Laatste nieuws Borgward-faillissement is een trieste zaak Amerikanen gaan steeds meer op elkaar lijken MR. J. DRIJBER: „MOEILIJK AFSCHEID VAN LEIDEN" iOSRAM Journalist overleden Op 22 oktober begint in Leiden week van intern, samenwerking Schuldeisers krijgen slechts fractie van hun vorderingen Het wordt moeilijker te zeggen uit welk land voorvader kwam vrijdag 13 oktober 1961 Ir. J. J. G. van Hoek opvolger op VVD-lijst „Met de benoeming U zult het kun nen begrijpen ben ik zeer ingenomen, maar het zal rnjj moeite kosten om mij van Leiden los te maken. Veel, zeer veel, waaraan ik gehecht was, moet ik ach terlaten. Ik verlaat Lelden, in welke ge meente ik en mijn gezin zich volkomen thuis voelden, straks met grote spijt. Er was op verschillend terrein nog zo veel te doen". Het is tussen ettelijk etelefoongesprek- ken, welke alle een gelukwens inhielden, dat ook wij denieuwe burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, tijdens het middaguur in zijn woning even konden complimenteren met zijn benoeming. Mr. Drijber, die tijdens een vergade ring van het College van B. en W. door de commissaris der Koningin in Zeeland van zijn benoeming op de hoogte werd gesteld, volgt in dit ambt mr. J. de Widt op, sinds 1 april jX burgemeester van Amersfoort. Volgende week hopen de heer en mevr. Drijber een bezoek te brengen aan hun nieuwe 22.000 inwoners tellende gemeente, waar zij met hun drie kinderen (2 meisjes van 6 en 8 en een INTERKERKELIJKE GEZINSZORG Afdeling „Verzorging" heeft nieuw onderkomen De afdeling „Verzorging" van de In terkerkelijke Gezinszorg is verhuisd. Ja renlang is zij samen met de afdeling „Opleiding" in het pand aan de Rjjns- burgerweg 86 gehuisvest geweest. De af deling Opleiding is daar op de Rijns- burgerweg gebleven. Verzorging heeft nu een onderkomen gekregen in het pand Oude Rijn 190. Met deze verhuizing is echter het te kort aan gezinsverzorgsters niet opgelost. Nog steeds bestaat er een grote behoef te aan. Ondanks dit tekort heeft de afdeling haar verzorgingsterrein uitge breid. De belangstelling gaat n.l. sinds kort ook uit naar de bejaarden. Deze verzorging is echter vaak van veel lang duriger aard als die van normale ge zinnen. De kosten voor deze zorg liggen dan ook aanmerkelijk hoger. Er zijn besprekingen gevoerd met de gemeente en met het ministerie van Sociale Za ken over een subsidieregeling voor de bejaardenzorg. Men heeft echter nog steeds geen toezegging ontvangen. De opleiding, die 5% maand duurt en gevolgd kan worden door meisjes van 18 jaar en ouder, is zeer uitgebreid. Veelal worden de meisjes, na eerst een half Jaar als gezinshelpster te hebben gewerkt, waardoor enige ervaring wordt opgedaan, aan de afdeling opleiding raf gestaan". Daarna krijgen zij onderricht in het verantwoord leiden van een huis houding, economie, sociologie, kerkge schiedenis enz. Het werk is hoewel het vaak zeer zwaar is ook zeer aan trekkelijk. Vorstelijke Emigranten in Doelen-kazerne De Russen, die na de revolutie van 1917 naar de vrije Europese landen uit weken, schiepen met name in l'arijs waarheen vooral de Russische adel trok, een merkwaardige situatie: prinsen re den door Parijs ais taxi-chaffeurs, en generaals verdienden hun dagelijks brood door als bediende bU een aristocratische Franse familie te werken. Jacques Deval heeft deze ongerijmd heden tot Goderwerp van zijn toneel stuk „Vorstelijke Emigranten" gemaakt. Ditmaal zijn het een Tsaristische prins en zijn