Korenmolen te Katwijk door brand beschadigd X STRIJD OM GUNST VAN DUITSE KLANT Bloemenstoet dit jaar mooier dan ooit strijd tegen het vuur met vijf waterstralen Makelaarskantoor Den Haan wint wisselbeker van L.D. Minister Louw noemt Nederlandse stem „onprettige verrassing' Bouw van crematoria in Den Haag, Groningen en Rotterdam Neck vrouw telt ook weer mee... tinnen theeservies van kempen Stakingsgolf over Engeland Salazar houdt oppositie kort VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage konden vermei- men, brak 's middags omstreeks kwart over één brand uit in de koren molen „De Geregtigheid" te Katwijk aan den Rijn. Het vuur bleek te zijn ontstaan in de verdieping ter hoogte van de balie, welke dient als opslagplaats voor afgevoerd stof, afkomstig van de aan de molen grenzende grasdrogerij van de heer H. J. Óostdam, die tevens de eigenaar van de molen is. De brand werd vermoedelijk veroorzaakt doordat in het stof, dat door een buisleiding de molen wordt ingeblazen, zich gloeiende stofdeeltjes hebben bevonden. De mogelijkheid wordt bovendien niet uitgesloten geacht dat een en ander nog een gevolg is van de brand, die in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. in de gras drogerij heeft gewoed. Of dit inderdaad het geval is valt echter niet met zekerheid te constateren. kante plaats in het dorpsbeeld inneemt, niet volledig een prooi van de vlammen is geworden. GESCHIEDENIS Uit de geschiedenis van de Katwijkse molen kunnen wij nog vermelden dat deze in het jaar 1740 in zijn huidige vorm werd gebouwd, ofschoon uit ge schriften bekend is dat zich reeds in de 14e eeuw op deze plaats een koren molen bevond. De korenmolen. „De Ge regtigheid" is een z.g. ronde stenen bo venkruier met balie en is 35 meter hoog. De vlucht van de wieken bedraagt 24 meter. Hoewel hij in het voorjaar van 1951 met steun van het Rijk, de provin cie, de gemeente en de vereniging „De Hollandse Molen" grondig werd gerestau reerd en van de nieuwste vindingen voor zien, is de molen na de oorlog vrijwel niet meer in gebruik geweest. (Foto LD/Jaap van Duyn, Katwijk aan Zee) Advertentie IViARKANT Karei I geeft goud voor 'n riks OEFENINGEN MET „KERNWAPENS" Britse en Amerikaanse troepen, die in het noorden van West-Duitsland ma noeuvres houden, zy-n gisteren in een „kernoorlog" verwikkeld geraakt. De verdedigende partij, die zicti drie dagen lang teruggetrokken had voor de aanvallers, nam gistermorgen vroeg haar toevlucht tot kernwapens. Zij vuur de onder meer twee atoomgranaten en eetn Corporalraket met een kernkop af. Natuurlijk werden de kernwapens niet werkelijk gebruikt. De soldaten moesten echter alle handelingen verrichten, no dig voor een echte lancering. Men ge bruikte een speciaal apparaat om de accuratesse van de schoten te beoalen. De Corporal „trof" het hoofdkwartier van de aanvallers niet. De manoeuvres, „Speerpunt" gedoopt, zullen tot zater dag duren. In Londen is bekendgemaakt dat er in de loop van dit weekeinde 88 „Kern bommen" op Europa zullen worden „ge worpen". Het betreft hier een oefening om het- waarschuwingssysteem cegen kernaanvallen in België, Engeland, De nemarken, Frankrijk, Nederland en Noorwegen te beproeven. De „bommen" zullen alleen bestaan als tekens op in strumenten. De oefening zal van zater dagmiddag tot zondagmiddag duren. Volgens de defensiemedewerker van de Daily Mail is bij de manoeuvres in West-Duitsland gebleken dat het Britse leger aldaar, gebrek toont aan bepaalde paraatheid, zo meldt onze Londense correspondent. Er zijn ernstige klachten over een tekort aan personeel en uit rusting zodat niet meer dan de helft van de tanks kunnen worden bemand. Er is ook een tekort van 1600 autobe stuurders alsmede van artsen en ver plegers. Prijsuitreiking