Leidse kennismaking met jonge sport: K A R TIN G Luchtmachtkapel hoogtepunt van een groot militair machtsvertoon Enorme belangstelling langs Breestraat Twee vaandels, drie kapellen en twee raketten „ARENA" ZORGT VOOR GOEDE KLUCHT IN DE OPEN LUCHT VELE DUIZENDEN ROND BEVRIJDINGSPLEIN Landia-rijders beheersen races JEUGD GENIET VAN POPPENSPEL Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 oktober 1961 Zesde blad no. 3v, .-c- Met respect voor alle commande rende, marcherende, saluerende, chaufferende, blazende en slaande militairen, die gistermorgen over de nog wat mistige Breestraat trokken, voor velen was het hoogtepunt de aanwezigheid van de plotseling zo populair geworden luchtmachtkapel, die deze week nog met een „Edison" werd onderscheiden. De handen'gingen al op elkaar als men in de verte het licht en donker blauw van deze militaire mucisi zag aankomen. Begeleid door stormach tig applaus marcheerden kapitein Van Diepenbeek en zijn mannen naar hun plaats tegenover het ere podium aan de voet van het stad huis. Eenmaal op hun plaats bracht de kapel een muzikale hulde aan de jubi lerende „3 October Vereeniging". Pittig en vrolijk klonk het „For he is a jolly good fellow" tegen de oude gevel van het statige stadhuis, ongetwijfeld zo strak, dat het viel binnen het Kader van de omstreden order van de generale staf: „alleen militaire marsmuziek", maar in een dermate hoog tempo, dat het maar goed was, dat er niemand op behoefde te marcheren. Trouwens, hele maal vry van moderne invloeden heeft kapitein Van Diepenbeek ztfn reper toire kennelijk niet willen maken. Toen hij met zijn kapel afmarcheerde, was zijn afscheidsmars zo gezellig, dat wij een politieman zagen, die zelfs op zijn post niet stil kon blijven staan Strak en stijlvol Het was een van de vrolijke noten in een door zijn onontkoombare grim migheid strak en stijlvol militair machtvertoon. In verband met het 75-jarig bestaan van de „3 October Ver- eeniging" was er een bijzonder uitge breide strijdmacht op de been. Achter de witgepluimde mannen van de stu dentenweerbaarheid „Pro Patria" kwa- in ceremonieel tenue en zoals wij reeds schreven de Luchtmachtkapel. Grote belangstelling Het défilé voor het stadhuis werd af genomen door de territoriaal bevelheb ber West, brigade-generaal G. Dijkstra. Naast hem stond op het erepodium de commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. J. Klaasesz en achter hem o.a. burgemeester jhr. mr. P. H. van Kinschot. Tussen de talrijke genodigden, die traditioneel weer rechts van het ere podium een plaatsje hadden gevonden, zagen wij de enige Leidse minister, drs. H. A. Korthals van Verkeer en Water staat. Ondanks de stemmen, die zijn opge gaan tegen dit militaire vertoon op een feestdag als 3 oktober, was de publieke belangstelling overweldigend. In dikke rijen stonden de Leidenaars en velen van daarbuiten langs de route. Een half uur lang zagen zij de militairen aan zich Ook ons landje heeft de beschik king over raketten. Hoe deze ver vaarlijke wapens er uit zien kon men aanschouwen tijdens de grote militaire parade ter gelegenheid van de viering van Leidens ontzet. voorbij trekken. De in het somber blauw gestoken, stram marcherende mariniers, het grote detachement van het vlieg kamp Valkenburg met de fleurige bra niekragen, de in het stoere veldgrijs gestoken compagnie commandotroepen met hun kenmerkende groene baretten, de in het fleurig ceremonieel rood ge stoken compagnie Fuseliers Prinses Irene met de donkere helmen en de glanzende pieken, de compagnieën van de Koksschool, de blauwgrijze lucht machtmannen en het afweergeschut. Helaas kon door het laag hangende wolkendek de ily-pass van de Marine Luchtvaartdienst en de Koninklijke Luchtmacht niet doorgaan. Het was een uitnemende gedachte van de Optochtcommissie om „Het Landjuweel van 1596" uit te bouwen en te doen voorafgaan door een openluchtspel op het Pieterskerk plein. Maandagmiddag om vier uur