Lijsterhof aan de Rijnsburgerweg heeft negentien nieuwe bewoners Jeugdige Joegoslaven van kwaad tot erger Bang-Jensen mogelijk door Russen vermoord Rood-China bereid met V.S. te onderhandelen Pand Hooglandse Kerkgracht te groot en te ongezellig Groot „gezin Ds. Lamping neemt beroep aan Eerste jeugdpredikant Leven, kunst en rijk der Sassanieden Brits legervliegtuig stort neer: 8 doden Vertrouwen in mr. Burger bevestigd Westduits dorp in hongerstaking Interneringskamp in Algerije verdwijnt Stikker: oplossing „Berlijn" mogelijk Vluchtelingen nergens thuis Amerika moet initiatief nemen BEURS VAN AMSTERDAM WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 Leidse weeshuis in ander gebouw Dat oude gebouw aan de Hooglandse Kerkgracht was eigenlijk al lang niet meer geschikt als weeshuis. Het was te groot om de kinderen de noodzakelijke gezelligheid te geven. De onderhoudskosten werden, ook omdat het aantal kinderen voortdurend afnam, te hoog. Boven- dien stelt de moderne kinderzorg zich ten doel de kinderen ook in een weeshuis zoveel mogelijk de sfeer van het gezin te laten beleven. Daar voor was het veel te groot. 55 Sinds februari van dit jaar is het weeshuis dan ook ondergebracht in De Lijsterhof, een gerestaureerd huis aan de Rijnsburgerweg. Het huis waar thans negentien kinderen een groot gezin vor men, telt drie woonlagen. Aan het hoofd van het „gezin" staat mej. H. W. v. d. Heide. VEELBEWOGEN GESCHIEDENIS Het is niet de eerste maal in de veel- i bewogen en lange geschiedenis van het weeshuis, dat er verhuisd is. Die ge schiedenis begint in 1316, toen het wees huis gesticht werd door Willem, graaf van Henegouwen, Holland en Zeeland en heer van Friesland. Toen was het geves tigd in de Breestraat op de hoek van de Pieterskerkkoorsteeg. Ruim 250 jaar later, om precies te zijn in 1583, betrok men het monumentale en trotse pand aan de Hooglandse Kerkgracht. De eer ste regent van het weeshuis was hoe kon het haast ook anders burge meester P. A. van der Werf. De fraaie trapgevel van het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, die iedereen nu kent, werd eerst in 1774 aan het gebouw toegevoegd. BRONNEN De gelden die nodig waren voor kle ding, eten en opvoeding van de kinde ren, kwamen van vier kanten. Zo had het weeshuis het Recht v^n Aanplak, het Recht van Lijkwade, welke rechten een aanzienlijke bron van inkomsten vormden. Het Recht van Aanplak werd in 1953 aan de gemeente Leiden ver- I kocht. Bovendien had het weeshuis een eigen brandweer. Ook kon het college van regenten gebruik maken van een deel van de avondmaalsgelden. Tegen- Ds. A. J. Lamping sinds 1957 herv. predikant te Duivendrecht heeft het be roep van jeugdpredikant van de Leidse Herv. Gemeente aangenomen. Ds. Lamping, die eerst maandag j.l. een bezoek aan Leiden bracht en des avonds in het gebouw „De Moriaan" uit voerig kennis kon nemen van alle facet ten van het herv. jeugdwerk, heeft de Centrale Kerkeraad niet lang in on zekerheid gelaten over zijn beslissing. Een dag na dit contact stond zijn besluit reeds vast. Nu ds. Lamping naar de Sleutelstad komt, is hij niet alleen de eerste hervormde, doch ook de eerste Leidse jeugdpredikant. In de kring van de Centrale Hervorm de Jeugdraad, die reeds vele jaren de wenselijkheid'van een eigen jeugdpredi- kant heeft bepleit, is de vreugde over dit zo spoedig gevallen besluit groot. Het jeugdwerk is ds. Lamping niet vreemd. Momenteel is hij secretaris van de sectie Jeugd en- Zondag van de Hervormde Raad voor het jeugdwerk en heeft hij zitting in het