Syrische regering erkend door Jordanië en Turkije Premier Koezbari zegt vrije verkiezingen toe Franse troepen trekken zich op basis terug FIJM WEERBERICHT AKKOORD OVER BIZERTA En nu Polen PREMIER NEHROE GISTEREN AAN BOMAANSLAG ONTSNAPT Herstel normale toestand Nieuw gesprek Gromiko-Rusk Groot Kongolees leger bij grens van Katanga Zeven man van Noord-Holland" ontsnapt ÉW ^ÏCie Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 No. 30466 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Syrië is een „revolutionair bewind" gevormd onder leiding van premier dr. Mamoen Koezbari, die tevens minister van Buitenlandse Zaken is» Gisteravond deelde deze gematigd-rechtse, 47-jarige telg uit een gefortuneerde en invloedrijke familie voor Radio-Damascus mee, dat zijn kabinet gedurende een interim-bewind van vier maanden vrij heid van pers, vrije verkiezingen en andere vrijheden zal garanderen. Hiermede is, na een periode van drie-en-een-half jaar gebondenheid aan Egypte, de hemieuwe Syrische onafhankelijkheid een feit gewor den. Het nieuwe bewind bestaat uit elf ministers. Drie van hen zijn, vóór de vorming van de Verenigde Arabische Republiek met Egypte, lid geweest van rechtse kabinetten. In dit verband is van belang, dat de Syrische leider Sarradj, die vice-president van de VAR is geweest, maar aanvankelijk werd genoemd als de man-op-de-achtergrond van de revolutionaire beweging, gisteren het vuur heeft geopend op leden van de rebellerende strijdkrachten, toen die zich aan zijn woning ver voegden. Sarradj die het evenmin eens zou zijn met de rechtse koers van het nieuwe bewind, zou erin geslaagd zijn te vluchten. „Staatsgreep van de bourgeoisie", zegt president Tito In Damascus en Aleppo is intussen nog een uitgaansverbod van kracht. De regering-Koezbari heeft overigens, be halve vrijheid van pers ook vrijheid van vakbeweging en winstdeling en mede zeggenschap voor de arbeiders afgekon digd. De wetten, die krachtens de nood toestand door Cairo waren afgekondigd, zijn met onmiddellijke ingang opgeheven. De nieuwe regering zal samenwerken met alle Arabische staten en streven naar „werkelijke en volledige eenheid van alle Arabieren op basis van vrijheid en gelijkheid". Jordanië en Tur kije hebben het bewind van Koezbari reeds erkend. President Tito van Joego slavië stuurde een telegram aan pre sident Nasser, waarin hij de opstand in Syrië toeschrijft aan „een contra-revo lutionaire staatsgreep van de bourgeoi sie". Egyptische bladen schrijven de re bellie en afscheiding toe aan „reactio naire imperialistische krachten". Het blad Al Ahram dreigt: „Onze handen zullen speren worden, ons vlees zal tot offers dienen en onze woorden zullen vuur zijn"... Verscheidene Libanese bladen zijn gisteren met witte stukken uitgekomen. De regering heeft de pers gecensureerd evenals uitgaande telegrammen. Alles wat als beledigend voor Nasser persoon lijk kon worden beschouwd moest wor den geschrapt. Het doel is te vermijden dat aanhangers van de Verenigde Ara bische Republiek in Libanon in bewe ging komen. Gisteren is in vele delen van Libanon betoogd ten gunste van Nasser. Dit ge- Dr. M. Koezbari, de nieuwe pre mier van Syrië, dat zich van de Verenigde Arabische Republiek heeft afgescheiden. Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f 645.— Persoonlijke service LANGE MARE 66 TEL. 26500 Prettige betaling OPKLARINGEN EN BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Morgen zal in de loop van de dag de bewolking breken. Behalve opklaringen zullen ook enkele buien voorkomen. Het temperatuurniveau zal geleidelijk weer normaal worden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 OKTOBER. Zon op: 6.40 uur; onder: 18.19 uur. Maan op: 23.05 uur: onder: 14.19 u. Hoogwater te Katwijk te 7.55 en 20.21 uur. laagwater te 3.32 en 15.49 uur. 2/10 hoogwater te 8.58 en 21.27 uur, laagwater te 4.24 en 16.45 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's en een bijvoegsel. schiedde tijdens en na het beroep, dat de Egyptische president via Radio Cairo deed om de Arabische eenheid te be waren. In Beiroet gingen de betogers zonder incidenten uiteen, nadat de Sy rische vice-consul ter plaatse hun had verzekerd: „De verraders zullen worden vernietigd". Verscheidene duizenden in woners van de Noordlibanese haven Tri poli betoogden eveneens voor Nasser, waarbij zij afbeeldingen van hem rond droegen. Nog vele problemen