Hulde aan ontvangst liet verbond tijdens een in liet Leidse Stadhuis DODENTAL 2000 AANKLACHT TEGEN DE ROEKELOOSHEID Van Qeef Prof. Busia is thans in Londen „VEILIG VERKEER EIST UNIFORME GEDRAGSREGELS" „De fatale secondegeeft een beeld van rauwe werkelijkheid Dr. G. v. d. Wal voorzitter van Veilig Verkeer BOfdklaar Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 11 oktober 1961 Tweede blad no. 30474 De congressisten van het Ver bond voor Veilig Verkeer zijn gistermiddag in het Leidse Stad huis officieel ontvangen. Over en weer werden op deze bijeenkomst, die in de Burgerzaal plaats vond. woorden van dank en waardering uitgesproken. Locoburgemeester J. C. van Schaik zei in zijn toespraak verheugd te zijn, dat het verbond deze stad heeft uitverkoren om er de jaarvergadering te houden. Het gebeurt niet zo dikwijls, dat de con- gresserende vereniging en de gemeente een zo belangrijk raakpunt hebben als hier thans het geval is. Immers, zowel uw vereniging als het gemeentebestuur trachten, weliswaar ieder op zijn eigen wijze, de verkeersveiligheid te vergroten. Uw vereniging is door dit belangrijke werk vooral in de laatste jaren in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. Zo er één vereniging is, waar van iedereen, ongeacht rang of stand, partij of godsdienstige gezindheid lid zou kunnen of wellicht moeten zijn. dan is het wel de uwe. Dagelijks worden wij ge confronteerd met de gevolgen van on voldoende kennis van de verkeersregels door een zeer groot deel van de wegge bruikers. Elke dag opnieuw vallen er do den en gewonden als gevolg van eigen of andermans onbekendheid met de ver keersregels of als gevolg van onvoorzich tigheid, nalatigheid, ja zelfs van roeke loosheid. Wij mogen ons dan ook geluk kig prijzen, dat Gij U tot taak hebt ge steld met alle beschikbare middelen de weggebruiker tot bezinning te brengen. Kerstgroeten voor militairen overzee De dienst Welzijnszorg Leger, in sa menwerking met de dienst Ontwikkeling, Sport en Ontspanning der Koninklijke Marine, organiseert evenals vorige ja ren een kerstgroetenactie voor familie leden van militairen der zee- en land macht, die tijdens de kerstdagen in Nieuw-Guinea, Suriname of de Neder landse Antillen verblijven. Tijdens een tournee door ons land, welke op 9 oktober j.l. in Den Haag be gon en op 10 november a.s. in Roosen daal zal eindigen, worden de stemmen van meer dan irieduizend families op de band vastgelegd, waarna van elke groet een grammofoonplaatje wordt ge sneden en naar de militair over zee wordt verzonden. De bedoeling is deze grammofoonpla ten op de kerstdagen aan betrokkenen uit te reiken. In Leiden en omgeving wonende fa milieleden, die van deze gelegenheid ge bruik wensen te maken, dienen zich za terdag 21 oktober a.s. tussen 9 uur 's mor gens en 7 uur 't avonds te vervoegen aan het Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, eventueel na eerst (telefonisch) con tact met dit adres te hebben opgeno men .tel. 30983). Advertentie Zoekt een GOUDEN ARMBAND voor f 70.en f 100.Of f 300.en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sylvia Yolanda, dr van P. L. H. Corba en A. Melet, Judith Maria, dr van P. G. Verbruggen en P. Cornet, Mario Johannes Hendrikus, zn van J. H. Hoeflaken cn M. J. Macco, Jacobus Antonius, zn van A. L. Koelewijn en J. G. C. Duivenvoorde, Pe trus Adrianus Maria, zn van P. G. Rozen- daal en W. R. van der Zwet, Anita, dr van L. C. van Drongelen en J. Bakker, Alida Mathilda, dr van G. N. Kleljn en M. M. Dobbe. Stella Antoinette, dr van A. Bouw man en J. Hoornweg. Monique Edith, dr. van D. A. Calls en E. J. C. Hulswit, Ma rianne, dr van J. G. Muller en M. J. de Jong, Steven, zn van J. G. Muller en M. J. de Jong, Joanna Theodora Maria, dr v. C. G. Verhoeven en J. J. M. Henglng. GETROUWD D. Arentsen en A. Hartevelt. OVERLEDEN B. J. Averdieck, 70 Jaar, man, H, W. Versteegen. 