Meerderheid steunt N ieu w-Guineabeleid WOL Mr. Burger doet felle aanval op het kabinet Koelbloedigheid met eerste prijs beloond Mr. Klaasesz had ook kritiek Arrestatiegolf in Ghana Zweed Ekliuid wordt directeur van Internationale Atoombureau Coalitiegesprek Mende-Adenauer Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 oktober 1961 Derde blad no. 30468 ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN TWEEDE KAMER De fractieleider van de P. v. d. mr. Burger liet tijdens de algemene beschouwingen en de Tweede Kamer van het kabinet-De Quay nagenoeg geen draad heel. rijn grootste grief was het z.i. „ondermijnende karakter" van het regeringsbeleid, zowel in eigen land als over de grens. Hij zag het hele kabinet als „een stunt tegen de P. v. d. A." De nieuwe fractie leider van de KVP kreeg de waar schuwing, dat hij de oppositie serieus moet nemen. Wat de kinderbijslag betreft, zal de P. v. d. A. geen minder goede regeling aanvaarden om het be houd van dit kabinet. Een derge lijke mindere regeling komt voor rekening van de KVP. Dr. de Kort, de opvolger van prof. Romme als politiek leidsman van de KVP. noemde de kritiek van mr. Burger te weinig gevarieerd om serieus te wor den genomen. De oppositie heeft zich in volle mate bediend van persoonlijke kri tiek. o.m. destijds tegen minister Van Roo'y, die overigens op een ander depar tement dan Sociale Zaken volgens dr. De Kort beter geslaagd zou zijn. De frac tieleider van de KVP had vertrouwen in de nieuwe kinderbijslagvoorstellen. Wat de houding van de KVP tegen over het kabinet betreft hoopte dr. De Kort, dat zijn geestverwanten nooit de zelfde houding zouden hoeven aan te nemen als indertijd AR en CH bij de wo- ningbouwcrisis en de VVD bij de kinder bijslag. Het extra-parlementaire karak ter van het kabinet betekent evenwel, dat de fracties geen automatische volg zaamheid hoeven te betrachten. Onverstandig De liberale fractievoorzitter, prof. Oud, meende, dat de wijzigingen in het kin derbijslag ontwerp wellicht in menig op zicht aan de bezwaren van de VVD te gemoet zou komen. Teruggrijpend naar de woningbouwcrisis in december j-1- gaf prof. Oud de AR-mlnisters te verstaan, dat zij toen in hoge mate onverstandig waren opgetreden. Hij hoopte, dat het land voor crises als deze in de toekomst gespaard mocht blijven. Prinses Margaret's baby komt ter wereld in Clarence House (Van onze Londense correspondent) De baby van Prinses Margaret, die Zind oktober begin november wordt ver wacht, zal worden geboren in Clarence House, de residentie van haar moeder waar ook de Prinses tot haar huwelijk heeft gewoond. Vrijdag zullen Prinses Margaret en haar echtgenoot Antony Armstrong-Jo nes van hun vakantie uit Schotland naar Londen terugkeren. Zij zullen tot vlak voor de geboorte in hun eigen huis Kensington Palace blijven, daarna zullen beiden hun intrek nemen in Cla rence House. Dit gebeurt omdat hun eigen woning te klein is om plaats te bieden aan dokters, verpleegsters en alle medische uitrusting. Prinses Margarets baby zal het tweede koninklijke kind zijn, dat in Clarence House wordt ge boren. Elf jaar geleden zag Prinses Anne, het dochtertje van Koningin Elizabeth, daar het levenslicht. Ontgroenings- excessen te Tilburg? (Van onze correspondent) De Tilburgse politie heeft het nodig geoordeeld een onderzoek in te stellen naar de ontgroenings praktijken, die door de oudejaars op de nieuwe studenten van de Tilburgse economische hogeschool werden toegepast, als ze zich aan genomen wensten te zien als lid van het studentenkorps „St.