Israel knoopt nauwe betrekkingen aan met Afro-Aziatische landen ITALIË GAAT BINNENKORT EEN REGERINGSCRISIS TEGEMOET V riendscliaps v erdragen en technische hulp 'resident Gronchi misnoegd over oging om hem te omzeilen door juist nu crisis uit te lokken II Fanfani heeft het N. ;en jaar uitgehouden Hoeksteen van buitenlandse politiek Donderdagmiddag begint bioscoopweek Dpgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 oktober 1961 Vierde blad no. 30468 (Van onze Romeinse correspondent) j De Italiaanse politiek bevindt zich sedert een paar maanden in een Jtadium zó ingewikkeld, dat ook zij, die er het nauwst bij betrokken zijn meer precies weten hoe de zaken er voor staan. Het aantal politieke partijen is niet zo groot, maar de „stromingen" in elke partij (de com- nunlsten natuurlijk uitgezonderd) zijn bijna even talrijk als de partij ledenVooral de christen-democraten vormen eigenlijk alleen maar jen eenheid in zoverre zij rooms-katholiek zijn. Hun politieke inzichten I enjaan van uiterst links, dichter bij de communisten dan bij Nenni, tot uiterst rechts. Maar ook in de ander partijen is eendracht ver te zoeken. me* Sedert ruim een Jaar hebben wij nu en minderheidsregering van uitslui- end christen-democraten onder leiding EUCan Aminrore Fanfani. Die regering ge- ,CTSiet de steun „van buitenaf" zowel van e liberalen als van de sociaal-demo- raten en de republikeinen. En er is en overeenkomst, dat de regering wan- leer één der vier partijen niet langer ivreden is met het kabiriet-Fanfani en de oppositie gaat of er zelfs -naar steun aan onthoudt, zal aftreden, 'at Fanfani het meer dan een jaar Q.— 'p uitgehouden bewijst niet zozeer, ■£//\at deze formule erg geslaagd Is dan 1, dat niemand eigenlijk een andere - oplossing ziet! De regering-Fanfani ls ontstaan op ^^!en uiterst Kritiek ogenblik: de wat meer ïaar rechts georiënteerde regering- rTambroni (eveneens een christendemo cratische minderheidsregering maar met ^#teun van alle rechtse partijen, ook de jr 'ascistische en met een eerste minister dierminst van facistische smetten vrij) ïad de ontevredenheid gewekt van bre- le lagen der bevolking door al te veel ie vrije hand te laten aan de neo-fascis- .en. En in juli 1960 was het in tal van steden, vooral in Genua, Palermo, Rome l;n Reggio Emilia', tot ernstige straatge- ■I* IJ recht en gekomen. Tambroni werd door eijn eigen partij gedwongen af te treden, vat hij met grote tegenzin deed (hij leeft de strijd allerminst opgegeven) m min vervangen door Fanfani, die tven- X^tls de partijsecretaris Moro een wat neer linkse koers voorstaat. Dat de ""■partijsecretaris beslist niet tot de recht se christen-democraten béhoort, wil nog niet zeggen, dat de sterke Kamerfractie der partij hët met hem eens is. Als party hebben de christen-demo craten minder leden dan de communis ten, maar miljoenen Italianen geven hun stem aan die partij zonder er lid van te zyn, vaak ook zonder praktize- rend rooms-katholiek te zijn. Zij zien In haar de machtige dam tegen het communistisch gevaar en dit brengt mee, dat zü hun „voorkeurstemmen" uitbrengen op die kandidaten, die het minst 'voelen voor sociale hervormingen en het har.dst tegen de communisten van leer trekken! Het gevolg is, dat de Kamerfractie veel en veel conservatie ver is dan de party-leiding. En uit de Kamerfractie komen de ministers voort. Vreemde figuur Zo krijgen wfj dan de vreemde f-iguur, dat de partijleiding de ministers bekri tiseert omdat zij te rechts zijn, teveel naar de liberalen luisteren, die in Italië tezamen met de wat nationalistische en romantisch getinte royalisten, de meest conservatieve