GENEESMIDDELENINDUSTRIE IN AMERIKA NIET „GENEZEN" Gescheiden rijbanen op de weg Utrecht-De Bilt FILMS VAN DEZE WEEK Vereniging van doktoren schijnt niet zo erg objectief te zijn „Op de drempel van het leven" Wetsontwerp moet het toezicht heel drastisch verscherpen Vandaag akkoord over Bizerta? Eveneens twee parallelwegen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 september 1961 Derde blad no. 30460 Nieuw meesterwerk van Ingmar 'Bergman Studio Dat Ingmar Bergman een zéér groot regisseur is. bewijst hij wederom volledig in de van diepe ernst vervulde film ,.Op de drem pel van het leven." Een precair onderwerp is door hem op realistisch- gedurfde, niettemin nergens aanstootgevende wijze behandeld en uit gewerkt. Wonderlijk gaat het dikwijls bij de geboorte van kinderen. Zo ook in dit geval. Drie vrouwen wachten in het ziekenhuis te Stockholm op de geboorte van een kind. Engelse liberalen pro Euromarkt Afgevaardigden naar het jaarcongres van de Britse liberale partij hebben gisteren een resolutie goedgekeurd,LL waarin Engelands toetreding tot de Europese gemeenschappelijke markt wordt gesteund. Slechtn vijf van de on geveer 1300 afgevaardigden stemden te gen de resolutie. De indiener van de resolutie, Thorpe, zei, dat de Britse landbouw goed uitge rust is voor concurrentie en de meest gemechaniseerde in Europa is. Zonder debat en mei algemene stem men is een resolutie goedgekeurd waar in wordt aangedrongen op het beëindi gen van proeven met kernwapens. Daar is Cecilia El li us. Zij twijfelt aan haar vermogen om lief te hebben en aan de liefde van haar man. Is het daarom geweest, dat zij een levenloos kind ter wereld bracht Daar is Stina Andersson. Dolgelukkig in de verwachting van een nakomeling. Doch ook zij ervaart, dat er andere mysterieuze machten zijn, die verhinderen, dat haar verwachting in vervulling gaat. En dan is er de ongehuwde Hjördis. Zij wil haar kind om géén prijs. Dooh zij leert met blijdschap, door de vriendschap met de twee eerstgenoem de ongelukkige vrouwen aan wie het moederschap onthouden werd, te aan vaarden, datgene wat door het leven op haar weg is gekomen. Zonder angst en zonder schaamte óók. Dit is, héél in het kort, de inhoud van deze opmerkelijke film, waarin door de vrouwen aan wie hier, belangrijke en ontroerende rollen zijn toevertrouwd, zulk gevoelig spel te zien wordt gege ven. als zelden het geval is. Met een „Grand Prix" voor de beste regie en voor de beste vrouwelijke spel- prestaties is „Op de drempel van het Leven" dan ook op Internationale Film Festival te Cannes bekroond. Door het volkomen natuurlijk weergegeven ver- Scène uit „Op de drempel van het leven" loop der gebeurtenissen, waarin zonder enige melodramatische overdrijving de essentie van al hetgeen de a.s. moeders bezighoudt tot in de kern zuiver getrof fen wordt, kan men deze film, waarin de actrices Eva Dahlbeck. Ingrid Thu- lin, Bibi Andersson en Barbrio Hiort af Ornas als Zuster Brigitta, de hoofd vertolksters zijn, tot een nieuw „mees terwerk" van Ingmar Bergman reke nen! Tevoren gaat een al even bijzondere creatie, ditmaal van Joris Ivens; diens visie op de „Rivier van de liefde", de Seine. In tallozen artistiek opgenomen beelden krijgt men van dit door Parijs stromende water een suggestieve In druk. Alles wat op of langs deze rivier leeft of werkt, vindt hier een even in dringende als fijnzinnige realisatie, ge zien door het oog van een uitzonderlijk „opmerker", naar een idee van Georges Sadoul. „La Seine a rencontré Paris"; met dichterlijk commentaar van Jacques Prévert in de vertaling van Bert Voe ten en een al even fijnzinnige muzikale illustratie, boeit onvoorwaardelijk van het begin tot het einde! Onder vreemde vlag Boeiend verhaal over Duits oorlogsschip LUXOR De film, gebaseerd op het authentieke dagboek van de Duitse kapitein Krogge, speelt zich af in de jaren '40'41 als Duitsland de En gelse hegemonie op zee tracht te on dermijnen. Als verrassingselement in deze zeeoorlog hebben de nazi's een oorlogsbodem in de strijd gebracht, die er uit ziet als een onschuldig koopvaardijschip, gelijk een kame leon van kleur en natie verandert en de Engelse admiraliteit