Israëlische Arabieren roepen „leve Nasser" Syrische regering laat SARRADJ arresteren Prinses Margriet zal in Montpellier studeren TWIN! Overheid beducht voor een vijfde colonne" WEERBERICHT jemMmulm! Meer glans en bescherming voor uw auto! DEMONSTRATIES IN HAIFA EN NAZARET HET FEEST VAN 3 OKTOBER Iloe laat, wat en waar (9itc/ Qïïe teuws Z°hZiHiH Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 OKTOBER 1961 No. 30467 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Jeruzalem) Er heerst onrust onder de Israëlische Arabieren. De laatste weken is het in Haifa, Nazaret en kleinere plaatsen tot ernstige ongeregeldheden gekomendie een duidelijk anti-Israëlisch karakter droegen. Er werden kreten gehoord als Weg met Ben-Goerion en zijn regering van moor denaars" en „Leve Nasser!" De politie, die aanvankelijk grote terughoudendheid aan de dag legde, werd met stenen bekogeld, en een stroom van ophitsende, tegen de joodse staat en zijn regering gerichte pamfletten vond zijn weg naar alle oorden waar maar Arabieren wonen. Toen de incidenten tenslotte alle perken te buiten gingen, greep de politie krachtdadig in en arresteerde enige tientallen raddraaiers. Een aantal van hen wacht een justitiële vervolging. Vals gerucht Het uitbreken van deze ongeregeld heden wordt door de Arabieren zelf en de met hen sympathiser enden geweten aan het feit. dat kort tevoren vijf Ara bische jongemannen waren neergescho ten, toen zü op het punt stonden de Egyptische grens te overschrijden. Het ferucht dat de Israëlische grensbewa- ers zich daarmee niet hadden tevreden gesteld. maar de vluchtelingen ook had den gemarteld, verspreidde zich bliksem snel en zette de toch al hevig veront waardigde Arabische bevolking in vuur en vlam. Gebleken is intussen, dat dit gerucht elke grond mist. De vaststelling daarvan heeft olie op de golven geworpen in die Arabische kringen, die voor rede vatbaar zijn. Een groot deel van de Arabische be volkingsminderheid is echter minder re delijk en blijft op wraak zinnen, met alle daaraan verbonden gevaren voor henzelf en de staat Israël. Gelijkheid op papier Men heeft van officiële Israëlische zijde de uitbarstingen van de laatste we ken toegeschreven aan ophitsing van de Arabische massa door communisten en Arabische nationalisten. Daarmee slaat men de plank echter mis. Het is waar, dat het communisme onder de Arabische bevolking sterk wortel heeft geschoten. Het is ook juist, dat de Israëlische Ara bieren, gebruik makend van de democra tische vrijheid, dagelijks luisteren naar re radio-uitzendingen van Israëls na- Warme september September heelt bijzonder veel zacht weer gebracht. De gemiddelde temperatuur evenaarde die van een normale zomermaand, het aantal zomerse dagen bedroeg te De Bilt zes tegen twee normaal. Toch ivas het in 1949 en ook in 1947 in septem ber over het algemeen nog warmer, maar verder teruggaande is een war mere september eerst in 1865 te vin den. De afgelopen maand is daar mede op twee na warmste september van de laatste 95 jaar. Opmerkelijk is dat september ditmaal zelfs war mer dan de zomermaanden is ge weest, zodat de afgelopen maand de warmste maand van het jaar zal zijn. Dit is een grote bijzonderheid: sedert het begin van de waarnemin gen in ons land, ruim tweeëneen- halve eeuw geleden, was dit nooit voorgekomen. In De Bilt werden 117 uren zonne schijn geregistreerd tegen 146 uren normaal. Gemiddeld over het gehele land genomen is ongeveer 75 mm. regen gevallen. Dit is slechts enkele millimeters meer dan de normale hoeveelheid bedraagt. buurstaten, die geen gelegenheid laten voorbijgaan om hen op te hitsen en hun de zegeningen van een op handen zijnde „derde ronde" voor ogen te houden. Het staat verder als een paal boven water, dat duizenden Israëlische Arabie ren sterk met Nasser sympathiseren en de Egyptische dictator als een Messias beschouwen, die met geweld van wape nen opkomt voor het herstel van wat zij als een hun aangedaan onrecht voelen. Het valt evenmin te loochenen, dat de Israëlische joodse communisten, die hun land als een springplank voor het Wes terse kapitalisme en kolonialisme be schouwen, met de extreme elementen onder de Israëlische Arabieren gemene zaak maken. Maar het zijn n:et Geze feiten, die in de eerste plaats de jongste storm