-Olof". Het ligt in het voornemen van de Tilburgse commissaris van politie zijn bevindingen officieel aan de officier van Justitie te rapporteren. In de studentensociëteit is het tot enkele onverantwoordelijke tonelen ge komen. Op de zolder werden in een veel te kleine ruimte een dag lang meer dan honderd groenen opgesloten, waarvan er verschillende door gebrek aan ruimte en lucht flauw vielen. Drie jongens moesten ter behandeling in het zieken huis worden opgenomen. Tijdens de ont groening werden enkele studenten ern stig gewond. Tot de kwetsuren behoorden om. een ruggewervel- en een polsfrac tuur. Enkele jongens werden na de excessen, die ook de korpsarts in het geweer brachten, vrijgesteld van de ontgroe ningsverplichtingen. Staking te Oldenzaal Een sinds enkele dagen durende sta king van textielarbeiders bij de N.V. H. P. Gelderman te Oldenzaal heeft zich ook vanmorgen voortgezet. In een gis termiddag gehouden bijeenkomst tussen directie, fabriekscommissie en een af vaardiging van de stakers is geen over eenstemming bereikt. De directie heeft zich op het standpunt gesteld, dat het werk moet worden hervat, alvorens er sprake kan zijn van nader overleg. De stakende wevers hebben zich op het standpunt gesteld eerst de moeilijk heden, die er zijn ontstaan rond eer hieuw tariefsj steem, te bespreken er dan eventuee' het werk te hervatten. Prof. Oud noemde psychologisch op treden niet de sterkste zijde van het ka binet (hoewel prof. De Quay van huis uit juist psycholoog is) Over de moties-Burger zei de liberale fractieleider schertsend, dat het hem genoegen deed. dat hun strekking van beperkte aard was. De kritiek van mr. Burger viel in de praktijk dus nogal mee. Respect Dr. Bruins Slot (AR) had niet de in druk, dat de regering niet zou kunnen regeren. Hij noemde het nodig, dat rege ring en parlement eikaars positie res pecteren, anders komt het democratissch bestel in gevaar. Node had deze spreker het punt bezitsvorming in de troonrede gemist en waarom horen we niets meer van het decentralisatiebeleid- Dr. Bruins Slot was niet gelukkig met het systeem van regeringsnota's aan de Kamer. Hy vertrouwde, dat minister Van Aartsen (zijn geestverwant) bij het bouwbeleid zou denken aan de minst draagkrach- tigen. Gezien de wolken aan de economische hemel moeten wij do vinger aan de pols houden. Eventuele maatregelen moeten evenwichtiger over de bevolking gespreid worden. De loonontwikkeling moet bin nen bepaalde grenzen blijven, aldus dr. Bruins.Slot. De CH-fractieleider, dr. Tllanus, noemde het loonbeleid succesvol, ai heeft het kabinet moeilijkheden ondervonden. De fractie der CHU vraagt inzake de kinderbijslag nog eens aandacht voor hen, die wel premie zullen betalen., maar geen uitkering krijgen. In de fractie van dr. Tilanus is geen gejuich over de voor stellen tot een heffing op minerale oliecn, integendeel: er bestaan ernstige bezwaren tegen. Verder is er traagheid te constateren inzake een nieuw® pen sioen wetgeving. Om het woord «stunt" van de heer Burger te gebruiken: diens AOW-motie is juist volgens dr. Tilanus een „stunt". Postzegels Ir. Van Dis, opvolger van wijlen ds. Zandt als leider der SGP. keerde zich tegen humanistische theorieën en. tegen de Verenigde Naties. „Wie God verlaat heeft smart op smart te ondervinden". Vroegere idealen werden luchtkastelen. De NAVO is evenwel onmisbaar wegens onze defensie. Moeilijk te aanvaarden vond ir. Van Dis de uitgifte van postzegels, die r.-k. feesten tot onderwerp hebben (Drie koningen, Palmpasen etc.) volgens hem komen er wellicht nog postzegels met Maria of andere r.