voor grote puzzels stelt. De kapitein blijkt geen nazi te zijn, maar een zeer humaan mens. Elk schip waarschuwt hij eerst, waarna hij de be manning overneemt en vervolgens het vaartuig tot zinken brengt. Hij heeft even moeite met zyn luitenant Kröger, die een fanatieke nazi moet voorstellen, doch daar John Ericson vrij slapjes op het doek wordt gebracht, maar dat zet Krogge snel recht. Aan de andere kant zit de Britse admiraal Russell een meesterlijke rol van Charles Laughton ook niet stil en hy slaagt er tenslotte in de Duitser in een onmogelijke positie te manoeuvreren. Over het geheel genomen wordt er knap geacteerd, al zijn sommige effecten beslist te dik aangezet. Krogge mag dan een humaan mens zijn geweest, men verbaast zich als Nederlander toch even als men hem tegen een laaghartige kapitein hoort zeggen:; „U hebt in strijd met de conventies gehandeld, ik moet U voor de krijgsraad brengen". Dat klinkt een beetje ongeloofwaardig uit een Duitse mond Bij de gevangenen bevond zich ook een heel mooi meisje, dat na vele dagen in het vuile ruim te hebben doorge bracht nog een smetteloze make-up had en gehuld ging in smetteloze zij het schaarse kleding. Vermoedelijk heeft de regisseur even met de gedachte aan een goedkope romance tussen haar en de Duitse officier gespeeld, maar gelukkig bleef dat de toeschouwer bespaard! Al moet men sommige fragmenten met een korreltje zout nemen, toch is het een film om het t.v.-toestel een avond voor in de steek te laten. ■it Laat nu uw hond nog eens OPKNAPPEN. TEL. 20824 De Schaduw: eerste thriller en laatste film van Gary Cooper TRIANON De beroemde filmac teur Gary Cooper moet ten tijde van het opnemen van zijn laatste film: „The naked edge" (De Schaduw) al een vermoeid man zijn geweest, maar dit blijkt veel meer een groot voor deel dan een nadeel te zijn geweest! Want hij is hier George Radcliffe, de procuratiehouder van een scheeps- bevrachtingskantoordie, als de film begint, de belangrijkste getuige is in een proces tegen een employé uit dat bedrijf, die de directeur heeft ver moord en een bedrag van zeshon derdduizend gulden heeft laten ver dwijnen. De beklaagde, Donald Heath wordt veroordeeld en voor Donald begint een leven van grote rijkdom. Zijn veel jongere vrouw blijkt echter van het begin af die plotselinge ver betering in hun maatschappelijke positie geivantrouwd te hebben. Na zes jaar gaat zij zich zelfs afvragen wie nu eigenlijk de moordenaar is geweest: Donald Heath ofGeorge. Deze film Is buitengewoon spannend, juist door het gebroken vertrouwen tussen George en zijn vrouw, wier rol op voortreffelijke wijze gespeeld wordt door Deborah Kerr. Steeds hoger stape len de bewijzen zich op, dat haar ver denkingen gerechtvaardigd zijn, steeds breder wordt de kloof tussen de echte lieden, die eindelijk een grote mate van materiële welstand hadden weten te be reiken, een welstand, die echter vergif tigd wordt door de achterdocht van de vrouw. Zij verzet zich er tegen, maar wordt er tegelijkertijd toe gedreven een onderzoek in te stellen naar het ver ledenAl dreigender pakken de wolken zich samen boven het kortston dig geluk. George poogt te bewijzen, dat hij onschuldig is. Even komt het geloof van zyn vrouw in de verzekering van zijn onschuld terug, maar dan zijn er weer nieuwe aanwijzingen, die ha&r wanhopig maken en hèm tot de con clusie brengen, dat het zo niet langer gaat. Deze laatste film van Cooper, tevens zijn eerste thriller, is zeer geraffineerd van opbouw: het scenario is dan ook van de man, die „Psycho" op zijn naam heeft staan. Maar al ontbreekt het niet aan 't harde soort realisme, dat nu een maal bij een thriller behoort, toch is het al te lugubere vermeden. Niettemin bereide men er zich voor op voor, dat vooral het slot het uiterste van de ze nuwen vergt: de spanning stijgt ten top, maar de afloop is anders dan men zich gedacht heeft. Vandaar dat wij daarover het zwijgen bewaren. Al bij al een prachtig gespeelde thril ler, vol adembenemende situaties, psy chologisch goed uitgewerkt en in een bezetting, die eerste klas mag heten: naast Gary Cooper en Deborah Kerr o.a. ook Peter Cushing en Michael Wil ding. Een knap