echtgenote, een gewezen groot hertogin, die bij een Franse bankier gaan werken, om in hun onderhoud te voorzien. De legerdienst voor de Welzijnszorg nodigde de toneelgroep van de afdeling 's-Gravenhage van de Vereniging van Marine-officieren uit, die het stuk gister avond in de kantine van de Doelenka zerne op de planken bracht. Met veel vaart en enthousiasme bracht deze Haagse groep het gemakkelijk ver teerbare, soms wat burleske, maar ner gens vervelende stuk tot leven. De mi litairen genoten van het ongedwongen spel van J. M. Smit en mevr. J. v. Eik- de Wilde, die de hoofdrollen voor hun rekening namen. Verder willen we zonder de overigen tekort te willen doen met name noemen S. D. Duyverman, die een luidruchtige en intrigerende bank directeur op ongedwongen wijze gestalte gaf. Handeltje ging niet door Een 59-jarige Leidse lompenkoopman, die een handeltje wilde beginnen, acht te het de eenvoudigste manier om „zijn handel" maar uit een groot winkel magazijn te betrekken. Elf kammen, drie portemonnee's en diverse snuisterijen werden ontvreemd. Om aan „bedrijfs kapitaal" te komen lichtte hij bovendien enkele personen op, met een verhaal over een zieke tante, die hU moest be zoeken en waarvooor hij geen reisgeld bezat. De Haagse Rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot resp. 3 en 18 maanden gevangenisstraf (diefstal en oplichting) met aftrek van preventief. VOETBAL Derby Roodenburg—LFC De derby Roodenburg^—LFC, die voor 22 oktober de dag van Hongarije Nederland op het programma stond, is een week verschoven ne zal nu op 29 oktober worden gespeeld. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Voeding van man nelijke adolescenten", de heer S. San- tema, geboren te Tzummarum en thans wonende te Leiden; idem op proefschrift getiteld „A new stereotaxic coordinate system for the rabbit's brain stem", de heer B. Matricali, geboren te Lucca (Italië) en thans wonende te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kandidaatsexamen geschiedenis mej. M. R. W. Teppema (Den Haag). DIPLOMA ZWEMMEN Tien leden van de Watervrienden, die het zwemmen eerst op oudere leeftijd hebben geleerd, de oudste is 52 jaar zijn geslaagd voor het diploma B (ge oefend zwemmer). Het zijn de heren G Varkenvisser, D. Gout, B. Beerenfenger S Overdevest, H. v. d. Kolk, C. Janson. a. visser, i. visser, D. v. d. Zon en mevr. Haastrecht. jongetje van dre jaar) een gelukkige tyd hopen door te brengen. Met het vertrek van wethouder Drijber naar Middelburg komt er dus een vaca ture in de VVD-fractie van de Leidse raad. Op volger op de lijst is ir. J. J. G. van Hoek. De Westduitse journalist Kurt Lich- tenstein, die gisteren door de Oostduitse volkspolitie werd neergeschoten en ont voerd, nadat hij de Oostduitse grens had overschreden om een gesprek te voeren met Oostduitse landarbeiders, is volgens in Hanover ontvangen berienten nog dezelfde middag aan zijn ver wondingen overleden. Hij was na zijn erwonding in een ziekenhuis in de Oost duitse plaats Klotze opgenomen. AMERIKA EN WIJ Om in leder geval de Leidenaren het besef te geven, dat wij allen in één we reld leven, houdt de commissie voor In ternationale Samenwerking ook dit jaar weer een Internationale Week, die dit maal als motto heeft: Amerika en wij. In de week van 2227 oktober wordt een reeks bijeenkomsten gehouden, waarin de internationale samenleving van vele kanten belicht zal worden. Juist Amerika is gekozen, omdat Amerika het land