nog op een later tijdstip van mr. Drijber officieel afscheid zal worden genomen. Mr. Drijber dankte met een kort woord, waarin hij opmerkte, dat het afscheid van Leiden hem moeilijk zal vallen. e len op de vergoeding, bedoeld in art. 127 der Kleuteronderwijswet. De raad kon er voorts mede akkoord gaan, dat een herziening c.q. vaststelling van een uitbreidingsplan met betrekking tot gronden, gelegen ten zuiden van het voormalige Pesthuis, wordt voorbereid. Aan het voorstel om een bedrag van f. 13.700.beschikbaar te stellen voor het nader uitwerken van plannen voor de restauratie van het St.-Caeciliagast- huis gaf de raad eveneens zijn fiat. (De zitting duurt voort) Gelukwens voor toekomstige burgemeester van Middelburg Alvorens de raad zich deze middag zette aan de behandeling van de voor stellen, w.o. het voorstel om een krediet van ruim 1% miljoen gulden beschik baar te stellen voor de verbetering van de Stadsgehoorzaal, werden enkele be noemingen gedaan. Tot leden van de Commissie van Advies, bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet werden benoemd de heren P. C. A. ten Broek, B. J. Huur man, B. de Kier, J. J. Meerburg en J. H. Schüller. Mevr. S. A. van der Brugge werd be noemd tot onderwijzeres aan de Gun- ningschool (Driftstraat), idem mej. I. M. G. van Kuik en de heer M. Ober aan de Jan Ligthartschool (Damlaan)idem de heer L. J. Stokhuijzen tot vakonder wijzer in de lichamelijke oefening; idem de heren A. G. van 't Hag en J. Slegten- horst tot tijdelijk leraar aan de gem. be drijf stechnische school. Een wijziging bracht de raad hierna in het getal wekelijkse lesuren in het vak onderwijs voor het openbaar b.l.o. aan zwakzinnige kinderen en voor het open baar g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. Een voorschot van f.670.werd verleend aan het be stuur van de Ver. voor Chr. Fröbelscho- BADMINTON Leidse successen in Vlaardingen Dit weekeinde werden de slotwedstrij den verspeeld om het districtskampioen schap Zuid-Holland, nadat een groot deel van het programma reeds op 7 en 8 oktober was afgewerkt. Traditiegetrouw vond deze krachtme ting plaats in het fraaie sportpark „Vijf sluizen" te Vlaardingen. Hoewel deze kampioenschappen dit maal wel erg vroeg in het seizoen wer den gehouden kreeg men vaak uitstekend spel te zien. De finales van het damesenkelspel A en het herendubbel A vormden wel het hoogste punt. In deze klasse wist Leiden helaas geen ereplaatsen te bereiken, maar in de B- en C-klasse konden betere resultaten worden genoteerd dan ooit te voren. Mej. H. Omtzigt (Meerburg) bemach tigde een tweede prijs bij het dames enkelspel B; hetzelfde presteerde E. Spa don (Smash) in het herenenkelspel B. In de C-klasse eindigde mej. E. Grim bergen (Smash) op de tweede plaats van het damesenkelspel J. Pieterse (Meer burg) zegevierde in het herenenkelspel van deze klasse. De dames Werner en Burger (Veglo) ondervonden slechts in de finale van het damesdubbel C grote tegenstand, maar wisten na drie games te overwinnen. Ook het gemengd dubbel bracht een Leids succes. Mej. M. Werner met T. v. v. Beuzekom (Drop Shot) en mevrouw H. Burger met E. Krijgsman (H.B.C.) sleepten na een zeer spannende finale resp. de eerste en tweede prijs in de wacht. Halve finaleplaatsen werden tenslotte door de volgende spelers bereikt: E. Gueren (Veglo) herendubbel A; R. Vaillant/M. v. Balbooy (Veglo) heren dubbel B; mej. v. Gent/mej. Grimber gen (Smash) damesdubbel C; mej. Wer ner (Veglo) damesenkel C; mej. Grim bergen/Post (Smash) gemengddubbel C: Post/Nachtegeller (Smash) herendub bel