Laakte nieuws Prof. Busia legt Leicis professoraat lieer Eertijds oppositieleider in Ghana Engelse Lagerhuis gaat vragen stellen over vliegtuigrampen Leidse predikanten bespreken de interkerkelijke samenwerking DINSDAG 10 OKTOBFR 1961 Prof. dr. K. A. Busia, bijzonder hoogleraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit voor de sociologie en cultuurkunde van Afrika vanwege het Afrika Studie Centrum, heeft zijn professoraat te Leiden neergelegd evenals zijn leeropdracht in de sociologie aan het Institute of Social Studies te Den Haag. Prof. Busia, die in maart 1960 tot Leids hoogleraar is benoemd, is de enige neger-hoogleraar aan een Nederlandse universiteit. Hij is de enige voormalige oppositieleider van het huidige bewind in de Afri kaanse republiek Ghana die als gevolg van zijn verbanning door dit regime in vrijheid vertoeft. De andere in leven zijnde oppositieleiders verkeren in Ghana in gevangenschap. Prof. Busia, die dezer dagen nog in Leiden vertoefde, is thans naar elders vertrokken. Verwacht kan worden dat binnen afzienbare tijd nadere medede lingen over het aftreden van prof. Busia zullen volgen van de zijde van het curatorium van het Afrika Studie Centrum en van het Institute of Social Studies. Prof. K. A. Busia werd op 11 juli 1913 geboren en studeerde met een onder breking van enkele jaren van 1939 tot 1947 in Oxford, waar hij in laatstge noemd jaar doctor in philosophy in de sociale antropologie werd. Na enkele onderwijsfuncties te hebben lekleed maakte hij enkele jaren deel, uit van het bestuursapparaat van de Goudkust, waarna hij wetenschappelijke functies bekleedde bij het University College van de Goudkust. Hij is geruime tijd lid geweest van het parlement van Ghana en van 1956 tot 1959 leider van de oppositie van dit parlement. In 1956 was hij korte tijd gasthoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Van zijn hand zijn verschillende publi- katies verschenen, deels in de vorm van tijdschriftartikelen. Leidse huisvrouwen weten nu wat diepvries is In tal van Leidse gezinnen zal deze week vis gegeten worden. En dan niet zo maar vis, maar vis die op een bij zondere manier bereid is. De leden van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen weten namelijk sinds gisteren precies hoe vis, en met name diepvriesvis bewaard, gekookt, gestoofd en gebakken moet worden. Dit alles werd hen verteld door een demonstratie van Icelandic mej. Frauke, tydens een vergadering, die gehouden werd in het Gulden Vlies en die cnder voorzitterscnap stond van mevr. C. Ha- geman-Verhagen. Vooraf werd een film vertoond over de visvangst, zoals die geschiedt in de wateren rond IJsland. Na het praatje over de bereiding van vis. werden de dames in de gelegenheid gesteld, te proeven hoe de vis zal gaan smaken, indien zij de bak-, stoof- en kookmethode van mej. Frauke thuis gaan gebruiken. In de pauze werd een gezellige verloting gehouden. De tweede film van ae middag gaf een beeld van de mogelijkheden die het diepvriezen van allerlei produkten biedt. Mej. Frauke wijdde tot slot de aanwe zigen in in de geheimen van de berei ding van diepvriesprodukten. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 oktober. