Wijdingsvolle inzet in Pieterskerk tot het komende 3 oktober-feest Gero-cassefle Uw 3-Oktoberfeest NIEUW-GUINEA ONDERDEEL VAN WERELDPOLITIEK „Ex Animozong met overtuiging Officiële publikaties Foto-Ciné Jan Wolfslag n.v. Hoogheemraadschap van Rijnland eist rioolwaterzuivering Leidse Zangeres zonder Naam kreeg een gouden plaat Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 30 september 1961 Tweede blad no. 30466 Mr. H. van Riel sprak voor V.V.D. Nederland is verstandige weg ingeslagen „Het optreden van onze regering bU monde van minister Luns in de algemene vergadering van de Verenigde Naties inzake de internationalisering van Nleuw- Guinea, getuigt van moed, daadkracht en originaliteit. Het is onze plicht om rond Nieuw-Guinea een zo sterk mogelijke barrièère te vormen. Dit kunnen wU alleen doen door de kwestie Nieuw-Guinea in de sfeer van de Verenigde Naties te brengen. Het is zaak, dat deze kwestie in volledige openbaarheid wordt afgedaan. In de Verenigde Naties wordt de scheidslijn tussen de fronten duidelijk getrokken", aldus het Eerste Kamerlid, mr. H. van Riel, tijdens een gisteravond in „Het Gulden Vlies" gehouden vergadering van de afdeling Lelden van de V.V.D. dat hij het gevoel had, dat hy (mr. Van Riel) de n op het einde van een woord te duidelijk uitsprak. Dit is z.i. een politiek, welke de democratie in de grond boort. Nu wy leven in een ge spannen tijd doen wij er verstandig om, met handhaving van het eigen beginsel, op te passen anderen kwetsend te be jegenen. Na een korte pauze was er gelegen heid om met mr. Van Riel van gedach ten te wisselen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Aan het begin van deze zeer goed bezochte vergadering heeft de afdelings voorzitter, prof. mr. J. E. Jonkers, in een kort woord het tragisch overlijden van Hammarskjöld herdacht, wiens stoffelijk overschot juist deze dag in zijn vaderland Zweden is teraardebe- steld. Na dit in memoriam w erden staande enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Mr. Van Riel juichte het toe, dat de regering thans een eigen initiatief t.a.v. een wijziging van de Kinderbijslagwet heeft genomen. Hierin schuilt een daad van wijs beleid. Nu het er naar uitziet, dat wij nog jarenlang in een sty ging van innerlijke spanning moeten leven, achtte spreker het van groot belang, dat onze regering in de meest positieve zin leiding geeft. Dit betekent in grote objectiviteit, waar bij de kracht van onze tegenstander ook duidelijk aan het licht moet wor den gesteld. Doen wij dit niet, dan be tekent dit een grove misleiding. Het is nuttig, aldus mr. Van Riel, dat onze regering via objectieve voorlichting met de maatregelen tot zelfbescherming een begin heeft gemaakt. Waarheidspolitiek moet in geschikte vorm naar voren worden gebracht. Volgens de mening van mr. Van Riel zullen alleen die re geringen en landen zich weten te hand haven, die in gepaste vorm „open kaart spelen". Maar dan ook geen misleiding over de kracht van Rusland en over de demonische achtergronden van het Rus sische systeem. Bij alle problemen dient onze voorlichting helder, openbaar en klaar te zijn. Mr. Van Riel, die hierna inging op de kwestie Nieuw Guinea, merkte o.m. nog op, dat indien straks deze zaak geïnternationaliseerd is, aan Indonesië een belangrijk element is ontnomen om tegen Nederland te ageren. Met deze kwestie aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor te leggen, is het kabinet, volgens spreker, een zeer verstandige weg ingeslagen. Een weg, welke om velerlei redenen een aantal jaren geleden nog niet ingeslagen kon worden. Thans, op het juiste ogenblik, heeft het kabinet juist gehandeld. Nieuw Guinea is hierdoor een onderdeel van de gehele wereldpolitiek geworden. De zaak Van der Putten Mr. Van Riel, die daar onlangs nog over sprak tijdens de V.V.D.