tm mW mm SUNIL Drie oktoberwinkelweek goede representatie Leids zakenleven IB WASDAG - SUNILDAG WASDAG - SUNILDAG i pv «eÉ NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Watergeuzen openen inodeparade bij Peek Cloppenburg RHEUMA ZIEKEN KRIJGEN MEER KLINIEKEN! Rook waar U ook bent permanent Dertig Leidse „kwekertjes" zagen hun goede zorgen beloond GEBRUIKTE OUHIL WASMIDDEL Kerkelijk Lev en Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 september 1961 Tweede blad no. 30364 mm m v Van gisterochtend negen uur tot 's avonds half elf is een deskundige jury druk In de weer geweest om de etalages van de circa 300 deelnemers aan de 3 oktober winkelweek te beoordelen. Men heeft vlot gewerkt, want reeds hedenochtend kon de voorzitter van de 3 October Vereeniging, mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, in restaurant Van der Heijden de uitslag bekend maken. Alvorens hij hiertoe overging riohtte Ruiten. Kort Rapenburg 12 (60 punten). hij zich tot de Commissie, welke deze winkelweek heeft voorbereid en daarbij ontzettend veel werk verzette, tot de deelnemende winkeliers, die zorgden voor een goede representatie van het Leidse zakenleven en tot de jury, die al de geleverde prestaties moest be oordelen. Het is de winkelweek, aldus spreker, welke het Leidse stadsbeeld al iets van een feestvierende stad geeft. Na dit korte prijzende woord ging mr. De Ruijter de Wildt over tot de prijsuitreiking. In de afdeling „(mid- aenstandszaken" luidde de uitslag als volgt: lsbe prijs firma Bogaards, Heren straat 4 (70 punten), 2de prijs firma Wamecke. Breestraat 153 (69 punten), 3de prijs firma C. H. v. d. Voort, Mors- weg 103 (68 punten), 4de prijs firma Drogisterij „De Klaproos", Morsweg 5 (65 punten). Bekroonde etalages in deze afdeling de firma's: Du Pon, Breestraat 89 (64 pun ten), P .Hoogendoom en Zn., Haarlem merstraat 150 (63 punten), B. Schrier, Breestraat 152 (60 punten), J. C. van advertentie Éfrrrruiimumjii SUNII.IK SO B BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Jan Willem Diederik, zn van J. W. D. Boelee en M. W. van der Blom; Cornells Maria, zn van P. J. de Groot en C. A. M. juellne, Schut, Sandra, dr. van I. Teegelaar en, J. J. W. V. Jong man: Frans Pieter, zn van J. J. van At- ten en H. B. Hunting: Karin Gerarda, dr van M. L. Kerkvliet en M. Rodenburg: Gijsbertus, zn van H. Romijn en M. Wieg man; Johanna, dr van C. L. van Amster dam en T. van der Zeeuw; Antonius Fran- clscus Chrlstianus, zn van T. van den Berg en J. C. van der Voet; Hendrikus Theodorus Maria, zn van P. T. van Dam en B. F. Bot; Sandra Wendy, dr van L. P. Esajas en C. M. J. Sweet; Nlcolaas, zn van S H. Bos en S. M. Korenhof; Carolina Jo hanna Gemma, dr van H. W. van Marwijk en B. J. Verhagen: Jolinda, dr van A. J. C. Kok en A. Heesbeen. OVERLEDEN M. van Strien, 80 jaar, wed. van H. H. Vlasveld; J. Boerema, 75 jaar, man; M. H. Slegtenhorst, 1 jaar, dochter; J. Snelle- man, 78 Jaar, man. Officiële publikaties AANWIJZINGEN VOOR 30 SEPTEMBER, 2 EN 3 OKTOBER De Commissaris van Politie te Lelden brengt ter kennis dat het bij politiever ordening verboden is op de openbare weg a) vertoningen te geven (acrobatiek e.d.); b) aapjes, marmotten en dergelijke die ren te vertonen; c) verlotingen te houden of gelegenheid te geven tot deelneming aan hazard spelen. Bij constatering van overtreding zal pro ces-verbaal worden opgemaakt, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd lnbeslaggenomen zullen worden. De Eerste Hulpdiensten zijn als volgt geregeld: Zaterdag, 30 september: Lunapark Schuttersveld van 20.00-24.00 uur post aanwezig in school Schutters veld. Bij de taptoe lopen E.H.B.O.