hoofdbestuur van de CJV. Pogingen worden thans in het werk gesteld om ds. Lamping zo spoedig mogelijk aan een woning te helpen. Prof. dr. L. Van den Berghe uit Gent sprak gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden over het onderwerp: „Het culturele leven onder Sassanieden in Iran". Het Sassaniedische rijk is, wat de lm ternationale verhoudingen betreft, gedu rende meer dan vier eeuwen (224642 na Chr.) de evenknie geweest, eerst van het Romeinse Imperium en, na de split sing daarvan, van de Byzantijnse staat. De dynastie der Sassanieden luidt de tweede nationale periode in de Iraanse geschiedenis in. De heersers van deze dynastie hebben vooral gestreefd de tra dities uit de tijd van de Achaemenieden weer op te nemen en verder uit te bouwen. In navolging van de Achaemeniedische staatsstructuur berustte het gezag bij de koning, die omringd was door een grote hofhouding. Het is in deze tijd, dat het zoroastrisme de staatsgodsdienst wordt. De heilige boeken van de Avesta worden gecodificeerd en honderden vuurtempels worden gebouwd. In de kunst komt de nationale weder opleving duidelijk naar voren. In het landschap Persis, de tegenwoordige Fars, de bakermat van het Perzische volk en het centrum van het vroegere Achae- meniedenrijk, liggen de meeste monu menten verspreid. De Sassaniedenkunst is een eclectische kunst, waarin Oosterse en Grieks-Romeinse invloeden verwerkt zijn. Zij ptaat helemaal in het teken van de toenmalige nraatifchappijhet ko ningschap en de feodale adel. Het is een hofkunst in dienst van de koning en zijn luxueus gevolg. Spreker illustreerde zijn voordracht met kleurendia's. Verscheidene monu menten werden door hem ontdekt, o.m. een oude Sassaniedische handelsweg, die van de oude hoofdstad Firuzabad door de oergen naar de Perzische Golf leidde, en het grootste vuurtempelcomplex ooit in Iran gevonden (vuurheiligdom, vuur- tempel, onderaardse gangen, priesterwo- ningen, ringmuren). Gouden doctoraat Maandag 16 oktober a.s. zal h?t vijftig jaar geleden zijn dat mevr. nir. M. J. Gambon—Burnier, geboren en wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap. woordig wordt de opvoeding van de kin deren voor een groot deel gefinancierd met de rente van het eigen vermogen, waarover het weeshuis de beschikking heeft. Met het verbeteren van de sociale om standigheden in Nederland liep vanzelf sprekend het aantal kinderen dat in het weeshuis op genomen werd terug. Wa ren er vlak na het beleg van Leiden ruim 500 kinderen in het weeshuis, thans strekt de zorg van het weeshuis zich uit over niet meer dan enkele tien tallen kinderen, die hetzij ondergebracht z(jn in De Lijsterhof, hetzU opgenomen zijn In normale gezinnen. In 1958 werd het pand aan de Hoog landse Kerkgracht verkocht aan de Rijksgebouwendienst. Voordat de kinde ren het huis aan de Rijnsburgerweg be trokken, werden zij ondergebracht in de Leidse buitenschool te Katwijk. Gisteravond kwamen in De Lijsterhof de vrienden van het weeshuis bijeen voor de officiële opening van het ge bouw. Namens het college van regenten werd het woord gevoerd door mr. A. W. Krist, die in het bijzonder „Vader" G. Jeramiassen welkom heette, die sinds 1930 nauw bij het werk van het wees huis betrokken is geweest als regent en als voorzitter van het college. Negentien enthousiaste kinderen, de vaste bewo ners van De Lijsterhof, vulden de avond met zang, dans en toneelspel. Vooraf werden de bezoekers in de gelegenheid gesteld het huis, dat een grorjdige en doeltreffende restauratie ondergaan heeft, geheel te