PROF. DUYNSTEE PLEIT WEER VOOR GESPREK MET SOEKARNO RADAR BETRAPT DE TE SNELLE RIJDERS Wat is er met hen aan de hand? A1 HARTSTOCHTELIJKE REDE IN UTRECHT Zedelijke plicht einde te maken aan situatie rond Nieuw-Guinea Feilloos systeem in Amsterdam Vakantie uit boom geplukt Geen verhoging van loongrens Geen kern-specialisatie in het begin van de opleiding de enige echte wêêêêEKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊË Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 september 1961 Vierde blad no. 30460 (Van onze Utrechtse correspondent) Nederland heeft de zedelijke plicht om snel een einde te maken aan de ontvlambare situatie in het conflict rond Nieuw-Guinea. Dit in belang van de hele bevol king van het voormalig Neder- lands-Indië. Dat was de kern van een harts tochtelijk pleidooi voor hernieuwd contact met Indonesië, dat de Nijmeegse hoogleraar in het staats- en volkerenrecht, prof. mr. F. J. F. M. Duynstee gisteravond hield op een bijeenkomst van de Utrechtse studentenvereniging Prometeus in het gebouw van Kunsten en W etenschappen. De Nijmeegse hoogleraar, die in ver band met de contacten die door de Ne derlandse groep-Rykens met Indonesi sche autoriteiten waren gelegd, de laat ste tyd veel in het nieuws was, zei er van overtuigd te zijn, dat een oplossing door deze particuliere contacten bereik baar is. HU leidt dit af niet alleen uit de te levisierede van generaal Nasoetion, maar ook uit de recente reacties van president Soekarno op de passage over Nieuw-Guinea in de Troonrede. Prof. Duynstee vond de toon in deze reactie ondanks het feit dat Soekarno zich te leurgesteld achtte, zeer hoffelijk. De toon van Soekarno's reactie verdient v*-el waardering, zo vervolgde de Nij meegse hoogleraar, vooral omdat de Troonrede minder heeft voldaan aan hetgeen Djakarta vermachtte. Prof. Duynstee legde er vooral de nadruk op dat het conflict tussen Nederland en Indonesië allang geen zaak meer is van deze twee landen alleen. Het is een onderdeel van de worsteling tussen com munisten en niet-communisten in de hele wereld. Nederland moet deze kwes tie oplossen anders zet men de deur open voor communistische expansie. Niet wachten Indonesië is waarschijnlijk in het be zit van het grootste leger van heel zuid oost Azië. Van de houding van Indone sië hangt de ontwikkeling van de poli tieke toestand In dit deel van de wereld voor een groot deel af. Wanneer zullen de communisten beginnen gewapende acties aan te wakkeren? Niets kan wor den voorspeld, zo zei prof. Duynstee, maar het moment zal zeker gekozen worden in het voordeel van de commu nisten. WU moeten door een verstandig en rustig bewind de zaak oplossen en niet wachten tot Moskou of Peking op de knop drukt. Een kind begrijpt, dat bü communisme in dit deel van Azië het voor het westen daar afgelopen is en dan Is er sprake van een catastrofe. Dan heeft niemand het meer over Pa poea's. Drie eisen De voor Nederland aanvaardbare en redelyke oplossing moet aan drie eisen voldoen. Prof. Duynstee somde ze op. Ten eerste fatsoeniyke inschakeling van de Papoea's by het overleg tussen Ne derland en Indonesië, ten tweede over eenstemming over de tyd van overgang en over een praktische geleidelijke be- stuursovergang om de ontwikkeling van hetgeen werd opgebouwd te laten voort duren, ten derde een waarborg voor een autonome status van Nieuw-Guinea binnen de Indonesische republiek. De bereikbaarheid van de oplossing is by de particuliere contacten voldoende ko men vast te staan, zei Prof. Duynstee. Diep ging de spreker in op de vol kenrechtelijke status van de Papoea's. De belofte om deze status zelf te kun nen kiezen is alleen bindend binnen het politieke bestel, rustend onder de Nederlandse soevereiniteit. Dit gaat ver der dan het geen in het Handvest der V.N. wordt omschreven. Naar het Hand vest hebben de Papoea's