TV SNELFIX D' H1 VanOeef QZ33E3 Chr. onderofficieren klagen over te weinig verschoning beddegoed VOORHOUT: 5000 INWONERS Met een enkel woord vrywrt uitsluitend mensen, die zich Agenda ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 Londense „Times" was er giste ren niet ver naast, toen het blad erop wees, dat het samengaan van Egypte en Syrië in de Verenigde Ara bische Republiek toch maar een onna tuurlijke zaak genoemd moet worden. Die unie kwam drieeneenhalf jaar ge leden tot stand, maar de verwachtingen van toen zyn op niets uitgelopen. Zeker, Syrië was de bakermat van het Ara- rabische nationalisme en Egypte"s pre sident Nasser was er de vaandeldrager van. Zó gezien was nauwer samengaan logisch. Maar achteraf blijkt die ideo logische grondslag toch niet bestand te zijn geweest tegen de praktijk van een internationaal huwelijk. „Twee geloven op één kussen, daar slaapt de duivel tus sen", rijmde Vader Cats, maar het om gekeerde is óók waar en zeker in dit geval van schijnbaar zeer hechte Ara bische eensgezindheid: de „geloven" mo gen dan al harmoniëren, maar als de ene partij de andere tracht te overheer sen, ja zelfs te tiranniseren, dan is het met de liefde spoedig gedaan. En zo kwam dan Syrië in verzet tegen de po litiek van Cairo. Er is in Damascus een stroom van verwijten losgekomen: autoritair optreden van de Egyptische president, corruptie, smijten met Sy- risch geld, opsluiten en mishandelen van Syrische burgers, die in het algemeen als onderdanen van de tweede en der de rang werden beschouwd, en nog veel meer Het kost moeite een zekere mate van leedvermaak te onderdrukken, nu Nasser het zo te kwaad heeft met het Syrische nationalisme. Er zouden dikke boeken gevuld kunnen worden met zijn uitvallen tegen de uitbuiting door de Westelijke kolonisators en nu blijken hij en zijn medestanders zich tegenover de Syriërs en dat zijn dan nog wel de Arabische broeders! nog veel erger misdragen te hebben dan de gemeen schappelijke „vijand" van voorheen te genover hen! Men kan wel heftig te keer gaan tegen de dwingelandij van een „reactionair imperialisme", maar dat wil dan nog niet zeggen, dat men zélf over de juiste instelling beschikt. Voor Nasser geldt: federalisme is moei lijker dan men denkt Want het is een gezindheid, die gebaseerd is op „le ven en laten leven". En aan dat „laten leven" heeft het in Cairo nu juist ont broken. Wat voor Egypte met zijn 27 miljoen inwoners, onder wie veel arme boeren en in het algemeen met sterke tegenstellingen tussen arm en rijk een aanvaardbare maatregel is, be hoeft dit nog niet te zijn voor de nog geen vijf miljoen Syriërs, vermaard om hun handelsgeest en in het bezit van een stevige middenstand als bolwerk tussen gefortuneerden en minder-gegoe- den. Cairo trok zich van die verschillen weinig of niets aan en nationaliseerde er in Syrië even lustig op los als in het Egyptische gebiedsdeel van de VAR. Wie naar de oorzaken zoekt van de opstand, zal ook hierop dienen te letten. In deze opstand is het (ruimere) Ara bische nationalisme verslagen door het (letterlijk meer begrensde) Sy rische chauvinisme. Dit mag een vol strekt natuurlijk verschijnsel heten. Maar juist de lieden, die zich trots op de progressieve borst slaan, blijken daar weinig begrip voor te hebben. Men denke aan Soekarno in Indonesië en aan de gang van zaken in Kongo, waar het regime van Leopoldstad volgens de jongste berichten gereed staat om het Katangese patriotisme met geweld neer te slaan. Over het gewetenloze bewind van het Kremlin kan op dit punt ver der gezwegen worden: ieder weet, dat het „vooruitstrevende" communisme te dezer zake middeleeuws-feodale opvat tingen huldigt, die het ergste reactio naire centralisme in de schaduw stel len. Ook Nasser blykt dus in dezelfde fout te zijn gevallen. Syrië was dan wel het kleinste deel van de Verenigde Arabische Republiek, maar het was te vens het rijkste. Niet alleen door de hierboven genoemde handelsgeest van de Syriërs, maar bovendien door de drie buisleidingen, waardoor de olie van Irak en Saoedi-Arabië naar de kusthavens vloeit. Het spreekt vanzelf, dat Syrië daarvan ruime