NTS mag studio bouwen Howard Green: bezweer faillissement van V.N. Londen is optimistisch over Russische houding Verkiezingen in Syrië binnen vier maanden Canadees ivijst Assemblee op aantal zeer belangrijke taken Groot verlies voor BOAC verwacht Franz-Paul Decker dirigent R. Ph. O. Residentie-Orkest gaat naar Amerika Monstervis - 200 pond - bij Leeuwarden Hagenaars willen hem vangen Na gesprekken van Dean Rusk Lord Home met Gromiko: en Zoeken naar formule Oostduitse spion gearresteerd Vier jaar wegens poging tot wurging WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 Tr~r *1 SA 1 Verordening mesfkalveren (Van onze correspondent in Washington) Howard Green, Canada's helder den kende minister van Buitenlandse Zaken, heeft de Assemblee (Algemene Vergade ring) der Verenigde Naties gewezen op een aantal belangrijke taken: de aan stelling van een tijdelijke secretaris-ge neraal, enigerlei bemoeienis met de Ber- lijnse crisis, een actie om de kernproeven te doen staken en tenslotte de bezwering van het letterlijk failliet gaan der wereldorganisatie. Canada wenst, dat zo spoedig mogelijk een tijdelijke secretaris-generaal wordt aangesteld. Met name de situatie in Kongo eist dit. De Canadezen trekken één lijn met de Amerikanen en wensen, dat een tijdelijke secretaris-generaal vol ledige bevoegdheden zal bezitten en niet zal worden belemmerd door een veto of wat daar op lijkt. De Assemblee moet de betrokkenen bij de Berlynse crisis duidelijk maken, dat zij door onderhandelingen tot een regeling moeten komen. Indien de vier mogendheden dat wensen, zouden de Verenigde Naties als waarnemers kun nen optreden in geheel Berlijn en op de toegangswegen. Bovendien zouden de Verenigde Naties eventueel een taak kunnen vervullen in het internationaal bestuur der gehele stad let wel, Green sprak steeds over Berlijn als gehéél, met inbegrip dus van de Russische sector. De radio-actieve neerslag is in Canada verontrustend hoog. Green staafde dit met cijfers. De bezorgdheid hierover tot uitdrukking brengen is zijns inziens on voldoende. „Wij moeten middelen vinden om de verantwoordelijke landen te dwingen op te houden met het nemen van kernproe^ ver Hoe hij zich dat voorstelt, werd uit zijn betoog echter niet duidelijk. Canada heeft alle begrip voor VN- leden, die hun bijdragen wel willen, doch niet kunnen betalen, maar koestert geen sympathie voor hen, die wel kunnen, doch niet willen. De opvatting van de Sowjet-Unie schijnt te zijn, dat de lan den alleen behoeven te betalen voor de acties, waarmee zij zelf instemmen. De Verenigde Naties hebben thans een te kort van ruim 118 miljoen dollar. De mi litaire operatie in Kongo alleen al kost de organisatie 10 miljoen per maand. De Sowjet-Unie en Fr.nkrjjk weigeren hun aandeel te betalen in diie kosten. Opvolging Hammarksjöld Over de opvolging van Dag Hammar- skjöld, waar Green allereerst de aan dacht op vestigde, kan nog het volgende worden medegedeeld: Amerika heeft maandag het Russische voorstel van de hand gewezen om een tijdelijke secreta ris-generaal ter assistentie een drieman schap te geven, dat met hem vrijwel op één stoel zou komen te zitten. De Russen deden niettemin een con cessie met hun voorstel. Officieel hand haafden zy niet hun eis van een veto, maar op dit ogenblik is dit voor hen ook van minder belang. Wie men ook als ty- deiyk s-cretaris-generaal zal krijgen, hy zal geen tweede Hammarsjöld zyn, niet Naar van betrouwbare zyde in Lon den wordt vernomen, zal de British Overseas Airways Corporation (BOAC) in het boekjaar dat eind april a.s. ein digt, een verlies van vyftig tot honderd miljoen gulden lyden. In het boekjaar 19601961 bedroeg het verlies 25 mil joen gulden