bezichtigen. „De Burcht" in Alkmaar Aan het welstlagen van de festiviteiten ter gelegenheid van de 8 Octoberviering te Alkmaar heeft ook het Leidse Jeugd orkest en Drumband ditmaal een werk zaam aandeel gehad. Nadat de jeugdige muzikanten 's morgens hun muzikale medewerking hadden verleend aan de grote Jeugdoptocht, waaraan ruim 1100 kinderen deelnamen, gaven zij in het middaguur onder zeer grote belangstel ling een muzikale show waarmee zij grote bijval mochten oogsten. Een van de hoogtepunten van het 8 oktoberfeest vormde wel het 's middags gehouden Drumband-festival, waaraan naast 20 andere drumbands uit verschillende de len van het land ook de drumband van „De Burcht" deelnam. Na afloop kon de jury bekend maken dat de Leidse mu zikantjes beslag hadden gelegd op de derde prijs. „Oosterkwartier" Onder de leuze „elk kind van de straat" heeft het bestuur van de Speel tuinvereniging „Oosberkwartier" weer een aantrekkelijk winterprogramma sa mengesteld, dat de jeugd een groot aan tal mogelijkheden biedt haar vrije tijd gedurende de a.s. wintermaanden op prebtige en gepaste wijze te besbeden. Hierbij neemt ook nu het clubwerk een vooraanstaande plaats in. Dit sei zoen starben vijf clubs t.w. een mond- accordeon. handwerk-, ballet- .operette- en leesclub (met uitleenbibliotheek)die éénmaal per week onder deskundige leiding in het clubgebouw op de speel tuin bijeen komen. Daar Oosterkwarbier over een eigen geluidsfilmprojector beschikt, omvat het winterprogramma wederom een serie filmvoorstellingen met films, die ge heel op de jeugdige kijkers zijn afge stemd. Van zaterdagmiddag a.s. af vin den steeds om de 14 dagen twee film voorstellingen met een tijdsduur van 2 uur plaats waarbij naast een voorfilm een volledige hoofdfilm zal worden ver toond. De traditiegetrouw vieren de kinde ren van 48 jaar op 29 november weer het grote St.-Nicolaasfeest met vele abtracbies en waarbij de Sint weer per soonlijk aanwezig zal zijn, waarna de kinderen van 914 jaar op 23 decem ber het Kerstfeest zullen vieren. Als sluitstuk van het winterprogramma vindt in mei 1962 de jaarlijkse uitvoe ring in de Stadsschouwburg plaats met medewerking van de operette- en mond- accordeonclub en de balletgroepen. Een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht is gisteren na het opstijgen van de vliegbasis El Adem in Libië neer gestort en in brand gevlogen. Van de inzittenden werden er vermoedelijk acht gedood en negentien bewond, van wie tien ernstig. De slachtoffers waren Maltezer genie soldaten ,die na een opleiding in Libië op weg naar huis waren. Naar aanleiding van de positie van de voorzitter van de Tweede Kamerfrac tie der Partijva n de Arbeid, heeft de secretaris van die fractie, de heer Van Lier, medegedeeld, dat de Fractie in haar wekelijkse vergadering haar vertrouwen in mr. Burger heeft bevestigd. Alle 183 Inwoners van het Westduitse dorpje Rhenan, bij Bad Kreuznach, hebben besloten in hongerstaking te gaan uit protest tegen de vestiging van een basis voor straaljagers op het vlieg veld Pferdsfeld. Zij vrezen niet alleen de overlast van de straalmotoren, maar ernstige onge lukken omdat de start- en landingsbaan over het dorp loopt. De gemeente heeft twee processen aanhangig gemaakt om de komst van de straaljagers te vertra gen, overigens zonder resultaat. De Franse minister voor Algerije, Louis Joxe, heeft meegedeeld dat het in terneringskamp Djorf, ten zuiden van Setif, zal worden opgeheven. De direc teur van dit kamp is ontslagen omdat de Europese extremisten die daar ge vangen zaten „onder