inkomsten trekt, die tot- nutoe echter in hoofdzaak aan Egypte ten goede zijn gekomen. Dat dit kwaad bloed zette, is begrijpelijk. President Nasser heeft voor de radio weliswaar gedreigd, dat hij niet zou berusten in afscheiding van Syrië, maar hij is toch wel zo verstandig ge weest de bevelen tot opmars tegen de rebellen in te trekken. Naar alle waar schijnlijkheid heeft maarschalk Amer hem tot matiging weten te bewegen. Deze opperbevelhebber van de strijd krachten was kortgeleden naar Damas cus gezonden om een aantal unificatie maatregelen door te drijven. Tegelij kertijd ontbood president Nasser de Sy rische kolonel Sarradj naar Cairo, na dat hij hem tot „vice-president van de VAR" had benoemd. Maar die benoe ming kwam er op neer, dat Sarradj, een felle Syrische nationalist en aan vankelijk medestander van Nasser, op dood spoor gezet was. Sarradj nam zijn ontslag en kreeg toestemming naar Da mascus terug te keren, waar hij de „uit voerende raad" waarvan hij nog pre sident was gebleven als hoogste staatsgezag van Syrië proclameerde. Amer ging intussen voort aanhangers van Sarradj uit hun functies te verwij deren, totdat de bom barstte en de mi litairen, die zich steeds onbehaaglijker waren gaan voelen door de Egyptische infiltratie", de vlag van de opstand he- sen. Van zijn kant zal Amer begrepen hebben, dat hieraan door geweld wei nig meer te veranderen was. lerboven werd gesproken over „leed vermaak", nu president Nasser on dervonden heeft, dat men de regel „leven en laten leven" niet straffeloos kan overtreden. Het ziet er niet naar uit, dat hij, na deze debacle erin slagen zal zijn droom van het leiderschap van de gehele Arabische wereld te verwezen lijken. Dit heeft ongetwijfeld zijn goede zijde: aan Nassers Arabische verwaten heid is een gevoelige slag toegebracht. De keerzijde is, dat de toestand in het Midden-Oosten niet bepaald uitmunt door stabiliteit, die dan nu bovendien nog verzwakt is. De schade in dit op zicht kan achteraf meevallen, als de nieuwe Syrische regering erin slaagt in binnen- en buitenland erkenning te vin den. Opmerkelijk is, dat de nationalist Sarradj niet de positie heeft gekregen, welke hy zich had toegedacht, een ge lukkige omstandigheid, aangezien hij behalve door zijn Syrische chauvinisme bovendien gedreven wordt door een ster ke anti-Westerse gezindheid. Het nieuwe bestuur wordt, als de berichten dien aangaande juist zijn, beschreven als in hoofdzaak pro-Westers. Voor het even wicht in het Midden-Oosten kan dit alleen maar als gunstig gekenschetst worden. Zodat de vraag overblijft, wat er buiten de grenzen van Egypte nog resteert van Nassers Arabische leider schap en welke invloed dit kan hebben op de binnenlandse situatie. Het is, zo mag men concluderen, nog allerminst zeker, dat de Syrische rebellie verder zonder gevolgen zal blijven. Onovertroffen klassen (Van onze t.v.-medewerker) De KRO trof het wel: ze was gisteren juist aan de beurt, toen het ernstige Edisonfestijn in het Amsterdamse Con certgebouw plaats vond. Maar laten we het programma op de voet volgen, want daartoe ls alle aanleiding. Jan Cottaar, die van zijn eerste ver schijning na zijn herstel een praat avondje maakte, revancheerde zich. En hoe!! Een serie coupures uit de nieuwe Olympiadefilm, waarnaar we met inge houden adem en stijgende bewondering hebben zitten kijken. Viel voor niet- sportliefhebbers en -kenners de repor tage wel eens wat langdradig uit, hier is door razendknappe montage, snelheid en kracht, souplesse en sierlijkheid sa mengebracht tot een wonderschone com positie. Alle hulde voor deze indruk wekkende impressies, die niet zullen na laten vooral in de bioscopen waarbij de kleuren ongetwijfeld de intensiteit der waardering nog zullen bevorderen, diepe indruk te maken. Over naar Amsterdam, waar juist een compositie van dr. Henkemans onder leiding van Haitink werd vertolkt. Geen werk om in brede kring aan te spreken, maar velen zullen zich wel gewacht hebben de knop om te draaien, want er kwam meer. Elisabeth Schwarzkopf, op de middaghoogte van leven en kunnen, liet horen, wat zy als sopraan presteert. Haar lyrische expressie, door