LUCKY... THE REAL INT CIGARE RNATIONAL TE LUCKYIN NEDERLAND I.25 WOENSDAG BESLISSING OVER NIEUW AMSTERDAMS STADHUIS Aldo van Eyck verklaart: „Een ontwerp - misdaad" GEEN MALAISE IN N.A.V.O. LUCKY STRIKE slechts één do* Geen bod op hoeven van vrije boeren in Drente f1 Niet capituleren in de kwestie Berlijn! Gebouw van 50 miljoen! Weinig enthousiaste geluiden HOLL'ANTS Mr. Stikker te Enschede: In Frankrijk Boeren rebellie begint weer Actiecomité voor hulp opgericht OOKPOLENHEEFT RAKETTEN jongens-er. meisjesjasjes Politie van Oldenzaal trad juist op Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 oktober 1961 Derde blad no. 30476 hu (Van onze Amsterdamse correspondent) In een van de zalen van het Princenhof, het gebouwencomplex dat thans nog dient als Amsterdams stadhuis, staat een enorme maquette opgesteld, die een indruk moet geven van de vormen die de architecten prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter willen geven aan het nieuwe Amsterdamse stadhuis, dat wellicht over een tiental jaren aan de boorden van de Amstel op de plaats van het huidige Waterloo- plein en omgeving zal verrijzen. De komende dagen zal die maquette door vele kritische blikken worden bekeken. Kritische blikken van raadsleden, die woensdag a.s. zullen moeten beslissen of Amsterdam dit vierkante, blokkendoosachtige stadhuis zal moeten krijgen. B. en W. hebben voorgesteld de architec ten opdracht te geven het ontwerp bestekklaar te maken en als de raad hiermee akkoord gaat, is de eerste stap gezet naar de verwezen lijking van dit monumentale gebouw, dat tevens het duurste zal worden dat Amsterdam ooit heeft gebouwdt f. 50.000.000. „Onbarmhartig maaksel11 Het stadhuis, dat Berghoef en Vegter zich voorstellen, is 90 bij 122 meter, met een binnenhof van 40 bij 62 meter, de hoogte is 28 meter ofwel haast even hoog als het paleis op de Dam. Beneden zijn de representatieve ruimten ontworpen, terwijl de 700 ambtenaren, die in het ge bouw moeten worden ondergebracht, hun bureaus op drie daarboven liggende kantoorverdiepingen zullen vinden. Op het dak is een dakterras e® een publiek café-restaurant ontworpen. „Schoenendoos" Buiten de gemeentelijke bouwcommis sie rijn tot dusver weinig enthousiaste geluiden gehoord over het ontwerp, dat voor menigeen niet veel aantrekkelijks heeft en in een weinig markante be bouwing voorziet. De Amsterdamse volksmond, die voor vele moderne ge bouwen merkwaardige benamingen heeft gevonden, spreekt over het nieuwe stadhuis alleen van „de schoenendoos". Dit bewijst, dat de hoofdstedelijke bur ger niet zeer onder de indruk is van de nieuwe schepping. Het staat vast, dat het stadhuis in ons land een bijzondere plaats zal in nemen, want welk ander Nederlands Btadhuis kan bogen op speel- en gym nastieklokalen, doucheruimten, een ca fé-restaurant en een zonneterras? Maar evenzeer staat vast, dat een stadhuis in deze vorm geen bezienswaardigheid zal worden voor de talloze toeristen, die Amsterdam bezoeken. Waarschijnlijk zullen zij liever de „Vlooienmarkt" op het Waterlooplein blijven bezoeken, die thans internationaal vermaard is en die straks voor de stadhuisbouw zal moe ten wijken. „Waarom geen dierbaar stadhuis"? klaagt de bekende Amsterdamse archi tect Aldo van Eyck, die in „De Groene Amsterdammer" van deze week het plan ontstellend abstract en irreëel noemt. „Als men de architecten niet kende, zou men geneigd zijn het plan te be schouwen als de getekende concretise ring van geestelijk wangedrag. Nu blijft het een onaangenaam raadsel. Alles is er wetmatig verkeerd aan. IMewHMa» vow Mda n»MARKT 8 TBLEF. M068 TWAALF SPANJAARDEN IN FRANKRIJK GEARRESTEERD De Franse politie heeft gisteren twaalf Spanjaarden gearresteerd en een aantal documenten in beslag genomen. Deze maatrege'en zijn volgens de politie ge nomen ,ln het belang van de veiligheid van de staat". V/oensdagavond is de Spaanse Repu blikeinse generaal Valentin Gonzales „El Campesino" door een magistraat be- 6chuldigd van, verboden wapenbezit, De architect vindt, dat Amsterdam nog nimmer een dergelijk onbarmhar tig maaksel heeft gezien. Hij gelooft niet, dat het plan ooit zal worden uit gevoerd. „Het zou het holle gebaar van Het ontwerp voor een nieuw Am sterdams stadhuis, waarover de gemeenteraad