corso Rijnsburg Grote rookwolken Aanvankelijk liet de brand zich ern stig aanzien toen grote rookwolken uit de kap van de molen omhoog stegen. Per soneel van de grasdrogerij begon onmid dellijk vanaf de balie om de stenen romp van de molen nat te houden, in afwachting van de komst van de brandweer, die enkele minuten later met twee autospuiten, een materiaalwagen en een ladderwagen op het terrein van de brand verscheen. Onder leiding van de commandant, de heer J. Verloop, werd de bestrijding onmiddellijk met kracht ter hand genomen. Eén van de vijf stralen werd vanaf de top van de brandweerladder, op ongeveer 35 me ter boven de begane grond, op de kap van de molen gericht. De brandbestrij ding werd aanzienlijk bemoeilijkt door dat het aanvankelijk moeilijk was de vuurhaard te bereiken. Een openen van deuren en luiken zou in dat stadium namelijk een trek hebben veroorzaakt, waardoor het vuur zou zijn aangewak kerd. Men slaagde er echter spoedig in uitbreiding van de brand te voorkomen. Omstreeks half vier was men het vuur volkomen meester. ZWARE SCHADE Men kon toen constateren dat de ver dieping, waarin de vuurhaard zich be vond, volkomen was uitgebrand, terwijl Verdere expansie economie verwacht Verwacht mag worden, dat de Ne derlandse economie in de laatste maan den van dit Jaar en de eerste helft van 1962 zal blijven expanderen, zo verklaart de EEG-commissie in het jongste kwartaaloverzicht over het conjunc tuurverloop in de zes landen van de gemeenscnap. Waarschijnlijk zal volgens deze studie ook de vraag in de sector van het gezinsverbruik weer in sneller tempo toenemen, te meer daar aan zienlijke loonsverhogingen zijn te ver wachten. De orders uit het buitenland zullen in nog sterkere mate de invloed ondergaan van de verbetering in de wereldconjunctuur. Daar het tekort aan arbeidskrachten waarschijnlijk zal voortduren, zullen de rationalisatie-in vesteringen opnieuw gestimuleerd wor den. Hoewel de Nederlandse regering maat regelen heeft genomen voor afremming van de vraag (bouwvergunningenbeleid, liquiditeitspolitiek, verscherping van af- betalingso vereen komsten en beperking der overheidsinvesteringen) mag toch worden aangenomen, dat de expansie van de vraag neg zeer krachtig zal blijven, aldus het rapport. Dernalve moet aan elke mogelijke maatregel ter verhoging van het aanbod in het bijzonder dat van arbeidskrachten nog steeds grote betekenis worden toe gekend. Onder andere zouden wciiichc door een snelle invoering van gcliike beloning van mannen en vrouwen, als mede door aanvurende fiscale maatre gelen resultaten kunnen worden ge boekt. de daarboven gelegen verdiepingen, tot aan de vloer van de kap, zware schade hadden opgelopen. Ondanks de sterke verhitting heeft echter de stenen romp van de molen, zoals uit een voorlopig onderzoek bleek, het vuur goed doorstaan Er zijn slechts enkele scheuren in het metselwerk opgetreden. Naast het snel le en oordeelkundige optreden van de brandweer is het zeer zeker ook aan de zeer geringe windkracht te danken dat de fraaie oude molen, die een mar- Gisteravond had in „Flora" in Rijnsburg de prijsuitreiking plaats van liet Rijnsburgse bloemencorso. Degenen, die het woord voerden waren allen enthousiast over liet jaarlijkse bioemenfestijn, dat zij weer beter vonden dan ooit tevoren. De corsofilm, opgenomen door de heer C. A. Deerenberg uit Leiden was ook groter van opzet dan anders. De tweede voorzitter van het corso comité, de heer Leeuwenburg was van mening, dat het Rijnsburgse corso wat betreft kwaliteit en samenstelling beter is dan de andere corso's. Hij was buiten gewoon tevreden over het aantal bezoe- t kers aan de tentoonstelling van de praalwagens: 3090. De tentoonstelling in de Lakenhal in Leiden heeft echter