Dertnasepfül Altijd liever Katanga: definitieve bestandsovereenkomst van spreken Leopoldstad overweegt nog politiële actie Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 DE Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Eric Louw, heeft woensdag in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties een rede gehouden, waarop een meerderheid van ■tweederde zonderling heeft gereageerd. Met 67 stemmen vóór, twintig blanco en één tegen (die van Zuid-Afrika zelf) meende de Assemblee er verstandig aan te doen een Liberiaanse motie te aan vaarden, waarin de toespraak van mi nister Louw „beledigend, onoprecht en onjuist" werd genoemd. Het vreemde schuilt nu hierin, dat deze resolutie zich niet keerde tegen de praktijk van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, maar tegen het feit, dat de heer Louw zich op een zeer duidelijke wijze over de toe stand in Afrika had uitgesproken. Wie dat doet, blijkt zich de woede van Afri kanen, Aziaten en communisten op de hals te halen, hetgeen door het bekende Amerikaanse blad „New York Herald Tribune" onomwonden als een „inbreuk op het beginsel van de vrijheid van het woord" werd bestempeld. In een hoofd artikel schreef de Herald Tribune gisteren o.m.: „De Afrikanen, die het initiatief tot deze stap namen, hebben daarmee een nieuwe aanslag van binnenuit op de Verenigde Naties gepleegd". Want „in wezen ging het er niet om wat de neer Louw zei. maar om de kwestie of hij. Louw, recht van spreken heeft. Geen enkel land, Zuid-Afrika zelf uitgezon derd. had ruggegraat genoeg om zich tegen deze inbreuk op het reglement en de rechten van een lid-staat uit te spre ken". HET is duidelijk, dat deze kritiek van het Newyorkse blad zich ook richt tegen het standpunt van Amerika zelf, dat zich tezamen met Engeland, Frankrijk, België, Denemarken, Noor wegen. IJsland, Zweden en El Salvador, van stemming onthield. Wel deelde de Amerikaanse afgevaardigde Stevenson later aan de pers mee van oordeel te zijn, dat minister Louw het recht had zijn standpunt uiteen te zetten, maar de heer Louw reageerde daarop met de opmerking, dat Stevenson „net zo goed zijn mond had kunnen houden, omdat het beter zou zijn geweest als de Ameri kaanse delegatie dit vanaf het spreek gestoelte in de Assemblee had ver klaard". Ook over de Nederlandse hou ding was minister Louw allesbehalve te spreken. De afgevaardigde van ons land had namelijk, als enige Westelijke ver tegenwoordiger, zijn stem gegeven aan de Liberiaanse motie in plaats van zich te scharen bij de categorie van onthou ders. Minister Louw, die geen blad voor de mond neemt, schreef dit toe aan de Nederlandse behoefte om sympathie on der de niet-blanke leden van de Ver enigde Naties te winnen voor het nieu we voorstel inzake Nieuw-Guinea. Een soort koehandel dus. waarover de Zuid afrikaanse minister bitter opmerkte, dat de Nederlandse regering om die reden de banden van gemeenschappelijke afkomst en taal als waardeloos had beschouwd. Stevensons uitlating over het recht van Zuid-Afrika zijn mening tot uitdrukking te brengen onder streepte intussen het betoog van de New York Herald Tribune, dat 't in dit geval niet ging om de politiek van de rege ring-Verwoerd maar om de toelaat baarheid om die politiek in de Assemblee te verdedigen. Tegen deze achtergrond moet betreurd worden, dat de Neder landse vertegenwoordiging blijkbaar een te weinig soepele opdracht uit „Den Haag" had meegekregen. Inplaate van te mogen handelen naar bevind van za- kan, was haar kennelijk opgedragen klakkeloos de partij van Zuid-Afrika's tegenstanders te kiezen, volgens minis ter Louw dus om stemmen te werven voor de huidige Nieuw-Guinea-politiek. Ter motivering van onze stem deelde een woordvoerder van de Nederlandse dele gatie achteraf aan de pers mede, dat ons koninkrijk niet alleen Nederland, maar ook Suriname en de Antillen omvat. Deze toelichting kan nauwelijks verhul len, dat het begrip voor de fijne nuances heeft ontbroken. Hier was het recht aan de orde, dat een land zijn politiek, hoe weinig gewaardeerd ook, in het midden der volkerenorganisatie zou kunnen ver dedigen. Een verschil, dat blijkbaar aan onze delegatie ontsnapt is. TER verontschuldiging van het te hoop lopen der Afrikanen rond de motie van Liberië mag overigens niet verzwegen worden, dat de heer Louw bijzonder ongemakkelijk voor de dag is gekomen. Reeds in hun vrijheids oorlog van zestig jaar geleden tegen de Engelsen