-dag te Scheveningen, kwam deze avond ook even terug op de zaak Van der Putten, Z.i. is het zaak, dat deze kwestie als nog in de volledige openbaarheid treedt en vanuit een breed standpunt wordt bezien. Objectiviteit is ook hier een eer ste eis. Het verdient z.i. aanbeveling om een onpartijdige commissie in het le ven te roepen, welke zich met dergelijke gevallen bezig houdt. In een dergelijke commissie zouden b.v. zitting moeten nemen een predikant, een jurist, een accountant en een medicus. Na onder zoek is het van belang, dat de vast gestelde feiten worden gepubliceerd. In dit verband trok spreker een parallel met de indertijd ingestelde internatio nale commissie inzake de rechten van de mens. Hoewel mr. Van Riel van oordeel ls, dat men in politiek opzicht sterk van mening kan verschillen en dit dan ook zeggen of schrijven mag, nam hij het de heer Voskuil zeer kwalijk, dat deze onlangs meende te moeten opmerken, Presenteer Philip Morris THE CIGARETTE OF QUALITY AND PRESTIGE Belangrijk nieuws! De produktie voor Nederland van ..America's finest cigarette" is nu naar ons eigen land verlegd. Dank zij de grote besparing aan vrachtkosten, invoerrechten en accijnzen is de nieuwe prijs per pakje: „Een vaste burcht is onze God Talrijk gehoor bezon zich op het „wonder' Verheugend was de opkomst van belangstellenden voor het feestconcert in de Pieterskerk, als inleiding tot het 3 oktoberfeest, gelijk alle jaren verzorgd door de Chr. Zangvereniging ,£x Animoen bijgewoond door de getrouwe schare, welke de wijdingsvolle, geestelijke basis van dat feest niet ontberen willen, noch kunnen. Een avond van wijding is het zeker opnieuw geworden, mede door het korte, stichtelijke woord van Ex Animo's ere-voorzitter, dr. J. Riemens, wiens vertrouwde figuur uit vroeger jaren men met dankbaarheid opnieuw begroet heeft! Advertentie Zoekt U een van f40.— of f400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. DS. J. POORT BRENGT BEZOEK AAN WIJKGEMEENTE. Ds. J. Poort, dde beroepen is in de vacature ds. J. N. de Ruiter, zal don derdag een bezoek aan Leiden brengen en zich in het bijzonder op de hoogte stellen van het werk in de hervormde wijkgemeente „Kooiwijk". 's Avonds om halfacht is er in het wijkgebouw „Irene" een samenkomst met de beroepen pre dikant. Aan de Ned. Economische Hoge school te Rotterdam zijn geslaagd voor hee prop. herexamen in de economische wetenschappen de heren J. A. M. van Dam. A. P. Hoogerbrugge, C. P. M. Meerpoel en G J. Wolsink te Leiden. OPENING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op dinsdag 3 oktober a.s. uitsluitend tussen 6 en 10 uur en tussen 17 en 20 uur voor het scheepvaartverkeer geopend zullen worden. Op 2 oktober 1961 zal ln verband met de plaatsvindende feestelijkheden met eni ge vertraging rekening moeten worden ge houden. DRIE-OCTOBEROPTOCHT De Burgemeester van Lelden verzoekt al len tijdens de 3-oktober-optocht het mid dengedeelte der straten vrij te laten, niet met de optocht mede te lopen en alle be lemmeringen uit de weg te ruimen en doet voorts een dringend beroep op leder om ter voorkoming van ongelukken, niet met serpentines, vuurwerk of confetti te wer pen en in het belang der goede orde op alle wegen en bruggen rechts te houden. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de overige bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op dins dag 3 oktober a.s. de gehele dag gesloten zullen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal voor het doen van aangiften van geboor ten en overlijden geopend zyn van 9-10 uur. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal geopend zijn van 10—12 uur. Deze had voor zijn rede het Bijbelse woord „God is ons een toevlucht een sterkte" gekozen. Hij herinnerde eraan dat wij een feest mogen vieren met een achtergrond, die niet door de eeuwen verbrijzeld wordt. Er zijn vele feesten in ons land, doch hóe snel gaan ze voorbij en hoe weinig laten ze na. Na enkele dagen is het feest weer ver geten in deze drukke tijd, zo zwaar van berichten. Hoe is het dan te verklaren, dat het feest van Leidens Ontzet zo'n diepe Indruk maakt en ons bij blijft? Het feest van Leidens Ontzet, dat door een onzer historici „Het wonder van Lei den" is genoemd. Zeker: er is nog méér gebeurd. Wij denken aan de bevrijdings dag van 1945. Verdient deze eigenlijk niet méér de aandacht? In 1945 werd ons land behouden door Gods genade en goedheid, maar in 1574 kreeg ons va derland gedaante, werd onze eenheid geboren.Dat was een héél aparte blad zij in onze geschiedenis, een wonder lijke 'heerlijkheid. In die dagen is, dank zij de Almachtige, het water ons tot heil geweest. Dr. Riemens wijdde voorts woorden van dankbaarheid voor al het goede, dat de thans jubilerende 3 oktobervereni- ging geschonken en opgebouwd heeft. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken dat bij het feest steeds het „Soli Deo Gloria" de hoofdgedachte zij „Een vaste burcht is onze God" ei. „Zalig die 't gelooft en wie daarnaar leeft". Deze toespraak werd omlijst door koorzang van „Ex Animo* (gemengd en kinderkoor") onder leiding van Herman oe Wolff en orgelspel van Adriaan Blankenstein. Kuckens reeds van vo rige malen bekend „Lof zij de helden" klonk op met grote overtuigingskracht, de Valerius Herdenkingssuite van Her mann de Wolff stelde diens bekwaam heid tot het bewerken van de vertrouw de Valeriuszangen in het volle licht, waarbij het Residentie Kamerorkest zo wel in de begeleidingen als de tussen spelen het algehele niveau ten goede deed komen. Hoofdschotel was evenwel Handels „Dettinger Te Deum", geschreven naar aanleiding van de Engelse overwinning op de Fransen in de slag van Dettin- gen. (1743). Deze lofzang is juichend en bruisend: een triomflied zonder weer ga, waarin Handel alle facetten van zijn Mej. Eggink zegt onderwijs vaarwel Na meer dan 40 jaren werkzaam ge weest te zyn by het openbaar onderwijs in de gemeente Leiden, heeft mej. J. J. Eggink Afscheid genomen van de Gun- ningschool (Driftstraat 77), wegens het bereiken van de pensioengerechtige leef tijd. In het rykelyk met bloemen versierde school lokaal was o.a. aanwezig de heer M. Krop oud hoofd die evenals mej. Eggink sinds de opening op 1 januari 1928 aan de school verbonden is geweest. De heer Riks het tegenwoordige hoofd der school kon een groot ge zelschap, waaronder de familie Eggink en de heer van Schaik wethouder van Onderwijs welkom heten. De rij der sprekers werd geopend door de heer van Schaik. Als hoofd van de school Duiven- bodestraat, heeft hy mej. Eggink reeds leren kennen als een prima leerkracht. Hij wees op haar voorbeeldige staat van dienst en bracht haar hartelijk dank namens het gemeentebestuur voor alles wat zij in het