mensonwaardige omstandigheden" leefden. De Algerijnse nationalisten die tot Ju ni in Djorf hebben gevangen gezeten, zouden het kamp opzettelijk hebben la ten vervuilen en de sanitaire inrichtin gen hebben vernield. Van de 200 Euro pese gevangenen zullen een dertigtal „om humanitaire en medische redenen" in vrijheid worden gesteld. De overigen worden overgebracht naar andere kam pen. Twaalfmiljoen Turken zondag naar de stembus Ongeveer twaalf miljoen Turken zul len zondag aanstaande de 450 leden van de Kamer van volksvertegenwoordigers en de 150-senatoren kiezen. Aan deze eerste verkiezingen sedert de revolutie van 27 mei van het vorige Jaar nemen verschillende partyen deel waarvan de volgende vier de belang- rijkste zijn: de Republikeinse Volkspar ty, de Party van het Recht, de Republi keinse Nationale Boerenparty en de party voor het Nieuwe Turkye. De Party van het Recht en de Party voor het Nieuwe Turkye zyn opgericht na de revolutie van het vorige jaar. De meerderheid van de leden van de Demo cratische Party, die by de revolutie uit het zadel werd gestoten, steunen thans de Partij van het Recht, die wordt ge leid door de gepensioneerde generaal Golmolspala. Aangenomen wordt dat de Republi keinse Volksparty als de grootste uit de bus zal komen, gevolgd door de Party van het Recht. Aan de algemene verkiezingen in 1957 hebben negen miljoen Turken deelge nomen. OEGSTGEEST Gezinsweek De huidige tyd is gekenmerkt door een veelheid van snelle veranderingen, die de levensgewoonten van de mensen en dus ook de gezinnen geenszins on beroerd laten. De gedachte om elk jaar in kerkelyk verband een „Gezinsweek" te houden om speciaal aandacht te schenken aan het gezin is dan ook zeer toe te juiohen. Aan de Gezinsweek dit Jaar van 15 tot 21 oktober, neemt niet uitsluitend de Hervormde Kerk deel, maar ook de Gereformeerde Kerk. Het centrade thema voor deze week is „Kinderen in een agressieve wereld". Na een inleiding in de kerkdiensten van zondag 15 oktober volgen drie ge- meenschappelyke avonden in het ge bouw „Irene": één voor de ouders van jonge kinderen op maandag 16 oktober en twee voor de ouders van de „rijpere jeugd" op woensdag 18 en vrydag 20 oktober. Op deze laatste twee avonden worden ook de Jongelui van 18 jaar en ouder verwacht. Het onderwerp van de eerste avond is: „Onze kleintjes in ge vaar?", in te leiden met de film „Het gebeurde op klaarlichte dag". Het onderwerp van de twee andere avonden is: „Volwassen worden". Het wordt ingeleid met de film „Het Ge rucht" van Pro Iuventute. Aan de Rykskweekschool voor On- derwyzers in Den Haag slaagde voor de akte volledig bevoegd onderwyzer de heer F. Merkelyn te Oegstgeest, Mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, heeft gisteren in Rome op een persconferentie verklaard dat er zijns inziens onderhandelingsmoge- lykheden zyn voor een bevredigende oplossing van het vraagstuk-Berlijn. Er zijn verscheidene oplossingen en er bestaat geen manier die niet door de andere party kan worden aanvaard, zei hij. In antwoord op vragen ver klaarde hy dat tydens zyn besprekin gen met de Italiaanse regering de kwes- tie-Berlyn ook aan de orde is geweest. Hy wilde echter geen details onthullen. Mr. Stikker zei volkomen tevreden te zijn over zyn besprekingen met de Ita liaanse minister president prof. Fanfani. Economisch verdrag China-lndonesië Heden is te Peking tussen communis tisch China en Indonesië een verdrag ondertekend voor samenwerking op eco nomisch en technisch gebied, aldus meldt het persbureau „Nieuw China". De inhoud