UlUT spioTib. A. G. de Kier nam afscheid van Raad van Arbeid (Leiden) EXCLUSIEVE BONTSHOW VAN VAN EGMOND (BREESTRAAT) HERENMODE-TIP H.T.M. weigert gedeelten van de trambaan Wassenaar te verkopen VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 Vijfde blad no. 30465 Na 42 jaar op het terrein van de so ciale wetgeving werkzaam te zyn geweest heeft de heer A. G. de Kier, chef de bureau van de Raad van Arbeid, van ochtend in verband met het bereiken van de pensioengerechtigdeleeftyd af scheid genomen van het personeel van de Raad. Een afscheid, dat mede werd bijgewoond door enkele leden van de R. van A., het oud-lid, de heer C. J. Piena en vele reeds gepensioneerde collega's' De voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. D. J. Gorter, die de ry van sprekers opende, wees o.jn op de prachtige car rière van de heer De Kier, die voor drie jaar haar bekroning vond in de benoe ming van chef de bureau, de hoogste rang. welke in dit dienstverband te be reiken is. Uitvoerig schonk mr. Gorter aandacht aan de belangrijke werkzaam heden van de scheidende chef, die niet minder dan 35 jaar op de afdeling onge vallenwet werkzaam was. In het bijzon der stelde spreker de prettige sfeer van samenwerking in het licht. U zag. aldus mr. Gorter, de ambtenaar niet als een ondergeschikte, doch als een medewerker in het grote geheel. Het verblijdde spre ker, dat de heer De Kier ook thans nog over zoveel vitaliteit beschikt, zodat hij ook na zijn pensionering zeker een le vensvulling zal vinden. Wij, en daar onder ook begrepen de leden van de Raad, hebben grote waardering voor de wijze, waarop U uw taak steeds hebt op gevat en voor uw kennis van de sociale wetgeving, aldus spreker. De heer P. J. Bergers, die de heer De Kier als chef de bureau zal opvolgen, wees erop, dat de heer De Kier voor allen een goed en prettig collega was. Een chef bij wie de belangen van het per soneel in vertrouwde handen waren. Na- Bejaarden herbeleefden „hun" jubileumtocht Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de commissie voor Oude van Dagen in het Westerkwartier droeg het jaarlijkse uitstapje op 29 augustus j.l. een extra feestelijk karakter en maakten de ruim 200 bejaarden een onvergetelijke tocht. Daar de bekende Leidse amateur-ci neast de heer F. J. Langezaal ditmaal de tocht meemaakte en een groot aantal aardige momenten op de film vastlegde hebben de deelnemers (sters) gisteravond in het clubgebouw van Westerkwartier tijdens een gezellig „nafuifje" nog eens opnieuw genoten van „hun" jubileum- toch, die de heer Langezaal op voor treffelijk wijze liet herleven. In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter van Westerkwartier, de heer A. van Polanen, zich in het bijzonder tot het oud-raads lid mevr. Braggaar-De Does en de tientallen autobezitters, die hij allen hulde en dank bracht voor hun bijdrage aan het welslagen van de jaarlijkse uitstapjes. Namens het bestuur sprak de heer Polanen hierna zijn bijzondere erkente lijkheid uit voor het feit, dat ruim 50 oude van dagen zich hadden opgege ven als donateur (trice) van de speel tuinvereniging. Het behoeft geen betoog, dat dc heer Langezaal voor zijn wel willende medewerking een dankbaar applaus mocht oogsten, temeer daar hij de aanwezigen verraste met de vertoning van zijn bekende filmdocumentaire over de bevrijding van Leiden in de meida gen van 1945. Na de filmvertoning volgde nog een gezellig samenzijn. Zomermaanden ongunstig voor filatelisten Voor vele hobby's zijn de zomermaan den bijzonder gunstig, doch voor de postzegelverzamelaars is dit juist het tegenovergestelde. Dit bleek ook wel op de eerste vergadering in het seizoen van de Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars gisteravond in Zomerzorg. Veel filate listische nieuwigheden komen in de zomermaanden ook niet voor. Met een hartelijk welkom opende de voorzitter, de heer A. de Best, de ver gadering. Vier nieuwe leden kwamen de vereniging versterken, terwijl er voor de volgende maand alweer vier op de ballotagelijst staan, zodat hiermee het seizoen goed werd ingezet. De heer De Beest herdacht het plotseling overlijden van de heer P. J. Heykoop, lid van de kascontrolecommissie, die 12 jaar trouwe medewerker aan de rondzenddienst is geweest, terwijl hy ook vaak meewerkte aan het inrichten van tentoonstellingen. Met een minuut stilte werd de overle dene herdacht. Daar er niet voldoende kavels waren ingezonden, verviel de veiling. De volgende vergadering in oktober zal het Ned. Filatelistisch Centrum dia's vertonen over postzegels van West- Duitsland na 1945. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat de plannen voor ruilmogelykheden veel groter zouden regionale contactavonden, waardoor de worden, in een vergevorderd stadium verkeren. mens het personeel bood spreker enkele geschenken aan, w.o. de Kleine W.P. De heer C. Dusoswa, voorzitter van de per soneelsvereniging A.R.V.A., zei, dat de heer De Kier van deze vereniging geen ..papieren lid" was, doch steeds actief aan het verenigingswerk deelnam. De heer W. J. Smeulers, chef de bu reau van de Raad van Arbeid te Den Haag. memoreerde het buitengewoon prettige contact, dat er tussen beide Ra den bestond, waartoe de heer De Kier veel heeft bijgedragen. De heer W. J. Loeve .voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond voor Overheids personeel. merkte in zijn toespraak o m. op. dat de heer De Kier zich niet aJleen veel met de sociale wetten heeft be moeid, doch deze ook via het afdelings- werk in de praktijk trachtte toe te pas sen. Enkele geschenken werd enaange- boden. Na een uitvoerig dankwoord van de scheidende chef: „ik heb van U allen veel vriendschap en collegaliteit ontvan gen", was er gelegenheid om van de heer en mevr. De Kier afscheid te nemen. VUURTJES-STOKERS GEPAKT Gisteravond omstreeks zes uur moest de Leidse Brandweer uitrukken voor een brandje aan de Rynsburgerweg achter de remise van de NZH. Enkele jongens hadden houten afrasteringspalen, een hoeveelheid riet en houten balken in brand gestoken. Twee van de vuurtjes stokers werden door de politie aange houden. Surinaamse muziek in het Volkshuis Vooral op de Surinaamse muziek heb ben ze hard en intensief moeten stu deren, de leerlingen van de 3 b-klas van de kweekschool voor voorbereidend onderwijs. Maar nu zijn ze dan zo ver, dat ze met trommels, fluiten en snaar instrumenten authentieke Surinaamse volksmuziek ten gehore kunnen brengen. Niet alleen met de muziek, maar ook met het Surinaamse poppenspel hebben zij zich in het afgelopen jaar bezigge houden onder leiding van hun leraar voor het vak Cultuur- en Maatschappij leer, de heer Leeflang. Gistermiddag waren de leden van de Vrouwen Ontwikkelingsgroep getuige van de vorderingen die het enthousiaste clubje gemaakt heeft. De muziek, die de meisjes maakten, leerden zij van dr. G. D. van Wengen, hoofd van de educa tieve afdeling van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, die op zijn beurt de kunst afkeek van een Surinamer. Deze Surinamer maakte enige tijd geleden een stage door in het museum. Hij leer de dr. Van Wengen de fijne kneepjes van het typische Surinaamse rythme. Het programma werd gisteren ge opend met een Surinaams verjaardags liedje. Het poppenspel dat hierna ver toond werd. handelde over de spin, het dier dat iedereen te slim af is. Het ver haal werd ontleend aan originele Suri naamse sprookjes. Het werd onderbro ken door enkele bruisende volksliedjes. Tot slot vertoonde dr. Van Wengen enkele filmpjes over Suriname en de Ne derlandse Antillen. De bijeenkomst v/erd gehouden in het Leidse Volkshuis, waar van de heer G. W. In 't Hout de nieuwe directeur is. DE MENS IN HET VERKEER. Het oecumenisch-georienteerde vor mingscentrum „Oud-Poelgeest" organi seert op 21 en 22 oktober in samenwer king met het Verbond voor Veilig Ver keer een weekeinde voor allen, die deel nemen aah het snelverkeer. Het thema van deze bijeenkomst luidt: De mens in het verkeer. Sprekers zijn: drs. L. J. van der Meu- len, dirigerend-officier der Rijkspolitie; dr. H. de Levie, psychiater te Rotterdam en mr. J. C. Hooftman. adj.