waren de Boeren erom bekend, dat zij niet véél, maar wel 6teeds raak 6choten Zo ook nu: aan de verdediging van Zuid-Afrika's politiek mankeert nogal het een en ander, maar nu minis ter Louw het spreekgestoelte bel om, kwam hij ongezouten uit de hoek. Te genover de vrede, welvaart en stabiliteit in zijn eigen land stelde hij in schrille tegenstelling de politieke onrust en eco nomische wanorde in de meeste staten van Centraal- en Noord-Afrika. In dit verband worde melding gemaakt van een dezer dagen in „Het Parool" verschenen artikel, waarin, zwaar opgemaakt, de aandacht gevestigd wordt op het feit, dat „Ghana zucht onder Nkroemah's terreur" en op de volstrekte machteloos heid van de oppositie. De Londense „Ti mes" van donderdag stelde in een hoofd artikel de vraag of „Kongo communis tisch zal worden". En binnenkort ver schijnt bij de bekende Münchense uit gever Piper en Co een boek van de Afrika-reiziger Fritz Schatten, die daar in o.m. vaststelt (wij citeren de Neue Zürcher Zeitung)„Nadat de uiterlijke vrijheid verkregen werd, keert de huidige leiding van Afrika zich bijna zonder uit zondering tegen de innerlijke vrijheden, waarop de bevolking aanspraak maakt." TERWIJL verreweg de meeste Afri kaanse staten geen raad weten met de „afschaffing van het kolonialis me", spant Zuid-Afrika dat wel dege lijk gehoor blijkt te geven aan de kritiek •uit het buitenland zich tot het uiter ste in. de achterstand van de Bantoes op de welvaart der blanken zo snel mo gelijk in te lopen. De jonge Zuidafri kaanse econoom dr. A. J. van der West huizen, die in zijn proefschrift onthulde dat de welvaart van de Zuidafrikaanse Bantoe belangrijk hoger is dan die van de gemiddelde Rus, heeft kortgeleden in een artikel nog eens onderstreept wat er in zijn land voor de zwarte bevolking ge beurt. „Ten spyte van die ongelyke ver deling van rykdom is die nie-blanke in Suid-Afrika beter daaraan toe as die na turelle in ander Afrika-gebiede". stelt hij vast. Volgens cijfers van het Interna tionaal Arbeidsbureau verdienen de on geschoolde Bantoes in Zuid-Afrika 12 cent. per uur (1 Afrikaanse cent is ge lijk aa,n vijf Nederlandse centen) tegen over 5 c in Zuid-Rhodesië, c in Noord-Rhodesië, 9 c in de voormalige Belgische Kongo en 7 c in (zelfstandig) Ghana en Nigeria. Het analfabetisme onder de Bantoes, in 1946 nog 88%, be draagt thans 65%. Aan het eind van deze eeuw zal het verdwenen zijn. In to taal wor:>n psr dag tussen de twintig en veertig huizen voor Bantoes afgele- Zonder flair geen Franse fleur (Van onze t.v.-medewerker). Wat heeft de NCRV gisteren uitge pakt om het vaderland een programma aan te bieden, dat een Franse tint had maar tegelijk een indruk moest geven van leven en werken van Nederlanders ver van huis. De reportage van de Sliedrechters met hun rotsbrekers had tal van aantrek kelijke momenten, maar was te lang en had toch ook „ergens" een trekje, dat irriteerde. Er werd nl. rond voor uitge komen, dat een Nederlandse maat schappij jaren lang (veel) geld verdien de om de haven van Marseille geschikt te laten blijven voor de steeds grotere tankers ten behoeve van de pijpleiding via Straatsburg naar Duitsland. Naar mate men daar beter in slaagde, was het voor Rotterdam met zijn olieleiding naar Duitsland schadelijker. Hier zit toch een economische kronkel, die aar dig wringt, leek ons. Maar daarover kon niet te lang ge treurd worden, want het programma ging een pretgezicht opzetten. Naar Parijs in een klein intiem theatertje, waar de Nederlandse vereniging tegast was. Nu, dat werd eerst wat dom sta ren naar de camera's en tenslotte na tuurlijk het nare wuiven. Maar wat werd op de planken geboden? Het be gon met een jong meisje, dat er niet had moeten zijn wegens het gebrek aan kwaliteit en niveau. Daarna een bijzon der goed nummer denken met de han den. Nicole Louvrier was bescheiden en respectabel, maar we hadden haar graag wat meer overtuigd gezien en overtuigend horen zingen. De vaders en de baarden waren in hun frivool goed en de zaal zal er. evenals menige huis kamer wel van genoten hebben. Doch het geheel had toch te weinig esprit om een voorstelling te zijn. Als een zwaar blok viel Van Campen er tussen in. Na tuurlijk moest het een en ander ge zegd worden over het gebeurde op Schiphol, waarbij ons opviel, dat de be slissing van de vrouw van de chemicus geheel werd voorgesteld als een ver keerde persoonlijke keus, terwijl toch heel duidelijk bekend is