BREMEN, vitaler dan ooit tevoren, gaat havengebied sterk uitbreiden Toezicht blijft geboden, ook als kinderen geld verdienen Naast oude tradities krachtige bewijzen van ondernemingsgeest VOORSCHOTEN KRIJGT EEN MODERN INSTRUCTIEBAD Bouw nieuwe openbare school in Leiderdorp een dringende zaak ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 Boeiende lezing van mej. M. J. Zeelenberg Het was een goede gedachte van het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Vrouwenbelangen, afd. Leiden, om een bijeenkomst voor leden en belang stellenden te houden en daarbij mej. mr. M. J. Zeelenberg, hoofiinspectrice van politie te Leiden uit te nodigen iets over haar werk bü de kinder- en zedenpolitie te laten vertellen. Een uitstekend ge vulde zaal in Huize „Over 't Hoff" luis terde aandachtig toe bU het boeiende relaas van mej. Zeelenberg, die een dankbare, mar ook uiterst moeilijke taak bij het politiekorps te vervullen heeft. De presidente, mevrouw P. H. Smits- Witvliet opende de bijeenkomst en schet ste in het kort het doel van de vereni ging en de huidige positie van de vrouw. „Ook al behoeven wij heden ten dage niet meer te strijden voor bepaalde rech ten, aldus spreekster, er blijven toch nog talloze problemen, die onze aandacht vragen". Een van die problemen is de kinderbescherming en daarover vertelde mej. Zeelenberg. Plaats Zij begon met summier de plaats van het kind in de strafwet door de jaren heen te tekenen. Werd het eerst als „kleine volwassene" behandeld met alle vreselijke gevolgen vandien, langzamer hand begon men het criminele kind toch meer als „kind" te bezien. Maar eerst in 1901 werden wijzigingen van ingrijpende aard in de wet opgenomen: de straffen werden aangepast uan de kinderen. Men ging begrijpen dat niet de straf maar de mogelijkheid tot verbetering in de maat schappij voor het kind van primair be lang was. Gestichten („kinderpakhui- zen"), die er alleen toe dienen kinderen in „op te bergen", zijn daarom in deze tyd uit den boze. Primeur De prin.eur van vrouwelijke politie ge noot Rotterdam in 1911 toen de prosti tutie daar werd verboden en een vrouw werd aangesteld om de prostituees op te vangen en verder te leiden. Die taak heeft zij nooit geheel volbracht. Meer en meer ging haar aandacht naar de vele buitenechtelijke kinde:en in die buurt, die zich lichamelijk en geestelijk in deer niswekkende toestand bevonden. Dat was de eerste stoot tot de vorming van de kinderpolitie. Taak van de kinderpolitie isde crimi nele, verwaarloosde en misdadige jeugd op de gezond-maasc.iappelijke paden terug te leiden. Soms is het alleen nodig met de 'anderen of ouders te praten; soms is het zaak de Raad van de Kin- deroescherming in d: arm te nemen wat tot een „onder toezichtstelling" kan leiden. Vaak ook is een stevig proces-verba al onvermijdelijk voor algemene preventie (joy-riding!). Onze stadgenoot, de heer H. Mulder is benoemd tot tijdelijk leraar aan de Rijks Hogere Burgerschool te Woerden. Medische Dienst Leiderdorp Dokter P. van t Woud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Oegstgeest Dokter Held, tel. 24649. Voorschoten Dokter van der Kooij, J. W. Frisolaan 3-5, tel. 2527. Wykverpl. Gezondheidscentrum, tel. 2177. Voor eigen patiënten dokter Abarbanel, Cho- pinlaan 32, tel. 3875. Warmond Dokter Bots, Voorhout, tel. 02532-7393. Wijkverpleging: zuster Konijn, Kerkdam 3, Warmond, tel. 01711 —250. Wassenaar Dokter J. H. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. En dok ter A. F. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005. Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32. tel. 2402. „Niet alleen de kinderen treffen schuld ook de ouders gaan dikwijls niet vrijuit. „Er 's op het ogenblik een tendens", al dus de hoofdinspectrice, „waarbij de ouders het toezicht op hun kinderen la ten varen zodra deze geld gaan verdie nen. De kinderen worden uan plots voor vol aangezien cn men aarzelt op som mige punten maatregelen te nemen, „want ze verdienen toch al". Een derge lijke mentaliteit kon, volgens mej. Zee lenberg, rampzalige gevolgen hebben. Ook waarschuwde zij tegen het liften door meisjes en jongens in vakanties e.d. Over de avonturen wordt vaak met tin telende ogen gesproken, maar de vele gevallen waarbij zich wanordelijkheden hebben voorgedaan, worden maar al te vaak stilgehouden! Achtergrond Veel wordt door de kinderpolitie ge daan. Men stelt zich niet tevreden met het signaleren van de jeugdmisdaad, >ok de achtergronden bij b.v. van huis weg lopen en veelvuldig spij pelen worden nauwkeurig nagegaan. „Uitdrukkelijk zij echter vermeld", zo besloot mej. Zeelen berg haar lezing, „dat wij geen voorpost zijn van maatschappelijk werk in de po litie. Wij gebruiken slechts de inzichten en de ervaringen, die zijn voortgekomen uit de combinatie kinderbescherming- kindei berechting-politietechniek". Een rondvraag besloot de bijeenkomst. Namens het bestuur bood mevrouw Smits—Witvliet mej. Zeelenberg een kamerplant aan. WASSENAAR VERKIEZING GEREF. OUDERLINGEN Morgen zal in de gereformeerde kerk aan de Zijllaan de verkiezing plaats hebben van vier nieuwe ouderlingen Er zijn door de kerkeraad 8 kandidaten gesteld: de heren J. G. Buitink, W. van Duyn, M. Huyser, H. J. W. Klein Was- sink, J. W. Mobach, C. J. van de Putte, L. W. Traas en J. F. Westbroek. Gouden jubileum C. Rozendaal Zondag herdenkt de heer C. Rozen- daal, thans procuratiehouder bij G. J de Jongh en Co. aan de Nieuwe Rijn het feit, dat hij vijftig jaar geleden bij deze firma in dienst trad. De heer Rozendaal, die thans 64 jaar is, begon zijn loopbaan als jongste be diende op het kantoor en wist zich door eigen verworven kennis zijn huidige functie te verwerven. Op zijn verzoek zal dit jubileum in zéér besloten kring worden gevierd. Drie jubilarissen bij Grofsmederij Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de vergaderzaal van de fabriek werden drie jubilarissen van de Kong. Ned. Grofsmederij gehuldigd. De heer J. F. Landsbergen was 40 jaar bij het bedrijf i in dienst, de heren L. P. Hakkaart en J .Neuteboom 25 jaar. Zij werden toegesproken door de di recteur, ir. M. C. de Jong, die hen prees om hun werklust en vakbekwaamheid Namens de Maatschappij voor Han del en Nijverheid rijkte de directeur de jubilarissen het vererend getuigschrift voor langdurige trouwe dienst uit. Na mens de fabriek kregen zij een enve loppe met inhoud en een herinnerings bord aangeboden. (Van onze correspondent in Bonn) De stad Bremen is in de geschiedenis van West-Europa geen eendagsvlieg: al eenwen speelt zij een belangrijke rol in het economische en culturele leven van Noord-Duitsland. Al eeuwen gaan de trotse Bremer burgers er prat op in een vrije Hanzestad te leven, een stad die niet alleen oude tradities van burgerzin en ondernemingsgeest heeft, maar die ook in de moderne samenleving van de Bondsrepubliek een waardige bijdrage levert aan de economische bloei. Weliswaar heeft de stad kort geleden het treurige tafereel van de ineenstorting van het Borgwardconcern te aanschouwen gekregen, maar dat neemt niet weg, dat Bremen nog andere pijlen op zijn boog heeft: de scheepswerven en de wol. In Blumenthal bevindt zich n.l. het