VERDACHTE SCHOOT OP TAXICHAUFFEUR Publieke belangstelling gaat uit naar solide middenklasse-wagen ,Mijn pak is gekocht de rest is gestolen.9 Zwijgen bij Brandaris9 ondermijnt vertrouwen Nieuwe DAF getuigt van grote technische en commerciële moed Ondanks ongelooflijk aantal diefstallen bij politie onbekend RADIO TELEVISIE ONDERONSJE VAN MONTGOMERY MET MAO RAADSLID VAN BUSSUM ZOEK Vele wilde geruchten Vlucht naar andere maatschappij en Stencilwerk P. C. Beugelsdijk Vijf jaar met aftrek geëist Het Leidsch Dagblad ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 Frankforter autoten toonstelling De Frankforter autotentoonstelling biedt in al haar facetten een beeld van de welvaart, waarin Europa zich verheugt. De publieke belangstel ling in Duitsland, maar ook elders in Europa gaat uit naar de solide middenklasse-wagen. De kleinste wagens, waarin de eigenaar veel comfort en veiligheid moet ontberen terwille van zuinigheid en lage prijs, staan er wat vergeten bij. Het publiek wil grotere wagens met krachtiger motoren, en het wil er ook voor betalen. Grotere wagens dus:::: zelfs de ongeëvenaard succesvolle Volkswagen heeft, ver vooruitziend, zyn bakens verzet en een nieuw model geschapen, dat een graantje moet meepikken uit de stroom van gebruikers, die ruimer willen zitten en sneller willen rijden de Volkswagen 1500. Sterkere motoren: de onderste grens van de cilinderinhoud verschuift duidelijk naar boven: 600 c.c. wordt 750 c.c. (D.A.F., Fiat en nog veel meer) en insiders in de Duitse auto-industrie lieten in Frankfort in particuliere gesprekken duidelijk merken dat naar hun oordeel die tendens zich in de toekomst nog versterkt zal doorzetten. Wat nlen, in de imposante expositie ruimten in Frankfort telk merk heeft zijn eigen gebouw, die vooral voor de grotere merken enorme afmetingen heb ben) overduidelijk ziet. is een zeer agres sieve strijd om de kopersmarkt. Dat is in zeker opzicht een vreemde zaak. want veel Duitse fabrieken hebben al voor de tentoonstelling openging laten weten dat zij voor het komende winterseizoen geen nieuwe bestellingen ook op nu pas geïntroduceerde modellen meer kunneni aannemen: zij zijn volgeboekt. Er is dan ook geen sprake van een da lende tendens in de autoprijzen: bij de succesvolle modellen in de middenklasse heeft men de prijzen eerder naar boven afgerond, cm ook daar vindt men de nei ging om nuttige accessoires, die eigenlijk als standaard op iedere auto zouden moeten zijn gemonteerd, als extra ook extra te laten betalen. Uitzondering- op deze regel vormen de kleinere wagens: NSU. BMW, Goggo- mobil en ook wel DKW, waarvan de prijzen ^n de wagens scherp zijn ge steld en waarbij de fabrikant alles pro beert, om zijn wagen ondanks de steeds sterker voorkeur voor grotere wagens, bij het publiek aantrekkelijk te maken. In die klassen vindt men daarom ook de meeste technische vooruitgang: de smeerautomaat bij DKW, bijvoorbeeld, en de nieuwe, technische briljante BMW. Bij de middenklasse-wagens vindt men die technische vooruitgang zeker niet: men houdt zich het liefst aan technie ken en principes, die in de praktijk een succes zijn gebleken, zozeer zelfs, dat men geneigd is aan technisch conserva tisme te gaan denken. Zo kan men van de nieuwe erotere Volkswagen bijvoor beeld zeker niet zeggen dat hij revolutio nair van opzet is: het is stellig een goede en aantrekkelijke auto, die vooral onder de geestdriftige aanhangers van de Volkswagen veel kopers zal aantrekken, maar men kan niet beweren dat de con structeurs nieuwe en moderne oplossin gen hebben gevonden voor de klassieke problemen van vering en transmissie. Nieuwe wegen In dat verband dringt een vergelijking met de DAF zich op: de constructeurs van de Eindhovense autofabriek hebben dat valt in een