OCCASIONS DIENSTBODEN EN WERKVROUWEN H. de NIE ROTTERDAMSE METRO-BOUW MAAKT GOEDE VOORTGANG Voorbereidend werk bijna klaar In het voorjaar eerste station voltooid Eglise Wallonne de Leyde F.B.RICHTERS N.V. Hillegom AUTO HUREN! Bericht van inzet Over 20 jaar weer i net als nu ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 (Van een speciale medewerker) Ze weten in Rotterdam wèl waaraan re begonnen rijn! In de hele binnenstad ró als men het station uitkomt ritten re met een metro-werk voor de deur. Is het geen honderden meters lange bouwput, dan is het wel een wegomlegging waarover het verkeer een vluchtroute krijgt. Rotterdams metrobouwers rijn nog geen jaar berig in november pas maar overal ligt de stad al overhoop. En dan te weten dat het nog maar een voorproefje is van wat er nog gaat gebeuren als re bijv. in het najaar een kanaal door de Coolsingel gaan graven, tot vlak langs de trappen van het stadhuis, en als re dwars door het Hofplein gaan, drukste verkeerscarroussel van de binnenstad, waarop niet minder dan drie bruggen twee meter boven straatniveau komen te liggen om de autostroom op gang te houden. Tien maanden rijn re nu berig ró lang wordt er al 70 mille per werkdag uitgegeven en dat ral nog een dikke vijf jaar duren! maar opper-metrobouwer ir. G. Plantema kan met een gerust hart reggen ,,in het voorjaar is ons eerste ondergrondse metro-9tation, dat aan de Leuvehaven, klaar". Er rit wèl gang in dat metrowerk Metro wordt ook sightseeing-lijn Vlak inmiddels de tegenslag niet uit. Toen het bouwdok aan het Weema moest worden gegraven, stuitten de pa lentrekkers op 500 houten heipalen, die helmaal niet in de stukken voorkwa men en een kwalijke verrassing ople verden. Dat was 8 kilometer hout. Op het eiland van Brienenoord, waar een ander bouwdok komt voor het gieten van betonnen tunnelstukken, had men enorm veel last van de regen. Maar op het hele werk zyn dat maar klei nigheden, die „en passant" worden meegenomen. Want de bouwers zijn nu zo ver, dat ze met het eigenlijke werk kunnen beginnen: een metro bouwen, de eerste in ons land, vijf kilometer lang, van het Centraal Station on der de één kilometer brede Nieuwe Maas door naar het Zuidplein, het laatste stuk bovengronds over een via duct: kijkhoogte negen meter boven straatniveau, wat langs de drukke Rijnhaven en de schilderachtige Maas haven met zijn lossende schepen, graan silo's en elevatoren, een fantastisch uit zicht moet opleveren, waarheen de Rot terdammer zijn visite sleept. Aanloop bijna klaar Er ls, al is het maar een aanloop, al enorm veel werk verzet! Weena: in tien weken tijd werd 2000 ton stalen damwand 650 planken, die 20 meter diep zitten in de grond geslagen, klauwden draglines er onder water 80.000 kubieke meter grond uit tot een diepte van twaalf meter min nap en wordt er nu weer 40.000 kub. zand in gereden om de bodem te verbeteren. Daarop zal de betonnen plaat worden gestort, waarop de tunnel- en stations stukken worden gegoten. Zo gauw er twee klaar zijn wordt het dok vol water gezet water, dat moet worden ge kocht! Van een waterschap in de buurt gaan de dokdeuren open en worden de tunnelstukken door het inmiddels gegra ven tien meter diepe en 23 meter brede kanaal gevaren naar de plaats waar ze moeten worden afgezonken. Denk niet dat dat een gigantisch schouwspel wordt. Spectaculair is het werk op zich wèl, maar de 3000 tot 10.000 ton zware be tonnen kolossen zullen maar een k'ein stukje boven water uitdrijven. Daarna gaat de dokdeur weer dicht en worden op de 90x45 meter-vloer de nieuwe blok ken van de metrodoos op stapel gezet. Eerst levert het bouwdok Weena zijn segmenten af richting Coolsingel, daar na gaat de deur aan de andere kant open en komt het Centraal Station aan de beurt. Twee stations