Macmillan reorganiseert de Britse regeringsploeg Schudt Poolse trainer onze atletiek wakker? Maudling verhuist van Handel naar Koloniën Met Belgradoop achtergrond... Maand proeftijd iOSRAM Glianese cadetten naar Sowjet-Unie DEMONSTRATIEVE MANOEUVRES IN OOST-DUITSLAND Vlaamse mars naar Brussel Russisch protest bij Argentinië Geen Britse troepen meer in Koeweit Macleod voorzitter van de partij in de plaats van Butler UVS oefent tegen Gouda HYS wacht druk seizoen Oncrericht 1 maart 1860 Woensdag 11 oktober 1961 Vierde blad no. 30474 Dc beroemde Poolse Atletiek- coach Jan Mulak komt eind okto ber naar Nederland en dat bete kent misschien de eerste stap naar het herstel van de atletiek in Nederland. CHARLES GAAT WEER VOOR BRITSE CLUB SPELEN John Charles, de mldvoor van Wales, die op het ogenblik de kleuren verdedigt van de Italiaanse club Juventus, zal na afloop van dit seizoen weer voor een Britse club gaan spelen. Charles ver klaarde dit gisteren te Londen, waar hij arriveerde op doorreis naar Cardiff. RJj zal in deze laatste stad zaterdag voor Wales uitkomen in de wedstrijd tegen Engeland. Advertentie Jan Mulak verklaarde in e interview in Warschau dat hij op uitnodiging van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie een maand in Nederland zal blijven. Hij zal zich van de plaatselijke ver houdingen op de hoogte stellen, de. con dities bepraten met de KNAU-leiding en de mogelijkheden bezien om te komen tot een samenwerking in Nederland. Aan het einde van de maand november zal Jan Mulak na deze proeftijd aan de KNAU zijn definitieve beslis sing meedelen, terwijl de Nederlandse atletiekwereld zich dan ook een mening heeft kunnen vormen over de Poolse coach, voor wie de plannen al gereed liggen om hem in zo kort mogelijke tijd vertrouwd te maken met de Nederlandse atletiekproblemen. De betaalde kracht van het uniebe- stuur Jaap Noordijk, zal hem namelijk in een auto door Nederland rijden, zodat Mulak de topatleten, het jonge talent, de mogelijkheden tot training enz. in ogen schouw kan nemen. Drie jaar In Poolse kringen is men van mening, dat Jan Mulak hoogstwaarschijnlijk de voorstellen van de KNAU zal accepteren om de komende drie jaren de atletiek in Nederland op een hoger peil te brengen, waarbij natuurlijk de voorbereidingen van Belgrado-1962 en de Olympische Spelen in Tokio niet zullen worden ver geten. Vierhonderd Ghanese cadetten zullen in de Sowjet-Unie hun opleiding voor officier voltooien, aldus heeft de minis ter van Voorlichting van Ghana, Ta- wiah Oedamafio, meegedeeld. Zo nodig zullen nog meer cadetten volgen. De minister leverde commentaar op een Engels krantebericht als zou pre sident Nkroemah aanvankelijk nebben besloten 300 cadetten naar de Sowjet- Unie te zenden. Later zou hij echter hebben besloten slechts 20 cadetten een opleiding in de Sowjet-Unie te laten vol gen. Minister Oedamafio verklaarde voorts dat geen uitwijzingsbevel is uitgevaar digd tegen mevrouw Peggy Appiah, de echtgenote van de plaatsvervangend lei der van de oppositie Joe Appiah en een dochter van Sir Stafford Cripps. Maar gesteld dat een dergelijk bevel was uit gevaardigd dan is het niet ingetrokken wegens de reactie in Engeland of el ders. (Van onze correspondent in Bonn) De grootscheepse manoeuvres van de landen van het Warschau-pact in Oost- Duitsland zijn niets anders dan een ver sluierde mobilisatie aldus een woord voerder van het Westduitse ministerie van Defensie in Bonn. Met als voor wendsel het houden van manoeuvres stroomt Russisch, Tsjechisch en Pools militair materiaal en personeel Oost- Duitsland binnen. Het gaat hier kennelijk om een de monstratie van sterkte, om een opzet telijke