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: appelen 53-85, peren 34-65, andij vie 8-15, augurken 57-133, pronkbonen 49 66, snijbonen 95-135, stambonen 65-96, kroten 9-16, ld. gekookt 35, rode kool 7- 15, groene kool 7-14, prei 10-21, spinazie 48-66, spruiten A 28-55, tomaten A 35-105, uien picklers 48, id. drielingen 48, middel fijn 13.70, middelgrof 11.40-11.60, grof 13.70, winterpeen 13-16, witlof 65-124, per 100 stuks: bloemgool A 20-48, komkom mers A 28-53, sla A 8.40-15.20, per 100 bos bospeen 12-21. LEIDEN, 10 okt.Vette varkensmarkt. Aanvoer 178 varkens. Noteringen per kg. levend gewicht: zware varkens geen no tering, lichte varkens f 1.55-1.60-1.64, sla gervarkens tot fl.68, enkele primair bo ven notering, zeugen f 1.42-1.49. Handel stroef. ROTTERDAM, 10 oktober. Veemarkt. Totale aanvoer 3287. Weekaanvoer 5200. Vette koeien en ossen 400, gebrulksvee 1040, vette kalveren 410, graskalveren 445, nuchtere kalveren 528, varkens 4, lopers 68, biggen 89. paarden 61, veulens 19, schapen of lammeren 180, bokken of gei ten 43. Prijzen: le kwal. 2e kwal. 3e kwal. vet te koeien per kg f 3.10-3.40, 2.80-3.00, 2.60- 2.70, vette kalveren f 2.75-2.95 f 2.45-2.75, f 2.10-2.45 per kg, graskalveren f 440 f 360 en f 260 per stuk. nuchtere kalveren per stuk f 190 170 160, lopers per stuk f 110 f 95, f 85. biggen f 60 50. 42, slachtpaarden per kg f 2.60, f 2.20, f 2.00. schapen per st. f 120 100, 90. lammeren f 110 90 80, kalf- en melkkoeien f 1290 f 1150 f 1000. vare koelen f 890 f 750 f 650, vaarzen f 950 750 650, pinken f 600 500 520. Aanvoer: vette koelen ruimer; handel: zeer kalm; prijzen: als gisteren vette kal veren korter, vlot, ongewijzigd, graskalve ren iets minder, levendiger, goed prijs houdend, nuchtere kalveren even meer, goed, als vorige week, lopers en biggen ruimer, redelijk, stabiel, slachtpaarden gewoon, stroef iets gedrukt in prijs, kalf- en melkkoeien iets groter, redelijk, ruim prijshoudend, vare koelen als vorige week. flauw, onveranderd, vaarzen en pinken even ruimer, tameiyk, en constant. AALSMEER. 9 oktober. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera per stuk 45-70, Bouvardia 15-26, Calla 45-73, Clematis 30-48, Chrysanten gr.bl. 40-58, ld. kl.bl. 20-30, Fresia per bos 70-105, Cycla men 30-48, Iris 45-80, Ornithogalum 35-64 Dahlia 10-20; Anjers per stuk: rood 10-21 roze 10-23, wit 7-18, Orchid Beauty 15-28, Rozen: Roselandia 8-18, Parel van Aals meer 8-18, Geh. Duisberg 10-22, Pechtold 6-13, Towny Gold 6-16, Mad. Ofman 6-17 Baccarat 30-58, Montezuma 10-23, Floria- de 10-24, New Yorker 12-26, Carol 6-16, Garnette 6-18, Pink Sensation 30-52, Sweetheart 5-12, Nymph 25-44. In juni 1959 werd hij benoemd tot hoogleraar in de sociologie aan het In stitute of Social Studies te Den Haag, en in oktober 1959 werd hij als weten schappelijk medewerker verbonden aan het Afrika Studie Centrum, dat hem thans aangesteld heeft tot bijzonder hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Amateurfotografen gaan strijden om bondsbeker Het bestuur van de Leidse Amateur- Fotografen vereniging verdient alle waar dering voor de wijze waarop het er steeds weer in slaagt do belangstelling van de leden voor de veertiendaagse bij eenkomsten in de bovenzaal van restau rant „De Doelen" gaande te houden door middel van de nodige variaties in de te behandelen onderwerpen. De grote belangstelling van de leden ging gisteravond niet alleen uit naar de eerste ronde