Gesprek tussen Kennedy en Gromiko „interessant België's premier tegen te veel centralisatie Reydons stem klonk in Nederlandse huiskamer Streven Russen naar een politiek succes Weinig nieuws na belangrijke ontmoeting Fa. D. KRET Zn. WEERBERICHT Twijfelt men aan de toekomst? Groninger luisteraar bracht verbinding met Moskou (§ucf teuws^ No. 30471 DSC Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaalf 2.55 per maandf 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) President Kennedy en de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Z ken Gromiko hebben gisteren in het Witte Huis besprekingen gevoerd over Berlijn, Duitsland en andere internationale vraagstukken. Het overleg werd na afloop gekenschetst als een voortzetting van de gesprekken, die minister Dean Rusk reeds met zijn Russische collega heeft gevoerd. Het eerste nieuws dat bekend werd na de met spanning verbeide ontmoeting was dus uiterst summier. Indien, zoals sommigen hadden verwacht, deze ontmoeting een formule heeft opgeleverd voor onderhandelingen, dan is daarvan nog niets gebleken. Afkerig Zowel De Gaulle als Adenauer toont zich tot dusverre nog afkerig van een conferentie met de Russen. Beiden achten daarvoor nog onvol doende basis aanwezig. De Westduitsers zouden dan wel niet zelf aan de conferentietafel behoeven plaats te nemen, maar naar alle waar schijnlijkheid zou hun medewerking noodzakelijk zijn teneinde te komen tot een akkoord met de Oostduitsers om trent de vrije toegang, ook voor de geallieerden, tot West-Berlijn. Indien zoals in Amerika de laatste dagen wordt aangenomen, vorderingen zijn gemaakt in het overleg met de Russen, dan zien Rusk en Kennedy zich thans voor een zware taak geplaatst om de argwanende Duitsers en de onverzettelijke De Gaulle tot medewerking te nopen. Van Russische zijde werd het overleg bijgewoond door de ambassadeur in Washington Mensjikow en de vice-pre mier Semenow. Van Amerikaanse zijde waren nog aanwezig Dean Rusk en diens speciale raadgever voor Russische aangelegenheden, de voormalige Ameri kaanse ambassadeur in Washington Charles Bohlen. Ru-'- zei. toen hij Gromiko naar zijn aut eleidde, dat het gesprek, dat ru 3 uur had geduurd, interessant wa rest; maar meer kon hy niet zeg Rusk verwachtte niet, dat hij Grom -j nog zou ontmoeten voor diens vertrek naar de Sow jet-Unie. Toen Rusk en Gromiko gisteravond naar buiten kwamen bij het noorderpor taal van het Witte Huis, zagen beide staatslieden er wat vermoeid en aller minst ontspannen uit. Gromiko bleek nog het meest bereid Iets te zeggen. Hij noemde het gesprek interessant en hoopte dat het ook nuttig zou blijken. Men had, volgens de Rus, over diverse zaken gesproken die voor „Egyptisch-Syrische unie was voorharig" De hoofdredacteur van het Egyptische dagblad „Al Ahram", Mohemmed Haikal, een zeer goede vriend van president Nas ser, schreef gisteren in een hoofdartikel, dat de Egyptisch-Syrische unie, „voor barig" is geweest. „Het is, wil een dergelijke unie goed functioneren, noodzakelijk dat er een grote overeenstemming op economisch, maatschappelijk en intellectueel gebied tussen de twee verbonden landen bestaat en deze ontbrak. Er bestonden, met uit zondering van Nassers persoonlijke po pulariteit, geen werkelijke en positieve banden tussen Egypte en Syrië", aldus de hoofdredacteur van „Al Ahram". De Syrische premier, dr. Koezbari, heeft gisteren na een kabinetszitting ver klaard, dat het Syrische volk „een sterke hand uitstrekt naar zijn broeders in Egypte en naar alle andere Arabieren, die bereid zijn samen te werken bij het opstellen van een handvest voor wezen lijke en onbaatzuchtige Arabische een heid". Omtrent het bedrag, dat Egypte vol gens Nasser aan Syrië had geschonken, verklaarde Koezbari„In feite betrof het hier een vertraagde Egyptische aflossing van schulden aan Syrië". De Syrische eerste minister besloot: „De ondervindingen, die Syrië gedurende zijn unie met Egypte heeft opgedaan, hebben geen afbreuk gedaan aan zijn geloof in de waarachtige en onbaatzuch tige Arabische eenheid, dl. het nastreeft. Maar het Syrische volk kan niet geloven in één man en dit was de voornaamste oorzaak van de opstand", aldus premier Koezbari. Advertentie LOOIHilETERSBEDRIJF EN SANI'I AIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden, Telefoon 20023—24350 WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zuidwestelijke tot westelijke winden voeren over het gebied van het Kanaal koele oceaanlucht naar het vas teland van Europa. In deze koele lucht waarin plaatselijke buien door opklarin gen worden afgewisseld zal ons land zich morgen bevinden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 oktober Zon op: 6.52 uur; onder: 18.03 uur. Maan op: 5.07 uur; onder: 17.