Was de lieer Worms schuldig aan smaad jegens de lieer Spierenburg? AMERIKAANSE AFGEZANTEN NAAR DE KOPPIGE DE GAULLE Papoealeiders stemmen in met rede mr. Luns Ik handelde in algemeen belang Voorwaardelijke gevangenisstraf geldboete van f250 geëist en witte tanden drop* Strategie van Franse president klopt niet meer met de jongste internationale ontwikkeling Vierde divisie naar Duitsland CHALET D'VIJFF VLIEGHEN - WARMOND (bij Leiden) Jongetje gestorven door fatale vergissing in een apotheek PANIQUE bij raadselachtige brand Nederland lost zijn belofte in ZOETE SPAANSE WIJN Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 september 1961 Vierde blad no. 30465 (Van onze Haagse correspondent) Voor de Haagse rechtbank heeft de 41-jarige Haagse schroothande- laar L. Worms gisteren wegens smaad jegens de heer D. P. Spieren burg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap en vertrouwensman van de Nederlandse regering bij deze instelling, een voorwaardelijke gevangenisstraf van 10 dagen met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van f. 250 tegen zich horen eisen. De verdachte deed in een uitvoerig betoog een beroep op het algemeen belang, maar daarmee kan de officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris, niet instemmen. Geld aangenomen Op 18 mei van dit jaar heeft ge lijk gemeld de schroothandelaar in een telegram aan de directeur-generaal voor de Handel en Nijverheid van het ministerie van Economische Zaken de heer Spierenburg beticht van corruptie direct na de oorlog, toen de heer Spie renburg verbonden was aan het Rijksbu reau metalen. Volgens de mededelingen in dit tele gram zou de heer Spierenburg des tijds in sfcrRd met de toen bestaande bepalingen een vergunning voor de uit voer van dumpauto's naar een land, dat tot het communistisch blok behoort, hebben afgegeven. Daarvoor zou hij een groot geldbedrag hebben gekregen. Enkele uren nadat het telegram was verstuurd verstrekte de schroothande laar dezelfde mededelingen aan een jour nalist van een ochtendblad. Deze mede delingen over de handelwijze van de heer Spierenburg ontleende de Hagenaar aan een Haags advocaat, die een en ander weer vernomen zou hebben van een zakenman, wiens naam door de ad vocaat niet genoemd mag worden. Aan het begin van de behandeling van deze zaak verzocht de verdachte de zaak met gesloten deuren te behan delen, maar daar achtte de rechtbank, die gepresideerd werd door mr. Schaafs- ma, geen termen voor aanwezig. Had U niet kunnen wachten „Meent u dat het algemeen belang gediend werd met de publikatie van de inhoud van het telegram op dat mo ment?", wilde de president weten. De schroothandelaar knikte bevestigend. „Mijn enig motief is geweest het algemeen belang te dienen. Het was zelfs mijn plicht ais burger aan deze zaak openbaarheid te geven", zo zei hij. In een uitvoerig betoog stelde ver dachte daarna Jat hij na door de Haagse advocaat over de beweerde han delingen van de heer Spierenburg, vlak na de oorlog, te zijn ingelicht maan denlang heeft getracht deze affaire on derzocht te krijgen. Toen meerdere pogingen mislukten, besloot hij niet langer te wachten. Hij verzond het telegram en lichtte de pers in. „Had U met dat laatste nu niet een paar dagen kunnen wachten?" vroeg de president, „U weet toch ook wel dat Stichting Europees medisch centrum (Van onze correspondent) Gistermiddag is te Utrecht de oprich ting bekend gemaakt van de Stichting Europees Medische Centrum, welke wan neer men de beschikking krijgt over voldoende fondsen en de toestemming van de verschillende ministeries van de Europese landen, haar basis in Wage- ningen zal hebben. Het doel van dit centrum is het be vorderen en organiseren