69 jaar, man, L. W. van der BUJ. 79 Jaar, man, J. W. Hulsman, 41 Jaar Het is een verheugend feit, dat het werk van uw verbond steeds meer weerklank vindt onder ons volk. Als wethouder van onderwijs ben ik U in het bijzonder dankbaar voor het feit, dat U de jeugd- en dan speciaal de schooljeugd leert zich met het verkeer vertrouwd te maken, aldus de heer van Schaik. Jhr. Th. Röell. die op deze dag nog als voorzitter van het verbond optrad, stelde er een eer in deze jaarvergadering in de Sleutelstad te mogen leiden. Leiden is een stad van strijd, van cultuur en van vooruitgang, kortom een stad. die in de gehele wereld een grote vermaardheid heeft. Wat het werk van het verbond be treft. het wil zoveel mogelijk licht bren gen in de duisternis van onvoorzichtig heid, van roekeloosheid en van onbe kendheid met de regels van het verkeer. Het verheugde jhr. Röell zeer dat Leiden zonder aantastins van het stedeschoon het verkeer zo goed mogelijk doet func tioneren. Behalve wethouder van Schaik woonden ook de wethouders J. Dryber en S. Menken de ontvangst bij. Amusement Des avonds na het diner bood de afde ling Leiden van het Verbond voor Veilig Verkeer de bezoekers van de jaarverga dering een cabaretvoorstelling aan. Aan Dr. v. d. Wal en jhr. Röell in gesprek met de loco-burgemeester van Leiden, de heer Van Schaik. (Foto L.D./Holvast) het feestprogramma werkten mee de danseres Cilli Wang, de zangeres Chris tine Spierenburg, de pianist Co v. d. Heide-Wijma en de conferencier Cees de Lange. Onder de gasten bevonden zich de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, en de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. Advertentie SCHEERAPPARATEN vanaf f 34.50 Braun - Philips - Remington - Siemens event, reparaties in één dag gereed. BOTERMARKT 25 TEL. 22669 LEIDEN Voor dienstbetoon en vakmanschap. Op een gisteren in Londen gehouden persconferentie heeft prof. Busia beves tigd, dat hy zijn leeropdrachten in Ne derland (o.a. in Leiden) had neergelegd. Hij zal enkele dagen in Londen b.ijven. „Indien ik in Ghana zou zijn zou ik ongetwijfeld in de gevangenis ziften", zei prof. Busia, die voorts verklaarde dat hij op dit moment niet van plan was terug te keren. Hij zei verder o.m. dat men hem had meegedeeld, dat er in april meer dan tweemaal zoveel politieke gevangenen in Ghana waren dan het aantal van 350 dat Britse bladen ge meld hadden. Met betrekking tot de wet op landverraad, die door het Ghanese parlement behandeld zal worden, deed hij een beroep op de leden van dit par lement zich af te vragen of dit zaï bij dragen tot „de hoge idealen waarmee we de weg naar onafhankelijkheid zijn ingeslagen". Prof. Busia verklaarde voorts dat hy geen plannen had een oppositie-regering in Londen te vormen. Collecte voer Prinses Beatrix-Poiiofonds Dit jaar voor het eerst zal ook in Lei den door het Prinses Beatrix Polio Fonds een openbare inzameling worden gehouden. Dank zij de spontane medewerking van de dames-studenten van de WSL zullen zaterdag a.s. op de drukste pun ten van Leiden collecte-bussen worden gepresenteerd. De kinderverlamming heeft ook in ons land in de loop der jaren honderden slachtoffers geëist en het opvangen van de daardoor ontstane noden kost schat ten gelds. Als straks ook U het mooie oranje speldje wordt aangeboden GEEFT DAN MILD en breng daardoor de naasten liefde in praktijk, welke ons volk steeds heeft gekenmerkt. Het ligt in de bedoeling binnenkort een Leidse afdeling van het Prinses Beatrix Polio Fonds te stichten; de burgemeester verklaarde zich bij voor baat bereid het ere-voorzitterschap te aanvaarden. Mocht U giften willen gireren, dan kunt U dat doen op naam van het Fonds te 's-Gravenhage onder nr. 969 Bezinningsbijeenkomst in Stadsgehoorzaal Het maken van een nieuwe verkeers- wetgeving is niet alleen een kwestie van achter een schrijftafel gaan zitten en nieuwe verkeersregels neerschrijven, want dat is n.l. pas het laatste stadium van het werk", aldus prof. mr. A. D. Belin- fante, hoogleraar aan de Gem. Univer siteit van Amsterdam, op de vanmorgen in de Stadsgehoorzaal te Leiden gehou den bezinningsbijeenkomst van het Ver bond voor Veilig Verkeer. Voordat een dergelijke verkeerswetge- ving tot stand is gekomen zijn er heel wat besprekingen gehouden. Met het openbaar ministerie over de redactie van de strafbepalingen en over de formule ring van de verkeersregels, die immers ook de grondslag van de strafvervolging bij overtreding