[evrouw Goloeba kiest voor ïrugkeer naar Sowjet-Unie 1087 SOEBANDRIO WIJST RADICAAL DE NEDERLANDSE PLANNEN AF Geen nieuw Katanga Ifs na dramatische confrontatie met haar echtgenoot óp Schiphol (§ud Ofte, WITTE KRUIS ys de echte IAMA ACHTER GELE DEUR oplossingen EERBERICHT Nieuiv-Guinea in V.N.-Assemblée teuwsi No 30473 ar: E. A. E. van Dtsboecfc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SmBel I. - Giro no. 57053 dacteur: J. Brouwer f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LAD pijnstiller tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische'pijnen etc. Hoogstraat-Leiden (Van onze Amsterdamse correspondent) rouw Irena Aleksejevna Goloeba is naar d vertrokken. travond om vijf minuten voor tien verliet zij t paspoort in de hand het kleine kantoortje Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot vertrekhal van Schiphol, kwartier tevoren had zij tijdens een drama confrontatie met haar echtgenoot, de 35- loctor in de biochemie Alexei Goloeb, voor eelste, maar nu voor de laatste maal haar kenbaar gemaakt: haar keuze tussen het in vrijheid leven met haar man en het vertrek naar Rusland. „De vrouw gaat naar haar vaderland terug. Zij heeft mij dit in een zeer bewogen gesprek meege deeld. Het is een afschuwelijk stuk menselijke tragiek", zo zei ons mr. J. G. de Zaayer, procu reur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, die door de minister-president in zijn kwaliteit van fungerend directeur van de Rijkspolitie was aan gewezen om mevrouw Goloeba in volle vrijheid over haar lot te laten beslissen. ijl ioitgehelm.de troepen van ninklijke Mareschaussee de en, stationsgebouwen en plat- ewaakten en bijna honderd tegenwoordigers uit binnen- enland en talloze nieuwsgie- ich in de vertrekhal verdron- rak mr. De Zaayer in het toen njna acht uur achtereen be- kantoortje van de Aeroflot evrouw Goloeba. Bij het ge varen aanwezig de ambassa- an de Soiojet-Unie, zijne ex- Ie Panteleinen Ponomarenko, isaris IJ. Taconis van de cherche te Amsterdam, com- !s mr. L. van Haaren, chef van sterdamse vreemdelingenpoli- i tolk van de Russische am- e en een Nederlandse tolk. Achter die gele deur met het nummer 162 voltrok zich het drama, dat zater dagnacht in de Mamixstraat te Amster dam was begonnen, waar Alexei Goloeb een hotel binnenliep en verzocht de po litie te vaarschuwen. Hij had gekozen voor de vrijheid, waarmee hij als toerist De „veldslag" in volle gang. Koninklijke Marechaussee in heftig duel met de Russen, die erin slagen mevrouw Goloeba weer uit liet kantoortje te trekken. van het in hotel „Schille" logerende Russische reisgezelschap had kennisge maakt. In het Amsterdamse hoofdbureau Diep van politie heeft htf om politiek asiel verzocht. Uitputtend Wat er sindsdien in mevrouw Go loeba omgegaan? Sinds zij in die Marnixstraat vlak voor de komst van de politie snel wegliep om zich weet bij het reisgezelschap te voe gen, moet zij een uitputtende tweestrijd hebben doorgemaakt. Diezelfde zaterdag nacht .ontfermden" leden van de Rus sische ambassade zich over haar. Gistermiddag heeft zij verklaard naar Rusland terug te willen. De precies 24 minuten durende confrontatie met haar nerveuze, schuwe en bleke echtgenoot, van wie zij zegt zeer veel te houden, heeft haar niet van haar standpunt doen wijken. onder indruk Mr. De Zaayer zei ons van dit gesprek diep onder de indruk te zijn geweest. „Zij heeft kunnen zeggen wat ze wilde. Ik heb haar verteld, dat ze in een vry Nederland en bij haar man kan blijven. Maar ze heeft anders beslist". Om vijf minuten voor tien schoof Irena Aleksejewna Goloeba met de Rus sische ambassadeur, omgeven door een kordon marechaussees, langs ons heen naar het gele autootje van de haven dienst, dat haar naar het Toepolew- vliegtuig bracht. Een vermoeide vrouw, dier geestelijke spanningen van de afge lopen twee dagen haar tien jaar ouder hebben gemaakt en die ezenloos voor zich uitstaarde. Enkele minuten later trokken de straalmotoren het toestel de lucht in naar het oosten. Het drama had zich voltrokken en Schiphol sloot een van de meest bewogen dagen van zijn geschie denis af. Een dag, d'e was begonnen met een ordinaire vechtpartij van een kluwen marechaussees en Russische diplomaten, onder