waarschijnlijk grootste wolkambedrijf ter wereld. Raad pessimistisch over vergunningen Tijdens de raadsvergadering, die gisteravond in Voorschoten werd gehouden zijn twee voorstellen uitvoerig besproken. De belangrijkste voorstellen behelsden het bouwen van een derde gymnastiekzaal met instructiebad, badhuis en conciërgewoning en het bouwen van een tweede gezondheidscentrum met 21 woningwetwonin gen. Alle fracties vonden het plan voor instructiebad c.a. een heel mooi plan, hoewel (dr. Pels) duur. Ir. Rombouts (KVP) vond het ont werp bijzonder geslaagd, modern, fris, royaal, de gemeente volkomen waardig. De L-vorm vond hij een technisch aardige vondst. Mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde (P.O.) bracht ook lofuitingen, maar vroeg zich af of het plan eventueel iti gedeel ten te realiseren zou zijn. Het instruc tiebad achtte spreker het belangrijkste onderdeel, maar hij wenste toch een extra nadruk te leggen op de urgentie van een gymnastieklokaal. De heer de Groot (VVD) was even eens zeer verheugd over het voorstel. Spreker meende, dat de bouw van een derde gymnastieklokaal niet ineens dringend noodzakelijk was, maar deze mening werd nadrukkelijk door burge meester en wethouder Schrama tegen gesproken. De heer De Groot vond de finan ciële opzet gunstig en hoopte, dat spoe dig de vele vergunningen verkregen zul len kunnen worden. Dr. Pels (PvdA) begon met de geschie denis van het /wemprobleem in Voor schoten sedert 1928 in het kort te rele veren. Het klonk niet vleiend, merkte spreker zelf op, maar hij noemde het een sleeppartij. Nadrukkelijk stelde spreker vast. dat dit plan niet een zwembad is. Het is de uitwaaiering van de gedachte aan een instructiebad, zoals dat in 1959 naar voren is gekomen. Toen dacht men aan een kelderbad, terwijl dit iets nieuws en beters is. Men moet echter voortgaan met po gingen te komen tot een „echt" zwem- Leerlingen tijdelijk elders ondergebracht Gisteravond vergaderde de voltallige ging voor Neutraal Onderwijs behandelt, gemeenteraad. Bjj de behandeling der ingekomen stukken, deelde burgemeester Van Diepeningen mede, dat G.S. haar goedkeuring had verleend voor het aan schaffen van een begraaftoestel, alsmede aan het verstrekken van f. 10.470 en f. 2700 aan het waterleidingbedrijf, voor o.m. de aanleg van watermeters. Als eerste agendapunt werd behandeld de behoefte aan schoolruimte voor de openbare lagere school. Omdat in de vorige raadsvergadering hierover nog al 't één en ander opgemerkt was, kwamen B. en W. met een uitgebreid voorstel. Voorlopig kan met een gering aantal leerlingen gewerkt worden in de kamer van het hoofd van de school en ook kan er direct beschikt worden over een lokaal van de Hervormde Schoolvereniging aan de Kastanjekade. Het college heeft zich nu beraden over de inrichting van de schoolzolderdit Slan blijkt niet te realiseren vanwege de oge kosten. Ook een tijdelijk ingebruik- nemen van een vrijkomend woonhuis in de nabijheid van de school blijkt geen oplossing te bieden. Dringend B. en W. vinden de beste oplossing: gebruik te maken van het bewuste lo kaal der Hervormde school. Intussen zullen maatregelen worden genomen om zo spoedig mogelijk een tweede openbare lagere school te bouwen. Getracht zal worden de bouw van deze school op de urgentielijst voor 1962 geplaatst te krij gen. Mevrouw Seret had nog al bezwaar tegen het plan. Zij voorziet dat het „gast zijn in een andere school" misschien wel lang kan duren. Zij vroeg, of het niet mogelijk zou zijn voor gemeenterekening twee houten noodlokalen te bouwen. De voorzitter zette noe