is geweest, dat de stoot heeft ge geven tot d einternationale hulp .zoals b.v. het Marshall-plan. Door deze hui verlening zijn reeds vele landen voor de ondergang gered. De commissie hoopt met deze bijeen komsten zeer veel mensen te breiken en hen te betrekken in de problematiek, welke de internationale samenleving met zich brengt. Op zondag 22 oktober zal er in ver schillende kerkdiensten aandacht be steed worden aan het thema van deze internationale week. Maandag 22 okto ber wordt de eerste bijeenkomst gehou den in het Universiteitsgebouw. De week wordt hier geopend door de rector- magnificus, prof. dr. C. Sevenster. Vervolgens zal prof. dr. W. Brand een voordracht houden over „Het aan deel van de Verenigde Staten in de in ternationale hulpverlening". De dinsdag is gereserveerd voor de jeugd. De jon geren zullen in de aula van het Rijks museum voor Volkenkunde kunnén luis teren naar dr. W. v. d. Wielen, die hen, zal vragen: „Is Amerika jullie toe komst?" Tijdens deze bijeenkomst zal de film „The world we want" vertoond worden. De bijeenkomst is bedoeld voor leerlingen van VHMO, kweekscholen, ULO en NO en voor leden van jeugd- jongerenorganisaties. Een nieuwe groep, die geconfronteerd zal worden met de Leidse week zijn de middenstanders. Woensdag 25 oktober zal speciaal voor hen ook andere be- OEGSTGEEST Raad woensdag bijeen De raad van de gemeente Oegstgeest komt woensdag 18 oktober om 8 uur in openbare vergadering bijeen om het voorstel van B. en W. met betrekking tot de ontbinding van de pachtovereen komst met C. J. Hooymans te behande- VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Gemma M., dr van J. M. J. Veel en H. M. A. Koot, Jacobus G. J„ zn van J. Visser en H. Oudshoorn, Eliza L. G., dr van A. L. Degenaar en E. L. Th. Wachters. Ondertrouwd: G. Winkelman en O. Hermsen. Getrouwd: A. Verdoom en M. Wiegman De heer H. Turkenburg te Voor schoten slaagde voor het examen wis kunde k.v. in Den Haag. WASSENAAR „Snel en Lenig" vier derde lustrum De R.-K. sportvereniging „Snel en Le nig" zal op zondag 22 oktober het 15- Jarig bestaan op bescheiden wijze vie ren. 's Middags is er een samenkomst voor de jeugd in het verenigingsgebouw met pooppenkast en film, 's avonds wordt in dezelfde zaal een cabaret voor stelling gegeven voor de oudere leden. Kaarten en dansen voer nieuwe kleedgelegenheden In het kader van de „Bouwt mee"- actle voor nieuwe kleedgelegenheden voor de sportvereniging Blauw Zwart organiseert de propaganda-commissieW van de vereniging twee avonden. Op woensdag 18 oktober is er in het club gebouw een kaartavond op zondag 22 oktober wordt er eveneens in hetclub- gebouw een dansavond georganiseerd. De opbrengst van beide avonden is voor het bouwfonds bestemd. Scholierenactie Op 1 november as. zal, zoals reeds eerder werd aangekondigd, in de chr. lagere school aan de Heerenweg een z.g. breng- en haal-dag worden gehouden ten bate van het herstel van het glas In lood-raam in de hal van dit school gebouw. Op alle oud-leerlingen en ouders van leerlingen wordt een beroep gedaan artikelen die bruikbaar zijn voor deze breng- en haalactie voor dit doel af te staan. Gaven worden gaarne in ont vangst genomen door mevrouw V. d. Giessen, Burchtlaan 12. Collecte voor de kankerbestrijding De jaarlijkse compagne voor het Ko ningin Wilhelminafonds voor de Kan kerbestrijding, welke deze week in deze gemeente wordt gevoerd, zal zaterdag 14 oktober besloten worden met een straatcollecte. Voor