SOEKARNO ZOU IETS „GEMATIGDER" ZIJN éw DRIE-OKTOBER-PRLÏS VRAAG Plan Luns precedent dekolonisatieprobleem WEERBERICHT Meerderheid moeilijk te halen PRESIDENT DE GAULLE WIL „LEGER" VAN ALGERIJNEN Opstand in Syrië Honderd letuvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 No. 30464 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. LeideD Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Soekamo heeft gisteren te Djakarta naar aanleiding van de rede van minister Luns in de V.N. verklaard, dat hij alleen dan bereid is, mede te werken aan een tussenkomst van de V.N. in de kwestie Ned. Nieuw-Guinea, als dit een onmiddellijke overdracht van de soevereiniteit van Nederland aan Indonesië inhoudt. „Als Nederland er de voorkeur aan geeft, dit te doen door bemiddeling van de V.N., zal Indonesië dit in ernstige overweging nemen". Hij waarschuwde er echter voor dat door een tussenkomst van de V.N., als deze niet uitgaat van een onmiddellijke overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië, „de kwestie alleen maar acuter en gevaarlijker kan worden". President Soekarno verklaarde voorts dat het vraagstuk van een spoedige over dracht van het gezag aan Indonesië een veiligheidsprobleem in dit gebied van de wereld wordt. „Onze taak is de vrede in dit deel van de wereld te bewaren maar Veder- land en de V.N. moeten ook hun drin gende bijdrage leveren om dit doel te bereiken". Soekarno had tevoren opgemerkt, dat hij de rede van minister Luns zeer nauwkeurig bestudeert. De verklaring van president Soekar no werd in Djakarta over het alge- Communisten ageren meen opgevat als een lichte overgang naar matiging bü het oplossen van de kwestie. De Indonesische president heeft gis terochtend het Kabinet büeen geroepen om de jongste ontwikkeling in het ge schil te bespreken. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, wei gerde commentaar. BREDER NIVEAU correspondent in Liberia. In een officieel communiqué is gis teren in Monrovia meegedeeld, dat daar een poging is ontdekt om de regering omver te werpen en een communistisch regime te vestigen. Er is een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen een zekere Braceweel die gevlucht zou zyn. In het communiqué wordt gezegd dat Braceweel zich onlangs naar Conakry had begeven om met de Sowjetrussische ambassade aldaar in contact te treden en te spreken over de omverwerping van de Liberiaanse regering en de machts overneming door communisten. De publikatie van het communiqué heeft in officiële kringen in Monrovia grote beroering gewekt. Een hoge Amerikaanse ambtenaar heeft in Washington meegedeeld, dat er in Guinea (Afrika) 18 Russische tech nici zijn gearresteerd op beschuldiging van diefstal van diamanten, die zij voor de regering van Guinea hadden gedol ven. De Russische technici aldaar zou den nogal demonstratief zijn opgetreden en ook andere overtredingen begaan hebben. Zoals bekend krijgt Guinea economische hulp van Rusland. Er wer ken daar 1400 communistische technici. Blijde gebeurtenis verwacht in Jordanië Radio-Amman heeft gisteren bekend gemaakt dat de echtgenote van Koning Hoessein, de 20-jarige Toni Avril Gar diner, in het voorjaar een kind ver wacht. Bij haar huwelijk in mei j.l. kreeg zjj de naam Moena al Hoessein. De tweede echtgenote van de Jor daanse vorst heeft niet de titel konin gin. Volgens politieke kringen in Am man is het echter mogelijk, dat zy later deze titel krijgt „op verzoek van het volk". Moena al Hoessein („wens van Hoes sein") is de dochter van luitenant kolonel Gardiner, die aan de Britse militaire missie in Amman is verbonden. Het gezin kwam vorig jaar naar Jor danië. Volgens de grondwet moet de troon opvolging geschieden in manlijke lijn. Bepaald is dat de opvolger mohamme daan moet zijn „een wijs man, geboren uit de wettige vrouw van de koning", en dat de ouders beide mohammedaan moeten zijn. De echtgenote van Koning Hoessein is voor haar huwelijk tot het mohammedaanse geloof overgegaan De vorst heeft uit zijn eerste huwelijk, dat in 