werk van de Engelse regisseur Michael Anderson. Een hoogst belangrijk persoon Kostelijke creatie van James Robertson Justice LIDO De baardige Britse acteur James Robertson Justice is de massieve spil, waarom dit verhaaltje draait. Kos telijk is zijn creatie van de bijtend sar castische bullebak, aan wiens indruk wekkende kennissen grote bekwaamheid niemand twijfelt, maar die door zyn gebrek aan humor en tact bij niemand geliefd is. Tijdens een uitzending voor de televisie van „Dit is uw leven" wordt zyn verleden ontrafeld en komt ook een episode naar voren in de oorlog .toen hij als een voor de Britse regering „hoogst belangrijk persoon" door zijn eigenwijsheid in handen van de Duit sers viel en onherkend in een krijgs gevangenkamp terecht kwam. In de wonderlijk vrolijke sfeer past zijn eigen gereid optreden niet al te best. maar uit Engeland komt de opdracht, dat iedereen alles moe', doen om hem de kans te geven te ontsnappen. Sir Er- nest Pease zoals hij in de film heet toont een duidelijke verachting voor alle plannetjes, die door anderen uitgebroed I worden, hij gaat zijn eigen weg. Zyn ANWB dringt aan Wijziging van verkeersrotonde bij Ypenburg Een constructiefout in de nieuwe ver keersrotonde nabij Ypenburg knoop punt is de belangrijke verkeersaderv an Amsterdam naar Rotterdam is er volgens de ANWB de oorzaak van, dat sinds de opening in november 1959, hier enige tientallen auto's verongelukt zyn. Tot op heden beperkten de gevol gen zich tot ernstige materiële schade. De ANWB heeft de Rijkswaterstaat drin gend verzocht om de huidige situatie grondig te wijzigen. Over de situatie ter plaatse heeft de ANWB het volgende meegdeeld: totaal in afwijking met rotondes op soortge lijke punten elders in het land, moet het verkeer dat uit de richting Amsterdam komt, vlak bij de rotonde Ypenburg eers eenflauwe mocht naar links en direct een scherpe bocht naar rechts maken. Het zeer intensieve verkeer is niet be dacht op zo'n manoeuvre: auto's vlie gen hier herhaaldelijk de bocht uit. De bocht is reeds van een verlichting voor zien en er zijn borden „30 km per uur" geplaatst. Het is volgens de ANWB niet moge lijk te ontkomen aan een reconstructie van de wegsituatie. Proces op Cuba tegen „contra-revolutionairen" Een openbare aanklager heeft gis teren in het fort La Cabana bij Havan na de doodstraf geëist tegen zes van zesenzeventig personen die terechtston den op beschuldiging van contra-revolu tionaire activiteit. Zy zouden deel heb ben uitgemaakt van groepen die door de Amerikaanse geheime dienst waren ge vormd en geleid. Tegen de andere beklaagden, onder wrie een Britse zakenman, eiste de aan klager dertig Jaar gevangensstraf. Zes tien beklaagden zijn vrouwen. verantwoordelijk werk vereist concentratie De verantwoording voor het nieuwste Jet vliegtuigtype ligt in zijn handen! B^B B^L Hij is verantwoordelijk voor passagiers, B Wi vliegtuig en bemanning! Zijn taak ver eist voortdurende concentratie! De ge- O zagvoerder weet uit ervaring dat P.K. ^\/f71 DOOI chewing-gum hem in zijn taak helpt, J omdat kauwen een aangenaam en na tuurlijk middel tot concentratie is! Hij I/O heeft altijd een pakje P.K. bij zich om- rCZ// dat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem - óók p.k.! Kwaliteit organisatorische talenten en zijn stoï cijnse kalmte komen hem goed van pas en onwillekeurig sleept hij de anderen mee in zijn enthousiasme. Het is alle maal erg vriendelijk in het kamp, bijna onwezenlijk vriendelijk, maar dat kan toch geen afbreuk doen aan de vlotheid waarmede deze wonderlijke avonturen van de machtige James Robertson Jus tice op het witte doek zijn gebracht. Maar het is niet alleen door zijn uiter lijk, dat hij in de meeste scenes sterk domineert, de wijze, waarop hij de cyni sche allesoverheersende wetenschapsman gestalte geeft, maakt het moeilijk te ge loven, dat hij slechts acteert. Zijn creatie alleen al maakt het waard deze film te zien. Helena van Troje Tien jaar strijd CASINO Van de oorlogen die om vrouwen zijn uitgebroken, is de strijd om Troje wel een van de bekendste. Een Trojaanse prins, Paris, rooft de vrouw van de Griekse vorst Menelaos, wat voor de Grieken