kenners allerwege geroemd, moet ook veel leken hebben aangesproken. Na een innige toegift nam staatssecretaris Scholten het woord, nadat dr. Jos Wouters het jury rapport bekend had gemaakt. Dat verder naast Casadesus ook Haitink tot de uit verkorenen behoorde, scheen hem min of meer te beklemmen. Mr. Scholten beklemtoonde, dat de deskundigheid en onpartijdigheid van de jury boven alle twijfel verheven was, waarmee teleur gestelde tegenstrevers in de hoek waren gedreven. Dat overigens door de bekro ning van het Concertgebouw een com positie van Rudolf Escher mede geëerd wordt, zal velen ook in deze contreien plezieren. Entr'acte was de arme ryke taal, een armetierige vertoning, die geen program mamaker had mogen „gedogen". Een blamage om zo een pauze te vullen! We hebben niets tegen de ijver van de heer De Ridder, maar als net op een pers conferentie is medegedeeld, dat de lessen zullen worden gestaakt, omdat de uit zendingen zo weinig bevredigen, is het ronduit een lompheid om een program ma als dit ermee te ontsieren. Nu spre ken we nog niet eens over de ramp, welke deze serie geweest is voor de ge dachte aan schooltelevisie. Na deze verdrietige pauze kwam Ca- sedesus met het orkest om het vijfde pianoconcert van Beethoven te vertol ken, een bewijs, naar ons gevoel, hoezeer De K.L.M. begroette miljoenste passagier Weer is op Schophol een miljoenste passagier in de bloemetjes gezet. Een week geleden was het een Nederlander, een ingenieur uit Nijmegen, die door Pan American World Airways werd ge huldigd. Hy was de miljoenste passa gier die per straalvliegtuig van deze maatschappij over de Atlantische Oce aan vloog. Gisteren waren de rollen om gekeerd. Ditmaal huldigde de KLM een Amerikaan, die in 1961 haar miljoenste passagier was (alle lijnen en vliegtui gen inbegrepen). Het was een zakenman uit Chicago, de heer A. A. Medica, die de vorige maand met een ex-stewardess van American Airlines in het huwelijk was getreden. Zij kwamen naar Europa voor een gecombineerde huwelijks- en zaken- ries. Een grondstewardess bood me vrouw Medica bloemen aan, toen het jonge echtpaar gisterochtend uit New York op Schiphol arriveerde. Eergister avond had de KLM in New York voor het vertrek de beide echtlieden al si garettenkokers ingelegd met goud aan geboden. De KLM heeft het passagiersaantal van 1 miljoen dit jaar 13 dagen terder bereikt dan in 1960. de geste van de instelling der Edisons op prijs wordt gesteld, want het was met dit concert, op de plaat gebracht, dat de prys werd gewonnen. Het was een luis terrijke uitvoering, die ons geboeid in de ban van Beethovens geniale schepping hield. In het middenstuk van het eerste deel meenden we even een verstoring van de cadans te hebben beluisterd. De directie van Haitink was soepel en krachtig, maar toen even niet strak ge noeg. Het tweede deel werd technisch en artistiek welhaast volmaakt vertolkt. Het was een grootse belevenis om dit gebeuren te hebben mogen meebeleven. Het was van onovertrefbare klasse. Door de reeels heen moet te lezen zijn, wie de kijker dank verschuldigd is, maar één man bleef ongenoemd. We noemen hem tot slot met ere en by name: de jonge organisator van al dit schoons was Willem O. Duys. PRINSES MARGRIET DEED RIJ-EXAMEN (Van onze correspondent) Precies als al zo veel „slachtoffers" vóór haar deden, stapte gistermiddag vergezeld van haar rij-instructeur, de heer Bleeker, Prinses Margriet toch wel een beetje nerveus, maar door niemand opgemerkt, het Hilversumse ry-examen- café binnen, om zich by haar exami nator in de „autorykunst" te melden. Dit gebeurde om ongeveer drie uur. Al geruime tyd zat de directeur van het centraal bureau voor afgifte van ry- vaardigheidsbewyzen. de heer Wester- laken, die het examen zou afnemen, op haar te wachten. Na het praktische gedeelte, afgelegd in de lesauto van haar leraar, volgde in het achterzaaltje van het café het theoretische examen. Of zy geslaagd is, vermeldt de historie (nog) niet. Lijm zontfer klemmen met van Ceta-Bever De christeiyk-sociale onderofficieren vereniging heeft ineen brief aan de hoofddirecteur personeel van het mini sterie van