internatlonaaal auto milieu zeer duidelijk op blijk gegeven van grote technische (en commerciële!) moed door zowel wat de motor als de transmissie en de vering betreft inder daad geheel nieuwe wegen in de slaan. Daarbij speelt natuurlijk ook de strijd van de kleine auto tegen de grotere met alle consequenties daarvan. De nieuwe DAF maakt in Frankfort een zeer goede indruk, ook op de vakmensen, en er be staan zeker goede gronden voor het op timisme, dat de DAF-mensen in Frank fort ten toon spreiden. Het gaat de Duitse autoindustrie dus goed, al zullen de Borgwardfabrieken dit niet zo kunnen toegeven: het be faamde Duitse merk is nu voor het eerst niet meer op de Frankforter expositie vertegenwoordigd. Dat wil overigens niet zeggen, dat de geest van Borgward er niet rondwaarde: op iedere bijeenkomst van autovakmensen was het uitspreken van het woord „Borgward" voldoende om verhitte technische en vooral eco nomische discussies te doen ontstaan. Tot in de hoogste kringen toe: tijdens de plechtige opening maakte de voorzit ter van de „Duitse RAI", het Verband der Automobielindustrie, Thomale, gewag van de zaak Borgward. en hij weet de dramatische ondergang van dit Duitse bedrijf aan de moordende buitenlandse concurrentie, waarbij natuurlijk ook een term „Euromarkt" viel. Van al die beslommeringen en zorgen (zorgjes liever, want veel medelijden be hoeft men met de gigantische Duitse auto-industrie niet te hebben) heeft de bezoeker van de autotentoonstelling op het Messe-Gelande in Frankfort weinig weet. De uiteraard meest Duitse bezoe kers lopen met verdroomde gezichten door de expositieruimten van Mercedes. Volkswagen, Opel en al die andere Duit se en buitenlandse automerken. Maar toch nog altijd het meest verdroomd door de vorstelijke zaal van Mercedes: want daar staat in ai zijn glorie en chroom en glans de Mercedes 220, al dan niet S of SE, het maatschappelijk ideaal van de Duitser, een status-symbool als in Duitsland geen ander. Zij rijden bij tientallen langs de Duitse Autobahne: niet sneller dan een beschaafde honderd kilometer per uur. anders slijt hij. en met aan het stuur een innig voldaan mens, die heeft bereikt wat hij wilde. Aan die droom van het materiële bezit geeft deze autotentoonstelling, met al haar chroom en glans en getemde paar- dekrachten, veel en hartig voedsel. Technisch nieuws Veel van wat in Frankfort aan Euro pese wagens staat geëxposeerd was al eerder aan het grote publiek of al thans aan zijn vertegenwoordigers: de pers voorgesteld. Een verrassing is in vele opzichten de nieuwe BMW 1500. Het is een royale middenklasse-wagen met een 1500 cc vier cilinder motor, water- gekoeld, bovenliggende nokkenas. 75 pk bij 5500 omwentelingen per minuut. Die •paardekrachten zijn ondergebracht in een wagen, die slechts ongeveer 900 kilo- Hef nieuwe model van Mercedes Benz, de 300 SE. is een technisch verfijnde en ook uiterlijk indruk wekkende automobiel. gram weegt, en dat is e©n technisch op merkelijke prestatie. Topsnelheid 150 km per uur. en daarbij horen schijfrem men. die deze nieuwe BMW dus ook heeft. De (vier)-versnellingsbak is ge heel gesynchroniseerd, zoals dat in een moderne dagen hoort, en alle vier wie len zijn onafhankelijk geveerd. Daar naast een door de Italiaan Bertone ont worpen coupe, de BMW 3200 cs met een 160 pk V8 motor van licht metaaal, die door twee carburateurs wordt bediend. Topsnelheid rond 200 km (en de prijs in Duitsland rond 30.000 mark). Verder heeft de Beierse fabriek een cabriolet uitvoering ontworpen voor de 700 (motor 40 pk, twee carburateurs, top 135 km). Bij de stand van de Hans Glas auto- fabrieken, de makers van de Goggomo- bile, de nieuwe coupe S 1004, waarvan de motor technisch interessant is: boven liggende nokkenas, die door een buiten de motor