van de overeenkomst is niet gepubliceerd. Paul Steenbergen naar ziekenhuis (Van onze Haagse correspondent) Paul Steenbergen, de directeur van de Haagsche Comedie, is vanmiddag ter observatie opgenomen in het Rode Kruis- ziekenhuis te Den Haag. Hy voelde zich al enige tyd minder fit, zodat enkele voorstellingen van „Arme Bitos" moes ten vervallen en Bas ten Batenburg zyn rol in „Een mal meisje" overnam. De laatste dagen heeft hij nog voldaan aan enkele verplichtingen in de provincie. Het programma voor de komende weken van de Haagsche Comedie is echter aan Steenbergens afwezigheid aangepast. Twee Joegoslaven, die reeds op zeer jeugdige leeftijd hun land ontvlucht zijn, stonden voor de rechtbank in Rotterdam terecht. Zij hebben geen vergunning om in ons land te blijven en zullen worden uitgewezen naar Duitsland, omdat ze daar vandaan de grens overgekomen zyn. Duitsland zal de twee waarschynlyk weer naar Frankryk uitwijzen, omdat zij daar indertijd asiel hebben gekregen. Het is niet duidelijk geworden waarom de Joegoslaven dit land verlaten hadden. Een van de twee, een 21-jarige meca nicien en geboren in Belgrado, mompel de iets van: „proberen met een boot naar Amerika te komen". Waar hij en zyn vriend, een 21-jarige carrosserie schilder, geboren in Selevac, in ons land van geleefd hebben, is men evenmin ach ter kunnen komen. Op 4 september kwamen ze aan in Rotterdam, namen hun intrek in het Rijnhotel en leefden vry luxueus. Op een gegeven nacht ech ter werden ze betrapt na een inklim ming in het kantoor van de ANWB aan de Karei Doormanstraat. Ze be kenden daarvoor ook in een levensmid delenzaak in dezelfde straat ingebro ken te hebben en eveneens in een schoenenwinkel aan de Lynbaan. De totale buiten bestond uit een tientje aan kwartjes. De mecanicien bleek in het bezit te zyn van enkele honderden guldens. „Waarom dan inbreken?" vroeg de rech ter verbaasd. „We hadden een beetje te veel gedronken", verontschuldigde hü zich glimlachend. Volgens de verdedi ger „generen deze aardige, rustige men sen zich voor wat er is gebeurd". „zy verkeren in een moeiiyke positie. Zy zyn mensen die niet meer naar een eigen land terug kunnen. De een is op Senaatscommissie oneens met politie Een subcommissie van het Amerl- Voorts wordt in het rapport opee- kaanso Congres heeft verklaard het merkt, dat verschillende mensen er in niet eens te kunnen zyn met de con clusie van de Newyorkse politie, dat de Deen Bang Jensen, die adjunctsecreta ris van de commissie voor Hongarye van de VN is geweest, in november 1959 zelfmoord heeft gepleegd. Volgens de subcommissie is het mogelijk dat Bang-Jensen door de communisten is vermoord. De subcommissie voor binnenlandse veiligheid van de Senaat zegt in haar rapport over deze kwestie, dat de con clusie van de Newyorkse politie op on volledig bewysmateriaai is gebaseerd. Er zyn te veel degelyke argumenten tegen zelfmoord aan te voeren en er zyn vele ernstige redenen om de Rus sen te verdenken van medeplichtigheid aan de dood van Bang-Jensen, aldus het rapport. Zoals bekend werd Bang-Jensen eerst door secretaris-generaal Hammarskjöld van de VN geschorst en later, in juli 1958, door hem ontslagen, omdat hy geweigerd had een lijst te overhandigen van mensen, die anoniem verklaringen hadden afgelegd voor de speciale com missie voor Hongarye van de VN. Bang- Jensen werd op 26 november 1959 dood aangetroffen in een park in een voor stad van New York. Als Bang-Jensen geen zelfmoord heeft gepleegd is hy het slachtoffer geweest van een politieke moord, die men