C. De uitslagen in de A-klasse waren: Herenenkelspel: W. A. Seth Paul sl. A. Meyer. Damesenkelspel: mej. H. Ernst sl. mevrouw A. Roebers. Gemengddubelmej. Quist/Seth Paul sl. mej. Klees/Tanis. Damesdubbel: mevr. Roebers/mevr. Barnar Sythof sl. mevr. De Wit/mevr. Sonneville/v. Beuzekom. Herendubbel: Meyer/Seth Paul sl. Sonneville. Inenting tegen kinderverlamming Nu dank zij het Prinses Beatrix Polio Fonds behandeling en revalidatie van poliopatienten op grote schaal mogelijk wordt gemaakt, is het bijzonder verheu gend te vernemen dat de Leidse burgerij zo belangrijk aan de juist gehouden col lecte voor dit fonds heeft bijgedragen. Vooral in 1956 werden velen het slachtoffer van de zo gevreesde kinder verlamming en voor hen kon veel wor den gedaan dank zij de financiële steun van het Prinses Beatrix Polio Fonds. Sindsdien is in de daarop volgende jaren een begin gemaakt met inentin gen op grote schaal, mogelijk gemaakt door beschikbaarstelling door het Rijk van het nog steeds kostbare poliovaccin. Helaas is met het sterk teruggelopen aantal poliogevallen in ons land de be langstelling voor de inentingen ook gaan dalen. Hiertegen zou ik evenwel ernstig wil len waarschuwen. Het is nog helemaal niet zo dat polio een „overwonnen ziek te" is, integendeel; juist de laatste maanden geven weer een toename van het aantal poliogevallen te zien. Het is dus zaak waakzaam te blijven en de kin deren te beschermen door middel van inentingen. De kinderen geboren in het eerste half jaar 1961 zullen daartoe in de ge legenheid worden gesteld op 18 en 19 oktober a.s. in het St-Antonius Clubhuis Mare 43, van 9-12.15 en 2-5 uur, waar zij hun eerste inenting kunnen ontvangen. Ook andere kinderen die nog niet, of onvolledig zijn ingeënt kunnen van deze gelegenheid gebruik maken, evenals die genen die een vorig maal niet konden komen om wat voor reden dan ook. Ik moge er aan herinneren het oranje inentingsboekje en eventuele oproep kaart mee te brengen. Ouders, voorkomen is beter dan ge nezen! J. G. BAZUIN, Directeur van de G.G. en G.D. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 16 okt. Veemarkt: To tale aanvoer 2009, vette koeien en ossen 1218, varkens 701, schapen ol lammeren 90 stuks. Prijzen (resp. Ie, 2e en 3e kwal.)vette koeien (in ets per kg) 305-340, 275-300, 255-270: varkens (levend gew.) (id.) 167, 165, 162; schapenn (in gids per stuk) 120, 100, 90; lammeren (ld.) 110, 90, 80. Handel: aanvoer vette koeien ruimer, handel traag, prijzen iets gedrukt, enkele vleeskoelen boven notering; varkens (lev. gew.) korter, redelijk, aanvankelijk iets boven notering; schapen en lammeren Bridgeclub VOG De uitslag van de eerste ronde der viertallen-competitie luidt: Hoofdklasse: team Epskamp wint van team Beyer met 4-2 pnt.; team Raar wint van team Den Daas met 4-2 pnt.; team Smit wint van team Slort met 5-2 pnt. Eersteklas A: team Jacobs wint van team Bosscha met 5-1 pnt.; team Raar wint van team Boom 6-0 pnt.; team Caro wint van team Kooiker met 6-0 pt. Eersteklas B: team Horree wint van team Dofferhof met 6-0 pnt.; team Ver steeg wint van team Jasper met 6-0 pnt. team De Tombe gelijk met team Wendt met 3-3. WASSENAAR Jongen (10) sticht brand in rietschelf Zondagmiddag omstreeks 2 uur werd de brandweer gealarmeerd voor brand in een rietschelf op een stuk bollengrond achter de Haven. Toen de brandweer arriveerde had het vuur in de stapel riet al ver om zich heengegrepen. Er werd met enkele stralen water gegeven, terwijl een groot deel van de schelf met vorken uiteengehaald moest worden. Ge zien de aard van de brand