Ministerieel voorstel tot opheffing Zwammerdam Meesters der toonkunst geeerd met EDISONS i Jeugd mist een gemeenschappelijk ideaal, moet traagheid afschudden! Zangeressen op Schiphol Onze instelling veranderen Alphen aan den Rijn krijgt er iets bijmaar verliest ook wat Adoptie: een ingrijpende stap voor kind en voor pleegouders ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 Hartekreetvan Prinses Beatrix: Verantwoordelijkheid tegenover de wereld Prinses Beatrix heeft bij de sluiting van de „Europese ontmoeting 1961", georganiseerd door het Franse comité van „Fondation Euro- peenne de la culture" in Toulouse vandaag een rede uitgesproken: Hieraan ontlenen wij het volgende: „Ik meen te mogen zeggen, dat in Europa, vooral onder de jongeren, een leegte gevoeld wordt: „wij missen een gemeenschappelijk ideaal." Wij voelen ons niet geleid naar een welomlijnde toekomst, in ons leven bestaat geen wezenlijk vèr-vooruitziend plan, geen bestemming die wij gezamenlijk nastreven. Wij trachten deze leegte te vullen door een tamelijk negatief materialisme. Persoonlijk ideaoltje Ieder van ons heeft zijn eigen per soonlijk ideaaltje, zijn eigen kleine am bitie of „doel" in het leven: een huis, een auto, later een goed pensioen. Maar het is niet met dit soort ambities dat wij Europa zullen herbouwen, laat staan de wereld. Gfj allen, althans een grote meerder heid onder u die, zoals ik, een aantal jaren in de wereld der studenten hebt doorgebracht, de toekomstige culturele élite zoals men zegt terecht overi gens gij hebt, daar ben ik zeker van, een ontstellend aantal collega's ont moet die geen belangstelling toonden voor de grote problemen waar onze we reld mee te kampen heeft. Wij leven in een wereld waar alles kookt, wij zijn getuigen van een geweldige strijd van ideologieën, wij zien voor ons een maatschappij die verandert met een on gelofelijke snelheid en intensiteit. Maar waar zijn de gemeenschappe lijke idealen, de onverzettelijke geza menlijke wil, het alles en allen omvat tende enthousiasme, die ons moeten in spireren, ons, de jeugd van Europa? Waar zijn de onweerstaanbare gees tesstromingen die ons naar een bur gerzin van grote allure moeten stuwen, ons aansporen tot de gezamenlijke da den die Europa nodig heeft? Slechts problemen Maar wij hebben toch idealen, zult u mij zeggen, er bestaan toch vaste waarden die ons leiden. Het Christen dom, het humanisme en, op het terrein der praktische verwezenlijkingen het Verenigd Europa. Als wij ons echter in absolute eerlijkheid afvragen of dat ideaal van een Verenigd Europa, of zelfs ieder ander ideaal met uit zondering van de godsdienst werke lijk leeft onder de grote massa der jonge Europeanen, dan moeten wij ant woorden „Neen". Aangezien Europa zich op een ge vaarlijk punt in zijn historische ont wikkeling bevindt en zijn situatie in de wereld aan radicale veranderingen on derhevig is, moeten wij bij onszelf de redenen zoeken die dreigen te leiden tot het ondermijnen van onze westerse samenleving. Laten wij ons hier niet verdiepen in het feit dat de bronnen waaruit van eeuw tot eeuw de Europa-droom opwel de, verdroogd schijnen. Laat ons, niet zonder diepe weemoed, constateren, dat wfj, in de plaats van gemeenschappelijke idealen, slechts ge. meenschappelijke problemen hebben en dat het die problemen zijn, die heden de enige Europese eenheid vormen. Wat moeten wij doen om hieruit te komen. Passiviteit is een vergrijp Eerst en vooral- onze geestelijke in stelling veranderen, onze traagheid af- Consternatie in zwembad Leeuwarden Chloor stroomde binnen (Van onze correspondent) In