Amerikaans blad juicht: „hoera, bravo....HULDE" Nederlands scliip snelt eilandbewoners te hulp ECHTPAAR UIT WASSENAAR IN SASSENHEIM OMGEKOMEN „Hoe zouden wij wel gereageerd hebben 5 (§ud i Zulke vluchten welsprekender dan propaganda Overstromingen in Z.-Vietnam Socialist Nenni biedt Fanfani steun aan WEERBERICHT PIERROT ALS ENIGE NIET IN BEROEP Na incidenten op Schiphol Opgericht 1 maart 1860 Diverse Amerikaanse bladen hebben uitvoerig aandacht besteed aan de emotionele taferelen maandag op de Amsterdamse luchthaven. Het Amerikaanse blad „New York Times" schrijft vandaag naar aanleiding van het verzoek om asiel van de Russische scheikundige ir. Goloeb (35) in Nederland, dat er bijna geen dag voorbijgaat zonder een nieuw, tragisch bericht over de vlucht van burgers van communis tische staten uit hun geboorteland. Het totaal aantal loopt in de miljoenen. „En uit Nederland komt nu het vreemde verhaal van Alexsei Goloeb, een Russische geleerde wiens besluit niet terug te gaan tenslotte leidde tot het bizarre schouwspel, waarbij Sowjet-am- bassadeur handgemeen raakte met Ne derlandse politiemannen en door een van hen werd geslagen in een vecht partij over Goloebs vrouw". Volgende week zal premier Chroesj- tsjow het woord voeren op het 22ste con gres van de communistische partij van de Sowjet-Unie en hoog opgeven van de vorderingen van de communistische we reld en een schitterend beeld van haar toekomst schilderen. Het is niet realis tisch te verwachten, dat hij maar één alinea zal wijden aan de redenen, waar om zovelen van zijn onderdanen aan drang voelen de wijk te nemen. „Maar voor ons in de vrije wereld, die dagelijks kennis kunnen nemen van de zeer grote risico's, die gewone mannen en vrouwen gaarne nemen om te kunnen ontsnap pen, getuigen deze vluchten op welspre kender manier dan alle woorden en sta- In een provincie van Zuid-Vietnam zijn een tachtigtal mensen verdronken door overstromingen, die een gevolg zijn van het buiten de oevers treden van de rivier de Mekong. Het Zuidvietnamese persbureau meldt, dat 56 procent van het bouw land van de provincie is ondergelopen en dat de rijstoogst is verwoest. tistieke van Chroesjtsjow de waarheid van het leven onder het communisme", aldus de „New York Times". De „New York Mirror" schrijft, dat het een prachtig gezicht moet zijn geweest om te zien hoe maandagavond een Ne derlandse politieman de Russische am bassadeur Ponomarenko precies op diens neus sloeg. „En het moet nog meer voldoening hebben gegeven te hebben gezien dat premier Jan E. de Quay de ambassadeur met de rode neus dadelijk op zijn bureau ontbood en hem de mantel uitveegde". Ponomarenko en negen andere Russen hadden een aanval gedaan op een Nederlandse politiepost en de echtgenote van een Sow jet-vluchte ling gevat. Het was een daad van ge weldpleging, terreur en verachting van de Nederlandse soevereiniteit". „De Nederlanders namen het niet. Hoera, bravo, hulde en gelukwensen" De „New York Mirror" schrijft dan: Maar hoe zou het zijn gegaan als het incident zich hier had afge speeld? Dat vragen we ons af. Wij hebben heimelijk het idee dat de verontschuldigingen van de andere kant zouden komen". Asiel wel zeker Algemeen wordt wel als vaststaand aangenomen, dat politiek asiel zal wor den verleend aan de 35-jarige Russi sche chemicus Alexsei Goloeb. De offi ciële verhoren zijn wel vandaag pas be gonnen, maar er schijnt geen reden te zijn om zijn verklaringen te wan trouwen. „Ik had al heel lang het plan om in het buitenland politiek asiel te vragen, omdat ik in Rusland mijn wetenschap pelijke arbeid niet in vrijheid kan ver richten", zo heeft hy als motief voor zijn verzoek