min der bezoeaers getrokken dan verwacht was. Het deed burgemeester B. H. Koomans genoegen, dat in het gedenkboek ter ge legenheid van het jubileum van de Bloemisterij Rijnsburg als tweede bloe- mencentruin van Nederland wordt ge noemd. Het kwekersdorp is door het bouwen van warenhuizen hard bezig met het intensiveren van de cultuur, Advertentie PANIEK in circus bij brand in wagen Gisteravond is, bij de eerste voorstel ling van het circus Toni Boltini te Roer mond, brand ontstaan in een personeel- wagen, die dichtbij het circus was ge parkeerd. Hierdoor ontstond paniek in het circus. Overigens ten onrechte, want de fel brandende wagen werd onmid dellijk door personeel van het circus van het terrein getrokken. De brand weer van Roermond is geruime tijd bezig geweest met het blussen van de wagen. De voorstelling is, na enig op onthoud, doorgegaan. Bij de brand zijn de bezittingen van verschillende personeelsleden geheel verloren gegaan. Het circus, dat thans iri Limburg op treedt, wordt door pech achtervolgd. Gisternacht namelijk is in de gemeente Budel, een vrachtwagen op een vracht wagen van het circus gereden. De lava- ge aan de circuswagen, die met pech langs de weg stond, was aanzienlijk. De brand ia de personeelwagen zou zijn ontstaan door onachtzaamheid met een petroleumkachel. jn Den Haag heeft de steun van niet-blanken nodig voor Nederlands Nieuw-Guinea „Ik ben er zeker van, dat in Zuid-Afrika druk op de regering zal worden uit geoefend om uit de Verenigde Naties te treden", aldus verklaarde de Zuid- afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Louw, gisteren in New York naar aanleiding van de motie van afkeuring inzake zijn uiteenzetting van de apartheids politiek. „Of de regering aan deze druk zal toegeven, is echter een vraag", aldus Louw. Op vele bijeenkomsten in Zuid-Afrika was gevraagd waarom de republiek in de V.N. bleef. Hjj had geantwoord, dat Zuid-Afrika zich niet vrijwillig wil terug trekken tenzij „onze positie geheel onmogelijk wordt gemaakt". Louw heeft gisteren in een radio-uit zending naar Zuid-Afrika het feit ,dat Nederland woensdag in de V.N.-assem- blee dc motie van afkeuring jegens Zuid-Afrika heeft gesteund, een „on prettige verrassing" voor de Zuidafrika ners genoemd. „Voor de Nederlandse regering zijn banden van gemeenschappelijke af komst en taal van geen waarde vergele ken bij haar verlangen haar twee ne gerkolonies Suriname en de Antillen te behagen". „Daar komt nog bij dat zij de steun van de nlet-blanke delegaties nodig heeft voor haar politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea". Louw merkte op dat, op Nederland na, alle Westelijke landen zich van stem ming over de motie van afkeuring heb ben onthouden. Kritiek op Stevenson Louw zei verder, dat hij een rapport had gezonden aan minister-president Verwoerd en in antwoord daarop een telegram had ontvangen waarin hem volledige steun werd toegezegd. De Zuidafrikaanse gedelegeerde had kritiek op de Westerse reacties na de woensdag aanvaarde Liberiaanse motie van afkeuring. Over een verklaring van de Amerikaanse gedelegeerde Stevenson aan de pers, waarin deze het recht van Louw zijn standpunt uiteen te zetten ondersteunt, zei de Afrikaanse minister dat Stevenson „Net zo goed zijn mond had kunnen houden". Het zou beter zijn geweest als de Amerikaanse delegatie dit van het spreekgestoelte af had verklaard, "ldus Louw. hetgeen spr. genoegen deed. Het corso noemde spr. de mooiste reclame voor het teeltcentrum. Hierna reikte de burgemeester de prij zen uit. De wisselbeker van het- Leidsch Dagblad was bestemd voor het make laarskantoor De-n Haan. De zoon van de heer Den Haan schonk f200 voor de kas van de personeelsvereniging „Flora". Wethouder A. J. Jongeleen bracht