Het herstel van de onafhankelijke staat Syrië kan de Verenigde Naties voor grote problemen plaatsen. Syrië is tot 1958 lid van de volkerenorganisatie ge weest en terugkeer als volwaardig lid behoeft geen juridische problemen op te werpen. Men zou de procedure kunnen toepassen, die is gevolgd toen de Mali federatie uiteen viel en de republiek Mali en Senegal afzonderlijk lid werden. De politieke problemen zjjn echter enorm. President Nasser en zijn politieke vrienden zullen alles in het werk stellen om te voorkomen, dat Damascus in de Verenigde Naties wordt vertegenwoor digd. Wanneer Syrië een formele aan vraag tot lidmaatschap indient en de volkerenorganisatie zich moet uitspre ken, komen de verschillende landen, en in het bijzonder de Afro-Aziatische staten, voor een moeilijke keus te staan. Diplomatieke waarnemers in Londen waren van mening, dat de erkenning van de regering van Koezbari kan betekenen dat de opstand in Syrië een internatio nale crisis wordt. Tot nu toe hebben Cairo en Damascus niet over steun van het buitenland gerept maar de opstand een binnenlandse kwestie genoemd. Jor danië zal er nu van worden beschuldigd de opstand te helpen, terwijl de commu nistische wereld de opstand waarschijn lijk zal toeschrijven aan „het Westelijke imperialisme". Britse ambtenaren spraken als hun oordeel uit, dat het uiteenvallen van de V.A.R. alleen maar tot verslechtering van de toestand en tot grotere verwar ring in de Arabische wereld kan leiden. Zij vrezen dat een zwak Syrië bloot zal staan aan communistische penitratie. Geen slaven van farao Wat de gevechtshandelingen op Syrisch grondgebied betreft, daarover meldde Radio-Damascus gisteren, dat in de af gelopen 24 uur twee groepen Egyptische valschermmilitairen in Syrië waren ge land, tweehonderd van deze parachutis ten werden gedood, de 120 anderen gaven zich over. Vele Syrische burgers en militairen, die in verzekerde bewaring waren ge steld wegens hun verzet tegen „het Nasserisme en de heersers in Cairo" zjjn op vrije voeten gesteld. Sprekend over de verandering in in Damascus verklaarde Radio-Damas cus nog: „Wij hebben geprobeerd een vreedzame regeling met maarschalk Amer te treffen, doch hy poogde het hart van het Syrische volk uit te buiten, onze gezegende beweging van haar koers te brengen en de uitbuiters te steunen. Daarop hebben wij Amer en zijn groep, om hun levens te redden, gelast naar Cairo te vertrekken." Radio-Damascus verklaarde gisteren eerder op de dag: „Niet enkele muitende officieren, doch het gehele Syrische eer ste leger is in beweging gekomen om Syrië te bevrijden'. Wij wensen geen slaven te zijn in een imperium, waarin Nasser als farao optreedt". President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek verklaarde gister avond in een radiorede, dat de situatie, geschapen door „de reactionaire, separa tistische, imperialistische opstand in Syrië, niet aanvaard kan worden. Hij zei vóór donderdag-middernacht bevel gegeven te hebben, dat vlooteen- heden, parachutisten en ander eenheden, die hij eerder op de dag naar Latakia en zekere Syrische gebieden had gezon den, die op die tijd „buiten het bereik van de opstand" waren gebleven, naar hun bases in het Egyptische gebied moesten terugkeren of hun beweging in de richting van Syrië staken. Dit was geschied om bloedvergieten te voor komen, aldus Nasser. De Newyorkse „Journal Ameri can" vraagt zich in een hoofd artikel af, of het nu de Nederlandse regering zich bereid heeft ver klaard Nieuw-Guinea onder het bestuur van de V.N. te plaatsen, niet passend zou zijn dat de Sow- jet-Unie, „die altijd „kolonialisme" schreeuwt, op dezelfde manier een van haar koloniën opgeeft". Dit zou bijvoorbeeld Polen kunnen zijn, aldus het blad Wellicht het iverk van opstandige Sikhs Tara Singlis toestand „zeer ernstig" Premier Nehroe van India^ is gisteren aan een aanslag ontsnapt. Vóór een sta tion van Nieuw-Delhi ontplofte een zelf vervaardigde bom, kort nadat de oerste- ministcr per auto deze plek was gepas seerd. Een politieman en vyf voorbij gangers werden met verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Nehroe was op weg naar huis na een tentoon stelling ter herdenking van Ghandi's ge boortedag te hebben geopend. De bom explodeerde vijf minuten, na dat Nehroe was voorbijgereden. De helse machine ontplofte in de drukke hoofd straat in het hart van het oude Delhi. De politie begon