aan de Amsterdamse vreemdelingenpolitie opgegeven. Al geruime tijd hield Goloeb zich te zamen met zijn vrouw bezig met een wetenschappelijke studie van de moge lijkheid om strontium aan het mense lijk lichaam te onttrekken. De Russi sche autoriteiten gaven hem evenwel geen verlof deze studie in het labora torium te verrichten. Zo rijpte bij Go loeb het plan naar het buitenland te verdwijnen. Hij kreeg daartoe al eerder de kans .omdat hij reeds enkele malen als Russisch vertegenwoordiger weten schappelijke congressen in het buiten land heeft bijgewoond. In zijn gebrek kig Duits heeft Goloeb de vreemdelin genpolitie verteld, dat hij over zijn plan om politiek asiel te vragen nimmer met zijn vrouw heeft gesproken. Dit is waarschijnlijk dan ook de achtergrond van de menselijke tragedie, die zich maandagavond op Schiphol heeft afge speeld een totaal verraste vrouw. De vreemdelingenpolitie is vandaag begonnen met het verhoor van de Rus, die nog steeds diep onder de indruk is van hetgeen op Schiphol is voorgeval len. Men hoopt met behulp van een Russische tolk ook de levensloop van de nog jonge Russische geleerde te kun nen nagaan. Gesprek gevraagd Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in ant- waard op een vraag meegedeeld, dat de Sowjet-ambassade het ministerie giste ren heeft verzocht leden van de am bassade in de gelegenheid te stellen een onderhoud te hebben met ir Goloeb. Het ministerie deelde hierop mede, dat deze kwestie besproken dient te worden met het ministerie van Justitie. Na dit overleg zal de ambassade van de beslissing op de hoogte worden ge steld. De leider van de Italiaanse socialis tische party, Nenni, heeft de re gerende christen-democraten parlemen taire steun aangeboden zonder dat hij zyn party aan de regering wil laten deelnemen, aldus is gisteravond in Ro me vernomen. Nenni sprak gisteren op een bijeen komst van het bestuur van zijn partij. Met een dergelijke steun wordt .aldus Nenni, het bereiken van specifieke doe len beoogd. Hieronder valt een buiten lands beleid dat het hoge belang van be perking van de spanning en bevordering van de vrede dient. In politieke kringen in de Italiaanse hoofdstad zei men dat Nenni's aanbod een beslissende stap is in de richting van een samenwerking tussen de chris ten-democraten, die thans regeren met de parlementaire steun van kleine cen trumpartijen, en de socialisten, die tot voor een paar jaar vrijwel één waren met de communisten. De huidige pre mier, Fanfani, is al lang voor samen werking met de socialisten op voorwaar de dat dezen al hun banden met de communisten verbreken. Op het oude vliegveld Handorf raketten met lanceerinstallaties aan bij Munster zijn de eerste Nike- de Nederlandse luchtmacht over ge- Vulkaanuitbarsting op Tristan da Cunha Het Nederlandse vrachtschip „Tji- sadane" komt vandaag bij het eigenlijk onbewoonde eilandje waar de inwoners van Tristan da Cunha hun heil hebben ge zocht nadat de vulkaan op hun eigen eiland was gaan werken. De bewoners van Tristan da Cunha meldden, dat zy na een boottocht van 20 mijl waren aangekomen op het on bewoonde en onbegroeide Nachtegaal eiland. De 266 vluchtelingen maakten de tocht op twee vissersvaartuigen. De „Tjisadane" zal hen oppikken en naar een veiliger oord brengen. De mensen die niet aan boord van de Nederlandse boot genomen kunnen worden, zullen vrydag worden opge pikt door het Britse fregat „Leopard". De 266 inwoners van het eiland, die er van overtuigd waren, dat de vulkaan sinds lang niet meer werkte, werden maandag opgeschrikt door activiteiten in de krater. Toen de toestand kritiek werd ging men in de twee vissersboten die dit „eenzaamste