lopende getande V-band wordt aangedreven. Die motor is een vier- cilinder, watergekoeld en met een in houd van bijna 1000 cc: rendement 42 pk. Volgens de fabriek heeft deze nieuwe coupe een topsnelheid van 135 km per uur. In deze zelfde sfeer een nieuw produkt van NSU: de NSU-Prinx 4. met een luchtgekoelde tweecilinder viertakt mo tor van nog geen 600 cc. Topsnelheid 120 km per uur en een brandstofverbruik van 5.7 liter per honderd kilometer (maar dat is zeker niet by die topsnel heid!). Bij de Opel de nieuwe Rekord Coupe, een sportieve auto die er ook aan trek- kelijk uitziet. Rootes toont de Sunbeam Alpine met een nieuwe 1,6? liter motor en de Singer Vogue, de „luxe wagen der middenklasse" volgens de reclame, even eens met een 1,6 liter motor. Bij Volvo tenslotte de grotere motor met vijf hoofdlagers in de Volvo 122 S, 121 en PV 544. Jongeman met erg lange vingers (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse recherche, die dankzij de voortreffelijke medewerking van en kele bewoners van de Van Lennepstraat in Utrecht, deze week een 20-jarige jon geman kon aanhouden, heeft van deze man bekentenissen gekregen van een onvoorstelbare hoeveelheid insluipingen en diefstallen. Men kan rustig zeggen, dat de gearresteerde zeker twee jaar in zijn levensonderhoud heeft voorzien door warenhuisdiefstallen, zakkenrolle rij en insluiping. De jongeman, die enkele jaren gevaren heeft, was bij de politie totaal onbekend. Hij kwam niet voor in de archieven van de dactyloscopische dienst noch in het fotoarchief. De gearresteerde heeft gezegd, dat hij dit zelf besefte en dat hij daarom vrij onopvallend kon werken. Tot deze week echter, toen hij op een avond in de Van Lennepstraat door een bewoner gesnapt werd, terwijl de man bij buren met een loper de deur open de en binnenging. De man drukte de deur achter de insluiper in het slot en sloeg alarm, waarna de jongeman aan gehouden kon worden. Hij was alweer op de loop gegaan, maar werd staande gehouden door andere bewoners uit die straat. Naar het schijnt heet hy voor dui zenden guldens aan goederen en geld gestolen. De voorwerpen verhandelde hij vaak in café's, waar hij overigens niet alleen kwam om zyn waren van de hand te doen. De politie denkt, dat de alcohol in zyn leven een grote rol speel de. Om een bloemlezing te geven uit zijn oneerlijke levenswandel: in het begin van dit jaar verduisterde hij f 500,- van iemand bij wie hij een tijdje werkte. Het geld was bij incassowerk achter gehouden. Met dat geld is hij naar Arn hem gereisd, waar hij een inbraak pleegde met f 300,- buit. In de jaren 1960-1961 stal hij tientallen fietsen, die hy vaak gebruikte om na cafébezoek naar zijn kosthuis te rijden. De jon geman heeft tegenover de recherche be kend, dat hij vrijwel iedere week en kele bezoeken bracht aan warenhuizen in Amsterdam en Utrecht. Hy nam daar gewoonlijk niet zulke dure voorwerpen weg, maar wel vrij veel. Fototoestellen, kleding en voedsel. „Het kostuum, dat ik aan heb, is gekocht, de hele rest is gestolen" zei hij tegen de recherche. Om dat hij het lastig vond steeds bij zijn nachtelijke speurtochten lucifers te ge bruiken, nam hij bij de Galeries Mo- dernes in Utrecht een zaklantaarn mee. Zakkenrollerij bedreef hij op markten en in de grote winkelbedrijven. Eens zag hij, zo heeft hij de politie verteld, op de markt op het Paardenveld te Utrecht vlak tegenover het politiebu reau, hoe een slachtoffer bij de politie binnenstapte om aangifte te'doen.. Advertentie Veldmaarschalk Montgomery is zater dag per vliegtuig uit Peking vertrokken voor een geheime samenkomst in cen- traal-China met de communistische lei der Mao Tse-toeng. Lord Montgomery, wiens bezoek van drie weken aan China ten einde loopt, verklaarde gisteren op een afscheidsbanket