na mens het gemeentebestuur van Leiden dank aam het corsocomiié. Hij stelde het bijzonder op prijs, aat het corso dit jaar voor het eerst door de nieuwe wij ken van de Sleutelstad is getrokken De heer Nic. den Heyer bracht de dank over van de patiënten van Sole Mio uit Noordwijk, die in de gelegen heid waren gesteld het corso te zien. Tot slot feliciteerde de voorzitter van Flora, de heer G. van Delft het comité met het behaalde succes en zei te hopen, dat. het ook de komende jaren zo voor spoedig mag verlopen als dit jaar het geval was. Advertentie De Senoritas die 'n blik waard is Drs. E. van Gidik voorzitter afd. Leiden Vereniging Facultatieve Crematie Een flinke groep leden en een aantal spreker het in aanbouw zijnde oremato- belangstellende niet-leden hebben gis teravond in ..Het Gulden Vlies" kennis gemaakt met de directeur der Vereni ging voor Facultatieve Crematie, de heer J. W. van Eek, die een serie kleurendia's projeoteerde welke met veel zorg door hem was samengesteld. De dia's hadden betrekking op het inwendige en de naas te omgeving van de Crematoria Velsen en Dieren. Met belangstelling heeft men de ver toning gevolgd en tevens geluisterd naar het klarinetkwintet van Mozart, dat ge kozen was als muzikale begeleiding. De verbindende tekst geschreven door mevr. Renses van het hoofdkantoor werd gesproken door Jules Groiset, ac teur bij de Haagse Comedie. Het geheel is een goede propagandis tische aanwinst voor de vereniging. De deze avond tot voorzitter gekozen drs. E. van Gulik was de heer Van Eek zeer dankbaar, dat Leiden hiervan heeft mo gen profiteren. Het huishoudelijke gedeelte der ver gadering. dat voor de vertoning vlot werd afgewerkt, werd geopend door de heer Van Gulik. Hij vond het prettig dat hij een goede opkomst mocht begroeten en wijdde enige waarderenle woorden aan de nagedachtenis van wijlen mej. C. M. de Haas. Zij was een van de trouwste bezoekers en stelde altijd veel belang in het wel en wee van onze af deling, aldus spreker. Naar de algemene vergadering in Gro ningen op zaterdag 21 oktober werden aangewezen de heren L. Gerverdinck en J. W. Dee. Op voorstel van de voorzitter besloot men in het komende voorjaar wederom een excursie te organiseren naar het Crematorium Dieren. Na een kleine pauze was het woord aan de heer Van Eek. Hij wees op de grote aanwas van nieuwe leden, zowel by de Facultatieve als bij de Crematie vereniging AVVL. Deze beide verenigin gen vormen samen de Crematievereni ging Nederland, die voor gezamenlijke rekening inrichtingen zullen bouwen en exploiteren. Als eerste hiervan noemde rium Groningen, dat in februari of maart in gebruik zal worden genomen. Verder heeft de gemeente Rotterdam reeds grond beschikbaar gesteld en is voor Den Haag de goedkeuring door de Kroon ontvangen. Deze crematoria zullen volgens de heer Van Eek binnen afzienbare tijd dringend nodig zijn. want het aantal crematies is in de afgelopen jaren sterk toegenomen, ook al om dat bezwaren van bepaalde kerkelijke zijde niet langer zijn vol te houden en men meer en meer tot de overtuiging komt, dat het een onaantastbaar recht van de mens is om vrij en onafhankelijk te kunnen kiezen tussen cremeren en begraven. Advertentie Belgische bijdrage voor VN-operatie in Kongo niet zeker De Belgische minister van Buiten landse Zaken, SpaaK, heeft gistermid dag in de Belgische Senaat verklaard dat het nog niet vaststaan, dat België een verdere bijdrage zal leveren voor de financiering van de V.N.-operaiie in Kongo. Hij betoogde bij de beantwoording van een interpellatie van een rooms-ka- tholieke en een liberale senator over het beleid van de V.N. ici Kongo en Katanga en de Belgische regeringspo- litiek in deze kwestie, dat „by het even tueel betalen van de Belgische bijdrage rekening zal worden gehouden met de discriminerende politiek van de V.N. bij het aanwerven van Belgisch personeel". De bij het parlement ingediende aan vraag voor aanvullende fondsen voor het V.N.