ZIJ DOEN BEELD VAN LEIDSE WEESJONGEN BIJ DE LAMMENSCHANS Rondedans na het eten van warmehutspot! Burgerij biedt 3 October- Vereeniging kostbaar geschenk aan Symbool van dapperheid SFEERVOLLE ONTVANGST IN BURGERZAAL VAN STADHUIS Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 september 1961 Tweede blad no. 30465 De voorzitter van het huldigingscomité, de heer A. J. Kors, bood het waardevolle geschenk, waaraan zowel de burgerlijke en universitaire gemeenschap, als het bedrijfsleven, het groot winkelbedrijf en de mid denstand financieel hebben bijgedragen, met een woord van gelukwens aan mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt aan. De voorzitter van de jubilerende 3 October Vereeniging droeg het kostbare sieraad op zijn beurt over aan burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die het namens de gemeente in grote dank aanvaardde. Over en weer werden daarbij woorden van lof en erkentelijkheid uitgesproken. De heer Kors zei in zijn toespraak tot mr. De Ruijter de Wildt, dat op het plan van het huldigingscomité om de 3 October Vereeniging met een groot geschenk te verrassen uitzonderlijk ent housiast gereageerd is. Hieruit is vol gens hem zonneklaar gebleken welke plaats de derde oktober in het alge meen en de feestvierende vereniging in het bijzonder bij de Leidse bevolking in neemt. Hij maakte gaarne van de ge- Voor zes gulden x Cornells Joppensz was de Leid- r se weesjongen, die in de nacht J van 2 op 3 oktober 1574 lichtjes f uit de schans Lammen zag weg- J trekken, en daaruit opmaakte J dat de Spanjaarden de vlucht J hadden genomen. De jongen werd een beloning van zes gul- J den in het vooruitzicht gesteld J indien hij op onderzoek uitging. Hij nam de opdracht aan en kort J daarop bleek, dat zijn veronder- J stelling juist was. In het leger- J kamp van de Spanjaarden vond hij de achtergelaten hutspot. De J moedige Cornells nam de pot J mee om de bevolking van de J stad ervan te overtuigen, dat de J vijand op de vlucht was ge- J slagen. Cornelis Joppensz deelt hutspot uit aan de Leidse bevolking (Foto L.D./Holvast) mina ten geschenke gekregen beeldje op de binnenplaats van het Stadhuis de Officiële puhlikaties SLUITINGSUUR YERGUNNINGS- EN VERLOFS- LOKALITEITEN OP 3 OKTOBER 1961 De Burgemeester van Lelden nrengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing ls verleend van het sluitingsuur voor ver- gunnings- en verlofslokalltelten In de nacht van 3 op 4 oktober a.s. tot 1.00 uur. Houders van muzlekvergunnlngen mo gen gedurende genoemde nacht tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen. KENNISGEVING INGEVOLGE ARTIKEL 3. I.ID I, DER ÏVEDEROPBOUYVWET De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het ontwerp van een herziening van het wederopbouwplan „Lei- den-Stationsplein en omgeving", omvat tende een gedeelte van het gebied, gelegen ten oosten van de Stationsweg, met in gang van 2 oktober-1961 tot 30 oktober 1961 voor een ieder ter gemeente-secreta rie, afdeling Openbare Werken, kamer 111, ter inzage ligt. Leiden, 29 september 1961. De Burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten. legenheid gebruik om de directie van Wernink's Beton en Aannemingsmaat schappij N.V., die de sokkel voor het standbeeld had geschonken, en de Dienst van Gemeentewerken voor het verrichten van de plaatsingswerkzaam heden dank te zeggen. „In ons land en dus ook in onze stad, is het met het her denken van herwonnen vrijheid in het algemeen droevig gesteld", zo vervolgde spreker. „De herdenking van de vrijheid de Franse overheersing is alleen gevierd op de honderdste verjaardag er van in 1913. De herdenking van de Slag bij Waterloo heeft vele jaren bestaan uit een officiële mededeling in de cou ranten en het hijsen van de vlag op de toren van de Stadhuis. De herden king van de vijfde mei is na veel ge praat over een vakantiedag of een snip perdag uitgelopen op een „schipperdag", nl. één