de machinekamer van het overdek te zwembad aan het Jacob Catsplein te Leeuwarden sprong gistermiddag de koppeling van een huis van de chloorin- stallatie tengevolge waarvan het chloor onder een druk van zeven atmosfeer vrijelijk uit de fles stroomde. Een der machinisten sloot de fles zo spoedig mo gelijk, maar het chloorgas drong inmid dels al door het gehele gebouw. In het zwembad waren ongeveer 200 personen aanwezig, onder wie 150 kinderen. Allen verlieten in allerijl in badpak het ge bouw. Enkele kinderen wisten naar het platte dak te vluchten. Tientallen men sen werden onpasselijk. Zij hoestten he vig en sommigen moesten overgeven. Verschillende omwonenden namen haastig kinderen en volwassenen in huis. De meeste van de op het dak aanwezige kinderen werden binnendoor naar beneden geloodst, nadat men de ventilatoren op volle kracht had laten werken en alle ramen had opengegooid, Enkelen die niet meer binnendoor durf den werden door de inmiddels gealar meerde brandweer met ladders van het dak gehaald. Politie, brandweer en zwembadpersoneel en enkele burgers haalden zoveel mogelijk kleren van de zwemmers en zwemsters uit de kleed hokjes. Voor zover het zich laat aan zien zullen de meeste betrokkenen ver moedelijk geen nadelige gevolgen onder vinden. Drie mannen, onder wie de directeur van het zwembad en een meisje van 8 jaar moesten echter later op advies van hun huisartsen ter observatie en voor zuurstoftoediening in een ziekenhuis worden opgenomen. Artsen van de GGD en de Gezondheidsdienst, alsmede een aantal particuliere artsen waren spoedig nadat zü gealarmeerd waren ter plaat se. Vele kinderen werden door hun ouders per auto opgehaald, waarbij de wagens zoveel mogelijk ook werden ge vuld met andere kinderen die in hun zwempakjes liepen te verkleumen. schudden. Immers, wjj hebben allen de neiging ons af te wenden van de hui dige vraagstukken die enorm en over weldigend zijn en ons te verschansen achter een muur van afzijdigheid en passiviteit. Wü moeten deze onverschilligheid duchten, die houding van rustig en ge makzuchtig de ogen sluiten, want zij vormt het grootste gevaar dat ons bedreigt. Passiviteit is een vergrijp. Zij is hand langster van het verval en zou uitein delijk onze toekomst vernietigen. Wan neer zeggen zovele jonge Europeanen: de internationale politiek? Onnodig je daarover op te winden, daar kunnen wij toch niets aan doen. Dat is een zaak tussen de Amerikanen en de Russen. Ik ben overtuigd dat de daad die deze stilstaande plas van onthouding en be rusting in beweging kan brengen, van de jonge intellectuelen moet komen. Zij moet de blik wijd geopend hebben op de wereld waarin zij zich bewegen, zij moe ten hem frank en vrij beoordelen, on afhankelijk, onstuimig zelfs. Zü moe ten die wereld niet ondergaan, zü moe ten hem beleven. Met een volledige kennis van zaken moeten zij de duizen den jongeren om hen, die anders verloren zouden raken, inspireren, or ganiseren, inlichten, bezielen. Ziehier onze verantwoordelijkheid te genover Europa, tegenover de wereld. Kwestie van „willen" Het Is niet de gemakkelijkste weg, ik weet het uit ondervinding. Het is een kwestie van willen, steeds opnieuw en bewust betrokken willen zijn bij de gro te problemen die ons omringen. Door actief deel te nemen, door het vormge ven aan onze gedachten in een Euro pese geest, bevorderen wij het scheppen van een gemeenschappelijk verantwoor delijkheidsgevoel, een Europees bewust zijn, die naar mijn overtuiging tot de enige oplossing kunnen leiden voor ons zelf en voor dit deel van de wereld, ook al lijkt ons zijn