Russen zwijgzaam naar Sow jet-Unie vertrokken SNELFIX Snel gaar-tHrnWaar-Materna/* Goloeb neemt nog geen besluit over toekomst Politieleder op de been „Provocatie.bruut optreden. laster.ergerlijk.schandelijk9 „De heren zijn uitgepraat Druk als in het zomerseizoen.... Gelukkige gast van de politie MOSKOU BESCHULDIGT NEDERLAND: Monnikendam zonder vroedvrouw K.L.M. verwacht dit jaar verlies van 75 miljoen Wie helpt moeder Maré? LINKSE GAULLISTEN NIET MET SOCIALISTEN IN ZEE Twee agenten gewond bij stndentenrel Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 14 oktober 1961 blad no. 30477 Het vertrek van de twee leden van de Russische ambas sade, S. V. Chibaew en A. D. Popow, die als gevolg van het Schiphol-incident door de Nederlandse regering het land lijn uitgewezen, heeft op tal van Nederlandse stations waar de Moskou-Express gisteravond stopte, de nodige opwin ding teweeg gebracht. De politie was kennelijk bevreesd, dat het vertrek van de Russen relletjes zou veroorzaken en overal hielden politiemannen en rechercheurs in burger een wakend oogje in het zeil. In Hoek van Holland was het gister avond reeds voor zessen even druk als in het zomersiezoen. Om twintig minu ten voor zeven arriveerden twee Rus sische auto's met leden van de ambas sade, die een kordon vormden rond de beide uitgewezen Russen. Meer dan 300 m moest het gezelschap lopen, voordat zij zich veilig waande in het Russische rijtuig, dat men aanvan kelijk helemaal wilde afsluiten. Zo ge makkelijk ging dat evenwel niet, want ter ere van het vertrek waren tal van leden van bevriende ambassade's en ver tegenwoordigers van de Russische han delsmissie uitgenodigd om afscheid te nemen van de beide, zich zwaar ge griefd voelende Russen. Een verslaggever, vroeg de heer Po pow: „Heeft u prettige herinneringen aan Nederland?" „Hoe durft u dat te vragen, na het geen er gebeurd is", was het antwoord. Lange tijd op het station om te praten was er evenwel niet. Met een forse duw in de maag werd de verslaggever door enkele leden van de ambassade opzij geduwd en een hernieuwde poging om de heer Popow iets te vragen werd ver ijdeld, toen men de zeven Russen, zowel de heer Popow als Chibaew insloten. Argwaan Met een geldig kaartje en een toe- slagbiljet voor D-trein in de hand kon den wij, zij het met argwaan bekeken, toegang krijgen tot het Russische rij tuig, waar het een komen en gaan was van relaties van de beide vertrekkende- heren. Er werden zelfs bloemen aange dragen en de omhelzingen waren niet van de lucht. De heer Popow en zijn oollega recipieerden in de corridor, zich af en toe het zweeD van hun voor hoofd wissend. „Gaat u nu toch weg, dit is Russisch terrein", was de mededeling, die wij te horen kregen. Op eer. herhaald ver zoek, om nog even met de beide heren te spreken, was het antwoord van het bewakend personeel. „De heren zijn uit gepraat, ze hebben niets ijieer te vertel len en willen de pers zelfs niet meer zien". Een minuut voor vertrek werden de verslaggevers en fotografen, die zich in middels toegang tot het Russische rij tuig hadden verschaft, verzocht de trein te verlaten. Men wenste onder elkaar te zyn. Een woordvoerder van de politie in Hoek van Holland deelde de journalis ten mee, dat alle kans aanwezig was, dat het Russische rijtuig werd afgeslo ten en niet voor de Russische grens weer geopend zou worden. Voor deze consequentie zwichtten de persvertegen woordigers. Nauwelijks was de laatste uit het rijtuig gestapt of de deur werd hermetisch gesloten. Een herhaald ge klop op de deur werd niet beantwoord. De journalisten verdrongen zich in het andere rijtuig om toch nog een moge lijkheid te hebben met de persattaché Popow te spreken, maar de deur bleef dicht. Teken van leven Tot aan