VOORSPOEDIG BEGIN VAN HET OVERLEG ENGELAND EN DE ZES Gromiko spreekt met Macmillan en Home Hagenaar overleden 11a ongeluk te Voorschoten Na maanden blij einde van een huwelijksdrama MM Frans formalisme: sta-in-de-weg Heath hield uitstekende rede Koningin bij opening van nieuw studiocomplex van Wereldomroep Ulbriclit wordt verheerlijkt Per helikopter naar vrijheid Onderduikperiode nu beëindigd Grondwet voor een vrij Tibet H Wordt kouder Dieet-Spreekuur verstopping woonboot 't' DANSEN WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 (Van onze Brusselse correspondent, thans in Parijs) „Uitstekend", „oprecht", „duidelijk", „een hechte basis voor onderhandelingen", dat waren de kwalificaties, welke men gistermiddag kon vernemen uit de monden van de leden van de delegaties van de Zes, die in Parijs in de Klokzaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay waren bijeengekomen om Engelands woordvoerder, de „right honourable" Edward Heath, de positie van zijn land te horen uiteenzetten. Het was overigens jammer, dat de Zes op diezelfde bijeenkomst niet, wat betreft de kwestie van de procedure, eindelijk eens tot een besluit zijn gekomen, zodat ze tegenover de Engelsen als eenheid konden optreden: weer is de beslissing van het al of niet benoemen van een voorzitter, die de onderhandelingen met Engeland zal leiden, uitgesteld, ditmaal tot 7 november a.s. Drie problemen Het Is, zoals de laatste tijd steeds weer, het Franse formalisme en de zucht tot het rekken van de onderhandelingen geweest, die er oorzaak van waren dat men gisteren geen beslissing heeft kun nen nemen. De Benelux-landen en Duitsland zijn het eigenlijk wel eens over het uitroepen van een „motorische" voorzitter en zij denken daarbij aan de Belgische vice-premier Paul-Henri Spaak. De Fransen willen een roule rend voorzitterschap, omdat ze dan zelf ook telkens aan de beurt komen. Italië weifelt, zoals altijd. De kwestie moet dus nog in Brussel worden geregeld. Wel is vastgesteld, dat de onderhande lingen met Engeland in ieder geval in Brussel zullen plaatsvinden. Er zal daar een permanent gemeenschappelijk se cretariaat worden ingesteld en het zijn weer de praktische Engelsen geweest, die met nadruk hebben verklaard, dat zij begrijpen dat de normale werkzaamhe den van de EEG in niet vertraagd tempo moeten doorgaan en dat zij bereid zijn zich daarnaar in alle opzichten te schik ken. De verklaring van Heath is nogal lang geweest, doch ze was duidelijk en helder en ze het nauwelijks ruimte voor vragen. Vandaar ook dat de Parijse be sprekingen niet, zoals aanvankelijk voorzien, twee dagen in beslag hebben genomen, maar alléén dinsdag hebben geduurd ENKHUIZEN WEERT BROMFIETSEN In de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad te Enkhuizen heb ben de vroede vaderen van deze ge meente van gedachten gewisseld over een aantal verkeersmaatregelen, tot het nemen waarvan door het college van B. en W. diverse voorstellen bij de raad waren ingediend. Een van de behandelde voorstellen behelsde het in één richting gesloten verklaren voor bromfietsen van de Hoofdstraat en wel gedurende de za terdagen en de zondagen van 15.00 tot 23.00 uur en op de werkdagen van 19.00 tot 23.00 uur. De raad besloot hiertoe en ging zelfs een stapje verder: de Hoofdstraat zal gedurende deze uren in beide richtingen voor bromfietsen ge sloten zijn. Wat Heath zei Heath heeft er in de eerste plaats de nadruk op gelegd dat Engeland in alle opzichten een