in de competitie „zwart wit", doch eveneens naar de voorberei ding voor de komende bonds-kleuren- dia-wedstrijd-1961. Na een hartelijk wel komstwoord van de waarnemend voor zitter, dr. J. Versteeg, volgde de projectie van de inzendingen voor de competitie „Zwart-wit". Daar he; in deze eerste ronde ging om een „Vrij Onderwerp" had de jury, bestaande uit de heren J. Wolfslag, J. de Wilde en K. Hulsbos, de niet gemakkelijke taak een groot aantal foto's over de mees; uiteenlopende onderwerpen te beoordelen en op punten te waarderen. Na afloop gaven de neren Hulsbos en De Wilde hun mening over de resultaten te kennen. Op enkele in derdaad fraaie inzendingen na, was hun kritiek allesbehalve mild en leerden de aanwezigen weer een en ander ten einde het peil van hun prestaties te kunnen opvoeren. Daar de L.A.F.V. de vorig jaar verworven wisselbeker m de bonds-kleurendia-wedstrijd moet gaan verdedigen volgde hierna de projectie van de voorraad kleurendia's. Hieruit werd een collectie van 10 dia's samen gesteld als representatie van de L.A.F.V. voor de kleurenstrijd om de Bonds- wisselbeker. Tot slot volgde nog de ver loting van een aantal door de heer Hon- neger beschikbaar gestelde fotolampen. Geen prijs voor Anverdi wel uitnodigingen Op het laatst gehouden internationaal goochelcongres heeft de Leidse gooche laar Anverdi weer veel succes gehad. Hij is echter niet in de prijzen gevallen om dat hy de tijd, die de deelnemers per voorstelling was toegemeten met 2 mi nuten overschreed en derhalve gedis kwalificeerd werd. Deze tijdsoverschrij ding dankte onze stadgenoot aan het feit, dat zijn clownnummer een aantal malen door langdurig applaus werd on derbroken. Dat zijn clownnummer ook onder zijn vakgenoten weer zeer de aan dacht trok bewijst wel het aantal uit nodigingen, dat hij na zijn optreden mocht ontvangen. Als gevolg hiervan gaat Anverdi eind oktober een tournee door Spanje maken en zal o.m. in Ma drid en Barcelona 21 voorstellingen ge ven. Hieraan gaat vooraf een t.v.-op- treden in Baden-Baden, een gastvoor- stelling voor goochelaars uit Zwitser land, Oostenrijk en Duitsland tijdens 'n drielandenontmoeting in het Kurhaus te Baden-Baden en een demonstratie voor de leden van de Duitse Magische Kring te Triberg. Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de 8 oktooer- vereniging „Alkmaars ontzet", is gisteren in Alkmaar een historische optocht gehouden. De foto laat zien hoe de Alkmaarse stedemaagd op een praalwagen door het oude stadje trok. (Van onze Londense correspondent) In het Lagerhuis, dat volgende week na de zomervakantie weer bijeen komt, zal de regering scherp aan de tand worden gevoeld over de vliegtuigrampen, welke de laatste tijd de Britse onafhankelijke luchtvaart hebben getroffen. Speciaal willen de Kamerleden weten of het percentage ongelukken groter is bij de particuliere dan by de genationaliseerde lijnen (BEA en BOAC). Ook zal worden gevraagd of de standaard wat betreft pilotenopleiding en onderhoud, voor alle luchtvaartmaatschappijen dezelfde is. Het valt niet te verwonderen dat het Britse publiek tameiyk gealarmeerd is door twee rampen met vrij korte tus senpozen bij de onafhankelijke lijnen. In augustus kwamen 34 schooljongens en twee leraren alsmede een beman ning van drie leden om het leven, toen een Viking van de