verscherping van de zenuwen oorlog tussen Oost en West, aldus de woordvoerder, die de journalisten nog in verwarring bracht met de uitdruk king „territion". Met deze lievelingsterm van minister Strauss, die ontleend is aan het middeleeuwse reoht en die be tekent: het tonen van dë folterwerk- tuigen, meent hij de gebeurtenissen in Oost-Duitsland het best te typeren. De Westduitse woordvoerder zei ver der dat Russische troepen, die aan de manoeuvres deelnemen zijn uitgerust met atoomraketten; 22 divisies staan in totaal in het veld. Afgezien van de kern wapens blijken de Oostelijke troepen versterkt te zijn tot 20 pet. boven de normale sterkte. Volgens een bericht van het persbureau United Press Interna tional beschikken de Russen en de Oost- duiitsers samen over 10.000 tanks, afge zien nog van een groot aantal reserve tanks. Indertijd heeft de Russische regering geprotesteerd tegen manoeuvres van de NAVO in Turkije. De Bondsregering is op dit moment echter nog niet van plan op de manoeuvres in. Oost-Duitsland eveneens met een protest te reageren. Men moet daarbij niet uit het oog ver liezen, dat het Westduitse leger sinds korte tijd op volle sterkte gebracht is, Westberlijnse politie onvoldoende bewapend? Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, Lincoln White, heeft gisteren tij dens een persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten verzoeken om nieuwe uitrusting voor de Westberlijnse politie „in welwillende overwegirig" zullen ne men. Hij zei dat de VS de Westberlijnse politie onlangs hebben uitgerust met M-l geweren. De woordvoerder gaf commentaar op de verklaring van burgemeester Brandt, dat hij met de Westelijke geallieerde autoriteiten zou bespreken of de West berlijnse politie wel voldoende bewa pend is om zich met de Oostberlijnse bewakers te kunnen meten. Hy zei niets te weten van een verzoek van het West- berlynse stadsbestuur om aanvullende wapens of uitrusting. Advertentie Bij Rhenmatische Pl]n veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale, zouten hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die dan ook niet de pynen meer, die U nu dag en nacht kwellen. hetgeen een versterking inhoudt van ruim 20 pet. De 20 pet. grotere sterkte van de troepenformaties aan de ooste- lyke kant van het IJzeren Gordijn kun nen daarom moeilyk als een eenzydige, dreigende verhoging van de militaire paraatheid worden opgevat. (Van onze Brusselse correspondent) Burgemeesters en wethouders van Brussel hebben er in toegestemd dat de z.g. Vlaamse mars naar Brussel 22 ok tober zal plaats vinden en dat er in Brussel betogingen mogen worden ge houden. Het ligt in de bedoeling dat uit alle Vlaamse steden betogers naar de hoofd stad zullen komen om daar te getuigen van hun gehechtheid aan de Neder landse taal. De gryze Bard Emile Hulle- broeck heeft het manifest geschreven om op te wekken voor deze tocht naar Brussel. Daarin noemt hij deze tocht „een ernstige waarschuwing voor de machthebbers, een waarschuwing om aan te tonen dat het Vlaamse volk het hartgrondig beu is nog verder onder drukt, beledigd en te kort gedaan te worden" Volgens Hullebroeck moet de mars ondubbelzinnig aantonen wat de Vla mingen wensen: dat de Vlaamse rand gemeenten van Brussel Vlaams moeten blijven, dat het onderwys in Brussel evenwaardig moet zyn in beide lands talen, dat de Frans-taligen, wanneer ztf op Vlaams gebied gaan wonen, zich vol ledig dienen aan te passen aan de om standigheden waarin zy leven en dat zy geen dwaze aanspraken op taalge bied moeten hebben. Er bestaat by de Vlamingen voor de betoging een overweldigende belangstel ling. In vrijwel alle Vlaamse gemeen schappen zyn actie-comité's