kinderbescherming ruim f. 1250, De vorige week door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers georganiseerde inzameling voor de Samenwerkende In stellingen op het gebied van de Kinder bescherming heeft een netto-resultaat opgeleverd van f. 1252,86. langstellenden zijn welkom- een bijeen komst worden gehouden in „Het Gul den Vlies". De directeur van de Kon. Ned. Middenstandsbond zal dan nagaan wat de invloeden van Amerika zijn op de Nederlandse middenstand. De com missie heeft ookd e vrouwenverenigin gen en -organisaties niet vergeten. In de grote zaal van het Leidse Volkshuis zal mevr. P. van Delden van de Voor lichtingsdienst van de Amerikaanse Ambassade op donderdag 26 oktober spreken over de veranderde positie van de vrouw in een steeds kleiner worden de wereld. Donderdag 27 oktober Is een dag waarop de commissie al haar hoop ge vestigd heeft. In de doopsgezinde kerk worde 's avonds een bijeenkomst gehou den voor leden van de verschillende kerkgenootschappen. Twee sprekers zijn bereid gevonden tijdens deze bijeenkomst het woord te voeren. Het zijn dr. Fa- ber van de Leidse Universiteit en prof. dr. C. A. Bonman, hoogleraar aan de Universiteit van Nijmegen. Behandeld zal worden het onderwerp „Tussen tech niek en geestelijk leven". Dr. Faber zal voornamelijk spreken over de functie van de kerk in het persoonlijk en maat schappelijk leven van de Amerikaan, waarna prof. Bouman de spiritualiteit van de Amerikaan zal belichten. On getwijfeld zal de belangstelling juist voor deze bijeenkomst bijzonder groot zyn. De traditionele Burgerzaal-bijeen-L komst, die op vrijdag 28 oktober gehou den wordt, zal de Leidse Week beslui ten. De staatssecretaris van Buitenland se Zaken, dr. H. R. van Houten zal dan spreken over het Westelijk Halfrond van de Ver. Naties. Burgemeester richtte schijnwerper op B.B. De burgemeester van Wassenaar, mr. W. J. Geertsema heeft zich dezer dagen met een huis-aan-huis bezorgde circu laire tot de ingezetenen van Wassenaar gericht over de individuele zelfbescher ming en de organisatie van de Be scherming Bevolking. De burgemeester geeft de ingezetenen de raad. de wen ken voor de individuele zelfbescherming di al bezorgd zijn en nog bezorgd zul len worden, met aandacht te lezen en zuinig te bewaren. Wanneer er vragen rijzen zullen de functionarissen van de BB deze gaarne beantwoorden. Men kan zich hiervoor wenden tot het poli tiebureau of de brandweer. De burgemeester vraagt verder de bij zondere aandadht voor de Wassenaarse BB-organisatie, waarin, open plaatsen zijn ontstaan. Het is van het grootste belang, aldus de burgemeester, dat nieu we krachten beschikbaar komen om de organisatie te versterken. Mr. Geertse ma doet op ieder die daarvoor in aan merking komt, een beroep om zich aan te melden voor een functie by de BB: Er is nog plaats voor vele EHBO-ers en EHBO-sters. Wat de voorlichting over de individuele zelfbescherming betreft, wijst de burgemeester met grote waar dering op de voortvarendheid van de plaatselijke vrouwenverenigingen, die reeds sedert begin 1960 hebben meege werkt aan de opleiding van instructrices en het uitdragen van de opgedane ken nis aan de leden van hun verenigingen. Er staan voor het nieuwe seizoen weer diverse aktiviteiten cp BB-gebied op het programma. Op maandag 16 oktober zullen zowel in Wassenaar-noord als in Wassenaar-zuid herhalingscursussen beginnen voor nen die het vorig Jaar een opleiding EHIO (eerste hulp