belang van de Leidse jeugd met name in „De Kooi", heeft gedaan. •De heer Schil thuizen uitte als collega zijn grote dank en waardering voor wat zij voor hem en het overige personeel heeft betekend. De heer W. van Weizen, voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Ond. Vereniging was de tolk van vele collega's, evenals de heer P. Kruit, die ook harte lijke woorden van waardering namens de oud-leerlingen richtte tot de scheldende onderwijzeres. Vele geschenken en bloemstukken wer den aangeboden. Na een welgemeend dankwoord van de scheidende onderwij zeres bleef men nog geruime tijd gezel lig byeen. groot compositorisch kunnen en zyn muzikaal palet uit voorgaande tal rijke oratoria reeds bekend! aan het woord doet komen. ,,Ex Animo" heeft er een suggestieve en klankrijke vertolking van gegeven, in samenwerking met het voortreffelijke Residentie Kamerorkest. „Ex Animo" betoonde zich in haar volle kracht, speciaal de zuivere zang der sopranen was opvallend. Helaas ging aanvankelijk van de zang van de solist ,de bas David Holles tel le wel iets in de immense ruimfe verloren, doch het ontroerende slot-arloso „Bewahr. o Herr, du treuer Gott. uns heut für Sc hm ach und Sünd" kwam volledig tot zijn recht. Een woordi van hulde komt ook de t/rompetsolist Theo Laan toe voor zijn sonore klanfcgeving, Hans Schouwman gaf een trefzekere onder steuning op het klavecimbel. Het geheel was een Imponerende inzet tot het komende feest, volkomen verwe ven met de diepere achtergrond daar van. Meerdere malen samenzang, orgelspel van Adriaan Blankenstein, die o.a. in een Ricercare van Albert de Klerk blyk gaf van zjjn technische perfectie en stijlvol inzicht en tot besluit het rtaande zingen van het Wilhelmus (de verzen 1 en 6) stempelden deze avond mede tot een, waaraan wij met grote dankbaarheid kunnen terug denken. Het is goed, wanneer bezinning voor afgaat, aan al hetgeen aan joljjt zal komen! Welnu: deze bezinning heeft het ge hoor ten volle ondergaan! Onder de vele aanwezigen merkten wij op burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote, de rector magnificus der Leidse Universiteit prof. dr. G .Sevenster .alsmede vanzelfspre kend de bestuursleden der 3 oktoberver- eniging. De avond werd gedragen door diepe ernst en eenheid van gedachten. H. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holükamp te Leiden. Percelen te Lei den: Oude Vest 83. 85, 85a, 87 en 87a tezamen in bod: f28.800, koper: J. de Bolster te Leiden, q.q. voor: f 29.050. Percelen te Oegstgeest: Rust- en Ver pleeghuis ..Zonneweelde" met erf en tuin Oranjelaan 2, in bod: f75.500. koper: J. Hensbergen te Haarlem, q.q. voor: f81.500. Woonhuis met erf en tuin Wilhelminapark 26 in bod: f 19.200, koper: W. de Leeuw te Oegstgeest, q.q. voor: f19.201. Woonhuis met erf en tuin Hoge Rijndijk 26 in bod: f15.000 is uit de hand verkocht. Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ma te Leiden. Percelen te Leiden: He renhuis Plantsoen 5 in bod: f42.500, koper: J. C. G. Alkemade te Voorscho ten. q.q. voor: f42.501. Woonhuis met werkolaats Oude Rijn 154 in bod: f7.700.koper: C. J. L. Coster te Was senaar. q.q. voor: f8.200.Woonhuis De Wetstraat 17 in bod: f5.400.is niet verkocht. Herenhuis met tuin te Oegstgeest De Kempenaerstraat 80 in bod: f 20.000.is uit de hand verkocht. Ten overstaan van notaris M. P. Kap- tein te Leiden. Percelen te Leiden: Woonhuis Langestraat 36 in bod: f6.100 koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor: f 6.200.Woonhuis met berg