wie de ambassadeur zelf (Men zie ook elders in dit Blad) MINISTER DE ROUS NAAR PARIJS Gisteravond is de minister van Econo mische Zaken de heer J. W. de Pous, van Schiphol naar Parijs vertrokken. Samen met de minister van Landbouw en Vis serij mr. V. G. M. Marijnen en staats secretaris dr. H. R. van Houten, zal hij daar vandaag deelnemen aan de eerste besprekingen van de zes EEG-landen in verband met de aanvrage van Engeland om tot de EEG toe te mogen treden. Namens Engeland za' de onderminister Heath een inleiding houden. Daarna gaan de delegaties spreken over de pro cedure der komende onderhandelingen. Vanavond w^rdt minister De Pous in ons land terug verwacht. ►nze fotoprijsvraag ter ge nheid van het 75-jarig aan van de Drie October eeniging heeft in totaal 7 oplossingen van puzze- le lezers opgeleverd, log deze week zullen wij U juiste oplossing en de len van de prijswinnaars den. ETZELFDE WEERTYPE Bilt verwacht van heden- tqt aavond: •g weer en perioden met zonne- Matige, aan de kust tijdelijk age wind tussen zuidwest en zuid. udend zacht, gemaakt te 11.15 uur). 11 OKTOBER op: 6.57 uur; onder: 17.56 uur. n op: 8.27 uur; onder: 19.05 uur. gwater te Katwijk te 4.07 en L uur. gwater te 0.04 en 12.16 uur. oummei bestaat uit 14 pagina's (Van onze Amerikaanse correspondent) Soebandrio, de minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, heeft gistermiddag in de V.N.-Assemblée een felle rede gehouden, waarin hij de recente Nederlandse voorstellen inzake Nieuw-Guinea radicaal van de hand wees. Soebandrio verklaarde dat de V.N. eventueel bijstand konden verlenen om de autoriteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Alle andere interventie van de V.N. zou de problemen alleen maar acuter en explosiever maken. Dit betekent dat Indonesië absoluut afwijzend staat tegenover het plan, dat minister Luns kortgeleden heeft geschetst. Soebandrio achtte dit plan ingegeven door politiek opportunisme. Hij noemde het een „schijnheilige poging om Nederlands aan wezigheid in een koloniaal gebied te verlengen en hij waar schuwde er voor dat Nederland op die manier een nieuw Katanga in Azië zou „scheppen". Ambassadeur Schuurman, De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de V.N., maakte aan het eind van de middagzitting gebruik van het recht van antwoord. III) wenste niet in te gaan op diverse ongerechtvaardigde en onaange name opmerkingen van Soebandrio. Hij merkte evenwel op, dat het enige punt in het Nederlandse plan, waartegen de Indonesiërs werkelijk bezwaar hadden, het voorstel was om de bevolking van Nieuw-Guinea het recht van zelfbeschikking te geven. Nederland heeft thans een resolutie ingediend waarbü wordt voorgesteld een V.N.-commissie naar Nieuw-Guinea te zenden, ,die na een jaar aan de Assemblée zou moeten rapporteren over de algemene toestand en over de mogelijkheid een volksstemming te houden en tevens over de wenselijkheid een internationaal ontwikkelingsorgaan in te stellen. Deze resolutie zal in behandeling komen wan neer in de Algemene Vergadering zal worden gesproken over dekolonisatie. Indonesië is er kennelijk voor beducht, dat met medewerking van de V.N. voor Nieuw-Guinea een ontwikkeling op gang zou worden gebracht, die Nederland thans als wenselijk voorstelt. Vandaar waarschijnlijk dat Soebandrio Nederland de volle laag gaf in zijn rede en ons land afschilderde als een „doortrapte koloniale mogendheid". Herhaaldelijk liet hij doorschemeren, dat Indonesië geweid zou kunnen gebruiken indien niet spoedig een bevredigende oplossing werd bereikt. Nadat Indonesië vergeefs had ge tracht in de V.N. tot een oplossing te komen, was men in Djakarta gaan steu nen op zijn eigen nationale kracht en zou men alle middelen gebruiken waar over men beschikte. Letterlijk zeide Soebandrio: „Wij bereiden ons op het ergste voor tegen over de Nederlanders in Nieuw-Guinea", en verder, „mijn regering is begonnen met een koers van totale confrontatie tegenover de Nederlanders, niet alleen politiek, maar ook economisch cn mili tair". Wij nemen de steun van de V.N. aan, voor de overdracht van het gezag over Nieuw-Guinea aan Indonesië. De Indo nesische regering is bereid zijn aandeel te leveren in een dergelijke