-directeur van het Verbond van Veilig Verkeer. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Matthias Gijsbertus Paulus, zn van G. B. T. M. Rooijakkers en M. M. de Keuning Abraham, zn van A. Vijlbrief en A. van den Eijkel; Hugo, zn van J. van Beelen en A. den Hollander: Corlna Alida Maria, dr van C. J. Faas en M. A. Dofferhoff: Ge- rardus Adrlanus Jacobus Maria, zn van A. M. Vervoorn en H. C. van Amsterdam: Jan zn van J. Volkers en E. Labordus; Wllhel- mina Trinette Vlctolre, dr van J. Verhoe ven en L. T. W. Ossewaarde; Roelof, zn v. H J. Koek en A. van Huis; Anne Marie, dr van J. J. Groenewegen en C. Cornelisse. GETROUWD G. Schlpaanboord en M. C. Kersbergen; J. Vincourt en H. de Groot; T. H. Gerrit sen en M. S. M. Linschooten; W. van den Brink en J. Noort; H. J. Mulder en I. J. F. Ramp; P. A. van Leeuwen en D. C. van der Hoogt; I. J. Nieuwenburg en M. van der Tang; J. J. Jansen en M. M. van Hou ten; G. Segijn en H. Kret; M. Hillebrand en W. S. Vlasveld; H. J. van Leeuwen en M. J. Hoogstraten; C. P. Meijer en A. H. Ie Maltre. (Van een bijzondere mederwerkster) Het Is merkwaardig hoe snel de nieu we modelijnen ook In de bontwereld zijn aangepast. Dit bewees de nieuwe collectie van Van Egmond, Breestraat, waarvan de asymmetrische lijnen, cape rug, opstaande kragen en Ieren biezen tot de opvallende nieuwtjes behoren. Prachtige bontsoorten zoals nerts, oce lot, persianer en zeehond waren verwerkt tot soms uitzonderlijke creaties, die het werk van de vakman verraden. De collectie werd gisteravond in „Het Gulden Vlies" door 3 mannequins ge toond. Er waren kwieke korte en 3/4 Jasjes van wit of zandkleurig bueno. Deze bontsoort (geschoren lam) dankt zijn aantrekkelijkheid aan da nieuwe be werking, is zeer sterk en kan gemak keiyk geverfd worden. Zeer exclusief was een rechte jas met een laag aangebrachte, doorgeregen bruin lederen ceintuur en voorzien van een lang split. Een wit veulen jack, met groene ge breide mouwen en kraag, ls een kost baar bezit voor de wintersportuitrusting. Veulen, zeehond en persianer zijn, evenals de bovengenoemde bontsoort, verwerkt tot jeugdige en sportieve mo dellen, die door de symmetrische lijn, steekzakken en biesgarnering, zeer mo dieus zijn. Bijzonder mooi was een kort zwart persianer jasje, waarbij een dito met fluweel bewerkt hoedje werd ge dragen. De lange mantels daarentegen, zoals die van nerts, bisam en persianer, zijn capevormig van model met vaak wyde, laag ingezette mouwen en dikwijls ge combineerd met een kraag van een an dere bontsoort. Van een voorname schoonheid was een prachtig getekende ocelot-jas, die uit tienduizend stukjes was vervaardigd. Een lange wild nerts mantel, deze is gemaakt van in het wild levende die ren en daardoor bijzonder mooi van kleur, was majestueus. De getoonde mantels waren van ve lours, tweed en wollen mohair in mooie herfstkleuren, vooral bruin in allerlei nuances. De modellen zijn zowel cape vormig als rechtvallend. Soms vallen zij aan de onderkant klokkend zoals Parijs dit voorschrijft, hetgeen wij konden zien bij een rode velours mantel, gegarneerd met zwart persianer. Heel origineel was een groene tweed mantel, voorzien van een puntvormige stola en met franje gegarneerd. Er was een dergelijk model in de nieuwe kleur aubergine, waarvan de stola afneembaar was. WASSENAAR Programma van het Nut Het Wassenaarse Nutsdepartement begint het nieuwe seizoen met achter eenvolgens de eerste Nutsavond op 6 oktober, een eerste excursie op 14 ok tober en de eerste van een filmavond op 17 oktober. Op de eerste Nutsavond, vrijdagavond 6 oktober, komt mr. drs. Regout een causerie met kleurenfilms houden over een expeditie via Nepal en India naar de binnenlanden van Australië en de tropeneilanden in de Stille Zuidzee. Op zaterdag 14 oktober wordt een ex cursie per autobus gemaakt naar El- ten, Montferland en de Achterhoek. De koffie-pauze wordt gehouden in hotel „De Wageningse berg", de lunchpauze op de Elterberg, de theepauze in het historische Waaggebouw te Doesburg, terwijl het diner wordt gebruikt in res taurant „Rysenburg" te Schaarsbergen. De eerste van een serie van vier film avonden op dinsdag in „Astra" wordt op 17 oktober gehouden. Vertoond zal dan worden de film „Het dal der vrede", die nog niet eerder in Wasse naar werd gedraaid. Bloemen voor scholieren Evenals ln vorige jaren is de Floralia- vereniging door samenwerking met de Kon. Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur in staat gesteld bollen be schikbaar te stellen voor de school jeugd. Aan alle scholen zullen gratis bol len worden uitgereikt, terwijl de kinde ren in de gelegenheid gesteld zijn hya cinthen (drie soorten) en narcissen (twee soorten) te bestellen. De bollen zullen in de laatste week van oktober via de scholen worden afgeleverd. Regionale Open Deur-conferentie Op zaterdag, 30 september zal in het Deylerhuis een regionale conferentie worden gehouden van Open Deur-werk sters en werkers uit het Rijnland en de bollenstreek. Op het programma staat o.m. een inleiding door prof. dr. H. Kraemer over „Oecumenische commu- OVERLEDEN nicatie en samenwerking" en een inlei- G. Westerink. 48 Jaar, man; W. J. W. ding door drs. J .van Biezen over Steemers, 74 Jaax, man. nieuwe kerkliederen. Pakjes, bestaande uit rok en jasje van kamgaren, of tweed waren er in ruime mafe. De modellen van de jas jes zijn rechtvallend, soms vaag en een enkele malen geheel getailleerd, zoals bij een klassiek bruin kostuum met een Uitzonderlijk mooi gesneden voorpand. De japonnen waren merendeels getail leerd, of voorzien van een ceintuur. Een blauwe wollen japon met wollen garnering op de zakken was heel origi neel. Voor geklede doeleinden zijn dra perieën favoriet, vooral wanneer ze een asymmetrisch effect geven, zoals by een beeldig groen jersey jurkje. Een bruine pletvrye fluwelen japon was zeer apart door de aangebrachte goudkleurige gar nering. Een uit Italië geimporteerde japon, vervaardigd uit stof in een breimotief, was wel wat bijzonder. Deze show was 's middags reeds ge bracht door de Ned. Ver. van Huisvrou wen, afd. Leiden en werd door 5 leden op charmante wijze getoond. De presidente mevrouw C. Hageman- Verhage, die ook een welkomstwoord had gesproken, dankte de „mannequoins" met een bloemenhulde. In dit dankwoord be trok zij ook de heer A. Hanselaar voor de muzikale begeleiding. De heer S. van Egmond dankte de presidente voor het commentaaar en deed dit eveneens vergezeld gaan van bloemen. De getoonde hoeden waren wederom afkomstig van Messchers' Modehuis. De uitzonderlijk fraaie modellen, die zo prachtig combineren in de mooist denk bare kleuren, waren stuk voor stuk prachtig. De hoeden zijn vaak wat helm- vormig en voorzien van een bies van zij de, welke nauw om het hoofd sluit. Ook baretvormige en vooral bonthoeden zijn zeer favoriet. De kapsels van de manne quins waren verzorgd door kapsalon Van der Blom, Het modieuze schoeisel van de firma Hollands. Meisje te Groningen viel 8V2 meter (Van onze correspondent) Gisteravond hoorden omwonenden van een tehuis voor schipperskinderen aan het Winschoterdiepwestzyde tc Gro ningen, een ongeveer 10-jarige meisje op straat huilen «n schreeuwen. By nader onderzoek bleek dat het meisje ernstig gewond was. Hoewel het meisje dat tot het tehuis behoorde zelf verklaarde van een trap te zijn gevallen, lijkt dit zeer onwaarschijnlijk. Zij deelde met drie andere meisjes een slaapkamer op de tweede etage van het tehuis en sliep in een etagebed vlak voor het raam. Het vermoeden bestaat dat zij in haar slaap door het raam, dat op een haakje stond, naar buiten is geval len. Bij deze val van 8% meter hoogte liep zij een hielfractuur, een hersen schudding en een oogwond op. Zij verd naar net Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. De heer H. F. Waller - 70 jaar - overleden (Van onze Haagse correspondent) In de ouderdom van 70 jaar