alleen recht op opvoering tot zelfbestuur, tot auto nomie. Dat recht wil Indonesië de Pa poea's ook verschaffen, maar Neder land heeft gemeend aan de Papoea's een extreme vorm van zelfbeschikkings recht te moeten toekennen. Niet alleen het recht op autonomie, maar ook op bepaling van de volkenrechteiyke sta tus. Deze belofte echter valt onder een algemene wet, die voor alle onderdanen geldt, zy is slechts bindend, zolang de naleving van die wet verenigbaar is met de verantwoordeiykheden van de soe verein. Irreëel De Papoea's leven nu eenmaal in een deel van Nederland, zei prof. Duynstee. Daardoor heeft men hen destijds de keus gelaten tussen Nederland en In- Dr. E. Brongersma lid Eerste Kamer In de vakature van dr. L. M. de Ryk, die benoemd is tot hoogleraar te Nijmegen, heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer dr. E. Bron gersma te Heemstede ((P. v. d. A.). Ghanese strijdkrachten onder Ghanese leiding President Nkroeman van Ghana heeft gisteren de Ghanese brigade-generaal Otoe belast met de leiding van de Gha nese strydkrachten die tot dusver in handen was van de Britse generaal Alexander. In een officiële bekendmaking wordt gezegd dat alle bevelhebbers voortaan Ghanezen zullen zUn en dat de „opper bevelhebber (president Nkroeman) de noodzakeiyke benoemingen zal verrich ten". donesië. Nederland maakt nu deze keus irreëel. Het is een vorm van vroom boe renbedrog door achteraf te zeggen: „Ge kunt alles kiezen, maar aansluiting bij Nederland kan niet. Daarmee blijft al leen Indonesië over Internationalisatie ls geen oplossing. Het is niet de bedoeling de V.N. te ge bruiken als middel om de verantwoor- deiykheid af te schuiven. Men kan de Verenigde Naties alleen gebruiken als Internationaal apparaat om tot een ge sprek met Indonesië te komen. En daar gaat het volgens prof. Duynstee ook waarschijniyk naartoe. Al dan niet met inschakeling van een derde als bemid delaar. Prof. Duynstee gaf als zyn advies door overleg de kansen op een wending ten goede op te voeren. Het is een nood lottige gedachte van het Westen om niet te willen speculeren op een keer ten goede. Ingaande op een artikel uit een ochtendblad, waarin werd gesteld dat Soekarno zijn propagandapijlen op Nederland afzendt om het Nederland se prestige te ondermünen, zei de spre ker: „Denkt u dat Soekarno met een bevolking van 80 miljoen zielen geen andere zorgen heeft? Bovendien geef ik dat prestige cadeau. Ik geef meer om menslievendheid". (Van onze Amsterdamse correspondent) Op de Gooiseweg, de uitvalsweg van Amsterdam naar het Gooi, waar een snelheidsbeperking van 70 km/ uur geldt, hebben wij gistermiddag, tussen kivart voor vier en vier uur vijf automobilisten gesignaleerd, wier snelheid boven de 85 km. lag. Als gast van de chef-verkeers politie, commissaris H. Kessler, zaten wij in een bestelautootje waarin een speciale radar apparatuur de snelheid van iedere passerende auto nauw keurig registreerde. Harrie van den Heuvel uit Asten (N.B.), acht jaar oud en zoon van een bos- arbeider. heeft het geluk als het ware uit een boom weten te plukken. Toen hy in de eerste week van de augustusvakanitie in de Staatsbossen van Asten, waar zyn vader werkt, in een boom was geklommen om naar een vogelnest te kijken, vond hy aan een der takken een klein stukje koord met de resten van een ballon en een kaartje eraan. Op het kaartje stonden voor hem totaal onbegrypelijke woorden. Thuisgeko men liet hij het zyn moeder zien. die er op haar beurt de hoofdonderwüzer van de jongensschool byhaalde. Deze vertaalde de tekst van het kaartje en het bleek dat de ballon op de Franse nationale feestdag, de 14e juli, in Stella Plage aan de Franse Kanaal- kust het luchtruim was ingezonden. Het belangrükste, dat de onderwyzer echter uit de enigszins beschadigde tekst kon opmaken, was dat de vin der van de ballon een maand