van de hoofdstad binnenkort zal beslissen. een gefrustreerde provinciestad zijn zo iets te realiseren, de uitdrukking van benauwdheid, de minachting voor wat menselijk is, van bekrompen hoog moedswaan, van gebrek aan realiteits zin". Aldo van Eyck valt vooral over het verschil tussen de representatieve ruim ten („een vulgair paleis") en de daar boven liggende secretarie-verdiepingen. Hij zegt: „Onbeschrijfelijk, deze on barmhartige overgang tussen naargees tige protserigheid en armetierige droog heid. Welk een weerzinwekkend sym bool van hardheid jegens de mens en meedogenloze ongevoeligheid. Wie de plattegrond en de doorsneden bekijkt, zal zijn ogen niet kunnen geloven, want wat de gevels reeds doen vermoeden wordt waarheid: de wijze, waarop hon derden ambtenaren slechts via armzali ge trappen en liften, verborgen in lang gerekte verticale dienstschachten aan weerszijden ondergebracht, non-stop dn „nobele" verdiepingen overslaan om hun dagtaak ergens op een der drie kantoorverdiepingen erboven te vervul len. „Laat ze werken, maar zich vooral niet vertonen", spreekt duidelijk uit deze misselijke opzet. Ik beschouw dit daar» om als een ontwerp-misdaad". En de architect besluit met de opwekking Am sterdam te laten blijven, wat het altijd was en is: „een menselijke stad". Het is echter duidelijk, dat het ook zonder deze hartekreet van architect Van Eyck voor de gemeenteraadsleden woensdag een moeilijke beslissing zal worden. (Van onze correspondent) „Het is klinkklare onzin dat er in de NAVO onvoldoende eenheid zou bestaan. Er is geen malaise." Dit zei mr, D. U. Stikker, de secretaris-generaal van de Noord- Atlantische Verdragsorgani^atie, die gistermiddag in de Twentsche Schouwburg te Enschede ae algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft toegesproken. De heer Stikker kwam tot deze uitspraak omdat, naar hij zeide, in deze tijd van toenemende spanning steeds weer de vraag wordt gesteld of de organisatie wel efficient en snel genoeg en met voldoende kracht kan handelen en of de bijdrage der leden wel voldoende is. Een gevoel van onrust leidt tot twijfel, terwijl volgens mr. Stikker de eenheid over essentiële zaken thans groter is dan ooit, hetgeen ook van de kracht kan worden gezegd. „Voor 1949 kenden de westelijke staatslieden de nachtmerrie dat hun landen een voor een van de kaart zou den worden geveegd". Het was opvallend dat mr. Stikker de grote problemen waarvoor de NAVO zich thans ziet gesteld, niet alleen in verband bracht met de politiek der com munisten, maar ook met de ontwikke lingen in de jonge Afrikaanse en Azia tische staten. Uitvoerig ging hij in op de in Navo-kringen bestaande bezorgd heid over de politiek van deze jonge landen, die zeer gevoelig zijn voor slo gans en voor tegen hun vroegere mees ters gerichte propaganda. Vuurkracht Westen groter .,De vuurkracht fan het Westen is nog altijd een veelvoud van de vuur kracht der tegenstanders", aldus de secretaris-generaal, die daarbij niet alleen aan militaire kracht dacht, maar bijv. ook aan het feit dat het Westen economisch, o.a. wat betreft zijn basis industrieën, nog verre superieur is. De heer Stikker was zijn redevoering be gonnen met een beknopte beschrijving van het doel en de werkwijze der ver dragsorganisatie, Sprekend over de uit rusting en de infra-structuur uitte hij kritiek op het feit dat de standaardisa tie binnen de allianties nog altijd onvol doende is. Een grapje van generaal Norstad ci terend, noemde hij daarvoor drie rede nen: Ten eerste Amerika, ten tweede En geland en ten derde Frankrijk. Het eer ste en het bemoedigende resultaat van de NAVO, waaraan ten onrechte weinig aandacht wordt besteed, noemde mr. Stikker het feit dat door het tot stand komen van de organisatie aan de Sow- jet-expansie in Europa een eind is ge komen. LUCKY STRIKE «„wordt In practtech alia landen ter wereld Gerecht LUCKY STRIKE «.vliegt op haast alia Internationale hichtHjnen mea, LUCKY STRIKE „.vaart op schier alia passagiersschepen ter wereld met, Geen illusies! Overigens viel de nadruk van sUn be toog natuurlijk wel op de betrekkingen tussen Oost en West. De eenheid in het communistische blok schijnt minder groot te zijn dan vroeger het geval was. Mr. Stikker waarschuwde ten aanzien