Rotterdam duurde het voor dat weer enig teken van leven was te bespeuren. De deur ging even open, maar er posteerden zich direct drie Rus sen voor, die geassisteerd werden door Russisch treinpersoneel met sikkel en ha mer op de pet-. Een Duitse employé van de Wagon-Lits protesteerde tegen het feit, dat men de deur op slot hield, maar zijn opmerkingen gingen' verloren in een stortvloed van Russische opmer kingen, die neerkwamen op het weige ren van ieder, die dit rijdend Russisch grondgebied wilde bet/reden. De journalisten bedachten een list. De hoofd-conducteur W. Bleumink had niet alleen het recht, maar ook de plicht, het Russische rijtuig binnen te stappen om de kaartjes te controleren. Toen deze zich dan ook met een dienstsleutel toe gang verschafte tot het rijtuig, storm den journalisten, fotografen en camera- lieden van de NTS achter hem aan. Even zag men de beide uitgewezen Rus sen, maar toen werd de coupédeur ge blokkeerd. „We willen slapen", riep de heer Popow de journalisten toe, „En maak, dat u wegkomt' Maar het een maal veroverde gebied werd niet prijs gegeven. Men wilde de Russen nog een maal spreken. Een radioverslaggever meende het gevonden te hebben. Met een wit kelnerjasje aan, een bel in de ene hand en een microfoon in de andere hand, baande hij zich een weg door het Russische rijtuig, steeds maar uitroe pend: „Abendessen, Abendessen", maar verder dan de deur van de heer Popow en zijn collega Kwam hij ook niet. „De heren hebben gegeten", verklaar de de slaapwagenbediende. „Ze willen nu slapen". Een kwartier lang werd nog ge tracht om de beide Russen tot een in terview te verleiden, maar men kon be ter tegen een ijskast praten dan tegen de begeleidende Russische bewakers. Het bleef „neen". Deuren bleven dicht In utrecht werd de Moskou-Express nieuwsgierig bekeken door tal van rei zigers, die aangetrokken door het groot- aantal politiemannen, dat op de been was, waren komen aanrennen. Maar ook hier bleven de deuren van het compar timent van de Russen dicht. Zelfs werd het licht in de coupé uitgedaan om nieuwsgierige blikken te weren. Naar wy van de zijde van de Neder landse Spoorwegen vernemen is het niet gebruikelijk, dat rijtuigen van D-trei- nen worden afgesloten. Het is zelfs niet gewenst, omdat bij ongevallen afgeslo ten deuren de redding van reizigers kan belemmeren. Daar dit rijtuig direct ach ter de locomotief was gekoppeld, kon de hoofdconducteur zich niet beroepen op het feit, dat een vrije doorgang werd belemmerd. Volgens de directie van de Nederland se afdeling van de Wagon-Lits is net de dienstdoende slaapwagen-conducteur verboden zonder toestemming van de hoofdconducteur het rijtuig af te slui ten. Deze toestemming is aan de hoofd conducteur «iet gevraagd en derhalve ook niet verkregen. Maar de deuren waren en bleven dicht Geen spionage De beide uit ons land uitgewezen Rus sische diplomaten zijn overigens niet de enige Russen, die de laatste jaren ons land moesten verlaten. In januari 1953 werd de Russische journalist, Tass-cor- respondent Lew Constantinowitch Pis- sarew, die in 1951 in Nederland was ge komen, uitgewezen. Hij was op verden king van spionage gearresteerd en bleek bij zijn arrestatie in het bezit te zijn van geheime documenten. In januari 1957 werd de tweede secre taris van de Russische ambassade, de heer W. D. Drankow, tot „persona non grata" verklaard. Hy moest binnen tweemaal 24 uur het land verlaten, om dat hy had getracht een ambtenaar in functie om te kopen met het doel gehei me gegevens te bemachtigen. In januari 1958 werden drie Russische diplomaten tijdelijk uitgewezen. Zy trachten militaire gegevens te verkrij gen. Het waren de 42-jarige kolonel L. Tchernow, de 33-jarige adjunct marine- attaché kapitein