V ermenigvuldiging TELEFONISTE AANKOMEND TYPISTE MAGAZIJNMEESTER Mooie meisjes moeten Ned. toeristen winnen RUNABOUTS KUNSTGEBITTEN woning met pakhuis NV BOUWSTOFFEN v/h A.E.BRAAT Er is tekort aan dierenartsen Staatsvissershavenbedrijf heeft weer enorme aanvoer Vrouwenleger in Zuid-Vietnam H ON DER D TIEN Leert nu autorijden Rijschool „Graafland" Pakken oude Couranten 0.75 per 5 K.G. CËÏ22l> c NET MEISJE ZATERDAG 14 OKTOBER 1964 Amerika maakt propaganda (Van onze Amsterdamse correspondent) Wij weten niet hoeveel Amster dammers sinds gisteren -plotseling hebben besloten om een kijkje te gaan nemen in Amerika. Wij geloven niet in een groot aantal. In elk geval ligt dat niet aan het wonderlijke ge zelschap, dat gistermorgen de Dam en 's middags het Leidseplein op stelten zette, het team dat met een enorme Amerikaanse Greyhound-bus door Europa trekt om propaganda te maken voor toeristisch bezoek aan de Verenigde Staten. Als Nederland in Amerika propaganda maakt stuurt net mensen met koffers vol folders en een projectieapparaat om de Alkmaarse kazen, de Volendammer klompen en de Amsterdamse grachten in kleuren op filmdoek te vertonen. Amerikanen doen dat anders. Uit die reuzenbus met het hoog opge bouwde achterstuk stapten de propa gandisten: een stoergebouwde cowboy, een schoonheidskoningin, een jazzcom bo, 14 beeldschone stewardessjes en goed van de tongriem gesneden publiciteits- mannen. i Glimmend Zo'n gezelschap op de Dam vormt een dermate grote concurrentie voor de duiven, de sneltekenaar en de poppen kast, dat al spoedig een paar honderd Amsterdammers glimmend naar het vrouwelijk schoon stonden te kijken. De breedgeschouderde cowboy, ene Jack Maddox uit, ja, natuurlijk Texas, slin gerde zijn lasso en ving in één worp twee stewardessen van Pan American World Airways. En „toevallig" waren dat beiden oer-Nederlandse meisjes: Mara Holtzer (28) uit Den Haag en Trudy Tolsma (24) uit Utrecht. Het middelpunt van het kermisachtige troepje vormde juffrouw Arlene Nesbitt, miss New York 1959, maar sinds enige tijd „Miss Visit U.S.A." (Juffrouw be zoek Amerika). Een uurtje later reeds autobus met inhoud de binnenplaats van het stad huis op voor een bezoek aan burgemees ter mr. G. van Hall. die overigens zelf al meer van Amerika heeft gezien dan menig lid van het gezelschap. Boodschap 1 BREESTRAAT 173 GOED KAMP VERLAAT DEN HAAG (Van onze Amsterdamse correspondent) De steeds zeer grote belangstelling trekkende A. N. W- B.-tentoonstelling Goed Kamp gaat Den Haag verlaten. De expositie zal verhuizen naar de R.A.I.-hallen in Amsterdam, van 16 tot en met 25 maart a.s. een grote ma nifestatie wordt gehouden tezamen met de tentoonstellingen Hiswa (watersport) R.A.I.-camping en R.A.I.-caravans. In het voorjaar werd van diverse zij den kritiek geuit op het feit. dat zowel dn Den Haag (Goed Kamp) als in Am sterdam (R.AJ.) een tentoonstelling van tenten, caravans en kampeerarti- kelen werd gehouden. De wens tot sa menwerking heeft geleid tot een be slissing, die gisteren in Den Haag werd genomen en waarbij het Amsterdamse R.A.I.