Cunard-Eagle bij Stavanger verongelukte. Thans is men opnieuw opgeschrikt door de ramp, wel ke zich zaterdag in de Pyreneëen vol trok en waarbij 31 Britse vakantiegan gers om het leven zijn gekomen. Het toestel was bij zeer slecht weer uit de koers geraakt, maar de piloot vond het niet nodig een hem aangebo den tussenlanding in Toulouse te maken en ging door naar het eindpunt Per- pignan. Volgens de laatste rapporten bevond het zich echter op goede hoog te. Het toestel was eigendom van Derby ZWO subsidieert onderzoek van Leids geoloog De Nederlandse Organisatie voor Zui- ver-Wetenschappelyk onderzoek heeft de heer F. J. J. van Heyst, doctoran dus in de geologie te Leiden, een sub sidie verleend om door hem in Zuid- Tirol genomen veenmonsters in het na tuurkundig laboratorium in Groningen volgens de c-14 methode (onderzoek op radio-actieve koolstof) te laten dateren. De resultaten van dit onderzoek zal hij te zijner tyd, tezamen met die van soortgelyk, maar langs palynologische weg bewerkt materiaal, in een disserta tie neerleggen. Het onderzoek geschiedt onder leiding van prof. mr. dr. F. Floor- schüz, oud-hoogleraar aan de Rijks universiteit in Leiden. In de Doopsgezinde Kerk heeft een forum gisteravond enkele vraagstukken betreffende de oecumene besproken. Aan dit forum namen deel ds. H. J. A. Haan (Luthers), dr. K. Dronkert (Ge reformeerd), ds. J. Groot (Hervormd), ds. S. L. Verheus (Doopsgezind), pastoor A. J. Glazemaker (Oud-Katholiek), ds. J. Th. Mackenzie (Remonstrant) en de heer H. J. Zeldenrust, adjunct-secreta ris van de landelijke oecumenische jeugdraad. Voorzitter was dr. J. van der Grient uit Oegstgeest. Ter sprake kwam o.m. de vraag of het wenselijk is een gemeenschappelijk ge tuigenis op te stellen. Ds. Mackenzie was van mening, dat hoewel allen Christus erkennen of hem als het licht der wereld beschouwen, hier toch moei lijkheden liggen, want het evangelie wordt verschillend gezien. Een gemeen schappelijk getuigen zou veeleer verwar ring brengen. Pastoor Glazemaker merkte op, dat getuigenis dienst inhoudt, maar omge keerd dienst tot een getuigenis wordt. Ds. Verheus achtte beperking tot de hoofdlijnen (waar allen op geconcen treerd zijn) van belang om discussies over de inhouden te voorkomen. De een heid komt te voorschijn als een resul taat van het gemeenschappelijk dienen, waarmede ds. Verheus aansloot bij de opmerking van pastoor Glazemaker. Ds. Mackenzie zag een diepere een heid daar, waar deze in nederigheid wordt ervaren en beleefd. De theologie van de eeuwen op menselijke wijze ge wrocht, staat de eenheid in de weg. Onderontwikkelde gebieden Vervolgens kwam de nood In de on derontwikkelde gebieden aan de orde. Ds. Verheus betreurde het gebrek aan coördinatie, waardoor zo veel versnippe ring optreedt. Ook dr. Dronkert legde er de nadruk op, dat de organisatie van de hulp in de eerste plaats doelmatig moet geschieden. Een van de toehoorders verzocht voor al de onderontwikkelde gebieden van Leiden niet te vergeten. De heer Zeldenrust merkte op, dat aan een goede coördinatie wordt gewerkt. De nood in de wereld vraagt ons handelen en door dit handelen en samenwerken zal de kerk zelf een vernieuwing onder gaan, aldus deze spreker. Ds. Groot zei, dat wat de hervormde diaconie betreft, deze voor de vraag staat hoe zjj haar veelzijdige taak