gemaakt, dat ze bang was voor haar familie in Rus land. Waarom dat niet gezegd. Er wer den woorden genoeg gebruikt om de waarheid grondig te onthullen. Voor ons kwam de grote verrassing in deze wat rommelige staalkaart van het leven door de aandoenlijke viering van de verjaardag van moeder Graaf - stal, een vrouw die een grote rol heeft gespeeld In het leven van Indische ver schoppelingen. Terecht werd daarbij veel aandacht besteed aan het werk van Advertentie 2zekere bestrijders von huiduitslag Onvoldoende steun.. Ghana heeft besloten voorlopig geen voorstel bij de V.N. in te dienen om Zuid-Afrika uit de volkerenorganisatie te stoten. Van gewoonlijk betrouwbare zijde verluidt, dat het niet voldoende steun voor dit voorstel vindt. Kleren voor vluchtelingen van Tristan da Cunha De predikant van Tristen da Cunha ds. C. J. Jewell, heeft via de radio van het Nederlandse schip „Tsjisadane" een beroep op de bevolking van Kaap stad gedaan, kleding af te staan voor de bewoners van het getroffen eiland. Hij zei, dat zij vrijwel geen persoon lijke bezittingen hebben kunnen mee nemen en bijzonder dringend kleren no dig hebben. Tot de vluchtelingen beho ren 66 kinderen. Pa van der Steur, hier te lande te wei nig bekend of teveel vergeten. Hier werden menselijke trekjes sa- mengeweven tot een groots patroon van eerbiedig gedenken, waarbij de 93-ja rige nog even vitaal bleek als tijdens Garthoff's uitzending met Tjalie Robin son. Als een steen door een grote spiegel ruit in een stille straat gegooid, kwam Van Campen even de uitwijzing van de ambassadeurs vertellen, waarna zo wilde het de programmabouw de ambtelijke willekeur aan bod kwam. We moesten nog eens door een fabel heen bijten, die niet wachten kon om de ac tualiteit niet te schaden en daarna werd nog lang in Frankrijk getoefd onder nationale wijfelaars, die alleen gods dienstig geen enkele twijfel lieten be staan. Het was een lang menu. Niettegen staande de Franse liflafjes lag het ons nogal zwaar op de maag. Jaarvergadering „Hendrick de Keyer" De Vereniging .'.endrick de Keyser" tot behoud van architectonische- of his torisch belangrijke oude gebouwen heeft vandaag in het Rijksmuseum te Am sterdam haar jaarlijkse algemene le denvergadering gehouden. In het uitge brachte 42ste verslag de vereniging werd in 1918 opgericht wordt de stij gende lijn van het aantal leden en do nateurs verheugend genoemd: met een vermeerdering in de afgelopen drie jaar van 40 procent bedraagt het aantal thans 1572. Betreurd wordt dat de Tweede Kamer enkelel verzoeken, vervat in een vorig jaar november aan de voorzitter van de Tweede Kamer gericht telegram, waar in ruime bescherming van de particu liere woonhuizen en herstel van moge lijkheid tot onteigening werd bepleit, niet heeft ingewilligd. Het financiële verslag der vereniging over 1960 spreekt van een verdere ver ruiming der liquiditeit, veroorzaakt door verscheidene factoren, et totale bezit van 112 huizen staat te boek voor f 668.5556. Met dankbaarheid wordt mel ding gemaakt van een verhoging van het algemeen Rijkssubsidie met f5000 tot f17.500 en van een dit jaar voor de eerste maal ontvangen subsidie van de provincie Zuid-Holland van f 1000. Dan zeker van frisse mond en witte tanden President Tsjombe van Katanga en de vertegenwoordiger van de VN in dit gebied, Mahmoed Khiari, hebben gisteren in Elisabethstad de laatste hand gelegd aan de de finitieve bestandsovereenkomst ,zo heeft een woordvoerder van de volkerenorganisatie in Leopoldstad meegedeeld. De belangrijkste punten van dit ak koord zijn: uitwisseling van de gevan genen, die beide partijen hebben ge maakt; teruggave aan de Katangese autoriteiten van bepaalde openbare ge bouwen in Elisabethstad, die door troe pen van de VN zijn bezet; uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 21 februari, waarin het vertrek uiit Katanga van al het buitenlandse mili taire en semi-militaire personeel wordt geëist, en het recht van toezicht van beide partijen op de naleving van het bestand. De centrale Kongolese regering in Leopoldstad heeft inmiddels laten we ten, dat zü zich niet gebonden zal ach ten aan de bestandsovereenkomst tussen Tsjombe en de VN. De Kongolese minister van Voorlich ting, Joseph Ileo, zei op een persconfe rentie dat de centrale regering nog steeds vastbesloten is om met eigen middelen een emde te maken aan de afscheiding van Katanga. Maar de actie in Katanga van de troepen van de Kon