gratis vakantie voor hem en zyn hele gezin in Stella Plage werd aangeboden. Het kaartje werd direct aan de afzender teruggezonden. Dat was een zekere meneer Alam, voorzitter van de „Club nr. 1" uit het Franse kustplaatsje Dezer dagen is by de familie Van den Heuvel een grote brief uit Frankryk bezorgd, waarin het gezin nogmaals, maar nu meer officieel wordt uitge nodigd om van 15 november tot 15 december in Frankrijk op vakantie te komen. De president van de club, die deze vakantie aanbiedt, vroeg ook per omgaande mede te delen hoeveel kinderen er mee zullen komen, hun leeftyd enz. Daar zullen ze in Stella Plage nog wel even van opkyken. Bosarbeider Driek van den Heuvel heeft namelijk tien kinderen en als ze dus van de invi tatie gebruik maken, gaan ze met z'n twaalven Handelsbesprekingen BeneluxRusland Een delegatie van de Benelux-landen zal in Moskou besprekingen voeren ter voorbereiding van eventuele verdere onderhandelingen over regeling van het handels- en betalingsverkeer tussen de Benelux-landen en de Sowjet-Unie. De besprekingen beginnen op 26 september. By overschrijding van de maximum snelheid meldde de achter het meettoe stel gezeten agent merk, nummer en kleur van de betreffende auto radio-te lefonisch aan zijn collega, die enkele honderden meters verder via een porto foon (draagbaar zend- en ontvangtoe stel) de mededelingen ontving en de auto kon aanhouden. De radarinstallatie sluit vergissingen en onnauwkeurigheden, die bij het tra ditionele systeem met de stopwatch nog al eens voorkwamen uit. De radiover binding met de agent, die de auto kan aanhouden, bevordert een snelle afwik keling, zodat vrijwel iedere overtreder kan worden geverbaliseerd. Officieel Per 1 oktober aanstaande zal de snel heidscontrole met radar in Amsterdam officieel worden ingevoerd. De bestel auto. die niet byzonder opvalt omdat de antenne zich in de auto zelf bevindt, kan op iedere willekeurige plaats langs de weg worden jpgestelö. De radarcon trole, die dageiyks wordt toegepast kan dus overal in de stad worden verwacht. De verkeerspolitie verwacht dan ook veel van de preventieve werking, die dit con trolesysteem heeft. Op het in Duitsland geconstrueerde apparaat kan de gemeten snelheid direct worden afgelezen, waarby zich by 100 km snelheid een afwyking van slechts .1 procent voordoet, een afwyking, die nooit i-n het nadeel van de overtreder kan zyn, want de Amsterdamse politie geeft iedere automobilist reeds by voor baat een speling van 5 km/uur. De meetapparatuur is voorzien van een waarschuwende zoemer die in werking treedt als de maximumsnelheid waar op het toestel wordt ingesteld wordt overschreden. Telling Het radarapparaat Informeert ce po litie bovendien over het percentage auto's, dat te snel rydt. Iedere passe rende auto wordt namelijk automatisch geteld. De stopwatch zal na 1 oktober in Amsterdam worden afgeschaft. De ge- Ukte kilometertellers in de politieauto's daarentegen zullen in gebruik blijven. Tot dusver werden in Amsterdam on danks de krappe personeelsbezetting ge middeld 500 processen verbaal per maand tegen overtreders van de maxi mumsnelheid opgemaakt- Het radarapparaat (X 18.000.is het tweede, dat in Nederland voor dit doel wordt gebruikt. Het eerste is aangekocht door de Rykspolitie. MARION DAYIES OVERLEDEN De beroemde filmster Marion Davies een der grootsten uit het tijdperk van fabelachtige filmsterren, is gisteren op de leeftyd van G4 jaar in het „Cedars of Lebanon"-ziekenhuis te Hollywood overleden. Zy leed sinds drie jaar aan een ongeneeslijke ziekte. Marion Davies' loopbaan als filmster viel in de periode 1917-1937. Zy ver wierf zich zowel bij de zwygende als bU de sprekende film grote faam. Tot de eerste films, waarin zy op trad, behoorden „Runaway Romany", „April folly", ,The restless sex" en „Little old New York". Haar laatste film was het in 