van interna tionale en in het bijzonder Europese contacten en samenwerking op het ge bied van wetenschappelijk en praktisch medisch onderzoek. Verder het interna tionaal doen instellen en stimuleren van onderzoekingen op medisch gebied, zowel theoretisch als praktisch en het publiceren en klasseren van de resulta ten van deze medische onderzoekingen. In de stichting Europees Medische Cen trum zullen verschillende instituten wor den ondergebracht, waarin men in in ternationaal verband zal gaan samen werken. Reeds twee van zulke insti tuten zijn gevormd, namelRk het Euro pees instituut voor allergie en het Euro pees astma-instituut. Tevens zal het cen trum een z.g. medisch cultuurhistorische afdeling krijgen, waarvan de heer J. Schouten, directeur van het Gemeente lijk Museum van Gouda, de leiding zal krijgen. departementale molens niet zo snel ma len".. „Niet acceptabele figuur" Vervolgens stelde verdachte dat hij meende op de mededelingen van de Haagse advocaat te kunnen vertrouwen. „De heer Spierenburg was voor mij geen acceptabele figuur", zei hij, „dat is hij al 20 jaar niet Toen de heer Worms echter wilde gaan vertel len over zaken, betreffende het verle den van de heer Spierenburg, onderbrak de president hem. Tenslotte maakte verdachte er be zwaar tegen dat hij geen inzage heeft kunnen krijgen van de processtukken. Dat is een ander onderzoek geweest, merkte de president op, die stukken hebben geen betrekking op deze zaak. „Smaad bewezen" „Het betreft hier een ernstige aan tijging tegen een Hoge Autoriteit", zo merkte de officier in zijn requisitoir op. Hij achtte smaad bewezen en merkte op dat de verdachte geen gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid om het bewijs te leveren van de door hem ge uite beschuldigingen. De officier stelde, dat verdachte in een „gespannen gemoedstoestand" ver keerde door de gevolgen van de initia tieven, die hij heeft genomen om de schrootfraude aan het licht te brengen. „Aan de mededelingen van de advocaat mocht verdachte een zekere mate van waarschijnlijkheid omtrent het gebeur de toekennen", aldus de officier, en hij heeft niet onjuist gehandeld door het telegram te verzenden. „Plicht nagekomen' Maar hij had niet deze bewering aan de pers moeten meedelen, althans niet na een tijdsverloop van enkele aren. Daardoor is een beroep op het algemeen belang van zün handelwijze zinloos. De Haagse rechtbank heeft gis teren de klacht van de heer Spie renburg, lid van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., tegen de schroot handelaar Worms behandeld, die beschuldigd werd van laster. De heer Worms bij zijn aankomst bij het gerechtsgebouw met enkele belangstellenden. Mr. Maris wilde er rekening mee hou den dat verdachte in de schroolaffaire zeer goed zijn plicht als burger is na gekomen, maar hij meende dat er naast een boete ook een voorwaardelijke vrij heidstraf moet komen. In zijn „laatste woord" zei de ver dachte: „Ik heb er tabak van De rechtbank zal op 12 oktober von nis wijzen. Enige weken geleden heeft de™minis - ter van Defensie, in verband met de internationale situatie, de oefeningen voor de vierde divisie en de lichte bri gade in La Courtine tot nader order opgeschort. In overleg met de commandant van de noordelijke legergroep en de overige daarbij betrokken instanties is thans geregeld, dat deze onderdelen voor het houden van oefeningen in groter ver band in oktober gebruik kunnen maken van de oefenterreinen Bergen/Hohne in West-Duitsland. De vierde divisie zal naar Hohne gaan in twee gedeelten, die elk ongeveer twee weken daar zullen blijven. In het begin van de volgende week vertrekken de vaste kampstaf en de on derdelen, die met de voorbereiding