zyn. Met militaire in stanties over het verkeer van militaire colonnes en met verkeersorganisaties over de mening van verkeersdeskundigen. Ook een bespreking met de Vereniging van Ned. Gemeenten is van het grootste belang. Enerzijds moet er meer vrijheid zijn voor gemeente en provincie, b.v. door maximumsnelheden op gevaarspunten mogelijk te maken, zowel binnen als bui ten de bebouwde kom. Maar naast die grotere vrijheid moet er mogelijkheid van coördinatie zijn, opc.at het verkeersbeleid niet in iedere plaats verschillend is. Voigens spreker is er ook internatio naal overleg nodig om te komen tot uni forme gedragsregels. Er staat een rege ling op stapel met Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Luxemburg, Zwitserland, Oostenrijk, Denemarken, Zweden en Noorwegen. Prof. Belinfante heeft geen gelijkluidende wegcode voor alle landen op het oog, maar materieel gelijke regels, die ieder land op zijn eigen wijze in zijn nationale regeling moet verwerken. Be langrijk is, dat het voorsorteren bij links afslaan overal gelijk gebeurt. Of de wet dit nu uitdrukt door te zeg gen, dat men „tegen de as van de weg", „tegen de linkerweghelft" of „naar de linkerzijde van het voor het verkeer uit Minister Korthals op Veilig-Verkeerscongres in Leiden1. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, noemde tijdens het jaardiner van het Verbond voor Veiligverkeer, 1960 een zwart jaar op het gebied van verkeersveiligheid. Wij mogen ons niet neerleggen bij een min of meer constant verhoudingsgetal tussen ver keersintensiteit en ongevallencijfer en bij het feit dat met de toeneming van het verkeer ook het aantal slachtoffers toeneemt, aldus de minister. Negentienhonderd doden in een jaar in 1961 wellicht 2000 is een cijfer, dat een ernstige aanklacht inhoudt tegen de zorgeloosheid, om niet te zeggen roekeloosheid, die het gedrag van te velen op de weg in toenemende mate kenmerkt. ..Ik blijf van oordeel dat alle over heidsmaatregelen tot vruchteloosheid gedoemd zijn, indien in de men taliteit van vele weggebruikers geen kentering komt, wanneer niet het besef wordt gewekt of verlevendigd, dat het op deze wijze niet mag voortgaan". Minister Korthals vervolgde: iedere weggebruiker moet ter wille van anderen zich dwingen tot inperking van zijn geldingsdrift of onverantwoordelijke haast. Dan zal het ongevallencijfer een veel minder ongunstig beeld gaan v»r- MINISTER H. A. KORTHALS niet pessimistisch tonen dan thans het geval is. Inzake de nieuwe voetgangersbepalingen zei drs. Korthals o.m.: reeds nu beluistert men hier en daar stemmen, die van twyfel getuigen of deze nieuwe regeling, die overigens allerwege instemming heeft gevonden, wel het gewenste resultaat zal hebben. Enigermate verklaarbaar is deze twyfel althans indien men er van uit gaat dat vele weggebruikers in Neder land niet voor verbetering vatbaar zijn. Sen zodanig pessimisme deel ik nog niet. Ik hoop dat de door het Verbond voor Veilig Verkeer in gang gezette grote voorlichtingsactie er toe zal bijdragen, dat zowel het voetgangers- als het ry- verkeer zich van zijn verantwoordelijk verkeer zich van zijn verantwoordelijk heid voor 't welslagen van deze regeling bewust wordt en dat daarvan 'n ernstige wil tot onbaatzuchtige samenwerking tussen deze categorieën van verkeer- deelnemers onmisbare waarde is. Dank Minister Korthals bracht hartelijk dank aan jhr. Röell, die na een negen jarig voorzitterschap van het verbond zich heeft teruggetrokken. Door het werk, door U met bewogen hart voor het welzijn voor ons volk gedaan komt U, ook van de zijde van de overheid een woord van v/arme dank toe, aldus de minister, die daarna de nieuwe voor zitter van het verbond, dr. G. van de Wal verwelkomde. Boekje Uit de handen van jhr. Röell ont ving de minister van Verkeer en Water staat het eerste exemplaar van het boek „De fatale seconde", dat naar jhr. Röell zei het leed van de verkeersramp en zyn voor de buitenwereld veelal verbor gen schrijnende nasleep zonder omhaal van woorden en naar de werkelijkheid in woord en beeld schildert. Daarnaast worden positieve wenken voor het weg gedrag voor allen gegeven. Het boekje is verschenen ter