heeft doen voorkomen als zelfmoord, aldus het rapport. Hierin wordt dan verder gezegd, dat het Kremlin, hoewel het een terreurapparaat heeft voor de liquida tie van vijanden, ernstige redenen moet hebben voor het opdracht geeft tot moord. Naar de mening van de samen stellers van dit rapport bestonden deze redenen waarschynlyk in het geval- Bang-Jensen. De politie van New York, aldus het rapport, kon destyds geen motieven vinden voor moord en wees erop dat Bang-Jensen het tegen diverse vrien den van hem over zelfmoord had ge had. Maar de ernstige depressie, waar aan Bang-Jensen leed en die hem er toe bracht om met zyn vrouw en een paar vrienden over zelfmoord te praten, duurde tot mei 1959. Daarna verbeter de de toestand van Bang-Jensen. de loop van 1958 van op de hoogte wa ren, dat Bang-Jensen benaderd was ge worden door een zogenaamde overlo per, een Rus, die inlichtingen wilde ver strekken over de infiltratie van de Rus sen in de Amerikaanse geheime dienst. Batig-Jensen, aldus het rapport, be zat inderdaad gegevens, maar niemand wist hoeveel en wat hy hiervan had bekendgemaakt aan bevoegde instanties. Verontrust door deze onzekerheid kan de Russische geheime dienst zeer goed besloten hebben Batig-Jensen op te pik ken om uit te kunnen maken welke contacten hy nu had, hoeveel hy wist en wat hij al tegen de Amerikaanse autoriteiten had verteld Als Bang-Jen sen inderdaad door de Russen is mee genomen voor een dergelyke ondervra ging, zal liquidatie hiervan het onver- mydeiyke gevolg zyn geweest, zo besluit het rapport. De Chinese minister van Buiten landse Zaken» maarschalk Tsjen-ji, heeft in Peking in antwoord op een vraag gezegd» dat China wel bereid is tot onderhandelingen met de Verenigde Staten op het niveau van de ministers van Buitenlandse Zaken om tot vermindering van de spanning tussen de twee landen te komen. Hy zei dit tot directeur Walton A. Cole van het persbureau Reuter in ant woord op diens vraag of hy heil zag in eeti Amerikaans-Chinese topconfe rentie thans of in de naaste toekomst. Tsjen-ji wees er echter met nadruk op dat het initiatief voor dergeiyke bespre kingen van de Verenigde Staten moeten uitgaan. Tsjen-ji zei dat in Warschau reeds de Amerikaanse en de Chinese ambas sadeur in de Poolse hoofdstad met el kaar spreken en dat de twee landen in Genève door middel van ondermi nisters van Buitenlandse Zaken contact met elkaar hebben. Indien zal worden voorgesteld dat de ministers van Bui tenlandse Zaken met elkaar gaan spre ken, heeft China daar geen bezwaar te gen. Verder zei hy over de mogelykheid van een topconferentie niet met zyn regering te hebben gesproken. China is echter van oordeel dat het initiatief tot elke nieuwe stap van de Amerikanen moeten uitgaan „omdat wy alles hebben gedaan, wat wy kunnen". Tsjen zei: „Zonder deugdelyke voorbereiding op het niveau van de mi nisters van Buitenlandse Zaken hebben topconferenties van twee of drie dagen die voornamelyk als vertoning dienen en niet voor het vinden van regelingen, in het huidige stadium geen zin". China is zich ervan bewust, aldus Tsjen-ji, dat men in het Westen en in het byzonder in de Verenigde Staten vrees heeft voor hetgeen er zal gebeuren als China atoombommen zal bezitten, hetgeen een kwestie van tyd is. Hy meende dat het oorlogsgevaar dan zou afnemen omdat de huidige toestand juist zo hachelyk is omdat maar enkele landen dergelyke bommen hebben. De Amerikanen kunnen stellig begrijpen dat China thans de Verenigde Staten wel moet vrezen die over kernwapens be schikken en China omringen