groep vormen. En tege lijkertijd kijkt de Kamerfractie be zorgd, omdat zij vindt dat de uit haar piid'den voortgekomen regering wel erg naar links overneltü Voor het huidige kabinet geldt dat in nog hoger mate dan voor een zijner voorgangers, mede Dmdat er uitgesproken rechts-georiën- teerde personen als Andreotti Scelba, •ndeSegni en Spataro zitting in hebben naast Buranderen als Fanfani, Rumor en nog en- kelen, die meer tot links nijgen. Het valt niet te loochenen, dat in de enloop van de tijd de rechtse tendens in ^•kracht is toegenomen en dat het kabi- ^'ttoet-Fanfani in de praktijk nu niet zo iuts"ee* vee* verschilt van een uit de vier ,reeidemocratisch-geachte centrumpartijen, voi(En zulk een „centrum-regering" is nu Leijyist wat de sociaaldemocraten en de republikeinen, die onder geen beding lwillen samenwerken met de liberalen, mghiet willen. 1 Toenemende neiging om het "ai kabinet te laten vallen V< Er is dus een toenemende neiging om .^f.dit kabinet ten val te brengen. Toen J®lükort geleden Nenni, aie het kabinet- Fanfani steunde door zich stelselmatig u jgbij elke stemming afzijdig te houden, in ln'£e oppositie ging, verklarende dat het regeringsbeleid niet langer dat was van een jaar geleden, toen Fanfani Italië ols-redde voor een dreigende rechtse dic tatuur, kreeg Fanfani toch nog een meerderheid. De vier „convergerende' zipartijen stonden nóg achter hem. Maar ostlal heel kort daarop verklaarde Saragat, de meest onberekenbare figuur 'in de Italiaanse politiek, dat Fanfani moest aftreden, en dat de tijd rijp was gïvoor een „opening naar links", waar ronder hy verstaat een regering van christendemocraten, republikeinen en ,s sociaaldémocraten met „steun van bui- er'gtën af" door de Nenni-socialisten en kzonder enige band met de liberalen. ers.Men keek er wat vreemd van op. De eviiNenni-socialisten zouden dus volgens Saragat in het korte tijdsbestek tussen n lNenrii'8 overgang tot de oppositie en die j woorden van Saragat „alle banden met de communisten verbroken hebben en 735 tot een democratische partij zijn gewor den". Het leek vreemd. Nu zyn er heel veel waarnemers, lp die van mening zyn, dat Nenni reeds JE geruime tyd de oanden, die hem van 1925 af in de stryd tegen het fascisme hadden verbonden met de communis- 50 ten, heeft geslaakt. De opstand in Hon garije zou voor bem het keerpunt zyn 'geweest. Een „opening naar links", door f( menigeen (en naar onze mening terecht) rim beschouwd als de enige mogelijkheid om Italië voor dictatoriale avonturen van rechts of van links te redden, zou twee, of zelfs drié jaar geleden reeds volkomen verantwoord zyn geweest. Maar de christendemocraten en zelfs de sociaaldemocraten waren er toen niet rijp voor en nu is het goede ogenblik eigenlijk een beetje voorbij. Ongeschikt ogenblik Het door Saragat gekozen ogenblik was bijzonder ongeschikt. In april 1962 moet Italië een nieuw staatshoofd kie zen en dit betekent, dat van eind okto ber af president Gronchi, ook al zou het tot een onoplosbare ministercrisis 'komen, niet langer het recht heeft de Kamers te ontbinden en nieuwe verkie zingen uit te schrijven. De grondwet laat dit niet toe. Door een regeringscri sis in september uit te willen lokken, zou Saragat als het ware president Gronchi in de verleiding brengen op het allerlaatste ogenblik, waarop hy dat nog 'kan doen, nieuwe verkiezingen te la ten houden. En die zouden stellig een verzwakking der party van Nenni betekenen, daar lang niet alle socialis ten nu reeds zijn breuk met het com munisme hebben kunnen verwerken. Wilde Saragat in troebel water vissen? Misschien niet, 'althans hij praat nu over