1955 met de Saoedi-Arabische pr nses Dina, een nicht, werd gesloten, een dochter, Alya genaamd. In 1957 werd dit huwelijk ontbonden. Prinses Dina woont in Cairo. Onze Amerikaanse meldt: Het Nederlandse initiatief heeft de kwestie Nieuw-Guinea wel uitgeheven boven het niveau van een Nederland- Indonesisch conflict. Zouden de V.N. op het Nederlandse voorstel willen in gaan, dan zou hiermede een precedent kunnen worden geschapen voor andere gevallen van dekolonisatie. Dit moet een aantrekkelijk aspect zjjn voor de Afro- Aziaten en een reden temeer om hun standpunt zorgvuldig te bepalen. Zou een V.N.-actie voor Nieuw-Guinea mogelijk zijn, dan zou bjjv. ook het initiatief genomen kunnen worden om de V.N. een rol te doen spelen bü de dekolo nisatie van Portugees Angola. Niet dat Portugal daarvan gediend zou ziin, maar er kon pressie in die rich ting worden uitgeoefend. De staten, die nog een kolonialistische inslag hebben, kunnen daarom weieens weinig enthousiast blijken over het Ne derlandse plan, doch bun aantal is ge ring. Wat de uitslag van een stemming dubieus maakt, is de houding van het Afro-Aziatische blok en die laat zich niet definitief voorspellen. De opvatting in V.N.-kringen Is echter wel, dat de ver eiste meerderheid van tweederden voor het Nederlandse plan moeilyk te halen zal zijn. Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlande zaken, is thans onder weg naar New 7onc. AanvankelijK lag het in de bedoeling dat Sastroamidjojo gisteren opnieuw op het Nederlandse voorstel zou reageren, maar nu oceban- drio op komst is laat hij die taak aan zijn minister over. Op zyn vroegst kan Soebandrio maan dag spreken. Vanmiddag werd m het V.N.-gebouw te New York de herdenkingsplechtigheid voor Hammart'kjöld gehouüen, waarbij het Philadelphia-orkest speelde en Mon- gi Slim, de president van de Assenv/leé, een rede heeft gehouden. Morgen wordt Hammarskjöld in Uppsala begraven. Op die dag zullen de werkzaamheden van de Assembleé vorden gestaakt. Slim zal de begrafenis in Zweden bijwonen. Vervolg op pug. 2 Allen Dulles wordt spoeuig vei vaiipCii door John MeCone President Kennedy heeft John MeCo ne, onder Eisenhower voorzitter van de Commissie voor atoomenergie, als op volger van de 68-jarige Allen Dulles be noemd tot hoofd van de inlichtingen dienst (CIA). De president maakte de benoeming bekend in aanwezigheid van Dulles en MeCone. MeCone treedt in november in functie. Hü zal nog ongeveer twee we ken samenwerken met Dulles. Kennedy verklaarde dat, toen hij Dul les „de moedigste ambtenaar die ik ken" vorig jaar november herbe noemde als hoofd van de inlichtingen dienst, zij overeenkwamen dat hij slechts één jaar in functie zou blijven. Zoals bekend is na de mislukking van de invasie op Cuba felle kritiek geoefend op de activiteit van de CIA. Ook de affaire van de U-2, die 1 mei 1960 boven Sowjetrussisch grondgebied werd neergeschoten, was aanleiding tot felle kritiek op de CIA. Zoals bekend leidde dit incident tot het mislukken van de topconferentie in Parijs en een ern stige verslechtering in de Amerikaans- Russische betrekkingen. John MeCone is 59 jaar. Hij is een vooraanstaand rooms-katholiek. die de Verenigde Staten vertegenwoordigde bij de zeventiende verjaardag van de kro ning van Paus Pius XII in 1956. In 1958 stemming van vooraanstaande Demo- was hij een van de drie Amerikaanse cratische senators. Met de „Zuiderkruis" zijn plm. 300 personen uit Nieuw-Guinea vertrokken. In Hollandia gingen 250 mensen aan boord, in Mano- kwari 50. De Zuiderkruistijdens het uur van vertrek uit Hollandia. Op de kade doen de achterblijvers hun familieleden en kennissen uitge leide. vertegenwoordigers bij de begrafenis van de paus. MeCone is vroeger ingenieur en za kenman geweest. Van 1958 tot januari 1961 v/as hij voorzitter van de Commis sie voor Atoomenergie het hoogste or gaan op het gebied van atoomenergie in de Verenigde Staten en als zodanig speelde hij een belangrijke rol bij het opstellen van plannen voor het gebruik van atoomenergie, zowel voor militaire ~s vreedzame doeleinden. MeCone is een Republikein. Onder president Truman een Democraat trad hij op als onderminister voor de Luchtmacht. McCones' benoeming tot hoofd van de CIA heeft de volledige in- KOELER De Bilt verwacht van hedy- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 SEPTEMBER Zon op: 6.36 uur; onder: 18.24 uur. Maan cp: 21.33 uur; onder: 12.