ging het vermoeden uit naar brandstichting. Het lukte de recherche inderdaad de jeug dige dader op te sporen: een 10-jarige jongen. De brandweer is verscheidene uren in touw geweest voordat de hardnekkige brand in de stapel riet geheel geblust was. R.K. jongeren voeren spannend stuk op „Je neemt er wat van mee" was de titel van de thriller, die de toneelgroep van de RK Jongeren gisteravond in het goed bezette Verenigingsgebouw opvoer de. Het bleek een spannende geschiede nis te zijn die zich afspeelde in een klein hotelletje ergens op een afgelegen eilandje. De rust van de kastelein (Guus v.d. Roer) die achter de bar wat staat te dromen bij zijn puzzels wordt er wreed verstoord door de komst naar het. hotel van een misdadigers-paar (Jos Molen kamp en Corry v.d. Kleij) dat in het bezit is van een grote buit aan juwe len. Op diezelfde buit hebben ook een nog grotere boef en zijn maat (Wim Eysenck en Wim Teeling) het voor zien. Er ontstaan allerlei verwikkelin gen met een eerzame hotelgast, die toe vallig op de grote boef lijkt- (dubbel rol van Wim Eysenck) en in die verwik kelingen worden de directrice van het hotelletje (Martie Hakkeling) en naar zuster (Lenie Schroder) en een inwo nende schilderes (Trix de Smit) volop betrokken. Er wordt met revolvers ge dreigd, de buit wordt in een vaas ver stopt, die later verdwenen blijkt te zijn, er worden ferme tikken uitgedeeld met een gummistok. En de puzzelende bar man breekt zich het hoofd over de vraag of hij nu wel of niet in aan merking zal komen voor de grote be loning die op het hoofd van de boef en op het terugvinden van de gestolen juwelen gesteld is. Natuurlijk komt tenslotte alles in or de: de boef ligt buiten westen in een telefooncel, zijn helper in soortgelijke omstandigheden achter de bar en in de verte kondigen sirenes de komst van de politie aan. De aanwezigen hebben zich met het kostelijke spel van Wim Eysenck, Guus v.d. Roer en Jos Molenkamp en de an deren uitstekend vermaakt, al viel er af en toe een kleine hapering m de rolkennis waar te nemen. In de hulde die voorzitter Nico Hoogeveen aan het einde van de voorstelling de speelsters en spelers bracht deelde Jos Molen kamp, die de regie voerde. Er werd in De wijze, waarop vrijdagavond leden van de R.K. Studentenvereniging „Sanc- tus Virgilius" te Delft na de inaugu ratie van haar kandidaatleden, tegen de plaatselijke politie zijn opgetreden, heeft in Delft grote verontwaardiging gewekt. Burgemeester D. de Loor, die een po litierapport over het gebeurde heelt ont vangen, heeft na overleg met de com missaris van politie besloten de ver eniging voorlopig geen toestemming meer te verlenen om naar buiten op te treden. Verdere maatregelen zullen nog worden getroffen. Zoals bekend ontstond vrijdagavond op de markt te Delft een studentenrel, waarbij de ter plaatse aanwezige poli- tie-agenten het moesten ontgelden. Twee hunner werden met een brandende fak kel in de nek geslagen De mensen in Rome en andere Ita liaanse plaatsen hebben dit weekeinde in hun krant kunnen lezen, dat zij me rendeels zwaar besmette zuivelproduk- ten gebruiken. Ook de in Rome zo ge liefde mineraalwateren zyn, als men een strenge hygiënische maatstaf aan legt, eigenlijk niet voor consumptie ge schikt. Het instituut voor hygiëne van de uni versiteit van Rome heeft al enige tijd geleden op grote schaal op eigen initiatief in Rome melk, boter, kaas en mineraalwater onderzocht. Elders in Italië deden universiteiten hetzelfde. De belanghebbende industrieën zijn er een tijd lang in geslaagd de publika- tie van de resultaten