een regeringscrisis in december. De republikeinen zouden begin no vember, dus zodra de president niet meer de Kamers kan ontbinden, het geschik te tijdstip achten voor een crisis. Maar er zyn tenslotte ook nog de liberalen. In hun verontwaardiging tegen „het ver raad" van Saragat, leek het eerst alsof zij de theorie wilde volgen van de waar devolle „eerste klap". Maar by een vroegere gelegenheid hebben zij een christendemocratische regering ten val gebracht en moesten daarop genoegen nemen met een nieuwe, die nog verder van hun idealen afstond. Zy zyn dus voorzichtig geworden. Toch is het mo gelijk, dat op hun partijcongres wordt besloten de koe by de horens te vatten. Politiek koorddanser Als Fanfani, die op het ogenblik een soort politiek koorddanser is, erin slaagt tot december op de been te blijven, gaat een nieuwe factor meespelen. Op 12 december begint het christendemo cratische partijcongres. Er wordt vooral door de rechtervleugel ijverig gewerkt .om zoveel mogelijk nieuwe leden te wer ven (in feite komt het neer op het uit delen van partijkaarten aan elementen, die men betrouwbaar acht). Die nieuwe leden zouden als hun vertegenwoordigers mannen van rechts naar het congres sturen en als de rech tervleugel een'beetje sterker wordt, kan zij Moro, aangenomen dat die als partij secretaris wordt bevestigd, ertoe bewegen de „opening naar links" steeds meer op de lange baan te schuiven. Dit is spelen met vuur, daar de democratie in Italië zo uitermate zwak is, dat zij Nenni's socialisten Drood- en broodnodig heeft. Maar goed, de rechtervleugel ziet de zaken anders. Dezer dagen pingen er hardnekkige geruchten, dat president Gronchi een verre van gewone, maar wel degelijk grondwettelijke manier zou hebben ge vonden om eventueel uiting te geven aan zijn misnoegen over de wijze, waar op men zijn persoon tracht te omzeilen door een regeringscrisis uit te lokken in een periode, waarin hij de kamers niet kan ontbinden. Zou die crisis komen na 1 november dan zou het staatshoofd eerst, zoals te doen gebruikelyk is, aan Fanfani last geven op zijn post te blijven voor het afwikkelen van de hangende za ken. Daarna zou Gronchi zelf aftreden. In dat geval moeten Senaat en Huis van Afgevaardigden eerst een nieuw staatshoofd kiezen, een zaak die de voor rang heeft boven het vormen van een kabinet. De nieuwe president zou daarop de ministercrisis gewoon kunnen behan delen en als hy dit nodig acht ook nieuwe verkiezingen kunnen uitschry- ven. Zoals gezegd, het zijn geruchten. Het enige wat er stellig van waar is, is dit: president Gronchi is verre van gesticht door de manoeuvres van hen, die een crisis willen uitlokken in zijn laatste regeringsmaanden, nu hij zo goed als machteloos is. De komende keuze van een nieuw staatshoofd doet nu reeds stof opwaaien. Er is een hele reeks kandida ten, waarvan wij slechts noemen: Seg- ni, Fanfani. Saragat en Malagodi (li beraal partijsecretaris). De stryd is reeds fel geweest zeven jaar geleden toen Gronchi werd gekozen. Ditmaal belooft zij veel en veel feller te wor den. Of dit bevorderlyk is voor een goede keuze, is een tweede. MIJNENVEEGOPERATIE „CLEAN SWEEP" Telkenjare wordt de mynenveegroute van Texellichtschip naar de Eemsmond in het nog steeds gevaarlijke gebied be noorden de wadden verbreed. Tot dus ver werkten alleen Nederlandse mij nenvegers aan de uitbreiding van deze scheepsroute, de zogenaamde E.T.