-k. heiligen. De uit gifte van deze zegels moet worden ver hinderd. Van de zijde der PSP sprak ds. N. van der Veen over de zijns inziens on ver- antwqordelyk optimistische voorlichting over zelfbescherming bij atoomaanvallen. Kan men met een militaire evenwichts- politiek onze cultuur verdedigen? De re gering is met haar buitenlands beleid op de verkeerde weg. Zij gist ten onrechte voor de NAVO, aldus ds. Van der Veen. De heer De Groot (CPN) meende, dat de regering ons land aan atoombombar dementen wil blootstellen. Hij had kri tiek op de diensttijdverlenging. Doordat hij een tegenwoordige Duitse ganeraal als „oorlogsmisdadiger" betitelde kreeg de heer De Groot het aan de stok met de voorzitter. Afgezien van de verontrustende inter nationale toestand concentreerde het debat zich voornamelijk op het Nieuw- Guinea beleid, dat de steun kreeg van het grootste deel der fracties. De menin gen van de voornaamste fractieleiders geven wy hieronder beknopt weer. Dr. De Kort: zelfbeschikking voor de Papoea's is uitgangspunt. De KVP heeft warme instemming voor de stap pen der regering, maar zonder risico zijn deze niet. Op den duur is vriend schap van Indonesië voor Nieuw-Gui- nea onmisbaar. Thans is de deur dicht voor een eenzijdige overdracht aan In donesië. Mr. Burger; zelfbeschikking, internatio nalisering, Nederlandse hulp. De rege ring verdient hier in menig opzicht waardering, maar zij moet dubbelhar tigheid vermijden. Prof. Oud: van harte steun aan de re gering. Toen in 1949 de soevereiniteit aan Indonesië werd overgedragen en Nieuw-Guinea erbuiten bleef, bestond reeds aandacht voor het zelfbeschik kingsrecht. Dr. Bruins Slot: wellicht hebben de Ver. Naties begrip voor het Nederlandse plan. De Ver. Naties worden echter misschien i.p.v. Nederland tegenstan der van Indonesië. Ons voorstel bied geen wezenlijke op lossing. De Papoea's mogen niet wor den besmet door ons conflict met In donesië. Praten is nodig. De wederzijd se standpunten hoeven zo'n gesprek niet te belemmeren. De blik van de Papoea's mag niet eenzijdig op Neder land worden gericht. Dr. Tilanus: zelfbeschikking. Duynstee. Rijkens en enkele kranten hebben het de regering moeilijk gemaakt. Hoewel de CHU akkoord gaat. met het Neder landse plan is zij niet erg gelukkig met een actief toezicht der Ver- Naties. Wij zouden zonder hinderlijke Indone sische storingen onze taak moeten kunnen volbrengen. Mengelwerk Naast de „grote" punten kenmerkten deze algemene beschouwingen eigen lijk in strijd met hun karakter zich door vrij veel „mengelwerk", losse op merkingen en wensen, waarvoor wij ten tweede male het rijtje van de fractie leiders afgaan. Dr. De Kort: mogelijkheden voor verla ging van de leeftijdsgrens voor actief kiesrecht tot 21 jaar. Verbetering van het overleg tussen regering en over heidspersoneel. Bredere benadering van de spijtoptantenkwestie. Grotere produktiecapaciteit zonder vergroting van het arbeidspotentieel. De departe menten moeten het vraagstuk van de verkeersveiligheid centraal onder ogen zien. Mr. Burger; motie voor verhoging van de AOW in etappes (50 procent). Mo tie om de bedragen voor een nieuwe bewapening van de kruiser „De Zeven Provinciën" op meer doeltreffende wijze te besteden. Prof. Oud: de persvrijheid is een groot goed. ondanks het misbruik dat er soms van wordt gemaakt. Hoewel wij in ons land rechtschapen bewindslie den hebben kunnen er in ambtelijke diensten intriges voorkomen. Over de zaak-Van der Putten zou de regering uitsluitsel moeten geven, als deze zaak bij de ambtenaren achter de rug is. Mag een militair ook politieke toe spraken buiten dienst houden? Dr. Bruins Slot: coördinatie Europese zaken bij de departementen, een vaste