in oor- (Van onze correspondent In Bonn) Westduitse automobielfabrieken, of zij nu goed gaan of moeten liquideren, blijken zich steeds te vergissen in de belangstelling, die men hun activiteiten toedraagt. De Volkswagenfabriek verwachtte eind juni tienduizenden aandeel houders op de aandeelhoudersver gadering en er kwamen er maar ruim 9.000. Men had dezer dagen in Bremen gerekend op een toe stromen van meer dan 2000 schuld eisers van de Borgward-fabrieken, maar niet meer dan 400 waren present. Nu, het was een trieste zaak voor de schuldeisers. Zonder dat er een speld tussen te krijgen was, werd hun voor gerekend dat zij in him handen mogen klappen als zij een cent terugzien van het geld, dat zü van de Borgward-fa brieken te vorderen hebben. De cura tor in het Borgward-faillissement, dr. Lange, rekende de verbijsterde schuld eisers zonneklaar voor dat in het gun stigste geval 3,3 pet. van het te vorde ren bedrag kan worden uitgekeerd. De financiële toestand in het failliete concern is veel slechter dan men aan vankelijk gedacht had, omdat ernorjne bedragen schadevergoeding geëist wor den door diegenen, die onder het faillisse ment te lijden hebben. Zo heeft de Ar gentijnse Borgward-vestiging 150 mil joen mark gevraagd als vergoeding voor het feit, dat zij de Arabella's en Goliaths die zij al in Argentinië plaatste, niet zal krijgen, (de Argentijnen krijgen ove rigens niet meer dan 5 miljoen). Ook ziet het er naar uit dat er bin nenkort geen reserve-onderdelen meer geleverd kunnen worden, en dat betekent natuurlijk grote schade voor alle Borg- ward-leveranciers en Borgward-rijders. Treurige bijzonderheid is voorts, dat nu nog steeds elke maand de kosten van het stilstaan van het Borgward-concern 2 miljoen mark bedragen, waarvan eigenlijk maar 1 miljoen gedekt is. In totaal beliepen de verplichtingen van de Borgward-fabrieken 180 miljoen mark: 113 miljoen zijn schulden aan banken, 10 miljoen wisselschulden en 57 miljoen schulden aan leveranciers. In hoeverre deze schulden afbetaald kunnen worden zal afhangen van de prijs, die gemaakt wordt bij de verkoop van de hoofdfabriek in Sebaldsbrück bij Bremen. Voorlopig hebben zich echter alleen kopers voorgedaan, die zo weinig wensten te betalen, dat er voor de ge wone schuldeiser niets overblijft. Proefprocessen logstijd) ontvingen. In Wassenaar-noord begint op 23 oktober een herhalings cursus voor EHBO-ers. Als er voldoende belangstelling blijkt te bestaan is de BB bereid binnenkort nieuwe cursussen EHBO en EHIO te starten. Op 18 okto ber zal voor de wijk Wassenaar-zuid een praktische oefening worden gehouden, waarbij het accent zal komen te liggen op de hulpverlening aan gewonden. Be halve een aantal wijkploegen zullen ook enkele gemeentelijke ploegen worden in geschakeld. Het is de bedoeling enkele weken later een soortgelijke oefning t houden voor de BB-ers in de wijk Was- snaar-noord. Opbrengst Dierendag Ter gelegenheid van Dierendag heeft de afdeling Wassenaar van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren de traditionele verkoopactie ge houden in een aantal kramen op ver schillende plaatsen in de gemeente. In totaal werd in deze kramen voor f 2979.49 verkocht. De netto-opbrengst zal ongeveer f2000.— bedragen en ten goede komen aan het asiel-werk van de afdeling. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) Over een lialve eeuw evenveel inwoners als thans in India De burgers van Amerika gaan steeds meer op elkaar lijken en steeds min der wordt het daardoor mogelijk om van een Amerikaans burger te zeggen, of hij afstamt van een Ierse of een Duitse immigrant. Richard M. Scammon, directeur van de Amerikaanse dienst voor volkstel ling, verklaarde dezer dagen, dat de be volking van Amerika in 50 jaar zal zUn toegenomen tot 400 miljoen dat is net zo groot als de huidige bevolking van India. De bevolking van Amerika om vat thans 184.000.000 zielen. Vooral sedert 1914, het einde van de massa-emigratie naar de V.S. is de be volking van Amerika steeds meer „Ame rikaans" geworden en steeds minder herkenbaar naar afkomst, aldus Scam mon. De rol, die diverse bevolkingsgroepen in de Amerikaanse samenleving spelen wordt ook steeds minder belangrijk. Een van de verschijnselen is daarom ook, dat er steeds minder Amerikaanse kranten in vreemde talen verschijnen. Rond de eeuwwisseling verschenen er in Minnesota, waar veel Scandinaviërs zijn neergestreken, tussen de 50 en 60 kranten in een vreemde taal. Het aan tal is thans op de vingers te tellen. De kranten in vreemde talen verdwe nen toen de emigranten „verdwenen". De kinderen van de emigranten zijn nauwelijks vrijwel onopgemerkt opge nomen in een nieuwe Amerikaanse cul tuur. Op het ogenblik is de blanke, Angelsaksische, protestantse bevolkings groep nog de grootste in Amerika. Daarna komen de Ieren en de Duitsers. Deze groepen zijn ook het langst in Amerika. De negerbevolking van de V.S. bedroeg ten tijde van de Amerikaanse revolutie ongeveer 20 procent van de totale be volking. Thans is hec 10,5 procent. Het percentage zal wel t.iissen 10 en 16 blij ven zweven, aangenomen dat er geen massa-immigratie meer plaats heeft. Zeventig procent van de Amerikanen leeft in de steden. In Nederland, België en Engeland ligt dit percentage hoger, aldus Scammon. Het gemiddelde Amerikaanse gezin bestaat uit vader, moeder en twee Kin deren, bezit een huis (met hypotheek) dat vijf kamers telt en in een ouiten- wijk ligt, heeft een auto, een televisie toestel, een radio, vele huishoudmachi- nes, een hond of kat en een grasmaaier met motor, Natuurlijk regende het tijdens de ver gadering kritieken op de gang van za ken. In hun radeloosheid zochten de schuldeisers naar mogelijkheden om toch nog aan hun trekken te komen. Zij be sloten proefprocessen te gaan voeren om te zien of de deelstaat Bremen niet verantwoordelijk kan worden ge steld voor de Borgward-schulden. Ten slotte, zo redeneert men, heeft de Se naat van Bremen aan het begin van dit jaar de Borgward-fabrieken in handen genomen. De officiële propaganda, die met advertenties werkte als: „Borgward bouwt verder" heeft velen er toe ge bracht toch weer zaken met het wankele bedrijf te doen, temeer daar de deelstaat Bremen garanties zei te zullen geven voor de Borgward-schulden Achteraf is dit allemaal anders en bleek dat de Bremense Senaat er bij voorbeeld niet aan dacht een pfennig uit te geven voor de eisen tot schade vergoeding, die de door het Borgward- faillissement gedupeerden indienden Ook spelen de schuldeisers met de ge dachte, het persoonlijke vermogen van de vroegere eigenaar Carl Borgward in het geding te brengen. En tenslotte heeft men het nog voorzien op het persoonlijke fortuin van dr. Semler, de man die in opdracht van de Senaat het bedrijf zou saneren, maar daarin Jammerlijk faalde. Voor de juristen is de hele zaak een aardig kluifje, want de verhoudingen in het concern zijn erg ingewikkeld. De firma Carl