loyaal lid van de Europese Economische Gemeenschap wil worden. Engeland heeft ook het vaste voorne men op een maximale manier zijn rol te spelen in de instellingen, opgericht op grond van het Verdrag van Rome en in de verdere ontwikkeling van de EEG. Daarmede is dus vastgelegd, dat Enge land in het Europese parlement, in de Raad van ministers en in andere orga nen zich als volwaardig lid zal gedragen. De Engelse woordvoerder heeft ook ver klaard dat Engeland te zijner tijd wil onderhandelen over het toetreden tot Euratom en tot de Kolen- en Staalge meenschap, zodra het officieel zal zjjn toegetreden tot de EEG. Natuurlijk heeft Heath de drie Engel se problemen ter sprake gebracht: de handel met de landen van het Gemene best, de Engelse landbouw en de Euro pese vrijhandelsassociatie (EVA). Enge land meent dat deze problemen een on derwerp kunnen uitmaken van protocol len, zonder dat wijzigingen moeten wor den aangebracht in de artikelen van het Verdrag van Rome, zoals dit tot op de huidige dag van kracht is. Dat sluit niet uit, dat er zich een herziening van bepaalde artikelen zal opdringen na het toetreden van nieuwe leden. Engeland heeft gisteren in Parijs een gebaar gemaakt, waaraan vele EEG- landen een voorbeeld kunnen nemen: de rede van Heath was voor de journa listen niet alleen in de originele Engelse tekst beschikbaar, maar ook in het Duits, het Frans, het Italiaans en het Nederlands, de officiële talen van de EEG! En het laatste woord van gisteren kwam toe aan Paul-Henri Spaak, die zich liet ontvallen: „Ik ben er van over tuigd dat de EEG van de zeven efficiën ter en sneller zal werken dan die van de Zes". Amerikaans plan voor enorm ruimteschip Deskundigen op het gebied van de ruimtevaart bespreken tijdens een con gres van de Amerikaanse rakecvereni- ging, dat deze week in New York wordt gehouden, de mogelijkheid van het bou wen van een ruimtevaartuig ter grootte van een slagschip en met een gewicht van bijna 50.000 ten. Een ruimtevaartuig van deze omvang zou, bij de huidige stand van de ontwik keling van de raketaandrijving, nodig zijn voor een reis naar Mars. De be manning zou uit ongeveer vijftig kop pen bestaan. Een functionaris van een Amerikaan se vliegtuigenfabriek noemde het bou wen van een dergelijk vaartuig technisch mogelijk. Engeland solidair met V.S. (Van onze Londense correspondent) Gromiko, de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, is na zijn korte oponthoud in Lon den, waar hij gesprekken heeft ge voerd met premier Macmillan en Lord Home, vandaag naar Moskou teruggekeerd. Gromiko had In de kabinetzaal van Admiralty House dat het in verbou wing zijnde Downingstreet 10 tijdelijk vervangt gistermiddag gedurende an derhalf uur een bespreking met Mac millan en Lord Home, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken. Na afloop dineerde Gromiko by Lord Home in diens ambtswoning in Carlton House Gardens. Op het menu stond door Home zei geschoten eend. Gromiko's bezoek daar duurde twee uur. De gesprekken gingen uitsluitend over Duitsland en Berlijn, maar er werden daarbij geen nieuwe punten aangeroerd. Macmillan sprak de hoop uit dat deze „nuttige gedachtewisselingen" zullen worden voortgezet. Ook Gromiko noem de het- gesprek nuttig en „zeer interes sant". De stemming aan beide kanten was: „laat ons verder praten". De dis cussies waren soms zo levend g, dat De leider van de Oostduitse com munistische partij, Ulbricht, is de laatste tijd het onderwerp van een