maal in de vijf jaar een her denking. Dat de 3 October Vereeniging jaarlijks de herdenking van Leidens Ontzet organiseert en uitvoert op een wijze die alle ingezetenen bevredigt en tienduizenden „buitenlui" naar de stad doet trekken, is zeker uniek te noemen. Hij verzocht tenslotte aan mr. De Ruij ter de Wildt het standbeeld te onthul len en te aanvaarden als een blijven de herinnering aan het 75-jarig bestaan van de 3 October Vereeniging. Zinvol De voorzitter van de jubilerende ver eniging zei in zijn dankwoord, dat men geen beter cadeau had kunnen aanbie den dan dit symbool van Leidse stand vastigheid. Hij wees op het bekende ge zegde dat honger een scherp zwaard is en herinnerde er aan, dat de Spanjaar den in 1574 hebben getracht ons volk met dit zwaard er onder te krijgen. De moed van de Leidenaren tijdens het be leg en het ontzet van hun stad maakt overal nog een diepe indruk. Daarom juist achtte spreker het jubileumge schenk zo zinvol. Dat de gemeente voor de plaatsing van het beeld een stukje grond in de omgeving van de Lammenschansweg aan de vereniging heeft willen afstaan stemde hem tot grote blijdschap. In een voor deze gelegenheid wel bijzonder geschikte ruimte n.l. de Burgerzaal van het Stadhuis, recipieerde gisteravond na de aanbieding van het beeld bij het Lammenschansstation het bestuur van de in 1886 opgerichte 3 October Vereeniging. Honderden en nog eens honderden woonden deze feestelijke ontvangst bij, terwijl er vele felicitatiebrieven, gelukstelegrammen en bloemstukken in de Leidse kleuren waren bin. nengekomen. Dat men niet alleen in de Sleutelstad, maar ook ver daarbuiten de organisatoren van het jaarlijks terugkerende 3 oktober feest een warm hart toedraagt is op deze avond duidelijk gebleken. Er werden hartelijke woorden van lof gesproken en tal van geschen ken aangeboden. Herinnering Burgemeester van Kinschot, daarna het woord voerend zei dat het beeld van Cornelis Joppensz evenals het en kele jaren geleden van Prinses Wilhel- Veel waardering Bijzonder waardevol was het geschenk dat de heer A. J. Kors namens het huldigingscomité aanbood: een lijst met de namen van niet minder dan 317 nieuwe leden. De heer Kors had ook een enveloppe bij zich, waarin zich de aanmeldingen bevonden van die echtge noten van bestuursleden die nog geen lid waren. Hij stelde by de overhan diging van deze enveloppe aan mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt voor om er een goede gewoonte van te maken, dat echt genoten van bestuursleden lid zijn of worden van de 3 October Vereeniging. Het ere-lid van de jubilerende ver eniging, de heer E. W. Wichers Rollan- det, had ook een cadeau bij zich: een plakboek m: interessante gegevens over de geschiedenis van de vereniging. Een De voorzitter van het huldigings comité, de heer A. Kors, biedt de jubilerende vereniging in de Bur gerzaal van het Stadhuis een lijst aan met de namen van 317 nieuwe leden. (Foto L.D./Holvast) aan en de costumier van de 3 oktober- optocht een sier degen, welke dienst zal moeten doen als wisselprys. B. en W. van Leiden en vrywel alle raadsleden boden eveneens hun geluk wensen aan. De burgemeester zei er van overtuigd te zijn, dat de 3 October Ver eeniging haar bestaansrecht reeds ge ruime tijd bewezen heeft. Enkele feiten hebben deze vereniging gestempeld tot een zeer belangrijke. „Het is Uw vereni- deputatie van de Vereniging „Alkmaars ging gweest, die aan de herdenking Ontzet" bood een zilveren kandelaar I van Leidens Ontzet nieuw leven heeft ingeblazen", aldus spreker. De vereni ging heeft dat op een wyze gedaan waardoor niet alleen dit historische feit in het middelpunt kwam te staan bij de Leidenaren, maar tevens de gehele stad in het centrnm van de belangstel ling kwam te staan, zowel in binnen- als buitenland. .Naast historische ver eniging is Uw vereniging er eigenlijk ook een ter bevordering van het vreem delingenverkeer geworden". De