met mili taire steunpunten. Slechte oogsten In antwoord op vragen over de moei- ïykheden by de Droduktie in China zei Tsjen-ji dat de vermindering van de landbouwproduktie, die het gevolg is van droogte, overstromingen, stormen en in- sektenplagen, ertoe heeft geleid dat de levensstandaard vergeleken met 1958 wat laag is. In dat jaar maakte China een grote sprong voorwaarts. Dit jaar zal de oogst waarschynlijk beter zyn dan vorig jaar, maar China zal toch nog graan moeten invoeren. Slechte katoenoogsten hebben ertoe geleid dat ook de kledingtoewy zingen achteruit zyn gegaan. De invoer van machinerieën uit de Sowjet-Unie en de andere communistische landen liep te rug daar China door slechte oogsten niet zoveel sojabonen, aaremoten en andere oliehoudende produkten kon uitvoeren Idan anders om de machines te betalen, I aldus Tsjen-ji» WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 oktober 1961 Londen 10.14%—10.15%New York 3.60% —3.60%; Montreal 3.49ft—3.50ftParys Frankfort 90.2iy2—90.26 V2Stockholm 73.3473.39; Brussel 7.24%7.24%- 69.82%—69.87%Zürich 83.33—83.38; Milaan 58.08%58.13%; Kopenhagen 52.33%—52.38%; Oslo 50.66%—50.71%; Wenen 13.96—13.97; Lissabon 12.64%— 12.66%. 16-jarige, de ander op 19-jarige leeftijd gevlucht. Na de oorlog is de positie van de politieke vluchtelingen wel verbeterd, maar nog niet ideaal geworden. Elgen- lyk nog kinderen stonden deze twee jongelui al alleen, beschikten nies over paieren, raakten in moeiiykheden en kwamen van kwaad tot erger". De raadsman vroeg dringend clementie en een lichtere straf dan de officier van Justitie had geëist, n.l. een jaar en vier maanden gevangenis met aftrek. De officier was nl. van mening dat al te veel buitenlanders hier onregel matigheden plegen, „terwijl we al ge noeg inbrekers hebben". „Het is inder daad een ellende voor deze mensen dat ze nergens thuis zyn en van het kastje naar de muur gestuurd worden", voeg de hy er evenwel aan toe. Uitspraak over 14 dagen. BEURSOVERZICHT LICHT VERDEELD Amsterdam, 11 oktober By de opening hebben vandaag de Philips- en Unileverwaarden de vaste stemming van gisteren verder kunnen voortzetten. Aku was pryshoudend even als de aandelen Kon. Olie, terwyi Hoog ovens opnieuw terrein moest prysgeven. De handel was gedurende het eerste tyd- vak in alle hoeken van de hoofdfondsen levendig, doch later op de middag nam de activiteit in sterke mate af by af brokkelende koersen. In het laatste beurshalfuur veerde de activiteit weer op als gevolg van buitenlandse vraag, waardoor een paar punten boven het laagste niveau van vandaag gesloten kon worden. In Wall Street bestond ook gisteren flinke belangstelling voor de Nederlandse hoofdfondsen. De terughoudendheid van Amerika van de laatste maanden voor de Nederlandse waarden heeft plaatsge maakt voor een flinke activiteit. Voor Amerikaanse rekening werden vanmid dag wederom de Philipsaandelen uit de markt genomen. Ook Unilevers ont moetten belangstelling van Newyorkse zyde. Tegenover deze vraag stonden ver kopen voor Paryse en Westduitse reke ning. Hierby sloot de beroepshandel zich aan door winstnemingen. De handel kreeg hierdoor een gecom pliceerd karakter. Uiteindelijk kregen de verkopen de overhand waardoor de internationals aan een tijdeiyke inzin king onderhevig waren. Philips daalde, mede als gevolg van middenkoersaan bod, van 1043 tot 1035. De vorige slot- koers voor dit fonds was 1032. Unile vers moesten toezien dat de koers af brokkelde van 844 tot 837%. Op dit ni veau bedroeg hert; koersverlies, ten op zichte van de