persoonsverheerlijking zoals slechts uit de tijd van Stalin bekend is. Volgens een besluit van de leiding van de communistische jeugdorgani satie „Jonge Pionieren" moeten in alle afdelingen ereplaatsen voor Ul bricht worden opgericht. Van de kin deren wordt geëist dat onder hun persoonlijke bezittingen in de afde lingen een foto van Ulbricht is. Zij moeten ervan doordrongen worden dat Ulbricht reeds als kind aan de klassenstrijd heeft meegedaan en dat hij zich „rusteloos aan de schep ping van de eerste Duitse vredes- staat" heeft gewijd. Cubanen mogen niet te lang van huis Cubanen die, niet op een rege- ringsmissie, 29 dagen doorbrengen in de Verenigde Staten, 60 dagen in een ander Amerikaans land of 90 dagen in Europa, zullen worden beschouwd als hebbende het land verlaten, al dus heeft het ministerie van Binnen landse Zaken in Havanna meege deeld. Hun bezittingen zullen in dat ge val worden gekonfiskeerd. Personen die deze eigendommen verbergen zullen worden vervolgd. Gromiko zyn Russisch vergat en En gels sprak. De bespreking heeft op Gromiko's verzoek plaats gevonden. Gromiko bracht Macmillan de persoonlijke „har telijke groeten" over van premier Chroesjtsjow. De Britse premier gaf Gromiko bij diens vertrek een derge lijke vriendelijke boodschap mee voor de Russische leider. Indien Gromiko gehoopt mocht heb ben een wig te drijven tussen de Ver enigde Staten en Engeland, kwam hij bedrogen uit. Macmillan maakte hem duidelijk dat de Britse regering i-izake Berlijn volkomen achter de Verenigde Staten staat. Hy waarschuwde Gromi ko voor het gevaar dat zou ontstaan, indien de Sowjet-Unie de Westelijke toegang tot Berlijn zou aantasten. De sfeer van het gesprek was „ernstig en hoffelijk". De Koningin heeft vanochtend in Hil versum de officiële opening bijgewoond van het nieuwe studio- en kantoorge bouw van de Wereldomroep. Op het studioplein, waar zich meer dan 200 genodigden hadden verzameld, werd het woord gevoerd door de voor zitter van de Stichting Radio Neder land Wereldomroep, mr. A. J. d'Ailly, Weer zijn gisteren Oostduitse vluch telingen van de Westberlynse enclave Steinstücken in Oost-Duitsland naar West-Berlijn gebracht. De vluchtelingen, vier jonge mensen, werden vervoerd met een hefscliroefvliegtuig van het Ameri kaanse leger. Dit is de derde keer dat het Amerikaanse leger vluchtelingen vanW Steinstücken naar West-Berlijn heeft overgebracht. De vorige malen werden twaalf mensen vervoerd. Volgens de bewoners van Steinstücken gaat het om personen die de enclave door de prikkeldraadversperringen wisten te bereiken. Tijdens de overbrenging van de vier vluchtelingen moest de Ameri kaanse helikopter over ruim anderhalve kilometer Oostduits gebied vliegen. Twee jongens en een meisje van 16 en 17 jaar zijn er maandagnacht in ge slaagd met een snelvarende reddingboot vanuit Wildau nabij Köningswusterhau- sen, naar West-Berlijn te ontkomen. De nachtelijke tocht duurde ruim twee uur. Zij werden tevergeefs achtervolgd door drie patrouillevaartuigen van de Oost duitse grenspolitie, die verscheidene scho ten loste zonder evenwel doel te treffen. Gisteravond zijn drie jongeren over de rivier de Spree naar West-Berlijn ge zwommen. Hoewel de Oostberlijnse po litie het vuur op hen opende, wisten zij ongedeerd de overkant van de rivier te bereiken. Kinderen Nederlands opgevoed correspondent) Door een arrest van het Gerechtshof in Den Haag, dat ingaat tegen een in Londen uitgesproken echtscheidingsvonnis kan een in Denemarken geboren mevrouw uit de omgeving van Leiden haar twee zoons bij zich houden, terwijl Nederlandse voogdij-instanties deze zaak onder de loep nemen. Nadat de Haagse rechtbank in eerste aanleg de twee kinderen op grond van het Engelse vonnis toewees aan de vader, een Engelse officier, die voor de echt scheiding in Kenia gestationeerd was, dook de moeder met de twee zoons onder Door het arrest van het Hof is aan deze onderduikperiode, die meer dan twee maanden heeft geduurd, een eind gekomen. 