en het jaar daarvoor acht miljoen. Het nu te verwachten verlies, dat het grootste zal zyn in de geschiedenis van de BOAC, wordt voornamelijk toege schreven aan de staking van werktuig kundigen en elektriciens in juni en juli jl., de belangrijke vermindering van het verkeer op de Noordatlantische route en de verliezen, die dochtermaatschappyen lijden. Het bestuur van de Stichting „Rotter dam Philharmonisch Orkest" heeft in overeenstemming met de heer Eduard Flipse besloten naast hem de heer Franz-Paul Decker te benoemen als diri gent van het orkest. De heer Decker zal deze functie per 1 september 1962 aan vaarden. Sedert september 1956 Is Franz-Paul Decker eerste dirigent van het Sympho- nie-orkest van Bochum, dat in tegen stelling tot de meeste Duitse orkesten, die ook aan operavoorstellingen meewer ken uitsluitend symfonische muziek speelt. In ons land concerteerde hy met het Residentie Orkest ook in onze stad het Utrechts StedeUjk Orkest, het Radio Filharmonisch Orkest en het Radio Kamerorkest, alsmede met het Brabants Orkest. Met het Rotterdams Philharmonisch Orkest gaf hy in het voorjaar van 1961 een concert in het kader van de Beet hoven-cyclus. In dit seizoen zal hy enige abonnementsconcerten dirigeren. Inspecteur-generaal psychapatenverpleging Het ministerie van Justitie deelt me de, dat by beschikking van de minister van Justitie is ingesteld de functie van inspecteur-generaal voor de psy- chopaten verpleging. De taak van de nieuwe functionaris, die rechtstreeks onder de secretaris-generaal staat, zal zijn het coördineren van het beleid en het beheer met betrekking tot de ver pleging van hen, die ter beschikking van de regering zyn gesteld. In deze functie is met ingang van 1 oktober 1961 benoemd mr. J. E. Eerd- man, tot dusver algemeen inspecteur van het gevangeniswezen en plaatsver vangend hoofd van de directie gevan geniswezen. Een andere wijziging in de organisatie van het ministerie be treft de functie van psychiatrisch ad viseur. Dr. P. van der Esch, die hier voor gedurende de laatste jaren door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid ter beschikking was gesteld is op zyn verzoek van deze functie ont heven. In diens plaats is aangewezen dr. A. L. C. Palies, aan wie de titel van algemeen psychiatrisch adviseur is ver let^.!. een man, die Westers van instelling is en niet zo zelfstandig, dat hij desgewenst Russische medewerkers buiten zyn zaken zal laten. Nadat Stevenson, de permanente ver tegenwoordiger van Amerika in de Ver enigde Naties, het Russische compromis had afgewezen, gingen de gedelegeerden van Argentinië, Birma, Venezuela, Mexi co, de Soedan en Noorwegen proberen of een ander recept in de smaak zou vallen. Zy namen als uitgangspunt een gedeelte van het memorandum, dat Hammar- skjöld zelf eind juni had opgesteld over veranderingen in het secretariaat. Daar in stelde hy voor de aanstelling van vyf politieke assistenten van de secretaris generaal. Zy zouden de taak hebben de secretaris-generaal van advies te dienen over politieke problemen. Amerika en de Sowjet-Unie zouden beide een represen tant in deze topgroep krijgen, de drie anderen zouden worden gekozen uit landen, die niet behoren tot deze bloes. Hammarskjöld omschreef het niet nader, maar men denkt aan een Afrikaan, een Aziaat en een Latynsamerikaan. In Hammarskjölds plan is natuurlijk geen sprake van een veto. De secretaris-gene raal zou alleen maar advies krygen van deze groep medewerkers. Verschenen het K.b. dat regelen stelt ter uitvoering van de wet op de dieren bescherming, inzake het houden van mestkalvereen. De eisen waaraan ruimten moeten voldoen, waarin mestkalveren worden gehouden, zyn: a) Tussen zonsopgang en zonsonder gang moet in de ruimte tenminste sche merlicht heersen in een mate vaarin de dieren en hun onmiddellijke eomge- ving duidelijk kunnen worden onder scheiden; b) De afmetingen van de ruimte moe ten zodanig zyn, dat de dieren onbe lemmerd op elk der zijden kunnen lig gen, onbelemmerd kunnen staan en staande de kop onbelemmerd kunnen bewegen. Artikel 3) overtreding van het verbod gesteld in artikel 1, wordt bestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste f300. T.E.E.