tegelijk komen er daar onder het 100 ha grote stations plein dat geheel in een waterplas zal veranderen. Eén voor deze metro, één voor een andere metro in de richting Alexanderstad, die men ook wil aan leggen. Dan ligt het station er maar vast, hoeft de stad niet nog eens open. ven, (met al die grond zijn plantsoe nen aangelegd en tuintjes in de nieuw bouw opgehoogd) een droge bouwput ontstaan van tweehonderd meter lang, twintig meter breed en tien meter diep. Stalen wanden worden omhoog gehou den door 150 dwarsliggers, waartussen het station in den droge wordt gebouwd. De paalfundering zit er al in. De eerste kubieke meters beton voor het station het eerste van de zeven zijn al gestort. In het voorjaar is dit karwei reeds klaar. Maar hoe het gaat worden weten de metrobouwers al precies, want in een enorme loods hebben ze een heel stuk van het station van hout op ware grootte, schaal 1:1, vooruitgebouwd om aldus de zekerhied te kopen de goede verlichting te kiezen, de beste, gemakke lijkst schoon te houden, tegelsoort, de juiste (rol) trapbreedte, de meest aan trekkelijke pilaarvorm. Er gebeurt veel meer hier. Ir. Plan tema heeft het water, waarvan hij de grootste last dacht te hebben, tot zijn bondgenoot gekozen. Een diepe sleuf gaat hier het land in, waarin de eer ste tunnelstukken van het rivierkruisen- de gedeelte worden afgezonken. De ri vier moet worden uitgebraggerd en er zal een paalfundering moeten worden geslagen. Dat werk moet ook opschieten, want in het vroege voorjaar heeft het bouwdok op het eiland van Brienenoord de eerste twee tunnelstukken al klaar. Enorme bouwput Dat is de grootste knaap van alle maal, dat dok op een eilandje „buiten de stad", dat helemaal op zijn kop is ge zet. Daar hebben vrachtauto's 150.000 kubieke meter grond uit de honder me ter lange vijftig meter brede en tien me ter diepe bouwput gehaald. Met wegen- bouwmachines is er een 35 centimeter dikke betonnen vloer gestort een stuk vijftienbaansrijksweg, honderd meter lang en een dezer dagen zy ned sta len mallen aangekomen, waarin de be tonnen kolossen worden gegoten, mal len, die één miljoen kosten Er staat een eigen betonfabriek, capaciteit 60 ku bieke meter meter per uur. Twaalf tun nelstukken worden hier gebouwd, acht hoekige giganten, 75 tot 90 meter lang, tien meter breed en zes meter hoog. Ge wicht: vlug gezegd 5000 ton, wat indruk wekkender omschreven 5.000.000 kilo. De dokdeur ligt er nog niet. Die dob bert ergens in de Waalhaven. Weer zo'n handigheidje van de metrobouwers, die alles verzinnen om de kosten zo laag mogelijk te houden. Voor de bouw van de kademuren in de Waalhaven waren zestig caissons nodig. Wat was gemak kelijker dan een 61e te bouwen en die als dokeur te gebruiken. Naar oost een metro (over viaduct), en bij een volgende verlenging dieper zuid in. Dat staat nu al bovenaan op het „uitbreidingsplan". Op de Coolsingel Gaat u dan nu even mee naar de Coolsingel. Daar gebeurt op het oog niet zoveel. Middenop een fors gapende put. Stukken zyn er van de brede trottoirs genomen en het verkeer gaat er zonder enige hinder te ondervinden langs. Daar begint over een paar weken het grote karwei. De duwdammen zitten in de grond en men gaat nu diep graven om er een stuk tunnel in de grond te zet ten om hou-vast te hebben voor de aangevaren aansluitingen en om hier het transformatorstation te bouwen, dat de hele metro van energie zal voorzien. Dan bent u meteen vlak by de plaats waar de oude Byenkorf heeft gestaan. Dat wordt bouwdok nummer twee, dat een meevallertje heeft gegeven. Het zou minstens een jaar hebben gekost om de honderden heipalen, die er mannetje- aan mannetje onder het warenhuis stonden, dat één miljoen ton puin heeft opgeleverd. Maar die palen worden nu de fundering voor de vloer