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.35 en 14.35 uur, laagwater te 10.40 en 22.53 uur. (9/10 hoogwater tc 3 05 en 15.21 uur, laagwater te 11.12 en 23.29 uur). Dit Qunimei bestaat uit *8 pagina's en een bjjvoegseL beide landen van betekenis ztfn en hjj had de nadruk gelegd op het belang van een vredesverdrag met Duitsland. Hij wenste zich tenslotte kennelijk wat positiever uit te drukken, want hij zei toen: „Ik denk dat dit gesprek nuttig is geweest". Een Britse correspondent wenste te weten of Gromiko via Londen zou te rugreizen. De Russische minister zei vandaag te zullen beslissen langs welke route hij naar Moskou zou gaan. Voor 17 oktober Volgens de Herald Tribune zou Gro miko ernaar streven dat kort voor 17 i oktober bekend werd gemaakt, dat een j conferentie van ministers van Buiten-1 landse Zaken van de Grote Vier zou worden gehouden. Zou alles naar Gro-1 miko's wens gaan, dan zou die confe rentie plaatsvinden in november of december. Op 17 oktober begint het partijcongres in Moskou. De aankondiging van een ministers-conferentie zou kunnen die nen om het succes te onderstrepen van de Russische buitenlandse politiek. In het voorjaar zou dan een topconferentie tussen de staatshoofden kunnen volgen. Het behoeft niemand te verrassen dat de conferentie tussen Kennedy en Gro miko weinig concreet nieuws heeft op geleverd. Amerika en de Sowjet-Unie doen ongetwijfeld serieus voorbereidend werk. maar voordat men kan aankondi gen dat er spijkers met koppen worden geslagen moet Amerika overleg plegen met zijn bondgenoten. Vastlegging van een PRIJSVRAAG DRIE OKTOBER Maandag laatste dag Maandag a.s. sluit de inzen- jj dingstermijn voor onze drie- oktoberfotoprijsvraag. Oplos- singen dienen voor twaalf uur v.m. in het bezit te zijn van de t f redactie, Witte Singel 1 te Leiden, om voor een prijs n aanmerking te kunnen komen, t Denkt U er om dat ook uw oplossing ons maandag tijdig bereikt? De afgevaardigde van Birma bij de Verenigde Naties, Oe Thant, die genoemd wordt als opvolger van de overleden secretaris-gene- raai van de Verenigde Naties Ham- marskjöld. Praag beschuldigt V.S. van spionage Tsjecho-Slowakije heeft twee leden van de staf van de Amerikaanse ambas sade in Praag beschuldigd van „mis bruik van hun diplomatieke status" voor het bedrijven van „ontoelaatbare daden" tegen Tsjecho-Slowakije. De tweede secretaris van de ambassade, Burke, is op 23 september aangehouden op mili tair terrein in de nabiiheid van Praag. Nog geen etmaal later werd een ander lid van de ambassadestaf. Kent, op de zelfde plaats aangehouden. Hij zal het land moeten verlaten. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft meegedeeld dat de Tsjecho- Slowaakse ambassadeur te Washington woensdag J.l. is meegedeeld dat de aan wezigheid van zijn derde secretaris Ska- cil in de V.S. niet langer kan worden aanvaard. Omtrent de uitwijzing van Kent verklaarde de woordvoerder dat deze zich in geen enkel opzicht aan spio nage had schuldig gemaakt. „De Ame rikaanse regering heeft echter, overeen komstig het diplomatieke gebruik, het Tsjechoslowaakse verzoek ingewilligd om Kent terug te roepen", zei hij. Tienduizenden Nederlanders hebben gisteravond zij het kort, de stem kunnen beluisteren van de Nederlander Evert Reydon, zoals die geklonken heeft in de rechtzaal in Kiew. Even voordat de radiokrant de lucht in ging werd de N.C.R.V. namelijk opgebeld door de heer Berends in Zuidwolde. Hij vertelde toevallig een Russische zender te hebben opgevangen, die een reportage uitzond van het spionagepro- Uruguay wil minder rode spionnen De regering van Uruguay heeft beslo ten, dat het aantal functionarissen van de Sowjetrussische ambassade moet worden verminderd en in verhouding moet staan tot dat van de andere Euro pese ambassades. Voorts zullen Sowjetrussische diplo maten een speciale vergunning moeten hebben om zich verder dan veertig kilo meter buiten de hoofdstad te begeven. De grensgebieden zullen voor hen "erbo- den zijn en hun Dagage en post zullen onderhevig