golese regering zou een louter politiële zijn. Het semi-officiële Belgische persbu reau Inbel heeft gemeld, dat er in de Kongolese provincie Kivoe een nieuwe regering is gevormd, die door de pro vinciale Assemblee is aanvaard. Alle mi nisters, behalve de minister van Justitie, zouden tot de gematigde „Cerea-partij behoren. Paul Struye, voorzitter van de Bel gische Senaat, heeft een telegram ge zonden aan de voorzitter van de Alge menen Vergadering der VN, Mongi Slim, waarin de Senaat een internationaal onderzoek naar de activiteit van de VN in Kaïtanga eist. BINNENLAND Gistermiddag ls tijdens werkzaam heden aan een perceel ln de Bllder- dljkstraat te Amsterdam, de 62-Jarlge uit voerder J. H. Beth door onbekende oor zaak van het dak gevallen. Hij kwam met het hoofd op een vier meter lager gelegen betonnen vloer van een gang tussen twee percelen terecht. HIJ werd ernstig ge wond en ls enige tijd later ln het Wil- helminagasthuis overleden. Het ms. Groote Beer vertrekt don derdag 19 oktober uit de Rotterdamse haven voor een lange reis bijna twee maanden naar Australië en Nieuw- Zeeland. Het schip zal 20 havens aan doen. waarvan sommige nog nooit ln zijn routes zijn opgenomen. Op de heenreis o.a. Beiroet, en op de terugweg het el- land Mauritius. De Groote Beer wordt op 16 december terug verwacht. De meeste passagiers zijn emigranten of ouders van emigranten, die hun kinderen gaan be zoeken. Nu het wenselijk is gebleken de wer kingsduur van de „Noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen" opnieuw te verlen gen ls bij de Tweede Kamer een wetsont werp hiertoe Ingediend. De werkingsduur van de noodwet, zo wordt voorgesteld, zal worden verlengd tot 1 Januari 1963. De 13-Jarige Paulus Schoonens uit Amsterdam heeft gistermiddag een val van 12 meter overleefd. Met Inwendige kwetsuren ls hij ln het Weesperplelnzie- kenhuls opgenomen. De jongen moet het evenwicht verloren hebben toen hij ln de keuken van zijn ouderlijke woning in de Quellijnstraat door het raam viel en van de derde etage op de straat tussen het glas terecht kwam. In zijn woning aan de Rossestraat te Rotterdam ls de 74-Jarlge heer P. Was serman dood aangetroffen. De man lag ruggelings op een brandende elektrische kachel. De kamer stond vol rook. Waar schijnlijk is de heer Wasserman onwel ge worden en uit zijn stoel gevallen. veo-d. De gezondheidszorg voor de zwarte bevolking is sterk verbeterd; een van de grootste ziekenhuizen ter wereld is het Baragwanath-hospitaal bij Johannes burg. De Aziaten genieten in Zuid- Afrika viermaal de gemiddelde inkom sten van hun volksgenoten in India en Pakistan. De kleurlingen (van gemeng- den bloede, zijn er economisch beter aan toe dan dé inwoners van bijv. Ceylon. Van de Aziatische en kleurlingkinderen onder de veertien jaar ontvangt 80% onderwijs. En wat het universitaire on derwijs betreft: er zijn in Zuid-Afrika tweeduizend gegradueerde Bantoes, wat niet onbelangrijk meer is dan de 1734 in Ghana. Nigeria. Soedan, Oeganda, Por tugees Oost-Afrika, Rhodesië en Njassa- land bij elkaar, ofschoon de bevolking zich verhoudt als één tot zes: 12 miljoen in Zuid-Afrika, zeventigmiljoen in ge' noemde tonton tezamen, Koningin Juliana en Prinses Irene zullen op 19 oktober 's avonds om acht uur ln de Ridderzaal ln Den Haag de bij eenkomst bijwonen ter herdenking van Sir Rablndranath Tagore, die 100 jaar geleden werd geboren. Tijdens deze bij eenkomst, die onder auspiciën staat van het Nederlandse Tagore-comlté, zal de vice-president van India, dr. Sarvepalll Radhakrlshnan, een herdenkingsrede uit spreken. De Engelse luchtvaartmaatschappij "Channel Airbridge" een onderdeel van de British United Airways, heeft plannen om ln de komende Jaren haar net op het vasteland van Europa sterk uit te breiden. Rotterdam zou daarbij een belangrijk knooppunt worden. De Maasstad ls, als grootste zeehaven van Europa, n.l. bij zonder attractief voor deze maatschappij, die zich vooral toelegt op het vervoer van goederen en van auto's. BUITENLAND Twee honden hebben op de Col du Noyer (1.664 meter hoog) ln de Franse Alpen paniek veroorzaakt ln een kudde schapen. Niet minder dan 750 dieren sprongen ln een zeventig meter diep ra vijn. De meeste waren op slag dood. De vijn. De meesten waren op slag dood. De dieren die nog leefden, waren zo zwaar gewond, dat herstel onmogelijk was. Paul Ramadier. ex-premler van Frankrijk, die 73 jaar oud ls. ls ernstig ziek. Hij wordt