eens uiteen, dat alleen het beleid dat het college voorstelt kans heeft op zo spoedig mogelijke bouw van een nieuwe openbare school. Voorstel werd z.h.s. aangenomen. Bij het agendapunt, dat de aanvaar ding van een schenking van de Vereni- merkte de heer J. W. Boot op, of het col lege eraan gedacht heeft, dat het be stuur wellicht toezeggingen aan derden gedaan kan hebben, en noemde als voor beeld een toezegging van pensioen, en dat het gemeentebestuur dan de finan ciële consequenties ook te aanvaarden heeft. Hierop gaf op verzoek van de voorzit ter, de gemeentesecretaris, de heer C. Hobo, enige nadere inlichtingen over de pensioenen van de kleuterleidsters. B. en W. zullen bij de overdracht echter wel de opmerking van de heer Boot in ge dachte houden. Geen permanent gebouw Tegen het voorstel f. 500,krediet be schikbaar te stellen voor de aanschaf fing van een houten keet ten behoeve van gemeentewerken hebben de heren Andrik (PvdA) en Lolling (Gemeente belang) dit bezwaar, dat zij liever met een permanent gebouw lieten bouwen. Wethouder Meerburg antwoordde hier op, dat bij verdere uitbreiding van de gemeente dit ook de plannen zijn van het college, maar dat nu de bouw nog niet verantwoord zou zijn. De woningen Achthovenerweg 56 en 58, Hoofdstraat 182 en Jaagpad 71 en 72 zullen onbewoonbaar verklaard worden. De verzoeken van de Chr. Nationale lagere school en van de Chr. ulo school om medewerking bij de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen en school- meulbilair zullen worden ingewilligd, be halve wat het leesonderwijs betreft. Tenslotte werden de leden van het Bureau Sociale Zorg gekozen. Benoemd werden de hr. A. S. Schalkers, J. J. Boon, C. J. J. v. d. Meer, C. Gor dijn. Bij de rondvraag vroeg de heer J. W. Boot naar de te bouwen brug over de Rijn. De voorzitter antwoordde, dat de aankoop van de gronden door de pro vincie moet geschieden. De onderhan delingen zijn nog gaande. De overige voorstellen werden z.h.st. aangenomen. bad. Spreker herinnerde aan de plan nen om een openluchtbad te maken in het sportveldencomplex en brak daar nog eens een lans voor. Spreker vreesde dat het nu aangebo den plan niet .gerealiseerd kon zijn in 1963, zoals B. en W. hopen. De mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid heeft immers juist bekend ge maakt dat in verscheidene sectoren de goedkeuringen nog zeer beperkt zullen kunnen worden verstrekt en met na me in de sectoren gymnastieklokalen en zwembaden. Dit geeft aanleiding tot pessimisme. Spreker hoopte, dat. dit fraaie plan doorgang zou vinden en dat het B. en W. gelukken zou op dit punt het regeringsbeleid te doorbreken. Burgemeester De Kool, zeer erkente lijk voor de goede ontvangst van dit voorstel deelde mede, dat het plan wel iswaar in gedeelten uitvoerbaar is. maar dat B. en W. er niet gelukkig mee zou den zijn als dat zou moeten gebeuren. Het is verheugend, dat de- financiële situatie van de gemeente door de sane ring van de begroting zo is, dat de ge meente dit plan aan kan. Ook burgemeester de Kool wees er op, dat men niet moet denken een zwem bad te krijgen nu, maar dat dit als een eerste stap beschouwd moet wor den, maar ook wel de belangrijkste, want de jeugd moet zwemmen leren. De L-vorm van het project is 'ets geheel nieuws, maar volgens deskundi ge technici het „laatste woord op dit gebied". Ook spreker meende, dat het Voor schoten wel zeer voor de wind zou moe ten gaan met de vergunningen als dit plan eind 1963 klaar zou kunnen zijn. De heer Rombouts was zeer verbaasd nu een voorstel ter behandeling te krij gen voor de bouw van een