zijn aan controle door de douane en de poste-fjen. ces. Gp zijn eigen bandrecorder had de heer Berends nog juist het slot op kun nen nemen van Reydons in het Neder lands uitgesproken en door een tolk vertaalde verklaring, waarin hij met het oog op zijn gezin clementie bepleit bij het Hof. In enkele minuten tijds werd eT met een telefoonlijn via de radio- schakelkamer van de PTT in Hilver sum een geïmproviseerde verbinding tot stand gebracht. Terwijl de heer Berend in Zuid wolde zijn bandje afspeelde, hield hij de hoorn van de telefoon voor zijn luid spreker. Een speciale versterkerappara- tuur, die voor dit soort spoedgevallen in Hilversum altijd gereed staat, zorgde ervoor dat het geluid perfect op de magnetofoon kon worden vastgelegd. Om half acht precies konden de luis teraars kennis nemen van dit korte stukje dramatische improvisatie taalgrens „Walen en Vlamingen zijn thans concurrenten, omdat in België te weinig wordt geïnvesteerd. In de eerstkomende tien jaar moet het Belgische volk zich een grote in spanning getroosten om op Euro pees niveau te komen. De Belgi sche boom kan groeien en bloeien. Zaag hem in twee of drie stukken en hij zal dood gaan". Deze woor den sprak de Belgische minister president Lefevre gisteravond in Charleroi op een vergadering van het partijbestuur van de CVP. Lefevre wees op hetgeen na de oorlog in andere Europese landen, met name in Nederland en Frankrijk is totstand ge bracht en vroeg zich af of de Belgen zich in de toekomst de bijnaam van „Petits Beiges" moeten aanmeten, twijfelend aan de toekomst van hun eigen land. Na te hebben aangekondigd, dat de Belgische regering een wetsontwerp ge reed heeft voor de oprichting van een nationale en regionale investeringsmaat schappijen, die risico-dragend kapitaal zullen verstrekken aan zich uitbreidende en nieuwe ondernemingen, ontvouwde hij een uit vier punten bestaand rege ringsprogramma om „een einde te ma ken aan de overdreven centralisatie van de administratieve, economische en cul turele diensten in Brussel". „Wanneer dit plan zal zijn uitgevoerd", aldus de Belgische minister-president doelende op het door de Waalse socialisten en enkele Vlaamse groeperingen geëiste re ferendum over een federatief stelsel in België „dan zal de weg vrij zijn voor een dialoog over de hervorming van de Belgische instellingen met het oog op de eisen die een moderne staat stelt, de in tegratie in de Europese gemeenschappen en de consolidatie van de twee volks gemeenschappen van ons land". Premier Lefevre vatte het betreffende regeringsprogramma als volgt samen: spoedige decentralisatie van de over heidsdiensten en instellingen; het wijzigen van de wet om een re gionale economische politiek mogelijk te maken en de aanpassing daaraan van het nationale Planbureau (de eer ste plannen voor streekontwikkeling zullen binnenkort gereed komen); Rood-China tracht voor de derde maal graan te kopen Amerikaanse zegslieden in Washing ton hebben medegedeeld, dat de rege ring van de Chinese volksrepubliek voor de derde maal tracht grote graanaan- kopen te doen in Canada en Australië, om het tekort in China te kunnen dek ken. De Chinese regering doet tegelijk po gingen in het buitenland om kredieten te verkrijgen teneinde de graanaanko- pen te kunnen betalen. Volgens de Chinese regering is de be hoefte aan graan in China een gevolg van het feit. dat nu reeds voor de derde achtereenvolgende maal de oogst niet heeft opgeleverd wat ervan venvacht werd. hetgeen een gevolg zou zijn van wervelstormen. overstromingen en droogte. De Amerikaanse zegslieden verklaar den echter, dat de oogst tekort schiet, omdat de Chinese commune-boeren geen zin hebben hard te werken en weinig aandacht besteden aan het gewas. Als gevolg van het graaneebrek in China, zo werd in Washington gezegd, heeft de Chinese volksrepubliek de in voer van kapitaalsgoederen moeten on derbreken. waardoor het industrialisa- ticprogram van de volksrepubliek in het gedrang is geraakt. Dit program was een van de hoofdpunten van de Chinese communistische partij plannen. het verlenen van een „waarachtige" culturele autonomie aan Vlaanderen en Wallonië, o.m. door een snelle split, sing van het ministerie van Nationale Opvoeding en cultuur". vaststelling van de „taalgrens" in België, zodat verschuivingen ten gun ste van het Frans of het Vlaams in geografisch opzicht niet meer mogelijk zullen zijn. „Let