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.20 en 18.41 uur; laagwater te 2.13 en 14.24 uur. Dit blad bestaat uit 24 pagina's. De komende viering van het Leidse ontzet op de derde oktober is een bij zondere herdenking, omdat de Drie Oc tober Vereeniging jubileert. Aan d t jubileum willen wij een prijs vraag verbinden, welke in de eerste plaats verband houdt met de derde ok tober, en die in de tweede plaats door geldprijzen misschien voor een deel van onze lezers iets kan vergoeden van de kosten, welke aan een dit jaar extra uit gebreide feestviering worden geofferd. Elders in dit blad vindt de lezer een pagina met tien van 2 tot en met 11 ge nummerde foto's; bij déze omschrijving boven lien de met „1" genummerde foto Dieelf foto's zijn cenomen in Leidse straten. Het gaat er in deze prijsvraag om of U kunt uitmaken in welke Leidse straten deze foto's gemaakt zijn. Uit de begin letters van de straatnamen kunnen de woorden „DRIE OKTOBER" gevormd worden. Wij moeten onze lezers-puzzelaars er wel op wijzen, dat zij niet al te snel hun antwoord op deze vraag invullen Er zijn enkele moeilijkheden in deze op gave, welke U lelijk kunnen laten strui kelen. Uw oplossing moet dus in de vol gende vorm ingediend worden: 1. Burg- steeg, 2. Rijnsburgerweg, 3. Kaiserstraat, enz. Dit zijn vanzelfsprekend gefin geerde namen. Als prijzen loven wij uit: EERSTE PRIJS van f. 50. TWEEDE PRIJS van f. 25. DERDE PRIJS van f. 15. DRIE PRIJZEN van f. 10. ZES PRIJZEN van f. 5. dus in totaal twaalf prijzen van in to taal honderdvijftig gulden. De oplossingen, voorzien van het op schrift „Fotoprijsvraag" en van naam en adres /an de afzender, moeten uiterlijk maandag 9 oktober om 12 uur in het be zit van de redactie zijn (adres Witte Singel 1 te Leiden) om mede te kunnen dingen naar deze prijzen. De oplossing en de namen der prijswinnaars zullen zo spoedig mogelijk nadien worden gepu bliceerd. Taak bij referendum over zelfbeschikking President De Gaulle is van plan binnenkort in Algerije een veilig heidsmacht op te richten, die uitsluitend uit Algerijnen zal zijn samen gesteld, die nu onder de naam „harkis" in het Franse leger of bij de politie dienen. Dit deelde de secretaris-generaal van de socialistische partij, Guy Mollet, gisteren tijdens een bijzonder congres van zijn groe pering mede, dat in de Parijse voorstad Puteaux is gehouden. Mollet zei, dat De Gaulle hem en enige andere socialistische afgevaardigden deze onthulling had gedaan, toen de president hen dinsdag in het Elysée ontving. De omvang van het korps, dat onder het bevel van een Algerijnse generaal zal worden geplaatst, zal ongeveer 50.000 man bedragen. Het zal de bijzondere taak van die Algerijnse veiligheids macht zijn bij het referendum over het zelfbeschikkingsrecht in Algerije de plaats van het Franse leger in te nemen. mene regeling over de toekomst van Al gerije te treffen. Na de contacten, die met de Algerijnse nationalisten in Evian en Lugrin zijn gelegd, was nu het moment gekomen, aldus zou de president der republiek de socialisten hebben laten weten, tezamen spijkers met koppen te slaan. Zelfs de aankondiging van dat voornemen door het staatshoofd heeft, zo werd op het congres duidelijk, de socialistische partij toch niet met de algemene gang van zaken onder de Vijfde Republiek kunnen verzoenen. De hele toon van het onder houd tussen De Gaulle en de socialisti sche deputatie moet dan ook nogal kor zelig en zelfs scherp zijn geweest. Dat de socialisten bovendien nu bereid zijn ta melijk verre consequenties uit hun op positie tegen De Gaulle te trekken, kon gisteren in Puteaux ook nog blijken toen bekend