€sso) PETROLEUM AANTAL SCHERPE VRAGEN VAN HET COMITÉ SCHROOTFRA l DE PeekuCloppenburg Berlijn: stil centrum van een wervelstorm Londen legt onbeperkte immigratie aan banden Behaaglijk warm! Waarom kregen de Amerikanen twee dollar per ton premie? Bemanning van „Noord-Holland" in Singapore Natuurlijk een oliehaard gestookt met... P. M. PERQUIN Mode-dromen yan 'n Maar rondom de stad oefenen de communisten met 500.000 man Butler: kwestie van huidskleur mag beslist geen rol spelen P~np<-irM 1 maart I860 Vrfi4?i» 13 oktober 1^51 Vijfde blad no. 30476 Monopoliepositie Een andere vraag is die, waarin om argumenten wordt verzocht voor het feit, dat de Amerikaanse groep schroot- handelaren Luria, Schiavone-Bonomo en Western Steel praktisch een mono- politepositie innam voor de schrootle- veranties in de jaren 1954, 1955, 1956 en 1957. Hoewel er heel veel schroot ge leverd werd door deze groep (in 1955 al bijna 2 miljoen ton!) konden deze hoeveelheden toch nauwelijks een con tract op basis van exclusiviteit recht vaardigen. De houding van de vereveningskas om die monopolie-positie voor de groep te handhaven, werd nog vreemder, toen bij herhaling gunstiger aanbiedingen van anderen binnen kwamen. Deze aanbiedingen werden afgewezen, zogenaamd omdat er contractuele bin dingen bestonden, hoewel dit niet het geval was. In 1955 greep de Hoge Auto riteit in waarschijnlijk onder druk van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verbood zij ex clusieve contracten aan te gaan. Noch tans bestond er geen neiging een an dere gedragslijn te volgen, wat blijkt uit de brief van de OCCP (de verevenings kas) aan de groep, waarin te kennen ge geven wordt, dat de afzenders alles zul len doen, om de zaak van „wederzijds vertrouwen, die door het verleden ge- Behalve kapitein en eerste stuurman Van de 27 opvarenden van de zeesleepboot Noord-Holland", die in september door de Indonesische marine tijdens hulpverlening aan een gestrand Grieks schip werd aangehouden, zijn er gistermiddag 18 te Singapore aangekomen. Dit heeft de agent van N.V. Bureau Wijsmuller te Singapore meegedeeld. De achttien mannen waren door de Indonesische autoriteiten van Djakarta naar Singapore gezonden. Tien dagen geleden was hun vrij lating reeds door de Indonesische autoriteiten aangekondigd. Reeds eerder kwamen te Singapore zeven opvarenden van de „Noord-Hol land" aan, die van de sleepboot af ont vlucht waren. In Djakarta verblijven thans nog kapitein E. Edelenbosch en eerste stuurman W. H. Meijer. De „Noord-Holland" ligt nog te Tandjong Priok. De achttien man, die thans zijn vrij gelaten, zijn ruim drie weken lang in de buurt van Djakarta gehuisvest geweest. De kapitein en de eerste stuurman zullen zaterdagmorgen voor een bijzon dere rechtbank te Djakarta moeten verschijnen. STATIEGELD VRAGEN VOOR MELKFLESSEN MOGELIJK Het bestuur van het Bedrijfschap Detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelprodukten heeft gistermid dag een verordening vastgesteld, waarbij melkverkopers verplicht kunnen worden aan hun klanten statiegeld voor de flessen in reke ning te brengen. De bedoeling is dat deze publiekrech telijke regeling alleen van kracht zal worden in gebieden, waar geen bevredi gende privaatrechtelijke regeling op dit punt bestaat. Het dagelijks bestuur van het bedrijfschap zal die gebieden aan wijzen, nada* het met de voor die gebie den representatieve organisaties van werkgevers en/of werknemers overleg heeft gepleegd. Doel der verordening is vooral, te voorkomen dat er ongewen ste verschuivingen in omzetverhoudin gen tussen detaillisten optreden, doordat de ene we1 sn de andere geen statiegeld berekent. rechtvaardigd ls", voort te zetten. Het OCCP liet tussen de regels door zelfs weten, dat het de duidelijke aanwijzing (Van onze Haagse correspondent) Het .Comité Schrootfraude" gaat, hoewel de heer L. Worms de strijd tegen de corruptie en de fraudeurs, die hij binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft aangetroffen heeft opgegeven, verder met zijn actie. Zo heeft het comité op 7 oktober een aantal opmerkingen en vragen via de heer Nederhorst, Nederlands lid van het Europese Parlement, doen toekomen aan de commissie Poher, welke commissie op korte termijn haar verslag over de controle-activiteit van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. zal uitbrengen. Dat verslag zal dienen als basis voor het te houden schroot-debat, dat aanvankelijk was gesteld op de volgende week, maar nu is uitgesteld. Hernieuwd onderzoek? Het zijn lang geen malse opmerkin gen, die de commissie maakt en het zou wel eens kunnen zijn, dat zij, aan de orde gesteld in het Europese Parlement, de stoot zullen geven tot een hernieuwd en dan uitgebreider en degelijker on derzoek, dan dat, waarvan het verslag op 8 april 1.1. door de Hoge Autoriteit werd uitgebracht. Er zou volgens het rapport van de Hoge Autoriteit zo stelt het „Comité schrootfraude" van geen enkele fraude gebleken zijn t.a.v. geimporteerde hoeveelheden schroot van Amerikaanse oorsprong. Een zeer groot deel zou door de accountants Price, Waterhouse en co. zijn gecontroleerd. Het comité vraagt nu: a) hoe groot dat „zeer grote deel", dat door Price c.s. werd gecontroleerd, is geweest. En voorts: b) of de rest dan ln het geheel niet is gecontroleerd. Verder vraagt het comité welke contro leopdracht aan Price c.s. is verstrekt, aangezien de controle op de vereve- ningskassen zeer voldoende is geble ken te zijn geweest. van de Hoge Autoriteit terzijde wilde leggen (wat ook in de praktijk feitelijk is gebeurd). Het „Comité schrootfraude" dringt er op aan, dat va/n> Europese zijde een even diepgaand onderzoek naar de werkelijke reden van de exclusiviteit wordt inge steld als van Amerikaanse zijde is in gesteld naar de achtergrond van de mo- nopolische positie van de groep Ameri kaanse schroothandelaren. v .w- Prijsvergelijking Het comité maakt dan nog melding van het feit, dat boven de basis-prijs van het schroot een extra marge van twee dollar per ton als winst voor de leveranciers werd betaald. Die prijs was vaak het gemiddelde van de Amerikaan se schrootprijzen, hoewel schroot van de oostkust van Amerika gewoonlijk lager stond genoteerd dan de gemiddelde prijs. Gevraagd wordt de prijzen te publiceren, die de vereningskas heeft betaald, opdat die kunnen worden vergeleken met de op dat ogenblik geldende marktnote- ringen. Congres Mij. der Geneeskunst Het vertrouwen in de huisarts De binding met de patiënt wordt losser In het Tropeninstituut te Amsterdam is gistermiddag het ledencongres 1961 van de Kon. Ned. Mij tot Bevordering der Geneeskunst begonnen. „Het vertrouwen in de huisarts", een der hoekstenen, waarop het gehele gebouw van het medische werk van de huisarts berust", was het onderwerp dat de voor zitter van de Maatschappij, de heer G. J. Noome, arts, voor zijn openingsrede van het congres Jiad gekozen. „Een onderwerp, waar", aldus de heer Noome, „arts en patiënt dagelijks mee geconfronteerd worden. De binding tussen patiënt en arts heeft altijd bestaan, een binding die tot voor ongeveer 50 jaar bijna ongedeeld was, men ging naar zijn geneesheer voor alle medische hulp die men behoefde. Hierna ls, doordat de arts het gehele medische terrein niet meer beheersen kon, de specialisatie opgetreden. De huisarts bleef echter de „centrale fi guur" in het gezin. In Nederland heeft de patiënt die vertrouwenspositie ook als Juist aangevoeld. Dit algemene vertrou wen is de basis waarop de huisarts wordt benaderd. Optimale praktijk De heer Noome noemde vervolgens een aantal factoren die veroorzaakt hebben dat het werk van de huisarts zich heeft uitgebreid. Hjj kon geen ant woord geven op de vraag of een nor male huisarts met een praktijk van nor matieve grootte voldoende tijd heeft om zijn werk optimaal te doen. Op de vraag of het werk van de huisarts, dus ook het bijhouden van zijn medische kennis, de administratie, enz., optimaal kan