maar niet op de officiële politiek".... Enige Westerse pacifisten, die don derdag hebben deelgenomen aan de bij eenkomst in het Moskouse universiteits gebouw, hebben medegedeeld, dat zij tij dens de debatten briefjes van Russische studenten in de nand kregen gestopt. Op een dier briefjes stond te lezen: „Let maar niet op de officiële politiek, wij zijn met u". Op een ander briefje stond: Zij (Russische studenten die de bijeenkomst in geregeringsstijl hadden toegesproken) praten onzin en u praat verstandig". Vrijdag hadden enige vrouwelijke deelnemers aan de protestmars een on derhoud met mevrouw Chroesjtsjow, aan wie zij verzochten aan haar echtgenoot hun bezorgdheid kenbaar te maken over de zeventien Russische kernontploffin gen. Mevr. Chroesjtsjow beloofde dit te zullen doeu. „Ook wij maken ons be zorgd over het gevaar, doch het ligt niet alleen aan ons'zei zij verder. En verder -verklaarde zij: „Wij in Rusland bouwen geen schuilkelders, daar wij menen dat geen enkele schuilplaats bij een kernoorlog enig nut heeft". Desgevraagd verklaarde mevrouw Chroesjtsjow dat de vrouwen, vooral als zij georganiseerd zijn, een belangrijke rol kunnen spelen in de strijd voor de vrede. „Wij mogen niet vergeten dat de vrouwen in de meerderheid zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat alle bommen al in de oceaan gegooid zouden zijn als alle vrouwen hadden kunnen stemmen. De rede van mijn echtgenoot die mij het meest bevalt, is dan ook die waarin hij verklaarde: „Laten wij de wapens en kernbommen in de oceaan gooien", zo besloot mevr. Chroesjtsjow. Prins Bernhard heeft gisteren in City Theater in Amsterdam de gala-première bijgewoond van de Amerikaanse film „De kanonnen van Navarone". De Prins in het theater in gesprek met David Ni- ven. een der hoofdrolspelers in de film, en procudent Carl Foreman. De baten van deze voorstelling kwamen ten goede aan de Bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers. Brits vliegtuig in Pyreneeën vermist Een Brits verkeersvliegtuig met 34 personen aan boord wordt sedert half één vannacht vermist in Zuidwest- Frankrijk. Het toestel was uit Londen ve-trokken en had om één uur in de nacht te Perpignan moeten aankomen. Na een radioboodschap om half één heeft nien niets meer van het vliegtuig vernomen. De 31 passagiers van het toestel zijn vakantiegangers. Vliegtuigen en hefschroef vliegtuigen zijn heden ochtend uit Perpignan vertrokken om in het bergland naar het toestel te zoeken. Nieuw proces-Cobb zal nog even (luren (Van onze Amerikaanse correspondent) Het zal nog geruime tijd duren voordat beslist wordt of een nieuw proces zal worden .gehouden over de moordzaak waarin de 15-jarige negerjongen Preston Cobb de beschuldigde is. Een geheel uit blanken bestaande jury *.ad de jongen in augustus schuldig bevonden, waarna het doodvonnis werd uitgesproken. De Amerikaanse Organisatie voor de belan gen van kleurlingen heeft zich de zaak aangetrokken en een bekwaam advocaat ter beschikking gesteld. Deze tracht thans aan te tonen, dat er gronden aanwezig zijn om een nieuw proces te houden. Na een zitting van negentig minuten in Miledgeville in de staat Georgia gaf rechter Carpenter de advocaten van Preston Cobb tot 26 oktober de tijd vol ledige documenten betreffende een even tueel nieuw proces in te dienen. Daarna zou opnieuw een bepaalde termijn wor den gesteld voor het indienen van schrif telijke betogen door belde partijen. Advertentie EEN FORD IN UW GEDACHTEN? Vraag dan bij Elam alle inlichtingen over de nieuwe Ford Tau- nus 17 M. Dit rijden de 2-deurs pronkju weel biedt alles wat een automobilist zich wensen kan. Overtuig u door een proefrit! FORD RIJDEN? ELAM-LEIDEN! Uit het Leidsch Dagblad van 8 October 1861; Bij de Regering bestaat het voornemen om den heer H. G van de Sande Bakhuyzen te be noemen tot tweeden observator aan 's Rijks Sterrewacht te Lei den en tot Conservator aan 's Rijks Museum voor Natuurl. Historie aldaarDr. W. C. H Staring voor de verzameling ge- vl. voorwerpen, die derwaarts uit Haarlem zoude worden overge- bragt. Het bouwen van een school in het Cvtharina-Gasthuis op de Aalmarkt, bestemd voor meer uitgebreid lager onderw. aan jongens, door H.H. Burgem. en weth. van Leiden heden Maan dag aanbesteedis voor de som van 119.480 aangenomen door f Joh. v. d. Reyden, metselaar al- hier.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1