-ers mee, Maandag, 2 oktober: Gedurende de skelterwedstryden op het Bevrijdingsplein is de E.H.B.O.-post onder gebracht in het postagentschap (sigaren magazijn A. Lepelaar), Bevrijdingsplein 1. Lunapark Schuttersveld van 9.00 tot 24.00 uur post aanwezig in school Schut tersveld. Dinsdag. 3 oktober: Voor het Lunapark Schuttersveld is van 9.00 uur tot afloop een post aanwezig in de school Schuttersveld. Bij de uitdeling haring en wittebrood, koraalmuziek, middagoptocht enz. zijn voldoende E.H.B.O.-ers aanwezig. Beide dagen functioneert de Eerste Hulpdienst normaal. De bezetting op de hoofdpost aan de Mare en de Ultrukpost van de Brandweer is op de drukste uren versterkt. A. C. Castelein. Lage Rijndijk 9 (59 punten). E. Oom. Cobetstraat 91 (58 punten), Drog. van Dorp, Vijf Meiplein 98 (58 punten). P. Swanenburg, Heren straat 60 (57 punten), J. v. d. Stok, Breestraat 155 (57 punten) en J. J. v .d. Burgh, Haarl.straat 73b (56 punten). De eerste prijs in de afdeling „groot winkelbedrijf" viel ten deel aan V. en D., terwijl de tweede prijs in deze afde ling werd toegekend aan de firma Van Moorsel (Botermarkt). „In de vergulde Crackelingh" Met dit aardige oud-hollandse ge veltje verwierf de firma Bogaards een eerste prijs. (Foto LJ3./Holvast) Advertentie Zoekt l) een GOUDEN RING voor een dame of neer. v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het Ook in brillant ringen Ruime keuze in alle prijzen (Van een bijzondere medewerkster) Om in de sfeer van het a.s. 3 oktoberfeest te bliiven, werd gisteravond de modeparade bij Peek Cloppenburg op originele wijze door twee watergeuzen geopend, die na klaroengeschal, de nieuwe mode officieel aankondigden. Bij al deze modellen werden schoenen gedragen van de Fa. Hollants. De schoe nen van de heren zijn vaak voorzien van stiksels langs de zool. In dames schoenen was er een grote variaties in de mooist denkbare modellen: ook in laars jes van leder of bont. De modieuze kap sels waren verzorgd door kapsalon Smit- tenaar, Hooigracht. Deze aantrekkelijke show werd muzi kaal omlijst door het Surinaams studen tenbandje „Cinco Estrellar". Aan het einde van de avond ontvingen de da mes. die deze show brachten, een potje met marsepein hutspot, en de heren een pot met haring. Deze mode werd door een groot aan tal dames en herenleden van het perso neel en enkele jongens op vlotte wijze getoond. Al lijkt het vaak zo, dat er in heren kleding niet veel veranderd, op een show komt men wel degelijk tot de conclusie dat dit niet zo is. Om te beginnen de stoffen waaruit de kleding vervaardigd wordt. Zagen wy vroeger alleen gladde stoffen, nu wordt er veel bouclé ver werkt, zowel voor kostuums als jassen. Ook tweed is heel modieus. De kleuren voor dit seizoen zijn over wegend bruin, zowel gecombineerd met blauw en groen in prachtige schaduw- ruiten of streepdessins. Voor het ge klede pak is de krijtstreep weer en vogue. Wij zagen deze in een donkerblauwe en grijze combinatie. Wil men op z'n aller modernst gekleed gaan, schaf u dan een pied de poule kostuum aan. De keuze uit de modellen is onbeperkt. Men ziet zowel één als 2 rijen knopen, met of zonder vest. De pijpen blijven smal en worden zonder omslag gedragen. De col bertjasjes