naar behoren kan vervullen. Er zyn grote be dragen mee gemoeid en het is moeilyk deze binnen te krygen. Er kan geen collecte voor de diaconie worden gemist. Ds. Groot vroeg zich af, hoe dan nog een behoorlijke som voor de onontwik kelde gebieden binnen te krijgen. Dr. Dronkert stelde als voorwaarde van samenwerking de erkenning van Christus als verhoogde Heer en Heiland, zoals Hij voor hem getekend is in het evangelie. Ds. Mackenzie daarentegen zag het evangelie wyder dan de gegevens van het Nieuwe Testament. Ook uit de kring van de toehoorders lieten zich een orthodox en een vrijzin nig geluid horen. De ene stem pleitte voor samenwerking alleen op basis van Gods woord, de andere achtte de naas tenliefde een voldoende basis om geza- melyk te kunnen dienen. Pastoor Glazemaker sprak de hoop uit, dat de hulpverlening niet alleen ge organiseerd zou worden door de Oecu menische Raad, maar dat de wil tot hel pen vooral uit de christelijke gemeenten zou komen. Nadat de voorzitter nog op de moge lijkheid van opgave voor deelneming aan de gesprekskring had gewezen, sloot de heer J. Heslinga, secretaris van de Oecumenische Raad Leiden, deze byeen- komst met gebed. Aviation, een charterfirma, welke nieu we toestellen gebruikt in tegenstelling met verscheidene andere lijnen, welke vaak met oude machines werken. Ook daarover zullen in het Lagerhuis vragen worden gesteld: Derby Aviation is ove rigens zeer veilig gebleken want het is het eerste ongeluk in 25 jaar bij deze maatschappij. Er bestaat natuurlijk een enorme vraag naar goedkope chartervluchten. Het publiek wil echter de zekerheid dat deze niet alleen goedkoop maar ook veilig zijn. Er worden jaarlijks duizen den chartervluchten gemaakt. In het algemeen kan dan ook worden gezegd, dat de veiligheid niet geringer is dan die van de grote maatschappijen. Een DC-4, het enige toestel van Lloyd International Airlines Ltd, werd zondag ernstig beschadigd bij het innemen van benzine in Malaga. De 70 Britse passagiers bevonden zich in het stations gebouw toen het vliegtuig in brand vloog. Zy hebben alle bagage verloren. Het toestel was op weg van Tanger naar Manchester. BENOEMINGEN BIJ GENERALE STAF Bij K.b. is benoemd en aangesteld tot luitenant-generaal by de generale staf generaal-majoor A. V. van den Wall Bake van die staf. De benoeming gaat in op 1 november. Voorts is met ingang van 2 november benoemd en aange steld tot luitenant-generaal bij het wa pen der infanterie generaal-majoor A. L. van den Berge van dat wapen. VRIJAF WEGENS MOOI WEER (Van onze correspondent) Vanmorgen besloot het Baarns Ly ceum haar 700 leerlingen vryaf te ge ven vanwege het mooie weer. Dit onver wachte besluit viel uiteraard bjj de leer lingen in goede aarde. Velen van hen togen onmiddeliyk op pad om de kin derpostzegels, die zU vanmorgen uitge reikt kregen, te gaan verkopen. De heer Van Hulst volgt mr. Lichtenauer op De heer J. W. van Hulst, lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U., is be noemd tot opvolger van mr. W. F. Lichtenauer in het Europese Parlement. De zetel van de heer Lichtenauer was vacant geworden door ztfn benoeming in de Raad van State. De heer Van Hulst ,die reeds lid van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa en het parlement van de Westeuropese Unie is, zal de heer Lichtenauer ook