opgericht, die het transport van hun aanhangers naar de hoofdstad zullen organiseren. De nationale Belgische spoorwegen heb ben de deelnemers zelfs reeds een kor ting van 50 procent op de reiskosten toegezegd. Men verwacht enige hon derdduizend betogers. Advertentie. Het Sowjefcrussische ministerie van buitenlandse Zaken heeft gisteren met klem geprotesteerd tegen de herhaalde „bandietenovervallen" op de Russische ambassade in Buenos Aires, zo heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. Volgens het protest is het ambassade gebouw op 26 juli en 29 september met stenen en zelfgemaakte brandbommen bestookt, waardoor ruiten werden inge gooid en een deur in brand geraakte. De Russische regering eist van Argen tinië dat onverwyld doeltreffende maat regelen worden getroffen om de veilig heid van de ambassade te verzekeren. De Engelse troepen zyn nu geheel uit Koeweit teruggetrokken, aldus heeft Sjeik Moebarak Abdoella Aljabir Alga- sobah, ondercommandant van het leger, gisteren in een radio-uitzending bekend gemaakt. De Engelsen die sedert juli op verzoek van de sjeik van Koeweit in het land verbleven, zyn nu vervangen door troepen van de Arabische Liga. huis beloond met een dikke zoen.' De bruidegom, bekend speler uit het eerste elftal van Ajax en het Nederlands elftal, keek goedkeu rend toe. (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan heeft om praktische en politieke redenen zijn kabinet gereorganiseerd. Dergelijke verschuivingen behoren overigens tot zijn gebruikelijke methode om de regeringsploeg voor oudbakken heid te behoeden en zo efficient mogelijk te maken. Maandag was hier over al het een en ander uitgelekt, zodat men al wist dat Macleod de kleine dappere minister van koloniën, die het de laatste tijd, nu de dingen in Afrika tegenliepen, zo zwaar te verduren heeft gehad voorzitter van de conservatieve partij zou worden ter vervanging van Richard Butler. Deze minister van Binnenlandse Zaken nam teveel hooi op zijn vork, toen hij destijds bij het aftreden van Anthony Eden als troostprijs zijn tegenwoordige functies kreeg toegeworpen, omdat hij geen premier werd. Vandaar dat Macleod het leiderschap van het Lagerhuis van Butler overneemt. De leider van het Lagerhuis is de man, die namens de regering verantwoordelijk is voor de vlotte afwer king van het regeringsprogramma. Deze verschuiving, welke allerminst toevallig wordt aangekondigd even voor dat in Brighton het scherm van het jaarlijkse Tory-congres opgaat, heeft vooral een party politieke betekenis. But lers positie in het Lagerhuis is verzwakt en die van Macleod versterkt. Beiden hebben een belangryk deel van de frac tie en de party tegen zich wegens hun al te liberale opvattingen. Butler in verband met de strafwetgeving hy is by de toenemende gewelddaden tegen wederinvoering van de lyfstraffen en Macleod omdat hij door zyn sterk voor uitstrevend beleid in Afrika de Euro pese kolonisten tegen zich in het har nas joeg en het thans in Kenia en Noord-Rhodesië inheemsen noch blan ken naar de zin kan maken. De 47-jari- ge Macleod, die al Jarenlang als de „coming man" onder de conservatieven wordt beschouwd en in wie velen een mogeiyke toekomstige premier zien, krygt er ook nog de functie van minis ter van Voorlichting bij, welke verborgen is onder de weidse, doch tegenwoordig niets meer zeggende naam van kanselier van het Hertogdom Lancaster, een titel welke dient voor manusje van alles in het kabinet. De benoeming van de tomeloos ener gieke Macleod tot voorzitter van de con servatieve party is tevens een antwoord op de politieke herleving van de opposi tie. Gaitskell, die een grote triomf heeft behaald op zijn eigen