luitenant ter zee V. S. Zenin en de 34-jarige Russische tolk G. H. Soechatsjow. Zij hadden speciale be langstelling aan de dag gelegd voor Den Helder en Vlissingen. In juli 1960 werd de Rusische student Smirnow, die in Den Haag werd gear resteerd, als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. Hy had zich aan spionage schuldig gemaakt. De uitwijzing van de heren Popow en Chabaew is en dat is een primeur zoals men weet niet gebaseerd op spio- na ge- activiteiten. Advertentie Lijm zonder Memmen met van Ceta-Bever in 4 variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries Zeer gelukkig toonde zich de heer Goloeb toen hoofdinspecteur mr. L. van Haaren, chef van de Amster damse vreemdelingenpolitie, hem gisteravond in het hoofdbureau van politie de mededeling kwam doen, dat de minister van Justitie gunstig had beslist op zijn verzoek tot asiel verlening. Er werden handen geschud en de blijdschap beperkte zich niet tot de betrokkene zelf. Ook de politiemannen, die de heer Goloeb dagelijks met hun goede zorgen omringen, waren bijzonder verheugd. „U kunt van nu af gaan en staan waar u wilt" liet hoofdinspecteur Van Haaren de Russische vluchteling kort na negen uur weten. Maar Goloeb prefereert voorlopig de gastvrijheid van de Amsterdamse politie. Uiteraard is hij De tekst van de nota van de Sowjet- regering aan de regering van Nederland luidt als volgt: „De regering van de Unie van socia listische Sowjet-republieken oordeelt het noodzakelijk het volgende ter kennis va-n de Nederlandse regering te bren gen: op 9 oktober van dit jaar heeft op het vliegveld Schiphol bij Amster dam een ontoelaatbaar beledigend op treden van de Nederlandse politieautori teiten tegenover de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van de U.S.S.R. in Nederland en diplomatieke leden van de Sowjet-ambassade, zon der weerga in de internationale prak tijk, voorgedaan". „Een groep Sowjet-toeristen vertrok op die dag van het vliegveld Schiphol naar de Sow jet-Unie. Hun werd uitge leide gedaan door de Sow jet-ambassa deur in Nederland en stafleden van de Sowjet-ambassade. Toen de Sowjet-toe risten hun plaatsen in het vliegtuig in namen, begonnen Nederlandse politie mannen een provocatie, die ten doel had te verhinderen dat de Sowjet-staats- burgeres I. A. Aleksejeva (mevrouw Go- loeba) naar huis terugkeerde". „De Sowjet-ambassadeur en stafleden van de ambassade werden, natuurlijk, gedwongen maatregelen te treffen zoals gebruikelijk voor ambassades die him burgers verdedigen teneinde Aleksejeva tegen een onwettig optreden te beschermen". Belediging „Inplaats van hun provocatieve optre den te staken, beledigden de Nederland se politiemannen, in strijd met de meeste elementaire normen voor de be handeling van ouitenlandse diplomatie ke vertegenwoordigers, op grove wijze de ambassadeur van de Sowjet-Unie door geweld te gebruiken tegen hem en verscheidene diplomatieke leden van de Sowjet-ambassade die bij hem waren. Bijzonder onbeschaamd was de politie chef (adjudant) Veldman". „Het bovengenoemde optreden van de Nederlandse autoriteiten betekent een flagrante schending van de algemeen erkende normen van het volkenrecht, volgens welke de persoon van een di plomatieke vertegenwoordiger on schendbaar is en de staat, waar hy ver blijft. verplicht is alle maatregelen te nemen om elke schending van zijn per soon of eer te voorkomen". Lasterlijk „De Sow,jet-regering verwerpt catego risch als lasterlijk de beschuldigingen, welke tegen de stafleden van de Sow jet-ambassade zijn geuit in de aide- memoire van de Nederlandse regering, gedateerd 12 oktober die slechts getuigt van de wens van Nederlandse zijde om de grove en weergaloze schending van de aanvaarde internationale normen