ln een ziekenhuis ln Ro- dez (Fr.) verpleegd. De vroegere socialis tische partijleider ls al enige maanden ziek. De zigeunerkoning Vaida Volevod m heeft gisteren op een persconferentie ln Parijs meegedeeld dat bij de Verenigde Naties een internationaal statuut zal worden gedeponeerd over de positie van de zigeuners. De hoofdpunten ervan zijn een vaderland voor de zigeuners. Roma- nestan genaamd. Juridische en sociale be scherming ln alle landen en de vorming van een elite die het roer van hun eigen staat ln handen kunnen nemen. Vaida Volevod, die negen miljoen volgelingen heeft, wil Romanestan vestigen op een eiland ln de Stille of ln de Atlantische Oceaan. Israël zal de nieuwe staat tot voorbeeld moeten dienen. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft meegedeeld, dat er 130 straaljagers van het type Sabre F-86d aan Joego-Slavlë zijn verkocht. Het besluit daartoe ls volgens het State Department al genomen door de regering-Eisenhower. Amerika zal ook zorgen voor de opleiding van piloten en technici voor deze toestel len. Volgens in Saigon ontvangen be richten zijn de laatste tien dagen ongeveer honderd mensen omgekomen als gevolg van een overstroming van de rivier de Mekong ten noorden van Saigon. Ongeveer 400 huizen werden door de overstroming weggespoeld. Diana Kirkbrldge, die is verbonden aan de te Jeruzalem gevestigde Frltse oudheidkundige school heeft meegedeeld dat bij uitgravingen nabij de plaats Pe tra. ln zuid-Jordanië, de overblijfselen z'Jn gevonden van vier dorpen, die omstreek' 6.790 voor Christus hebben bestaan, Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur n&m. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Wassenaar: Verenigingsgebouw Toneelgroep R.-K. Jongeren speelt „Je neemt er wat van mee'. 8 uur nam. MAANDAG Gulden Vlies: Film „Schoonheid en techniek ln het Grafische vak". 8 uur nam. Hooigracht 84: Algem. Verg. Ver. „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Jenuzlë". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (foyer): Ned. Chr. Relsver. „Nederland in drie dimensies". 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. Oegit geest: (Witte Huls): Le denverg. V.V.D. Spr. mevr. G. V. van 8o- meren- Downer over de Mammoetwet. 8 u. nam. DINSDAG Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Dia avond Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Jenuzlë". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jubileumcon cert R.-K. Alma Materkoor. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): Fllmstudlekrlng K. en O. "Yield to the night". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 1.00-1.25 uur nam. Dr. A. van Voorthuysenschool (Marnix- straat 104): Ouderavond. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". Pianist Stefan Askenase. 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Welkom vreemdeling, lezing. 19.55 De ze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Amus. progr. 21.15 Dansmuz. 21.50 Soc. comm. 22.05 Man in de stad, cabaretpro gramma. 22.30 Nws. 22.40 De zwarte diamant, hoorsp. 23.10 Zigeunerork. en zang. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Kunstkron. 18.30 Lichte muz. 18.50 U bent toch ook van de partij? lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.25 Lichtbaken, lezing. 19.55 Omr. ork. 20.50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Cabaretprogr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 WIJ lulden de zondag in. 23.00 Re ligieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 15.00 Davldcup wedstrijden. 15.35 Documentaire film. 16.00 Documen tair progr. 17.00-17.30 V. d. kind. 19.30 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Gevar. progr. 21.20 Speel film. 21.45 Quiz. 22.30 Act. VOOR ZONDAG 15 OKTOBER Hilversum I, 402 m. VARA8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.25 Voor het platteland. 8.35 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Kamerork. en soliste. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Meded. en sportber. 12.32 Orgel- en pianospel. 13.00 Nws. 13.07 Meded. of gram. 13.17 De toestand in de wereld, lezing. 13.20 Progr. voor alle weg gebruikers. 14.00 Sopr. en plano. 14.30 Boekbespr. 14.45 Gram. 15.15 De Kritiek en de Schrijver, de Schilder en de Musicus lezing. 15.25 Radlofilharm. ork. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Pro test. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De Open Deur. lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 De vrouw ln het wit, hoorsp. 21.25 Lichte muz. 21.45 In het voetspoor der wetenschap, documen taire. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Meded. en sportuitsl. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inl. Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Koorzang. IKOR: 10.00 Muz. v. d. zondag. 10.15 Inl. kerkd. 10.30 Herv. kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. lezing. NCRV: 12.00 Voc. ens. KRO: 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Gram. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nws. 13.05 Gevar. pro gramma. 13.30 V. d. kind. 14.00 Open v. d. Jeugd, klankb. 14.30 Kamerork. 15.05 Of fervrijdag. gesprek. 15.15 Gram. 15.30 Muz. lezing. 16.00 Sport. 16.30 Rozenkrans. Con vent van Kerken: 17.00 Kerkd. Baptisten gemeente. NCRV: 18.30 Hobo en orgel. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang 19.30 Gemeenschap der heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Testbemanning, hoorsp. 20.35 Ork. en sol. 21.05 Gram. 21.15 Kampvuren langs de evenaar, lezing (III). 21.30 Kamermuz. 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Merkt U lets van de welvaart? ge sprek. 23.00 Avondgebed. 23.15 Gram. 23.55 —24.00 Nws. Radlo-Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet, 11 uur ds. G. Toornvliet - dienst voor belangstellenden. 2.45 uur Kinderdlenst. 3.30 uur ds. P. N. Kruyswijk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Weekjourn. 20.00 Sportact. KRO: 20.30 Fllmprogr. NTS: 20.40 Kunst- maandork. KRO: TV-fllm. 21.40 Documen taire. President Bourguiba heeft vrijdag een bezoek gebracht aan de internationale Jaarbeurs van Tunis. De Nederlandse am bassadeur. dr. Th. P. Bergsma, verzocht het Tunesische staatshoofd van zijn voor genomen bezoek aan het Nederlandse pa viljoen af te zien. omdat dit nog niet gereed was. Dit als gevolg van het feit dat het schip waarmee een deel van ae tentoonstellingsgoederen werd vervoerd vier dagen vertraging had door het ver lenen van assistentie aan een echlp ln nood. Joego-Slavlë meent, dat de verkla ring van de Chinese minister van Buiten landse Zaken maarschalk Tsjen-Ji. dat de kwestie van oorlog zal ziln opgelost wan neer China de beschikking heeft over atoomwapens „dreigend" ls. Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken ln Belgrado verklaarde: „Naar onze mening kan de vrede slechts worden verzekerd door vreedzame midde len. en niet door atoombommen". De Australische regering stelt een diepgaand onderzoek ln naar aanleiding van berichten, dat zeventig zakken voor Israël bestemde Australische post door Egvpte ln beslag zouden zijn genomen. Deze postzendlng. die werd vervoerd met het schip „Orsova" van de P. and O. line, zou donderdag bij aankomst van het schip in Port Said ln beslag zijn ge nomen. Het persbureau Tass heeft gemeld, dat de zevende Russische zuidpool-expe- ditle die in november uit Leningrad zal vertrekken, in afgelegen Poolgebiedeni au tomatische meteorologische radiostations zal oprichten. Deze zullen nieuwe gegevens moeten verschaffen over de bij de ver schillende gletsjers heersende weersom standigheden. De expeditie zal worden uit gerust met vliegtuigen en landvoertuigen voor uitgebreide exploraties en nauw sa menwerken met expedities van andere landen in het Zuidpoolgebied. Het Nieuwzeelandse parlement heeft een wetsvoorstel tot afschaffing van de doodstraf wegens moord aangenomen. In 1941 werd in Nieuw-Zeeland de doodstraf voor moord afgeschaft, doch in 1950 weer Ingevoerd. In de militaire academie in Brazza ville (voormalig Frans Kongo) hebben 270 cadetten woensdag de boel kort en klein geslagen, uit solidariteit met twee cadetten die weigerden het dienstverband waartoe zij zich na afloop van hun mili taire opleiding hadden verplicht, na te komen. Troepen herstelden de orde en arresteerden de opstokers. Een vier leden tellend Oostduits ge zin uit Sassnltz is in een kleine treller uit Oost-Duitsland gevlucht en in de Zweed se havenstad Trelleborg aangekomen Z J zeiden tegen de Zweedse politie dat zU naar hun vei santen ln West—Duitsland I wilden gaan, Stadszaal (foyer): K. en O. Causerie J. C. Dassen over „Nigeria, van slavenkettin- gen tot onafhankelijke federatie". 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en G.-cursus „Burger en Bohemien" olv. dr. F. P. Huy- gens en B. W. E. Veurman. 