Defensie de klacht geuit-, dat vele onderofficieren van de Landmacht zyn gedwongen langer dan veertien da gen met hun beddelakens te doen. „By verscheidene onderdelen klagen militairen voortdurend, dat ze niet ty- dig schone lakens, kussenslopen en bed- overtrekken krygen", aldus de brief. „De voorraden zyn olykbaar zo klein, dat deze „nacht-legergoederen" niet op tyd kunnen worden verwisseld. Het betrok ken personeel acht dit niet in overeen- DENK AAN REMAFSTAND Tijdens een snelle autorit zal een passagier ongetwyfeld weieens gezegd hebben: „Het gaat toch eigenlyk hele maal niet hard". Inderdaad was de indruk die Uw me depassagier en misschien ook Uzelf van de rysnelheid had niet zo overweldigend. Dit werd veroorzaakt doordat U op dat moment reed op een brede weg met een vlak liggende verharding, terwyl er geen verticale objechten, zoals bomen en te lefoonpalen dicht langs de rybaan ston den: toch stond uw .snelheidsmeter mis schien wel boven de hond#d. Hoedt U voor dergeiyke indrukken die uiterst be- driegeiyk zyn! U merkt pas hoe hard U rydt als U plotseling moet reageren voor een onverwacht gebeuren voor U op de weg. Een snelheid van 120 km per uur be tekent dat U per seconde ruim 33 me ter aflegt en dat ELKE seconde U dus 33 meter dichter naar het objekt brengt. Heeft by U nooit het hart in de keel geklopt, als U de auto nog net tot stil stand kon brengen achter een plotseling voor U rydende sterk afremmende auto? De ANWB adviseert U daarom ter dege rekening te houden met de rem- afstand. stemming met de begrippen van hygiëne die him worden bijgebracht en onont- beerlyk zyn. Het is gewenst, dat hier verbetering ten goede komt", zo meent het hoofdbestuur van de vereniging. De brief vermeldt verder, dat de on derofficieren in net byzonder klagen over de verstrekking van beddelakens. Regel is, dat om de veertien dagen een schoon beddelagen wordt verstrekt. De verstrekking stagneert, als door on voorziene omstandigheden het wassen langer duurt of een groot aantal lakens in herstelling moetworden gegeven. De CSOOV deelt mede, dat de onder officieren verstrekking van twee schone beddelakens per week wensen. „Voor- namelyk, omdat, militairen door hun dienst en dienstomstandigheden meer schoon beddegoed moeten hebben dan in het burgerleven het geval is, is een wekelijkse verschoning geen luxe, aldus de CSOOV. Voorhout heeft nu vijfduizend ingezetenen. Bij de burgerlijke stand werd vanmorgen aangifte gedaan van de geboorte van Wilhelmina Adriana Maria Jufferman. Dit meisje is de tweede dochter van het gezin, dat in de Prins Bernhardstraat no. 11 woont. Burgemeester Smolders heeft tegen het middaguur felicitaties fen geschenken aan geboden. 11 J Duitsland Ingeschreven. Het betreft hier Op de Hessenweg te Berkum (gi Zwollerkerspel) is gistermiddag de 23- rlge Jeugdleidster F. Dam uit Nunsp BINNENLAND ;em. Ja rige jeugdleidster F. Dam uit Nunspeet door een vrachtauto overreden, zy was op slag dood. Vrydagmiddag 6 oktober zullen by de mljnendlenst te Den Helder de tiende, elfde, twaalfde en dertiende van een serie van zestien ondiepwatermijnenvegers als Hr. Ms. „Van der Wel". „Zomer" „Van 't Hof' en „Mahu" in dienst worden ge steld. Twee van deze mijnenvegers wer den resp. gebouwd bij de N.V. Amster- damsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Ir te Amsterdam en de Arnhemse Scheeps bouw Maatschappy N.V. te Arnhem. De laatste twee werden geconstrueerd by de werf „De Noord" N.V. te Alblasserdam. De damesbeurs in Den Haag. ls gis termiddag geopend door burgemeester H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag. Inbrekers hebben 's nachts kans ge zien een brandkast met f 5.000 uit een kantoor in Haarlem te halen en mee te nemen. Ze hebben aan de achterkant van het kantoor van de samenwerkende pa troonsorganisaties in het bouwbedryf aan het Kenaupark een raam geforceerd. De afgevaardigden van 45 plaatseiyke en regionale patroonsverenigingen, aange sloten by de kring Bloemist-hoveniers van de Vereniging „De Nederlandse Bloemis- tery", hebben tijdens een gisteren in Utrecht gehouden algemene vergadering krachtig geprotesteerd tegen een ontwerp- vestlgingsbesluit dat door een S.E.R.