tweede ge zondheidscentrum. terwijl pas een half jaar geleden besloten was in de Vlietwijk een dependance te stichten in de onder bouw van de daar te bouwen flat voor 21 woningwetwoningen. r j Ook dr. Pels vond dit vreemd, de heer v. d. Wilde had het plan met gemengde gevoelens ontvangen, maar de VVD- fractie was, nadat ze wel moeite gehad hadden het voorstel te accepteren, ge zwicht, omdat zij met B. en W. vooruit wilden zien. Daarop werd uitvoerig gesproken over de positie van specialistenkamers in een nieuw centrum, over de vraag of er uit eindelijk dan misschien nog een derde centrum zou moeten komen, of de be leidslijn van het bestuur van Gezond heidszorg uiteengezet kon worden en over de mogelijkheid met cijfers aan te tonen, dat de ontwikkeling dit nieuwe plan noodzakelijk maakt. Burgemeester De Kool wist echter in een uitstekend betoog vrijwel alle be zwaren te ontzenuwen, mede doordat hij op overtuigende wijze de beleidslijn van het college van B. en W. wist uit te stippelen en verdedigen. Slechts de heer Rombouts bleef uiteindelijk een voor stander van zyn eigen voorstel de zaak een maand aan te houden. De heer Pels wist alle moeilijkheden te omzeilen door het zo te stellen, dat de raad akkoord ging met de plannen een apart gezondheidscentrum te bou wen zonder zich vast te leggen aan de bestemming van de ruimten, die door B. en W. oorspronkelijk genoemd waren specialistenkamers. Hiermede kon ook de heer Rombouts zich verenigen, om dat het vraagstuk of centralisatie of decentralisatie voor specialistenhulp ge wenst was, nu nader bestudeerd kon worden. De raad besloot dus tot het bouwen van een flat met 21 woningwetwoningen en daarbij (en niet meer in de bene- denbouw) een gezondheidscentrum. De VVD-fractie stemde nadrukkelijk tegen het voorstel van B. en W. om aan de Dobbeweg parkeerruimte aan te leg gen, omdat de firma Englebert daarom gevraagd had. De fractie ging uit van het standpunt, dat deze bijzondere voor zieningen voor dit groeiend bedrijf no dig zijn en niet in de eerste plaats voor de verkeersveiligheid. De overige raads leden konden zich ermee verenigen, dat de gemeenten voor f 1,een strook grond overnam en een parkeerplaats ging aanleggen. De overige voorstellen werden zonder discussie en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Expansie aan linker oever van de Weser Zijn grootste belang ontleent Bremen echter aan de haven, die broodnodig expansie behoeft, omdat uitbreiding van het havengebied sterk is achtergebleven by de ontwikkeling van de zaken. Van erg veel uitbreiding is nl. geen sprake geweest, maar wel is het aantal schepen, dat de Bremer haven aandoet, sinds 1936 gestegen van ruim 8300 tot 12500 in 1959. Er is daardoor een toestand ont staan, die tijdrovend en duur is, want de aanlegsteigers en kades worden in Bremen nu zo intensief gebruikt dat men permanent bezig is ladingen van de ene plaats naar de andere te bren gen omdat er geen gelegenheid is ook maar iets voor korte tijd te laten liggen. Het resultaat van deze situatie, die niet alleen de havenautoriteiten grijze haren bezorgt, maar ook de scheep vaartbedrijven, Is dat er in de naven van Bremen met verlies wordt gewerkt, een verlies dat door de deelstaat Bremen gedragen moet worden. De Senaat heeft deze ontwikkeling ech ter niet lijdelijk aangezien. Er zijn plan nen gemaakt, kaarten bestudeerd, archi tecten en waterbouwkundigen hebben adviezen uitgebracht en dat heeft ten slotte geleid tot een grootscheeps plan om haveninstallaties aan te leggen aan de linker kant van de Weser. Vijf nieu we havenbekkens zullen