werd dat secretaris-generaal Mollet deze week de linksijliberale oud premier Pierre Mendès-France zal ont moeten. Mollet en Mendès-France, die aan het hoofd van het Republikeinse Front in 1956 als overwinnaars uit de verkiezingen traden, kwamen later bij zonder scherp tegenover elkander te staan. Wegens politieke en ook persoonlijke tegenstellingen trad Mendèz-France als minister en vice-premier in 1956 al gauw uit de regering, die door Mollet werd gepresideerd en die in haar Algerijnse beleid steeds gevaarlijker in het rechts- extremistische vaarwater verzeilde. Dat Mollet thans met Mendès-France wil overleggen over diens plan van een voor lopige regering wijst er dus op dat de linkse partyen hun vele meningsver schillen eindelijk schijnen te willen over bruggen, om hun positie tegenover de regering en indirect tegenover de be dreigingen van uiterst-rechtse legerkrin- gen te kunnen versterken. Slot pag. 2 Mollet en P. M. F. houden bespreking Uit het uitvoerige verslag, dat het so cialistische congres kreeg te horen, bleek ook nog, dat generaal De Gaulle blijft vasthouden aan zijn voornemen een voorlopig uitvoerend comité in Algerije te installeren, dat dan vooruit zou kun nen lopen op de latere Algerijnse rege ring. Niettemin bad de generaal, zo had den de socialistische leiders de indruk gekregen, de hoop nog altijd niet opge geven dat de onderhandelingen met het F.L.N. binnen afzienbare tijd kunnen worden hervat, met het doel een alge- Volgens in Londen ontvangen radioberichten zijn Syrische troe pen in opstand gekomen. Zij heb ben zich meester gemaakt van de radiozender in Damascus en van het militaire hoofdkwartier. Presi dent Nasser van de V.A.R. heeft via radio-Cairo gezegd dat hij van plan is de Egyptisch-Syrische Unie te handhaven. Hij heeft legereen heden bevel gegeven naar Damas cus te gaan en de opstand neer te slaan. De opstandelingen hebben meegedeeld, dat zij „de toestand willen corrigeren en volk en leger hun vrijheid en waardig heid willen hergeven". Onlangs werd melding gemaakt van meningsverschil tussen de Syrische lei der, kolonel Abdel Hamid Serradj, en zijn Egyptische collega's in het kabinet van de V.A.R. President Nasser zei voor de radio, dat de gebeurtenissen in Syrië ernstiger zijn dan in 1956, toen het Suezkanaal werd aangevallen. „Ditmaal zijn het onze eigen broeders die tegen ons opstaan". De opstandige militairen behoren tot het eerste Syrische leger. Vermoedelijk hebben zij maarschalk Abdel Hakim Amer. opperbevelhebber van de strijd krachten van de V.A.R. en minister van Oorlog gevangen genomen. Hij was door president Nasser naar Damascus gezon den. De verbindingen tussen Syrië en Libanon zyn verbroken. De opstandelingen hebben in de loop van de ochtend bekendgemaakt dat de opstand in alle Syrische steden en pro vincies is geslaagd en dat het overal vol komen rustig is. .Dank zij de eensge zindheid van volk en legr- is bij de re volutie niemand gedood of gewond". De Afrikaanse staat Sierra Leone is gisteren tot de Verenigde Naties toege laten. De V Tlkerenorganisatie telt nu honderd leden. De toelating geschiedde bü acclamatie door de Algemene Vergadering, nadat de Veiligheidsraad dedag tevoren met al gemene stemmen de toelating had aan bevolen. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Sept. 1861. Dezer dagen had binnen Lei- den de Algemeene Vergadering plaats van de Evangelische Maatschappij ter bevordering van zoaarheid en godzaligheid onder de R. katholieken in Ne derland. 's Avonds van 5 tot 10 uur was er een maaltijd, die zien onderscheidde door een keur van gerechten geleverd door onze stadgenoot, den heer Wijnstroom in de Dief steeg. (Advertentie) De ondergetee- kende gevoelt zich gedrongen bij deze zijnen hartelijken dank e betuigen aan den hem onbeken den Persoon, die gisteren middag zijn zoontje, toen deze als spe lende in de Aalmarkt was ge vallen, van eenen gewissen dood heeft gered. W. F. Meyer Joeterwoude, 26 Sept. 1861.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1