-complex als meest geëigende plaats voor een grote nationale tentoon stelling uit de bus is gekomen. De cara van- en kampeerexpositie bleek te kun nen worden samengevoegd met de H iswa-waterspor tten toons te 11 ing, die slechts een deel van de ruimte in de R.A.I. vraagt. Doel van het bezoek was de aanbie ding van een door president Kennedy persoonlijk getekende boodschap met de volgende inhoud: „Wij willen, dat u onze mensen ontmoet, onze huizen, industrieën en scholen, boerderijen en steden ziet. U zult daar ongetwijfeld veel plezier aan beleven. Amerikanen, die vreemde lan den bezochten, ondervonden, overal, ook in uw land, bijzondere gastvrij heid. Wy bieden u gaarne een zelfde warme gastvrijheid wanneer u ons moederland bezoekt". Omdat Amsterdam al zo veel aan Amerikaanse toeristen heeft verdiend, heeft burgemeester Van Hall de propa- gandaploeg veel succes toegewenst met het werven van Nederlandse toeristen voor Amerika. Later in de middag reed het gezel schap naar het Panam-kantoor op het Leidseplein, vanwaar het met het bla zende City-Theater-Orkest van de altijd voor een grapje te vinden Lex van We ren naar de City-Hall trok. Hier had een genoeglijk samenzijn plaats met tal loze bij het vreemdelingenverkeer be trokkenen. Boer had geen schik in de „schikking" Een Staphorster landbouwer die zich gisteren schaarde in de ry van gewetens bezwaarden, die volharden in hun ver zet tegen het Landbouwschap, beleefde tijdens de zitting van de economische politierechter in Zwolle de verrassing van zijn leven! Hij moest namelijk met een aantal landbouwers uit Staphorst en van de Noordwest-Veluwe terecht staan, omdat hij de inventarisatiekaart van het „schap" niet had willen ondertekenen. De politierechter had voor de zoveelste maal uit de doeken gedaan, dat het Landbouwschap de wettige wijze tot stand is gekomen en nadat de Staphors tenaar de gelegenheid had gekregen om zijn bezwaren uiteen te zetten, werd het woord verleend aan de officier van jus titie voor het uitspreken van zyn requi sitoir. Deze had intussen wat in de dossiers zitten bladeren en diepte daaruit een pa piertje op, met de mededeling, dat ver dachte inmiddels voor een tientje een schikking had gestroffen. Dit wekte gro te verrassing, niet in het minst by ver dachte zelf, die zich van een schikking niet bewust bleek te zyn. Hy was er tegen en bleef er tegen en dacht er niet aan om zyn straf af te kopen. Na diep nadenken ging hem tenslotte een licht op. Zijn dochter had eens proces-verbaal gekregen wegens een ver keersovertreding. Ze had geen richting aangegeven en was in de gelegenheid gesteld een schikking te treffen. De beide dagvaardingen hadden in de kast gelegen en toen de dochter een tientje was gaan storten om van de zaak af te zijn, had ze het papiertje van haar va der meegenomen, zodat niet héér, maar zijn overtreding was afgekocht! Het stond de landbouwer maar matig aan. Maar tenslotte lachte hij toch maar met de lachenden in de zaal mee! Geen verswaring van de exameneisen" De voorzitter van de Maatschappij sprake", aldus de heer Karsemeyer, die voor Diergeneeskunde, de heer M. Kar semeyer, heeft op üe vanmorgen in Utrecht gehouden algemene vergadering van de maatschappij als zyn mening te kennen gegeven dat de specialisatie in het diergeneeskundig beroep dient te ge schieden na afloop van de studie aan de diergeneeskundige faculteit. Men dient, volgens hem, eerst het algemeen diploma behaald te hebben en de stu die niet te splitsen tijdens de opleiding. De heer Karsemeyer waarschuwde te gen de uitbreiding van de leerstof en verzwaring van de exameneisen. „De jonge afgestudeerde", zo zei hy, „nadert mede in verband met militiare dienst plicht al bedenkelijk de 30-jarige leef tijd eer hy zelfstandig in eigen