partycongres in Blackpool, is thans een factor, waarmee de conservatieven by de eerstvolgende algemene verkiezingen, welke binnen 2 jaar moeten plaatsvinden, terdege reke ning zullen moeten houden. Macleod maakte voor het eerst naam toen hU onder Butler achter de schermen de conservatieve herrijzenis van tien jaar geleden hielp voorbereiden. Hy is bui tengewoon helder van geest en zyn karakter is volkomen integer. Aceenten verlegd Of Butler, die minister van Binnen landse Zaken blyft, waaronder in Enge land justitie valt, zal zwichten voer de op hem uitgeoefende Tory-druk om in elk geval de middeleeuwse ranselroede weer in te voeren, dient te worden afge wacht. Butler zei onlangs, dat hij niet tegen stokslagen voor jengens thuis of op school is, maar deze methode als gevolg van een juridisch vonnis onaan vaardbaar acht. Maar zyn humanitaire houding heeft hem de centrale positie" in de party gekost. Deze betekende veel voor hem, want toen hy party voor zitter werd verklaarde hy dat zyn harte- wesis, welke hy jarenlang had gekoes terd, in vervulling was gegaan. Maar de zaken liepen niet helemaal goed, noch wat betreft de parlementaire werkzaamhe den noch in het partybeheer. Om al deze redenen heeft Butler twee van zyn drie functies moeten op geven. Dit betekent echter weer niet dat hy weggerangeerd zou zyn. Alleen de accenten zyn verlegd. De gladde, handige Butler, een midden-vyftiger, is naast Macmillan nog altyd de belang- rykste figuur in het kabinet. Hij was en blyft plaatsvervangend premier en krygt nu meer tyd om Macmillan wer- kelyk bij te staan. Butler wordt name lijk de leider van de groep van minis ters, die betrokken zyn bij de komende onderhandelingen over Engelands even tuele toetreding tot de EEG. Twee ministers aan Financiën Als minister van Koloniën wordt Macleod opgevolgd door de 44-jarige Reginald Maudling, die zyn sporen heeft verdiend als minister van Handel en op het vasteland, sinds enkele jaren gele den het geharrewar over de Euromarkt begon, geen onbekende is.Hy wordt op gevolgd door Frederic Erroll, de ender minister van Handel. Macmillan heeft verder speciaal zowel het departement van Buitenlandse Zaken als dat van Financiën versterkt. Aan het Foreign Office komt een extra onderminister, nameiyk de graaf van Dundee, terwijl Henry Brooke, de minister van woning bouw en minister voor Wales, aan Sel- wyn Lloyd, de kanselier van de schat kist, wordt toegevoegd als belangrijkste tweede minister en betaalmeester-gene raal. Dit is de eerste maal in de geschie denis van de Britse „Treasury", zoals het departement van Financiën heet, dat dit door twee ministers in het kernkabinet wordt vertegenwoordigd Sel- wyn Lloyd zal nu de handen vry kry- gen om zich te werpen op zyn nieuwe taak, n.l. de totstandkoming van wer- kelyke economische planning, waarby vooral het Franse systeem en ook enigs zins de Nederlandse S. E. R. sohy- nen te inspireren. Dr. Charles Hill, vroe ger populair als de „radio-dokter die minister van Voorlichting was, belast met de coördinatie van de verschillende regeringsvoorlichtingsdiensten en met 't toezicht op de Britse wereldomroep, is thans minister van Volkshuisvesting ge worden. Uit het parlement gerekruteerd Twee leden van de conservatieve „achterbanken" (een van hen is de 36- jarlge mevrouw Thatcher) zyn tot staatssecretarissen bevorderd. In Engeland worden alle leden van de regering uitsluitend ui thet parle ment gerekruteerd. Leden van de adel uit het Hogerhuis, zoals Lord Home, de minister van Buitenlandse Zaken, mo gen ook in hun ministeriële functie nooit of te nimmer een voet in het Lagerhuis zetten, zy kunnen hoogstens over het hekje hangen van de