van het verblijf belast zijn; enige dagen la ter volgen de eerste gevechtseenheden. Ofschoon gebruik zal worden gemaakt van de gebouwen en andere vaste fa ciliteiten van de oefenterreinen, zullen de oefenende onderdelen van de vierde divisie voor het merendeel bivakkeren. De tot het legerkorps behorende lich te brigade in hoofdzaak bestaande uit twee verkenningsbataljons zal eveneens in Hohne oefenen en legeren. Aangezien deze onderdelen wellicht lan ger aldaar zullen blijven, zullen deze zoveel mogelijk in vaste gebouwen wor den gehuisvest. Voor het personeel van deze brigade zal een verlofregeling worden vastge steld, die is aangepast aan de duur van het verblijf buitenlands. De gedachten gaan daarbij uit naar eens in de zes weken vier dagen verlof, de reisdagen niet inbegrepen. Advertentie OKTOBER - LEIDEN'S ONTZET Dit gaan we vieren, natuurliik in Elke avond speelt voor U in onze bar; JOHNNY BRINKOM Boete van f 150 geëist tegen assistente Een fatale vergissing een z.g. kommafout van een 60-jarige apothekers assistente uit Den Haag by het klaarmaken van een recept heeft op 27 december van het vorige jaar het leven gekost aan het tien maanden oude jongetje Ronald Zandvliet. Gisteren stond de apothekersassistente voor de Haagse rechtbank terecht op beschuldiging van dood door schuld. Zij hoorde een geldboete van f. 150 tegen zich eisen. Volgens het recept moest het Jon getje aspirinepoeders krijgen met in to taal 1 gram acetosal. Door een leesfout verwerkte de assistente echter bijna 10 gram acetosal in de poeders. Het kind kreeg zeven van deze poeders en stierf enkele dagen later, nadat in een ziekenhuis vergeefse pogingen wa ren gedaan het kind in leven te houden. „U hebt het recept vluchtig beke ken", stelde de president van de recht bank. „Van een dergelijke nonchalance mag toch het leven van een kind niet afhankelijk zijn", merkte de officier van Justitie op. Het verweer van de verdach te kwam erop neer, dat er geen leeftijd van het kind op het recept vermeld was. „Dan had Ik direct gezien dat het niet juist was". Ook meende zij dat de verlichting in de hoek van de apotheek waar zü zat maar matig was. „Een niet te verontschuldigen fout", was het oordeel van een Haagse inspec teur van de Volksgezondheid, „het re cept was zeer duidelijk geschreven, we zien nog wel eens iets anders „Men kan niet in een apotheek wer ken, zonder volledig geconcentreerd te zRn", aldus deze getuige-deskundige. Van een minder goede verlichting was hem niets bekend. Hij betreurde het dat de leeftijd van het kind niet op het recept was vermeld. De officier van Justitie wees op de tragische omstandig heden en meende dat de nadruk bij de strafoplegging moet vallen op de ernst van de nonchalance. Daarna stelde hij zijn eis. Onder tranen betuigde de apothekers assistente haar spijt over het gebeurde. „Ik vond het zo ellendig" Uitspraak op 12 oktober. (Van onze Parijse correspondent) Op speciaal verzoek van president Kennedy zullen de Amerikaanse vice-president Johnson en de V.N.-gedelegeerde Stevenson morgen hun terugreis uit Stockholm, waar ze de begrafenis van Dag Hammarskjöld hebben bijgewoond, in Parijs onderbreken. Deze onderbreking wordt officieel gemotiveerd door een aantal ontmoetingen, die de twee staats lieden als de persoonlijke boodschappers van de president met de beide ambassadeurs bij de Franse republiek en de NAVO en met de Atlantische opperbevelhebber, generaal Norstad, zullen hebben. Het wordt echter niet uitgesloten geacht, dat Johnson en Stevenson even eens hun opwachting op de Quai d'Orsay (Buitenlandse Zaken) of zelfs op het Elysée (bij president De Gaulle) zullen maken. van zaken rond BerlRn niet onder stoe len