een reden is om en masse naar Troje te varen en het beleg voor de stad te slaan. Tien jaar duurde de strijd, die Homerus in de Ilias beschreef. Als vele Griekse en Trojaanse helden gesneuveld zijn, wordt Troje tenslotte ingenomen door de list met het houten paard. De Amerikanen hebben zich de gelegenheid niet laten ontgaan een film van deze gebeurtenis sen te maken, dat ze „Helena van Troje" noemden. Het verhaal is uiter aard drastisch bekort: erger is het, dat men het hier en daar op een akkoordje heeft gegooid met de historische ge gevens. Wie zich daar niet aan stoort zal zich wel amuseren met deze film vol gevechten en romantiek. Tussen kogels en granaten Dappere verdedigers wachten op redding Rex Een jonge luitenant, die als leider optreedt van een kleine gevechts patrouille, heeft opdracht gekregen ach ter de Chinese linies de positie van de vijand te ontdekken. Een moeilijke op gave. die bijna hopeloos wordt, als de tegenstanders erin slagen de kleine groep de terugweg af te snijden. Het wachten is dan op de redding. Tot zo lang moeten de dappere mannen het laatste steunpunt verdedigen. Deze film schildert op spannende wijze de onge lofelijke moeilijkheden, die zich daarbij voordoen. Regisseur Julian Aymes is erin geslaagd de hachelijke positie op tref fende wyze in beeld te brengen. (Van onze correspondent in Washington) De opzienbarende onthullingen over de prijsvorming en de mislei dende reclame-praktijken in de Amerikaanse geneesmiddelen-in dustrie hebben geleid tot de indie ning van een wetsontwerp, dat beoogt de monopolie-vorming in deze industrie tegen te gaan en het toezicht op de samenstelling en de eigenschappen van in de handel gebrachte geneesmiddelen drastisch te verscherpen. Wordt het ontwerp wet dan zal het ministerie van Gezondheid zeer verstrek kende bevoegdheden krijgen m het toe zicht op en de regeling van de vervaar diging van geneesmiddelen en pijnstil lende middelen van allerlei aard. Onduldbaar Het werd hoog tijd. Het winstmotief heeft ook in deze industrie tot toestan den geleid die ten hemel schreien. De Senaatscommissie die de toestand gron dig onderzocht, achtte dit vooral onduld baar op een terrein waar de gezondheid van het volk op het spel staat. Het gebruik van pijnstillende midde len en geneesmiddelen is in de afgelopen jaren in de Verenigde Staten ontzaglijk toegenomen. In 1960 gaven Amerikanen ongeveer 5,3 miljard dollar aan deze middelen uit. Dat is ongeveer een xwart van wat het volk aan medische hulp en gezondheidszorg van allerhande aard uitgaf. Het was byna evenveel als het uitgaf aan dokters hulp (5,4 miljard) en het is meer dan 80 procent van het bedrag dat aan ziekenhuisverpleging werd uit gegeven (6 miljard dollar). De vijftiger jaren brachten talrijke nieuwe wondermiddelen en miraculeuze pijnstillende preparaten. Geen industrie bombardeerde de bevolking op het tele visiescherm zo luidruchting en voortdu rend met het aanprijzen van haar ar tikelen. Een handvol maatschappijen be heerst in de Verenigde Staten de markt in pijnstillende en geneesmiddelen, een industrie waarin vele miljarden dollars omgaan. tijken, van 50 miljoen dollar in 1956 tot 300 miljoen dollar in 1959. De winstmarges zyn exorbitant. Er zijn kalmeringspillen die door de fabri kanten aan de apothekers verkocht wor den voor 6.5 Amerikaanse centen per stuk, terwijl de verbruiker er 10 cents voor betaalt, Maar de vervaardigings- kosten bedragen niet meer dan 0.7 cent per tablet! De Senaatscommissie ont dekte dat de fabrikanten van deze mid delen aldus van hun monopolistische positie op de eigen Amerikaanse markt een schromelijk misbruik maken. Dat ze hun waren winstgevend tegen lagere prijs verkopen kunnen, blijkt onder meer uit het feit dat men in Argentinië vijf tig tabletten van een bekend kalmerend middel voor 46 Amerikaanse centen ko pen kan, terwijl men er in de Verenig de Staten (waar het ontdekt en ver vaardigd werd) tussen de 3,85 dollar en 4,25 dollar voor dezelfde hoeveelheid be talen moet. Het kalmeringsmiddel tho- rozine koopt men in Frankrijk tegen 17 procent van de prijs die men in Amerika betalen moet. Equinil kost in Duitsland, Oostenrijk en