hiervan echter voor illusies in het Wes ten, Hij deed dat ook ten aanzien van het communisme, omdat altijd de mar- xistisch-Lenistische dogma's het denken in het Kremlin zullen blijven beheersen. Wat is waarheid en wat is propagan da in de houding welke Rusland thans aanneemt, vroeg de heer Stikker zich vervolgens af. De communisten kunnen niet werkelijk menen dat we hen zullen aanvallen. Chroesjtsjow kent ook de consequen ties van een communistische aanval. Zijn doel moet dus zijn druk uit te oefenen op de vijand en hij gelooft blijkbaar dat hij de NAVO in Berlijn kan doen capituleren. De NAVO kan in antwoord hierop niets anders doen dan zich zo sterk mo gelijk maken. Het Westen mag niet ca pituleren in Berlijn. Dit zou voor Chroesjtsjow een grote politieke over winning zijn, omdat het falen van de NAVO zijn weerslag zou hebben op an dere allianties. Dat zou de niet gebon- denen tot de conclusie brengen dat men het beste met de Russen bevriend kan zijn, de onder communistisch bewind staande landen de 'aatste hoop ontne men en in Rusland zelf als een grote overwinning worden beschouwd, die de zelfverzekerdheid zou aoen toenemen. Mr. Stikker acht het de grootste taak voor het Westen de Sowjet-premier thans duidelijk te maken dat het alter natief voor een nucleaire oorlog geen capitulatie behoeft te zijn, maar onder handeling, Als hij daarvan kan worden overtuigd en van het feit, dat het Wes ten vastbesloten is en binnen zijn gele deren geen verdeeldheid kent inzake de grote kwesties, dan moet volgens de heet Stikker een oplossing kunnen worden ge vonden, welke ook voor hem acceptabel Echt leuke kinderjasjes van een prachtige, heerlijk warme, wol len stof. Geheel teddy gevoerd (ook de capuchon Deze kin derjasjes, in de nieuwste herfst kleuren, met leren knopen en onberispelijke afwerking, kosten normaal 23.50.- g 7 «r r* Boerenleiders, burgemeesters en. ge meenteraadsleden in zuidwest-Frankrijk hebben gisteren de boeren verzocht om nieuwe demonstraties tegen de regering voor te bereiden. Zoals bekend is het regeringsplan tot verhoging van de inkomsten van de boe ren nog steeds in behandeling bü de Nationale Vergadering. (Van onze correspondent) Vier hoeven van „vrije boeren", die van Berend van der Weide, Berend Martens en Jan Wachtmeester uit Elim en van de gebroeders R. en G. Redder te Zuidwolde (Dr.) zijn gisteren in de rechtzitting van de arrondissementsrechtbank te Assen niet aan veiling toegekomen. Dat is de min of meer sensationele wending die de verkoop gister morgen nam. De procureur van het Landbouwschap, mr. C. H. Stadig, uit Hooge- veen, deelde de rechtbank volkomen onverwacht mee, dat genoemde landbouwers alsnog bereid waren aan hun verplichtingen tegenover het Landbouwschap te voldoen. In verband daarmee schorste de pre sident mr. A. Maassen, de zitting voor een half uur omdat de rechtbank nie mand de gelegenheid wilde ontnemen tussenbeide te komen. Van een demon stratie zoals die was aangekondigd was nauwelijks sprake. Stechts enkele tientallen „vrije boe ren" waren op het appèl verschenen. En de weinige meegebrachte leuzen bleven opgeborgen. Inmiddels was aan het licht gekomen dat een te Hoogevee opgericht actie-co mité een flink bedrag bijeen had ge- Lracht en d.it er van enkele boerenleen banken geld was geleend. JHet doel van dit comité is de betrok ken boeren op hun bedrijven te houden. „Maar voegde hij er aan toe, „hoe eerder het gebouw van het land bouwschap in elkaar zakt, hoe liever het ons is". Het halve uur schorsing vloeide uit tot een uur. Eerst om twaalf uur heropende mr. Maassen de zitting, waarna mr. Sta dig aankondigde een verzoek te zullen indienen om de verkoop van de overige percelen in te trekken. De zitting werd daarop gesloten. In alle rust stroomde de publieke tribune leeg naar buiten, waar het erg kalm was geweest mede dank zij de speciale maat regelen die de politie, cp alles voorbe reid, had genomen, Boer Klaas Hartman uit Hollandsche- veld liet zich gistermorgen niet zien. Zijn woning met landerijen waren op f. 17.000 ingezet, maar de vraag van deurwaarder W. Dijkstra kreeg geen ant woord: er werd geboden noch gemijnd, zodat het Landbouwschap koper van de percelen werd. Hetzelfde was het geval met de bezit tingen van