van het onderzoek tegen te houden. Dit weekeinde is de zaak echter in de pers gekomen. Deze verwijt de overheid dat zij vrijwel niets doet om de voedselcontrole effectief te doen zijn. Het controle-apparaat zou in feite slechts op papier bestaan. Ook aan de controle op olie, vetten en wijn, waar bij enkele jaren geleden ernstige mis standen aan het licht kwamen, is vol gens de pers sindsdien weinig gedaan. de pauze een tombola gehouden ten bate van de actie Coclois" voor een Franse pastoor en na het toneelspel was er gelegenheid tot dansen op muziek van een combo onder leiding van Ma- rinus de Smit. Naamsverandering Boerenleenbank De naamswijziging van de Coöpe- ve Boerenleenbank Wassenaar in Coöpe ratieve Raiffeissenbank Wassenaar, waartoe enige maanden geleden werd besloten, is zaterdag officieel geworden door het in gebruik stellen van nieuwe neonverlichting aan de voorgevel van het bankgebouw aan de Lange Kerkdam. De voorzitter van het bestuur van de bank, de heer G. v. d. Marei noemde daarbij nog eens de motieven welke tot naamswijziging hebben geleid. In de eerste plaats voert de centrale bank te Utrecht, waarbij de Wassenaarse bank is aangesloten, ook de naam Raiffeisen. Bovendien wordt door de nieuwe naam meer dan door de oude tot uitdrukking gebracht, dat de bank er is voor alle groepen van de plaatselijke bevolking en niet alleen voor de agrarische sec tor. Tenslotte is er nog een praktisch voordeel bij betalingen naar het buiten land, waar de nieuwe naam veel voor komt. De voorzitter nodigde dr. A. J. Verhage lid van de raad van toezicht van de Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht uit, voor het gebouw de vlag te hijsen. Tegelijker tijd werd de nieuwe verlichting ontsto ken. Dr. Verhage hield een toespraak, waarin hij herinnerde aan de stichter van de Raiffeisenbanken en de overtui ging uitsprak dat de nieuwe naam in Wassenaar een even vertrouwde klank zal krijgen als sinds 1903 de oude naam gehad heeft. Op zondag 1 oktober omstreeks half zes 's middags heeft zich op de Witten- burgerweg een aanrijding voorgedaan tussen een personenauto en twee brom fietsers. Een van de bromfietsers werd daarbij vrij ernstig gewond. Omdat het onderzoek naar de oorzaak tot nu toe nog geen positieve resultaten heeft op geleverd, verzoekt de Wassenaarse ver keerspolitie eventuele getuigen zich als nog met haar in verbinding te willen stellen. De heer A. H. J. Schuurmans uit Wassenaar slaagde aan de Technische Hogeschool in Delft voor het propaedeu- tisch examen voor civiel-ingenieur. Op West-Java zijn Indonesische infanterie- en artillerie-eenheden, ondersteund door de luchtmacht, in zware gevechten geraakt met troe pen van de opstandige Daroel-Islambeweging. De Indonesische regering wil een definitief einde maken aan de activiteit van de Daroel Islam, nu deze beweging het amnestie-aanbod van Soekamo, dat 5 oktober is verlopen, kennelijk van de hand heeft gewezen. De Daroel Islam, die de vestiging van een Mohammedaanse theocratische staat in Indonesië wenst, wordt door het Indonesische leger als het voornaamste vraag stuk beschouwd. Op midden-Sumatra en Noord-Cele bes hebben duizenden opstandelin gen zich overgegeven en de leiders van de Daroel Islam op Zuid-Celebes zouden voorzichtige toenaderingen hebben ge daan, maar de leiders op West-Java en Noord-Sumatra hebben niets van zich laten horen. Volgens Indonesische rege ringskringen is de activiteit van de op standelingen op West-Java toegenomen. Zij zouden patrouilles in hinderlagen hebben gelokt en dorpen hebben ge plunderd en