1 die er de nadruk op legde, dat de We- reldomroep de wonderen der techniek gebruikt, deze met geest vervult en zich richt naar alle windstreken om Neder lands boodschap van vrede en vriend schap, van Nederlands denken en kun nen aan alle volkeren ter wereld te brengen. De directeur van de Wereldomroep, drs. L .F. Tijmstra kondigde een nieu we taak van zijn organisatie aan, name lijk een internationaal Europees actua liteitenprogramma. Tot nu toe werden door buitenlandse stations incidenteel uitzendingen van de Wereldomroep ge- relayeerd. Om dit permanent te krijgen, heeft men nu de oplossing gezocht in een internationaal Europees actualitei tenprogramma, waaraan corresponden ten van de Wereldomroep uit vrijwel alle europese landen medewerken. Door internationalisering van de in houd hoopt men voldoende belangstel ling in de vreemde te kunnen wekken. De relaisdienst zal gericht zijn op de Verenigde Staten en Latijns-Amerika. Ruim 50 stations over geheel de Ver enigde Staten zullen tweemaal per week de „European Review" uitzenden. Zo hebben zich in totaal 11 miljoen luisteraars gevoegd bij de luisterkring van de Wereldomroep. Op 1 mei van dit jaar bepaalde de Engelse rechter dat de twee zoons bij de vader zouden blijven, terwijl het 9-jarige dochtertje aan haar moeder werd toe gewezen. Daarna verzette de moeder zich met hand en tand tegen het vertrek van haar zoons. Zij smokkelde haar drie kinderen op haar Deense paspoort uit Kenia nadat de vader geweigerd had de paspoorten van de kinderen af te geven. Op zijn beurt maakte de Engelse of ficier een kort geding aanhangig by de Haagse rechtbank om op grond van het Engelse echtscheidingsvonnis zijn twee zoons by zich terug te krijgen. De Haagse rechtbank wees de eis van de vader toe en toen achtte de moeder het tijdstip gekomen om met haar kin deren onder te duiken. Aan deze moei lijke periode is thans een eind geko men door het arrest van het Haagse Hof: de moeder en naar kinderen zijn weer terug in hun villa. Mr. J. van der Plas de Haagse advo caat, die in hoger beroep voor de moeder gepleit heeft, noemde het arrest van het Hof belangwekkand en principieel. Het Hof heeft de voogdij van de vader niet aangetast, maar daarnaast uitgemaakt, dat het land van feitelijk verblijf maat regelen tot bescherming van de belan gen van de kinderen kan treffen. Gisteravond omstreeks kwart voor elf is de 26-jarige motorrijder W. Bergema uit Den Haag op de Rijksweg 4 nabij de autosloperij van De Graaf onder de gemeente Voorschoten bij het inhalen van een vrachtauto, in volle vaart tegen een hem tegemoet komende perso nenauto opgebotst. Via de motorkap en het dak van de auto belandde de motorrijder een tiental meters verder op de straat, waar hij zeer zwaar gewond bleef liggen. In zorgwekkende toestand werd hij overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, waar hij vanmorgen vroeg aan zijn ver wondingen bezweek. (Foto L.D./Holvast) Koerdenpartij in