voorgaande slotkoers, een half punt. Hoogovens zakten verder in tot 809, min 8 punten. Aku's waren circa 3 punten lager op 405. Voor Kom Olies was de vaste stemming van de vorige beursdagen vanmiddag niet aan wezig. Na een opening op f118.10 werd f 117.60 gedaan. Hierdoor bedroeg het verlies een halve gulden. In de Scheepvaarthoek was het op nieuw uiterst rustig met koersverliezen van 1 tot 3 punten. Ook de cultures werden een weinig lager verhandeld. Staatsfondsen vrijwel onveranderd met weinig zaken. Woensdag 11 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 102% 102ft Ned '59 4% 102 102% Ned. '60-1 4% 102% 102ft B Ned. '60 n 4% 102ft 102% 1003/4GL 100% Ned. '60 4% ioo3/4gl 100H Ned. '61 4% 1003/4GL 100ft 97% 97% Ned. Grtb. obi. 3% 84% L 94ft 94% 97% 97% Ned. '53 I-n 3% 96% 96ft 95 H 95ft 90% 90% Ned. bel. cert. 3% 90 90% Ned. '50 I-II 3% 90% 90% Ned. '54 I-II 3% 92ft 92% 92ft 92ft Ned. '55-H 3% 94ft 94ft Ned. *37 3 92% 92% Ned. Grtbk. obi. '46 3 93% Ned. doll. In. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 99ft 99 ft 100 100 GB 99% 95H 95ft Ned. won. b 1. '57 6 109%GB 109% Ned. won.bJ. '58 4% 101% 101ft ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 110GB Ver. HVA-my127% AK.U407% Dell My cert147.50 Hoogovens cert. 817 Philips gem. bez. 1032 Unilever cert838 Dordtse Petr556 Kon. Petr. (50 f20) 117.90 Holl. Amer. UJn 161% Java China Paket 1597/8 KiJd65.— Kon. Ned. Stoomb.207 Kon. Paket My159 Stoomvaart My Ned. 175 Nievelt Goudr. eert. 164 v. Ommeren eert. 335% Kon. Rott. Lloyd.... 160 Ned. Scheepv. Unie 167 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 100 idem '48 (3%) 96% R'dam '52-1 (4%) 100 ld. ld. -37 I-II (3%) 96 Z.-Holland '55 4% 96% Bankwezen 110 GB 125 404% 146.50 812% 1036 840 556 117.50 160% 157 63.50 203% 157 173% 163% 334% 158% 164% 96% 96% 100% 96% Bank N Gem '58 5% id. N WH '52 (4%) BVG rspbr f.5U0 BVG rspbr '52 tndustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 104% 100% 199 144% 105 100% 198% 144% 95% - Premieleningen A'dam '53 3 104 A'dam *51 12% A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede "54 2% Den Haag "52 I 2% Idem n 2% R'dam ^2 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *62 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland *59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Vorige Slotkoers koers v. heden 104 105 89% 90 84% 89 84% AO 89 0 it 89% 83% 82% 92 91% 92 95% 94 L 92% 91% 97% 96% 95% 94 L 93 L 103% 102% Amst. Bank Cultuurbank Holl. Bank Unie eert. Ned. Handelmy Rott. Bank Twentsche Bank (▼J Albert Heyn Berkel's Patent Borsumy Calvé Delft eert Electrolasmy Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv. Internatio Int. Kunststof! Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnery MUller en Co. N£. Ned. Kabelfabr Philips pref Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wernink's Betonmy. Wilton Feyenoord Van wyk en Heringa Kon. Petr. (f 20) Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlenem Steel.... Cities Service General Motors tennecott Republic Stee) Shell OU Union Pacific Un. States Steel 248.50 249.50 367% 380 31% 30% 214% 214% 315% 316% 352 860 304 306 410 L 400 lgen 660 670 314 .315 39 39 799 799 340 340 365% 365 177% 442 442 246 246% 182 182% 74% 75 125% 125% 560 560 540 535 607 601 292% 295 568% 567% 855 853 350 352 97% 98 197 197 300% 298 92% 93 131 131- am 494% 494% 120.60 119.60 24% 24% 81 81 51%exd 51% 42% 42% 52% - 51% 50% 50% 81 82 59% 59% 36ft 37% 36 36% 81ft 81%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11