wor den gedaan in een zodanige arbeidsduur, dat hij voldoende tijd voor zjjn gezin en voor ontspanning overhoudt, daarop antwoordde de heer Noome met positief „neen". Er zijn volgens hem enkele voorzich tige aanduidingen van de zijde van het Nederlands Huisartsen Genootschap, die normatieve praktijk om optimaal ge daan te worden lager moet liggen dan zij nu is. „Het zou" aldus de heer Noo me, vaai eminent belang zijn door mid del van een onderzoek vast te stellen, waar deze optimale praktijkgrootte voor de gemiddelde huisarts op het ogenblik ligt. Er is bovendien een voortdurende ver andering in de factoren, die het werk van de huisarts beinvloeden. B.v. het periodiek geneeskundig onderzoek door de huisarts dat, mocht dit ingevoerd worden, op zijn werK en in de allereer ste plaats op zijn tijd een geweldige in vloed zal uitoefenen. Praktijkgrootte omlaag? Als men tot de overtuiging zou Komen dat, om tot optimaal werk door de huis arts te komen, de gemiddelde praktijk grootte omlaag moet, dan zou men daar volgens de voorzitter op korte termijn weinig aan kunnen doen. Uit cijfers uit de geschiedenis van de Maatschappij blijkt, dat er bij de oprichting in 1848 per geneeskundige ongeveer 1200 zielen waren. Nu in 1961 zij.n er per arts (huis artsen, specialisten en sociaal genees kundigen meegerekend) ongeveer 900. Hier tussenin heeft omstreeks 1900 een ook suggereren, dat de grootte van een top gelegen van 1 op 2200. MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 OEGSTGEEST Vlotte levering. Speciale tankauto voor de bezorging van Huisbrandolie en Petroleum voor Centrale Verwarming. Sinds vijftig jaar weer steenbokken in de Zwitserse Alpen Nadat de steenbok in Zwitserland vol komen was uitgestorven, is het dit jaar precies 50 jaar geleden, dat deze wild soort opnieuw in de Zwitserse Alpen is uitgezet. De grootste kolonie steenbok ken treft men tegen de hellingen van de Pix Albris boven Pontresina. Deze kolo nie, die tegenwoordig uit circa 600 stuks bestaat, werd gesticht door een uit het nabije Nationale Park Zwitserlands grootste natuurreservaat in het jaar 1921 naar hier overgebrachte steenbok en -geit. Later zijn hieraan nog 12 die ren uit de dierentuinen „Peter und' Paul" in St.-Gallen en „Harder' 'in In terlaken toegevoegd. De uitbreiding is vooral de laatste jaren zo groot, dat men sedert 1953 jaarlijks gemiddeld 56 steenbokken en -geiten vangt en voor het vormen van steenbokkolonies naar andere delen van Zwitserland over brengt. Deskundigen hebben onderzocht waarom de steenbok juist in de buurt van Pontresina zo goed gedijt. Het voortreffelijke bergklimaat, d e zeer langdurige zonneschijn in de win ter en de geringe neerslag schijnen daarbij een belangrijke rol te spelen. Een sportgirl kiest een wol len 3/4 jasje met capuchon. In .eindeloos' mooie longhair. Mode-detail: grote opge stikte zakken. En het model is helemaal met een wollen ruit gevoerd. 12 jaar 48.75 Méésterlijkzo'n sportgirl driekwart jasj e. 't Zit lekker vlot (en 't is sterk), want het is van een fijne kwaliteit katoenen gabardineMèt capuchon en helemaal ge voerd in warm-wollen plaid. De zakken zijn laag op gestikt. 12 jaar O kleine stijging per maat it m „WU gaan", volgens de heer Noome, duidelijk in de richting van een minde ring van de gemiddelde praktijkgrootte. Sprekende over de nabije toekomst wilde de heer Noome zich beperken tot één probleem, n.l. dat de binding tussen pa tiënt en huisarts door allerlei factoren losser dreigt te worden. Ontspanning nodig Een arts moet, ook wel eens geheel ontspannen kunnen zijn. Een vakantie en een zondagsdienst is naar zfju me ning dan ook een noodzaak en niet meer weg te denken. Wil men daarnaast ook eens een avond of een nacht uit, dan kan men altijd wel een collega opbellen om hem te vragen in te springen. Dit neemt niet weg, dat alle artsen het er over eens zijn, dat degeen die het huis artsenberoep aanvaardt, hiermede tevens aanvaardt het vertrouwen dat