gelegen heid van de 11de oktober, de dag van bezinning op de verkeersveiligheid. Jhr. Th. Röell is vandaag afgetreden als voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer. Op de huishoudelijke vergadering, die gistermiddag in de Leidse Stadsgehoorzaal werd gehouden, Dr. G. v. d. Wal, de nieuwe voor zitter van het Verbond voor Veilig Verkeer. is tot diens opvolger benoemd dr. G. v. d. Wal, de voorzitter van de Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs. De overdracht van het voorzitterschap vond vanmorgen plaats. Op voorstel van de afdeling Den Haag werd jhr. Röell tot ere-voorzitter van het ver bond benoemd. Jhr. Röell heeft negen jaar lang het voorzitterschap van dit verbond bekleed. Tot ondervoorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer werd, eveneens by acclamatie, de heer H. Pols herkozen, zijn richting bestemde weggedeelte" moet voorsorteren, is onverschillig. Voor de formulering moeten traditie, taaleigen en de eisen van het strafrecht beslissend zijn. Maar de materiële inhoud van de regels moet gelijk zijn, opdat ieder in het buitenland gewoon volgens zijn eigen regels door kan ryden. Het resultaat van internationaal over leg is dat iedereen water in de wijn doet. De verkeersregels zijn overal anders. Wil men ze naar inhoud gelijk maken, dan zal niemand star aan zijn eigen regeling mogen vasthouden. Bij ons is het byv. verboden om tij dens het inhalen op een kruispunt op de linkerweghelft te komen. Volgens inter nationale afspraak zal dit wel worden: inhalen op kruispunten verboden behalve als het verkeer daar door een agent of lichten geregeld is of als men op een voorrangsweg rijdt. De regel wordt dus verscherpt. Spreker noemde nog een an der voorbeeld. Hy wees er in dit verband op, dat het knipperen met licht bij in halen in ons land niet verplicht is. In andere landen is het dat wel, bijv. Italië, Zwitserland, Luxemburg en Oostenrijk. De argumenten voor en tegen zijn even sterk. Wat komt er uiteindelijk uit de bus? De verplichting om buiten de be bouwde t orn by inhalen te knipperen. HET 200.000.000e PAKJE KINDERMEEL „kijk nou eens, een brief Met deze uitroep ontdekte Mevrouw Van Dinther in Uden, dat zij de gelukkige was, die het 200-millioenste pakje Molenaar's Kindermeel had gekocht. Directie P. Molenaar Co*s Meelfabrieken N.V. Westzaan Leeropdracht By beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van de dag. waarop hy zyn werkzaamheden zal aanvangen, tot en met 31 augustus 1962 aan drs. G. J. Lammers opdracht verleend in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de in dustriële en administratieve sociologie met bepaling, dat hij gedurende die tijd de bevoegdheid zaï bezitten tot het af nemen van tentamens en examens. NED. HERV. KERK Beroepen te Zaandam (vac. D. Visser) W. R. van der Zee te Hoogkarspel te Avereest (toez.) T. Feenstra te Wons (Fr.) door de Generale Synode als legerpre- dikant C. B. Dekker, kand. te Driebergen. Benoemd tot hulpprediker te Nijmegen J. Ribbink te Gendt (Betuwe). Bedankt voor Middelharnls en voor Gouda (wijkge- meente I) L. Kievit te Putten voor Wierden (2de pred.pl.) (toez.) P. J. Bos te Sprang; voor Opheusden E. vos te Ben- nekom. GEREF. KERKEN Beroepen te Klazienaveen (vac. M. N. de Wolr) P. R. Everaars te Mlddelstum. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Gronlngen-Oost (vac. wijlen J. Smellk) S. S. Cnossen te Grand Rapids (U.S.A.), voorheen te Drachten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaamslag P. van Zonneveld te Bennekom; te Vineland (Free Chr. Ref. Church) W. de Joode te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Middelharnls H. C. van der Ent te RotterdamWest. Bedankt voor Theslnge T. Brienen te Mussel. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Utrecht H. Ligtenberg te Rotterdam-West. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Haulerwljk C. Mostert te Harllngen. Bedankt voor Drachten J. Ke telaar te Hoogzand. tot secretaris Jhr. mr. J. van Doom, tot 2de secretaris jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten. De vergadering besloot voorts om de jaarbijeenkomst in 1962 in Dord recht te doen plaats vinden. Een prettige mededeling was, dat juist dezer dagen de Rijksgoedkeuring is verleend voor de verbouwing van het pas aangekochte pand in Hilversum. VRAAGT UW HORLOGER Gemeente- mannenkoor Dezer dagen is het Mannenkoor Ge meente Leiden opgericht, min of meer als herleving op bredere basis van het indertijd bestaande mannenkoor van ge meentewerken. Dit laatstgenoemde koor is, na een vrij glorieus bestaan waarin op concoursen jok prijzen in de wacht werden gesleept, een jaar of drie gele den ter ziele gegaan. Thans is besloten een mannenkoor voor alle gemeentediensten op te rich ten, waarvan de vroegere dirigent van het gemeentewerken-koor de heer H. J. Barentsen weer de leiding zal hebben. Het nieuwe koor heeft reeds een kern van 25 leden, deels uit het oude koor. Het ligt in de bedoeling in de toekomst weer op concoursen uit te komen en bij de feestelijke gelegenheden in Lei den zelf van zich te doen horen. Van zeer sportief tot heel gekleed V. D. toont laatste modeflits in dit seizoen (Van een bijzondere medewerkster) Voor de laatste maal in dit seizoen bracht Vroom en Dreesmann gistermor gen en twee maal s'middags modeflit- sen uit de omvangrijke wintercollectie. Van zeer sportief tot heel gekleed toonde men pakjes, mantels, jurken en ensem bles. - Het materiaal van de japonnen is merendeels wollen Shetland, flanel en jersey, al of niet verwerkt met luiex. De modellen zijn vaak voorzien van de ver laagde taille of soms spiraalvormig. De garnering is meestal asymmetrisch aan gebracht door het aanbrengen van een sjaalkraag of knopen. De lengte van de rok is onder de knie. Naast de rech te, meestal gevoerde rok zagen wij veel gèrende of alleen aan de onderkant uit waaiende plooirokken. Vooral in de se parates, die er veer in allerlei mooie combinaties waren te bewonderen, za gen wij veel plooirokken. Heel mooi was een rood/zwart/wit pepita geruit rokje waarop een zwarte jumper getoond werd voorzien van een col van alleen maar lussen. Grijs flanel is nog steeds een geliefde dracht. Een strak jurkje met een garnering van leder, waarbij een hoed van zeehondbont werd getoond, was heel apart. Ook ruiten zijn favoriet. Deze werden in verschillende mooie kleurencombinaties getoond. Voor een jong meisje was er een beeldig deux- pièce in een grijs-rode ruit. Voor meer- geklede doeleinden zagen wij een gioen deux-pièce van wol met zijde. Een fees telijk zwart jurkje was voorzien van een modieuze spiraalvormige etagerok. Voorts werden enkele after-ski com binaties getoond in zwart fluweel en een brocaat jasje met Helanca pantalon. De getoonde mantels waren vervaar digd uit velours of wollen tweed. De klassieke modellen, die vaag getailleerd zyn en voorzien van een smalle afstaan de col, zijn zeer en vogue. Heel mooi was ?en grijze mantel met een klein zwart bontcollier. Hiernaast waren er ook prachtige mantels in cape-vormige mo dellen in warme herfstkleuren. Dit mo del accentueert het figuur minder, fcodat de niet zo slanke vrouw dit ook met succes kan dragen. Zeer chique was een zwarte met zijde afgebiesde mantel. Voor de teener zagen wij een gezellig gebroken-witte jas met een gebreide wol met lurex »craag. Tot slot waren er enkele mooie cock tail japonnen van fluweel en zyde. De voetvrije Engelse bruidsjapon was ver vaardigd uit satijn met een ingeweven dessin en voorzien van een effen voor stuk. Ontwerp binnenschepenwet Ter verzekering van de veiligheid in de binnenvaart is een ontwerp van wet opgesteld de binnenschepenwet by en krachtens welke wet voorschriften worden gesteld nopens het materieel en personeel van binnenschepen en het toe zicht daarop. Over dit wetsontwerp wordt thans overleg gepleegd met de daarbij betrok ken ministeries en het bedryfsleven. Dit Is meegedeeld door de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, mede namens de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, en de minister van Landbouw en Vissery, mr. V. G. M. Marijnen in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid de heer Vondeling (PvdA) in verband met de "ngelukken met vracht en visserschepen in de binnenwateren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3