voor d>e leerlingen van V.H. en M.O, U.L.O. en LT.T.S. en hun' leerkrachten, en 's avonds half negen voor de burgerij. Pluvius, d'ie reeds de hele dag had gedreigd de vreugde te verstoren, was blijkbaar op de hand van de jeugd, al thans, 'hij stelde zijn optreden uit tot de tweede helft van het kluchtspel „Nu noch", zonder erin te slagen de gespan nen aandacht te breken, zodat het spel kon worden voortgezet alsof er geen vuiltje aan de lucht was!Maar teen hij om zes uur de sluizen geheel opende moest de avondvoorstelling op het laat ste ogenblik helaas naar de Stadsge hoorzaal verplaatst worden. In een omgeving die zich uitermate leende om de sfeer "van het einde der zestiende eeuw op te roepen traden de leden van de Leidse Camer „De witte Acoleyen" als gastheren op en ontvin gen de eregasten, de Leidse vroedschap en de 'gasthuismeesteren van St.-Catha- rijne en voorts de afgevaardigden van de Rederijkerskamers uit andere plaat sen^ aangekondigd door een heraut te paard en begroet door klaroengeschal. Een kleurrijke 'en fleurige inzet! De hier ter stede vooral bij de jeugd wèl bekende toneelgroep „Arena", dit- Parade hoofd rechts! maal optredende als de Haarlemse Gamer „De Fellicaan of Speelcoornen" vertoonde op het alleraardigst, primitief gebouwde toneel Bredero's „De klucht van de Koe". Het is het dn Bredero's boertige en onverbloemde taal geschreven verhaal van een domme boer die zich zo laat bezwendelen dat hij zijn eigen koe. die hem ontstolen is, verkoopt en de koop som aan de gauwdief ter hand stelt. Het geheel wordt, opgeluisterd door een pientere en schr'l: waardin, die non- maken met karting, ook wel skelteren genoemd. Een nog jonge sport, die echter spoor slags aan populariteit wint, temeer daar de commercie er een grote rol in speelt. En die zorgt wel voor een stevige steun in de rug. Het was dan ook geen toeval, dat maandagochtend op het door vele dui zenden omzoomde Bevrijdingsplein de races beheerst werden door Landia- rijders. Rijders dus uit de stal van Lan- dia, de enige kartingfabriek, welke Ne derland nu nog rijk is. Overigens zal dat wel niet zo lang meer duren, want de leider van deze wedstrijden in het ka der van de grootse viering van het ju bileumfeest van de „3-October Vereeni- ging", Eddy Swart uit Wassenaar, ver telde ons ook met plannen rond te lo pen om een rennersteam te vormen voor het merk, dat hij vervaardigt. Select Het feit, dat de wedstrijden op een maandag werden gehouden, had een nogal nadelige invloed op de inschrij ving. Slechts de rijders, die zich konden veroorloven een dagje vrij te maken, konden aan de start verschijnen. Het was dus een klein, maar select groepje, dat zich kon uitleven tussen die hon derden balen stro, daar geplaatst voor de veiligheid van het kijkend publiek. Zij konden weer het hart ophalen in hun dure sport. Een beetje behoorlijke kart kost inclusief motor toch altijd nog meer dan duizend gulden, waarbij wij eigen bouw even buiten beschou wing laten. Maar door het rijden van fabrieksrijders maken de eigen bouwers niet zo veel kans meer. En de Nederlandse fabrieksrenners tellen in internationaal verband nauwe lijks nog mee. Op het rechte eindje wer den maandagmiddag snelheden van zes tig tot zeventig kilometer bereikt. Maar kortgeleden bij de wereldkampioenschap pen in Milaan werden soms snelheden gemeten van om en nabij de 140 kilome ter Maar voor de prijs van een der gelijke kart kan men dan ook in een redelijke auto rijden Overweldigend Het was een voor Leiden aangename en gezien de overweldigende belangstel ling zo'n drukte heeft men in Zuid- West nog niet meegemaakt weer ge waardeerde kennismaking. Zo enthou siast was het vooral jeugdige publiek, dat herhaaldelijk even gewacht moest worden omdat de afrastering was door broken. Speaker Bert Winter maande voortdurend het publiek om achteruit te gaan, waarbij hij echter niet van tact overliep. Een opmerking als „Zoiets kan alleen in Leiden