opvolgen als lid van de raadgevende interparlementaire Be- nelux-raad, het Parlement van de Be nelux. In de Nederlandse vertegenwoordiging in het Benelux-parlement is voorts nog de volgende wijziging aangebracht:W mr. K. van Rijckevorsel, Tweede-Ka merlid van de K.V.P., wordt gewoon lid i.p.v. plaatsvervanger en wel in opvol ging van mr. H. W. van Doorn, die lid was en die nu plaatsvervangend lid is geworden. WARMOND Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. N. van Saase, 33 Jr en Th. M. van Moorsel, 31 Jr. Overleden; G. de Hoog, 62 Jaar. MAN OVERBOORD GESLAGEN Vanmorgen vroeg is van de vissersboot „Zwerver DZ 26" uit Delfzijl een man overboord geslagen. Het schip, een hou ten kotter, is gistermiddag uitgevaren om tong te vissen op 6 myi ten noorden van Norderney. Het schip is eigendom van de heer A. Kant uit Delfzijl. Het is nog niet bekend wie overboord geslagen is. De bemanning bestaat uit twee per sonen, de heer Kant en zijn knecht. Van Norderney en Langeoog zijn twee red dingsboten uitgevaren. AFGERONDE SABELS VOOR DE HAAGSE POLITIE (Van onze Haagse correspondent) De dodelijke steek met een politie- sabel, die een Haagse scholier na de kerstboomverbrandingen in de avond van 2 januari j.l. by een achtervolging op de Segbroeklaan te Den Haag op liep, heeft ertoe geleid, dat de punt van de sabels nu is afgerond, waardoor het gevaar van ongelukken is beperkt. Men achtte het risico, dat verbonden is aan optreden met de sabel met scherpe punt te groot, om de toestand te laten zoals hij was. Tevens is besloten de sabels, die bij de uitrusting van de agenten horen en die tot nu toe in de politiebureaus werden bewaard, aan de manschappen mee naar huis te ge ven. Sinds enige weken is men bezig de «afgeronde) wapens aan de agenten lu/t te reiken. ,De majoor wordt toch afgekeurd' Wegens het indienen van gefingeerde declaraties is een 46-jarige reserve-ma joor uit Leiderdorp door het Hoog Mi litair Gerechtshof in Den Haag veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 250 gulden. De Krijgsraad had hem dezelf de straf opgelegd, zij het met ontslag uit militaire dienst. Het H.M.G. heeft echter de advocaat fiscaal gevolgd, die er geen bezwaar tegen bleek te hebben dat het ontslag uit de dienst uit het vonnis verwijderd zou worden omdat de majoor toch zal worden afgekeurd. Parkeren in Parijs gaat geld kosten (Van onze Parijse correspondent) De kans is groot dat ook de Parijze- naars vanaf volgend jaar zullen moeten betalen voor het recht hun auto op straat te mogen parkeren. De financiële commissie van het parlement heeft een voorstel in die richting van de regering overgenomen, waarmee een beslissende stap tot de definitieve aanvaarding door het parlement schijnt te zijn gedaan. Het parkeerrecht, zal per dag, per week of per maand kunnen worden ge daan. Een maandabonnement zou tus sen de 30 en 50 nieuwe franken, ofwel tussen 25 en 40 gulden kosten, een be drag dat maar iets lager ligt dat de som die men nu gewoonlijk voor een inland stalling in een garage moet betalen. De regering hoopt met deze maatregel twee vliegen in een klap te slaan. Eer stens het verdwijnen van een groot aan tal auto's van de straat, waarvan de eigenaars geen abonnement kunnen of willen betalen, en ten tweede de creatie van een nieuwe bron van inkomsten, die de