is gister middag te zijnen huize plotseling over leden de heer H. F. Waller, oud-direc teur van N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiri tusfabrieken te Delft en sinds mei 1955 commissaris van deze onderneming. De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 3 oktober om 2 uur op Westerveld. Vooraf zal die dag in het bedrijf een herdenking plaatshebben. De heer Waller trad in 1920 in dieast bij de onderneming, waarvan zyn va der dr. F. G. Waller president-direc teur was. In mei 1925 legde dr. Waller zijn functie neer hy werd toen be noemd tot gedelegeerd commissaris en op 4 mei 1926 werd de heer H. F. Waller tot lid van de directie gekozen. Vooral door zUn uitzonderlijk tech nisch inzicht heeft de heer Waller g:ote verdiensten voor de onderneming ge had. Tal van installaties in de fabriek te Delft en in de nevenbedryven en dochterondernemingen elders getuigen daarvan. Op maandag 16 mei 1955 trad de heer Waller af als directeur. Hy werd toen benoemd tot commissaris. deze zaterdag Walter Ulbricht, de stadhouder' land, bezit pa de Sowjet-Unie het gif gehele wereld, niet alleen wat het aanWTRJCOT NYLON ook wat de geldmiddelen betreft. Over de u cuidtc resultaten wordt beweerd, dat het de geheime Unie dicht op de hielen zit. Dat de Sowjet-Unie'8f sj|irts die spionage in de gehele wereld sedert geruime tijd de"'4 uitviert kon boeken, is bekend. '-nylon. In de afgelopen tien jaar werden door Duitsland door de commuMr9 VROUW BRAK ARM De 66-jarige mevr. Nijkamp uit Den Haag brak gisteravond tijdens een he vige regenbui haar arm, toen zij op de Witte Singel over een trottoirband viel. De geneesheer-directeur van het Diaco- nessenhuis, die toevallig passeerde, zorg de persqonlUk voor het vervoer van me vrouw Nijkamp naar het Diaconessen- huis. Nabespreking Levensvragen In de komende maanden zal het co mité „Levensvragen" weer een viertal contactavonden in Kasteel Oud Wasse naar organiseren, die elk gevolgd zullen worden door een nabespreking ten huize van een der comitéleden. De eerste avond vindt plaats op woensdag 11 ok tober. Ds. G. Toornvliet, welbekend van radio Bloemendaal zal dan spreken over „Het proces om ons leven". Op 29 no vember komt de heer D. van der Meu- len oud-gezant in Saoedi-Arabië, cp 31 januari prof. mr. I. A. Diepenhorst en op woensdag 14 maart ds. J, H. Sillevis Smitt, hoofdvlootpredikant. WASSENAAR Nieuw materiaal voor (le brandweer Burgemeester en wethouders stellen de Wassenaarse gemeenteraad voor een bedrag van f. 100.000.- beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een nieuwe ladderwagen en een nieuwe trek- ker-mannchappenwagen ten behoeve van de brandweer. De tot nu toe gebruikte ladderwagen werd al enige jaren geleden door de inspecteur van het brandweerwezen af gekeurd. In verband met het feit, dat de laatste jaren verschillende flatgebou wen in de gemeente zyn verrezen ach ten B. en W. het niet langer verant woord, dat niet beschikt kan worden over een behoorlijke ladderwagen. Voor gesteld wordt een hydraulische volauto matische 30 meter ladder aan te schaf fen, waarmee snel en gemakkelijk kan worden gemanoeuvreerd. Compleet met chassis, telemicrofooninstallatie, blauwe zwaailichten kost deze ladderwagen een bedrag van f. 84.500.- De uit 1931 daterende trekker-man- schappenwagen is door de rijksdienst voor het wegverkeer afgekeurd en wordt vrijwel niet gebruikt. De brandweer heeft naast de autospuit en de nevelspuiten behoefte aan een eenheid, waarmee in zwaar terrein gereden kan worden. De boerderijen bijvoorbeeld zijn een groot deel van het jaar voor de grotere auto spuiten onbereikbaar. Ook het scliuim- aggregaat voor de bestrijding van vlieg- tuigbranden is niet mobiel genoeg. Bran den in het duingebied zijn voor de zwaar dere wagens veelal niet te bereiken. Gedacht wordt aan de aanschaffing van een trekker, die een 10-tal man schappen kan vervoeren en ook op de Veluwe voor bos- en heidebranden wordt gebruikt. De kosten van deze wa gen worden op f. 15.000.