gebeuren", klinkt niet bepaald prettig in de oren. Maar deze kleine hiaten konden aan de uitstekende organisatie niets afdoen. Ook al moest men op veilige afstand blijven, het publiek kon de races goed volgen. Zelfs de koe leverde goed spel. Nadat de voorzitter van de „Drie- October Vereeniging", mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt wel lang gepand, maar niet hoog gehoed een witte helm was ervoor in de plaats gekomen een rondje had geknetterd en de deelnemers zich aan het publiek hadden gepresen teerd, gingen de kleine karretjes als nij dige horzels van start voor de kwalifica tieronden. Races, die niets anders be oogden dan de startplaats voor de fina les te bepalen. Roodgehelmde Na een korte pauze begon men dan aan de beslissende races, welke vooral een grote triomf werden voor de Lan- dia-rijder Frans Dumee. Deze roodgehelmde zeer bekwame cou reur diè binnenkort naar Amerika gaat om daar aan wedstrijden deel te nemen droeg de zegepalm weg in drie van de vijf wedstrijden n.l. de 100 cc en 200 cc, zowel met als zonder versnelling. Alleen in de 200 cc met versnelling had hij felle tegenstand te overwinnen van zijn stalgenoot- Posthoorn, die onmiddel lijk na de start de leiding had genomen en alle aanvallen van Dumee gedecideerd afsloeg. Zijn kart was iets sneller, maar in de bochten haalde Dumee steeds weer in, wat hü op het rechte eind verloren had. Wellicht zou Posthoorn gewonnen hebben, als hij in de zeventiende ronde van het enerverende duel niet een klei ne fout gemaakt had. Een iets te korte bocht en zijn kart tolde in het rond. Met een gleed Dumee langs hem heen en de strijd was beslist. In de beide andere races won deze jonge coureur met veel machtsvertoon, in de 200 cc zonder ver snelling dubbelde hij zelfs het vele veld. In de beide overige klassen was er niet veel strijd. In de 50 cc was de Hacar- rijder Peter Aalderson oppermachtig voor de Landia van Rob Bron en in de 125 cc deed A. Mulder met zyn Landia wat hij wilde. De prijzen konden door mr. De Ruij ter de Wildt als volgt worden uitgereikt: 50 cc: 1. Peter Aalderson, 2. Rob Bron, 3. Johan van Kessel, 4. Jan Heemskerk. 100 cc: 1. Frans Dumee, 2. W. v. d. Meer, 3. G. Oosterman, 4. A. G. Amers foort. 125 cc: 1. A. Mulder, 2. J. G. Loman, 3. J. Out, 4. Breedijk jr. 200 cc met versnelling: 1. Frans Du mee, 2. Posthoorn, 3. J. Brouwer. 200 cc zonder versnelling: 1. Frans Dumee, 2. F. Post, 3. L. Rehorst, 4. Smits. chalaruter reageert op de vrijages van de gauwdief. In zulike boertige kluchten zien wij .Arena" op zijn allerbest. Het is ronduit fameus wat Eric Vos, de ar tistieke leider van deze enthousiaste toneelgroep uit zijn spelers, zelfs uit de koe, weet te halen. Giertje, de waardin, van Kitty van Wijk, de gauwdief van Peter van der Linden, de boer van Joop van den Donk, de boerenzoon Keesje van Henk Somers en de Optrekker van Kees Waterbeek gaven elkaar niets toe in vlotheid en lieten Bredero's grappen en grollen alle recht wedervaren. Ook de klapperman van Ton Berger en de draailierspeler van Rob van der Bas bewogen zich op hetzelfde ndveau. In de 'tweede klucht „Nu noch" wordt een sul van een man door zijn haaibaai van een vrouw doorlopend geterrori seerd. Als hij. uit zijn huis gesmeten, in de armen van zijn „ghebuure" terecht komt, raadt deze hem aan oo alles wat zijn vrouw zegt te antwoorden met: „nu noch", wat zoveel betekent als ..toe maar!" Dat levert hem aanvankelijk nog meer klappen op. maar eindelijk begint zij te denken dat hij behekst is en haalt er „de Pape" bij, die geen succes heeft. De man blijft bij zijn „nu liooh". In uiterste nood probeert zij de „boze geest" uit te drijven door hem vol te proppen met lekker eten; een grote ham en taart voltrekken inder daad het wonder. Maar als de man zich zat gegeten heeft, kunnen hij en zijn „ghebuure' 'hun pret niet inhouden en verraden zij zich, waarop „het spul" natuurlijk weer begint!! Ook in dit kluchtsDel (van een onbe kende auteur omstreeks 1500) weer kos telijke typeringen van Kittv van Wijk als de vrouw. Peter v. d. Linden als de man. Kees Waterbeek als „de ghebuure" en Jan Korevaar als de Pape. Ondanks de inmiddels gestaag val lende regen oogstte „Arena's" optreden terecht een daverend applaus van de kennelijk zéér geamuseerde jeugd. B. H. £llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||lir Drie oktoberfoto's Leidsch Dagblad-Holvast De militante kop van deze hoorn blazer van de Koninklijke Militaire Kapel komt eens zo goed uit door het galatenue. men grote detachementen van zee-, land- en luchtmacht. Zij voerden twee vaandels met zich mee, die van het Korps Mariniers en die van het Regi ment Van Heutz. Het sluitstuk werd gevormd door twee kolossale Honest John-raketten, die gezien de ontstellen de wapens, waarover de grote mogend heden beschikken wellicht nog tot de „lichtere projectielengerekend moeten worden, maar die in imponerende om vang temidden van het feestgedruis toch wel tot enkele ernstige gedachten noop ten. Het geheel stond onder leiding van kolonel Th. H. Wessels, commandant van de onvolprezen Leidse Koksschool en werd verlevendigd door drie militaire kapellen: de Marinierskapel in dagelijks tenue, de Koninklijke Militaire Kapel Sportstichtingspraeses J. C. F. Cocrs is de afgelopen week de boer op geweest. Hij en de zijnen hebben de Haar lemmermeer doorkruist en zijn langs de andere agrarische centra om deze contreien gereden op zoek naarstrobalen. Ze hadden er geen flauw ver moeden van, dat die zo moeilijk te krijgen waren. En ze hadden er nogal wat nodig, maar liefst ruim zevenhonderd Na veel moeite hebben ze dat enorme aantal te pakken gekregen, maar ze kwamen dan ook zelfs uit Drente en Limburg. En er moest ruim 1500 gulden voor neergeteld worden. Daar de Sportstichting deze wonder lijke opdracht tot een goed einde had gebracht konden de militairen van de Koksschool maandagochtend vroeg be ginnen met het uitzetten van een wed- strijdbaan op het Bevrijdingsplein in het hartje van Zuid-West en kon Lei den 's middags eindelijk eens kennis- _Op vier plaatsen in de stad hebben de kinderen tijdens de drie oktoberfeesten kunnen genieten van werkelijk kostelijke poppenkast. In het „feestgedruis" der ouderen willen zij op zo'n dag nog wel eens verloren rondlopen, maar dit was dan toch een feestje voor hen alleen. Het „Theater Miniatuur", dat het pro gramma verzorgde, fungeerde overal waar zij kwam (Beatrixstraat, Lage Morsweg, 5 Meiplein, Zeemanlaan) als een moderne „rattenvanger van Hame ien" want de frisse kinderliedjes, die hü over pleinen en straten deed weerklin ken, trokken vele kinderen aan. Jan Klaassen, Katrijn en de over bekende Dood-van-Pierlala moesten dit keer verstek laten gaan, maar de avonturen van Oom Sam, Sjakie en beertje Pippeloentje, die er nu voor in de plaats kwamen, waren ook niet te versmaden. Veelal gewapend met feest- toeters, oranje strikken en enorme zuur stokken in de mond hebben zij met grote glinsteroogjes het toneeltje gade geslagen. Voor het hondje, dat opge spoord moest worden, waren zij bereid de keeltjes schor te schreeuwen en de regen, die zo nu en dan hun plezier trachtte te vergallen, deerde hen in het geheel niet. Trouwens, niet alleen de kinderen wilden af en toe wel in de pop penkast „kruipen", ook de ouders toon den grote belangstelling. Zo groot was die soms dat men hen moest verzoeken de kinderen vooraan te zetten en zelf achteraan te gaan staan! Wie heeft ook beweerd dat poppenkast alleen voor kinderen is? „Theater Miniatuur'", dat het gehele programma had overgoten met leuke muziek, die aan elke voorstelling een zeer gezellige sfeer gaf, mag het beslist nog eens overdoen. Dankzij vele enerverende zijn de skelterwedstrijden op Bevrijdingsplein uitstekend races het ge slaagd. Op de foto ziet men drie coureurs in felle strijd gewikkeld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19