-apparaat in Kongo noemde Spaak „een erfenis van de vorige rege ring, een voorziening op de begroting die nog niet betekent, dat de regering het voornemen heeft deze bijdrage in derdaad te betalen". De Belgische Senaat aanvaardde een motie met 102 tegen 0 stemmen, waarin een goedkeuring is vervat van het beleid van minister Spaak en een onderzoek wordt gevraagd door een internationale commissie naar de gebeurtenissen in Katanga. (Van onze Limburgse correspondent- Sedert enkele dagen worden door een onlangs te Venio geopende zelfbedie ningswinkel ondermeer nabij rle door laatposten aan de grens bij Venio, in het Duits gestelde pamfletten uitge reikt. waarin de Duitsers wordt rluide- iyk gemaakt, waar ze goedkoop hun in kopen kunnen doen. Een plattegrond geeft het precies aan. bovendien heeft men totdat de politie ingreep ge nummerde kaartjes verstrekt, waarme de voor de Duitsers gratis enkele hon derden kerstpakketten worden uitgeloot. Deze kaarten werden echter door de Venlose politie in beslag genomen, om dat men er een overtreding van de lo- terijwet in zag. Alsof dit allemaal nog niet genoeg is, geeft de directie van het bedrijf nog bonnetjes uit om elders gratis een kop koffie te gebruiken. In het stadscentrum worden dagelijks ook folders uitgereikt door een Duits sprekende jongeman, en wel aan per sonen, die er als Duitsers uit zien. Het bedrijf in kwestie werd kortgele den geopend en men heeft inmiddels al terdege gemerkt dat de kooplust van de Duitsers langzamerhand óf dalende is, óf dat de Duitse kooplustigen zien meer en meer verspreid hebben Het lijkt er dan ook op dat men eikaar probeert vliegen af te vangen, iets wat TERAARDEBESTELLING VAN DE HEER KEUNING Op de algemene begraafplaats in Wa- geningen is gistermiddag het stoffeiyk overschot ter aarde besteld van de heer C. A. Keuning, in leven o.m. directeur van Zomer en Keunings Uitgevers maatschappij in Wageningen. Onder de zeer velen die de laatste eer wilden bewijzen bevonden zich par lementsleden, vertegenwoordigers van de talloze organisaties, waaraan de heer Keuning direct of indirect heeft mede gewerkt en zelfs oud-leerlingen uit de t'jd dat de thans overledene onderwy- zer was. Op verzoek van de heer Keu ning had de begrafenis een sober karak ter. Nadat ds. B. G. Mees ten Oever de persoonlijkheid van de heer Keu ning had geschetst en in gebed was voorgegaan, dankte een neer van de hae? yooz bswasas} tot voor kort bepaald niet nodig was. Sommige winkeliers gever, aan de Duit sers reductie en andere geven een pre sentje. Weer een andere probeert de Duitsers te lokken met kaarten die hy onder de ruitenwissers van auto's laat aanbrengen. Het is overigens een vreem de gewaarwording, wanneer je in een Nederlandse stad in het Duits wordt aangesproken op straat, restaurant of winkel! Menigeen heeft zich daaraan nogal geërgerd. Voor de Venlose huis vrouwen jijkt langzamerhand de tyd weer aan te breken, dat zy in alle win kels weer als normale klanten zullen worden beschouwd. Vooral zij waren het immers die in sommige winkels haast pijnlijk ondervonden dat zy, in verge lijking met hun Duitse seksgenoten die en gros hun inkopen kwamen doen, by wyze van spreken in het. niet zakten. MANECANT Incellofaan: hygiënischer S.U.