toekomst vandaag nog verward en ingewikkeld. Kan vorige generatie helpen? Kan de vorige generatie ons helpen en zo ja, hoe? Uit die oudere generatie kunnen on ze leermeesters en onze leidsmannen komen, op voorwaarde dat zij begrijpen dat de jeugd van nu zich niet meer laat paaien met fraaie woorden. Laten zij ons hun meningen en inzichten uiteen zetten duidelijk, concreet, scherp, fel zelfs. Wij zullen naar ze luisteren en met ze discussiëren. Mooie woorden heo- ben wij genoeg gehoord. Wij willen ste vig aangepakt worden. Als zij proberen ons te begrijpen, de generatie die op veel heftiger wijze in diezelfde wereld g- worpen is als waarin zij leven, dan zijn wij bereid. Wij aanvaarden dat hun op vattingen verschillen van de onze. Laat hen ook aanvaarden dat onze opvattin gen kunnen verschillen van de hunne en het terrein van de discussie zal open zijn en eerlijk. Uitwisseling gedachten In een dergelijke uitwisseling van ge dachten zullen hun wisheid en erva ring elementen zün die, naast de aan gevoerde argumenten, de leiding der de batten op natuurlüke wijze aan hun züde zullen doen berusten en wij zullen ons daar zeker niet tegen verzetten. Ik hoop van harte dat de eminente personen die hier in de afgelopen da gen het woord gevoerd hebben., mij deze „hartekreet" zullen vergeven. Mijn woorden, mochten zü geen andere ver dienste hebben, zün in ieder geval op recht gemeend! De aankomst van Prinses Beatrix \ferentie van de Fondation Euro- in de Franse stad Toulousewaar péenne de la Culture. Prins Bern- zij een deel bijwoont van de con- hard is voorzitter van deze organi- sat ie. Prinses Beatrix zal het slot woord spreken. Herziening gemeentelijke indeling Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot herzie ning van de gemeentelijke indeling van het gebied van een aantal ge meenten in het oostelijk deel van Zuid-Holland. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM J. ABSPOEL Gisteren herdacht de heer J. Abspoel het feit. dat hij voor 25 jaar in het pand Korevaarstraat 16 een technisch bureau opende en ter gelegenheid van dit jubi leum kwamen vele zakenrelaties en vrienden het echtpaar Abspoel in hun gemoderniseerde winkel gelukwensen. IN OMLIJSTING VAN „UNIEK" CONCERT De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft gisteravond tijdens een galaconcert in het Con certgebouw in Amsterdam de zeven „Edisons" voor de klassieke muziek uitgereikt. De „Edisons" werden vorig jaar voor de eerste maal toegekend voor de beste artistieke prestaties op de gram mofoonplaat in het voorafgaande jaar. De klassieke „Edisons" gingen dit jaar naar Bernhard Haitink met het Concertgebouworkest, de pianist Robert Casadesus, de zangeressen Joan Sutherland en Elisabeth Schwarzkopf, het Amadeuskwartet, een complete uitvoering van „Tris tan en Isolde" onder leiding van Szolti en de vertolking door de Fi- lomusica of London onder leiding van Thurston Dart van Handels Wa- termusic. Een eervolle vermelding kreeg een Franse opname met mu ziek van oude speeldozen ,^/lusique Insolit". Mr. Scholten zei in een geestige toe spraak onder meer dat de klassieke lang speelplaat niet meer weg te denken is uit het muziekleven. „Duizenden hebben op deze wijze aanraking gekregen met de meesters der toonkunst". De staats secretaris noemde de grammofoonplaat een hulpmiddel van onschatbare waar de. Ten aanzien van deze „Grand Gala du Disque" maakte hij een vergelijking met de feestelijke opening van de boe kenweek. Alleen kon hü zich niet voor stellen, dat men in die kringen nog eens twee avonden zou creëren: en met wer ken van Vondel