Engeland min der dan de helft van wat men in de Verenigde Staten betalen moet. Weinig bevoegdheden Het Departement van Gezondheid heeft op het ogenblik bitter weinig wet telijke bevoegdheden op dit terrein. Het mist het recht nutteloze produkten te verbieden. Het heeft evenmin het recht te eisen dat nieuwe geneesmiddelen of pijnstillende middelen behoorlijk getest worden voor ze op de markt worden gebracht. Het Departement mist de be voegdheid toezicht op de kwaliteit van de middelen uit te oefenen. De doktoren zelf hebben niet de tijd de beweringen van de fabrikanten over Beïnvloeding Deze maatschappijen besteden elk jaar honderden miljoenen dollars om zowel de doktoren als het publiek te beïnvloeden. Zjj die ziek zyn of pyn lijden zijn nu eenmaal vatbaar voor het aanprijzen van elk nieuw „geneesmiddel" dat hen verlichting belooft te brengen. De reclames zijn vaak uiterst mislei dend. Als voorbeeld rapporteerde een commissie uit het huis van afgevaar digden in 1958 dat de Amerikaanse ver bruiker elk jaar ongeveer 100 miljoen dol lar ontfutseld wordt alleen al voor vol komen nutteloze middelen tot vermage ring. In deze scherp-concurrerende maatschappij, waarin niemand voor zijn buren wil onderdoen, zijn de „tranquilli zers". de kalmeringspillen, een gewild artikel. Ondanks de ernstige waarschuwingen van de Amerikaanse Vereniging van Psy chiaters steeg het gebruik van deze pil len dankzij de vernuftige reclameprak- de doeltreffendheid van hun nieuwe geneesmiddelen op hun betrouwbaarheid te onderzoeken. Ze moeten zich vaak ver laten op de bijzonderheden die hen door de fabrikanten worden verstrekt. De Amerikaanse Vereniging van Dok toren, bekend om haar conservatieve in stelling, gaat tegen de voorstellen van de Senaatscommissie te keer. Ze schaart zich aan de zijde van de industrie onder het motto, dat de doktoren vrij moeten blijven in de keuze van hun genees middelen. Ze is steeds tegen elke over heidsinmenging op gezondheidsgebied. Verdenking Men verdenkt de vereniging er van dat ze niet geheel objectief is De helft van haar jaarlijks inkomen van 16 miljoen dollar ontleent ze aan de advertenties die de genees middelen-industrie in haar officiële orgaan plaatst. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat men hoop te vandaag een akkoord te kunnen slui ten voor „normalisering van de toestand in Bizerta". Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (VVD) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijke vragen gesteld over de sub sidie, die aan het Verbond voor Veilig Verkeer is verleend, ten einde het in staat te stellen de nieuwe voetgangers bepalingen in het wegenverkeersreglement op zo groot mogelijke schaal bekendheid te geven. Gevraagd wordt nu op welke wijze deze subsidie zal worden gebruikt. Wens van velen in vervulling Rijkswaterstaat zal zeer binnenkort overgaan tot aanbesteding van de re constructie van de weg Utrecht De Bilt, waarbij dit traject grondig wordt gewyzigd. De verbetering zal onder meer inhouden, dat twee gescheiden rijba nen en twee parallelwegen de huidige vierstrooksweg gaan vervangen. Hiermee wordt, zo deelt de ANWB mede, een eind gemaakt aan een sinds lang bestaande levensgevaarlijke situatie op een van Nederlands meest intensief gebruikte wegen. „Rijkswaterstaat komt daarmee tegemoet aan de gegronde wen sen van de ruim 32.000 weggebruikers, die ieder etmaal gebruik maken van dit traject". De twee gescheiden rybanen krijgen ieder een breedte van 6.50 meter. De scheiding zal bestaan uit een één meter brede tussenberm. Naast beide rijbanen komt een aparte strook met een breedte van drie en een halve meter. Deze stroken zullen voornamelijk die nen voor het in- en uitvoegende ver keer uit en naar de zijwegen, die aan sluiting geven op de langs deze drukke verkeersader gelegen bebouwde kommen. Het langzame verkeer krygt de be schikking over vijf tot zes meter brede parallelwegen, die van de hoofdrijbaan gescheiden zijn door een grasstrook van 75 centimeter breed. Door deze verbetering zullen nu ook de voetgangers veel veiliger dan voor heen het geval was kunnen oversteken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5