8 uur nam. DONDERDAG Breestraat 19: Jaarverg. Oranje Groene Kruis. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. R'dams Ph 11 harmonisch Orkest olv. Eduard Fllpse m.m.v. Rudolf Firkusny (plano), 8 uur nam. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Jaarverg. Centr. A.-R. Kiesvereniging. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrou wenbond. Spr. mej. Krabbe over de waakzaamheid der vrouw in de wereld. 8 uur nam. Zomerzorg: Vola. Philips-filmavond. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober). Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerksteeg 12): Schilderijen, aquarellen en tekenin gen van Kees Buurman en Kees de Jager. Werkd. 3-5 en 8-10 uur nam.; 's zondags 3-5 uur nam. (tot 3 november). BIOSCOPEN Studio: „Morgen zijn zij volwassen". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Franz Liszt". 14 jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Gezworen kameraden". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Obsessie". 18 Jaar. Werkd.: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Slavin van Rome". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev: „De terreur van de Rode Draak". 18 Jaar. Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Lady Chatterley's minnaar". „Astra"-theater Wassenaar Vrijdag 8 u, en zaterdag 7 en 9.15 uur „Tarzans Ver banning". 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 u. maandag, woensdag en donderdag 8 u, „Nooit op Zondag'Toegang 18 Jaar. Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Hier bin ich und hier bleib ich" Elke leeftijd. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Centraal, Breestraat 74. telef. 20552. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 uur. Weekelndedienst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts P. P. Nieboer. telef. 25.028. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Veld- huyzen, tel. 20617, Verhoef, tel. 32505, 's-Gravesande. tel. 31919, Van Gent, tel. 22538, en Mastenbroek, tel. 25046. Te Oegstgeest dokter Van Walchren. tel. 22030. B() geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokters telefoon 22222. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Lezing. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.25-15.40 lezing). 16.15 Hersengym. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.15 Hoorsp. 17.45 Lezing. 17.50 Lezing. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en journ. 18.45 Amus. muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. pro gramma. 20.25 Liefdadigh. oproep. 20.30 Quiz. 21.00 Strljkork. 22.00 Nws. 22.10 Li terair progr. 22.40 Pianorecital. 22.50 Epi loog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Orgelrecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 Fllmprogr. 16.00 Popul. muz. 17.00 Inter views en gram. 18.00 Popul. liedjes. 18.30 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.85 Gevar. pro gramma. 20.30 Samenzang. 21.00 Gram. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (verv.). 23.30 Lichte muz. 23.50 Me ditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. - 12.00 Muz. uit Frankrijk. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Operettemuz. 14.30 Nwe muz. 15.00 Symfonische muz. 16.30 Lich te muz. 18.30 Ork. conc. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Gram. 21.45 Nws. en weer ber. 22.15 Lichte muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Amus. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 15.55 Boc- cace. komische opera. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Fran se musici. 22.45 Gram. 22.53 Gram. 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gevar. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Lichte muz. 15.30 Sportrep. 17.00 Sport en nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Balletmuz. 18.00 Zangrecital. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Muz. van vroeger. 23.00 Nws. 23.05 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. 484 ni.: 12.15 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 20.35 Gevar. progr. 22.00 We- reldnws. 22.15 Gram. v. d. Jeugd. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 16 OKTOBER Hilversum I, 402 m. VARA:7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Licht progr. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Van de voorpagina, lezing. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35-9.40 wa terst.). VPRO: 10.00 Te waar om mooi te zijn. overdenking. VARA: 10.20 Zestig mi nuten voor boven de zestig. 