-TREINSTELLEN AMSTERDAM—PARIJS Volgens mededelingen van de Belgi sche Spoorwegen zullen tussen Amster dam en Parys nieuwe TEE-treinstel- len worden ingezet zodra de elektrifi catie van het oaanvak Brussel-Parys is voltooid. Men verwacht, dat dit eind 1962 het geval zal zijn. De nieuwe TEE-irein- stellen zullen in de plaats komen van de thans rydende dieselstellen. Zy zijn van roestvry staal en worden uitgerust met een speciale luchtverversingsinstal latie. De treinstellen worden door in middels bestelde elektrische locomotie ven getrokken, die geschikt zyn voor de stroomnetten van Frankryk, België en Nederland. Eerste persconferentie nieuwe premier De nieuwe Syrische premier, Mamoen Koezbari, heeft gisteravond tijdens zijn eerste persconferentie gezegd dat Egypte gelijk als elk ander Arabisch land zal worden beschouwd. Hij legde er de nadruk op dat zijn regering een voorlopige is en dat binnen vier maanden ver kiezingen zullen worden gehouden. Genationaliseerde bedrijven zullen aan hun oorspronkelijke eigenaars worden teruggegeven. De landbouw hervormingen zullen gehandhaafd blijven. Boycot Volgens Koezbari heeft de revolutie zeer weinig slachtoffers geëist. Kolonel Sarradj was volgens hem gearresteerd ,om hem veilig te stellen tegen evero tuele gevaren". Voor de omwenteling waren ongeveer 3000 mensen onwettig onder arrest. De meesten van hen zijn in vryheid ge steld. Voor de omwenteling waren onge veer 20.000 Egyptenaren in Syrië. De Syrische propagandachef Atef Bar- kawi heeft in Damascus gezegd dat de Egyptenaren niet gedwongen worden het land te verlaten. Zy moeten zich alleen by de politie laten inschrijven en hebben daarvoor tot morgen de tyd. Tot nu toe hebben meer dan 700 Egyptenaren Syrië verlaten. De bevelhebber der Syrische stryd- krachten, generaal Abdel Karim Zah- reddin, gaf in een persconferentie even eens een uiteenzetting van de doelstel lingen der revolutionaire beweging, die naar hij zei noch kapitalistisch, noch reactionair, noch imperialistisch is en tot geen enkele party behoort. De re volutie beoogt slechts de verdediging van het Arabische nationalisme en de verwezenlyking van een eenheid waar- by iedere Arabier zich onbevreesd kan aansluiten. Toch Arabische eenheid. Generaal Zahreddin verklaarde ver der o.m. dat de overgangsregering, waar aan het leger de macht heeft overge dragen tot taak heeft het verwezenlij ken van een grote Arabische eenheid op basis van gelijkheid, de verdediging van de Arabische zaak tegen imperia lisme en tirannie, van welke zyde ook, en zich voorts zal inspannen voor de bevrijding van Palestina en de verdedi ging van de Algerynse zaak. De ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek in Noorwegen, Na- bih Sabbagh, heeft gisteravond in Oslo gezegd dat hy zich van zyn post terug trekt om zich achter de nieuwe Syri sche regering te scharen. Sabbagh, zelf een Syriër, zei dat hy de regering van de VAR van zyn besluit in kennis had gesteld en de Syrische regering om na dere instructies heeft gevraagd. Verdachte van de moord bij Richmond vrijgelaten (Van onze Londense correspondent) Peter Alphon, de man die ten onrech te verdacht werd van moord op een vrouw in Richmond