en gebruiken ten aanzien van buitenland se diplomatieke ambtenaren door de Ne derlandse autoriteiten 'te vergoelij ken"» „Het genoemde optreden van de Ne derlandse autoriteiten kan niet anders worden gezien dan als een poging om de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Nederland te bederven teneinde de toestand te verergeren. De Nederl. re gering moet zich realiseren, dat derge lijke acties alleen maar ernstige con sequenties met zich mee kunnen bren gen". Krachtig protest „De Sowjet-Unie richt een krachtig protest tot de Nederlandse regering naar aanleiding van dit ergerlyke en schan delijke optreden van de Nederlandse- politie-autoribeifcen tegen de buitenge wone en gevolmachtigde ambassadeur van de U.S.S.R. en diplomatieke leden van de ambassade, en zy eist de be straffing van de schuldigen". „Nu er een absoluut abnormale toe stand is ontstaan, waarvoor de ver antwoordelijkheid geheel door de Ne derlandse regering wordt gedragen, is de Sowj et-regering gedwongen haar ambassadeur P. K. Ponomarenko uit Nederland terug te roepen". „Tevens acht de Sowjet-regering het verdere verblyf van de Nederlandse am bassadeur, de neer H. A. Helb, in de Sowjet-Unie niet mogelijk en zij ver wacht, dat hij zo spoedig mogelyk de Sowjet-Unie zal veriaten". Met voorkennis „Deze eis van de Sowjet-regering is niet ingegeven door het gedrag van de heer Helb zelfdoch uitsluitend door het optreden van de Nederlandse Autoritei ten, dat, zoals nu duidelijk is gewor den, met voorkennis en goedkeuring van de Nederlandse regering is geschied. Dit maakt, voor het ogenblik, zowel het verblyf van de Sowjet-ambassa deur in Nederland als dat van de Ne derlandse ambassadeur in de Sowjet- Unie onmogelijk". „De Sowjetregering staat er op, dat er maatregelen worden getroffen, opdat elke mogelijkheid van een herhaling van dergelijke acties in de toekomst ten aanzien van Sowjet-diplomaten in Nederland wordt uitgesloten". Moskou, 13 oktober 1961". Dezer dagen wordt aan Koningin Juliana een fraaie pop aangeboden, geschonken door de kinderen van een blinden- en doofstommenschool I toont, te Colombo. De pop werd naar ons I tand gebracht met de Willem Ruys, welks kapitein de heer H. v. d. Heuvel op deze foto het geschenk Sinds jaar en dag stond een 54- jarige mevrouw in Monnikendam bekend als verloskundige en ge meentelijke vroedvrouw toekomen de bedrag van f 1440 plus de daar bij komende vakantietoeslag en kin derbijslag, bij elkaar ongeveer tweeduizend gulden. Totdat... een lid van de gemeenteraad ontdekte dat de gemeentelijke vroedvrouw in de afgelopen 20 jaar geen enkele keer actief is opgetreden. Hij diende by de gemeenteraad een voorstel in om de vroedvrouw nu einde lijk maar eens (eervol) te ontslaan. En hy zei erby, dat in voorkomende ge vallen de gemeente-arts zyn diensten zou kunnen verlenen. Bij de daarop vol gende stemming haalde zijn motie het net, zes voor, vijf tegen. Tot de vyf die tegen stemden behoorden twee wethou ders. Op de vraag waarom zy tegen waren antwoorden zij: „dat het hier een his torisch gegroeide situatie betrof en dat men het er beter bij kon laten". Mon nikendam heeft dus nu geen officiële vroedvrouw meer. Dit betekent echter niet, dat de vroedvrouw voor het laatst geld heeft geïnd. De mogelijkheid be staat n.l. nog dat zij op wachtgeld ge steld zal moeten worden, de emoties van de laatste dagen nog niet geheel te boven, hij stelt er daarom prijs op by de Amsterdamse politie nog wat op verhaal te komen. Lectuur De Amsterdamse vreemdelingen po litie heeft haar gast van allerlei lectuur voorzien. Kranten en tydschriften, die de laatste dagen de meeste belangstelling van Goloeb hadden, zyn nu opgeruimd. Gistermiddag is hij begonnen met het lezen van Boris