eiland ter wereld" rijk is. Er brak geen paniek uit. Het kleine eiland is Brits bezit. VICE-PRESIDENT VAN INDIA NAAR ONS LAND De Indiase vice-president, dr. Sarve- palli Radhakrisjnan, zal volgende week naar Europa vertrekken voor bezoeken aan Nederland, de Bondsrepubliek en Hongarye. Radhakrisjnan die wegens de ziekte van president Rajendra Prasad, als pre sident van India optreedt, zal op 15 ok tober in Boedapest arriveren. Van 17 tot 20 oktober zal hij in ons land zyn. Vervolgens brengt hy bezoeken aan Stuttgart, Frankfort en München. In Stuttgart zal hij de vredesprys, uitgeloofd door de Vereniging van Duitse uitgeverijen, in ontvangst nemen. In Amsterdam en Stuttgart zal Radhakrisjnan lezingen houden over de Indiase dichter en Nobelpryswmnaar Rabindranath Tagore. WISSELENDE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met wisselende bewolking. Overwegend ma tige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 oktober Zon op: 6.58 uur; onder: 17.54 uur. Maan op: 9.36 uur; onder: 19.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.37 en 16.53 uur, laagwater te 0.36 en 12.45 uur. Dit oummei bestaat uit 14 paglna'6 De heer en mevrouw Wodrada uit Wassenaar, respectievelijk 76 en 72 jaar, zijn gisteravond om streeks tien uur bij een verkeers ongeluk op de Rijksweg in Sassen- heim ter hoogte van de Uiver om het leven gekomen. Wat er van hun personenauto overbleef laat de foto zien. De personenauto kwam uit de richting Haarlem en botste tegen het achtereinde van een trekker met oplegger, die de oprit bij de Uiver uitreed. Dit gebeurde met grote snelheid. De chauffeur van de trekker bleef ongedeerd; zijn voertuig werd licht beschadigd. (Foto L.D./Holvast) De vulkaan van Tristan da Cunha was naar algemeen werd aangenomen reeds duizenden jaren dood, maar gisteren bleek er nog steeds lava uit te stromen. Volgens radioberichten van de visser boten spuwt de vulkaan een rood gloeiende lavakolom op tot een hoogte van vyftig meter. Er komt echter geen lava de krater uit „Het is een prachtig gezicht", zo werd gezegd. De bewoners op het eiland hebben zware aardschokken gevoeld. Sir Nicholas Copeman, Brits bevelhebber van de Zuidatlantische vloot, ver klaarde, dat de gehele oostkant van het eiland „op barsten staat". Hy zei, dat grote rotsblokken en aardmassa's opgeworpen worden tot een tiental meters. Sterke stijging uitkeringen Armenwet (Van onze correspondent) Sinds de laatste maanden van het vo rig jaar is plotseling het aantal uitke ringen volgens de Armenwet enorm ge stegen .speciaal boven 65-jarigen. Dit is een gevolg van de afschaffing van het verhaalsrecht op kleinkinderen (geheel) en op kinderen beneden een bepaalde inkomensgrens. Veel meer dan voorheen gaan bejaarden er thans toe over een aanvrage voor ondersteuning in te die nen. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft op grond van gegevens uit 76 gemeenten met meer dan 20.000 in woners in Nederland de stijging in een grafiek weergegeven. De gegevens uit de ze gemeenten, die tezamen 6.475.825 in woners hadden, worden als representa tief beschouwd voor het gehele land. In deze 76 gemeenten waren er aan het eind van het vorig jaar 15.700 alleen wonende boven 65-jarigen, die krach tens de Armenwet werden ondersteund. Eind juli waren dit er 16.749, dat wil zeggen een stijging van ruim 11 Per 31 december 1960 werden er in deze plaatsen 25.110 gezinshoofden boven 65 jaar ondersteund. Eind juli j.l. was dit getal uitgelopen tot 28.341, waardoor de ze categorie in 7 maanden steeg met bijna 12 Men verwacht dat de styging zich in versterkte mate in de eerstkomende tyd zal voortzetten. Alleen in