en van een automo bilist op de grote rijksweg A-6, is giste ren na een hechtenis van zes dagen door de justitie in vryheid gesteld met een schadeloosstelling van f 500. De rechter zei, dat Alphons alibi be wezen was, maar de politie geen andere keus had dan hem te arresteren toen hy door de gewonde jonge vrouw, Valerie Storie, by een identificatieparade in het ziekenhuis als de aanvaller was aange wezen. Het meisje dat juist een zware ope ratie had ondergaan en in ernstige toe stand verkeerde bleek zich echter te heb ben vergist. Zoals men zich herinneren zal werd enkele weken geleden de autobestuurder Gregsten, die vergezeld was van Valerie Storie, door een man die als lifter was meegereden met een revolver in de rug gedwongen naar een stille plek te rijden. Daar schoot hij de automobilist dood en randde het meisje in een greppel aan. Alphon bleek in hetzelfde hotel te hebben gelogeerd als de man die thans door de politie van de moord op de A-6 wordt verdacht. Engels schaakteam voor Cheltenham Het Engelse schaakteam, dat het ko mende weekeinde in Cheltenham tegen het Nederlandse tiental zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Penrose, Alexan der, Clarke, Golombek, Barden, Wade, Littlewood, Milner Barry, Hollis en de genaturaliseerde Tsjech Kottnauer. De eerste reserve-speler is Lloyd. De Nederlandse kampioene Fenny Heemskerk zal vermoedeiyk mevr. E. Pritchard als tegenstandster krygen. (Van onze Haagse correspondent) In het begin van 1962 zal het Residentie-Orkest een tournee van een maand maken door de V.S. Men hoopt 22 concerten te geven. Met inbegrip van een bestuurslid en de directie zal de reis door ongeveer 110 personen worden gemaakt. Gezien het grote belang van deze tour nee hebben B. en W. van Den Haag aan de gemeenteraad voorgesteld, een bedrag van f. 50.000 ter beschikking te stellen aan het reisfonds der Stichting „Het Residentie-Orkest", ter gedeeltelijke dek king van het geraamde tekort op de tournee. (Van onze Haagse correspondent) Twee bekende Haagse sportvis sers, de heren A. van Onck en C. J. van Beurden, hebben een uit daging van de Leeuwarder hen gelsportvereniging aangenomen: de enorme meerval een vis van 200 pond! te vangen, die de afgelo pen weken is gesignaleerd in de Kleine Wielen", een bekend hen- gelcentrum. 5 km van Leeuwarden, waar hij de gehele visstand dreigt uit te roeien door zijn grote vraat zucht. Brengen de Hagenaars de vis levend boven water, dan krijgen ze de uitgeloof de prys van f. 200. Komt de vis dood aan de wal, dan incasseren ze in elk geval f. 100. In beide gevallen stellen ze het geld beschikbaar voor liefdadige doel einden. Uit Cairo wordt gemeld dat de vak bond van arbeiders in de petroleumin dustrie in Port Said besloten heeft van af vandaag schepen onder Turkse of Perzische vlag te Boycotten, zy zullen deze schepen niet van brandstof voor zien. Turkye en Perzië hebben de nieuwe Syrische regering erkend. De Tunesische regering heeft het se- cretariaatgeneraal van de Arabische Li ga verzocht zo spoedig mogelyk de po litieke commissie van de Liga byeen te roepen ter bespreking van de situatie na de afscheiding van Syrië van de VAR. De Tunesische regering heeft hierover contact opgenomen met alle landen die bij de Arabische Liga zyn aangesloten. De nieuwe Syrische regering heeft de regering van de Verenigde Staten om erkenning verzocht, zo is officieel in Zaken maanriafimMrlaa verklaard Washington meegedeeld. Het verzoek is TC maandagmiddag verklaard, in studie. Hij zei, dat een dergelijke formule Uitgeleide gedaan door de Am sterdamse onderwijzer en leider van het comité Preston Cobb" de heer J. v. d. Molen (rechts), zijn mr B. W. van Houten en