1937 uitgebrachte „Ever since Eve". Zoals bekend is de hoogte van de loon grens voor de ziektewet, het zieken- fondsenbesluit, de werkloosheidswet en de invaliditeitswet, gekoppeld aan het indexcyfer der lonen en het prysindex- cUfer van het levensonderhoud. Het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid deelt mee,( dat, gezien de ontwikkeling van deze indexcyfers in de afgelopen periode, de loongrens voor ge noemde wetten, welke sedert 1 januari 1961 f. 8000 bedraagt, per 1 januari a.s. niet zal worden gewyzigd. Voorts zal het aan de loonindex ge koppelde maximum-inkomen, waarover premie wordtg eheven ingevolge de Algemene Ouderdomswet en de Alge mene Weduwen- en Wezenwet, hetwelk sedert 1 januari 1961 f. 8250 per jaar bedraagt, per 1 januari a.s. geen wyzi- ging te brengen in het maximum dag loon, waarover ingevolge de sociale verzekeringswetten premie wordt ge heven en uitkering wordt gedaan. Dit I maximum dagloon bedraagt thans f. 22. Verheugende vorderingen op nucleair terrein (Van een speciale correspondent) De aanvankelyke verwachting, dat kernenergie in snel tempo en op grote schaal een oplossing zou moeten geven voor energieproblemen, is als gevolg van de ontwikkeling op het gebied der ener gievoorziening ongegrond gebleken. Hier door kon het onderzoek in zake de wyze van toepassing worden verdiept, waar door de verschillende aspecten van tech nisch en maatschappelijk karakter zich duidelyker beginnen af te tekenen. Dit schrijven de ministers De Pous (Economische Zaken), Cals (O. K. en W) Veldkamp (Sociale Zaken en Volksge zondheid) en Beerman (Justitie) in de memorie van antwoord naar aanleiding van het voorlopig verslag inzake de ont- werp-kernenergiewet. Op het nationale vlak werden door de overheid in de jaren '55 tot en met '60 aan de verschillende gespecialiseer de instellingen op nucleair gebied be schikbaar gesteld of toegezegd bedra gen van f. 85,3 miljoen <op de kapi- taaldienst) en f. 38,8 miljoen (op de ge wone dienst). Op het internationale vlak werd f. 28,6 Deschikbaar gesteld c.q. toegezegd. In totaal derhalve f. 152,7 miljoen. Voor '61 is ruim f. 60 miljoen begroot. De gelden, die aan de universi teiten, hogescholen en andere instel lingen voor algemeen onderzoek beschik baar werden gesteld voor speurwerk op nucleaur terrein zyn in deze bedragen echter niet opgenomen. De Nederlandse industrie heeft, zo schrU'ven de vier bewindslieden, op ver schillende gebieden van het nucleaire terrein verheugende vorderingen ge maakt. De minister van O, K, en W. wyst er o.m. op dat voor een goede ontplooi ing van de opleiding van deskundigen op 't gebied van de kernwetenschappen met volstaan kan worden met verbete ring van de speciaal voor deze opleiding bestemde uitrusting, doch dat tevens de dan wordt een signaal gegeven en kan de politie radiotelefonisch een verderop gevestigde politiepost waarschuwen om een bepaalde wa gen aan te houden. uitrusting van de wis- en natuurkundige faculteiten in haar geheel op een be hoorlijk peil moet staan. Een opleiding van academisch gevormde deskundigen op het gebied van de wetenschappen, verband houdende met de kernsplijting, die van de aanvang af op deze speciali satie zou zijn gericht, acht hy echter ongewenst. Deskundigheid te dezen zal moeten worden verkregen door differen tiatie in de laatste jaren van de oplei ding. Tenslotte wordt door de bewinds lieden onderstreept dat onder auspiciën van de interuniversitaire commissie be vordering opleiding en onderzoek radio biologie inmiddels door het instituut voor radio-pathologie en stralenbescher- ming te Leiden met veel succes een aan tal artsen en andere deskundigen werd afgeleverd, dat een speciale opleiding heeft ontvangen. Pierrot zal spoedig terechtstaan Naar in kringen van het Oostduitse ministerie van Justitie verluidt, zal de Nederlander J. Pierrot, die onlangs in Oost-Berlijn werd aangehouden omdat hy getracht zou hebben een Oostduit se vrouw naar het Westelyke stadsdeel te smokkelen, binnenkort terechtstaan. Twee Amerikanen en een Brit, die van een dergelyk feit worden beticht, zou den ook binnenkort voorkomen. Volgens genoemde kringen kunnen lichte straf fen, mogelijk met onmiddellyke invry- heidsstelling, worden verwacht. Diepe greppel langs grens met W.