regering evenwel belooft uitsluitend te zullen aanwenden voor de bouw van parkeerplaatsen en -complexen m het centrum en aan de poorten der grote steden. PRINS BERNHARD MORGEN NAAR VLIELAND Prins Bernhard zal morgen een be zoek brengen aan Vlieland. Omstreeks 10 uur hoopt de Prins per helikopter op Vlieland aan te komen. De Prins zal een schietoefening van tanks bijwonen. Echtp aar gedood (Van onze correspondent) Een tragisch ongeluk heeft gisteren een abrupt einde gemaakt aan het leven van de 48-jarige heer E. J. van Blom- mestein, arts bij de bedrijfsgeneeskun dige dienst te Enschede en van zijn 44-jarige echtgenote. 's Avonds reeds een inwoner van Apel doorn op de weg van Holten naar Deven ter in de gemeente Diepenveen, toen hij plotseling moest afremmen voor een voor hem rijdende bulldozer. Zijn wagen week naar rechts uit, raakte een paal van een bushalte en sloeg toen dwars over de weg naar links. Op dat moment naderde de auto met het echtpaar van Blommestein uit tegen overgestelde richting welke met een harde slag tegen de auto uit Apeldoorn botste. De gevolgen waren verschrikkelijk. Het echtpaar was vrijwel op slag dood. Het echtpaar laat een zoon en vier doch ters na. BEURSOVERZICHT UNILEVER EN PHILIPS WILLIG Amsterdam, 10 oktober. De internationale waarden hebben vanmiddag een zeer vaste tot willige stemming te zien gegeven. Vooral Uni levers en Philips trokken flinke belang stelling, waardoor forse koerswinsten werden behaald. Ook Kon. Olies deden wederom van zich spreken. Aku's kon den zeer goed meekomen na een lagere opening. Hoogovens openden vrijwel onveranderd. In vrijwel alle hoeken was de handel levendig. Unilevers zetten de koersstijging voort van 832 op de opening tot 838 later op de middag. De vorige slotkoers voor dit fonds was 813Philips liep op van 1020 tot 1031, waardoor de elektro-aandelen een koerswinst behaalden van circa 30 punten. Kon. Olies verbeterden bijna f 3.tot f 118.40. Deze stukken noteer den boven pariteit New York. Aku's kwamen op 406, na 402. Hoog ovens stelden wederom teleur en zakten na een opening op 818 in tot 811 (818' De vaste stemming van vanmiddag ging wederom uit van certificaten Unilever, waarvoor Amerika belangstelling blijft tonen in verband met de a.s. introductie van dit fonds op de Newyorkse beurs. Het is een lange tijd zeer stil geweest op het Damrak. Door de internationale po litieke onzekerheden heeft men de laat ste weken eerder verkocht dan gekocht. Hierdoor is veel geld vrijgekomen. Van daag achtte men blijkbaar de tijd ge komen om met kooporders in de markt te stappen. Mede door deze vraag, waar tegenover te weinig aanbod stond werden forse koerswinsten geregistreerd. Cultures vrijwel onveranderd. In de scheepvaarthoek was het rustig met een prijshoudende stemming. De Staatsfondsenmarkt werd verrast met een bericht, dat op 20 oktober a.s. de inschrijving wordt opengesteld op f50 min 4% 30-jarige obligaties bank voor Nederlandse Gemeenten tegen 98%%. Deze lening zal, volgens de beurs, zeer zeker slagen. De stemming op de staats fondsenmarkt was vrijwel gelyk aan die van gisteren n.l. prijshoudend. De lokale afdelingen gaven merendeels koersverbeteringen te zien met weinig handel. WISSELKOERSEN Amsterdam, 10 okt. Londen 10.14%—10.15%, New York 3.60A3.60H, Montreal 3.50—3.50Pa rijs 73.2673.41, Brussel 7.24%—7.24%, 69.82%69.87%, Zürich 83.36%—83.41%, Milaan 58.08%58.13%, Kopenhagen 52.36—52.41, Oslo 50.67—50.72, Wenen 13.96—13.97, Lissabon 12.65—12.66%. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 10 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 102A 102% Ned '59 4%102 A 102 Ned. '60-1 4% 102A 102% Ned. '60 n 4% i02iV 102 A Ned. '59 4% 100% 1003/4GL Ned. '60 4% 100% 100%GL Ned. '61 4% 100% 100%GL Ned. '53 3% 97% 97% Ned. Grtb. obl. 3% 84% L Ned. '47 3% 94A 94A Ned. '51 3% 97% 97% Ned. '53 I-n 3% 9611 96% Ned. '56 3% 96 95f* Ned. '48 3% 91 90% Ned. bel. cert. 3% 89% 90 Ned. '50 I-II 3% 91 90% Ned. *54 I-II 3% 92% 92A Ned. '55 I 3% 92% 92A Ned. '55-n 3% 94 94A Ned. *37 3 92% 92% Ned. Grtbk. obl. '46 3 93% 93% Ned. doll. In. '47 3 91% GB 91% Ned. Inv. cert. 3 99%GB 99A Ned. 62-64 3 100 GB 100 Indië '37 3 99% Indië '37 A 3 95% 95H Ned. won. bi. '57 6 109% 109%GB Ned. won.bJ. '58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 109% 110GB ifer. HVA-my126% 127% A.K.U402 GB 407% Dell MiJ cert147 147.50 Hoogovens cert. 817 817 Philips gem. bez. 1000 1032 Unilever cert813 838 Dordtse Petr549% 556 Kon Petr. (50 ft (80) 115.40GB 117.90 Holl. Amer iyn 162%GB 161% Java China Paket 160 159% KliM. 64 65.— Kon. Ned. Stoomb.208% 207 Kon. Paket My 160 159 Stoomvaart My Ned 174% GB 175 Nievelt Goudr cert 164%GL 164 v. Ommeren cert 334% 335% Kon. Rott. Lloyd.... 160 160 Ned. Scheepv. Unle 166% 167 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% idem '48 (3%) 96% 96% R'dam *52-1 (4%) 100 B 100 id Id *37 I-II (3%) 96% 96tf Z.-Holland '55 4% 100 Bankwezen Bank N Gem. *58 6% 10411 104% id. N WJB '52 (4%) 100% 100% BVG rspbr f.500 198% 199 BVG rspbr '52 144% 144% Industr. Obligaties PhUlps Dollarlng '51 95% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 104 A'dam *51 I 2% 90 89% A'dam '56 1 2% 84% 84% A'dam '56 n 2% 90 89 A'dam '56 ID 2% 90% 89 Eindhoven '54 2% 83% Enschede '54 2%82% 82% Den Haag '52 I 2% 92% 92 Idem n 2% 91% R'dam *52 I 2% 94 95% Idem n 2% 92% Idem VI 2%97% 97% Utrecht *52 2% 95% 95% Z.-HoU. 1957 2% 94% 94 L Zuid-Holland '59 2% 104 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 247.50 248.50 Amst. Bank 367% Cultuurbank 32% 31% HoU. Bank Unle cert 214% Ned. Handelmy 315% 315% Rott. Bank 352 Twentsche Bank 304 304 Senembah410 L Industrie Ondernemingen Albert Heyn653 660 Berkel's Patent (v.) 311 314 Borsumy391^ 39 Calvé Delft cert. 775 799 Electrolasmy 340 340 Kon Pap v Gelder 360 365% Kon. Ned Grofsm 177 177% Holl. Constructie 442 442 Ing. bur. v Bouwnyv 245 246 Internatio i80 182 Int. Kunststoff Ind 73% 74% v. Kempen en Begeer 125 125% Leidse Wolspinnery 550 560 MUUer en Co N.B 545 540 Ned. Kabeltabr 615 607 Philips pref 292% 292% Rott. Droogdok My 564% 568% Sikkens Groep 852 855 Ver. Touwfabneken 347 350 Walvisvaart 96 97% Wernlnk's Betonmy 200 197 Wilton Feyenoord 302 300% Van wyk en Heringa 93 92% Zaalberg 130 131 Mynbouw en petroleum Bill ton 2de r 494% 494% Kon. Petr (f 20) 119.10 120.60 Amerik fondsen Canadian Pacific R 24 A 24% Intern Nickel 81 81 Anaconda 51% G1 il'kexd. Bethlehem Steel.... 42% 42% Cities Service 52% 52% General Motors 50% 50% Cennecott81% 81 Republic Steel 60% 59% Shell OiJ 36% 36A Union Pacific 36% 36 Dn. States Stee) 81 81A

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7