Irak ontbonden De Koerdistaanse democratische par tij onder leiding van Moella Moestafa Barzani, die ook de leider geweest zou zijn van de mislukte Koerdenopstand van vorige maand in noord-Irak, is of ficieel ontbonden. Een rechtbank in Bagdad heeft voorts de confiscatie ge last van alle eigendommen van de par tij. Waar Barzani zich bevindt is nog steeds niet bekend. Hij zou gewond en ondergedoken zijn. In zijn pleidooi betoogde de advocaat o.m. dat deze zaak zich niet leent voor een kort geding. Het gaat om kinderen die in Nederlandse styl zyn opgevoed, Nederlandse scholen bezoeken en Neder landse maatstaven te worden aangelegd. Deze Stelling is thans door het Hof aanvaard en dat betekende het gelukki ge einde van dit huwelijksdrama door de moeder, die zich nu niet meer be hoeft te verbergen en wier kinderen thans weer terug zijn op hun scholen, nadat velen zich al afgevraagd had den waarom zij opeens niet meer op school verschenen trale Aalsmeerse Velling G.A. Gerbera per stuk 50-71. Bouvardla 30-45, Calla 45- 70, Clematis 30-54, Chrysanten gr.bl. 35- MARKTBERICHTEN AALSMEER, 10 oktober. C.V. Cen- - - Gerbera Calla 45- 48, id. kl.bï. 20-30, Amaryliis pergkelk 40- 65. Fresia per bos 55-71, Cyclamen 30-44, Iris 45-75, Ornithogalum 40-68, Anjers: per stuk rood 8-20, roze 8-20, wit 6-15, Orchid Beauty 20-35. Rozen: Roselandia 7-16, Parel van Aalsmeer 7-16. Geh Duis- berg 12-26. Pechtold 6-15, Towny Gold 8- 18. Mad. Ofman 10-19, Baccarat 35-61, Montezuma 10-22, Floriade 10-23. New Yorker 12-25, Carol 7-18, Garnette 6-17 Pink Sensation 30-50, Sweetheart 6-14! Nymph 25-43. KATWIJK AAN DEN RIJN, 10 Oktober. Groenteveiling: waspeen per kist Al 3.00-5.30, A2 2.00-6.00, BI 4.60-6.40, B2 1.90-2.20, C2 2.40, bloemkool per 100 st. Al 42.00-48.00, A2 12.00-23.00, BI 18.00- 31.00, B2 12.00-24.00, Cl 24.00. prinsessen- bonen 62.00-79.00, andijvie 9.00-14.00, prei 15.00-23.00. groene kool 8.00-12.00, spina zie 16.00, bospeen per 100 bos 15.00-41.00 uien per kist 2.70, sla per 100 stuks 18.00 19.00, peterselie per 100 bos 3.00-4.20 krulpeterselie per 100 bos 6,10-6.70. selde rie per 100 bos 6.10-6.30. Aanvoeren: waspeen 42.000 kg, waarvan 15.000 kg voor export werd verkocht: bloemkool 4.000 stuks. RIJNSBURG, 10 oktober. Bloemen veiling Flora. Troschrysanten: Filmster 55-60, Shirley wit 65-75, New Princess 115, Suzy 41-50, White Hope 65-70, Chatsworth 45-60, Horwood 60-70, Marianne 41-45, De Dalai Lama van Tibet, die na zRn vlucht in maart 1959 voor de commu- nistisch-Chinese troepen in India in ballingschap leeft, heeft door een daar voor ingestelde speciale commissie een ontwerp-grondwet laten opstellen voor een „vry en democratisch Tibet". Dit ontwerp, dat inmiddels gereed is geko men, zal worden voorgelegd aan een binnenkort te houderr bijeenkomst van in India wonende Tibetanen. Volgens deze ontwerp-grondwet zal Tibet een constitutionele democratische regering krijgen, gebaseerd op boed dhistische leerstellingen. De regering zal bestaan uit een uitvoerende raad voor godsdienstige en politieke zaken, waar van de Dalai Lama en zyn benoemde kabinet deel zullen uitmaken, verder een gekozen parlement van één Kamer en een door de Dalaj Lama te benoemen onafhankelijke rechterlijke macht. De Dalai Lama zal de hoogste uitvoe rende macht zijn, doch uit zijn bevoegd heden kunnen worden ontzet in het hoogste staatsbelang na In de grondwet vast te leggen wetgevende en gerechte lijke procedures. Hoewel de regering van India