van het bouwdok. Mooier kan het niet. Daar duurt het overigens nog even voor er wat gebeurt. Station van hout Maar een paar honder meter verder, op de Schledamse Djjk, kennen de be woners ze worden van tyd tot tyd per circulaire met de stand van zaken op de hoogte gehouden hun eigen straat niet meer terug. Daar is door i.OOO kubieke meter grond weg te gra- Tweehonderd meter lang is op de Schiedamsedijk de bouwputwaar in één van de zeven stations wordt gebouwd. In het voorjaar kan hier de straat al dicht. Het werk voor de Rotterdamse metro geeft wonderlijke beelden. Recht op het Hofplein toe de fontein blijft intact gaat het ka naal. Het baggeren met de graaf machines is intussen klaar. De bouwput aan het Weena staat nog vol water om een tegendruk te vormen voor de stalen damwand. Wanneer met verdicht zand de grondverbetering is uitgevoerd gaat het water er uit en kan het dok worden afgemaakt. Naar links is het begin van het kanaal te zien, dat dwars door de stad wordt gegraven. Blikken scherm Er is trouwens nog een nieuwtje toe gepast by dit dok. Om het grondwater te keren heeft men rondom de gehele put tot een dikke twintig meter in de grond een twee millimeter dunnen blik ken plaat gespoten, die, als de wan den van een sigarendoos, om de put zit en het water tegenhoudt. Men had dat foefje ook op de Cool singel willen toepassen, maar daar moest men tot een diepte van 35 meter gaan om het water te keren. Men heeft die diepte bereikt, maar het werk gaf toch te veel moeite om het uit te voeren. Nu wordt het grond water weggepompt. Geen gevaar voor droogvallende funderingen van de om liggende gebouwen, want de tyd van drooglegging is te kort om gevaar op te leveren. Bedryven, die hun koelwater uit de grond halen, krygen van de me trobouwers extra pompen om dieper te kunnen komen. Maar nog even terug naar van Brienenoord. De maten van de gigantische kuip zyn zo gekozen, dat ook de segmenten van de zesbaans Wil lemstunnel, die Rotterdam zo snel mo gelijk na de metro ter vervanging van de Willemsbrug wil gaan bouwen, hier kunnen worden gemaakt. Voor men daarmee klaar is is het op zyn minst '70 en dan kan men van het bouwdok nog een zwembad maken Verkeer gaat door Intussen wordt de ene straat na de andere opgebroken om vluchtwegen te maken voor de dag, dat Weena en Cool singel helemaal dicht gaan. Naast het Weena komt een andere weg, zodat de ze verbinding niets aan capaciteit in boet. Parallel aan de Coolsingel komen wegen, die nu zyn verbreed, zoals op een van de kruispunten van twee tot vyf banen. Singels worden gedempt, buizen en leidingen van gas, water elek triciteit, riolering, stadsverwarming en telefoon worden omgelegd. BUkomende werken die miljoenen kosten. Maar het verkeer hoeft niet bang te zyn. Het zal zich ongetwyfeld iets moeten behelpen, maar in de praktyk zal het meevallen, zoals het verkeer, dat al weer een tydje van de Schiedamsedyk is weggehaald, nu veel beter marcheert dan voor de afsluiting. Breestraat 64. Dimanche 24 septembre, a 10 h. 30: Pasteur J. M. CHARENSOL. „DE SLEUTELKONING" §E 273 Bymaken van alle sleutels, repareren veranderen en openen van elk slot. HAARLEMMERSTRAAT Telefoon 33958 (by de Overdekte). Levering aan Ryk en Gemeente. Gevraagd in Wassenaar een beschaafd MEISJE voor gezin met kleine kinde ren, waar huisvrouw vaak af wezig is. Huiselyk verkeer. Salaris plus tyd nader over een te komen. Dicht by tram- en bushalte. G. v. NOORT, v. Z. van Nye- veltstraat 3, telef. 3513. Koffiemolens Keukenmachines Sapcentrifuges Uitsluitend Nieuwe Ryn 57, Telef. 21155. TELEVISIE 43 EN 53 CM. met volle garantie v.a. f 198. Dat kan alleen ,DE CONCURRENT", Koningstraat 6 - Den Haag - Telefoon 0 7063.20.66 4 cil. CITROEN 1955. Personenwagen ook geschikt voor bestelwerk. DAUPHINE 1958 met schuifdak. DAUPHINE 1959 met schuifdak. DAUPHINE 1960 met schuifdak. Meerstr. 