mevr. mr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom van Schiphol naar Amerika vertrokken met tweemiljoen handtekeningen van Nederlanders om te trachten de 15-jarige negerjongen Preston Cobb, die een 70-jarige blanke boer heeft vermoord, van de elektrische stoel te redden. Engeland en de Verenigde Staten blijven zoeken naar een formule, die het beginnen van onderhande lingen ,,op aanvaardbare basis" over de kwesties Berlijn en Duits land mogelijk zou maken, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse echter nog niet is gevonden tijdens de besprekingen van de Ameri kaanse en Britse ministers van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk en Lord Home met hun Russische ambtgenoot Gromiko. De woordvoerder zei, dat het voorbarig is om te spreken van de mogelijkheid van een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier in november. Niettemin heeft men in diplomatieke kringen te Londen de indruk, dat Mos kou het gevaar begint in te zien van Geschenk bij tien jarig bestaan De staatssecretaris van Ondeiwys Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten heeft tijdens de viering van het tienjarig bestaan van de Nederland se Televisie Stichting deze organisatie verblijd met de mededeling, dat de re gering goedkeuring heeft verleend voor de bouw van de eerste definitieve tele visiestudio in Hilversum. Dit eerste nieuwe televisiecomplex zal worden gebouwd in het omroepkwartier van Hilversum. Het vergt een investe ring van ongevi r 3,4 miljoen gulden. Het complex zal een grote decor- en montageloods omvatten, alsmede twee studio's elk met een vloeroppervlakte van 600 vierkante meter. Daarnaast zul len nog diverse ruimten worden inge richt alsmede een kantine. Het bestuur van de NTS heeft niet over belangstelling te klagen gehad bij de viering van het tweede lustrum. Tot de velen, die de voorzitter, de heer E. A. Schüttenhelm kon verwelkomen behoor den de minister van O.K. en W.mr. M. L. Th. Cals, minister C. de Brot van Onderwys en Cultuur der Neder landse Antillen, de oud-regeringscom missaris en minister van Staat, prof. Beel, de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeesters van Hilversum en Bus- Structuur Vanzelfsprekend kwam de structuur van de NTS ter sprake na de recente opmerking van de KRO-voorzitter, mr. H. W. van Doom, die blykens een bin nenkort te publiceren artikel van zyn hand in de gids van deze omroepver eniging zyn kritiek onverkort staande houdt. De heer E. A. Schüttenhelm merkte in zyn lange rede op: „De Nederlandse Televisie Stichting heeft zich ontwikkeld tot een orgaan, waarin de samenwer king van de omroeporganisaties dage- lyks meer gestalte krygt". Maar later vond hij het toch niet helemaal ideaal: „Is het tydstip niet gekomen, dat de overheid afziet van medeverantwoorde- lykheid in het besturen van de televisie en volstaat met een doeltreffende con trole achteraf door een adequaat appa raat?" Snel antwoord Minister Cals gaf hem later in zUn toespraak reeds gedeelteiyk antwoord op deze vraag: Hy noemde het een hardnekkig misverstand, dat men meent, dat de door de overheid benoemde be stuursleden van de NTS ook vertegen- sum, de voorzitter van de Nozema en de woordigers van de overheid zyn. „zy Radioraad, prof. Scholten en de pestuur- noch de voorzitter hebben imperatief ders van omroeporganisaties. mandaat, zij plegen geen ruggespraak Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Nederlandse Tele visie Stichting werd in Hilversum een ontvangst gehouden tijdens welke de voorzitter van de NTS, de heer E. A. Schüttenhelm aan minister mr. Cals een gedenkboek aanbood. en zyn dus allerminst dwarskykers. De overheid heeft hem slechts