onder houd kan voorzien er niet meer ten laste van zijn ouders komt. De heer Karsemeyer legde er voorts de nadruk op, dat alle diergeneeskun dige handelingen dienen te geschieden door diegenen, die hiervoor een deug- lijke wetenschappelijke opleiding heb ben genoten, i.e. de dierenarts. „In de ons omringende landen, met name in de EEG-landen, wordt ditzelfde prin cipe gehuldigd", zo zei hy. „Er is", volgens de heer Karsemeyer een tekort aan dierenartsen in de vlees keuringssector, by het onderwys, aan de faculteit der diergeneeskunde, aan de onderzoekingsinstituten, in de vee- vervoederindustire en bij farmaceuti sche ondernemingen enz. Voor het onderwys en de onderzoe-, kingsinstituten, die op het ogenblik gro te moeite hebben geschikte dierenartsen met voldoende ambitie voor „research" te vinden, zit hieraan de bedenkelijke zijde dat het peil en de breedheid van het wetenschappelijk onderzoek kunnen worden aangetast, hetgeen vooral in ternationaal bezien te betreuren valt, daar Nederland op dit gebied geduren de een reeks van jaren een vooraan staande plaats neeft ingenomen. Onge twijfeld speelt de honorering van de wetenschappelijke onderzoeker hierbij een niet onbelangrijke rol. Van ongerustheid over een teveel aan dierenartsen, zoals in 1958 in een rap port van hei ministerie van O.K. cn W. getiteld: „Vraag en aanbod van aca demisch gevormden tot 1980" werd uit gesproken, is dus tot op heden geen het tegendeel eerder waar noemde. Naar zijn mening zal het aantal stu denten aan de diergeneeskundige facul teit gerust 500-550 mogen zijn, althans de eerstkomende jaren. Er kan dan worden gerekend op 70-75 afgestudeer den per jaar. Zoals net zich thans laat aanzien, kunnen deze zeker worden ge plaatst daarbij nog in aanmerking ne mende, dat er ook in Canada, Nieuw- Zeeland en in de minder ontwikkelde gebieden vraag is naar Nederlandse die renartsen. Tenslotte besprak de heer Karsemeyer de mogelijkheden en de gevolgen van de bepalingen van de EEG voor de Neder lands dierenarts. Haring en makreel lieel wat goedkoper Na een enigszins verlengde corner- slaap" hervatten wij vandaag onze reeks zaterdagse puzzels met een re- kenopgave, die bepaald geen wiskun dige knobbel vergt om tot een goede oplossing te komen. Het gaat om een vermenigvuldiging, waarin de cijfers vervangen zijn door letters en stip pen. Zoals bij dergelijke puzzels ge bruikelijk is, stellen gelijke letters steeds gelijke cijfers en ongelijke let ters ongelijke cijfers voor. Voorts moeop ieder stip een cijfer worden geplaatst en mag nergens in de op lossing een cijfer voorkomen op een plaats waarop in de opgave geen let ter of stip staat. Bovendien mag het cijfer 0 niet het linker cijfer van een getal zijn. Het merkwaardige van dez eopgave is, dat het ook in letters „klopt" voor zover die letters gegeven zijn. Deze puzzel kan niet geheel door be redenering worden opgelost. Er is slechts één oplossing mogelijk, die grotendeels door proberen (althans logisch proberen en logisch mogelijkheden onderzoeken) gevonden zal moeten worden met alleen nu en dan een tikkeltje beredenering om een „bochtje af te snijden" en sneller tot de oplossing te komen dan met proberen alléén. Hoe luidt de enige oplossing van dit probleem? Oplossingen onder het motto „reken- puzzel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wy een eerste prijs van f 5.en twee prijzen van f2.50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. De