de patiënt in hem, zijn huisarts, stelt. De consequentie hiervan is, dat de arts dit vertrouwen beantwoordt en zoveel las ten draagt als hem mogelijk is", zo be sloot heer Noome. De eerste congresdag werd besloten met een galaconcert iti het concertge bouw. De dag van heden is gereserveerd voor het wetenschappelijk gedeelte. Morgenochtend wordt het congres ge sloten in het nieuwe RAI-gebouw. Dan spreekt prof. dr. M. A. Beek over „Ziekte en genezing in bijbels licht". B. en W. van Amsterdam ontvangen de deelnemers vanavond in het Rijks museum. De diplomaten in Berlijn hebben een nieuwe wijze van uitdrukking gevonden voor de toestand waarin de stad thans verkeert: het is er rustig en kalm, zoals in het stille centrum van een wervelstorm. En als om dit ook klimatologisch waar te maken schijnt de zon vrolijk en hangt er een zachte, bijna zomers warme temperatuur. Men kan er nog genoeglijk aan de Kurfürstendamm op een terrasje zitten. Men kan er tot in de vroege ochtenduren vertier vinden in de nachtclubs. De winkels puilen uit van overdaad en de mensen maken een opgewekte indruk. Citaat uit een Chinees boekje Maar rond de stad, in de commu nistische sector, oefenen 500.000 Russi sche Oostduitse en Tsjechische solda ten en daar zijn 10.000 pantserauto's en tanks samengetrokken. De grootste (Van onze Londense correspondent) De Britse regering zal de tot dusverre onbeperkte immigratie van kleurlingen uit West-Indië en andere delen van het Gemenebest aan banden leggen. Dit heeft Butler, de minister van Binnenlandse Zaken en op het ogenblik nog voorzitter van de conservatieve partij hij wordt volgende week door Macleod opgevolgd medegedeeld op het congres der conservatieven in Brighton, dat met grote meerderheid een resolutie aannam, waarin de regering wordt verzocht met spoed tegen de huidige ongecontroleerde vloed van kleurlingen op te treden, welke Engeland al vele jaren overstroomt. Opvattingen in conservatieve kring De regering voelde er tot nog toe wei nig voor om het beginsel van vrije ves tiging in Engeland aan te tasten en wil zeker niet de schijn van rassenpoli tiek op zich laden. De regering is ech ter gezwicht voor de druk uit conser vatieve kringen om paal en perk te stellen aan de volkomen chaotische im migratie, welke soms ongewenste ele menten het land binnenbrengt. Butler legde er nog eens de nadruk op, dat, indien tot wettelijke maatregelen wordt overgegaan hij kan constitutioneel niet op de troonrede, welke over een paar weken zal worden gehouden, voor uitlopen de kwestie van huidskleur beslist geen rol mag spelen. Wel liet hij doorschemeren dat een regeling kan worden tegemoet gezien, waarbij kleur lingen uit het Gemenebest min of meer op dezelfde basis zullen worden be handeld als vreemdelingen. Zij zullen moeten kunnen aantonen, dat er een betrekking op hen wacht, maar als Brit ten staat elke arbeid voor hen open. Europeanen bijv. worden uit de meeste vakken geweerd tenzij zij zich laten naturaliseren. Kleurlingen, die zich aan misdaden hebben schuldig gemaakt, zul len, zodra de wet van kracht wordt, En geland niet meer mogen binnen komen. Onmisbaar Wie om zich heen kijkt in Engelan L.-seft dat de gekleuiden in deze periode van hoogconjunctuur als arbeidskrach ten niet alleen hoogst welkom maar on misbaar zijn. Allerlei openbare diensten zouden eenvoudig zonder hen niet meer kunnen functioneren. De kleurlingen werken o.a. op de bussen, bij de spoor wegen en in café's en restaurants. Butler zinspeelde erop, dat in geval van massale werkeloosheid de kleurlin gen waarschijnlijk de eersten zullen zijn, die hun betrekking zullen verliezen, maar niemand weet natuurlijk of een dergelijke toestand zich opnieuw zal voordoen. Het gevaar van maatregelen tegen immigratie, waarbij kleur nooit of te nimmer een criterium mag zijn, is dat daardoor ook de Ieren getroffen kunnen worden, van wie er zeker een miljoen in Engeland werken. MacLeod, de aftredende vooruitstre vende