bemoeienis door de V.N., zowel in de zin van het beschikbaar stellen van personeel-, tech nische en financiële hulp. Slot pag. 2 Ontploffing in fabriek te Enschede (Van onze correspondent) Gistermiddag om kwart over een is bij de N.V. machinefabriek Sanders en zoon te Enschede een lagedrukketel ontploft. Een deel van de ketel sloeg tegen het dak van de constructiewerkplaats. Bij het neerkomen van het ketel- deel werd de 18-jarige elektricien H. Walkot gedood. Een 38-jarige magazijnbediende kreeg een ge broken been. De ketel kon een druk van 7 atmosfeer verdragen en heeft een overdrukventiel als beveiliging. Vermoedelijk heeft deze beveiliging niet gewerkt. In de constructiewerkplaats waar grote staalconstructies worden gemaakt kan voorlopig niet worden gewerkt, enerzijds door het uitvallen van de ketel, die o.a. diende voor het zandstralen van het staal, anderzijds door de glasschade die gevaar oplevert, zodat de werkplaats nog niet betreden mag worden. Chinezen beschieten Tibetaanse gezinnen „Izwestia" kritiseert maarschalk Zjoekow Het Sowjetrussische-regeringsorgaan „Izwestia" heeft felle kritiek geleverd op maarschalk Georgi Zjoekow, die ervan wordt beschuldigd de militaire ontwik keling in de Sowjet-Unie te hebben ver traagd. In een artikel van een correspondent, die een atoomonderzeeër heeft bezocht, wordt gezegd dat „zelfs in militaire kringen" verkeerde opvattingen heersen over de rol van de onderzeeër. Zjoekow zou hebben gedacht, dat de Marine „een fossiel" was, „slechts geschikt voor pa rades op feestdagen" raketten zouden waardeloos zijn en het aangewezen wa pen was en is de bajonet. De „Izwestia" prees Chroesjtsjo.v, die „persoonlijk tussenbeide kwam" en die thans „door alle zeelui de vader van de atoomvloot wordt genoemd". Het is waarschijnlijk de eerste maal dat de maarschalk, die thans bij Mos kou woont en zijn memoires schrijft, in het openbaar beschuldigd wordt van po gingen om de militaire ontwikkeling van de Sowjet-Unie te vertragen. De Russische atoomduikboten hebben een bijzonder gevarieerde bewapening, Na een bewogen dag wordt me vrouw Goloeba door de Russische ambassadeur, de heer P. K. Pono marenko, eindelijk naar de nog steeds wachtende Toepolew op het platform van Schiphol geleid. Tien uur wachtte dit straalvliegtuig voor die ene passagier. aldus de „Izwestia" Zij zijn voorzien van raketten met atoomspringkoppen voor doelen op grote afstand en gevleu gelde raketten voor diverse doelen. Zij zijn bovendien uitgerust met verschil lende soorten torpedo's magnecische, zelfbesturende en andere voor aan vallen op duikboten en aan de opper vlakte varende schepen." Uit het Leidsch Dagblad van 10 October 1861: Heden Woensdag is alhier overleden Dr. H. A. Kleyn, pro rector aan het Stedelijk Gymna sium. vanuit straaljagers De Chinezen hebben van straaljagers gebruik gemaakt om Tibetaanse gezin nen te beschieten die op zoek naar voedsel wilden uitwijken naar India, al dus wordt gemeld in een verslag dat door de Dalai Lama is samengesteld en gebaseerd is op mededelingen van Tibetaanse vluchtelingen die dit jaar in India zijn aangekomen. Het verslag zal uitgereikt worden aan de leden van de Verenigde Naties in New York. In het document worden de Chine zen er nogmaals van beschuldigd „de burgerbevolking systematisch uit te roeien". In het noordoosten, het westen en zuidoosten van Tibet wordt nog ver zet geboden tegen de Chinezen. Door sabotage is de constructie voor een spoor lijn van China naar de Tibetaanse hoofdstad Lhasa vertraagd. „De baan was op verscheidenen punten opgebla zen", aldus het rapport. De Chinezen zagen toe op de hoeveel heid vee om de hongersnood tegen te gaan. Zelfs dode beesten moesten wor den ingeleverd. Dwangarbeiders werden ingezet om vliegvelden, militaire installaties en we gen te bouwen. De arbeiders moesten 18 uur per dag werken, zonder rustdag en kregen geen loon behalve een spaarzaam maal. Ook werd veelvuldig van kinderarbeid gebruik gemaakt en zouden opnieuw Tibetaanse kinde ren naar China worden overgebracht voor indoctrinatie. weer een stoer stuk 'winter- uitrusting' voor ferme knapen. Fantasie duffel met mooie ruit. 12 j. 29.75

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1