W. J. B. Nijmeyer te Hol- landscheveld, die met een kort maar krachtig „neen' 'antwoordde op de vraag van de president of hij alsnog genegen was te betalen. „Ik dénk er niet aan!" zei D. van der Sleen, eveneens uit Hollandscheveld, wie dezelfde vraag werd gesteld. Voor de ver koop van beider have en goed, resp. ingezet op f. 9.000 en f. 7500, had ook niemand belangstelling en met een „leve de vrijheid, heren" ging Van der Sleen de zaal uit. Berend Martens uit Elim, wiens be zittingen op f. 14.000 waren ingezet, bleek eveneens niet bereid te betalen. „Ik ben lid van het actie-comité in Hoogeveen en wat dat wil weten wij nietverklaarde de landbouwer. Als een volkomen verrassing had mr. Stadig tevoren de rechtbank mededelin gen gedaan van het besluit van het Hoo- geveens comité, waarin de president aan leiding zag om de zitting te schorsen. Buiten en in de wandelgangen van het Paleis van Justitie werd uiteraard de keer die de verkoop had genomen, druk besproken. De leden van het co mité werden omringd door nieuwsgieri gen en ook de figuur van leider Koekoek had niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De „vrije boeren" hielden vast aan hun eenmaal genomen standpunt: „Het Landbouwschap krijgt geen cent van ons". Waarom moet het ene desl van de boerenstand wel en het andere deel niet betalen? „Zeker 99 wenst het Landbouw* Generaal Jaroezelski, hoofd van de politieke afdeling van het Poolse ieger, heeft ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van de Poolse strijdkrachten verklaard dat Polen de beschikking heeft over „alle moderne wapens, ook raket ten". „Wij hebben moderne tanks, artille rie en een sterke luchtafweer, die elke agressie uit de lucht kan weerstaan, en alle overige uitrusting die noodzake lijk is voor moderne oorlogsvoering. Wij hebben ook het modernste wapen: raket ten voor onze defensie", aldus generaal Jaroezelski. VRIJSPRAAK VOOR HELDERS ECHTPAAR Het Gerechtshof te Amsterdam heeft overeenkomstig de eis van de procureur generaal een Helders echtpaar vrijge sproken van 't tenlastegelegde, namelijk het stelen of verduisteren van het kapi taal van ongeveer f. 60.000 van hun kostganger, de inmiddels overleden heer P. Thomas. Subsidiair was het echtpaar ten laste gelegd dat het f. 12.000 van het kapitaal van de overledene had begraven in de tuin van een familie-lid in Meerveldho- ven. De procureur-generaal had beves tiging gevraagd van het vonnis van de Alkmaarse rechtbank, waarbij beide ver dachten werden vrijgesproken. schap niet, dat staat vast", is hun me ning, die zij niet onder stoelen of ban ken steken. Na de zitting vertrokken de „vrije boeren" naar Hoogeveen waar men in zaal „Ruyne" op de kwestie terugkwam, Zolang de voorraad sterkts. geheel met teddy gevoerd* voor/ 2-8 {aar. W" Normaal Nd, SLECHTS ÉÉNOAG/Tegen de weergaloos |B §99 iwm mm lags prijs van U 19 #3 Kletoe stijging p.m. LEIDEN; Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent bh. Goudse- singel Katendr. Lagedijk bk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 De burgemeester van Oldenzaal heeft van de beperkte middelen, die het hoofd van de politie ter plaatse, in een ge meente als deze ten dienste staan, een juist gebruik gemaakt. Dit zegt de mi nister van Binnenlandse Zaken In zijn antwoorden op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer J. Zwan- niken (KVP) Op de vraag of de minister kan me dedelen of het juist is, „dat de politie van Oldenzaal vrijwel uitsluitend neeft ingeslagen op de buitenlandse arbeids krachten", deelt de minister mede, dat voorzover de politie tegen ordeverstoor ders hardhandig heeft moeten optreden, zulks, ongeacht hun nationaliteit, m de eerste plaats de agressieve elementen onder hen gold. Van eenzijdig gericht „sweld, zoals de vraag suggereert, was geen sprake. De vraag of het juist is, dat de bur gemeester van Oldenzaal het politie korps van Oldenzaal zodanig heett ge ïnstrueerd, „dat eventuele moeilijkheden vrijwel uitsluitend door middel van „uit elkaar slaan" kunnen worden opgelost, beantwoordt de minister ontkennend. De burgemeester heeft integendeel opdracht gegeven het eventueel gebruik van de gummistok te beperken tot gevallen van en^tig yerzet,

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5