in Peking, dat de vertegenwoordiging van de Chinese na tionalisten (Formosa) by de Verenigde Naties „onzin" is. Het Pekingse blad „Ta Koeng Pao" schryft dat Montgomery drie voorwaar den heeft genoemd voor een verminde ring van de internationale spanning. Premier Tsjoe En-lai vatte op het ban ket deze beginselen als volgt samen: 1. Er moet één China zijn dat door ieder een erkend wordt; 2. er moeten twee Duitslanden zyn die door iedereen er kend worden; en 3. alle strijdkrachten moeten binnen de eigen nationale gren zen worden teruggetrokken. (Van onze Hilversumse correspondent) Sinds enkele dagen wordt gezocht naar de verblijfplaats van het Bussum- se raadslid de heer J. F. Janus, wiens afwezigheid zonder kennisgeving tijdens de raadsvergadering van j.l. woensdag avond reeds opviel. De heer Jaanus blijkt, met medeneming van zijn auto, te zijn verdwenen. Noch zijn familie noch de directie van het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank, waar hy een functie vervult en sinds woensdag even min is verschenen, weten waar hij ver blijft. De familie heeft zich met de poli tie in verbinding gesteld om zijn op sporing te bewerkstelligen. Van de zijde van de Amsterdamsche Bank vernamen wy, dat hoewel er op dit moment nog geen aanwijzing be staat in de richting van een eventuele fraude uiteraard onder de gegeven omstandigheden een nauwgezet admini stratief onderzoek wordt ingesteld. De mogelijkheid, dat de heer Jaanus een ongeluk zou zijn overkomen, wordt evenmin geheel uitgesloten geacht. Twee Nederlanders naar V.S. voor Preston Cobb Het comité, dat in ons land een handtekeningenactie voert voor de in de Amerikaanse staat Georgia, wegens moord op een zeventigjarige blanke boer ter dood veroordeelde vijftienjarige ne gerjongen Preston Cobb, heeft mr. B. W. van Houten (kinderrechter en lid van de raad voor de jeugdvorming) en mevr. dr. S. E. Diemer-Linaeboom (lid van de Rotterdamse gemeenteraad) bereid gevonden om voor het comité naar Ame rika te gaan. Of deze twee deskundigen op het gebied der kinderbescherming naar de VS zullen kunnen vertrekken hangt grotendeels af van het feit of volgende week een ton bijeen zal zyn voor reis- en verblijfkosten en voorts van de delicaatheid van de wijze waar op de reis zal worden voorbereid. Ook de schijn zal vermeden moeten worden, dat men zich bemoeit met binncnlan- se aangelegenheden. Dit heeft het hoofd van de A.H. Ger hard-school in Amsterdam, de heer J. van der Molen, die de actie heeft op gezet, medegedeeld. Hij vertelde telefo nisch met de Nederlandse ambassadeur in Washington dr. J. H. van Roijen, over de mogelijkheid van de komst van deze twee vertegenwoordigers van het comité naar Georgia te hebben gespro ken. De ambassadeur zei daartegen geen enkel bezwaar te zien mits men als uit gangspunt der actie houdt dat het gaat om een kind van vijftien jaar, aldus de heer Van der Molen. (Van onze Amsterdamse correspondent) De directie van de zich in moeilijk heden bevindende assurantiemaat schappij „Brandaris" te Amsterdam, wenst nog steeds geen mededeling te doen over aard en achtergronden van de moeilijkheden. Met dit stilzwijgen heeft zij bereikt dat er steeds meer geruchten de ronde doen, die op hun beurt het vertrouwen van de verzekerden in de Brandaris nog verder ondermijnen. Er is volgens de assurantiemakelaars een ware vlucht van verzekerden naar andere maatschappijen. Men betaalt liever opnieuw premie, dan het risico te lopen om geen scha de uitkering te krijgen. Vele verzeker den, die dezer dagen hun premie aan de Brandaris moeten betalen, zouden hebben bericht hiervan af te zien, om dat zij hun verzekering inmiddels by een andere maatschappij hebben onder gebracht. Tot voor kort was de binnenlandse verzekeringsportefeuille van de