Kamercommissie voor deze zaken. Dr. Tilanus: respect voor vrijheid van drukpers, maar gaat deze soms niet al te ver? In de spijtoptantenzaak mag het sentiment de rede niet overheer sen. Eventueel een noodwet voor ar beidsongeschiktheid. W orld Press Photo '61" fVan onze Haagse correspondent) De Japanse persfotograaf Yasushi Nagao is gisteravond tot de beste nieuwsfotograaf van het jaar uitgeroepen. Dat gebeurde in het Haagse Gemeentemuseum tijdens de opening van de persfoto-tentoonstelling „World Press Photo '61", waar Nagao's inzending tussen 1100 andere hangt als voorbeeld van het werk van de trefzekere fotojournalist. Hij legde het moment vast waarop de Japanse socialistische leider Inejuro Asanoema dodelijk getroffen door het mes van zijn moordenaar door de knieën gaat. „Ik bewonder U om uw koelbloedigheid"zei mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in Zuid-Hollana, die de tentoonstelling opende. Bescheiden antwoordde de 31-jarige Japanner, die speciaal voor deze gelegenheid ivas uitgenodigd om over te komen„Ik was op het juiste moment op de juiste plaats". Vijftien van zijn collega's waren zr óók: zij echter misten, verlamd door schrik, het moment dat Asanoema de dood en Negao de roem bracht. De Commissaris van de Koningin hield zijn openingsspeech deels in het Prans deels in het Engels en deels in het Ne derlands, omdat er onder de veie ge nodigde autoriteiten ambassadeurs en gezanten van talrijke landen waren. Zo groot was de belangstelling, dat een deel van de genodigden buiten de zaal. op haastig opgestelde televisietoestellen, de gebeurtenissen moest volgen. Tot de vele fotografen, voor deze gelegenheid zonder camera, zei hij: „Nu u hier „ontwapend" zit, wil ik graag de scnaar- se gelegenheid aangrijpen eens tot u te spreken". Hindoes slaags met moslims in India Zes doden en 43 gewonden In de Noordindiase stad Aligarn heb ben zich botsingen tussen mohamme danen en hindoes voorgedaan, die aan tenminste zes personen het leven hebben gekost, terwijl er 43 werden gewond. Er is, met ingang van gisteravond, een algeheel uitgaansverbod in Aligarn afge kondigd. De moeilijkheden zijn, blijkens een officiële bekendmaking, zondag oegon- nen, toen studenten van de plaatselijke mohammedaanse universiteit zes hindoe studenten een pak slaag gaven. Een vijfduizend man sterke menigte probeerde gisterochtend het universiteits gebouw te bereiken. Een sterke oolitie- macht dreef de betogers echter terug. Spoedig daarna braken er wanorde lijkheden in de stad uit, waarbij win kels van hindoes en mohammedanen door leden van de tegenpartij in brand werden gestoken. De ordeverstoorders drongen ook hui zen binnen en vielen de bewoners aan. De plaatselijke politie is met drie ba taljons politie, die speciaal is opgeleid voor het tegengaan van relletjes ver sterkt. AMBASSADEURS BIJEEN IN SURINAME In oktober zal te Paramaribo de z.g. ambassadeursconferentie worden ge houden? waaraan deel zullen nemen de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor digers op het Westelijke halfrond. Ook de premiers van de Ned. Antillen en Suriname zullen deze vergadering, die onder voorzitterschap zal staan van mi nister Luns, bijwonen. Vorig jaar werd deze bijeenkomst gehouden in de Ned. Antillen. In 1959 is de conferentie ook in Suriname gehouden. Advertentie KOSTUUMS VAN KLASSE Mr. Klaasesz bleek in het algemeen wel waardering te hebben voor d® wijze waarop de Nederlandse fotojournalisten hun taak verrichten, ook al oefende hy kritiek op een foto /an Koningin Eli zabeth van Engeland, die weliswaar niet door een Nederlandse fotograaf was ge