Nieuws „Noord-Holland" is volkomen verrassing OMROEPEN VECHTEN VOOR ZELFBEHOUD Armstrong-Jones nu graaf Snowdon Terugkeer naar spel der Vierde Republiek' Zestien families naar Westen iOSRAM Rapport Miljoenste tv half november verwacht Willy van Hemert regisseert in België Onderhoud ministers Gromiko - Luns Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 4 OKTOBER 1961 Vervolg van pag. 1 De nieuwsuitzending kwam voor de familie van de vrijgelatenen, die naar Singapore zullen worden gevlogen, als een volkomen verrassing. En velen van hen hoorden pas 's avonds het nieuws van verslaggevers. Zelfs de families van de zeven vluchtelingen wisten niet dat deze vandaag per trein vanuit Genua In Nederland aankwamen. ZR hadden geen enkel teken van leven ontvangen en het goede nieuws moesten zy van verslaggevers vernemen. IJmuiden heeft lang in onzekerheid verkeerd. Familie en bekenden van de mannen van de „Noord-Holland" werden iedere dag opnieuw gevoed met geruch ten, de ergste straf na het volkomen in het duister tasten over het lot van hun geliefden. In café's en winkels was de „Noord-Holland" het gesprek van de dag. Inmiddels kan wel gevoegelijk aan genomen worden, dat de geruchten dat de zeven bemanningsleden zouden zijn ontslagen, alleen maar een kwestie van politiek zijn geweest, evenals het zwij gen van Bureau Wijsmuller. Nu is het eerste succes behaald en Bureau Wijsmuller heeft al toegezegd, dat wanneer de gehele kwestie ls gere geld, er open zaak zal worden gemaakt, waarbij de feiten de gedragslijn van de rederij (en die van officiële zijde) zul len moeten rechtvaardigen. Verschillend oordeel Het „thuisfront" oordeelde verschil lend. Hun meningen opgebouwd uit hetgeen zy via zijkanalen te weten had den kunnen komen en tot een rond ge heel gemaakt door de geruchten, kiepen uiteen. Enerzijds werd het zevental ver weten de anderen in de steek te heb ben gelaten. Anderzijds vond men dat moeilijk te beoordelen, omdat de om standigheden niet bekend waren. Vader De Kier (chef In een tex tielhandel) was gisteravond volkomen verrast, toen hij hoorde dat zijn zoon matroos aan boord van de „Noord- Holland" vrijgelaten zou worden en naar Singapore zou worden getranspor teerd. „Ik ben biy, dat hij niet met die andere zeven is ontsnapt. Hoe de situatie ook mag zijn geweest. Ik vind, dat hy er goed aan gedaan heeft te blijven, zelfs als het minder goed was afgelo pen. Trouwens hij is er het type niet voor om weg te lopen". Het echtpaar Handgraaf wiens 17-jarige zoon, een van de runners, van daag in Nederland aankwam was van mening, dat er moeilijk een oor deel geveld kon worden. „Maar als hij de anderen echt in de steek heeft ge laten, dan is dat niet mooi. Overigens moet onze zoon in november weer naar de zeevaartschool en wij vermoeden, dat hy daarom van boord is gegaan, want als hy die school mist, moet hy een half jaar wachten". (Van onze Londense correspondent) Prinses Margarets echtgenoot An tony Armstrong-Jones is niet langer een gewoon burger. Koningin Eliza beth heeft hem namelijk in de adelstand verheven en tot graaf be noemd. Antony Armstrong-Jones' hoofdtitel is thans graaf Snowdon, zijn ondertitel viscount (burggraaf) Linley. Prinses Margaret heet thans hare koninklijke hoogheid „de" Prin ses Margaret, gravin Srowdon. Buckingham Palace maakte dit gisteravond bekend. Toen by het nuweiyk tussen Prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones zyn reeds verwachte adelstitel uitbleef, werd algemeen aangenomen dat deze zou worden verleend kort voor de ge boorte van het eerste kind. Dit vordt eind van deze maand of begin novem ber verwacht. De bedoeling is dat de oudste zoon, indien er ooit een zoon ge boren wordt, viscount Linley zal heten, Een dochter krijgt de naam van lady (gevolgd door voornaam) Armstrong- Jones. Armstrong-Jones komt uit Wales en zyn nieuwe titel herinnert daaraan. Snowdon is de hoogste berg van dat land (1085 meter), Linley is een fami lienaam van zyn moederskant. Antony Armstrong-Jones heeft thans als erfeiyke