-route. Gedurende de eerste helft van deze maand zal de Kon. Marine bij het ver richten van dergelijke mynenveegope- raties worden bijgestaan door een Bel gische divisie oceaanmynenvegers, twee divisies kustmynenvegers en het moe derschip Z.M. „Gerlache", in totaal elf Belgischè schepen. Bovengenoemde divisies en het moe derschip staan onder commando van de corvetkapitein Depiere, luitenant ter zee Hutze en luitenant ter zee Stroo- bant, en luitenant ter zee der eerste klasse Lentacker. Het gehele Belgische, verband staat onder commando van corvetkapitein van Schoonbeek. Van Nederlandse zijde zal aan de operatie „Clean Sweep" worden deelgenomen door twee squadrons mijnenvegers on der commando van resp. luitenant ter SCHADEVERZEKERING KOMT ONDER TOEZICHT Minister Zijlstra verwacht zeer binnen kort bij de Tweede Kamer een wetsont werp op het schadeverzekeringsbedrijf te kunnen indienen. Dit ontwerp is reeds enige tijd in voorbereiding. Het houdt o.m. in, dat een toezicht op het schade verzekeringsbedrijf wordt ingesteld, analoog aan dat op het levensverzeke- ringsbedrijf. Dit heeft minister Zijlstra meegedeeld in zijn antwoord op de schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer Lankhorst (P.S.P.) naar aanleiding van het feit, dat onlangs een schadeverzeke ringsbedrijf in moeilijkheden is geko men. zee der eerste klasse Van Hoeven luitenant ter zee der tweede klasse O. C. Kamp. Bovendien zullen Hr. Ms. kust- mijnenveger „Borculo" en Hr. Ms. on- diepwatermynenveger „Van Well Groe- neveld" worden ingeschakeld. De gezamenlijke operatie staat onder bevel van commandant der Zeemacht in Nederland, mr. A. N. Baron de Vos van Steenwyk. (Van onze correspondent in Israël) Een van de hoekstenen van Israëls buitenlandse politiek is vriend schap en samenwerking met de landen van het Afrikaans-Aziatische blok. Het motief daarvoor ligt voor de hand. Men wil er in de. eerste 'plaats de pas mee afsnijden aan de Arabische nationalistische penetratie. Economische factoren, hoe belangrijk ook, spelen hier een secundaire rol. Of juister, men ziet hier in de ontwikkeling van het handelsverkeer met Azië en Afrika voor alles een hulpmiddel om aan de Arabische invloed op beide vastelanden, en bijzonder aan die van het Egyptische staatshoofd, Abdoel Nasser, een halt toe te roepen. Het is nog te vroeg om vast te stellen of deze ■politieke lijn al of niet aan de verwachtingen heeft hé- antwoord. De conferenties van Ban doeng en Casablanca met hun tegen Israël gerichte moties zouden opper vlakkig beschouwd de indruk kunnen wekken, alsof Israël op dit terrein een échec heeft geleden. En inder- daad heeft de onverwacht onvrien delijke houding van enkele landen, die aan Israël veel te danken hebben, hier in politieke kringen een gevoel van teleurstelling gewekt. Men heeft zich echter op het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Za ken niet uit het veld laten slaan en is onverstoord voortgegaan op de inge slagen weg. Met het gevolg, dat tussen Israël en een aantal Aziatische en Afri kaanse staten momenteel een nauwe samenwerking bestaat, die beide partyen geen windeieren legt. Die samenwerking manifesteert zich in verschillende vorm. In de eerste plaats in officiële en niet- officiële bezoeken van staatsleiders en andere vooraanstaande figuren aan Is raël. In juli van dit Jaar verwelkomde men hier de president van Opper-Volta, Mau rice Jameogo, met wiens bezoek het kort tevoren getekende pact inzake tech nische hulpverlening door Israël werd bezegeld. Een paar weken geleden reikte de burgemeester van Jeruzalem het traditonele brood en zout aan de pre sident van Malagasië, het' vroegere Ma dagaskar, Filibert Tsirana, die zes da-, gen lang Israël bereisde, aller harten won door zijn intense belangstelling en volledige negering van alle forrnalitie- ten en die vlak voor zijn vertrek