-com- mlssie aan de staatssecretaris van Econo mische Zaken is voorgelegd. BUITENLAND De ontvangstcentra in West-Berlijn en West-Dultsland hebben in september in totaal 14.700 vluchtelingen uit Oost- West-Dultsland of een ander Westelij land bevonden toen de toestand in Berlijn op 13 augustus kritiek werd. Het State Department (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) heeft bekend gemaakt, dat het een contract heeft getekend voor de aanleg van een te lecommunicatienet tussen Turkije, Perzie en Pakistan. Het grootste deel van de kos ten byna 16/2 miljoen dollar komt voor rekening van de V.S. Alle casino's en speelzalen op Cuba zijn gesloten, donderdag had Fidel Castro heftige kritiek op deze instellingen uit geoefend. wier bestaan hij onverenigbaar achtte met de „socialistische revolutie". De Cubaanse revolutionaire raad heeft gisteren op een persconferentie in Miami 82 documenten getoond, die door de voormalige Cubaanse consul-generaal in Buenos Aires, Vatelio de la Torre, uit de Cubaanse ambassade aldaar zijn ont vreemd. Uit deze documenten zou geble ken zijn dat er een grote communistische samenzwering in Argentinië en andere Zuidamerlkaanse republieken bestaat. Er zijn weer twee Cubanen terecht gesteld, namelijk een gewezen luitenant, die ervan werd beschuldigd een verzets groep te hebben geleid, die een militie man had gedood, en een man, die inlich tingen zou hebben verstrekt aan personeel van de Amerikaanse marinebasis Guata- mano; 25 leden van de groep werden tot gevangenisstraffen veroordeeld. Zeventien andere beklaagden kregen gevangenisstraf fen van tien tot twintig Jaar. Koning Mahendra van Nepal en Ko-, nlngln Ratna zijn gisteren ln Peking aan gekomen, waar zij werden begroet door het Chinese staatshoofd Lloe Sjao-tsji. De Ne- palese koning is de eerste regerende vorst, die de hoofdstad van communistisch Chi na bezoekt. Geen snellere procedure toekenning studietoelagen De minister van Onderwys. Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vermeer (PvdA) ge antwoord, dat het aantal aanvragen voor Ryksstudietoelagen voor het stu diejaar 1961/1962 46401 bedroeg. Hiervan werden 36.765 aanvragen binnen de ge stelde termyn ontvangen. De minister bevestigt dat in een aan tal gevallen de beslissing op 1 septem ber nog niet aan de aanvragers was meegedeeld. Ten aanzien van 15878 aan vragen ontbraken op dat tydstlp nog de volledige gegevens. Mr. Cals acht het niet wenseiyk, dat de aanvragers nog kort voor het begin van het studiejaar in onzekerheid ver keren. De minister acht het voorts niet nood- zakelyk de procedure inzake het toe kennen van studietoelagen te versnellen. Als de aanvragers hun aanvragen volle dig invullen, kan behoudens in geval len waarin op het advies van derden moet worden gewacht op de aanvra gen vóór 1 september worden beslist. Hy stelt er prijs op eraan toe te voegen, dat dit slechts mogelyk ls door de grote toewijding van de by het toekennen van studietoelagen betrokken ambtena ren. Ontvluchte psychopaten De Amsterdamse politie heeft gister ochtend in de Polanenstraat een uit de krankzinnigeninrichting in Medemblik ontvluchte 32-jarige psychopaat aange houden. De man was reeds geruime tyd op vrye voeten en werd enkele malen in de Polanenstraat waar hy een kamer heeft, gesignaleerd, zyn hospita waar schuwde de politie. Een uit Avereest afkomstige 24-Jarlge psychopaat, die op het Centraal Station van Amsterdam aan zyn bewaker wist te ontsnappen, zou aldus de politie gisteren gesignaleerd zyn, in Amsterdam Zuid lopend in de richting van Amstel veen. Het Leidsch Dagblad Meest gelezen blad van Leiden en Omstreken ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventskerk: 10-11 uur voorm, bijbelstudie; 11-12 uur ds. K. C. van Oossanen. Garenmarkt: Excursie Ver. „Oud-Lel den" naar Haastrecht en Gouda. 1 uur nam. Ned. Chr. Relsver.: Excursie naar Delft en Westlandse drulvenkassen. Verzamelen 1 uur nam. Stationsplein. Taptoe 3 October-vereenlging. Vertrek 7.30 uur nam. Kaasmarkt. Schuttersveld: Lunapark 8-12 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels ver. naar 's-Gravenzande en Westland. 