plaats Kijfgracht 19/21 in bod: f4.300, koper: O. Th. J. Bik te Leiden voor: f4.550.Woonhuis Haarlemmerweg 14 in bod: f7.800.koper: C. L. Mulder te Leiden voor: f 8.125. Ten overstaan van notaris Karstens te Leiden: perceel Hogewoerd 102 f 8000, Seringenstraat 2 f 29700 en Borgerstraat 3 f 3000. Bij de landelijke examens Log opae die en Phoniatrie (Spraak- en Stem- heelkunde), die deze week in Den Haag zijn gehouden^ slaagden onze stadgeno ten, de heren H. W. A. van Oordt en F. H. Sachs. is een extra filmpje waard! Breestraat 123 Telefoon 21851 Haarlemmerstraat 102 Telefoon 32778 In tal van vacatures werd voorzien De Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland kwam ditmaal weer bijeen in de gerestau reerde grote zaal van het Gemeenlands- huis. Herdacht werd de overleden hoofd ingeland voor het ongebouwd in het vijfde district, de heer W. Timmers te Rijnsaterwoude. Drs. J. J. M. Visser, burgemeester van Ouder Amstel, bleek ontslag te hebben genomen als hoofd ingeland-plaatsvervanger voor het onge bouwd in het tweede district in ver band met de beëindiging van zijn func tie als waarnemend burgemeester van Haarlemmerliede en Spaamwoude. Eveneens werd kennisgenomen van de ontslagneming van de heer .lac. van Spengen Az. te Reeuwijk, hoofdinge land-plaatsvervanger voor het onge bouwd in het elfde district, wegens het bereiken van de 70-jarige leeftyd. In de plaats van laatstgenoemde werd toe gelaten de heer M. D. D. L. van Leeuwen te Waddinxveen. Mede werden toegelaten de heren J. L. Prins te Overveen en jhr. W. Ph. Bamaart te Vogelenzang, resp. als hoofdingeland en hoofdingeland-plaats vervanger voor het ongebouwd in het eerste district alsmede de heren Jos. van der Eijk t* Benthuizen en P. van der Eijk Jaczn. te Waddinxveen. resp. als hoofdingeland en hoofdingeland- plaatsvervanger voor het ongebouwd in het twaalfde district, die allen als zo danig waren herkozen. Voor het gebouwde eigendom in de gemeenten Katwijk, Noordwij'k en Was senaar werd toegelaten als hoofdinge land (vacature mr. dr. J. Hazenberg) de heer H. P. Bloot te Katwijk, tot dus ver hoofdingeland-plaatsvervanger, en in deze laatste funotie E. M. Schade, wethouder van Wassenaar. De heer H. L. du Boeuff, burgemees ter van Oegstgeest werd na herbenoe ming wederom toegelaten als hoofdin geland voor het gebouwd in de gemeen ten Hillegom, Lisse, Oegstgeest en Sas- senheim; als plaatsvervanger werd toe gelaten de heer J. Baron van Knobels- dorff. burgemeester van Sassenheim als opvolger van mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse. Het jaarverslag van het Hoogheem raadschap over 1960 gaf aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwisseling over diverse aspecten van het vraagstuk der afvalwaterzuivering. Rijnland is genoopt van de gemeenten, die de rioolwaterzui vering nog niet of niet in voldoende mate ter hand namen, met steeds gro ter aandrang te eisen, dat de nodige maatregelen worden genomen. Aan de gemeente Katwijk werden enige gron den verkocht ten behoeve van de reali sering van het uitbreidingsplan Hoor- nespolder. Voor de binnenkort te verrichten uit baggering van het Additionele kanaal in genoemde gemeente werden de nodi ge nadere gelden gevoteerd. Na afloop kwam onder voorzitter- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Elisabeth Ann, dr van G. Wezelenburg en N. de Jong; Joanna Elisabeth Cornelia Gerarda, dr van P. M. H. Tetteroo en J. M. de Groot; Josephus Jacobus, zn van J. J. van der Wiel en M. A. Burghouwt, Wll- helmina