- geraamd. Breng- en haalactie voer gebrandschilderd raam Op een vergadering van de Vereniging voor Christelyk Nationaal Schoolonder wijs is het plan gemaakt gelden bijeen te brengen voor het herstel van het gebrandschilderde raam in het trappen huis van de christelyK lagere school aan de Herenweg. Dit raam werd bij de ope ning van het schoolgebouw aangebracht. In de loop der jaren is dit raam be schadigd. Het middengedeelte is vervan gen door matglas. De kosten van het herstel worden geraamd op f 1000 f 1500 en dit kan niet worden betaald uit de gewone inkomsten van de vereni ging. Er heeft zich nu een comité van leden, oud-leerlingen en ouders gevormd, dat trachten wil dit geld bijeen te bren gen. Besloten werd op 1 november een haal- en brengactie te organiseren, waarvoor alle leden maar ook op alle oud-leerlingen een beroep op medewer king wordt gedaan. de Westduitse contra-spionagediensten en de bureaus voor binnenlandse veilig heid in West-Berlyn en de Bondsrepu bliek bijna drieduizend Oostduitse agen ten per jaar gearresteerd. De betrok ken diensten uit de Oost-zone hebben dus al 30.000 medewerkers verloren. Dat ondanks deze toch niet onaanzienlijke verliezen ,er zeker nog wel 16.000 perso nen zyn, die voor de Oost-zone spione ren en tot dusver nog niet werden ont- en gelden de Oost-zone voor dit doel kan maskerd, bewijst over hoeveel materiaal en gelden de Oost-zone voor dit doel kan beschikken. Het Oostduitse spionage-net ligt ech ter niet alleen over de Bondsrepubliek en West-Berlyn. De onder het Oostduit se ministerie voor Staatsveiligheid res- soraerende „Hauptverwaltung für Auf- klarung" heeft systematisch getracht in bijna alle landen van de wereld een eigen net van spionnen op te bouwen. De meesten werden en worden voor dit doel op scholen in de Sowjet-Unie op geleid. daarna met een officiële op dracht aan de diverse culturele en han dels-missles verbonden, die de regering van Ulbricht ook in die landen onder houdt, die zijn communistische systeem niet hebben erkend. „Culturele" missies Zo kan een Oostduitse persvertegen woordiger heel goed een spion zyn, ter wijl uit Oost-Berlijn geen delegatie ver trekt, waarvan niet een of meer leden voor genoemde „Hauptverwaltung" wer ken. Naar buiten uit worden deze dele gaties meestal door het in Oost-Beriyn gevestigde „Genootschap voor Culturele betrekkingen met het buitenland" geor ganiseerd. Dit genootschap krijgt zijn opdrachten rechtstreeks van het centra le comité van de SED. In de afgelopen maanden heeft de „Hauptverwaltung" vooral zijn werkzaamheden in de ver schillende landen van Afrika en in de ABC-staten van Zuid-Amerika (Argen tinië, Brazilië, Chili) verstrekt. Des te waardevoller was de vangst van de Braziliaanse velllgheldsautoritei- ten, waardoor het Oostduitse spionage- apparaat in Brazilië een tijd lang werd lamgelegd. Het spreekt echter wel van zelf dat sedertdien Oost-Berlijn alle maatregelen heeft getroffen om de door de arrestatie van de uit Oost-Duitsland afkomstige Josef Werner Leber geleden tegenslag zo snel mogelijk te boven te komen. Gechanteerd Josef Werner Leben, leider van de kunst-afdeling van het reclamebureau „Allcet" werd door de Braziliaanse vei ligheidsautoriteiten al enige tijd in het oog gehouden. Op 11 juli van dit jaar werd hy in zijn woning in Sao Paulo gearresteerd. Leben lag nog in bed en kon het omvangrijke spionage-materi- aal foto-toestellen, code-toestellen, microfilms en een compleet foto-labo ratorium niet meer doen verdwijnen. Bij zijn eerste verhoor gaf hij al toe, dat hij door de „Hauptverwaltung" in Oost-Berlijn naar Brazilië was gestuurd, nadat hy tijdens een bezoek aan Oost- heime dienst was gechanteerd, spionage-opleiding werd Leben Brazilië gestuurd, waar hij als specS voor reclame-techniek in de frima „Ah eet" werd opgenomen. Hij kreeg 16.000 mark om zijn apparaat op te bouwen. Ook zijn gehele uitrusting kreeg h(j uit Oostberlijn van de „Hauptverwaltung", die wordt geleid door generaal Marcus Wolf, de zoon van wijlen de bekende communistische arts en schrijver dr. Friedrich Wolf. Marcus Wolf werd in Duitsland ge boren. groeide in de Sowjet-Unie op en is getrouwd met een Russin. Hij heeft de Russische nationaliteit. BEURSOVERZICHT Ongeanimeerd AMSTERDAM. 