1 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. DINSDAG Prediker: Feestavond Leldse Chr. Oran jevereniging. 7.45 uur nam. Schouwburg: Pukkel en Pukkel. 7.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 1.00-1.25 uur nam. DONDERDAG Lakenhal: Genootschap Nederland-En- geland. The Comedy Club geeft opvoering van "The Country Wife". 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 14.10 Fries Cabaret. 14.40 Har- monle-ork. 15.00 Gram. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. m. comm. 17.30 Weekjour- naal. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. met comm. 19.00 Act. op kunstge bied. VPRO: 19.30 Tropenervarlng vroeger en nu, gesprek. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Lich te muz. 20.45 Grand Gala du Dlsque 1961. 21.25 Soc. comm. 21.40 Sportultz. 22.00 Grand Gala du Dlsque 1961 (verv.). 23.15 Nws. 23.25 Cabaret. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Gram. 14.10 Franse les. 14.30 V. d. Jeugd. 15.30 Gram. 16.00 Gregoriaan se zang. 16.30 Gram. 16.50 Amateursprogr. 17.20 Sportact. 17.30 Lichte muz. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Ama teursprogr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Omr. ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de party?, lezing. 21.00 Styn Streu- vels, de vrucht van een leven, klankb. 21.40 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jaarcongres v. d. Nederlandse Pax - Chrlstl - beweging te Hilversum. 23.00 Meesterwerken v. d. religieuze muziek, muz. lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Film. 20.45 Grand Gala du Dlsque 1961. 21.25 Detectlvespel. 22.0023.00 Grand Gala du Dlsque. VOOR ZONDAG 1 OKTOBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.25 V. h. Ïilatteland. 8.35 Gevar. progr. 9.45 Geeste- yk leven, toespr. 10.00 Strykork. 10.30 Ge- var. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.25 Meded. en sportber. 12.27 Orgelspel. 13.00 Nws. 13 07 De toestand ln de wereld, le zing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Progr. v. alle weggebruikers. 14.00 Omr. ork. 14.30 Boekbespr. 14.40 Volksliederen. 16.30 irtrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. herv. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur, causerleen. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Muzikale blografie. 20.55 De vrouw in het wit, hoorsp. 21.35 Gram. 21.45 In het voetspoor der wetenschap, documentair progr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Meded. en sportuitsl. 23.00 Intern, volksliederen. 23.15 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Plech tige hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en water standen. 9.45 Gram. Convent van Kerken: 10.00 Chr. Geref. kerkd. NCRV: 11.30 Or- ?el en viola da gamba. 12.00 Gram. KRO: 2.15 Buitenl. comm. 12.25 Gram. 12.35 Lichte muz. 12.55 De kerk zyt Gy. lezing. 13.00 Nws. 13.05 Gevar. progr. 13.30 V. a. kind. 14.00 Gram. 14.30 Radlophllharm.- ork. en solist. 15.00 Gram. 15.15 Letter kundige persooniykheden, die lk gekend heb, lezing. 15.25 Muzikale aspecten, mu zikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Ned. herv. kerkd. 18.00 Het geladen schip, kritieken. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Ge meenschap der Heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Testbemanning, hoorsp. 20.40 Nederlandse liedjes en melodietjes. 21.10 Kampvuren langs de Evenaar, lezing 21.30 Gram. 22.00 Gevar. progr. 22.20 Ac tie voor God. lezing. 22.30 Nws. 22.40 Rep, Landdag 1961 v. d. St.-Adelberts Verenl- lng. 22.45 Gram. 23.00 Avondgebed. 23.15 irabants kamerork. 23.55-24.00 NW6. Radio-Bloemendaal 9.30 uur ds. G Toornvliet te Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet - dienst voor belangstellenden; 2.45 uur Kinderdlenst; 3.30 uur ds. P. N. Kruy6wyk te Bloemendaal. Sport 17.30 TELEVISIEPROGRAMMA 19.30 Weekjourn. 20.00 Sport CRV20.30 Lyn zonder lengte, w dramatiseerde documentaire. 21.20 Am- ln te. ge- sterdams kamerork. 21.55 Voordr. 22.20 Wat zegt de Jeugd ervan?, discussie. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussies. 13.40 Vragenbeantw. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.30-15.50 lezing). 16.15 Hersengym. 17.00 Voordr. 17.20 HoorBp. 17.45 Lezing. 17.50 Praatj_e. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.46 Godsd. uitz. 20.25 Lief- dadigh. oproep. 20.30 Quiz. 21.00 Recital. 22.00 Nws. 22.10 Hoorsp. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamer- muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14,00 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 Filmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Inter views en gram. 18.00 Popul. liedjes. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. pro gram. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 verz. progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz, 23.50 Medi tatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestfleutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Operamuz. 14.30 Volksmuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18.40 Zangreci tal. 19.00 Nws. 20.10 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Amus. muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Festi val van Metz: toneelstuk. 15.55 Ciboulette, operette. 17.45 Festival v. Montreux: ork. conc. 19.30 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse njusicl. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. 13.00 Nws 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Sport- progr. 17.00 Sport en nws. 17.10 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Gram. 18.30 Godsd. ultz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 19.40 Gram. 20.00 Die Entführung aus dem Serail, opera. (Om 22.00 nws.). 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.13 Verz. progr. 16.45 Verz. progr. (verv.), 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Kamermuz. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 2 OKTOBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Te waar om mooi te zijn. overdenking. VARA: 10.20 Zestig minuten voor boven de zestig. 11.20 Voordr. 11.35 Pianorecital. 12.00 Ham mondorgel en zang. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de midden stand. 13.20 Pianotrio. 13.45 Wikken en SCHEERAPPARATEN vanaf f 34.50 Braun - Philips - Remington - Siemens event, reparaties in één dag gereed. BOTERMARKT 25 TEL 22669®"^ LEIDEN Voor dienstbetoon en vakmanschap. Vrydag t/m zondai ïiyks 2.30, 7.15 en .Shane". 14 Jr. 15 uur. Zondag Donderdagcyclus Loving TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 10—16 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok< tober) Ryksmuseum vau Oudheden: Tentoon- elling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting". Werkd. van 105 uur, zondags van 16 uur (tot 1 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang, die vis!" (tot 1 ok tober). BIOSCOPEN Trianon: „Meneer de Gravin is niet thuis". A.l. Dagelijks 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. 3 oktober 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Dageiyks ook 4.30 uur. You. A.l, Casino: Alias Jesse James. 14 Jaar. Dag.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 0.15 uur. 3 oktober 2, 4.15, 6.30 en 8.30 uur. Donderdagcyclus Sweet smell of succes. 14 Jr. Lido: Eddy kent geen pardon. 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en 3 oktober 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Desire in the dust". (Verdacht van aanranding). 18 jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en 3 oktober: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Op de drempel van het leven". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en 3 oktober 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. „Astra-theater - Wassenaar. Vrijdag 8 u., zaterdag 7 en 9.15 uur „Aanval op het Goudtransport". Toegang 14 Jaar. Zon dag 7 en 9.15 uur, maandag, woensdag en donderdag 8 uur „Nachtleven ln een Wereldstad". Toegang 18 Jaar. Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur „Hopla Conny". Alle leeft. Weekeindedienst der Tandartsen Voor spoedgevallen neemt op 30 sept. en 1 okt. waar tandarts J. C. van der Keur, tel. 24724; op maandag 2 oktober tandarts J. P. Kooreman, tel. 23119. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedgevallen: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. 1L'--"-eek, Wilhelmina- zondags geopend De Oegstgeester Apotheek, tel. 26274 ls ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren Van Al phen, tel. 22268, Roodenburg Vermaat, tel. 26655; Meel, tel. 22522, De Jong, tel. 32877 en Wydlcks, tel. 30177. Te Oegstgeest dpktor Held, tel. 24649. BIJ geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (or diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Dans muz. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 18.40 Instr. kwint. 19.00 Par lementair overz. 19.15 Regeringsultz.: Wat zit er vast aan haring en scheeriyn. Het werk van de Nederlandse kampeerraad. Samenstelling: B. M. van Grlethuysen. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Caba ret. 20.35 Quiz. 21.25 Lichte muz. 21.55 Act. progr. 22.30 Nws. 22.40 Omr. ork. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram 7.20 Sportuitsl. 7.30 Gram. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Gram. 12.00 Id. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram, of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pro- menade-ork. en sol. 15.15 Gram. 15.30 Ba riton en piano. 16.00 Bybeloverd. 16.30 Oude muz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Nederlands Nleuw-Gulnea oude mythen ln een nieuw kleed, door ds. I. S. Kijne. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Pionier van het leven, hoorsp. (3). 21.30 Mezzo-sopr. en plano. 22.00 Par lementair comm. 22.15 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzlekrevue. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 18-20 uur) I: Igor Strawinsky "Le Sacre du Prin- tempsT' (Tableaux de la Russle Païenne). Rlas Symphonle Orkest, Beriyn olv. Fe- renc Friosay. II: Peter Tsjalkowsky: 1. Concert voor plano en orkest nr. 2 in g gr. t. op. 44. Allegro brlllante e molto vivace. Andan te non troppo. Finale. Allegro con fueco. Shura Cherkassky, plano. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn olv. Richard Kraus; 2. Symphonle nr. 6 ln b kl. t. op. 74 („Pa- thétlque"). Adagio. Allegro non troppo. Allegro con grazla. Allegro molto vivace. Finale. Adagio lamentoso. Phllharmonlsch Orkest van Leningrad olv. JewgenlJ Mra- wlnsky. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmverslag receptie 10-Jarig bestaan NTS. VPRO: 20.50 Terug uit Griekenland, praatje. 21.00 Chanson-competitie. 21.45 Medische rubriek. 22.15 Kunstprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Kerk dienst. 16.00 Hoorsp. 16.30 Planorecital. 16.45 Progr. v. oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Pianorecital. 19.30 Plakboek v. 1921. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Gram. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.32 Ultsl. races. 16.34 Gram. 17.00 Gram. On bekend. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorspel. 20.00 Gevar. progr. 20.31 Boksen. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Gevar. muz. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Gevar. progr. 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Dansmuz. 14.45 Gram. 16.00 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Festival v. Montreux: Ork. conc. 22.30 Gram. 23.10 Solisten. 23.37 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Lichte muz. 12.50 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamer muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vlaamse ka mermuz. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zie ken. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Protest, ultz. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Pianospel. 19.50 In en om de opera 20.00 Opera en belcan- toconc. 21.30 De zeven kunsten. 21.45 Walsmuz. 22.00 Nws. 22.15 Amus. muz. 22.35 Volksmuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.18 Ork. conc. 15.03 Gram. 16.08 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Hedendaagse Belgische muz. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2