graaf het recht om zitting te nemen in het Hogerhuis. Hy zal dit waarschynlyk nooit doen. Ook de an dere leden van de koninklijke familie hebben dit nooit gedaan. Hy kreeg de titel voornameiyk omdat Koningin Elizebeth wilde, dat de kinde ren van Prinses Margaret niet titelloos zouden biyven. Het populaire dagblad „Daily Mirror" (oplaag 4.5 miljoen) schrijft in een hoofdartikel, dat het ge looft dat Armstrong-Jones zelf deze titel nooit heeft gewild en dat hy cr de voorkeur aan zou geven zyn verdere leven als Antony Armstrong-Jones be kend te staan. Als eerbewijs aan hem, heeft de Mirror besloten hem ook in de toekomst meneer Jones te noemen, of beter nog: Tony, aldus het artikel. Het echtpaar Middelkoop (vader Mid delkoop heeft zelf gevaren en weet alles van de sleepvaart) is van mening dat hun zoon een van de runners, die vandaag met de trein weer thuis kwam met het hele geval niets te maken heeft, omdat een runner na gedane ar beid niets meer met het varen heeft te maken. ,3ovendien is hy een avontu rier, dde vry wil zyn. Als hy zyn spul len maar mee heeft kunnen nemen". ANTI-HONGER-ACTIE VAN 23—29 OKTOBER In de week van 23 tot 29 oktober, in welke week de „Dag van de Verenig de Naties" valt, zal door de Nederlandse organisatie voor internationale bystand weer een anti-honger-actie worden ge voerd. De Novib doet dit onder auspiciën van het Nederlands F.A.O.-comité en in samenwerking met het Unesco-cen- trum Nederland en het Nederlands co mité Unicef. In 1960 werd voor „anti-honger-hulp" in Nederland een bedrag van ruim f 1000.000 byeen gebracht. De actie zal worden ingeleid door de minister van Landbouw en Vissery, mr. V. G. ?<1. Ma- rynen. De opbrengst van de anti-honger actie zal worden aangewend tot uitvoe ring van een programma voor verbete ring van de land- en tuinbouw in Cen traal-Afrika. (Giro van de anti-honger- actie: 100200, Den Haag). Geding tegen televisieweekblad (Van onze Arnhemse correspondent) had gezegd omtrent de commerciële be- Het Gerechtshot te Arnhem heeft els- neen van de uitgeven - bedoeld wer- teren opnieuw het geding behandeld, dat den ?„ehdlv® T.V. ook Televizier - zeide mv ndovie oor Hooa cfFil/t torror, Ha am_ de omroepverenigingen hebben aange spannen tegen Explicator it DoetLnchem uitgeefster van het intussen opgeheven weekblad T.V. Nadat de president van de rechtbank te Arnhem vonnis had gewezen en het Arnhemse gerechtshof het vonnis op een aantal punten had bevestigd, verwees de Hoge Raad de zaak terug naar het Ge rechtshof, overwegende, dat de methode van nieuwsgaring van de redactie van T.V. (via de avant-programma's, die naar het buitenland worden gezonden) nader zou moeten worden beschouwd tegen de achtergrond van eventuele in breuk op de auteursrechten van de om roepvereniging. De raadsman van de omroepverenigin gen, mr. P. J. Witteman, behandelde uit voerig de uitwisseling van programma's van de omroepverenigingen met het buitenland. Daartoe worden voorprogramma's naar buitenlandse instanties gezonden uit sluitend voor publikatie aldaar. Zodra deze gegevens worden gebruikt voor publicatie in het binnenland zijn dit beschermde geschriften in de zin van de auteurswet. Vervolg van pag. 1 Zonder hen by name te noemen be schuldigde De Gaulle de opposanten en bloc terug te willen keren naar de „spel letjes der Vierde Republiek", ofschoon ze drie jaar geledén hadden ingezien dat „de problemen van deze eeuw voor hen te zwaar wa»en om op to lossen". Een week na de persconferentie van Pierre Mendès-France en enkele dagen na het congres der socialisten nodigde De Gaulle, alweer zonder hun namen te noemen, deze politieke leiders uit ook hun aandeel by te dragen aan de op bouw van hec vaderland. Door nog eens te herinneren aan de 80 procent der 6temmen waarmee het Franse volk by het laatste referendum het vertrouwen In de organen der vyfde Republiek had vernieuwd, maakte de generaal wel de Indruk de aard en de huidige omvang van die oppositie te onderschatten en, vooral, de oorzaken der algemene onge rustheid te