29 september Het Damrak heeft vanmiddag voor de laatste beursdag van deze week een ongeanimeerde stemming te zien gege ven voor de hoofdfondsen. De koersen van de Internationale waarden la^en over de gehele linie beneden het slot- niveau van de vorige dag. Hoogovens zagen geen kans zich te herstellen van het eerder geleden koersverlies. De han del had, mede in verband met het nade rende weekeinde, weinig te betekenen. Van arbitragezijde was de activiteit minimaal. De gebeurtenissen in Syrië blyven het beursklimaat beheersen. Men wacht liever met zaken doen tot de politieke situatie zich aldaar duidelijker vertoont. Van de slotkoersen uit Wall Street ging voor het Damrak niet de minste steun uit. Het tegendeel was eer der waar, omdat de Nederlandse hoofd fondsen gisteren op de Newyorkse beurs lager in de markt lagen. Stimulerend bedrijfsnieuws waardoor de koersen van de aandelen konden worden beïnvloed ontbrak vandaag volkomen. Het is dari ook niet verwonderlijk, dat er weinig zaken werden gedaan en de koersfluctua ties zich binnen zeer nauwe grenzen be wogen. Aku's openden in een optimisti sche bui op 379, tegen 376 als vorige slotkoers. Later werden de rayonaande len op 377 afgedaan. Philips nauwelijks prijshoudend. Unilevers verder in reactie Dit fonds noteerde op 773»idrie punten beneden het slot van gisteren. Hoogovens zakten verder weg met een koersverlies van circa zeven punten op 831. Kon Olies liepen op van f. 107.20 tot f. 107.50 doch verloren op deze prys circa 70 cent. Van de leidende cultures werden cer tificaten Deli een halve gulden lager op f. 143 geadviseerd. De scheepvaartwaar den konden zich vrij goed handhaven. Van Ommeren gaf zelfs een koerswinst van 4 punten te zien op 328. Staatsfond sen doorelkaar iets gemakkelijker. In de locale afdelingen lagen de bank aandelen gevraagd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 sept. Londen 1016% 10.16%; New York 3.61*—3.61*: Mon treal 3.501**—350H: Parijs 73 48' 73.53%; Brussel 7.25%—7.26; Frankfort 90.3690.41; Stockholm 69.86'69 911 Zürich 83.53—83.58; Milaan 58.20' 58.25%; Kopenhagen 52.44'52.49' Oslo 50.75%—50.80'..Wenen 14.00— 14.01; Lissabon 12.67%—12.68% BEURS VAN AMSTERDAM De HTM is slechts bereid op enkele plaatsen een gedeelte van de grondstro- ken van de trambaan door Wassenaar beschikbaar te stellen, aldus delen bur gemeester en wethouders van Wassenaar aan de gemeenteraad mede in een nota over de nieuwe busdienst, die op 12 no vember a.s. de tramlijn door Wassenaar zal vervangen. Wel heeft de HTM aan de NZHVM de gehele grondstrook van de trambaan te koop aangeboden, maar de vraagprijs is dermate hoog, dat zelfs geen sprake kan zijn van een oppervlak kige overweging van deze aanbieding, aldus B. en W. Deze houding van de HTM zal er de oorzaak van zyn, ener zijds dat met voorzieningen voor de nieuwe buslijn volstaan zal moeten wor den welke uit verkeersoogpunt onvol doende moeten worden geacht. Ander zijds kap daardoor niet geheel voldaan worden aan de oorspronkelijke opzet n.l. dat de busroute parallel zou lopen aan de tot nu toe gevolgde tramroute. Afwijking van de tramroute is bijvoor beeld noodzakelijk op de Wittenburger- weg. Daar kan, zonder dat uitwijkplaat sen worden aangebracht, geen busver- keer in twee richtingen plaats hebben. De HTM is tot nu toe niet bereid geble ken de stukjes van de trambaan, die voor het maken van deze uitwijkplaat sen nodig zijn, af te staan. Het gevolg moet aün dat da bussen ln de richting Den Haag voorlopig zullen gaan rijden over de Bloemcamplaan en de Groot Hoefijzerlaan. Op verschillende plaatsen langs de route zullen voorzieningen getroffen moeten worden. Zodra de kosten daar van bekend zyn zal met de NZHVM overleg gepleegd