-diplomaten vanavond weg {Van onze Haagse correspondent) Meer dan 24 uur vroeger dan nood zakelijk, zullen de beide Russische diplomaten, die door de Nederlandse regering zijn uitgewezen, de heren S. W. Chibaew en A. D. Popow, ons land verlaten. Vanavond om 19.14 uur vertrekken zij met de Noord-West- Expres uit Hoek van Holland. Zij heb ben geboekt voor het Russische slaap- rijtuig, dat een directe verbinding biedt van Hoek van Holland naar Moskou. Vanochtend om 10 uur reeds zich cU heer Chthn'r bil, BREESTRAAT - LEIDEN (Van onze Londense correspondent) Gisteren is de gehele produktie van de grote Ford-fabrieken in Dagenham tot stilstand gekomen. Er werden 7000 ar beiders naar huis gestuurd. Dit is het gevolg van een nieuwe staking van 500 man, die weigeren genoegen te nemen met de halvering van de thee-pauze, de prijs welke zij moeten betalen voor de invoering van de 40-urige werkweek en de kleine loonsverhoging. R o o t e s' autofabrieken hebben de 10.000 man, die als gevolg van een reeds vyf weken durende staking van een kleine groep in een carrosserie-fabriek, buiten werk zyn, gewaarschuwd dat zy, indien er geen verbetering in de toe stand komt, ontslagen zullen moeten worden. Deze hele gang van zaken is een ern stige slag aan de vooravond van de jaar lijkse grote automobieltentoonstelling, welke volgende week in Londen begint. Het Hoogovenbedrijf in Wales, het grootste in Europa, zal zondag als gevolg van een staking van metselaars en een ultimatum van de bond van technici geheel worden stopgezet. Meer dan 15.000 man komen hierdoor op straat. Er dreigen ook moeilijkheden by de spoorwegen omdat de looneis van een half miljoen man spoorwegpersoneel verworpen is. In verkiezingstijd De Portugese minister-president, Sa lazar, heeft de oppositie geen toestem ming gegeven voor het publiceren van haar program voor de democratisering van de Portugese republiek, aldus is gis teravond in Lissabon bekendge maakt. Ook wil Salazar niets weten van invryheidstelling van een aantal leden van de oppositie die worden vastgehou den zonder dat er nog een beschuldi ging tegen hen is ingebracht. De premier wees ;en voorstel voor een orgaan dat toezicht zou moeten oefenen op de op 12 november te houden ver kiezingen voor de nationale vergadering van de hand. Radio en televisie zullen by de verkiezingscampagne geen rol spelen. Volgens dr. Salazar zou publikatie van het program van de oppositie op dit ogenblik ae indruk kunnen vestigen dat het de grondslag is van de verkiezings campagne van de kandidaten van de oppositie. Dit is ontoelaatbaar omdat het program verr-ndeiing van hec hui dige staatsrechtelijke stelsel inhoudt. Dit probleem is niet aan de orde en kan niet besproken worden bii verkiezingen voor het parlement". Verscheidene van ae 68 onderteke naars van het program zyn in hechte nis genomen. Vier van hen zijn, naar van doorgaans welingelichte zijde werd vernomen, nog steeds in de gevangenis. Chroesjtsjow en Berlijn In antwoord op een brief van Shin- well en 58 andere Engelse parlementa riërs van de Labour-party heeft Chroesjtsjow geantwoord, dat de Rus sische regering voor een snelle overeen komst met de Westelijke mogendheden de volgende punten voorstelt: 1. garanties voor voortgezette toegang tot West-Berlyn; 2. erkenning van de Oder-Neisse-grens: 2 erkenning van Oost-Duitsland en West-Duitsland en toelating van beide praten tot de Ver enigde Naties; 4. vjrbod tot het ver schaffen van kernwapens aan beide Duitse staten; 5. „ontruiming" van mid den-Europa door de NAVO-troepen en de troepen van het Pact van Warschau. Chroesjtsjow schrijft dat de Sowjet- Unie onder de huidige omstandigheden de kernproeven niet Kan staken. Ais de Sowjet-Unie de proeven niet had her vat, zou het Westen misschien de weg naar een militair avontuur zyn inge slagen een Haags reisbureau voor het in orde maken van de reisp^pieren. Ongeveer een uur later heeft een functionaris van de Sowjet-ambassadc d«^e doce- RonSs afgehaakt

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9