-Berlijn Ook in het noorden van Beriyn moe ten de Oostberlyners, die vlak by de grens met West-Berlijn wonen, op last van de autoriteiten hun woningen ver laten. Er worden nu ook baggermachi-*. nes gebruikt, die langs de grens met West-Berlyn een diepe greppel graven. In de wyk Neukolln heeft Westber- lynse politie in de afgelopen nacht vijf jongens van 18 en 19 jaar gepakt, die communistische propagandabiljetten op aanplakzuilen hadden aangebracht. De jongens wonen in West-Berlyn. L héél vroeg komt ieder mensenkind in aanraking met al hetgeen „verboden" of „niet verboden" is en de hui dige pedagogen zyn wel zo ver standig, de jongens en meisjes vroeg in deze doolhof wegwys te maken. Dat komt hun in het latere leven ontegenzeggelyk ten goe de. Nu is 't zó, dat het harnas ook weer niet al te strak ge spannen moet zitten, want an ders zyn de rampzalige gevol- gen niet te overzien, f Er moet, vooral voor de jeugd, nog wat speling overbiyven. An- l ders worden kinderen tot ma- rionetten, waarin geen sprankje levenslust meer huist. Vandaar, dat op alle moge- lyke manieren getracht wordt, die speling nog te geven op plaatsen, waar het kind nog écht „kind" kan zyn, zich mag uitrazen, om 's avonds doodmoe in z'n bedje te kruipen. De jeugd moet intussen in deze tijd van verkeers chaos terdege op haar tel len passen! Een ongeluk is zo gebeurd en héél wat ouders zyn wat biy, als hun spruiten weer zonder kleerscheuren thuis beland zyn. De politie is ook al dikwyis druk in de weer om die kleer scheuren te vermyden. Wat er met deze twee Jon getjes nu precies aan de hand is, vertelt 't verhaal niet. De fotograaf zei me, dat 't „stoute" jongetjes waren, die rustig langs de straat kuierden, toen ze eigenlyk in de klas moesten zitten. De agent nam ze maar eens mee om ze aan de tand te voe len. Foto Will Eiselln, RUswyk De Amsterdamse politie gaat met deze radarapparatuur intensief con troleren of de motorvoerrijtuigen (bromfietsen inbegrepen) zich hou den aan de bepalingen van de ma ximum snelheid. Een radar-appa raat meet door de achterruit van een politieauto de snelheid van de naderende voertuigen. Overschrijdt deze de snelheid, waarop de appa ratuur op dat moment is ingesteld, Advertentie voor mensen die kwaliteit verlangen F t Ach: in 't gareel lopen is voor velen zo gemakkelyk nog niet! Tallozen willen in deze over- georganiseerde maatschappy wel eens écht „uit de band springen", maar al heel gauw krygen ze de kous op de kop, met alle daaraan verbonden pe rikelen. Het is, vooral voor de „bohémiens" onder ons en ze zyn er gelukkig en ondanks alles heus nog wel! een hele toer de duizenden regels op te volgen, die hun leven bedrukken en belasten. Maar ze zullen er goed aan doen, ze in acht te nemen, an ders komt „boontje om z'n loontje". Ze moesten zij 't met zach te hand leren, dat „spybelen" niet te pas komt Persoonlyk geloof ik dat lie ver niet. Eerder hoop ik, dat het geval zo ligt: de beide knaap jes worden door een vriendelijke dienaar van de Hermandad be hoedzaam naar de overkant van de straat bracht. Want een mens wil eerder aan 't goede dan aan 't kwade gelo ven! En dat dit tweetal zich al zo jong aan zijn schoolplicht zou willen onttrekken, wil er by my niet in Het zouden in dat geval geen „véélbe lovende' 'jongetjes zyn. Er lopen er intussen van dat soort wél rond. Dus vergis ik me dan toch?. FANTASIO

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7