even eens zijn handtekening zette onder een verdrag van vriendschap en technische hulpverlening. Aan het einde van de maand septem ber verwacht men de president van Dahome Hubert Maga, en te zijner tijd wanneer is nog niet bekend zal men in Israël waarschijnlijk ook de bekende politieke leider uit Kenia, Jo- mo Kenjatta, kunnen zien, die door de Israëlische regering was uitgenodigd, toen de Britse autoritieiten nog maar nauwelijks de maatregelen hadden op geheven, die zo lang zijn bewegingsvrij heid beperkten. Ook gewone burgers Maar het zijn niet alleen de bezoe ken van hoge autorieiten, die uitdruk king geven aan de nauwe betrekkingen tussen de joodse staat en de Afro-Azi atische wereld. Ook doodgewone burgers uit Aziatisch en Afrikaanse staten ko men, al of niet op officiële uitnodiging, naar Israël om kennis en ervaring op te doen. Een van de dingen, waarvoor grote be langstelling aan de dag wordt gelegd, is de coöperatieve beweging die in het Is raëlische economische leven zo'n belang rijke plaats inneemt. Toen een paar jaar geleden in Israël een congres werd georganiseerd, aan dit onderwerp gewijd, namen er zestig gedelegeerden uit ze ventien Aziatische en Afrikaanse lan den aan deel. Het succes van deze studieconferentie bracht dë departementen van Land bouw, Buitenlandse Zaken en Binnen landse Zaken er toe in samenwerking met het algemene vakverbond van de arbeidersbeweging, de Histadroet, een permanent instituut te stichten, dat zich bezig houdt met het geven van cursus sen over sociale en agrarische onder werpen, in het bijdzonder ten dienste van de belangstellenden uit Azië en Afrika. Vierenzestig studenten uit vier entwintig landen woonden niet lang ge leden de sluitingsbijeenkomst van de eerste leergang by. De tweede cursus is inmiddels begonnen. Presidentsdochter Ook op het gebied van de jeugdbe weging en van onderwijs en opvoeding legt men in de Aziatische en Afrikaan se landen grote belangstelling aan de dag voor de Israëlische methoden. De dochter van de president van Opper- Volta behoorde tot een Afrikaanse groep jongeren, die onlangs haar training ein digde by de zogenaamde Gadna, een para-militaire jeugdorganisatie, geleid door de departementen van Defensie en Onderwijs. Een paar weken geleden ar riveerde een groep jongeren uit Tangan- jika om deel te nemen aan een Israëli sche cursus voor jeugdleiders. Officieren uit Birma werkten maan denlang in ..Mbboetsiem" (collectieve nede-zettin !n Galden om ervaring op te doer het ondernemen van leen soortgelijk experiment in hun va derland. Met Birma trouwens zijn de relaties wel uitzonderlijk vriendschap- pelyk. In intensiteit worden zy alleen geëvenaard door die met Ghana, waar honderden Israëlische deskundigen werkzaam zyn op de meest uiteenlopen de gebieden. Het was Israël, dat de stoot gaf tot de oprichting van de Black Star scheepvaartmaatschappij en deze onderneming door de moeilijke kinder jaren heenhielp. En het waren Israëli sche officieren, die er van de zeevaart school en de militiare vliegschool een succes maakten. Afzetgebied Uiteraard is er Israël alles aan gele gen om in de Aziatische en Afrikaanse landen een afzetgebied voor zijn indu striële en agrarische produkten te ver overen. Een Egyptische zakenman, on langs van een zakenreis door Afrika te ruggekeerd, wekte ergernis en bezorgd heid in Egyptische commerciële krin gen op door zijn mededeling, dat hij in alle staten, die hy bezocht, Israëlische kooplieden, intellectuelen en technici had gevonden, die een werkzaam aan deel namen aan de commerciële sociale en technische ontwikkeling van de lan den in kwestie. En