hebben vaak een splitje aan de achterkant of aan iedere kant één. Van een klasse apart was het mocca- bruine maatkostuum met schuine zak ken. De modellen van de jassen zyn nog zeer kort. Zij hebben vaak een laag val lende ceintuur in de rug. Ook hierin veel boucléstoffen en langharig velours in harmonieuze herfsttinten. Bij deze jassen werden hoeden in haar en wolvilt en grappige astrakan mutsjes getoond. In de „vrije tijdskleding", vielen er mooie pullovers, sporthemden en jacks te bewonderen. De getoonde damesmantels hebben over het algemeen een sportieve tendens Deze zyn vervaardigd uit velours, tweed of lodenstof in vaak verrassend mooie kleurencombinaties. De modellen zijn dikwijls rechtvallend en voorzien van grote knopen. Hiernaast toonde men ook veel effen mantels vooral in beige, van gebroken wit tot camel, gegarneerd met bont of voorzien van een gebreide kraag. Heel apart was een capevormige mantel met ocelothoed en dito tas. Ook voor dames was er een ruime keuze in jacks en coats zowel van popeline als stof. De jongens brachten terlenka panta lons waarop tweed jasjes, pullovers en jacks gedragen werden. Zij zagen er stoer uit in jassen van velours of met teddy gevoerde popeline. Een vrolijke noot in deze show waren de wintersportcombinaties zowel voor dames als heren. Mooie pantalons van helancagarens waarop jacks, truien en pullovers werden gedragen, zagen wij in allerlei variaties. Er werden enkele suède jasjes getoond, waarvan een lang kraag loos model, zeer apart was. In avondkleding werden een jaquet, rokkostuum en smoking gebracht. Plattelandsvrouwen zagen Noord- en Zuid-Amerika In „Het Gulden Vlies" kwamen gis teravond de leden van de afdeling Lei den en Omgeving van de Christelijke Bond van Plattelandsvrouwen bijeen. De vergadering werd geopend met het zingen van een psalm en gebed. Het echtpaar G. v. Nood-van Driel liet de aanwezigen deelgenoot worden van de reizen die zij met een coaster gemaakt hebben langs de kusten van Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. Men. van Nood gaf uitleg bij de dia's die haar echtgenoot over deze reizen ver toonde. Hoewel de dia's kennelijk niet B-diploma voor 58 Watervrienden Niet minder dan 58 leden van De Leidse Watervrienden hebben in de Overdekte gezwommen voor het zwem diploma-B. Van hen behaalden 56 het begeerde diploma. De namen van de geslaagden zijn: Jaap de Bree, Peter van Hooven, Peter Bink, Dik Neuteboom, Fred Sieval, Wim Ciere, Bert Monteba. Riny Koet, Son ja v. d. Berg, Corry de Vriend, Rina Banning Tiny v. Zijp, Ma rianne v. d. Laan, Sonja Nieuwenburg, Marianne Voortman, Ankie Marijit, An- dries Plu, Henny Verlind, Jan v. Weeren, Rien van Doorn, Wim Meurso, Koos Bernauwer, Jan Lepelaar, Bram Kriek, Anneke Vermond, Baps Banning, R. Le pelaar, F. Boeff, C. Labordus, R. Wakka, Gerda Neuteboom, Evert Visser, Siem Hamerling, Rink Splunter, Ronald Lee- nen, Wim Nieuwenburg, Eddy de Ridder, Koos Arnoldus, Wim Nagtegaal, Elsje v d. Vijver, Suze Brakshoven, Sarie Filippo, Marianne v. d. Pluym, Anneke v. d. Klauw, I. Peteri, A. Wolters, Tineke Huisman, Margriet Deegenaars, Rita v. Putten, Willy de Mey, Thea Koppescnaar, Anneke Koopmans, Willy v. Rooyn, R. Meinders en R. v. Oosten. Zestig jaar „Werkmans Wilskracht" In de jaren rond 1900 liepen enige we vers en katoendrukkers met een plan om te komen tot oprichting van een muziek korps, ten einde wat afwisseling te bren gen in het toen