F. W. Borgward trad op als moederbedrijf voor de Goliath- fabriek, die onder andere de Hanza 1100 bouwde, en de Lloyd-fabrieken. Van deze bedrijven is alleen Lloyd voorspoedig in handen van Siemens overgegaan. Hoe de financiële verplichtingen van moeder Borgward en dochter Goliath precies liggen zal wellicht pas na veel juridische haarkloverij uitgemaakt kun nen worden. Indonesisch parlement verwerpt plan Luns Het Indonesische parlement heeft vanmorgen met algemene stemmen het door Nederland In de Algemene Verga dering der V.N. voorgebrachte voorstel tot internationalisatie van Westelijk Nieuw-Guinea verworpen. In de desbe treffende motie wordt de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, ervan beschuldigd, „het woord zelfsbeschikking te misbruiken". Voorts wordt in de motie een beroep gedaan op het Indonesische volk „gereed te zijn om West-Irian te bevrijden". Booreiland „Triton" binnengesleept Het booreiland „Triton", dat enige weken voor de kust bij Kijkduin naar olie heeft geboord, is gisteren wegge sleept. Begunstigd door mooi kalm weer trokken drie sleepboten met assistentie van enige bergingsvaartuigen het eiland naar Hoek van Holland, waar het om twaalf uur binnen de pieren kwam. Vandaar werd het eiland met 5 sleep boten naar de Eemhaven gesleept. NIEUWE UITGAVEN Het Bouwcentrum te Rotterdam deed een aardige brochure het licht zien: „Hoe onderhoud ik mijn huis?", waarin, geïllustreerd met tal van foto's, vele praktisch^ wenken worden gegeven met betrekking tot het onderwerp. Het boekje werd geschreven in opdracht van de NV Bouwfonds Ned. Gemeenten, de Stich ting Bouwcentrum, de Stichting Kath. Instituut voor Volkshuisvesting, het mi nisterie Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, de Nationale Woningraad en de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en werd samengesteld door P. J. van Bentum. In de kring van de vele „doe- het-zelf-ers" zal deze uitgave stellig een welkom onthaal vinden. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur run. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kcm- toomummers voor Admin. of RecL, want deze kunnen U met helpen. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT STILLE MARKT AMSTERDAM, 13 oktober. De activiteit is vanmiddag in alle hoeken van de internationale waarden minimaal geweest. De stemming waa verdeeld met geringe koersverschillen voor de hoofdfondsen naar beide rich tingen. In een ongeanimeerd Wall Street van gisteren noteerden aandelen Kon. Olie dollar lager, op de mislukte onder handelingen in Irak. Toch worden de aandelen Kon. Olie in Wall Street „ge tipt". Mede hierdoor viel er in Amster dam kooplust voor dit fonds te consta teren. Gedurende de officiële beure werden de aandelen verhandeld op lopend van f. 113.70 tot f. 114.30, tegen gisteren als slotkoers f. 113.40. Philips liep op van 1026 tot 1029 en avanceerde op die koers 5 punten. Unilever goed prijshoudend op 824, na een opening op 821%. Hoogovens stelden opnieuw teleur met een koersverlies van 5 punten op 785. De 23% lagere winst van het Aku- concern over de eerste 9 maanden van 1961, vergeleken met de overeenkomstige periode van 1960, had een lichte koers- druk voor de rayon-aandelen tot gevolg. Het verlies bedroeg ruim 3 punten b^| een notering op 390. De stemming in de scheepvaarthoek viel mee. Aandelen Van Ommeren liepen op van 328 tot rond de vorige slotkoers van 333. Scheepvaartunies verbeterden 2 punten