Pasternaks „Dr. Zjiva- go" in de Russische taal. Goloeb heeft het boek ten geschenke gekregen. Hy was er dolblij mee, want hij had het veelbesproken boek nog nooit gelezen. „Dat mocht niet in Rusland, dar was verboden" liet hy weten. Ook de Amsterdamse politiemannen zorgen overigens voor de nodige afwis seling. Een van hen, een goede schaker heeft de afgelopen dagen menig partytje schaak met de Rus gespeeld, die deze kunst ook wel machtig bleek. Dat de burgerij van Amsterdam ook meeleeft met de Rus, blijkt uit de vele brieven die Goloeb heeft ontvangen. Zelfs stuur de iemand een in het Engels geschreven schaakboekje. „Maar dat is heus niet nodig", verzekerde mr. Van Haaren. „De heer Goloeb verveelt zich echt niet". Toekomst Wat de toekomstplannen van de Rus sische chemicus betreft, is nog geen besluit genomen. Voorlopig wil de Rus wat op verhaal komen. In ieder geval is er geen sprake van dat ir. Goloeb naar de Rozenhof (een jeugdgevange nis, in de open afdeling waarvan meer buitenlanders, die hier politiek asiel hebben verkregen of daar nog op wach ten tydelijk verblyven) by Zutphen zal worden overgebracht. Ir. Goloeb heeft wel bepaalde plannen, maar hij wil eerst nog eens de mogelijk heden nagaan" zo deelde mr. Van Haa ren desgevraagd mede Uiteraard denkt hij daarbij aan een functie in de we tenschappelijke sfeer, die hy arabiëert. Dat hy daarby aan een werkkring in Amerika zou denken is volgens de Am sterdamse vreemdelingenpolitie voorba rig. Over de bespreking, die gisteren in het KLM-hoofdkantoor in Den Haag is ge houden tussen de KLM-directie en ver tegenwoordigers van de werknemersor ganisaties is niets bekend geworden. Aan alle deelnemers aan deze con ferentie schynt volkomen geheimhou ding te zyn opgelegd. De KLM, die enige tyd geleden aan kondigde door de financiële perspectie ven te moeten overgaan tot „stimulering van ontslag" schijnt er inderdaad niet al te best voor te staan. 'Inplaats van uitbreiding, waar het vorig jaar aan werd gedacht, schynt men thans met een consolidatie van de positie al heel tevreden te zyn. Het verlies voor dit jaar zou worden geschat op 75 miljoen gulden. Tydens het vooroverleg van gisteren, onder leiding van drs. E. H. van den Beugel, president-directeur van de KLM, heeft men de vakorganisaties een blik gegeven op de te verwachten ver wikkelingen en moeilijkheden. De KLM- directie meent, dat in verband hiermee aan een bepaald bezuinigingsbeleid, ook op personeelsgebied, niet te ontkomen zal zijn. Op zeer korte termijn zal het overleg met de verschillende organisa ties tegen de achtergrond van de ver strekte inlichtingen beginnen. De KLM- directie acht de tijd thans nog niet ge schikt in wijdere kring over haar posi tie mededeling te doen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII»! Een goede verstaander „Op 29 september ikreeg ik nog een brief van myn schoondochter. Ze waren op de terugreis van hun vakantie. Ze schreef nog. dat Woutje met de kinderen zat te kaarten...." Een dag later was het gebeurd.... Woutje dood.... en kleine Flip en mijn schoondochter in het ziekenhuis...." Dit is het treurige relaas, dat mevr. Maré. wonende Joubertstraat 10a, iedereen doet, die vraagt wat er nu eigeniyk precies gebeurd is daar in Zuid-Afrika. Philippus Maré, haar zoon. ver trok enkel® jaren geleden naar Zuid-Afrika. Alles ging voorspoe dig: hy had een goede baan en de verdiensten waren zeer behoorlyk. Nog wel niet zó, dat hy moeder Maré kon laten overkomen, maar dat zou echt niet meer zo lang du ren. Hij had daar zelfs een auto kunnen kopen, waarmee ze deze zomer op vakantie gingen. Op de terugreis gebeurde het. Ergens op een weg in Natal sprong plotseling de voorband van de auto. Mevr. Maré-Teske en haar zoontje