Nationale Vergadering van Zuld- Vietnam heeft gisteren een wetsontwerp tot instelling van een vrouwenleger in Zuid-Vietnam en beteugeling van het nachtleven in Saigon in behandeling genomen. Het wetsontwerp is ingediend door mevrouw Ngo Dinh Nhoe, schoon zuster van president Ngo Dinh Djem. Het is vrijwel zeker dat het wetsont werp aangenomen zal worden. Taxi-meisjes" mogen hun beroep niet meer uitoefenen. De straffen voor pro- stituées en hun klanten zullen worden verhoogd. Het vrouwenleger zal onmiddellijk be ginnen met de opleiding van 1500 leid sters. Het is de laatste van een serie rege ringsmaatregelen om de nationale mo bilisatie te versterken met het oog op de steeds groeiende macht van de com munistische guerillasstrijdkrachten. Uit kringen van de Verenigde Staten in Saigon werd intussen vernomen dat in Saigon onderhandelingen worden gevoerd over mogelijke ver sterking van de militaire adviescommis sie van de V.S. in Zuid-Vietnam. Vol gens de overeenkomst van 1954 kan deze missie uit 685 leden bestaan. Dit aan tal is bijna bereikt. Strijdkrachten van de Verenigde Sta ten zullen echter alleen op verzoek van het Zuidvietnamese leger in geval van een invasie „van het type Korea" worden gezonden. Hoofdgebouw N.R.V. tweemaal zo groot „Gaarne open ik deze centrale van potentieel menselijk geluk" aldus de Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, tijdens de inwijding van het thans tweemaal zo groot geworden hoofdgebouw van de Nederlandse reis- vereniging NRV in Den aag. Mr. Kolfschoten releveerde, dat jaar lijks zeker 75.000 mensen in dit gebouw hun „paspoorten" voor een heerlijke va kantie ontvangen. „Dit geluk is niet in mate of cijfers uit te drukken", zo zeide hij. „wel kan men zeggen, dat deze reispapieren de dagelijkse zorgen in de meest letterlijke zin „spoorslags doen verdwijnen". Mr. Kolfschoten feliciteerde bestuur en di rectie van de NRV met de aanwinst van dit nieuwe ultra-moderne gebouw, dat uitstekend op het oudere deel aan sluit en bovendien zo nodig nog met twee verdiepingen kan worden uitge breid. Zijn gelukwensen werden enige malen, vaak zeer bloemrijk verhonderd voudigd door belangstellende genodig den uit organisaties, instellingen en be drijven op het gebied van toerisme, ver keer enzovoort. NOODLANDING VAN PIPERCUP BIJ OVERSCHIE (Van onze correspondent) In de polder bij de buurtschap De Kandelaar tussen Kethel en de Zweth nabij Overschie. hebben twee vlieg enthousiasten gistermiddag met een Pipercup een noodlanding moeten ma ken. Het waren de 22-jarige W. H. J. Zandvliet uit Voorburg, werktuigkun dige. en de 24-jarige P. van Mansius uit Heemstede, reclamevlieger, die na een dagtaak op Zestienhoven nog een tochtje maakten met de P.H.-U.C.E. van de Nationale Luchtvaartschool. Door een motordefect werd Mansius tot lan den gedwongen op een weiland tussen de spoorbaan en de Schie in. Daarbij braken het landingsgestel en de propel ler van het vliegtuig. Voor de beide in zittenden bleef het bij een bloedneus en een paar schrammen. Na de aanvoer van ruim 10 miljoen kg vis in de maand augustus heeft de afgelopen maand by het staatsvissers havenbedrijf voor een nog grotere kwan titeit gezorgd. De aanvoer in IJmul- den bedroeg namelyk niet minder dan 11.310.619 kg en dat is, vergeleken met september 1960 toen de aanvoer 9.946.503 bedroeg, een styging met 1.364.116 kg. Het gevolg hiervan is te