91 Tel. 0 2520-7097-7096 RENAULT dealer voor Hillegom, Lisse en Sassenheim. GARAGE W. C. A. v. Kerkhof, Narmstr. la, Leiden, tel. 25555 heeft nieuwe auto's voor U staan. Ook voor taxi's. van de navolgende onr. goederen te Leiden: Langestraat 36 f6100 Kyfgracht 19/21 f4300 Haarlemmerweg 14 f7800 AFSLAG 29 sept. a.s. te 19 uur in het Notarishuis. M. P. KAPTEIN, notaris. GEVRAAGD: GEMEENTE LEIDEN Bij de JELGERSMA-KLINIEK: voor de huishouding en in de keuken. By de INRICHTING „ENDEGEEST": voor schoonmaakwerkzaamheden. AANVANGSSALARIS PER WEEK: by 20 jaar f47.25 by 21 jaar f49.05 by 22 jaar f50.85 by 23 jaar en ouder f55.35 eventueel te vermeerderen met f4.per week huurcompensatie. het salaris voor elk leeftydsjaar beneden 20 Jaar Voor jeugdiger krachten is steeds plm. f 2.per week lager. By gebleken geschiktheid is salarisverhoging na half jaar mogeiyk. Enige tegemoet koming voor aanschaffing van schoeisel. Schriftelyke sollicitaties te richten aan het Hoofd van de huishouding of persoon- ïyke aanmelding by de portier van de Inrichtingen „Endegeest" te Oegstgeest. Wat wil Rotterdam met zijn metro? Eenvoudig: in tien mi nuten van hartje stad naar hartje zuid rijden. Men doet er nu een uur over. De metro heeft voornamelijk ten doel om Rot terdams openhaar vervoer met één doeltreffende ingreep te ver lossen van zijn grootste zorgen kind: het vervoer over de Nieuwe Maas, het kilometerbr ede-brok water tussen twee stedehelften. Dat kan alleen, zeggen de des kundigen, door een rechtstreekse autonome verbinding centrum zuid. Dat kost 129 miljoen. Daar voor ligt de stad zes jaar over- i hoop. Maar de metro moet het goed maken: lengte 5 kilometer,1 frequentie: 2 a 2y2 minuut, rol- trappen, overstappen op be schutte stations. Capacitent: 30 tot 40.000 passagiers per uur als i het moet. Er zijn tegenstanders van de metro. Ze zijn voor een tunnel, maar willen er de gewone trams doorheen sturen. Maar die ge wone trams zouden met een fre quentie van één minuut moeten rijden om dezelfde capaciteit te halen. En speel dat maar eens klaar met een voertuig, dat op alle bovengrondse kruispunten onherroepelijk oponthoud krijgt. 1 Van de Mandeleplein, Cool singel, Hofplein, juist dit traject breekt in de stad het verkeer de nek. Maar Rotterdam wil meer met die metro bereiken. Het wil het reizen met de metro zo aantrek kelijk maken, dat men van zuid naar de stad de auto thuislaat. Of parkeert op de grote parkeer- 1 terreinen, die bij de latere sta tions in Zuidwijk en Papen- drecht worden aangelegd. Dat moet ook, want de stad raakt potdicht en het kost enorm veel tijd om een parkeerplaats te vinden. Interlokale bussen zul len niet meer tot in de stad rij den, maar hun passagiers bij een metro-station in zuid afzetten. Want Rotterdam geeft die miljoenen ook uit om die ver schrikkelijke cirkel te doorbre ken: dat men op eigen vervoer overgaat omdat het openbaar vervoer niet snel en frequent is en geen gemak geeft. De Maas tunnel zit al zo vol. Er gaan al een dikke 25 miljoen voertuigen per jaar doorheen, 60 tot 70.000 per dag. En dan te weten, dat men bij de bouwprognose voor de oorlog dacht, dat deze zelfde tunnel in 1980 zijn topcapaciteit van 17 miljoen wel zou hebben gehaald. Tja: twintig jaar éérder, acht miljoen méér. Eerst een metro, dan zo vlug mogelijk een zes baans Willemstunnel, over twee jaar is de zesbaans van Brienen- oordbrug klaar, bij Vlaardingen had de bouw van de Benelux- tol) tunnel al in uitvoering moeten zijn. De schrik slaat om het hart, als verkeersdeskundi- gen voorspellen dat zelfs met al die bruggen en tunnels het in 1982 weer nèt zo zal zijn als nui

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 6