of banken geschoven. HR heeft zelfs al laten doorschemeren, dat Frankrijk zich stelselmatig afzijdig zal houden bij alle verdere besprekingen, die het Wes ten „onder de bedreiging van het Rus sische ultimatum" verder denkt te voe ren. Het is niet waarschijnlijk, dat de obstructie, die de Franse president ook op dit punt der intcrnatonale betrek kingen blijkbaar wil plegen, de super- grootmachten, Amerika en Rusland, zal kunnen weerhouden een akkoord te slui ten, dat hen om andere redenen wen selijk zou lijken. Halsstarrig Parijs verzwakt het Westen In Washington begint men zich ern stig ongerust te maken over de houding van het Franse staatshoofd met be trekking tot de ontwikkeling van. de BerlRnse crisis. De Gaulle heeft zich sinds verscheidene maanden vastgebe ten in een norse onverzettelijkheid, die voor Berlijn van geen wijken weten wil. Een uiting van Westerse standvastig heid, die uiteraard vooral in Bonn al tijd grote waardering heeft gevonden, doch waarvoor toch ook nog wel ande re redenen dan de innige vriendschap, die de generaal de kanselier zou toe kunnen dragen, zijn aan te wijzen. Het ls inderdaad nauwelijks een di plomatiek of publiek geheim te noemen, dat De Gaulle het hoogtepunt van de Berlijnse crisis, dat hy in oktober of november verwachtte, aan wilde grijpen om in Algerije een beslissende stap te doen. Welke die stap kan zijn nieuwe concessies aan het FLN of evacuatie van Algerije met uitzondering van en kele grote steden zal van de verdere loop der gebeurtenissen in dat land af hangen. Doch in ieder geval zal ook nu weer het Franse leger een beslissende factor vormen voor het mislukken of het slagen van deze laatste fase van zijn Algerijnse politiek. In dat perspectief nu heeft de president der republiek de Ber lijnse crisis altijd geplaatst. De verde diging van het Westen en van Europa tegen het communisme zou de Franse legerleiding als een prikkelend doelwit voor ogen worden geplaatst om zo de aandacht van Algerije wat af te kun nen leiden. Zoals men weet, werden de eerste troepenverplaatsingen van Alge rije naar Europa trouwens als met dat argument gerechtvaardigd. Ondermijnde strategie Deze politiek-militaire strategie van het Franse staatshoofd is de laatste dagen echter al danig ondermijnd nu er tal van aanwijzingen zijn, dat het tussen de Amerikanen en de Russen in Berlijn zo'n vaart wel niet zal lopen. Het plan-Rapacki van de Poolse minis ter van Buitenlanse Zaken voor de- militarisatie van Centraal-Europa is tussen Rusk en Gromiko in New York weer op tafel gekomen, terwijl president Kennedy met zijn rede voor de VN-As- semblee de deur publiekelijk gesloten heeft voor alle kandidaten voor het lid maatschap van de club der bezitters van A.- en H.-bommen, waarin, gelijk men weet, generaal De Gaulle nu juist zo graag zou worden opgenomen. Twee nieuwe elementen derhalve in de dis cussie rond Berlijn en elementen die niet slechts in Bonn doch, ofschoon om even andere redenen, ook in Parijs zon der enige blijdschap zijn begroet. De Gaulle ontstemd De Franse president heeft ook bR de ontmoetingen, die hij deze week met verschillende partijleiders had, zRn ont stemming over deze diplomatieke gang Een halsstarrig Frankrijk, dat zich nog hermetischer op zou sluiten in het nationalistische isolement, kan ander zijds de eendracht en de kracht van het Westen uiteraard alleen maar verzwak ken en de missie naar Parijs van Ken nedy's beide boodschappers heeft dan ook tot doel het Franse staatshoofd dat gevaar nadrukkelijk onder het oog te brengen en hem uit te nodigen deel te nemen aan de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over Berlijn, die in feite al begonnen zijn. Advertentie