tot 164. De cultures werden eerder iets lager afgedaan. In de Staats- fondsenhoek was de stemming prijs houdend. Ook in de lokale afdelingen was het zeer rustig met koersverschillen naar beide richtingen. Grootbanken onver anderd. BEURS VAN AMSTERDAM Vrijdag 13 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. "58 4%102% 101ft Ned '59 AM102ft 102ft Ned. '60-1 AM 102ft 102ft Ned. '60 II AM 102M 102ft Ned. '59 AM 100% 100% Ned. '60 AM 100% 100% Ned. '61 414 101H 100% Ned. *53 3% 97% 97% Ned. Grtb. obl. 3% 84 L Ned. '47 3% 94ft 94ft Ned. '51 3% 97% 97% Ned. '53 I-U 3% 9611 9611 Ned. '56 314 9511 95% Ned. '48 3% 91 90% Ned. bel. cert. 3% 90 90% Ned. '50 I-n 3y* 91 90% Ned. '54 I-H 3% 92% 92ft Ned. '55 I 3% 92% 92ft Ned. '55-11 3% 94 94% Ned. "37 3 93 Ned. Grtbk. Obi.'463 93% 93 ft Ned. doll. in. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 99% 99%GB Ned. 62-64 3 100 100 Indië *37 3 99% 99% Indlö *37 A 3 95% 95% Ned. won. bl. *57 6 109% 109ft Ned. won.bJ. *58 4% 101% 101ft ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 109 109% (Ter. HVA-miJ127 127 AK.U393% 388% Dell My cert145.60 146.70 Hoogovens cert790% 781% Philips gem. bez. 1024 1030 Unilever cert823 824 Dordtse Petr539 543 Kon. Petr. (50 f 20) 113.50 114 Hon. Amer. HJn 160% 161% Java China Paket 156% KI.M63.— 62.50 Kon. Ned. Stoomb.201 203 Kon. Paket Mi]157 156 Stoomvaart My Ned. 170% 171% Nievelt Goudr. cert. 162 GB 162 v. Ommeren cert. 333y4 330 Kon. Rott. Lloyd.... 155% 155% Ned. Scheepv. Unie 162% 164% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 8 96% idem '48 (3%) 96% R'dam '52-1 (4%) 100% 100% Id. id. *37 I-H (3%) 96% 97 Z.-Holland '55 4% 96% Bankwezen Bank N. Gem. *58 6% 105 105 id. NW.B '52 (4%) 100% 100% BVG rspbr f. 600 199 199 BVG rspbr. *52 145 145 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 105 104 A'dam '51 12%.. 89% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam'56 H 2% 88% 88% A'dam *56 m 2% 88% 88% Eindhoven *54 2% 83 83% Enschede *54 2% 82% 82B Den Haag *52 I 2% 92 Idem H 2%91% 91% R'dam '52 I 2% 93L 91% Idem II 2% 91% 91% Idem '57 2%97 96% Utrecht '52 2% 95% 95% Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% Zuid-HoUand '69 2% 103 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Robeco 248.50 248 Amst. Bank379% 380 Cultuurbank 30% 30% Holl. Bank Unle cert. 215 215% Ned. Handelmy315% 315% Rott. Bank 360 361 Twentsche Bank 309 309% Senembah400 400 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn075 677 Berkel's Patent (vj 307 303 Borsumy. 38 38% Calvé Delft cert. 781 782 Electrolasmy340 Kon. Pap. v. Gelder 363 362 Kon. Ned. Orofsm. 174 L 170 Holl. Constructie 442 440 L Ing. bur. 7. Bouwny v. 245 245 Internatlo 182% 183 Int. Kunatitoff. Ind. 75 74 v. Kempen en Begeer 125 125% Leidse Wolspinnerij 560 546 Müller en Co. NJB. 536 530 Ned. Kabelfabr. 595L 590 Philips pref293% 293 Rott. Droogdok My. 560 L 553 L Sikkens Groep 850 849 Ver. Touwfabrieken 348 Walvisvaart 98 98 Wemink's Betonmy. 196 195% Wilton Feyenoord 295 293 Van Wyk en Heringa 94% 94% Zaalberg 131 131% Mynbouw en petroleum Bill ton 2de r485% 488 Kon. Petr. (f. 20) 113.30 115.— Amerik. fondsen Canadian Paolflo R. 24% 24% Intern. Nickel81% 80% exd. Anaconda 50% 51% Bethlehem Steel.... 42% 41% Cities Service 51% 51% GeneraJ Motors 50ft 49 Cennecott 82% 82% Republic SteeJ 60 59% Shell Oil 37% 37% Union Pacific exd 30% Un. States Steel 80ii 80%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11