maakt, maar dan toch maar door Ne derlandse persfotografen voor de ten toonstelling geaccepteerd. „Deze foto had hier niet mogen hangen", zei btj, zijn gehoor wijzend op de invloed van de fo tografen, die „gezagsdragers kunnen ma ken en breken, door een verkeerde se lectie van hun werk" Op de bewuste foto staat de Britse koningin met een enigszins merkwaardige gelaatsuitdruk king. Prijswinnaars De pryswinnaars ia de vier catego rieën «nieuws, sport, feature en fotore portages) krijgen ieder f. 1000,-. De win naar van de prijs voor de beste nieuws foto kreeg f. 4000.- extra, een camera uitrusting voor meer dan f. 2000,- een week verblijf in Nederland, een speciaal ontworpen glazen bokaal en nog enkele andere waardevolle artikelen. Voor de tweede en derde prijswinnaars zijn ook aanzienlijke prijzen uitgeloofd Voor nieuwsfoto's vielen de prijzen als volgt: 1. Yasushi Nagao, Japan, 2. Erkki Laitila, Finland, 3. Warren K. Leffler U.S.A. Voor de sportfoto's. 1. Herbert Peterhof en, W. Duitsland, 2 Takio Arai, Japan, 3. Victor Black- man. Gr. Brittannie. Voor Features: 1. Peter Sheppard, Gr. Brittannlë, 2. Otto J. Noecker, W. Duitsland, 3. Carl O. Loefman, Zweden. Voor reportage: 1. Andr<i Lefèbre, Frankrijk, 2. Jean Mounicq, frankrijk 3 David c v-ir»c°. UB.A. NIETS HAALT BIJ ZUIVEP De Ghanese regering heeft gisteren de arrestatie gelast van vyftig perso nen, die ervan worden beschuldigd te hebben samengezworen om president Nkroemah en andere ministers te ver moorden. Onder de arrestanten zijn drie voor aanstaande Ghanese rechtsgeleerden, die leiders zijn van de in de oppositie zijnde Verenigde Partij. Het zijn de 38-jarige Joe Appiah, die getrouwd is met de enige dochter van wijlen Sir Stafford Cripps (een voormalige socia listische Britse minister van Finan ciën), dr. Danqoea en Victor Owoesoe. In een regeringsverklaring wordt ge zegd dat de arrestanten „geheime en gevaarlijke activiteit tegen de staat be dreven". Zij zouden zich hebben schul dig gemaakt aan gewelddaden, het hou den van geheime bijeenkomsten, het af leggen van geheime eden om de presi dent en bepaalde ministers te vermoor den en het organiseren van stakingen en uitsluitingen. Voorts zouden de arres tanten sabotagedaden hebben bedreven. Duncan Sandys, de Britse minister voor het Gemenebest, is in Accra zijn besprekingen met dr. Nkroemah begon nen om te trachten de enigszins ge schokte verhouding tussen Ghana en En geland in het reine te brengen. De plaatselijke pers trekt fel en op on beheerste wijze van leer tegen Enge land. Deze klanken vormen duidelijke communistische echo's. Moskou heeft een radio-aanval op de Britse politiek tegenover Ghana ge opend en beweert dat Sandys, samen met de Amerikaanse onderminister Mennen Williams, die ook in Accra is, druk probeert uit te oefenen op Nkroe mah om zijn werkelijk nationale onaf- hankelijkheidspolitiek op te geven. In Londen wordt verklaard dat het voorgenomen bezoek van Konigin Eli zabeth aan Ghana in november normaal zal doorgaan. „Werkelijke oorlog" in Zuid-Vietnam „Wij bevinden ons niet meer in een guerrilla, maar in een werkelyke oor log, gevoerd door een vijand, die zich tot een macht heeft verenigd, en die is uitgerust met zware en gevarieerde wapenen", aldus de president van Zuid- Vietnam, Djem, in een boodschap aan het parlement verklaard. De president zei, dat de vijandelijke eenheden van het noorden uit via naburige landen infiltreren, hetgeen in strijd is met de overeenkomsten van Genève. President Djem achtte het noodzake lijk de positie van zijn land ten op zichte van het communisme opnieuw te bezien en de militaire