hebben veroorzaakt. Zij waren hoogstens de aan leiding daartoe. De wind waait hier uit een andere hoek. Het. kwaad wortelt in de betreurenswaardige omstandigheid, dat gelijke rechten voor de Israëlische Arabieren alleen maar op papier be staan. Gedwongen De Israëlische autoriteiten daarvan een verwijt te maken zou onrechtvaardig zijn. De overheid was in 's lands belang gedwongen met betrekking tot Israëli sche staatsburgers van Arabischen bloede de teugels strakker te houden dan zich met democratische opvattingen laat verenigen. De joodse staat was nauwe lijks als wettig kind van de Verenigde Naties geboren of een aantal Arabische landen trachtte de baby in de wieg te smoren. Hun legers vielen gezamenlijk Israëlisch territorium binnen, maar wer den ondanks hun tienvoudige overmacht door de Israëli's verslagen. In deze dagen van verwoede strijd ont stond het probleem, dat ten onrechte het vraagstuk der Palestijnse vluchtelingen wordt genoemd. Duizenden Palestijnse Arabieren verlieten op aandringen van hun leiders huis en haar in afwach ting van de snelle zege der Arabische le gers, die door hun voormannen in uit zicht was gestéld. De beloofde triomf bleef echter uit en de vrijwillige evacué's zagen zich overgeleverd aan "de genade van de staten, waarheen zij waren uit geweken. Vervolg op pag. 2 Kolonel Sarradj, de vice-president van de Verenigde Arabische Re publiek, die kort voor de gebeurtenissen in Syrië zijn ambt neerlegde, is op last van de revolutionaire leiding in Syrië gearresteerd „wegens het verlaten van zijn domicilie en het zich onttrekken aan de controle van de autoriteiten"Sarradj staat bekend om zijn linkse sympathieën. Premier Koezbari van de nieuwe Syrische regering en de meesten van zijn medewerkers zijn gematigd-rechts. Het nieuwe bewind in Damascus is intussen, behalve door Turkije en Jordanië, ook nog erkend door Nationalistisch-China (Formosa) en Guatemala. President Nasser heeft op zijn beurt besloten de diploma tieke betrekkingen met Turkije en Jordanië te verbreken wegens hun vijandige houding jegens de V.A.R. en het Arabische nationalisme". De regering-Koezbari mag zich intussen nog niet in onverdeelde sympathie van de bevolking verheugen. In Damascus zouden betogin gen tegen het nieuwe bewind gehouden zijn. Met het oog hierop zijn de universiteiten van Damascus en Aleppo, alsmede alle openbare en particuliere scholen tot nader order gesloten. Zesde vloot niet naar Beiroet In een communiqué, dat zondagochtend door Radio-Damascus is omgeroepen, werd de activiteit veroordeeld van „des- 7 uur voorm. 7.309.30 uur voorm 8 uur voorm. 8.30 uur voorm. 8.15 uur voorm. 8.1511 uur voorm.: 9.30 uur voorm. J 10.0011.30 u. voorm.: 10.0012.00 u. voorm.: 10.30 uur voorm. 1 uur nam. 11 uur nam. 9.00—24.00 uur Reveille Politiemuziek Stadhuisplein. Uitreiking haring en wittebrood in Waaggebouw. Koraalmuziek Van der Werfpark. Intocht Geuzenvloot (VlietSteenschuur) Intocht Harmonie S.H.V. vanaf Stationsplein. Poppenkastvoorstellingen 8.158.45 uur: W. de Zwijgerlaan 9.009.30 uur: Lage Morsweg 9.4510.15 uur: 5 Meiplein 10.3011.00 uur: Zeemanlaan. Grote militaire parade Breestraat. Springen van de fontein op de Vismarkt. Museum „De Lakenhal". Herdenkingsdienst Pieterskerk. Spreker ds. H. J. van Achterberg. Jubileumoptocht „Landjuweel 1596". Vuurwerk Schuttersveld. Lunapark Schuttersveld. tructieve elementen, die zich onder de vreugdebetogingen van de bevolking hebben gemengd en hebben getracht daaraan een andere richting te geven". „Huurlingen die geen onderdaan van de Arabisch-Syrische republiek zijn, maar buitenlanders en vluchtelingen hebben een aanslag op de veiligheid van de staat willen plegen", aldus het commu niqué. Naar aanleiding van deze mani festaties is het voortaan elke vreemde ling of vluchteling verboden aan open bare betogingen deel te nemen, op straffe van uitwijzing. Volgens waarnemers wordt in het communiqué enerzijds ge doeld op de Egyptenaren, die zich in Syrië bevinden, en anderzijds op de poli tieke vluchtelingen uit Jordanië, Irak, Saoedi-Arabië en Palestina, die recht streeks beïnvloed zijn door Nassers pro paganda. Volgens in de Jordaanse hoofdstad Amman ontvangen berichten uit Syrië zijn zaterdag in Aleppo en Damascus uitbundige betogingen gehouden. De