alle po gingen van Tibetanen om in India een „regering-in-ballingschap" te vormen heeft ontraden, zien waarnemers in de plannen van de Dalai Lama een eerste stap in de richting van de vorming van een dergelijke regering. De Dalai Lama heeft na zyn vlucht altijd het stand punt ingenomen dat Tibet een onaf hankelijk land is en dat de communis- tisch-Chinese bezetting tegen de wil van de meerderheid der Tibetaanse bevol king heeft plaatsgehad. ISRAEL BOUWT STUWDAM BIJ DODE ZEE Bij de Dode Zee In Zuid-Israël zullen een stuwdam van 55 kilometer lengte en een groot verdampingsmeer worden aangelegd als onderdeel van een plan voor ontwikkeling van de chemische industrie waarin ook buitenlandse be leggers een grote rol zullen spelen. De stuwdam, aan de bouw waarvan men begin volgend jaar hoopt te begin nen, zal bestaan uit steen en zand met een deklaag van klei en zal een hon derd vierkante kilometer land ten zui den van de Dode Zee in een verdam pingsmeer voor de winning van minera len doen veranderen, met name voor de produktie van potas. In het grote plan is verder de bouw van een viertal fa brieken begrepen voor de produktie van potas en andere chemicaliën. Trekker met 17 ton flessen gekanteld Door tot nu toe onbekende oorzaak is vanochtend omstreeks 5 uur een trekker met oplegger bij het verkeers plein Ouderijn in Utrecht gekanteld. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De ravage was evenwel niet te overzien. De trekker bestond namelijk uit bijna 17 ton lege flessen. De Utrecht se politie heeft de baan op dit drukke verkeersplein schoongemaakt en de glas scherven verwijderd. Physalis 75-80, per bos, Half grote Chry- ™nten.i, «£ve&n Bush 16"18> Southern ars ^"23!, diplomaat 27-30. Bornholm 28-30, Regalia 18-20, Medaillon 20-22, Me daillon 22-24, Jacob Marls 28 per stuk. WOERDEN, 11 oktober. Kaasmarkt. ^o!J0or.J3£ Pfrhjen Noteringen: le kw. 12 fowD f 2.15-2.23. extra kwal. tot f 2.50. Handel goed. Koop nu een heerlijk warme wollen deken, een plaid of een nylon terlenkadeken. Een sieraad op Uw bed, een weldaad voor Uw lichaam l Kom eens kijken bij De diëtiste van het Groene Kruis houdt iedere eerste en derde dinsdag van de maand, van 10 tot 11 uur spreekuur voor dieetpatiënten, in het Groene Kruisgebouw te Lei den, Middelweg 38. Verwijsbriefje van behande lende arts is noodzakelijk. ADVIES IS KOSTELOOS. ANTIEKE MEUBELEN Kabinetten, commodes, ma honie, ronde tafels, stoelen, canapé's. Mogen beschadigd zijn, ook wurmgaatjes geen bezwaar. Br. bureau van dit blad onder no. 31922. ADVERTEER regelmatig in het LEIDSCH DAGBLAD üt MEEST gelezen krant van Leiden en Omstreken U kunt nu zonder moeite afkomen van Zó kunt u deze lastige en on gezonde kwaal op eenvoudige wUze kwijtraken: Neem eerst een week elke avond twee CARTERS pilletjes - 2e week elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want CARTERS pilletjes zorgen voor de gal toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en do darmen te ontlasten: ze maken boven dien dat de Ingewanden daar na op eigen kracht regelma tig blijven werken. Zó helpen CARTERS pilletjes u van hardlijvigheid af, u is een ander mens. Per flacon f 1.35. TE KOOP GEVRAAGD aan of bij een van de plassen. Brieven aan het bureau va' dit blad onder no. 8086a. ELKE DONDERDAG in „DEN BURCHT", m.m.v. THE BLUE ROCKING STARS. VOOR GOEDE kapokmatrassen v. d. BERG'S beddenmakery Volmolengracht 17, tel. 25502

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9