miskennen. De oppositie richt zich voor het grootste deel Immers niet tegen de grondwet en de structuur der Vyfde Republiek, maar *egen een aan vechtbaar gebruik van haar organen, een gebruik waardcor di piesident der repu bliek in feite alleen regeert terwyi de premier aansprakeiyk biyfc tegenover het parlement, waarvar echter zelfs de for mele bevoegdheden nog niet eens altyd geëerbiedigd worekn. Kopijrechf Volgens mr. Witteman laat de Hoge Raad geen twyfel bestaan over de rech ten van de omroepverenigingen. Pleiter memoreerde het „kopyrecht" van weleer, dat beoogde de uitgevers van predikbeurten en dergelyke te bescher men tegen oneerlijke concurrentie en ten behoeve van diegenen voor wie deze geschriften waren bestemd. Mr. Witteman noemde het een schan daal, dat uitgevers van dames- en kin derbladen enz. een begerig oog slaan op de winsten, die de omroepverenigingen hard nodig hebben voor een gunstige ex ploitatie. Hier staat het zuiver commer ciële belang tegenover het algemene be lang. Als de omroepverenigingen de in komsten van de gidsen verliezen, worden luisteraars en kijkers de dupe. De om roepverenigingen zullen dan ook de strijd voortzetten, niet uit overwegingen van vaderschap of prestige, doch om de doodnuchtere reden van zelfbehoud. De wind waait steeds uit dezelfde hoek. Het is dezelfde stryd, die de commerciële televisie voert tegen het omroepbestel. Creatief Mr. A. G. Maris, raadsman van Ex plicator, ging uitvoerig in op het onder scheid tussen geschriften, die beschermd worden, omdat zy creatief zyn en ge schriften, die niet meer zyn dan een opschriftstelling. Inderdaad vindt dit laatste zijn oorsprong in het oude „ko pyrecht", maar dat had niet ten doel diegenen te beschermen, voor wie de ge schriften bestemd waren, doch louter ter bescherming van de drukker. De nadruk van de gedrukte tekst was verboden. Wat de redactie van T.V. deed was het ontlenen van losse items aan naar het buitenland verzonden avant-program ma's. Deze waren geen creatieve ge schriften en volgens pleiter kan het ont lenen hieraan geen inbreuk zyn op de auteurswet. Bovendien verwerkte T.V. deze gegevens met eigen nieuwsgaring, zodat een geheel nieuwe opschriftstelling ontstond. Ingaande op hetgeen mr. Witteman mr. Maris dat deze stryd tegen de om roepverenigingen moet worden gezien als een stryd van vryheid en gelykheid tegen een monopolie, zoals op een ander front de commerciële televisie en het derde radio-station de stryd hebben aangeboden. Uitspraak over 6 weken. In een Westduits grensdorpje by Du- derstadt hebben zich maandagnacht ge heel onverwacht zestien gezinnen, be staande uit 17 mannen, 15 vrouwen en 23 kinderen gemeld. Zü hadden de tocht uit Oost-Duitsland gemaakt met een kar met rubberbanden om de wielen, die werd getrokken door paarden met lap pen hoeven, dit om zo weinig mogelijk lawaai te maken. Voorop Hepen de jonge mannen. Daar na volgde een andere groep, zy hiel den een touw vast om de weg niet kwyt te raken in de duisternis. In de kar zaten de kinderen, een 89-jarige vrouw en een vrouw in verwachting. Rondom hen had men meubels en an dere goederen opgestapeld om hen te beschermen tegen kogels. De grens in dit gebied wordt gevormd door een omgeploegd stuk land. Er is geen muur of schutting. De gezinnen hadden besloten te vluchten toen zy hoorden dat zy zouden worden gede porteerd om te werken op collectieve boerderijen. Een Oostberiynse arbeider slaagde er gistermorgen in met een kraanwagen door de betonmuur tussen Oost-Beriyn en de Amerikaanse sector te ryden. Hoe wel hy tydens zyn vlucht voortdurend met automatische wapens werd bescho ten, kwam hy ongedeerd in de Ameri kaanse sector aan. Voorts wisten nog zeven Oostduitsers en Oostberiyners gistermorgen vroeg naar West-Beriyn te vluchten. Tenslotte heeft een 23-jarige techni cus maandag in Trelleborg in zuid-Zwe den politiek asiel gevraagd. Hy was met een Oostduitse veerboot naar Zweden gekomen- VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Me- tropole ork. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 VARA-Varia en gram. 19.20 Een woord voor goede verstaanders, lezing. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zestig Jaar levenservaring, lezing. 20.50 De man met het hamertje, hoorsp. 21.55 Het pulk van zoete kelen, muz. lezing. 22.30 Nws. 22.40 Act. problemen. 22.55 Planorecital. 23.25 Jazzmagazlne. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Regeringsultz.: Plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor (Van onze t.v.-medewerker) Er moet wel een byzondere aanleiding toe bestaan, dat in een krant, die tot aan de rand gevuld dient te zyn met Drieoktober-nieuws, plaatsruimte wordt gevraagd voor iets, wat op 2 oktober de geest heeft bezig gehouden. Die bijzondere aanleiding is zelf twee ledig. Eerst was daar de officiële instuif van het NTS-jubileum, weliswaar cyfer- matig volkomen in het niet zinkend by onze 75-jarige viering van de dag der dagen, maar toch wel een zaak van enige importantie, om het zacht te zeggen. De hoofdredacteur van het NTS-jour- naal heeft een kwade dae met dat feest gehad, vermoeden we, want wat hij in het journaal te persen had aan woord en beeld was wel het toppunt van hoe het journaal niet moet zyn, een langademige en slaapverwekkende zaak. Dat officials daarbij hun zegje te zeg gen hebben, kan in onze traditionele sa menleving kennelijk niet anders, maar dat daaronder een paar miljoen mensen moeten lyden, is bar en boos. Was er nu maar meer geweest van dat korte krach tige, waarin de bydrage van mr. Y. Scholten bestond, maar de staatssecre taris bleef een eenling. Over de hoofden van ons allen en ten laste van onze beurzen bovendien werden daar door anderen gemeenplaatsen aan de lopende band weggegeven om van te gruwen. Tot overmaat van ramp stonden ze nog een beetje te schermutselen over hun recente en oudere ruzietjes. Tegen de klok van negen kwam de VPRO aan bod. Als men de hierboven bedoelde autoriteiten als boven, en ondermeester, kwalificeert en de derde als klasse-oudste, dan brachten de leerlingen, die een vrije spreekbeurt hadden de jonge tonelisten, die naar Griekenland waren geweest het er aanzienlijk beter al- Jammer, dat er niet wat visueel vergelykingsmateriaal was om de stelling, dat het Griekse drama in het land van oorpsrong nog afwijkt van de hier gevolgde aanpak te illustreren. By „Wat bied je voor een liedje" was Karin Kraaykamp gastvrouwe. Plezierig om haar weer eens te zien. Ze is het ambacht nog niet verleerd en blykt te recht gewenst te hebben eens wat anders dan alleen omroepen te mogen doen. Dit is echter een bijkomstigheid. De uitslag der opdrachten telt tenslotte het het meeste punten, d.w.z. guldens. Onze keus was geiyk aan de tweede voorkeur van mevrouw Bep Ogterop en viel samen met die van componist De Groot. Te weten .Mensehart", gezongen door Sonja Oosterman, nr. 1 en .Middellandse Zee", door Ellen Craamer, nr. 2, respectievelijk omdat het eerste het meest het idee van het chanson benaderde en het tweede zon heerlyk fris en fleurig liedje was. Dit was dan de zangles om in de schoolsfeer te bly ven en tegelijk prak. tisch rekenen. Vervolgens kregen we de dokteir voor het uurtje hygiëne. Dat was een best uurtje, zoals gebruikeiyk. Dr. Van Swol heeft „het", weet dit te bren gen zonder pretentie en goede medespe lers te kiezen. Wat er hier gezegd en ge toond werd over zorg voor melkgebitjes moest om de paar jaar worden herhaald ten voordele van het prille geslacht en zyn leidslieden. Laatste nummer was een excursie naar een beeldhouwer onder geleide van Simon Vinkenoog. Men houdt halsstarrig aan die man vast, maar wat men in hem ziet, ontgaat ons ten enen male. Gelukkig bleef hy deze maal buiten beeld, maar een betere stem en puntiger vragen zijn zonder veel fan tasie denkbaar. Het is te hopen, dat men zich snel daardoor laat leiden. Niet alle schuld krygt hij van het niet tot zijn recht komen van de bekwame en sympthieke kunstenaar Ek van Zanten. Belichting en achtergronden lieten veel te wensen over. Er was onvoldoende con. trastwerking en dan kan men beelden niet genuanceerd tonen. 