direct een groot scheepse jacht op de daders van de aan slag. Verscheidene mensen zijn al on dervraagd. Bomdeskundigen verzamel den stukken van de bom. De premier had kort tevoren op de genoemde tentoonstelling een beroep op de Sikh-leider Tara Singh gedaan om zijn „vasten tot de dood" ter verkrijging van een afzonderlijke staat van Poend- jabi-sprekenden op te geven. Nehroe zei dat vasten niet in een democratie thuis hoort. Zyn regering heeft geweigerd een commissie in te stellen voor het onder zoeken van de eisen van de Sikhs. Met het oog op de onrust onder de Sikhs waren de veiligheidsmaatregelen voor Nehroe onlangs al versterkt. De 76-jarige Tara Singh begon zijn vasten 46 dagen geleden. Zijn toestand wordt door artsen „buitengewoon ern stig" geacht. In Tunis is gisteren een Frans- Tunesisch akkoord getekend, vol gens hetwelk de Franse troepen in en rondom de stad Bizerta zondag zullen beginnen zich terug te trek ken op de stellingen die zij voor het uitbreken van de gevechten bezet ten. De terugtrekking op de basis zal ongeveer een week duren. Van officiële zijde in Parijs werd gezegd dat waarborgen betreffende de bewegingsvrijheid op en de toegang tot de basis zijn gegeven. Het akkoord voor ziet in herstel van de normale toestand, zoals die bestond voor het uitbreken van de demonstraties en vijandelijkheden. In het akkoftrd komt voorts de zin „hangende een onderzoek naar het pro bleem van de basis" voor. Er wordt De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk heeft vanochtend voor de vierde maal zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromiko ontmoet. Waarnemers meenden dat het con tact vandaag in een nieuw stadium zou komen en dat beide staatslieden die per op eikaars standpunt zouden ingaan. Doel van de besprekingen is een basis te vinden voor onderhandelingen over de kwesties Duitsland en Berlijn. Rusk heeft Gromiko donderdag voor het laatst ontmoet, en gisteren bespre kingen gevoerd met de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home. Uit de omgeving van de drie ministers werd vernomen dat men optimistisch noch pessimistisch was over het verloop van de besprekingen. Er waren geen aanwijzingen dat positieve resulaten waren bereikt, maar er was evenmin sprake van een negatieve ontwikkeling. Gromiko toonde zich bereid tot serieuze besprekingen. Zowel minister Rusk als minister Home hebben er bij Gromiko op aan gedrongen dat de Russische regering de tijdslimiet voor oplossing van de kwestie-Duitsland voor het einde van het jaar laat vallen. In het feit dat de Russische minister in zijn toespraak tot de Algemene Vergadering niet over deze tijdslimiet heeft gesproken ziet men eventueel een bemoedigend teken. De besprekingen zullen met ongere gelde tussenpozen worden voortgezet. Minister Rusk vertrekt vanavond naar Washington, Lord Home is van plan zondag terug te keren naar Londen. Het vertrek van Gromiko is vastgesteld op 8 oktober. Men acht het niet uitgesloten dat Gromiko maandag of dinsdag naar Washington zal gaan. In dat geval zal president Kennedy hem zeker uitnodi gen voor een gesprek. Weer prinselijke "top 99 111 Laos De drie Laotische prinsen, die resp. de rechtse, de neutralistische en de link se groeperingen in het land vertegen woordigen, zullen elkaar vóór 7 oktober in het dorp Banhin Heup, op honderd km ten noorden van Vientiane, ontmoe ten. zo is gisteren in Vientiane bekend geworden. echter niet gesproken over een datum voor onderhandelingen over de toekomst van de basis, noch c\er een tijdslimiet voor ontruiming, zoals door de Tune- siërs was geëst. Het Tunesische ministerie van Onder wijs heeft meegedeeld dat het schooljaar 9 oktober zal beginnen, een week later dan normaal. Dit is aanleiding tot spe culaties over de mogelijke terugkeer van meer dan duizend Franse onderwijzers en leraren naar Tunesië. Zoals bekend braken 19 juli, na en kele dagen van demonstraties van Tu nesische burgers in de nabijheid van en op de basis, gevechten uit tussen Franse troepen enerzijds en Tunesische militairen en burgers anderzijds. De Fransen bezetten daarop de stad Bi zerta. Volgens Tunesische bronnen wer den hierbij 1.300 Tunesiërs gedood. Het akkoord over de terugtrekking van de Franse troepen is getekend door de directeur van het gemeentebestuur van Bizerta. Caid Sebsi, en de Franse consul-generaal, Xavier Janot. De Gaulle doet van volmachten afstand In het Franse staatsblad van zaterdag is het „besluit" gepubliceerd waarbij president De Gaulle afstand doet van de speciale volmachten die hij krachtens artikel 16 van de grondwet sinds 22 april heeft bezeten. Het parlement heeft thans de be voegdheid een einde te maken aan de speciale veiligheidsmaatregelen, die de president met het oog op de gebeurte nissen in Algiers had genomen en die ook nadat hij afstand heeft gedaan van de volmachten van kracht blijven. Een aanzienlijke troepenmacht van het leger der centrale Kongolese rege ring is samengetrokken aan de noorde lijke grenzen van Katanga. Dit heeft de V.N.