bewoonster vindt goede bestemming. Het had alles van een ramp in de dichtbevolkte Kerkstraat. Rookwolken uit een raam op de derde verdieping, silhouet van een handenwringende vrouw door het raamIjlings werd een ladder uitgezet en de dappere 27-ja- rige brandweerman P. v. V., die reeds 9 reddingen op zijn naam heeft staan, spoedde zich naar boven. Zonder veel omslag begon hij onder luid gejuich met het tegenstribbelende meisje omlaag te dalen; om echterhalverwege rechtsomkeerd te maken en weer in de rookwolken te verdwijnen. Verbijsterd zag de menigte toe. Enkele minuten later kwamen zij door de voordeur naar bui ten, thans hand in hand. Verbaasde vragen brachten aan het licht dat het hier een mislukte kookpoging betrof, die de brandweerman kennelijk onderge schikt stelde aan de mysterieuze bekoor lijkheid van het meisje. ZR was de lente zélf..,, zij droeg PANIQUE, de betoverende creatie van de Parijse parfumeur René Pascal het meest boeiende en innemende par fum dat een vrouw ooit droeg. Verkrijg baar in sierlijke flacons vanaf f4.25. Gevaarlijke psychopaat te Amsterdam ontsnapt Op het Centraal Station in Am sterdam is gisteravond een als zeer ge vaarlijk bekend staande psychopaat aan zijn verpleger-bewaker ontsnapt. Het gehele Amsterdamse politiekorps is opgedragen naar de in Avereest ver pleegde 24-jarige psychopaat, uit te kijken. Hy had een dag verlof gekre gen om onder toezicht een bezoek te brengen aan een van zijn broers die in Haarlem woont. Op de terugweg naar Avereest, toen men vanuit Haarlem ko mend, op Amsterdam Centraal moest overstappen, wist de man aan de aan dacht van zijn begeleider te ontsnappen, toen deze een moment het bord met ver trektijden raadpleegde. Het is niet vast komen te staan of hij met een trein ontsnapt is of Amsterdam is ingevlucht. De politie houdt echter met de laatste mogelijkheid ernstig rekening. NIEUWE ZUIDSLAVISCHE AMBASSADEUR President. Tito van Zuid-Slavië heeft de chef van zijn protocol, Zdenko Stam- buk, benoemd tot ambassadeur in Ne derland als opvolger van ambassadeur Bramko Draskovic die onlangs Den Haag heeft verlaten. De nieuwe ambassadeur is ambassa deraad in Praag en Parijs en vervolgens gezant in Ethiopië en Thailand en am bassadeur in Birma en Cambodja ge weest. 5? In de kringen van de meest vooraanstaande Papoea's is de rede van minister Luns voor de V.N. en het voorstel tot internationalisatie van Westelijk Nieuw- Guinea, met grote instemming ontvangen. Het lid van de Nieuw-Guinea-Raad WOMSIWOR noemde het Indienen van het plan een wijs en verstandig besluit van de Nederlandse regering, die hiermede de toekomstige ontwikkeling van Nieuw-Guinea veilig stelt. Hij zeide, zeer onder de indruk te zijn gekomen van het plan, dat hy iets noemde, wat geen andere beherende mogendheid ter wereld, in het bijzonder in het huidige wereldbestel, heeft durven doen. „Nederland lost hiermede zijn belofte aan het volk van Nieuw- Guinea tot het uiterste in op een wjjze, die boven alle lof is verheven". De heer Jouwe noemde het een moedig plan, waar hij zich geheel achter stelt, omdat hierdoor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea kan geschieden in een rustige sfeer, waarnaar alle Papoea's verlangden. Door dit voornemen heeft Nederland, dat eerder wellicht als „kolonialist" is gebrandmerkt, het gehele beeld voor de wereld veranderd. „Nu zijn de Nederlanders van „kolonialisten", „internationalisten" geworden." van minister Luns en het plan verenigen onder het voorbehoud dat hy zich ten aanzien van het houden van een even tuele volksstemming verzet tegen een inmenging van Indonesië. Hy is van mening, dat Indonesië niet het recht heeft, hier van tevoren invloed op te