3 oktober In het Journaal werd. zoals wel ge hoopt, maar nauwelijks verwacht mocht worden er heerst nu eenmaal een feeststemming ook in Hilversum en Bus- sum aandacht besteed aan ons Leidse feest. Het werd goed verslagen, welis waar kort, maar met ruimer variatie dan vorige jaren, als ons geheugen ons niet bedriegt. Byaonder feesteiyk was de opvoering van Gluck's „Iphigenela in Aulis" in de vertaling van Adriaan Morrlën. Het was een troost voor hen, die door ziekte of ouderdom van straat noch veld genieten konden en het was een grote troost, want het was een machtige uitvoering, schitterend gemonteerd en rijk zwaarst Zes nieuwe liedjes werden ten Ktafe doop gehouden; „Lekker liggen" kreeg de lengte van d^e SSeihn" Op 1 oktober waren er by de dienst luister- en kykgelden 966.727 televisie toestellen geregistreerd tegen 950.223 op 1 september j.l. In de eerste negen maanden van 1961 was de stijging 80 groter dan in de overeenkomstige peri ode van 1960. Verwacht mag worden, dat de mil joenste tv-ontvanger omstreeks half no vember geregistreerd zal worden. Willy van Hemert zal voor de Vlaamse televisie het stuk „Biedermann en de brandstichters" van Max Frisch regis seren. De opnamen zullen in een van de studio's van de Vlaamse televisie plaats hebben. Van Hemert is daar dezer dagen het terrein reeds wezen verkennen. (Van onze correspondent in Washington) Minister Luns heeft maandag ochtend in het gebouw der V.N. een gesprek van drie kwartier ge had met Gromiko, de Sowjetrussi- sche minister van Buitenlandse Za ken. Een vertaler was hierbij niet nodig, want Gromiko spreekt uit stekend Engels. De Berlijnse kwes tie vormde een der onderwerpen van gesprek. Bovendien gaf de Ne derlandse minister Gromiko een uit eenzetting over Nieuw-Guinea. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Lakenhal: Genootschap Nederland-En - geland. The Comedy Club geeft opvoering van 'The Country Wife". 8 uur nam. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christeneem. „Ecclesia". 8 uur n.m. ZATERDAG BINNENLAND Gistermiddag is de heer F. H. P. van de Kroon, pastoor te Apeldoorn, tot voor kort pastoor te Wyhe, met zyn auto van de Rijksweg Zwolle-Deventer ln de Mot- tenkolk tussen wyhe en Olst gereden en verdronken. Hy was 51 Jaar oud. De KLM deelt mee dat zij, op grond van nieuwe ontwikkelingen verband hou dende met de algemene vaststelling der tarieven binnen de „International Air Transport Association" (IATA), zich ge noodzaakt ziet de invoering van speciale tarieven voor ouders van emigranten naar de Verenigde Staten en Canada voor enige tijd op te schorten. Te zijner tijd, zo besluit de mededeling van de lucht- vaartmaatschappy, zullen hierover nadere mededelingen volgen. Het coördinerend Instituut voor oorlogsprophylaxis (CIOP) ln Amsterdam zal alle universiteiten ln de wereld voor stellen over te gaan tot de op richting van een bijzondere leerstoel ln de irenologle, de „leer van de vrede". Op deze wijze hoopt men de problemen die verband houden met oorlog en oorlogs dreiging beter te kunnen analyseren en de wetenschappelijke communicatie te vergemakkelijken. Op de Penninglaan te Rijswijk (Z.-H.) ls gisteren de 5-Jarlge Hendrik de Jong door een vrachtauto met aanhangwagen overreden en op 6lag gedood. Het knaapje trachtte een onder de auto gekropen poesje weg te halen, Juist toen de chauf feur van de wagen wilde weg ryden. Hy had er niets van bemerkt, dat het jon getje onder de auto was gekropen. Waarschynlyk tengevolge van de dichte mist ls vanochtend op de Lekbrug bij Culemborg de 64-Jarlge J. W. Dubbel dam uit Culemborg door een passerende trein aangereden en gedood. De heer Dubbeldam verrichtte werkzaamheden ln opdracht van het 6poorwegbouwbedryf. Tengevolge van dit ongeval kreeg de trein 40 minuten vertraging. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passaglersHlst ter Inzage van het m.s. „Jonan var Oldenbarnevelt", dat 19 oktober as. ln Amsterdam wordt ver wacht met passagiers uit Nleuw-Zeeland en Australië. BUITENLAND Een onbekende weldoener heeft aan de universiteit van Londen een bedrag van f5.250.000 geschonken, te verdelen tussen het „University college" en de „school of economics". Prins Philip zal een boek, verlucht met door hem op twee reizen door het zuldeiyk deel van de Atlantische Oceaan genomen foto's publiceren. Ook de tekst van het boek is van zyn hand. Hy be- schryft ln byzonderheden de exotische vogels en de gelegenheden waarby ze wer den gefotografeerd. De secretaris-generaal van de NAVO, de Nederlander mr. D. U. Stikker, zal van 9 tot 11 oktober een bezoek aan Italië brengen. Hy zal besprekingen voeren met resident Gronchi en minister van Bul- enlandse Zaken Segnl. Dit ls het eerste officiële bezoek van mr. Stikker aan Italië, sinds hy zyn functie by de NAVO aanvaardde. In Wayne8vllle ln de Amerikaanse staat Noord-Carolina heeft mevr. Matilda Rogers ln uitstekende gezondheid haar 111-de verjaardag gevierd. De Jarige die alleen een weinig hardhorend ls, gaf als recept voor een lang leven. „Je voedt der tien kinderen op voor wie Je dag en nacht ln de weer bent". In Joego-Slavlë heerst grote droogte. Als gevolg hiervan ls ln de grote steden het water gerantsoeneerd. Ook de levering van elektriciteit ls aan beperkingen onder hevig. De grote stuwmeren, zoals die ln Jablanlco ln Bosnië en Mavrovo ln Ma cedonië zyn bijna leeg. De grote rivieren als de Donau en de Save hebben een ab normaal laag peil bereikt, waardoor sche- Een van betekenis de rivieren niet meer unnen bevaren. De commissaris van politie van de Westdultse stad Detmold ls tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld wegens twaalf overtredingen van de verkeersregels. De commissaris beging deze overtredingen tydens een wilde nachteiyke rit door zijn stad, achtervolgd door enige patrouille auto's van zyn eigen politie. Het had twee uur geduurd voordat hy tot stoppen kon worden gedwongen. De Surinaamse regering heeft be sloten om binnen vier weken postzegels uit te geven ter nagedachtenis van Ham- marskjöld. De serie zal bestaan uit twee zegels met de beeltenis van Hammars- kjöld en met op de achtergrond het em bleem van de V.N. en daaromheen een zwarte rand. De situatie in Laos ls beter dan zy sinds het uitbreken van de vyandelijk- heden is geweest, aldus heeft de Ameri kaanse reizende ambassadeur. Averell Har- riman. by terugkeer ln Washington ver klaard, nadat hij de afgelopen tien dagen een bezoek aan Zuidoost-Azlë had ge bracht. In Laos schijnt geen der partijen hervatting van de gevechten te willen. Jf1 verband met de toenemende In ternationale spanning heeft de Oosten rijkse regering een uitvoerend comité voor de veiligheid van de burgerbevolking ln het leven geroepen. Binnenkort verwacht men van dit comjté een verklaring waarin de bevolking wordt opgeroepen om vry- wllllg een kleine voorraad van duurzame levensmiddelen aan te leggen. Oostenrilk volgt hierin het voorbeeld en de erva ringen van andere landen, o.a. van Zwit serland. maar de regering ln Wenen ls vooralsnog niet van plan zei" te slaan. zelf voorraden op Volgens het Russische vakbondsblad „Troed' zijn op 28 september ln Novoros- slisk ln Kaukaslë zes „fascistische huur lingen" (leden van een Gestapo-groep) ter dood veroordeeld. Zy waren ervan be schuldigd tydens de oorlog verscheidene massa-executies te hebben uitgevoerd, onder meer van zigeuners. Volwassen zi geuners waren bh één gelegenheid aan de oever van een rivier doodgeschoten en hun kinderen ln het water geworpen. De ver oordeelden hadden in totaal meer dan driehonderd mensen om het leven ge bracht, aldus „Troed". Leden van een bende van 29 dieven, voornameiyk geleld door vrouwen, zyn door een rechtbank ln Boedapest tot ge vangenisstraffen van acht tot twee Jaar veroordeeld, zo meldt het Hongaarse blad „Esti Hlrlap". De bende plunderde o.m. winkels, hulzen en collectieve boerderyen en beroofde dronken mensen. De mannen speelden een minder belangryke rol en beperkten zich tot het verkopen van de