11.20 Voordr. 11.35 Gram. 12.00 Zigeuner ork. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Pianoduo. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Cello en plano. 14.30 V. d. Jeugd. 15.15 Metro- pole ork. 15.55 Oude liedjes. 16.10 Muzlek- revue. 16.50 Streekuitz. 17.10 Gram. 17.25 Hammondorgelspel. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 18.40 Lichte muz. 19.00 Pari, overz. 19.15 Regerlngsultz.: Bescherming Bevolking vraagt Uw aandacht. 19.30 Lich te muz. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.35 Quiz. 21.25 Lichte muz. 21.55 Actueel pro gramma. 22.30 Nws. 22.40 Pianorecital. 23.20 Muz. discussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram 7.20 Sportuitsl. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V.d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Gram, 12.00 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Meisjeskoor en instr.ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 13.35 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.35 Pia norecital. 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.De creolen ln Suriname, le zing d. dr. J. F. E. Elnaar. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. en weer berichten. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pau lus, oratorium v. sol., koor en ork. (In de pauze: 21.10-21.25 Volk en Staat: Pari. comm.). 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespr. 23.05 Lichte muz. met comm. 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e HJn van 18-20 uur) I: Wolfgang Amadeus Mozart. Strljk- quintet ln d gr. t. KV 593. Larghetto. Al legro. Adagio. Menuetto. Allegretto. Finale. Allegro. Norbert Bralnin, Siegmund Nissel viool. Peter Schidlof, Cecil Aronowitz, alt viool. Martin Lovett, cello. II: Joseph Haydn. Pianotrio nr. 4 ln e gr. t. Allegro moderato. Allegretto. Finale. Allegro. Darlo De Rosa, plano. Renato Za- nettovlch, vlooi. Libero Lano, cello. Ill: Ludwig van Beethoven. Planotrio perö con moto attacca. Allegro moderato. Scherzo. Allegro. Andante cantabile ma perè con moto attacca. Allegro moderato. Presto. Darlo De Rosa, plano. Renato Za- nettovlch, viool. Libero Lano, cello. IV: Franz Schubert. Forellenquintet ln a gr. t. op. 144. Allegro vivace. Andante. Scherzo. Presto. Thema. Andantino. Fi nale. Allegro giusto. Adrian Aeschbacher, piano. Rudolf Koeckert, viool. Oskar Riedl, altviool. Josef Merz, cello. Franz Ortner, bas. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 TV-feulll. 20.55 Discus sie over Spijtoptanten. 21.35 Voordr. 22.05 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.30 Pianomuz. 16.45 Progr. v. d. oudere luisteraars. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Klankb. 17.35 Jazzmuz. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Alt en piano. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. en comm. 22.30 Cello- recital. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Lichte muz. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Gram. 17.00 Gram. 17.31 Ber. en gram. 18.30 Nws. 19.31 Hoorsp. 20.00 Ge var. progr. 20.31 Boksrep. 21.00 Licht pro gramma. 21.31 Gevar. muz. 22.15 Plano- spel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Gevar. muz. 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Ork. conc. 14.15 Gram. 15.00 Dansmuz. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Jazzmuz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Gram. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.15 Klass.- muz. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 19.50 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.30 Gram. 23.10 Sol. conc. 23.35 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Klass. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Beursber. 17.00 Nws. (Om 16.05 V. d. zieken). 17.15 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18.00 Protest, uitz. 18.20 V. d. 60ld. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Act. pro blemen. 19.40 Gram. 19.50 Muz. lezing. 20.00 Opera- en belcantoconc. 21.30 De zeven kunsten. 21.45 Pianorecital. 22.00 Nws. 22.15 Amus. ork. 22.35 Volksmuz. 22.55 Nws. 484 m.: 12.03 Chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.18 Kamermuz. 15.03 Gram. 16.08 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.15 Moderne muz. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2