kracht van Zuid- Vietnam te versterken. Door de ver grote militaire en economische inspan ning zullen de uitgaven groter zijn dan de inkomsten. Het hoofd van de Zuidvietnamese ver bindingsmissie bij de internationale con trolecommissie, kolonel Hoang Thuy- nam, is op 30 km ten noorden van Saigon door communisten ontvoerd. De kolonel is onderminister in de Zuidviet na^se regering. Gevoelige nederlaag van Moskou in W enen Persoonlijke aanval (Van onze Weense correspondent) De Zweedse atoomgeleerde dr. Sigvard Eklund is gisteravond tot directeur-generaal gekozen van het Internationale Atoombureau, dat als onderafdeling van de Verenigde Naties in Wenen haar zetel heeft. De Zweedse geleerde werd met bijna tweederde meerderheid van stemmen gekozen, namelijk met 46 stemmen voor en 16 tegen, terwijl vijf delegaties zich van stemming onthielden. Hij wordt daardoor op volger van de Amerikaan Stirling Cole, die dit ambt vier jaar lang heeft bekleed. Het is echter nog niet zeker of Ek lund de benoeming zal aannemen. De Russische gedelegeerde prof. Jemeljanow brak namelijk ook hier een lans voor het Troika-systeem en eiste dat de leiding van deze organisatie niet aan een en kele directeur, maar aan een drieman schap zal worden overgedragen. Boven dien deed hy een persoonlijke aanval op de wetenschappelijke kwaliteiten van de Zweed en haalde een anonieme brief uit Zweden tevoorschijn, waarin werd be weerd dat dr. Eklund een uitvinding van zijn landgenoot Bergstad zou hebben overgegeven aan de Engelsman Taylor. Juist deze persoonlyke aanval is ech ter de aanleiding geweest, waardoor en kele gedelegeerden uit de ontwikkelings landen voor de Zweed stemden, ofschoon zy tevoren wankelend waren geweest. De indruk, die de Russische gedele geerde op de algemene vergadering gaf van de Zweed was zo slecht, dat zelfs een (Van onze correspondent in Bonn) By het eerste gesprek tussen de libe rale partijleider, Mende, en de voorzit ter van de christen-democratische unie, Adenauer, dat maandag heeft plaats gevonden, omzeilden beide politici ele gant het netelige probleem van Ade nauers kanselierschap, waartegen de li beralen zich al meermalen hebben uit gesproken. Het gesprek ging alleen over zakelijke kwesties, o.a. over de buiten landse politiek. Juist op dat punt bestaan er me ningsverschillen tuss?n de christende mocraten en de liberale Freie Demo- kratische Partei. De laatste meent nog steeds, dat met een andere politiek een Duitse hereniging te verwezenlyken zou zyn. Ook al willen de liberalen nu even tueel een interim-kanselierschap van Adenauer aanvaarden, dat betekent niet dat zy hun antipathie tegen de 85-jarige hebben laten varen. Partyvoorzitter Mende zei gisteravond voor de Beierse televisie, dat zyn verklaringen tegen een kanselierschap van Adenauer wellicht wat toegespitst geweest waren, maar dat zijn partij er toen, en eigenlyk nu nog, zo over dacht. „Maar als anderen niet zo veel durf hebben moet men zelf ook minder moedig zyn", aldus Mende, in een weinig logische gevolgtrekking. Het coalitiegesprek gaat morgen ver der. Dan zullen de katten. Mende en Adenauer, niet meer om de hete bry van de personenkwestie heen kunnen draaien en zullen zy toe moeten happen. De liberalen willen als uiterste concessie meewerken aan een interim-regering- Adenauer, maar zij eisen dan wel, dat Adenauer schriftelyk een toezegging aan de Bondspresident doet over het tydstip van zyn aftreden. De voorzitter van de Christelyk Sociale Unie, het Beierse filiaal van de CDU, Straüss, schynt op dit punt de liberalen te steu nen. Adenauer zelf is over een schrif- telyke toezegging