Flip werden licht gewond, toen de auto over de kop sloeg en liggen nu in het ziekenhuis. Woutje werd eruit geslingerd en stierf tydens het vervoer naar het ziekenhuis. En nu wil mevr. Maré uit Leiden beslist naar Zuid-Afrika om te zien af daar geholpen kan worden. „Maar waar halen we het geld van daan?" Ze heeft ongeveer f. 500. gespaard, van een van haar werk geefsters ze heeft er verscheide ne, van wie ze het huis schoon houdi kreeg ze f. 250,Een an dere gaf haar f. 25,—. De actie „Wy komen" van de heer Reckman deed een toezegging van f. 500,—. Ze heeft nu dus ruim f. 1250,—. Een reis naar Zuid-Afrika kost f. 2700. „Ik wou, dat ik nog ergens ©en voorschot kon krijgen, want j© kunt nu wel naar een bank lopen, maar dan moet je weer zoveel meer terugbetalen. Konden we maar er gens een oplossing vinden", zegt ze peinzend, „maar gaan doe ik hoe dan ook. Je kunt die kinderen toch niet zo alleen in de ellende laten zitten...." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiiiiiiiii (Van onze Parijse correspondent) De weinig omvangryke groep van linkse gaulisten beeftg isteren door middel van een communiqué bekend gemaakt geen deel te zullen nemen aan de plannen, die in socialistische en links-liberale kringen momenteel worden gesmeed, met het doel zich voor te bereiden om de macht t« zyner tyd van generaal De Gaulle over te kun nen nemen. Volgens de linkse gaullisten, die niet by de officiële partij van premier Mi chel Debré, de UNR, zyn aangesloten, zyn die plannen van Mollet en Men- des-France niet zozeer tegen de OAS als wel tegen het staatshoofd ln persoon gericht. Ofschoon de concrete omvang van de steun die de linkse gaullisten hadden kunnen verlenen, niet hoog mag worden aangeslagen, is hun afwijzing van sa menwerking niettemin een tegenslag voor het streven naar politieke hergroe pering van de zyde van Mollet en P.MP, die trouwens ook elders nogal op enige obstakels zouden zijn gestoten. Over de tournee, die Mendes-France vanaf ok tober door het land zou maken om de publieke mening voor zyn plannen te mobiliseren, is dan ook nog niets naders bekend gemaakt. Russische hulp voor de nationalisten in Angola az„de Russische hulp aan de nationalis ten in Angola en andere Portugese koloniën is zeer nuttig", zo heeft een leider van de vrijheidsbeweging van An gola gisteren in Rabat verklaard. In een interview met Radio-Moskou zei Marcelino dos Santos, algemeen secre taris van het Verbond van nationals- tische organisaties in de Portugese ko loniën in Afrika, dat de nationalisten door de Russische hulp „in staat zyn zich met meer succes tegen de initia tieven van imperialistische landen te ver zetten", Twee politiemannen zijn gister avond te Delft getoond geraakt bij ongeregeldheden, die door studenten loerden veroorzaakt. De r.-k. stu dentenvereniging ,JSanctus Virgilius" besloot de inauguratie van haar kandidaatsleden, die gistermiddag heeft plaatsgehad, gisteravond met een fakkeloptocht, die eindigde op de Mrakt bij het standbeeld van Hugo de Groot. Traditiegetrouw werden de fakkels naar het standbeeld gewor pen, maar al spoedig werden de ter plaats eaanwezige politiemannen het doelwit. Daarbij werden niet alleen de fakkels, doch ook flessen als projectielen ge bruikt. Een aantal agenten raakte uni formpetten en gummistokken kwijt. De twee gewonde politiemannen werden met een brandende fakkel in de nek geslagen en van een van hen werd de neus be schadigd. Ook aan hun kleding werd schade aangericht. Doordat de overmacht te groot was, slaagden de agenten er niet in arresta ties te verrichten. De commissaris van politie heeft gisteravond nog de presi dent van de studentenvereniging op het 'iMs 9»£&9dfa.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5