inderdaad is het zo, dat Israël het ijzer heeft gesmeed, toen het heet was en in Afrika nog meer dan in Azië een sterke goodwill heeft opgebouwd. Van jonge datum is de werkzaamheid van de Dizengoff West-Africa Compa ny, een gezamenlijke onderneming van de Israëlische regering, particuliere in vesteerders en bedrijven, die tot de Hi stadroet behoren. Deze maatschappij is momenteel gezig met de stichting van industri lëe ondernemingen in West- Afrika, in nauwe samenwerking met de regeringen van de desbetreffende staten. Naar men verwacht, zal de export van Israëlische waren door bemiddeling van de Dizengoff-Company dit jaar een to taal van acht miljoen dollar bereiken tegen vijf miljoen dollar in 1960. In hoofdzaak exporteert Israël bouw materialen, automobielen, banden, elek trische apparaten en radiotoestellen. Aangezien Israël niet'in staat is tegen over deze export een gelijkwaardige aan koop van Afrikaanse produkten te stel len heeft de Dizengoffmaatschappij in Londen en New York filialen geopend die zich speciaal toeleggen op de uitvoer van Afrikaanse voortbrengselen. In Nigerië zijn Israëlische onderne mingen momenteel in samenwerking met de plaatselyke autoritieiten bezig met de stichting van drie belangrijke fabrieken: een verf fabriek in Ibadan, de hoofdstad van west-Nigerië, een koel- kastenfabriek met een maandelijkse produktie van vijfhonderd stuks in La gos, de federale hoofdstad, en een fa briek van farmaceutische produkten in Port Harcourt in noord-Nigerië. In al deze ondernemingen treden Israëli's als leermeesters van inheemse werk krachten op. Fabrieken In Nigerië en Ghana zijn Israëlische deskundigen ook werkzaam op het ge bied van de hoenderteelt. Zij leggen zich op verzoek van de plaatselyke autoriteiten voornamelijk toe op het leiding geven bij de stichting en ex- ploitiatie van grote pluimveebedrijven, die deze landen wat pluimveeteelt en eierproduktie betreft onafhankelijk moeten maken van het buitenland. Hotels Een voorbeeld van Israëls „penetra tion pacifique" in een deel van Azië is zijn activiteit op het gebied van het ho telwezen. De Federman Enterprises, een Israëlische belangengemeenschap, d ie onder meer een aantal luxueuze hotels in eigen land exploiteert, heeft zojuist het beheer op zich genomen van het tweehonderdveertig kamers tellende In- ja Lake Hotel bij Rangoon, dit in sa menwerking met de Birma Economie Development Corporation. De Israëli sche maatschappij „levert", volgens de de desbetreffende overeenkomst, de on der directeur en tien andere Israëlische deskundigen, en Birmees personeel wordt naar Israël gezonden om daar in hotels praktische ervaring op te doen. Een soortgelijke gang van zaken be staat met betrekking tot het honderd kamers bevattende Lafaja rusthuis in Ibadan, waar momenteel nog een an der groot, hotel in aanbouw is, dat even eens door het Federman-concern zal worden beheerd. Dezelfde maatschap pij heeft ook de hand in de stichting van een groot hotel, dat binnenkort in de hoofdstad van Dahomey, Porte Novo, zal verrijzen en dat gebouwd wordt door Solel Boneh, het aannemersbedrijf van de Histadroet. Dat men deze ontwikkeling in het Arabische kamp met lede ogen aanziet, spreekt vanzelf. In Israël daarentegen heeft zy aanleiding gegeven tot grote voldoening, al begrijpt'men hier in poli tieke en economische kringen ook heel wel, dat het pleit nog lang niet gewon nen is en dat de naaste toekomst hoogst- waarschijnlyk een enorme inspanning van Arabische zyde zal brengen om de banden te slechten, die tussen Israël en een aantal staten in Azië en Afrika in de laatste tijd zijn ontstaan. Als ant woord op