oefenen. Het raadslid de heer MATURBONGS, die in Indonesië geboren is, doch de Nederlandse nationaliteit h eeft, ver klaarde, dat de voorgestelde internatio nalisatie de enige manier is om Nieuw- Guinea tegen de Indonesische agressie te beschermen. Op de vraag of hy geloofde, dat het plan voor de Afrikaans-Aziatische lan den aanvaardbaar is antwoordde de heer Maturbongs dat minister Luns „by het uitsteken van zyn voelhorens" in New York inderdaad by dit blok instemming had ontmoet. De enige vooraanstaande Papoea, die zich niet onmiddellijk achter het plan stelt is de voorzitter van de Partei Na tional (Parna) ,de heer Wajoi. Deze uitte de wens, dat de Nederlandse rege ring eerst met zoveel mogelRk vooraan staande Papoea's overleg pleegt over de toekomst wan Nieuw-Guinea, daar, zo als Wajol zei ,zich ook buiten de Nieuw- Guinea-raad Papoea-leiders bevinden. De regering dient behalve de Nieuw- Guinea-raad ook de „Parna" en andere politieke partyen te horen. De „Parna" gaat overigens akkoord met de interna tionalisatie van Nieuw-Guinea, doch de V.N. moeten als enige beherende mo gendheid aanwyzen. De heer JOUWE verklaarde verder, de grootste waardering en lof te hebben voor „deze grootste vechter voor Nieuw- Guinea: mr. Luns". Ook het lid van de Nieuw-Guinea- raad de heer KAISIEPO uitte woor den van lof voor de bekwaamheid van minister Luns. Hy zei, met dankbaar heid van het plan kennis te hebben ge nomen, en voegde er aan toe, dat de basis van de rede van mr. Luns is, dat Nederland de rechten van de Papoea's wil beschermen, opdat deze niet door andere worden geroofd. Het raadslid de heer TOREY kon zich eveneens met de inhoud van de rede Advertentie per literfles f 2.50 per literfles f 1.95 Wijnhandel-Slijterij BOOM KRAAIERSTRAAT 1 hoek Nieuwe RRn TEL. 20229 3 oktober de gehele dag geopend I Raadselen rond kalveren kadavers In het land bR een boerderR, even buiten Tubbergen aan de weg naar Ol- denzaal, is onder toezicht van de Rijks politie, naar de kadavers van 80 kalve ren gegraven. Dit onderzoek is ingesteld, nadat een fabriek in Amersfoort, die het mesten van de kalveren bR de be treffende boer financierde, er aangifte van had gedaan, dat de dieren wellicht verduisterd zouden *Rn. De boerin heeft verklaard, dat de kalveren door een tot dusver onopgehelderde oorzaak zRn ge storven. Ze heeft de kadavers toen op het land by de boerdery begraven, terwRl ze wet- teiyk verplicht was, de dode kalveren in een speciale put te deponeren, die re gelmatig door een destructiebedrRf wordt geledigd. De boerin zag daartoe echter, aldns haar verklaring, zelf geen kans. Haar man is ziek en buren zou den geweigerd hebben haar te helpen met het vervoeren van de kadavers, naar de put, die twee kilometer van de boerdery afligt. Men heeft tot dusver 73 kadavers kunnen opgraven. Er ont breken er dus zeven. De politie stelt een nader onderzoek in. Huis te Dedemsvaart door explosie verwoest Het woonhuis van het bejaarde echt paar Deen aan de Van Haeringenstraat te Dedemsvaart is gisteravond door een explosie volledig verwoest. De oorzaak moet vermoedelRk gezocht worden in het loslaten van de gummislang van de gasleiding. Het waakvlammetje van de gasgelser veroorzaakte de ontsteking van de gassen. Een begin van brand, ontstaan door een grote steekvlam, kon door de brand weer van Dedemsvaart worden ge blust. De muren van het betrekkelyk nieuwe huis werden door de kracht van de explosie naar buiten gedrukt. Ook aan de inboedel werd grote schade aan gericht. De woningen in de omtrek lie pen glasschade op. Het echtpaar Deen dat met de schrik vrijkwam is by fa milie in Dedemsvaart ondergebracht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7