en Shakespeare en een met die van Carmiggelt en Bomans. De staatssecretaris doelde hiermee op het feit, dat de Grand Gala du Disque dit jaar gesplitst is in een klassieke avond en een populaire, die vandaag in het Kurhaus in Scheveningen plaats vindt. „Uniek" concert De uitreiking van de klassieke „Edi sons" werd omlijst door, wat mr. Schol ten noemde, een „Uniek concert". Drie prijswinnaars oogsten stormen van bij val, het Concertgebouworkest speelde on der leiding van Bernard Haitink de „Partita" van Hans Henkemans, die een avond tevoren de eerste uitvoering door het orkest had beleefd. Elisabeth Schwarzkopf zong drie grote aria's van Mozart. Tenslotte vertolkte Robert Casadesus met het Concertge bouworkest het vijfde pianoconcert van Beethoven. Op Schiphol In verband met beide Gala's du Disque arriveerden gisteren drie beroemde zan geressen op Schiphol. De eerste was Lys Assia, die 12 jaar geleden plotseling wereldvermaardheid kreeg door het liedje „Oh, mein pappa". In de memorie van toelichting tot dit wetsontwerp zegt de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, onder meer. dat het grensbeloop van de gemeenten Gouda, Oudewater en Woer den een gezonde ontwikkeling van deze gemeenten belemmert. Een zodanige ontwikkeling zal slechts mogelijk zijn, indien aan die gemeenten ruimte bui ten het huidige territoir geboden wordt. Aangezien de gemeentelijke indeling van het oostelük gebied van Zuid-Holland, waarvan deze gemeenten deel uitmaken, ook overigens weinig bevredigend moe ten worden geacht, is de minister van Binnenlandse Zaken met gedeputeerde staten van Zuid-Holland van oordeel, dat een gemeentelijke herindeling van deze gehele streek wenselijk is. In het wetsvoorstel is de gemeentelijke herindeling gesteld op 1 januari 1963. Mocht blijken, dat deze datum kan wor den vervroegd, dan zal deze alsnog bij nota van wijzigingen kunnen worden veranderd in 1 juli 1962. Gouda De ontwikkeling van Gouda is zodanig, dat weldra alle voor woningbouw en industrievestiging geschikte gronden be nut zullen zijn. De provincie Zuid-Hol land houdt er rekening mee, dat de gemeente zich zal uitbreiden tot rond 100.000 inwoners, hetgeen meer dan een I verdubbeling van het inwonertal bete kent. Ruimte voor een verantwoorde uitbreiding is slechts te vinden ten noor den van Gouda op het gebied van de gemeente Waddinxveen. Voorts zullen delen van Moordrecht, Reeuwijk en de gehele buurtschap Stolwijkersluis bij Gouda worden gevoegd. Oudewater De oude grensvesting Oudewater ligt ingesloten door haar wallen en heeft geen ruimte voor een harmonische ont wikkeling. De grens met de gemeente Hoenekoop vormt voor de ontwikkeling een belemmering. Deze grens is echter tevens provinciale grenS. De wenselijk heid van wijziging van deze grens is bij de provinciale besturen van Utrecht en Zuid-Holland in onderzoek. Toevoe- Welke liedjes zij vanavond zal zingen kon ze op Schiphol nog niet vertellen. Waarschijnlijk zal „Ich warte auf dich", haar nieuwste succes, wel ten gehore worden gebracht. Na een grote repetitie in Scheveningen zou de Zwitserse zange res die tegenwoordig aan het Lago Mag- giore woont, vanochtend acht opnamen maken in Hilversum voor de radio. Lys Assia, die het vorig jaar in de Amerikaanse „Ed Sullivan Show" stond zingt haar liedjes in zeven talen. In totaal zijn meer dan tien miljoen gram mofoonplaten van haar verkocht. Het is de vijfde maal, dat zij ons land bezoekt. Overrompeld Een half uur later stapte de Duitse zangeres Elisabeth Schwarzkopf uit het toestel dat haar van Frankfort naar de Amsterdamse luchthaven