gestolen goederen, aldus het blad. De Vlaamse schryver Styn Streuvels. pseudoniem van Frank Lateur, vierde gis teren zyn 90ste verjaardag. Hem ls door Koning Boudewyn de hoogste Belgische onderscheiding, het grootlint van de Leopoldsorde, toegekend. Styn Streuvels, een neef van Guldo Gezelle, publiceerde ln 1895 zyn eerste novelle, „November- ldylle". In 1907 verscheen zyn beroemde werk „De Vlaschaard". President Kennedy zal op 11 oktober een persconferentie houden. Dit werd ln Washington bekendgemaakt nadat de pre sident - pas teruggekeerd van een „werk vakantie" In Newport - door zijn minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, op de hoogte was gesteld van diens drie be sprekingen met Gromiko over de kwestie- Berlijn. Algemeen wordt aangenomen dat de president deze week ook een gedach- tenwlsseling met de Russische minister van Buitenlandse Zaken zal hebben. Café Cronesteyn (Zoeterwoude)Fiets tocht Ver. „Oud-Lelden" naar Leldschen- dam. 1.15 uur n.m. De Goede Herder (Oude Vest 13)Pro- paganda-mlddag herv. jeugdwerk „De Molenwyk". 3-4 uur Jeugd van 6-12 Jaar, 4.30-5.30 uur Jeugd van 12-17 Jaar. Halte Posthof H.T.M.: Wandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. door Zuld- wyk. 1.56 uur n.m. ZONDAG Halte Posthof H.TM.: Wandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. door Zuid- wyk. 9.56 uur v.m. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG Acad. Ziekenhuis (aula): Bloedtrans fusiedienst Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Landsteiner onderscheidingen. 8 uur n.m. Oegstgeest (HofdHckschool)Ouder- byeenkomst. Spr. prof. dr. G. Kuypers over „Communisme, moraal en religie". 8 uur n.m. DINSDAG Ryksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. L. van den Berghe over „Het cultureel leven onder de Sassanieden ln Iran". 8 uur tuil. V. en D. Leydens ontzet en de nieuwe mode. 10.30 uur v.m. en 2.30 en 4 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur: 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober). Ryksmuseum vau Oudheden: Tentoon stelling „vierhonderd laar Romeinse be zetting". Werkd. van 105 uur. zondags van 15 uur (tot 1 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang, die vla!" (tot 1 ok tober). BIOSCOPEN Trianon: „Meneer de Gravin ls niet thuis". AJ. Dageiyks 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. 3 oktober 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Rex: Dagelijks ook 4.30 uur. Donderdagcyclus Loving You. A.l. Casino: Alias Jesse James. 14 Jaar. Dag.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. 3 oktober 2, 4.15, 6.30 en 8.30 uur. Donderdagcyclus Sweet smell of succes. 14 Jr. Lido: Eddy kent geen pardon. 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en 3 oktober 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Desire ln the dust". (Verdacht van aanranding). 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en 3 oktober: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Op de drempel van het leven". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en 3 oktober 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Vrydag t/m zondag „Shane". 14 Jr. jelljks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag de Tropen. Drs. J. B. van Hall, Hoofd vaa ae Centrale Boekery, spreekt over Ervarin gen in de Centrale Boekery van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen. 18.10 KamexKoora 18.30 Het spectrum, lezingen. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.10 Vocaal ens. en Bachork. m.- m.v. sol. 21.00 De Nederlandse Geloofsbe- ïydenis. lezing. 21.20 Mil. ork. 21.50 Ach ter de voorpagina, rep. 22.00 Strykkwart. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10- 17.40 V. d. kind. NIS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. NTS: 20.35 Onbekend talent. VARA: 21.05 Documen taire film. NTS: 21.50 Amerikaanse volks liederen, balladen en spirituals. VOOR DONDERDAG 5 OKTOBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Styn Streuvels, patriarch van de Vlaamse letteren, lezing. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Me- tropole ork. 15.30 Voordr. 15.45 Kamerork. en sol. 16.15 Gevar. progr. 16.50 Gram. 17.30 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Liedjes en: Het Vogelkwartier, hoor spel. 20.00 Nws. 20.05 Noordhollands fll- harm. ork. en soliste. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Act. Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platennleuws. 13.25 Lichte muz. NCRV: 14.00 Blaasork. 14.30 Omr. ork. 15.35 Gram. 16.00 Bybeloverd. 16.20 Planoreci tal. 16.40 Vocaal ens. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. KRO: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Hulsmuz. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Tenor en plano. 23.30 Moderne evolutio nistische stromingen en hun religieuze achtergrond, lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Fllm- progr. 20.40 Kunstrubriek. 21.10 De vuur proef, toneelstuk. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Round Britain Quiz. 13.40 Voordr. 14.00 Schoolradio. 15.20 Kritieken. 16.05 Lichte muz. 16.45 Lezing. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Kamermuz. 19.30 Gram. 20.00 Discussie. 20.30 Amus. muz. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 n 247 ni. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Ge var. muz. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. 17.00 Gram. 17.31 Onbekend. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Wedstr. tus sen scholen. 20.00 Lichte muz. 20.31 Vra- genbeantw. 21.00 Reisverh. en lichte muz. 21.31 Gevar. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Jazzmuz. 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Operette- muz. 14.00 Gram. 16.00 Hochzelt mlt Erl- ka, operette. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. progr. 21.00 Amerik. volksliederen. 21.45 Nws. 21.45 Nws. 22.15 Gram. 23.15 Kamermuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrllk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Operamuz. 14.05 Ka mermuz. 16.45 Kamermuz. 17.15 Orgel- recital. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Amus. muz. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Beursber. 16.06 Franse les. 16.21 Kamer muz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrye poli tieke tribune. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Vioolrecital. 21.30 Klankb. 21.50 Gitaar spel. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.03 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Belgische muz. 15.03 Belgische muz. (verv.). 17.00 Nws. 17.30 Kamermuz. 18.30 Discografie. 19.30 Nws. 20.30 Spel. Daarna: Nws. „Astra-theater - Wassenaar. Vrydag 8 u., zaterdag 7 en 9.15 uur „Aanval op het Goudtransport". Toegang 14 Jaar. Zon dag 7 en 9.15 uur, maandag, woensdag en donderdag 8 uur „Nachtleven ln een Wereldstad". Toegang 18 Jaar. Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur „Hopla Conny". Alle leeft. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen» Apotheek Herdlngh en Blanken. Hoge woerd 171. tel. 20502. BIJ geen gehoor van Uw hnlsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon mist geh. bew. mist mist regen mist mist mist regen geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. zwaar bew. mist mist regen zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. mist mist geh. bew. geh. bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. geh. bew. half bew. licht bew. t>Ó a 5 "3 g fiï i a531 sa w.stil 16 10 i z 2 16 14 i w.stil 17 8 i w.stll 18 12 6 o 2 14 12 2 w.stll 16 11 1 w.stil 15 14 3 w.stil 16 12 1 o 2 16 14 1 w.stll 13 9 0 w.stil 14 10 0 o zo 4 14 11 0 o 8 18 12 0 z 2 14 12 O o 1 17 13 0 w.stil 15 12 15 no 2 17 12 0 w.stll 19 12 0.1 wzw 1 21 8 0 w.stil 19 15 0 n 4 24 18 2 o 5 20 9 0 no 3 20 10 0 wstll 20 7 0 w.stll 19 10 0 wzw 1 21 9 0 w.stll 21 15 0 ozo 4 14 11 2 z 1 26 9 0 OZO 7 21 14 0 nno 14 27 19 0 w.stll 24 15 3 ono 2 21 16 4 w.stll 23 10 0 w.stll 23 16 0 nnw 5 24 15 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2