verbrand. Kranten hebben VOORSCHOTEN Aan de Technische Hogeschool in Delft sla:-,gde voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur de heer H. M. Julising uit Voorsohoten. melding gemaakt van meer dan 150 do den als gevolg van deze overvallen en hinderlagen. De Indonesische regering heeft inmid dels bekendgemaakt, dat twee personen zijn terechtgesteld wegens sabotage aan een spoorweg op West-Java en het la ten ontsporen van een treinstel. Volgens berichten uit Soerabaja zijn er aanwij zingen dat een ontsporing in het begin van deze maand waarbij vier man van het spoorwegpersoneel en twee passa giers werden gedood, ook het gevolg is geweest van sabotage. Het Indonesische leger heeft bekend gemaakt, dat een voormalige waarne mend president van Indonesië, Asaat. die sinds 1958 deelnam aan de opstand tegen het bewind van Soekamo, zich heeft overgegeven. Premier Verwoerd zei zaterdag in een verkiezingsrede te Kimberley, dat Zuid-Afrika de Verenigde Naties niet zal verlaten, maar „aan het wereld- forum trouw zal blijven met alle kracht van een kleine natie, die vasthoudt aan de vrijheid van spreken". Dr. Verwoerd zei dat Zuid-Afrika, en in het bijzonder zijn Afrikaans-spre kende bewoners „diep geschokt" zijn door het standpunt dat de Nederlandse regering in de V.N. heeft ingenomen (Nederland was het enige Westelijke land, dat woensdag in de Algemene Ver gadering een motie van afkeuring steunde inzake een verklaring over de apartheid door de Zuidafrikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Louw. De premier zei echter van mening te zijn, dat de houding van de Nederlandse regering niet de mening van het Neder landse volk weerspiegelt Hij noemde de motie van afkeuring „een inbreuk op de rechten van een lid staat om zijn opvattingen en zijn poli tiek openlijk in de Verenigde Naties uit een te zetten". Hy hoopte dat de op- Vele vluchtelingen uit Oost-Duitsland Ongeveer tien Oostduitsers zijn in de nacht van zaterdag op zondag naar West-Berlyn uitgeweken. De Oostduitse politie loste schoten op vluchtelingen die onder het prikkeldraad door kropen, maar niemand werd gewond. Zaterdagochtend zyn vyf Ooscduit- sers erin geslaagd over de grensversper- ringen naar West-Berlyn te ontkomen, zo deelde de Westberlijnse politie mee. Een vaartuig van de Zweedse kust wacht zal een vissersboot, waarmee een Oostduits gezin donderdag naar Zwe den is uitgeweken, naar West-Duitsland begeleiden om er zeker van te zyn, dat het scheepje niet door de Oostdmtsers wordt opgebracht. Het tijdstip van ver trek uit Zweden wordt geheim gehouden. De uitgewekenen zijn een 84 -jarige visser met zoon, schoondochter en een nicht. WIJZIGING PRIJS HUISBRANDOLIE Met ingang van heden wordt de prijs berekening voor de levering van huis brandolie gewijzigd. Ons land was tot dusverre verdeeld in twe ezones, waar tussen een prijsverschil bestond van 20 cent per 100 liter in verband met de verschillen in rtansportkosten. Dit ver schil houdt op te bestaan, zowel voor levering aan particulieren als voor de industrie, openbare instellingen e.d. Voor particulieren in het gehele land bedraagt de prijs voor huisbrandolie I van 16/10 af f 12 per 100 liter netto, en voor huis brandolie II f 11,20 per 100 liter netto, onafhankelijk van woonplaats en tank grootte. Verkeersknoop na voetbalwedstrijd Het mooie weer, dat vele Amsterdam mers naar buiten lokte en de voetbal wedstrijd AjaxFeijenoord zijn er oor zaak van geweest, dat het verkeer op de ryksweg Amsterdam—Utrecht gistermid dag en een deel van de avond geruime tijd in de knoop