Johanna Maria, dr van C. M. A. van Hees en J. P. M. Biesjot; Cecilia Ge rarda Elisabeth, dr van J. E. Kok en J. A. Otten; Peter Robert, zn van A. J. P. van Heeringen en E. S. Kastner; Martha Ma- tutina, dr van J. P. van Rooljen en M. v. a. Klift. Monique, dr van J. N. Kusters en J. Nieuwland. Paulus Hubertus Maria, zn van J. H. J. Mentink en H. M. Zandvliet; johnny, zn van H. J. Vroomans en J. H. van der Vliet. ONDERTROUWD A. Teunissen en J. C. Ladan. J. P. C. M. van Wamel en N. Molenaar, L. J. M. van der Laan en G. H. Verbooy. A. Jesse en M. Poot. D. Arentsen en A. Hartevelt, J. Neuteboom en E. C. SJardin, M. Meer- tens en C. G. van der Woerd. P. Molhuy- sen en A. H. Fablus, W. P. van Weesel en G. H. Kuijvenhoven. C. J. Hageman en J. Stikkelorum, H. H. Witteman en J. A. Beijk, C. O. Hulninga en T. R. E. Uffen, D. van Berk en N. Benjamins, E. Welde- man en K. Pelt, B. M. Vermolen en J. S. Breedeveld. O. J. G. Puis en A. van Nood, C. Rietman en T. Klarenberg. GETROUWD: J. W. Konijnenburg en M. van der Vel den. OVERLEDEN: K. Hoek. 54 Jaar. e.v. van A. de Vreugd, U Bouma, e.v. van A. A. Pijl, L. Mleremet 91 Jaar, man. HET COMMUNISTISCH DENKEN Het vormingscentrum „Oud-Poelgeest" zal in oktober en december twee confe renties over Rusland houden. Het eerste weekeinde 28 en 29 oktober, heeft als onderwerp „Het communistisch denken", het tweede weekeinde 9 en 10 december, zal in het teken staan van „Het nieuwe partijprogramma in de Sowjet-Unie". „Ach vader, toe drink niet meer Tijdens de sterrenparade, die gister avond in de stampvolle Stadsgehoorzaal werd gehouden, is aan de Leidse Mary Bey, beter bekend als de Zangeres zon der Naam een gouden plaat aangeboden. Van haar vooral bij de massa van het volk graag gehoorde lied „Ach. vader, toe schap van de heer P .van der Linde te Reeuwijk de Vergadering van hoofdin gelanden bijeen. In de vacature van secretaris van dit college, ontstaan door het vertrek van mr. dr. J. Hazenberg, thans burgemeester van Veenendaal werd benoemd dr. mr. J. F. Taat te Boskoop. Op de aanbeveling aan de Koningin, ter voorziening in de vacature van hoogheemraad, ontstaan door het ontslag van jhr. mr. L. M. E. van Fisenne. destijds burgemeester van War mond. thans van Hengelo (O.) werden achtereenvolgens geplaatst de hoofdin gelanden H. L. du Boeuff. burgemeester van Oegstgeest. E. A Polet. wethouder van Gouda en P. M. M. van der Wey- den, burgemeester van Noordwijke'r- hout. drink niet meer" zijn nl. al meer dan honderdduizend grammofoonplaten ver kocht. Een vertegenwoordiger van Pho nogram stelde nadrukkelijk vast, dat Mary's zang ondanks alle kritiek grote weerklank heeft gevonden by de gewone man. Hij overhandigde haar behalve de gouden plaat een gouden broche en tal van bloemstukken, waarvan één van Radio Luxemburg. Het spreekt vanzelf, dat de Zangeres zonder Naam na al deze hulde wel ver plicht was om het „Ach vader" voor haar stadgenoten ten gehore te brengen. Ze zong trouwens nog meer liedjes: „De blinde soldaat" en „De meid van de straat". Bijna ademloos werd er in de zaal naar geluisterd. Later op de avond trad Mary Bey samen met haar broer Jerry op, even succesvol overigens. Aan deze door de muziekhandel Ge Hofenk gepresenteerde showavond werkten o.m. mee Mieke Telkamp. The Fouryo's, de Wama's en de Jacksons. Sterren, die nog steeds aan het schitteren zyn en hun licht in vele feestlokalen doen schynen. Na de pauze was er ook nog een muzi kale quiz.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3