daar worden uitgegraven met een lengte van 1500 meter en een breedte van 300. Het hele nieuwe complex met pakhuizen, over slaginstallaties, spoorwegen, toegangs wegen etc. zal 810 hectare groot worden. De huidige haven van Bremen is 2000 hectare. Het gehele nieuwe project zal 800 tot 900 miljoen Mark gaan kosten. De plannen verkeren overigens allang niet meer in het stadium van tekenin- Jen. Sinds 28 november van het vorige aar wordt in Bremen druk gewerkt aan het eerste en tweede bekken. Eind 1963 hoopt men de eerste helft van dit twee de bekken in gebruik te kunnen nemen, hetgeen al een aanzienlijke verlichting van de oude haven zal betekenen. Of en wanneer men dan verder bouwt is nog niet bekend. Dat zal In de eerste plaats afhangen van de verdere groei van het havenverkeer en voorts van het geld. Het hele nieuwe project ls voorname lijk ingesteld op de sterke groei van het zeeschepenverkeer. Men verwacht dat de overslag van goederen dit jaar tot 15 miljoen ton zal stUgen, hetgeen voor Bremen een record betekent. De nieuwe haveninstallaties zullen speciaal inge steld zijn op de overslag van stukgoede ren, in tegenstelling tot de Rotterdam se Europoort. Ook zal er een toegangs weg naar de autobaan worden aange legd. Troetelkindje Het nieuwe havenproject beschouwen de Bremers als een troetelkindje, waar zij zelf met hun neuzen boven op willen kunnen zitten. Daarom is in het project voorzien in groenstroken, die het geheel wat prettiger van aanzien moeten ma ken, en in een café met uitzichttoren, waarheen men gezellig per boot zondags uitstapjes zal kunnen maken. Het Lankenauers strand, waar men totnutoe zomerse dagen kon doorbren gen met het zorgzaam kweken van een bruinverbrande huid en waar men in rustig water kon zwemmen, wordt aan de nieuwe havenwerken opgeofferd. Als vergoeding daarvoor krijgt de trotse Bremer een openluchtzwembad. De in ternationaal zeer bekende kampeer plaats aan de Weser moet ook het veld ruimen. Een paar honderd meter ver derop zal zij echter glorieus herleven. Ook de nieuwe haven van Bremen draagt de kenmerken, die voor het Bre- mense havengebied totnutoe opvallend waren: lange kades (14 kilometer), veel spoorwegrails (op dit moment voor een lengte van 250 kilometer). In de „snelle haven" Bremen is alles ingesteld op sa menwerking tussen zeeschepen en spoorwegen. Binnenscheepvaart en vrachtautoverkeer spelen hun rol, maar niet zo overheersend als b\J vele andere havens, Lavendig* stad De oude hanzestad Bremen is een le vendige moderne stad, waar met solidi teit, fatsoen, maar ook met een zekere Ingehouden voortvarendheid zaken wor den gedaan. Dat deze zaken goed gaan, daaraan is geen twijfel. Dat ziet, hoort en ruikt men zowel in de stad als in de haven, waar men vooral onder de indruk komt van de ontzaglijke hoeveelheden wol. voor het grootste deel uit Australië, die men binnen ziet komen: 25 pet. van de gehele invoer is wol. Met enige wee moed ziet men als Nederlander tenslotte geurige ladingen tabak, die voor het grootste deel uit Indonesië komt, en die eens via Nederlandse havens Europa binnenkwam. LEIDERDORP Geringe belangstelling voor Symph. Kamerorkest Voor wel geteld 35 mensen concerteerde gisteravond het „Symphonisch Kamer orkest" in de Gereformeerde Kerk. Dit kamerorkest is enkele maanden geleden ki Den Haag opgericht. Het bestaat uit 15 jonge musici, en staat onder leiding van Dick Boekarts. Het heeft de laatste weken in vele omliggende plaatsen een concert gege ven. De bekende hoboist Jaap Stotïjn is bereid gevonden, zo deelde men ons mede, om m.i.v. oktober als dirigent