Amsterdam, waar evenals in Rotterdam het ver haalsrecht uit sociale overwegingen niet straf werd toegepast, waren er tegen het eind van 1960 naar schatting 7500 bejaarden, die verkozen als „stille ar men" door het leven te gaan .liever dan de kans te lopen dat hun kinderen voor hen moesten gaan betalen. Heden onderhoud Soebandrio-Rusk De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, zal heden om 15.00 uur (Ned. tijd) in het ministe rie van Buitenlandse Zaken een onder houd hebben met zyn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk. Dit heeft de Indonesische ambassade in Washington meegedeeld. Een woordvoerder zei aan te nemen dat een deel van het onder houd gewijd zou zijn aan de kwestie- Nieuw-Guinea. Functionarissen in Washington zeiden dat de VS van mening zyn dat beide landen tot een oplossing moeten komen, indien mogelijk. Minister Soebandrio zal één dag in Washington verblyven. dragen. Nederlandse militairen in speciale kleding demonstreren voor de autoriteiten het vullen van een raket met brandstof. ONS NIEUWE VERVOLGVERHAAL Morgen beginnen wij met de publikatie van ons nieuwe ver- volg-verhaal, „Fatale diamanten" De auteur, R. Hassberger, voert de lezer bijkans drie eeuwen in de historie terug en laat hem getuige zijn van de omzwervin gen van een vijftal roemruchte diamanten van onvergelijkbare schoonheid, en van de vele intri ges, die rond deze vijf stenen werden geweven. Dit op historische gegevens gebaseerde vervolgverhaal doet de lezer kennismaken niet alleen met Marie Antoinette en haar grote rivale Madame Dubarry, maar ook met kardinaal Louis de Rohan en de charlatan Cagliostro. „Edelstenen beïnvloeden de drager, de bezitter, bepalen mede zijn tragisch lot of zijn ge luk. Dit alles is niet een kwestie van onwetenschappelijk bijge loof, maar van wetenschappelijk nog niet verklaarbare erva ring zegt in het begin van het verhaal een diamanthande laar. „Fatale Diamanten" illus treert het ongeluk, dat de vijf in Brazilië gevonden stenen met zich hebben gebracht De Nederlandse zakenman J. Pierrot, die door een Oostduitse rechtbank is veroordeeld tot drieëneenhalf jaar ge vangenisstraf wegens pogingen om een vrouw uit Oost-Berlyn te smokkelen, is de enige van de vorige maand in Oost- Berly'n gezamenlyk gevonniste zes bui tenlanders, die geen beroep tegen zyn vonnis heeft aangetekend. Dit heeft een functionaris van het Oostduitse mi nisterie van Justitie gisteren meege- deeld. De andere vijf buitenlanders, die met Pierrot terechtgestaan hebben, namelijk twee Amerikanen, twee studenten uit de Verenigde Arabische Republiek ©n een Britse tuinder, zyn allen in beroep ge gaan, aldus de Oostduitse functionaris. Zy werden veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van achttien maan den tot drie jaar voor pogingen om Oostduitsers uit Berlyn te smokkelen. teuwsi Uit het Leidsch Dagblad van 11 October 1861: In den loop dezer maand zal door het korps muziekanten der Leidsche Schutterij een concert worden gegeven in den Schouw- burg op de Oude Vest, die door de eigenaren kosteloos is afge staan, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordele van de al hier gevestigde Kweekschool voor Zeevaart. De betrekking van organist van de Pieterskerk te Leiden, waaraan een vast tractemeni van f350.- 'sjaars verbonden is. vacant zijnde, kan men zich aanmelden bij den commies ka mer-bewaarder dei Gemeente- Comm. De Pecker, Pieterskerk plein te Leiden. Directeur: BA.fi van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte 81a«d L Lelden - Glro n0 67055 Hoofdredacteur: J Brouwer f7.50 per kwartaal: f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1