aangewezen opdat ook vooraanstaande personen uit andere dan omroepkringen in beschei den mate kunnen meespreken over het gebruik van de t.v. De overheid beperkt zich tot (Ie controle achteraf". Eerder had de bewindsman al na drukkelijk gesteld: „De componenten van het omroepbestel mogen zelf roede de gedaante van de nieuwe vormen van samenwerking in de NTS in vryheid be palen". Hoe die samenwerking zich ech ter zal ontwikkelen durfde hy niet te voorspellen. Hy deelde echter de mening van de heer Schüttenhelm, dat het in zicht van in deze nieuwe vormen alleen van binnenuit kan groeien en niet van buiten uit opgelegd kunnen worden. een tactiek van doorzetten om Beriyn. De recente verklaringen uit Moskou ver tonen weliswaar geen fundamentele wij ziging, maar by het contact met Gromi ko is het verlangen van Russen om te onderhandelen duideiyk gebleken, aldus waarnemers in Londen. Dit is ln over eenstemming met de verklaring van Lord Home, die zondag optimistisch uit New York terugkeerde. Lord Home noemde de atmosfeer van zyn gesprekken en die van Rusk met Gromiko „zeer vriendeiyk, goed en con structief". Ook hy gelooft, dat de Rus sen thans beseffen dat hun vroegere houding een gevaar van een botsing in hield. Gromiko gaat waarechyniyk aan het eind van deze week naar Moskou terug. Het Westeiyk contact met hem kan dan langs diplomatieke weg worden voortge zet. Alexel Adzoebel, schoonzoon van Chroesjtsjow en hoofdredacteur van het Ruasische regeringsblad „Izwestja", heeft gisteren op een Joumalistencon- ferentie in Warschau laten doorscheme ren, dat de vooruitzichten op een ronde tafelconferentie over Beriyn goed lijken. De Amerikaanse senator Hubert Humphrey heeft gisteren in Londen ge zegd, niets af te weten van Amerikaan se plannen Mn Oost-Duitsland te erken nen. Maar, aldus voegde Humphrey er in een gesprek met de pers aan toe, om standigheden zouden de VS wellicht kunnen dwingen tot regelingen, die op pervlakkig gezien niet te rijmen schij nen met een Duitse herenigingspolitiek. De Westberiynse politie heeft een 26- jarige Oostberiyner gearresteerd, die heeft erkend te hebben gespioneerd voor de Oostduitse staatsveiligheidsdienst. Hy kreeg 650 mark (540 gulden) per maand voor het bespioneren van personen en instellingen in Oost- en West-Beriyn en het indienen van schriftelyke rappor ten aan de Oostduitse staatsveiligheids dienst. Een 34-jarige ongehuwde arbeider Is door de Maastrichtse rechtbank veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf on voor- waardelyk wegens poging tot wurging van een 13-jarige jongen ln de Joden straat te Maastricht. De man heeft de jongen willen wur gen toen deze zich hevig verzette tegen een aanranding. Hy was, nadat hy dacht de Jongen te hebben gedood, de straat opgelopen en heeft zich na een korte omzwerving door de stad by de politie gemeld. Zün dramatische bekentenis, dat hy de jongen had gedood, bleek gelukkig ongegrond, toen een buurman van het jongetje het slachtoffer, ln ernstige toe stand maar ln leven, naar het politie bureau had gebracht. Medisch ingrijpen van een zieken- huisverpleging hebben tot het lichame lijk herstel van de Jongen geleid. Mariniersofficier om het leven gekomen By het amfibie-oefenkamp op Texel is gisteravond de eerste luitenant der mariniers T. Nolles by duikoefeningen tengevolge van een ongeval om het leven gekomen. Deze oefeningen werden ge houden als sluitstuk van de opleiding tot kikvorsman, welke opleiding door be trokkene werd gevolgd. Naar de toe dracht van het ongeval wordt een on derzoek ingesteld. Het slachtoffer was 24 jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Breda.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5