-vertegenwoordiger in Katanga, O'Brien, bekend gemaakt. O'Brien weid de niet uit over het aantal militairen en evenmin over de plaatsen waar de troepen van het nationale leger zijn samengetrokken. Hij zei alleen, dat de V.N. niet bij het transport van de troe pen betrokken zijn geweest. De Kongolese minister van Voorlich ting. Ileo. heeft verklaard dat premier Adoela slechts bereid is Tsjombe in Leopoldstad te ontmoeten. Adoela wil voorts slechts met Tsjombe spreken als leider van een provinciale regering, en niet als president van een onafhanke lijke staat, aldus Ileo. De V.N. oefenen pressie uit op de consulaire vertegenwoordigers in Elisa- bethstad om buitenlanders die deel uit maken van de Katangese strijdkrach ten. te verwijderen. Nog steeds maken meer dan honderd blanke buitenlan ders deel uit van de troepen. Drie man nen een Nederlander, een Belg en een Zuidafrikaan zijn donderdag naar Leopoldstad overgebracht. Kongo zal geen diplomatieke betrek kingen aanknopen niet Oost-Duitsland, zo is in Leopoldstad meegedeeld. De diplomatieke vertegenwoordigers van Joego-Slavië, de Sowjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, de VAR en Mali hebben hun kantoren van Stanleystad naar Leopoldstad overgeplaatst. De Joegoslavische zaakgelastigde heeft pre sident Kasavoeboe reeds zijn geloofs brieven aangeboden. De vertegenwoor digers van communistisch-China en Ghana, die eveneens in Stanleystad waren geaccrediteerd, hebben na de vo-m'ng van de regering Aclocla het land verlaten De Duitse zangeres Catrine Valente (links) en de Zwitserse zangeres Lys Assia (rechts) zijn gisteren op Schiphol aangekomen voor het Grand Gala du Disque voor de lichte muziek, dat vanavond in het Scheveningse Kurhaus wordt gehouden. Vk Op weg naar huis De naaste betrekkingen van zeven opva renden van de „Noord-Holland" (de m Indonesië aan de ketting gelegde Ne derlandse zeesleepboot) hebben gister middag van de directie van Wijsmul ler te IJmuiden bericht ontvangen, dat hun man, zoon of verloofde etc. op weg is naar Nederland. Zij worden over ongeveer twee weken thuis ver- wacht. De directie van Wijsmuller wilde geen namen bekend maken noch van de naar huis varenden, noch van het vaartuig aan boord, waarvan zij zich bevinden. De thuisvarenden zijn ont snapt, toen de „Noord-Holland" zich nog te Poeloe Samboe bevond. Onder hen bevinden zich geen officieren. Ook de naaste betrekkingen van de 21 overige opvarenden zouden gisteren of uiterlijk vandaa* bericht krijgen van de directie van Wijsmuller, dat hun man zoon, verloofde etc. zich niet be vindt onder de thuisvarenden. Ofschoon de directie van Wijsmuller geen enkele inlichting wenste te geven over de wijze, waarop de 7 opvarenden van de Noord-Holland" ontsnapt zyn, acht men het in deskundige kringen niet zo'n heel groot wonder, dat hen dit gelukt is. Poeloe Samboe ligt slechts 10 mijl verwijderd van Singa pore en het is zeer goed mogelijk deze afstand met een betrekkelyk klem bootje af te leggen. Jubileumfeest 3 oktober Programma voor maandag 11.15—11.45 uur Balletuitvoeringen Stadhuisplein. I 12..00—12.30 uur Japans dagvuurwerk op Stille Rijn j 13.30—16.00 uur Skelterwedstrijden Bevrijdings plein. Openluchtspel Pieterskerkhof (voor scholieren)bij slecht weer c in Stadsgehoorzaal. Openbare uitvoering Openlucht- spel Pieterskerkhof (bij slecht I weer in Stadsgehoorzaal). 9.00—24.00 uur Lunapark Schuttersveld. teuivs Een vindingrijk, Parijzenaar heeft een pantalon van caout- chau vervaardigd, die den dra ger in staat stelt om te wande len op zee. Waar geen schip lan den kan, daar zet de gelukkige eigenaar van zoo'n pantalon voet aan wal. Men heeft er proe ven mee genomen en 't is ge bleken, dat het systeem proef houdend is.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1