sombere leven van de werkman in het algemeen. Dit was met het oog op de lange werk dagen en lage lonen een zeer gedurfd plan. Toch kwam het zover. Op 17 februari 1902 werd met mede werking van de voormalige Leidsche Ka toen Maatschappij de later zo populair geworden Harmoniekapel „Werkmans- Wilskracht' 'opgericht. Uit bovenstaande gegevens blijkt dus, dat W.W. haar 60-jarig bstaan tegemoet gaat. Dit feit is zeker waard om er even bij stil te staan. Hetgeen in 1902 als af wisseling beoogd werd, is nu een nuttige en aangename vrijetijdsbesteding gewor den, welke in verband met de 5-daagse werkweek een nog grotere betekenis heeft gekregen. Bovendien, wat zou een stad als Lei den zijn zonder een gezond muziekver enigingsleven? Wat te denken van een 3 oktober-optocht zonder koraal- of marsmuziek? Het instandhouden van het instru mentarium echter baart elke muziekver eniging zorgen. Hun hoop is soms ge vestigd op een jubileum, waarbij men dan als geschenk gaarne enige nieuwe instrumenten zou willen ontvangen. Re gelmatig moeten jonge krachten teleur gesteld worden wegens gebrek aan in strumenten. Met de gewone kasmiddelen is één en ander niet tot stand te bren gen. Het is daarom, dat de jubileum commissie een beroep wil doen op de gehele Leidse burgerij om haar in deze te helpen. Bijdragen kunnen worden gestort op girorekening No. 102492 ten name van A. Ruytenbeek. Morsstraat 40 onder het motto: 60 jaar W.W. Expositie marxistische documenten Op vrijdag 6 oktober, 10.30 uur wordit officieel geopend de tentoonstelling .Marxistische documenten", georgani seerd door de Commissie voor het Stu dium Generale en het Leidsch Akade- misch Kunstcentrum. Deze tentoonstelling, die nauw samen hangt met een serie colleges „Het Marxisme in de ontwikkeling der so ciale ideeën van de 19e eeuw" door de heer A. Lehning in het kader van het Studium Generale te geven, bevat ten dele nooit eerder tentoongestelde docu menten, die beschikbaar gesteld zyn door het Instituut voor Sociale Geschie denis. Prof. dr. A. J. C. Rüter, hoog leraar in de sociale geschiedenis alhier, tevens directeur van het genoemde in stituut, zal bij de opening een toelich ting geven nadat hij geïntroduceerd is door prof. dr. K. van 't Reve, voorzitter van de Commissie voor het Studium Generale. Luister morgenavond 29 september radio uitzending Hilversum II - 298 Mtr., tussen 19.4020.40 uur. Vanaf 5 oktober trekkingslysten gratis ter inzage op alle verkoopadressen; sub-medewerkers en zij die per giro loten bestelden ontvangen de trekkingslyst gratis per post vóór 5 oktober; ook verkrijgbaar ad f 0.25, giro 842 Rheuma Rotterdam. Lezers schrijven Vaandelgroet Volgens de feestwijzer zal aan de pa rade op 3 oktober a.s. worden deelge nomen door een afdeling van het Korps Mariniers. Het vaandel zal hierbij zijn ingedeeld. Aan ingewijden is het bekend, dat dit by uitzondering wordt toegestaan. Het is een grote eer. De toeschouwers kun nen deze eer niet beter op prijs stellen, dan door by het passeren van het vaandel een groet te brengen. Met deze groet eren wij hen van dit korps, die o.a. in de meidagen van 1940 voor het Vaderland het leven lieten. G. W. L. de Hertogh. Naschrift van de Redactie Zoals men in ons Blad van 16 dezer heeft kunnen lezen, zal het vaandel van het Korps Mariniers niet het enige zijn. Jegens deze andere vaandels past uiter aard hetzelfde eerbetoon. bestemd waren om bij dergelijke verga deringen