heeft gezeten. Van half vijf tot omstreeks zeven uur zijn tiental len gemeente- en rijkspolitiemannen en wegenwachters van de ANWB in de weer geweest om de plotselinge verkeersstroom van terugkerende dagjesmensen uit Am sterdam en van de Rotterdamse voetbal wedstrijd in goede banen te leiden. Het uit de richting-Utrecht komende verkeer werd te Oudekerk en Diemen omgeleid. Desondanks vormde zich een kilometers lange file, die op een gege ven ogenblik van de Utrechtsebrug te Amsterdam tot by Vinkeveen reikte. De stagnatie werd nog vergroot als gevolg van een viertal kettingbotsingen, waar bij in totaal tien auto's waren betrok ken. De materiële schade bij deze bot singen was aanzienlijk. Een gewonde werd in een Amsterdams ziekenhuis op genomen. Dode te Baarle door kolendampvergiftiging Gistermiddag werden de echtelieden M. KnippenbeagG. Hermans bewuste loos aangetroffen in hun woning aan de rijksweg te Baarlo. Een dochter van het echtpaar wilde haar ouders ophalen om mee te gaan naar een feestje. Ze kwam echter voor een gesloten deur en verschafte zich met de hulp van de buren toegang tot de woning. Het bejaarde echtpaar bleek door kolendamp onwel te zijn geworden. De kolen in het kacheltje waren niet ver brand. De slaapkamer was gelijkvloers met de kamer waarin de kachel was op gesteld. Voor de heer Knippenberg, 73 jaar oud, kwam geneeskundige hulp te laat. Bij aankomst in het ziekenhuis te Venlo bleek hij te zyn overleden. Zijn 72-jarige echtgenote werd in het zieken- husi opgenomen en verkeerde gister avond buiten levensgevaar. gaf WARMOND „St-Matthias" aardige voorstelling De R.-K. Harmonie Zang- en toneel vereniging „St.-Matthias" opende het seizoen met het blijspel „Er woei een frisse wind", dit keer onder regie van de heer Pieter Rienks, die zich een waar dige invaller toonde. Zoals bij zovele toneelstukken is het ook nu weer een misverstand, waarmheen de intrige is opgebouwd. Het misverstand geeft (uiteraard) aanleiding tot vele grappige situaties. En daar is het om begonnen. De hoofdrol (de baron) werd vertolkt door de al wat bejaarde Dick Duyn- hoven. Het was jammer, dat hij zich te buiten ging aan razen en tieren, iets wat hem overigens goed afging, waar door zijn rol iets aan glans verloor, toen hij door de omstandigheden menselijker moest optreden. Corry Schakenbos als tante Isabel leverde uitstekend spel, waarbij vooral de goede intonatie en haar vrijheid van bewegen opvielen. De overige rollen werden redelijk gespeeld. Alleen Ton Koppers als deraar bracht het er minder goed van af. De voorstel ling zal 20 en 21 oktober worden her haald. vatting van Zuid-Afrik*, over „Het grondbeginsel van niet-inmenging in de binnenlandse politiek van de lid-staten zal zegevieren en zal leiden tot de juiste nadruk op het zoeken naar punten van overeenstemming in plaats van te veel de klemtoon te leggen op punten van verschil. Alleen dan kan de wereld organisatie voor mislukking en zelfver nietiging worden behoed, die haar nu van binnenuit bedreigen", aldus de Zuidafrikaanse eerste minister. Consessie binnenlandse luchtverbindingen Sinberg's Luchtvaartbedrijf NV in Rotterdam heeft van de minister van Verkeer en Waterstaat een concessie verkregen voor het onderhouden van vijf geregelde luchtverbindingen in het binnenland. De concessie heeft betrek king op de diensten Schiphol—Tessel, EeldeAmeland, TesselAmeland, Rot terdamHaamstede en Rotterdam Hoeven (het onlangs voor de civiele luchtvaart vry gegeven vliegveld tussen Breda en Roosendaal). De vergunning geldt voorlopig tot 1 oktober 1962. De