bracht. Volko men overrompeld door het grote aantal mensen, dat ter verwelkoming onder aan de vliegtuigtrap stond (Caterina Valen- te zat in het zelfde toestel), liep zij met haar handen voor het gezicht in de richting van de aankomsthal. Met sme kende stem verzocht zij de fotografen geen foto's te maken. „Ik heb er hele maal niet op gerekend, geen make-up enz" excuseerde ze zich. Na lang sme ken wist haar impresario haar echter toch over te halen even te poseren voor de bedelende fotografen. Elizabeth Schwarzkopf en Ber nard Haitink nemen het ovationeel applaus in ontvangst. Caterina Valente had er kennelijk op gerekend, dat er veel lenzen op haar gericht zouden worden. Ze poseerde graag. Op de vraag of ze wist, dat ze in hetzelfde vliegtuig had gezeten als Elisabeth Schwarzkopp antwoordde Ca terina ontkennend. „Ik kende haar niet", zei ze. „En ik vermoed, dat zij mij ook niet kent" In februari beginnen de opnamen voor een nieuwe film. Het is weliswaar een muziekfilm, maar het acteren gaat toch een belangrijke rol spelen. Het is een Duitse film. Hoe hij heet mag ik nog niet vertellen, net zo min als wie er verder in meespelen". Over haar verdere plannen vertelde de zangeres van wie nu al meer dan 25 miljoen platen zijn verkocht: „Ik wist niet dat ik zoveel hooi op mijn vork kon nemen. Zondag vertrek ik van Am sterdam naar New York, waar ik voor de derde maal in de Perry Como-show ga optreden. Gisteravond ben ik met mijn broer, die ook geen onbekende is in de wereld van de showbusiness, op getreden in Berlijn. Na Amerika ga ik in Italië 6 weken voor de televisie werken". ging van gebied van de gemeente He kendorp aan Oudewater is noodzaxelijk. Voorts wordt voorgesteld een kleine buurtschap, Tappersheul, aan Oudewa ter te voegen. Woerden De gemeente Woerden heeft geduren de de laatste decennia een belangrijke structuurverandering ondergaan. De in dustrie breidt zich sterk uit. De voor in dustrievestiging nodige terreinen zullen moeten worden gevonden op het onmid dellijk aan die gemeente aansluitende gedeelte van het gebied der gemeenten Barwoutswaarder en Rietveld. Het gebied gelegen tussen Bodegra ven, Woerden en Oudewater is verdeeld over zes kleine gemeenten: Barwouts waarder, Hekendorp, Lange Ruige Wei de. Papekop. Rietveld en Waarder. Voor gesteld wordt een nieuwe gemeente Driebruggen van deze zes kleine ge meenten te vormen. Zwammerdam Bü de gemeente Boskoop zullen delen van Alphen aan den Rijn en Reeuwijk en geringe delen van Hazerswoude en Waddinxveen worden gevoegd. Het wetsvoorstel strekt er voorts toe die gebieden van Zwammerdam, waar van de bewoners op een andere gemeen te zijn georiënteerd aan die gemeenten toe te voegen. Het overblijvende gedeelte (de kom) van Zwammerdam telt dan slechts 890 inwoners en is te klein om als zelfstan dige gemeente te blüven vóórtbestaan. De voorkeur van de bevolking gaat uit naar Alphen aan den Rün boven Bode graven. Gedeputeerde Staten hebben daarom voorgesteld deze kom van Zwammerdam naar Alphen aan den Rijn te doen over gaan. Reeuwijk Aan Reeuwijk zullen delen worden toegevoegd van Hekendorp, Lange Ruige Weide. Waddinxveen cn Zwammerdam. Van deze gemeente zullen worden af gescheiden de aan Boskoop en Gouda toe te voegen gebieden. Het door de spoorlijn Den HaagUtrecht var.LL spoorlijn Den HaagUtrecht van zuidelijk deel ware toe te voegen aan Haastrecht. Van de gemeente Haas trecht wordt afgescheiden de polder laag Bilwijk. Deze polder gaat over naar Stolwijk. Mr. H. R. Gondsmit: Adoptieraad is waarborg Sinds 1 november 1956 kent men of ficiële adoptie in ons land. Maar wat weet de gemiddelde Nederlander eigen lijk van adoptie? Mr. H. R. Goudsmit, secretaris van de Centrale Adoptieraad, hield gisteravond in Rehoboth een boeiende lezing over dit onderwerp, waarover zovele misvattingen bestaan. Hij werd welkom geheten door de voorzitster van de afdeling Leiden van Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen (N.