uiteraard minder te spreken. Hy wil wel een vage afspraak maken, maar hij behoudt zich graag het recht voor als 't zover is de interna tionale toestand voor zó gevaarlyk te kunnen verklaren, dat zyn aftreden niet verantwoord is. Liberië wijst VAR- zaakgelastigtle uit De Liberiaanse regering heeft de Egyptische autoriteiten verzocht de zaakgelastigde van de VAR in Monro via onverwyid terug te roepen, daar hy zich aan „inmenging in Liberiaanse bin nenlandse aangelegenheden" heeft schuldig gemaakt. In een nota aan de regering te Cairo zeggen de Liberiaanse autoriteiten dat de zaakgelastigde een byeenkomst heeft gehouden met Liberianen, die kortge leden wegens samenzwering tegen de staat zijn gearresteerd. De zaakgelastig de heeft deze Liberianen ook raad gege ven. De Liberiaanse inlichtingendienst meldt naar aanleiding van het boven staande nog dat twee diplomatieke ver tegenwoordigingen in Monrovia „zich in hun betrekkingen met regeringsinstel lingen, particuliere lichamen en Libe riaanse burgers aan grove onregelma tigheden hebben schuldig gemaakt". In dit verband zyn aan alle leden van bui tenlandse diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen in Liberië mede delingen verstrekt over hetgeen by het onderhouden van deze betrekkingen ver boden is. Russische duikboten geen Polarisraketten O De Sowjet-Unie beschikt niet over bal listische projectielen als de Amerikaan se „Polaris" die door een onder de zee spiegel liggende onderzeeër kunnen wor den gelanceerd, aldus heeft de stafohef van de Amerikaanse marine, admiraal George Anderson, op een persconferen tie in Washington meegedeeld. Russische onderzeeërs hebben „be paalde" middelen om raketten te lan ceren, maar het schijnt dat lancering door een ondergedoken duikboot onmo gelijk is. De tyd die nodig is om aan de oppervlakte te komen en de raket ge reed te maken om af te vuren kan in sommige gevallen voldoende zyn om het schip t- •"'•n->tigpn. aldus admiraal An der?^ gedelegeerde uit Tsjecho-Slowakije zich genoodzaakt zag om deze indruk onge daan te maken en te verklaren dat nie mand kon twyfelen aan de wetenschap pelijke en organisatorische kwaliteiten van dr. Eklund. De vertegenwoordigers van de neutrale staten en van de ontwikkelingslanden doorzien in Wenen steeds duidehjker de opzet van de Sowjet-Unie om ook het Internationale Atoombureau tot een po» litiek instrument te maken, maar dit heeft tot gevolg gehad dat Moskou nu een gevoelige nederlaag beeft geleden. Zuid-Afrika wendt blik uaar oceanen Meer en meer wordt Zuid-Afrika zich bewust van het feit, dat het land een belangryke rol kan spelen in het we- reldscheepvaartverkeer. Met havens aan twee oceanen, van grote betekenis zo wel voor vracht- en passagierslijnen als voor de steeds groter wordende olie tankschepen, een groeiende eigen tcoop- vaardyvloot en een uiterst moderne vis- serijvloot is Zuid-Afrika door zyn lig ging voorbestemd om zowel economisch als strategisch van steeds grotere bete kenis te worden. De modernisering van de haven van Durban, een project van bijna 100 mil joen gulden, bewyst dat het land zich ten volle bewust is van zun maritieme mogeiykheden. Op het ogenblik wordt In de haven van Durban de kaatste hand gelegd aan een omvangrijk uitbreidingsprogramma, waarmede in 1960 een begin werd ge maakt en dat tegen het einde van dit jaar voltooid zal zyn. De grote olie tankhaven, waarin tankschepen tot 52.000 ton kunnen meren, is thans na genoeg gereed gekomen. Het havenbassin is by na driehonderd meter breder geworden en heeft thans een diepte van vijftien meter. Een Franse firma voerde het baggerwerk