vertoond te worden, gaven zij toch wel een idee van leven en wer ken in landen als Argentinië, Paraguay, Guatemala en de Verenigde Staten. Na de pauze toonde mevr. Van Nood nog enkele voorwerpen, die door de inheemse bevolking van Midden- en Zuid-Amerika vervaardigd waren. Ook dit jaar weer hutspot-tochten De traditionele Leidse Hutspottoch- ten, die zich in voorgaande jaren in een steeds groeiende populariteit mochten verheugen (vorig jaar bijna 1100 deel nemers), zullen dit jaar worden gehou den op zaterdag 7 en zondag 8 oktober, over 10 en 15 km. De wandelsport vereniging „Zwieten" uit Zoeterwoude heeft wederom de or ganisatie op zich genomen en het batig saldo zal dienen tot kasversterking van de Wandelkring Leiden e.o. Zoals bekend hebben de prijzen, die bij deze tochten worden uitgereikt, be trekking op de traditie rond Leidens ontzet. Zo ontvingen de deelnemers twee jaar geleden een met de hand ver vaardigd hutspotje en vorig jaar een weesjongen, gekleed in het „uniform", zoals deze in de jaren 15001600 in het Leidse Weeshuis werd gedragen. Dit jaar bestaat de prijs uit een fraai ste nen „Lammenschansje", terwijl de deel nemende verenigingen een wandbordje met deze schans als hoofdmotief zullen ontvangen. Er wordt gestart vanuit de Romanus- zaal aan de Mare (achter de Harte- brugkerk) op zaterdag 7 oktober van 1415 uur en op zondag 8 oktober van 10—12.30 uur. De medische verzorging is weer in handen van de E.H.B.O.-Raad- Leiden. Chr. Besturenbond besprak het Komende winterwerk De Leidse Chr. Besturenbond belegde gisteravond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen ter voorbereiding van het winterwerk een bijeenkomst voor de kaderleden van de plaatselijke christe lijke vakbeweging. In het kader van deze voorbereiding sprak dr. W. H. Velema, chr. geref. pre dikant alhier een opwekkend woord on der de titel: „Op naar de finish". De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de L.C.B., de heer A. L. Verhoog, die na een korte meditatie en een hartelijk welkomstwoord een „in memoriam" uitsprak in verband met het overlijden van de heer G. van der Vos, bestuurslid van de Chr. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, afd. Lei den. Nadat enige ogenblikken stilte in acht was genomen, sprak de heer Ver hoog zijn grote voldoening uit over het feit, dat zovele kaderleden van hun be langstelling voor het winterwerk blijk gaven en zich dus tien volle bewust wa ren van him medeverantwoordelijk heid. Dr. Velema zag zijn toespraak niet als een diagnose van of als een thera pie voor een bepaald probleem in de L.C.B. of C.N.V., doch als een opwek kende injectie voor hen, die aan de start van het komende vakbondswerk een zekere graad van moeheid niet kun nen verhelen en hierdoor reeds bij voor baat de uiteindelijke finish van een zegenrijke strijd niet duidelijk meer voor ogen zien. Velen hebben inderdaad helaas nog zo'n injeotie nodig, aldus spreker, omdat zij het doel niet duide lijk genoeg meer onderkennen en zich niet meer bewust zijn van de grote taak. die voor de chr. vakbeweging is weggelegd. In tegenstelling tot de an dere vakorganisaties, waarin het indi vidu centraal gesteld is. ligt de kracht van de chr. vakbeweging in het feit. dat zij bij al haar arbeid, het recht en de wet van God als punt van uitgang heeft en als finish Gods onvergankelijk Koninkrijk zal bereiken. Met enkele voorbeelden schetste spreker de steeds toenemende