op te treden. Solisten waren gisteravond John Hu- ber, fagot en Rykle v. d. Heide. hobo. Het geringe aantal bezoekers heeft de uitvoerende er gelukkig niet van weer houden met hun hele gevoel te spelen. In deze grote, hoge kerk klonk alles bij zonder mooi. Allen, maar speciaal de solisten, ont vingen dan ook herhaaldelijk een har telijk applaus. Chr. Besturenbond bijeen Voor de eerste maal in het seizoen vergaderde gisteravond in het Dorps huis de Chr. Besturen Bond. Voor deze vergadering was de belang stelling maar matig. Spreker was de heer Van Leeuwen, districtsbestuurder vaa het CNV. Hij sprak over de wel vaart. Hij zei. dat men moet streven naar evenwicht; daarbij denkend aan de belangen van de naaste. De komen de huurverhoging, zal, volgens spreker, voor vel pensioengerechtigden haar be zwaren meebrengen. Verder zei spreker, dat men by medezeggenschap in de bedrijven, niet alleen naar de winst moest kijken. Men bedenke, dat verhoog de produktiviteit de mensheid ten goede komt, zeker in de bedrijven, die op de voedservoorziening betreking hebben. ARJOS vergaderde In gebouw „Irene" vergaderde gister avond de ARJOS. De heer C. Anker sprak over materialisme en politieke me ningsvorming. Hij zei dat de AR-partij streeft naar (1.) geestelijke waarde en (2.) materiële waarde. Dit streven ls ge grond op de bijbel. De anti-revolutio nairen gaan mee met het streven naar het materiële, dit mag echter nooit op de eerste plaats komen. Tenslotte zei hij. dat de zucht naar welvaart door de AR-partij met bezorgdheid gezien wordt. De voorzitter, de heer G. Dompeling, leidde de levendige discussie. Hierna werden nog enige huidhoudelijker zaken afgehandeld. VOORSCHOTEN Film voor bejaarden Dinsdag 3 oktober zal om half acht een gratis filmvoorstelling gegeven wor den voor bejaarden. Het Greenwaytheater was zo vriende lijk daarvoor bemiddeling te verlenen. De voorstelling wordt verzorgd door de Bejaardensociëteit van het UW. De film die vertoond wordt ls: „De man, die alles kan" met in de hoofdrol Heinz Rühmann'. WASSENAAR Voorstellen aan de gemeenteraad B en W. hebben de gemeenteraad een voorstel doen toekomen over de stichting van een openbare kleuterschool in het noordelijk gedeelte van de gemeente. Enkele maanden geleden stelde de raad een krediet beschikbaar voor de bouw van een tweeklassige openbare kleuter school aan de Hofkampweg. Helaas, al dus B. enW. heeft de bouwstop ertoe geleid dat nog steeds niet met de bouw begonnen kon worden. Naar het zich laat aanzien zal de school niet vóór 1963 in gebruik genomen kunnen wor den. Intussen heeft zich een andere mo gelijkheid voorgedaan voor de tijdelijke huisvesting van de school.De particulie re neutrale kleuterschool ..Zijllaan", die ondergebracht is in eenvilla op de hoek van de Prinsenweg en de Lange Kerk dam zal n.l. worden opgeheven. Bespre kingen met het bestuur van deze school hebbenertoe geleid dat er overeenstem ming is bereikt over „het overnemen" door de gemeente van deze school. De kleuterschool Zijllaan zal op 1 januari a.s. ophouden te bestaan. De gemeente neemt dan de huur van het pand over totdat een nieuw schoolgebouw gereed zal zijn. Ook de inventaris van de school zal worden overgenomen voor f. 750.