-H.) A. van Brummelen te Schoonrewoerd. Aangeno men de benoeming tot hulpprediker met volledige bevoegdheid te Sint Anthonle- polder F. van Deelen, id. te Nieuweroord. Bedankt voor Bergen op Zoom A. J. Hol lander te Anlo. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bruchterveld C. Lug- tigheld te Suawoude. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Rotterdam-Centrum Chr. van de Woestljne te Barneveld. NED. HERV. KERK Beroepen te Apeldoorn (wijkgem. 11) (toez.) W. van Heegevest te Nieuw-Leu- sen. Aangenomen naar Werkendam-Nieu- wendijk J. E. L. van der Geest. kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Rinsu mageest (toez.) Aangenomen het beroep van de Provinciale Kerkvergadering van Gelderland te Barneveld (noodgemeente) M. J. Top. laatstelijk sanatorium-predi kant te Davos. wonend te Gouda. Bedankt voor Sint Annaland T. Langerak te Vln- keveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Slootdorp N. H Heiner te Heinkenszand. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor IJmulden H. Stolk te Blokzijl. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Krabbendijke en voor Ge- nemuiden W. Hage te Middelburg. de Christelijke Vrouwenbond, mevr. A. A. v. d. Kwaakv. d. Berg. Vooraf hield zü een korte meditatie naar aanleiding van de gelijkenis van de talenten. Hoe de wet ook ten opzichte van adoptie staat aldus mr. Goudsmit, het blijft zowel voor de geadopteerde als voor de adoptanten een zeer ingrijpende maatregel, een stap die weloverwogen gedaan moet worden. Het begrip adoptie kan het best omschreven worden, zo betoogde spreker, als de overgang van een kind uit een gezin, waarvan het gezin waar het de rechten krijgt als was het een wettig kind. Natuurlijk zijn er allerlei voorwaarden, voordat adoptie plaats kan hebben. Adoptie kan alleen geschieden na een rechterlijke uitspraak. Om een adoptie echter ook sociaal te doen slagen is men er toe over gegaan een Centrale Adop tieraad in te stellen. Deze raad behan deld elk geval afzonderlijk en heeft het laatste woord. De raad telt vijftien le den, die zich in maatschappelijk en religieus opzicht van elkaar onder scheiden, zodat alle aanvragen uitvoerig onderzocht en beoordeeld worden. Sinds 1957, het jaar dat mr. Goudsmit zijn functie als secretaris aanvaardde, heeft de raad meer dan 1700 gevallen behan deld. Wat de adoptie betreft heeft de tweede wereldoorlog een grote invloed gehad. Men kwam er minder sceptisch tegenover te staan. Een dissertatie van dr. Kloek van de Sociale Raad te Am sterdam over de kinderbescherming en voortdurend aandringen van de Ned Vereniging van Pleegouders heeft in 1954 het indienen van een wetsontwerp ter regeling van de adoptie tot gevolg gehad. Uit de wet blykt duidelijk, dat adoptie in ieder geval in kennelijk be lang van de geadopteerde moet zyn. De praktijk heeft uitgewezen, dat de meeste aanvragen voor adoptie kinderen van ongehuwde moeders betreffen. Als laat ste punt van zijn inleiding behandelde mr. Goudsmit de voorlichting, die de geadopteerde over zijn positie moet krijgen. Na de pauze volgde een uitvoerige be handeling van de vragen die de leden i van de vrouwenbond ingediend hadden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5