eerste vluchten zullen komend voorjaar worden gemaakt. HAAL NIET IN BIJ EEN ZEBRA! U ziet wel eens een voor U rijdende auto vlak bij een kruispunt stoppen. De bestuurder weet misschien de weg niet meer, of hij is te ver doorgereden en wil terug, of de benzine kan op zijn; U passeert dan voorzichtig de stil staande wagen. De ANWB waarschuwt U er al vast voor dat zo'n zelfde auto vanaf 1 no vember a.s. ook wel eens daar stil kan staan omdat hij een voetganger op de, by dit kruispunt gelegen, zebra voor rang verleent. Op 1 november hebben voetgangers immers voorrang op de zebra's. Indien U nu deze wagen zou passeren dan brengt U ongetwijfeld de overstekende voetganger in grote moeilijkheden. Een dringend advies van de ANWB: rijdt in dit geval een op de weg stoppen de wagen nooit voorbij! AANHOUDING VAN VIER DUITSERS De politie te Weert heeft een viertal Duitsers aangehouden. Zjj zouden zich hebben schuldig gemaakt aan de dief stal van een auto te Weert, Amsterdam, Eindhoven, Duisburg en Wesel. In de nacht van 8 op 9 oktober zou het viertal bovendien een inbraak heb ben gepleegd by de juwelier Trommar te Eindhoven, waarbij voor een waarde van ongeveer f 4.000 is ontvreemd. Het grootste gedeelte van de bij deze inbraak ontvreemde buit kon inmiddels in Apeldoorn en in Duitsland worden achterhaald. Ook zijn vier van de vijf gestolen auto's terecht en deze zijn be reids aan de eigenaars teruggeven. In Duitsland is voorts nog gearres teerd een 20-jarige man uit Duisburg, die verdacht wordt van heling. De Duit ser is reeds voor de officier van Justitie te Roermond voorgeleid. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) BEURSOVERZICHT AKU LAGER AMSTERDAM, 16 oktober Het Damrak heeft vanmiddag de nieu we beursweek ingezet met een licht ver deelde stemming, waarbij de AKU-aan- delen beneden de voorgaande slotkoers noteerden. Daarentegen kwamen Phi lips en Unilever by de opening boven het vorige slotniveau uit, evenals Kon. Olie. Hoogovens nauwelijks prijshoudend. Vrijdagavond had men goede verwach tingen voor Philips en Unilever omdat deze fondsen in New York gevraagd in de markt lagen. Genoemde verwachtin gen kwamen vandaag niet geheel uit de bus. Weliswaar mochten Philips en Uni lever koerswinst boeken, doch men had zich hiervan meer voorgesteld. De schuld voor de min of meer terughoudende ten dentie werd geschoven op de houding van Frankrijk inzake besprekingen tus sen de Grote Vier betreffende Berlijn. Deze houding liet, aldus de beurs, niet no enige invloed op de beurs van de aan delen uit te oefenen. Wall Street sloot vrijdag onregelmatig lager. Vanmiddag was de stemming op de overige internationale beurzen onge animeerd. Aku noteerde op 383 ruim 5 punten beneden de slotkoers van vrijdag. Er viel in deze hoek weinig te beleven. Anders was het met Philips waarin nog wel wat omging. Op een koers van 1036 be haalde het elektrofonds een koerswinst van 6 punten. Ook Unilever ontmoette wat vraag. Het buitenland had voor Phi lips en Unilever geringe belangstelling. Kon. Olie opende op f 115,20, een paar dubbeltjes hoger, doch moest deze winst weer afstaan. Uiteindelijk bleven de olie aandelen beneden de vorige slotkoers. Aan de koersdaling voor Certificaten Hoogovens kwam vandaag een einde. Na op 781 te zijn geopend steeg dit fonda tot 784%, tegen een vorige slotkoers van 781 3/4. In de Scheepvaarthoek was de stem ming licht verdeeld met merendeels ge ringe koerswinsten. De omzet bleef in deze sector beneden de verwachtingen. Van de leidende cultures werden certifi caten Deli lager geadviseerd. Staatsfondsen vrije onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 oktober 1961 Londen 14.14%—10.15%; New York 3.60%3.60%Montreal 3.49%—3.50%; Parijs 73.33%—73.38%; Brussel 7.24%— 7.24%; Frankfort 90.19%—90.24%; Stock holm 69.79%—69.84%; Zürich 83.40—83.45 Milaan 58.10%58.15%; Kopenhagen 52.35—52.40; Oslo 50.63%—50.68%; We nen 13.95%—13.96%; Lissabon 12.65— 12.66%. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 16 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101A 102% Ned'59 4%102» 101» Ned. '60-1 4% 102102% Ned. '60 II 4% 102A 102 Ned. '59 4% ioo% 100% Ned. '60 4% 100% 100» Ned. '61 4% ioo% 100» Ned. '53 3% 97% 97% Ned. Grtb. obi. 3% 84 L Ned. '47 3% 94» 94 GB Ned. '51 3% 97% 97% Ned.'53 I-II 3% 96» 96» Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 907s 90% Ned. bel. cert. 3% 90% 90%GL Ned. '50 I-n 3% 907s 90% Ned. '54 I-n 3% 9292,V Ned. '55 I 3% 92» 92,V Ned. *55-n 3% 94% 94% Ned. '37 3 93 92% Ned. Grtbk. obi. '46 3 93» 93% Ned. doll. In. '47 3 9i% 91% Ned. Inv. cert. 3 99%GB 99» Ned. 62-64 3 100 99» Indië '37 3 99% 99% Indië "37 A 3 95» 95% Ned. won. bJ. "57 6 109» 109% Ned. won.bJ. '58 4% 101» 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 109% 110% Ver. HVA-miJ127 126% A.K.U388% 384 Deli MiJ cert146.70 Hoogovens cert781% 783% Philips gem. bez. 1030 1038% Unilever cert824 832% Dordtse Petr543 541% Kon. Petr. (50 A f 20) 114— 113.80 Holl. Amer. lijn 161% 160%GB Java China Paket 156% 155% KIi.M62.50 62.30 Kon. Ned. Stoomb.203% 203% Kon. Paket Mij156 155% Stoomvaart Mij Ned 171% 171 Nievelt Goudr. cert 162 161B v. Ommeren cert. 330 331% Kon. Rott. Lloyd.... 155% 157% B Ned. Scheepv. Unie 164y4 163% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 967* idem '48 (3%) 96% 97% R'dam '52-1 (4%) 100% 100% id id *37 I-n (3%) 97 96% Z.-Holland *55 4% 96% Bankwezen Bank N Gem -58 5% 105 104% id NWi '52 (4%) 100% 100% BVG rspbr f.500 199 3VG rspbr '52 '45 144% Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 104 105 A'dam *51 I 2% 89% 86% A'dam '56 I 2% 84% 84 A'dam'56 n 2% 88% 88% A'dam '56 m 2% 88% 88% Eindhoven *54 2% 83% 83% Enschede *54 2%82 B 82 B Den Haag '52 I 2% 92 91% Idem n 2% 91% 92% R'dam *52 I 2% 91% 91% Idem n 2% 91% Idem '57 2%96% 97% Utrecht '52 2% 95% 95% B Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% Zuid-Holland '59 2% 103% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 248 248 Amst. Bank 380 381% Cultuurbank 30% 32% Holl. Bank Unle cert. 215% 216% Ned. Handelmij. 315% 315 Rott. Bank 361 360 Twentsche Bank 309% 309% Senembah400 B 400 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn677 674 Berkel's Patent 303 302 BorsumU38% 38 Calvé Delft cert. 782 790 ElectrolasmiJ340 Kon. Pap. v. Gelder 362 356 Kon. Ned. Grofsm. 170 171 Holl. Constructie 440 L Ing. bur. v. Bouwnijv. 245 244% Internatio 183 184 Int. Kunststoff. Ind. 74 73 v. Kempen en Begeer 125% 125 Leidse Wolspinnerij 546 548 Müller en Co. Ni. 530 531 Ned. Kabelfabr590 586 Philips pref293 292 Rott. Droogdok Mij. 553 L 541 Sikkens Groep 849 846 Ver. Touwfabrieken 348 Walvisvaart 98 98% Wemlnk's BetonmiJ. 195% 196 Wilton Feyenoord 293 294 Van Wijk en Heringa 947/8 94% Zaalberg 131% 132 Miinbonw en petrolenm Biliton 2de r488 489% Koa Petr. (f.20) 115.— 116 Amerik. fondsen Canadian Paciflo R 24% 24» Intern Nickel 80% exd. 81 Anaconda 51% 52% Bethlehem Steel41% 42% Cities Service 51% 50» General Motore ....l 49% 49% Cennecott82% 82 Republic Steel 59% 59% Shell OU 37% 38 Union Pacific 36% 36% Un. States Steel 80% 80

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11