uit. Het opgespoten zand wordt gebruikt voor de aanleg van een nieuw industrie terrein van 150 hectare, waarop een olieraffinaardery zal worden gebouwd. Verder is een nieuwe aanlegkade voor scheepsreparat-ies voltooid en werden moderne koelhuizen gebouwd met een verwerkingscapaciteit van 2.000 ton fruit per dag. Het grote droogdok, dat reeds gedu rende de Tweede Wereldoorlog in staat was om het Franse oorlogschip Riche lieu (54.000 ton) en het passagiers schip lie de France (42.000 ton) op te nemen, is eveneens gemoderniseerd. Het dok heeft nu een lengte van 100 me ter en kan met behulp van een caisson in twee delen worden gesplitst. Sikh-leider stopt hongerstaking Tara Singh, de 76-jarige leider van de Sikhs die ijvert voor de instelling van een afzonderlijke staat voor Pendjabi- sprekenden, heeft thans zyn honger staking, die hij op 15 augustus begon om zijn streven kracht by te zet ten, beëindigd. De Indiase regering had hem verzekerd, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar zyn klachten over discriminatie tegen de Sikhs. De Sikh-leider, die had gedreigd tot de dood te zullen vasten, heeft de afge lopen 48 dagen alleen water en wat zout gebruikt. Artsen achtten zyn toestand zeer ernstig. Intussen hebben ongeveer 150 Indiase leiders, onder voorzitterschap van pre mier Nehroe, besloten een „nationaal comité" voor de integratie" in te stellen. De leiders hebben in Nieuw-Delhi gedu rende vier dagen van gedaohten gewis seld over middelen om de eenheid tussen de religieuze, regionale en taalgroeperin gen in India te bevorderen. Oppenheimer noemt Zuid-Afrika een „zeer stabiel land" Zuid-Afrika's meest bekende Indu strieel, de president van de Anglo-Ame rican, Harry Oppenheimer, vergaarde tydens een rede voor de Kamer van Koophandel en Industrie in Springs, dat Zuid-Afrika zich op bewonderenswaar dige wijze hersteld heeft van de recente economische moeilykheden. Hy noemde Zuid-Afrika het meest stabiele land in geheel Afrika. De meeste Zuidafrikaanse problemen kunnen worden opgelost door verhoging van de levensstandaard en een ver snelde industriële uitbreiding, aldus de heer Oppenheimer, die als zyn mening te kennen gaf, dat er geen enkele re den was om bezorgd te zyn over de toe komst van het land. Tydens een persconferentie In Jo hannesburg deelde de heer Oppenhei mer verder mede, dat zyn concern er in geslaagd was om dertig miljoen dol lars in het buitenland te lenen, zyns inziens het beste bewys, dat het bui tenland geenszins het vertrouwen in Zuid-Afrika heeft verloren. Vyf mil joen dollars zal worden terugbetaald na zeven jaar en vyfentwintig miljoen dol lars zullen na tien jaar worden afge lost. ONDANKBAAR Andreina d'Altilia, een advocate uit Rome, heeft de filmproducent Adimaro Sala aangeklaagd wegens ondankbaar^- heid. Op 16 september had zy in een bar Sala's portefeuille gevonden met geld, cheques en andere waardepapieren ten bedrage van 13 miljoen lire. (byna 85.000 gulden). Zy bracht de portefeuille direct naar de politie, die deze aan de rechtmatige eigenaar teruggaf. Sala dankte de advocate vriendeiyk en liet het daarby. Signorina d'Altilia ech ter liet het er niet by zitten, ging in haar wetboeken zitten snuffelen en vond een wet die bepaalt, dat een zeker per centage van de waarde van gevonden voorwerpen aan de eerlyke vinder moet worden uitgekeerd. Derhalve meent zy nu recht te hebben op 700.000 lire (ruim 4.500 gulden). zy verzocht de rechtbank dit bedrag te willen overmaken aan de vereniging tot steun ->an a 'vocaten, voor het geval zy de zaak won.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9