vens, dat de achterstand ten opzichte van 1960 nu met bjjna de helft ver minderd kon worden. De opbrengst steeg maar weinig. Tegenover een op brengst vanf. 5.301.958,- in september 1960 stond de afgelopen maand een opbrengst van f. 5.457.149, een stijging dus van f. 155.191. Haring en makreel hebben de afge lopen maand wel een bijzonder gewicht in de schaal gelegd. De aanvoer van verse haring steeg met bijna 1,3 mil joen kg tot 4.713.121 kg, maar de op brengst was nog f. 10.000 minder dan in september 1960 en bedroeg f. 1.148.577 De aanvoer van makreel steeg met ruim 860.000 kg tot 2.291.92U kg, maar ook hier lag de prijs per kg lager, zodat de opbrengst van f. 472.179 nog f. 1.500 minder was dan in september 1960. Voor het aanvoeren van gezouten haring en makreel bestond weinig belangstelling. De aanvoer van gezouten haring in IJmuiden werd gehalveerd, terwijl in het geheel geen gezouten makreel op de Eifslag kwam. De sprot-aanvoer van 33.665 kg betekende een derde van de aanvoer in september 1960.Horsmakreel was er nu helemaal niet tegen 6.814 kg vorig jaar september, terwijl de aan voer van Pilchards aaalde van 889.030 tot slechts 62.814 kg, de opbrengst van f218.332 tot f21.538. In de rondvissector waren de uit komsten gevariëerd. De aanvoer van schelvis steeg van 817.133 tot 860.680 kg, maar de opbrengst daalde van f. 359.065 tot f. 321.833. De aanvoer van kabeljauw liep belangrijk terug. De ze daalde van 566.621 tot 369.927 kg, terwijl de opbrengst verminderde van f. 437.170 tot f. 323.535. Aanvoer en op brengst van koolvis verschilden maar weinig en bedroegen 24.605 kg en f. 22.060. De aanvoer van wytlng steeg van 593.013 tot 717.996 kg. de opbrengst van f. 136.786 tot f. 149.370. De aanvoer van schol daalde slechts weinig, nl. van 954.579 tot 943.148 kg, maar de opbrengst liep terug van f. 571.482 tot f. 470.244. Nagenoeg alle nadelige verschillen in de opbrengst van de verschillende soorten werden goedge maakt door de stijging in de opbrengst van tong en wel van f. 1.335.897 in september 1960 tot f. 2.118.192 in de afgelopen maand bij een stijging van de aanvoer van 427.661 tot 866 844 kg. 1 In de afgelopen negen maanden be- dezelfde periode van 1960, toen de op droeg de aanvoer 69.886.190 kg. Dit is l brengst i. 41.186.387 Uiterlijk is het nieuwe Hilton- hotel in Amsterdam reeds vrijwel voltooid. Het zal eerst in de loop van volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen. Oostduitse hamsters in grote getale op drift De Oostduitse pers maakt melding van massale verplaatsingen van in het wild levende hamsters. De hamsters trekken in grote getale op, waardoor het land hier en daar als door een le vend tapijt bedekt schijnt. Grote aan tallen hamsters steken land- en auto wegen over, waarbij vele van deze dier tjes worden doodgereden. Tot nu toe is het slechts tweemaal eerder voorgekomen dat de hamsters zich op zo grote schaal gingen verplaat sen. Beide malen was dit, ruim dertig jaar geleden, in Roemenië het geval. De biologen weten niet, waaraan de massale hamsterverplaatseing moeten worden toegeschreven. De grootste verplaatsingen doen zich voor in de streek van Hoym, Ascherle- ben en in de omgeving van Leipzig. nog 1.441.969 kg minder dan in het overeenkomstige tijdvak van 1960 toen de aanvoer 71.328.159 kg bedroeg. De opbrengst bereikte in de afgelopen drie kwartalen het totaal van f. 44.448.071,- Dit betekent een financiële voorsprong van f. 3.261.684,- in vergelijking met was. TEENAGERSCLUB Vanavond (zaterdag) opening Teenagers: attentie! m.m.v. The Count and hls Fellows. Aanvang 7.30 uur. Inschrijving nog mogelijk, LEIDSE VOLKSHUIS, Apothekersdyk 33. TE KOOP (mahonie) met Johnson b.b. motor. Alles in prima staat. Nassaulaan 35, Oegstgeest, Telef. 