de Arabische pogingen om de joodse staat te isoleren, acht men ech ter de huidige gang van zaken byzon- der bemoedigend. In drie grote steden (Van onze Haagse correspondent) Van 12 oktober af begint de verto- ningsweek in de bioscoop-theaters van Rotterdam, Amsterdam en Den Haag op donderdag en eindigt zij op woensdag. Daartoe heeft de Nederlandse Bio scoopbond thans definitief besloten, na dat al enige tyd geleden een principiële beslissing over de verschuiving van de bioscoopweek was genomen. Als gevolg van de invoering van de vrije zaterdag neemt de vrijdagavond meer en meer het karakter van een vas te uitgaansavond aan. Aangezien de vrij dag tot nu toe in de bioscoopwereld een soort aanloop tot hët weekeinde was, werd sinds enige tyd de behoefte gevoeld aan een eerder begin van de vertonings- week. Voorlopig zal deze echter alleen in de drie grote steden worden ingevoerd, waar de op 6 oktober aanvangende bioscoop week dus slechts zes dagen zal duren. In het dorpje Ingooigem bij Kortrijk heeft de Vlaamse schrijver dr. Frank Lateur. beter bekend' als Stijn Streuvels, zijn negentigste verjaardag gevierd. Stijn Streuvels tussen enkele van zijn vele bewon deraars. die hem gelukwensen kwa men aanbieden. Advertentie Een neger-echtpaar uit Los An- geles vond op straat een zak met 240.000 dollar. Ze gaven hem eerlijk terug. En toen kre gen ze pas ruzie niet samen, maar omdat ze eerlijk waren geweest. Een diefstal bij een eenzame, dove Delftenaar is erger dan een moord. Panorama hoopt dat de dief in dit nummer zal lezenwaarom dat zo is. Blauw-Wit berustte nog nooit in een degradatie. Hoe keerde Blauw-Wit terug in de eredivi sie? Dat vertelt Panorama deze week (met een kleurenfoto van het steeds hoger willende elf tal!) Door een hoornvliestransplan tatie werd een blind-geboren ren paard in Engeland ziende gemaakt Drie Franse parachutisten speel den het klaar boven de Mont Blanc uit een vliegtuig te springen en op de top van de berg te landen. Ze zijn er weer af: met een helicopter. *NL Sophia Loren speelt in de vrije uren tussen de opnamen van een nieuwe film enthousiast voetbal. Als twee hordenlopers elkaar op een bepaalde horde tegenkomen moet er iets heel erg mis zijn. Wat er mis was, toen deze merkwaar dige foto werd gemaakt doet Pano rama uit de doekjes. Dit zijn slechts een paar van de onderwerpen, die in het deze week verschijnende nummer van Pano rama worden behandeld. Panorama: in abonnement slechts 35 ct per week, losse nummers 45 ct Panorama: actueel, boeiend, inte ressant, beschaafd. Stuur nog vandaag een briefkaart aan „Panorama-Haarlem" en abon neer U. Dan ontvangt U de eerst volgende twee nummers gratis. P5. Zteze wee/c h/e&i zo'su tfees&tfe éipestp/aat t&wsoH Wood, of* tie o/n steg: INSTALLATIE WERKGROEP YERPLEEGSTERSTEKORT De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp heeft gistermorgen de werkgroep- verpleegsterstekort geïnstalleerd. Deze werkgroep zal op korte termyn advies uit moeten brengen over maat regelen. die tot een vermindering van het tekort aan verpleegsters kunnen leiden. Zy staat onder leiding van prof. dr. A. Querido. De minister zei o.a., dat hoewel in 1964 een groter aanbod van verpleeg sters kan worden verwacht, dit grotere aanbod de dan nog sterker toegenomen vraag niet zal kunnen dekken. De commissie zal moeten nagaan op welke wijze vermindering van het te kort verder kan worden bevorderd. Van uit het maatschappelijk leven zal een krachtig appèl moeten worden gedaan om de belangstelling voor het verpleeg- stersberoep een nieuwe en krachtige Jmpul» te geven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11