speciale tribune voor Hogerhuisleden, in wer- kelykheid de helft van de voorste ryen van de publieke tribune om de andere ministers en de rest van het Lagerhuis zwygend gade te slaan. In Engeland biyven leden van de regering altyd hun kiesdistrict als gewoon Lager huislid vertegenwoordigen. Zo is Mac millan nog steeds Lagerhuislid voor de stad Bromley in Kent. UVS speelt zondag a.s. in de Kikker polder een oefenwedstryd tegen de ama teur eersteklasser Gouda. Aanvang half drie. In verband hiermede is de aan- vangstyd van de competitiewedstryd UVS 2—Haarlem 2 verschoven van 2 naar 12 uur. Promotiewedstrijden voor eersteklasse Afd. Leiden NeVoBo De verenigingen GGV, LD en Oranje Groen zullen promotie-degradatiewed- stryden moeten spelen om twee plaatsen in de eerste klasse van de Afdeling Lei den van de Nederlandse Volleybal Bond. Deze wedstryden worden vrydag as. in het Gymnasium gespeeld. Aanvang 7 uur. Nederlandse Bridgebond district Leiden Voor de pary competitie zyn nu drie ronden gespeeld en de stand is thans: Hoofdklasse: 1. SlegtenhorstVan Die ren 430; 2. mr. KuytReekers 407; 3. mevr. TielkemeyerOudshoorn 393; 4. hr. en mevr. Brakel 383; 5. hr. en mevr. Van Wingen 360; 6/7. VerboogVan der Meer en De Jong—Van der Plas 355; 8. MarcelisWagenaar 353; 9. Eling Mekel 339; 10. Van Wingen sr.G. v. Staal 328; 11. Van Ryn—Vissers 307; 12. KapteynZoetendaal 303. Eersteklasse: 1. v. d. SandeVan den Burg 225; 2. KerkvlietVan Leeuwen 212; 3. hr. en mevr. Viertelhauzer 208; 4. v. d. MeerVlaardingerbroek 191; 5. KoelewynPauw 184; 6. dames v. d. TogtCunaeus 180; 7. BronsgeestVer hoef 173; 8. hr. en mevr. Veld 139. IJSHOCKEY Met de wedstryd HYS „HOKY" tegen de Eagles, de ploeg van de Royal Cana dian Airforce Flyers, de tiende in de reeks tussen beide teams, wordt op 1 november het yshockeyseizoen in Den Haag geopend. Daarvoor speelt de Haagse IJshockey- ploeg, die behalve uit de oude kern be staat uit vier Canadezen: Mac Millman, Pat Adair, Joe Richard en Jerome Mc- Guire, échter reeds enkele wedstryden in Duitsland, nameiyk in het weekeinde van 21 en 22 oktober tegen Canadese le- gerteams en op 29 oktober tegen Dues- seldorf, wat de eerste wedstrijd is voor de Europa Cup. In de in ere herstelde competitie voor deze beker is HYS „HO KY" in een afdeling ondergebracht met Krefeld, Preussen, Duesseldorf én de Ber liner Schittschuh Klub. Zowel de thuis- als de uitwedstryden tegen Krefeld en Preussen worden in Den Haag gespeeld, dit in verband met het overbelaste pro gramma van de kunstysbaan te Krefeld. Het programma van de Hagenaars ziet er, wat de thuiswedstryden betreft, voor dit jaar als volgt uit: 1 november: tegen de Eagles, 8 november: First Guards, 15 november: Preussen (Europa Cup), 22 november: Krefeld (Europa Cup), 29 november: Kitzbuhel, 6 december: Berlyn (Europa Cup), 13 december: Duèsseldorf (Europa-Cup),-20 december: Arrows, waarna de Haagse ploeg een tournee gaat maken door Duitsland, Oos- tenryk en Italië. De eerstvolgende wed- stryd op de HOKY is dar weer op 3 ja nuari met als tegenstanders de Glasgow Rangers. De overige wedstryden voor de Europa Cup worden gespeeld op 17 ja nuari (tegen Preussen), op 28 januari in Berlyn en op 7 februari (tegen Krefeld). 'heeft ondervonden. Dé zestienjarige joop toog toen naar het Amster damse stadhuis om bloemen aan te bieden aan mej. Andrè Sweersde bruid van SjakieSwart en werd daarvoor op de stoep van het stad- Het heeft prettige zijden adspt- rant te zijn van de roemruchte Amsterdamse voetbalclub Ajax. Joop van den Hoek kan daar over meepraten omdat hij gistermiddag een van de prettige bijkomstigheden

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7