worden over het aan deel dat de busmaatschappij in deze kos ten zal nemen. Intussen vragen burge meester en wethouders de raad machti ging. al vast deze voorzieningen te laten aanbrengen. Zoveel mogelyk zal wat de route be treft, worden vastgehouden aan de be staande tramroutc, aldus B. en W. Over wogen wordt nog of het mogelyk is de bussen, in plaats van over de Deylerweg door het uitbreidingsplan Zylwatering te laten rijden. Dat zou kunnen gebeuren via de Stadhoudersweg en de brug, die daar in aanbouw is. Zo lang de brug niet klaar is zou eventueel gebruik gemaakt kunnen worden van de brug in de Johan de Wittstraat. Vermelding verdient, aldus B. en W. dat een vergelijking van de door de NZHVM te berekenen tarieven voor de nieuwe buslijn en de huidige tramtarie ven ten gunste van de bustarieven uit valt. Daarbij is ook belangrijk, dat naast elk enkele-reis-tarief een gereduceerd retourtarief bestaat. Vrydag 29 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% Ned '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60 n 4% Ned. '59 4% Ned. '60 4% Ned. '61 4% Ned. '53 3% Ned. Grtb. obi. 3% Ned. '47 3% 94A Ned. '51 3% Ned. '53 I-II 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3% Ned. '50 I-II 3% Ned. '54 I-II 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55-11 3% Ned. "37 3 Ned. Grtbk. obi. '46 3 Ned. doll. ln. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië *37 3 Indië "37 A 3 Ned. won. bj. "57 6 Ned. won.bi. '58 4% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-miJ. A.K.U Deli Mij cert Hoogovens cert. Philips gem. bez. 101% 102 101% 101% 101% 102 101% 102* 100% 10O* 100% 100* 100* 100* 97% 97% 85 L 84% L 94* 94 GB 97 B 97 96ti 96 H 95%GL 9534 90% 90% 87% 90% 903/4 92 y4 92 92% 94 93% 94 93 93 93% 933% 91* 91* 99*GB 99* 100 100 GB 99% 99% 95% 95% 109% 109% 101 101 Vorige Slotkoers koers v. heden 104% 105% 90% 98% 83% 88% 88% 84 84 L 82 B 92% 92% 92% 92 L 93% 93 92% 98 97 97 96% 94% 94% 102 D 102 }J Kon. Petr. (50 éi 120) Holl. Amer. iyn Java China Paket KliJd Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paket Mij Stoomvaart My Ned. Nievelt Goudr. cert, v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie A'dam '47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) id. id. "37 I-II (3%) Z.-Holland *55 4% Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% id. N.W£. '52 (4%) BVG rspbr f. 500 BVG rspbr. *52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 108% 108% 122% 124% 376% 377 143.50 144 838% 832 987% 985% 777 770% 505 GL 501 108.30 107.50 159% 159% 158% 159% 62 62.80 200 GB 207 156 155 171 170%, 166% 166 324% 327 GB 153 151 161 162% OBLIGATIE gen 96% 96% 97% 963/4 100% 96 99% 100 105% 104% 100 IOOV4 199 198% 145 93% 94% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 12% A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco Amst. Bank Cultuurbank Holl. Bank Unie cert. Ned. Handelmij Rott. Bank Twentsche Bank Senembah Albert Heyn Berkel's Patent (v.) BorsumU Calvé Delft cert. Electrolasmy Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnljv. Internatio Int. Kunststoff. Ind v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Miiller en Co. N.B Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogdok My Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wernink's Betonmy. Wilton Feyenoord Van wyk en Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r476 Kon. Petr. (f.20) 112 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel.... Cities Service Genera] Motors ^ennecott Republic Steel Shell OU 36% Union Paciflo Un. States Steel 243 243 359 359 30 30% 210% 210% 314 314 350 351 301 300% 420 L 425 ;en 629 630 308 L 308 40 40 744 739% 337 350 353 171 172 445 446 246% 177 175 72% 72% 125 125 540 550 526% 525 569 572 291 291 520 525 830 838 340 342 96% 96 185 185 291% 293% 93 92 130% 131 471 111.60 23* 23% 82% 82% 50% 51 413/4 40% 50% 49 Va 49* 82% 82 59 58% 36% 36% 34% 35* 80% 80%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13