21431. REPARATIES AAN voor de buitengemeenten 's morgens met bode mee, 's middags retour. Inrichting voor moderne tandtechniek. GANGETJE 1 - LEIDEN (hoek Breestraat) Telef. 24334 - (b.g.g. 20234) Automobielbedrijf „De Gouden Leeuw" Veurseweg 180 VOORSCHOTEN, Telefoon 0 1717—2814 RENAULT Floride '61FORD Customline 1957; 2CHEVRO- LETS 1955—1957; V.W. 1961 met roldak, nieuw; CHEVRO LET Corvair 1961; 2 OPELS Rekord 1953 en 1961; GOGGO Isar 1959; M.G. Sport 1961; OPEL Kapitan 1957; OLDS- MOBILE 88 1957; D.K.W. Ju nior '60; AUSTIN Cambridge 1958; V.W. Cabriolet 1961; 3 DAFS de luxe 1959 en 1960; 2 RENAULTS 4 1957/1958; BORGWARD 1961; 2 FORDS Taunus 17 M 1957 en 1959; D.K.W. 1959; 2 RENAULTS Dauphine 1957 en 1960; VOL VO 1959; SKODA 1956; 4. V.W. 1957/1958; FORD Consull953; SIMCA Montlery 1959; KAR- MANN Ghia 1956; 2 CI- TROENS 2 C.V. 1958 en '59; FIATS 500 en 1100 1957 t/m 1959; B.M.W. 1958; N.S.U. Prinz 1960. Bestelwagens en stationcars: V.W. Pick-Up '57; V.W. Com bi en bestel 1957; OPEL Cara van 1958; FORD Taunus 17M stationcar 1960; PEUGEOT 403 stationcar 1957; FORD Taunus pick-up 1957. Inruil motorrijwielen van recente datum. Garantie - Inruil Financiering. Verhuur op lange termijn. Geopend van 8.3022.00 uur. 's Zondags van 12.00-17.00 uur. in een OPEL 1200 M. P. SPLINTERLAAN 96 - TELEFOON 23576 LEIDERDORP Afgehaald aan ons bureau Witte Singel 1 Te koop gevraagd een eventueel een heel huis ter ruiling. Brieven bureau van dit blad onder no. 8330a. HUIS TE KOOP Keurig onderhouden huis, bev. 5 kamers (3 grote en 2 kleine) grote tuin met stenen schuur, omgeving Herensingel. Met mei—juni 1962 leeg te aan vaarden. Koper dient zelf voor huisvestingvergunning te zor gen. Brieven bureau van dit blad onder no. 8415a. bouwstoffen In ons binnenkort te openen nieuw, modem bedrijf te Alphen aan den Rijn, kunnen geplaatst worden: tevens receptioniste. Bij voorkeur mulo-opleiding en enige ervaring. Leeftijd 18—23 jaar. Kennis steno strekt tot aanbeveling. Bij voorkeur tenminste mulo-opleiding. Leeftijd 17—20 jaar. voor het zetten van koffie en thee. Tevens voor het verrichten van eenvoudige kan toorwerkzaamheden. Leeftijd 1620 jaar. voor beheer magazijn technische goederen en het bijhouden van de voorraadadministratie. Hy wordt tevens belast met de ontvangst en verzending goederen. Administratief inzicht, gevoel voor orde en accura tesse zijn vereist. Voor deze functie kunnen eventueel ook vroeg gepensioneerden van politie, leger of marine in aanmerking komen. Eventueel komt woonruimte binnenkort beschikbaar. voor de assemblage-afdelingen Colt Ventilatoren en Vitral dubbelwandige glaspanelen. Gezocht worden handige jongelui met enige ervaring in de metaalbranche. Opleiding l.t.s. strekt tot aanbeveling. Leeftijd 16—22 jaar. Gunstige loon- en arbeidsvoorwaarden. 5-daagse werkweek. Wij verzoeken sollicitanten naam, adres en werkkring waarvoor men in aanmer king wenst te komen op te geven. Een sollicitatieformulier zal dan worden toegezonden. Technische afdeling POSTBUS 1021 DEN HAAG.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4