ourge meester geloofde stellig, dat Leidse huts pot en haring en wittebrood niet die faam zouden hebben gekregen indien de vereniging zich niet op traditionele wijze had bezig gehouden met de jaar lijkse herdenking van Leidens ontzet. Onder de receptiegangers merkten wij o.m. nog op de Commissaris van de Ko ningin in de Provincie Zuid-Holland, mr J. Klaasesz, de territoriaal bevelhebber West, brigade-generaal G. Dijkstra, de commandant van de Koksschool, ko lonel Th. H. Wessels, de rector magni ficus van de Leidse Universiteit, prof. dr. G. Sevenster en de secretaris van de Academische Senaat, prof. dr. S. Dresden. Voorts deputaties van het L.S.C. en de V.V.S.L. Er waren ook bur gemeester uit de omliggende gemeen ten. Burgemeester mr. W. J. Geertse- ma van Wassenaar bood ook als oud- voorzitter van de feestvierende vereni ging zün gelukwensen aan. Zij tot slot no de aanwezigheid gemeld van tal hun best, de MIDZA-winkeliers, om het u naar de zin te maken. En uw MIDZA-spaarkaart is vol geplakt vóór u het weet. van vertegenwoordigingen van Leidse muziek-, zang- en toneelverenigingen, van buurt- en speeltuinverenigingen, van sportverenigingen en van kerkelijke organisaties. Het was zoals één van de vele aanwezige autoriteiten opmerkte een „plechtige fees telijkheid". Men stak zijn vreugde over dit huldeblijk van de Leidse burgerij aan de 75-jarige 3 October Vereeniging werkelijk niet onder stoelen of banken. De vreugde uitte zich o.m. in een spontaan ingezet rondedansje bij het monument van Cor nelis Joppensz. Even tevoren was deze dappere Leidse weesjongen in levende lijve en voorzien van de originele hutspot juichend en wel het terrein van de bijeen komst opgerend om kond te doen van zijn belangrijke vondst. Het was een kostelijke cS<§cm<S050rC9CS3<3<«cK805<KS0S<* IJVERIG DRIETAL Op de receptie, die gisteravond in de sfeervolle Burgerzaal werd ge- f houden, kregen drie commissie- t leden van de 3 October Vereeniging lof toegezwaaid en attenties aange- boden. Het betrof hier de heren 3 mr. H. R. Goudsmit, J. A. Blanken i en A. J. Kors. Zij hebben n.l. meer dan 25 maal medegewerkt aan het 1 welslagen van het feest van Leidens ontzet. De voorzitter van de jubile- rende vereniging, mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, stelde de capaci- teiten van het drietal op het gebied van organisatie duidelijk in het licht t en gaf uiting i aan zijn dankbaarheid. in 1574 behaalde overwinning in her innering brengt. De burgemeester sprak tenslotte de wens uit, dat de weesjon gen in lengte van jaren de herinnering aan het beleg levendig zal houden. Zeldzaam Onmiddellijk na de onthulling van het standbeeld floepte de straatverlich ting aan, gaf het Chr. Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen" een roffel ten beste en begon het uitdelen van de (door de Koksschool klaarge maakte) hutspot. Terecht ko^i men spreken van een zeldzaam evenement! Academische examens Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. examen klassieke taal- en letterkunde de heer H. W. A. Dykman te Den Haag (cum laude). Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het docto raal examen in de economische weten schappen de beer J. J. Bik, alhier. Leiden is een beeld rijker geworden. En wat voor één! Het stelt Cornelis Joppensz voor, de jongen met de hutspot. Het sym bool dus van de moed en de vastberaden heid van de hongerende bevolking van de Sleutelstad in het jaar 1574. Dit fraaie, in strakke lijnen uitgevoerde beeld, is een schepping van prof. L. O. Wenckebach uit Noordwijkerhout. Het is gegoten bij de Rijnlandse Kunstgieterij J. E. Stöxen aan de Uiterstegracht en weegt ongeveer 175 kilo. Onder grote belangstelling werd het beeld, dat geplaatst is in een voor onze stad wel zeer historische omgeving, n.l. het nieuwe Stationsplein aan de Lammen schansweg, gisteravond onthuld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3