minister van Koloniën en nieuwe partijvoorzitter, zei in een rede die velen trof, dat hij gelooft in de broederschap van alle mensen, welke de grondslag is van het nieuwe Gemenebest. Door uiting te geven aan deze gedachte maakte hij historie op dit conservatieve congres, dat meestal door primitiever sentimenten pleegt te worden beheerst. De conse quentie is, dat diegenen onder de Tories, die tegen de vestiging van kleurlingen zijn, maar het niet hardop durven te zeggen, weining zullen kunnen uitrich ten al zal niemand ontkennen, dat mas sale gekleurde immigratie bepaalde so ciale problemen met zich meebrengt. De ze zijn in Engeland met zijn verouderde klassestructuur, waarop steeds meer kritiek wordt uitgeo ook zondei kleurlingen al moeilijk g .eg. concentratie van gepantserd oorlogstuig ter wereld! En net als In het stille centrum van een wervelstorm moet men in Berlijn toch wel erg goed oppassen voor verra derlijke windstoten uit het stormgebied. Die blijken hier dan uit berichten, dat burgers, die de vrijheid verkozen, die keus met hun leven moesten betalen. Maar ondanks de spanning, ondanks de afschuwelijke incidenten rond de Ul- brichtwal en ondanks de tragedies schijnt de Westberlijner ervan over tuigd te zijn, dat premier Chroesjtsjow zijn belangrijkste maatregelen nog moet nemen. Men wacht er koel op. De com munistische jagers, die hun zilveren con- denssporen trokken in de lucht boven de stad en die met luide knallen de geluidsbarrière plachten te doorbreken, zijn verdwenen, maar de Westberlijners zien door alle details heen en houden nauwlettend de belangrijke ontwikke lingen in het oog. Zij geloven, dat die grote militaire acties van de commu nistische alleen maar een „psychologi sche stunt" zijn. De Russen praten nooit over hun manoeuvres, maar deze werd breedvoerig geadverteerd. Daarom ge niet de Berlijner kalm van zijn nazo mer, terwijl de Russische wervelstorm om hem heen raast. Soen Tsoe, een Chinees veldheer, die leefde omstreeks vijf eeuwenv oor on ze jaartelling, heeft eens gezegd, dat de hoogste militaire kunst lag in het bre ken van de vijand zonder werkelijk te strijden. Diplomatieke waarnemers in Berlijn hebben Soens opmerking uit een citatenboekje gevist om te laten zien. dat de Russen proberen dat oude kunstje nog eens uit te halen. In Ber lijn is men van mening, dat de Russi sche leiders trachten om met hun ma noeuvres in de communistische sector van Duitsland de Westelijke landen vrees aan te jagen. Maar de Westberlijners besteden er vrijwel geen aandacht aan. Laten zij maar wat oefenen, zo meent de man in de Berlijnse straat, zij weten drom mels goed dat zij tot hun nek in de nucleaire moeilijkheden zitten als zij een verkeerde beweging maken. Maar de diplomaten in West-Berlyn denken niet zo luchthartig. Zij visten niet alleen Soen Tsoes opmerking uit het citatenboek, maar ook die van de 19-de eeuwse Duitse denker Carl von Clau- sewitz: „Oorlog is een voortzetting van de politiek, maar met andere midde len". Lenln heeft een klein amendement gemaakt op deze filosofie, zo zegt men in Berbjn: „Politiek is een voortzetting van de oorlog, maar met andere mid delen". Of om het in de historisch-ma- terialistische formule van het commu nisme te zeggen: „Een feitelijke oorlog is slechts een van de vormen van oorlog". Zij zijn van mening, dat, hoewel de grote militaire manoeuvres in Oost- Duitsland niets anders zijn dan een op zichtige poging om vrees aan te jagen, het toch ook zo is, dat er ene zeer reële oefening aan de gang is, waar bij de communistische soldaten leren volgens de nieuwste militair-organisa torisch.: beginselen, aangepast aan kern wapens, te opereren. Zodat men moet constateren, dat het zeer ingewikkelde moderne militaire apparaat danig „ge olied" wordt. Men is in Berlijn van mening, dat de ou^e filosofie var Soen Tsoe gedurende 24 eeuwen heeft stand gehouden, omdat ei waarheid in schuilt

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15