- Aan de raad wordt voorgesteld, de hoofd- leldster van de op te heffen kleuterschool mej. A. M. H. Camerling aan te stellen als hoofdleidster van de nieuwe openb. kleuterschool. Aan de raad is een preaadvies uit gebracht, over een adres dat bewoners van de Starrenburglaan en de Donker Curtiusstraat tot de raad hebben ge richt. Het adres bevat bezwaren tegen het feit, dat in de omgeving van hun woningen bedrijven worden gevestigd. B. en W. wijzen erop, dat de bestem ming van de gronden in deze omgeving al lang vaststond. Aan de Atarrenburg- laan en de Van Hallstraat mogen win kels en kleine bedrijven worden opge richt. B. en W. hebben de raad voorgesteld het college de bevoegdheid te delegeren tot het aanwijzen van voetgangersover steekplaatsen en het eventueel aanwij zen van z.g. speelstraten voor de jeugd. De Stichting Nutsspaarbank te 's- Gravenhage heeft de gemeente twee aan haar toebehorende woningen ln 't Tuinpad te koop aangeboden voor f 6000. per woning. Voorgesteld wordt het aanbod van de Nutsspaarbank te aanvaarden en de woningen te kopen. Jeugdhuis „Shalom" Zondagmorgen 10 uur zal met een jeugdkerkdienst het tot jeugdgebouw in gerichte pand Duinrellweg 1 in gebruik genomen worden. Het gebouw, dat de naam „Shalom" gekregen heeft, zal dienst doen voor het hervormde jeugd werk in de wijkgemeenten Dorp en Deyl Het gebouw heeft een veelbewogen geschiedenis. Aan het einde van de vo rige eeuw werd het gebouw door de heer C. J. van der Oudermeulen bouwer en bewoner van Kasteel Oud Wassenaar aan de plaatselijke CJMV afdeling, waarvan hij de beschermheer was, cadeau gedaan. Na de dood van de heer van der Oudermeulen werd het gebouw, omdat de CJMV geen rechts persoonlijkheid bezat, overgedragen aan de gemeente Wassenaar onder de voor waarde dat het te allen tijde beschik baar zou blijven voor de CJMV. In 1914 werd het in beslag genomen door militairen. Daarna heeft het lange tijd ongebruikt gestaan. Van 1930 tot 1943 werd het door de St. Vincentius- vereniging gebruikt als „brokkenhuis", daarna diende het als uitreiklokaal van de gemeentelijke distributiedienst. Na de oorlog werd het weer korte tijd door de CJMV gebruikt, vervolgens bood het huisvesting aan twee gezinnen die uit hun huis geprocedeerd waren. Nu is het opnieuw beschikbaar gekomen voor het Jeugdwerk. Gedurende de eerste drie dagen van de week zal het door de CJV worden gebruikt, de overige dagen is het beschikbaar voor het hervormde Jeugd werk. Onder leiding van de Jeugdvica- ris drs. H. B. Roest werd met vry- wiligers onder de jongeren en met be langeloze medewerking van enkele aan nemers voor het nieuwe doel geschikt gemaakt. De officiële openig van „Sha lom" zal over ongeveer een maand plaats hebben als de inrichting geheel gereed zal zijn. EREPRESIDENTE GSV Mevrouw A Geertsema-Schoonenberg echtgenote van Wassenaars burgemees ter heeft het ere-voorzitterschap aan vaard van de Vrouwenvereniging tot be vordering van het geestelijk-sociale le ven te Wassenaar (GSV). SCHOLIER ERNSTIG GEWOND Vrijdagmiddag omstreeks kwart over 4 is op de hoek van de Storm van 's Gravesandeweg en de Kerkstraat de 9-jarige scholier F. H. M. Ruygrok Zon- neveldweg 49 door ondoordacht over steken op zijn fiets aangereden door een personenauto, bestuurd door mevr. J van K.-S uit Wassenaar en zeer ern stig gewond. De jongen kwam uit het gedeelte van de Storm van 's Grave sandeweg langs het plantsoen, dat slechts voor verkeer uit de tegenover gestelde richting bereden mag worden. Mevr. van K die ln de Kerkstraat reed in de richting Schouwweg kreeg plotse ling de jongen voor haar auto. Zij rem de krachtig en week naar links uit, maar kon niet voorkomen dat de Jongen door de auto werd gegrepen. Hij liep o.m. een schedelbasisfractuur op en werd in ernstige toestand naar de St. Ursula- kliniek overgebracht. Het Leidsch Dagblad Meest gelezen blad van Leiden en Omstreken

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11