menigten riepen leuzen tegen Nasser, vervingen VAR-vlaggen door Syrische, haalden portretten van Nasser weg en vernielden borden met de letters VAR. Een bezoek dat de Amerikaanse Zesde Vloot van 3 tot 8 oktober aan de Liba nese hoofdstad Beiroet zou brengen, is uitgesteld met het oog op de internatio nale toestand, zo heeft een woordvoer der van de marine in Washington be kendgemaakt. g In verband met het feest van g g Leidens Ontzet zal ons Blad morgen g niet verschijnen, terwijl onze kan- m toren de gehele dag gesloten zullen 1 zijn. lllllllllllllllllll RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Bewolkt en droog weer, morgen ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). Hoopvol vooruitzicht In verband met het feest van Leidens Ontzet hebben wij de weerdienst van het Kon. Ned. Metereologisch Instituut in De Bilt vandaag omstreeks het middag uur telefonisch de vraag gesteld hoe de vooruitzichten luiden voor het weer speciaal in onze omgeving. Het antwoord klonk hoopvol: „Het weer zal morgen iets beter zijn dan heden, terwijl de bewolking, bij matige oostelijke wind, in de loop van de dag zal afnemen." Moge deze voorspelling bewaarheid worden 3 oktober Zon op: 6.43 uur; onder: 18.14 uur. Maan op: uur; onder 15.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.14 en 22.52 uur, laagwater te 5.27 en 17.57 uur, (4/10 hoogwater te 11.39 uur, laagwater te 6.53 en 19.24 uur). Dit blad bestaat olt 16 pagina's Een beeld uit Damascus, de hoofd stad van het van de V.A.R. afge scheiden Syrië. Geen onlusten maar wel stevige bewaking met pantserwagens op de belangrijkste punten. De berichten over de reac ties der bevolking op de afscheiding zijn verward. In het Scheveningse Kurhaus vond zaterdagavond de uitreiking plaats van de Edisons voor de lich te muziek in het kader van het Grand Gala du Disque. Wim Kan was een van degenen, die met deze onderscheiding werden geëerd. Op deze foto ziet U hem in gezelschap van zijn echtgenote Corry Vonk en Rita Reys, die eveneens een Edison verwierf, en geheel links Wim Son- neveld, die de prijzen uitreikte. Prinses Margriet zal van begin november af een studiejaar volgen aan de bekende Franse universiteit in Montpellier. De universiteit van Montpellier de hoofdplaats van het departe ment Herault behoort tot de oudste van Europa en staat thans onder leiding van prof. mr. G. Richard. Zij werd in 1289 door Paus Nicolaas de Vierde gesticht en omvat thans vijf faculteiten: een juridische-, een literaire-, een medische-, een farmaceutische- en een faculteit voor wis- en natuurkunde. Daarnaast is er nog een vrije protestantse faculteit. Behalve een omvangrijke bibliotheek ressorteren onder de universiteit verschillende instituten, waaronder een botanisch-, een biologisch-, een instituut voor parasitologie, voor de farmaceutische industrie en voor de opleiding van ingenieurs, de z.g. „Ecole nationale superieure d'in- genieurs". De botanische tuin van deze universi teit is de oudste van Frankrijk en werd in 1593 door Hendrik IV gesticht. Ook heeft de universiteit een instelling voor lichamelijke opvoeding en sport. I«n de omgeving van de universiteit vindt men tal van beroemde monumenten uit de oudheid en de middeleeuwen. De universiteit geeft ook colleges voor vreemdelingen, o.m. in de Franse lite ratuurgeschiedenis, fonetiek, gramma tica, conversatie en in de Franse kunst. Het is nog onbekend waar de Prinses zich in Montpellier zal gaan vestigen, terwjjl ook de studierichting nog niet be kend is. Verwacht wordt echter, dat de Prinses de cursus zal volgen, die speciaal voor vreemdelingen in Montpellier wordt gegeven en zich zal verdiepen in de Franse literatuurgeschiedenis. Advertentie II A K IC E IV B A R 3 OKTOlIER tot 's middags 1 UUR GEOPEND. I IIYF AlfËRI I KORT RAPENBURG 13 3V»nUCNMAREKIJ (naast Boekhandel Ginsberg). Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van 2 October 1861: Het gemiddelde getal der door i i spoorwegongelukken veroor zaakte sterfgevallen in de vol- i gende landen is berekend te i zijn: in Engeland 1 op 556.000, in i Frankrijk 1 op de 1.950.000, België 1 op de 8.860.000 en in i Pruissen 1 op de 17.500.000 rei zigers. N.V. Tabaksfabriek J. Gr uno Nijkerk Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1