vervlakking, die de mens- In de handige platte doos 95 cent Spaar de plaatjes voor het mooie nieuwe Captain Grant Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom". heid bedreigt, waardoor de kerk meer en meer aan invloed verliest. Hierna volgde een algemeen overleg over de samenstelling van het win ter- programma. Na een korte discussie werd met algemene stemmen besloten in het kader van het winterwerk een forum avond te houden over een nog nader te bepalen onderwerp en voor twee ge- sprekavonden als sprekers uit te nodi gen de heer D. vain der Kwaak, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en de heer J. van Eibergen .voorzitter van de N.C.B. en lid van de Tweede Kamer. Nuttige en leerzame actie Pronkstukjes Niet minder dan 350 plantjes stonden gistermiddag in de aula van de Prinses Margrietschool aan de Boshuizerkade. Zij warend in april als stekjes uitge reikt aan Leidse schoolkinderen, die er door toegewijde zorg vaak prachtige pronkstukjes van wisten te kweken. De actie is uitgegaan van de Jeugd Natuurwacht, die een jury benoemde om de ingezonden plantjes te keuren. De jury stond onder leiding van de heer Vermande van de Leidse plantsoenen dienst. Deze „stekjes"-actie voor de Leidse schooljeugd is een groot succes gewor den. Meer dan honderd kinderen wacht ten gisteren in angstige spanning wie met zijn of haar plantje een prijs ge wonnen had. Er waren dertig prijzen beschikbaar gesteld, die varieerden van een reep chocola tot een prachtig lees boek. De uitslag was als volgt: BEGONIA EN VLIJTIGE LIES 1. Trix van Vliet, Stadhouderslaan- school; 2. Charlotte Buitink, Leidse Houtschool; 3. Ida Verstraaten, Pr. Mar grietschool; 4. Hans Doove, H. Hart- school; 5. Ansnelies Wirth, Lorentzkade- school; 6. Mar ja Leurdyk, Obrecht straatschool. BEGONIA 1. Leo Geyer, Anth. school; 2. Elly Platteel, Obrechtstraatschool; 3. Els Vreeburg, St. Barbaraschool; 4. Jos Stik- kelman, H. Hartsohool; 5. René Lam- bregts, Pr. Ireneschool; 6. Annie Moe- liker, Oppenheimschool; 7. Hennie van de Boeg, St. Leonardschool8. Alie Riet dijk, Obrechtstraatschool; 9. Joke Ny- huis, H. Hartschool; 10. Marleen Bloe- mink, Marnix v. St. Aidegondeschool; 11. Greta Rozier, Leidse Houtschool; 12. Jacques Rietkerken, Jan Lichthartschool. VLIJTIGE LIES 1. Arie van Nierop, Pr. Margrietschool; 2. Hans Blax, Leidse Houlschool; 3. Ar- HELPT UW RODE KRUIS HELPEN Vrywel iedereen /indt het vanzelf sprekend dat bij rampen het Rode Kruis steeds kaar staat om te helpen. Maar hoeveel mensen hebben er over nagedacht hoe net voor de hulpverle ning nodige personeel en materieel be schikbaar komt? Materiaal aanschaffen is nog een kwestie van geld, doch personeel :s. ze ker tegenwoordig, niet te koop. Gelukkig zijn er in ons land nog dui zenden mannen en vrouwe, die zich ih hu vrije tijd belangeloos bekwamen om hun in nood verkerende medemens op deskudige wijze hulp te kunnen bieden. Het zijn de vrijwillige helpers en help sters van het Rode Kruis Korps. Zy worden geoefend in de eerste Hulp verlening, ziekenverzorging, epidemiebe- stryding, vluchtelingenhulp enz. D gespannen inttrnatioale toestand eist ook van het Rode Kruis een ver hoogde paraatheid. Daarom zyn nog meer mensen nodig, die zich willen aansluiten bij dit korps. De afdeling Leiden van het Ned. Roo- de Kruis organiseert een aanvangscur- sus voor helper (ster) die binnenkort aanvangt. Op donderdag 5 October des avonds tussen 8 en 9 uur wordt in het Jeugd huis, Breestraat 19, een inschrijvingsa vond gehouden, waar artsen en kaderle den tevens gaarna alle gewenste inlich tingen verstrekken. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld: Encephalitis post vaccinalis", de heer W. Nanning, geboren te Soerabaja en thans wonende te 's-Gravenhage. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kandex. Engelse taal- en letter kunde de her H. W. van der Werf (Rot terdam). De inschrijf adressen zijn: Reseda straat 19, Leiden; Hoge Rijndijk 357 en Watertje 8 te Zoeterwoude en Herman Gorterstraat 1 te Alplhen a/d. Rijn. thur de Koning, Stadhouderslaanschool; 4.. Ben Burgmeyer, H. Hartschool; 5. Matthi Vogelezang, H. Hartschool; 6. Greetje Stouten, Pr. Margrietschool; 7. Eddy van Evert, Pr. Margrietschool: 8. Cora Zitman, Pr. Margrietschool: 9. Chris Thomas, Telderskadeschool10. Henk Schoonheim, Pr. Ireneschool; 11. Joke Reints, Pr. Ireneschool. Na de prijsuitreiking genoten de kin deren van de vertoning van drie natuur films. Het resultaat van deze nuttige en leer zame actie, zal voor de Jeugd Natuur wacht ongetwijfeld aanleiding zijn om nog meer van dergelijke wedstrijden te organiseren. Prof. Van der Molen over „het werelddiaconaat" Tijdens de 71ste centrale diaconale conferentie van de diaconieën van de Geref. Kerken, die gisteren in Krasna- polsky te Amsterdam is gehouden, heeft prof. dr. G. H. J. van der Molen een referaat over het onderwerp van de con ferentie: „Het werelddiaconaat" gehou den. Zij noemde haar onderwerp een nieuw begrip met wijde perspectieven en diep van inhoud. „Hos meer we verwij derd raken van de tweede wereldoorlog, des te beter beseffen we dat de wereld nog geen vrede en recht kent". Over de nationale vryheid van de nieuwe staten zei prof. Van der Molen, dat hier helaas steeds spanningen voor thans economisch, politiek en cultureel de minderheden optreden. Dat men over de gehele wereld van elkaar afhan kelijk is, noemde de hoogleraar een so ciologische fenomeen. Nadat, zoals prof. Van der Molen het noemde, „het beeld van de mensheid in een wankelende wereld" was geschetst, besprak zy de positie van de mens als individu, vaak in de verdrukking door politieke verschuivingen. „Temidden hiervan dient de Christelijke Kerk de eenheid van het menselijk geslacht te bepleiten". „De taak van onze kerk is: wereldwijd en spontaan te helpen zonder iets terug te verwachten en zonder politieke bijge dachten, hierby is de samenwerking met de christenen in de arme landen aan te bevelen. Onttrekt U niet aan deze taak", zo besloot prof. Van der Molen haar referaat. NEOMDS MlWUMMWJM SUNII.IKSOQ NED. HERV. KERK Beroepen te Ootmarsum (toez.) J. H. ten Broeke, vicaris te Uithoorn te Kerkwerve-Serooskerke J. van 't Kruis, vicaris te Katwijk aan den Rijn te Rheden-West J. de Ruyter te Hallum te Rinsumageest (toez.) J. E. L. van der Geest. kand. te 's-Gravenhage te Schoonhoven (2de pred. pi.) P. J. Bos te Sprang-Capelle. Bedankt voor Doorn (Ned. Prot. Bond) F. de Boer te Leek (Gr.) GEREF. KERKEN Beroepen te Bunde (Duitsland) J. Kos ter te Laar (Krels Bentheim Duitsland) - te Woudsend C. Gros. kand. te Voorburg. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Elburg E. Venema te Zwyndrecht. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Haarlem J. Blase te Den Hel der, L. G. Chr. Grabandt te Dordrecht en A. J. Jense te Gouda.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3