Branda ris een zeer winstgevende, de moeilijk heden deden zich dan ook niet in deze sector voor, maar by geaccepteerde ver zekeringen in het buitenland. De ont wikkeling van de laatste dagen, kan de binnenlandse portefeuille wel eens zo danig beinvloeden dat het voortbestaan van de Brandaris in gevaar komt. De directie heeft aangekondigd, dat zij maandag een verklaring zal afleggen. Dat is een week nadat algemeen be kend werd, dat buitenlandse verïeke- Voor COPIEERINRICHTING Telefoon 0 1710—34419 VIJF MEILAAN 27 LEIDEN De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gister middag een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek geëist tegen een 46- jarige Amsterdamse caféhouder, die zich wegens poging tot doodslag van een taxichauffeur, bedreiging van twee agenten met een pistool en een reeks overtredingen van de vuur- wapenwet, voor de rechtbank moest verantwoorden. „Deze man heeft op een bijzonder roekeloze en gevaarlijke wijze met het leven van zijn medemensen ge speeld", meende de officier van Ju stitie, mr. W. Tonckens. „Als ik niet in militaire dienst was geweest, had ik hier niet meer gestaan", zei de 26-jarige taxichauffeur Evert Berkenvelder, die op 2 mei de dood ont sprong door tydig de benen te nemen, toen hy de dronken caféhouder de slede van een FN-pistool zag overhalen. Even later loste verdachte een schot, dat de huisdeur, waarvoor Berkenvelder had gestaan, doorboorde. Voor de reeks over tredingen van de vuurwapenwet hoorde verdacute die al tien maal wegens mis handelingen e.d. werd veroordeeld, nog eens 71 geldboetes van f 1 of 72 dagen hechtenis (voor iedere inbeslaggenomen kogel f 1 en voorts fl voor het pistool) tegen zich eisen. De raadsman van de in de voorlich tingsrapporten als een agressieve figuur en voor deze daad verminderd toereken baar geschetste verdachte, mr. Fran cois Pauwels, vroeg de rechtbank be grip te tonen voor de moeilijke omstan- aigneden, waarin zyn cliënt door hu welijksmoeilijkheden verkeerde. Beneveld Op 2 mei j.l. werd de taxichauffeur tegen half drie telefonisch voor een ritje naar de Oude Brugsteeg no. 8 in Amsterdam gedirigeerd. Op dit adres, een café, trof hy niemand aan. Wel speelde er in het café een jukebox, Ber kenvelder belde vervolgens aan oy het naastgelegen huis, dat hetzelfde huis nummer neeft. De deur werd open ge daan en Berkenvelder riep naar een boven aan de trap staande man „taxi". Tot zyn grote schrik zag de chauffeur, dat de man boven aan ae trap, die een enigszins benevelde indruk maakte, een pistool op hem dichtte. Hij dacht eerst, dat het een alarmpistool was, maar toen hy hem in gebukte houding de slede zag overhalen, maakte hy zich ijlings uit de voeten. HU had de huisdeur nauwelijks ach ter zich dicht gegooid om met een „er zit een gek boven, die op me wil schie ten" de straat op te rennen, of er monk een schot. De kogel doorboorde de huis deur. Berkenvelder vertelde enige mi nuten later zijn avontuur aan de politie in het bureau Warmoesstraat, die twee agenten naar het café stuurde. De café houder was nu niet meer in zijn woning, maar in de zaak. „Twee meer of minder van jullie kan me niet schelen" voegde de caféhouder de beide agenten toe, waarna hy het pistool op net tweetal richtte. Terwyl een van hen assistentie ging halen, probeerde de ander ver dachte te overreden het pistool af te geven. „Ik voelde me eent bedreigd verklaarde agent Krekelaar gisteren de rechter. Even later nam veruaente nog een stilettomes in zijn handen. Toen de politie met versterking kwam, liet hy zich gewillig naar het bureau brengen. Gedeprimeerd na hij in een gedeprimeerde stemming naar een café was gegaan. Daar kreeg de caféhouder last van z'n oude kwaal: teveel drinken. „Ik had moeilijkheden met m'n vrouw gehad", zei hy. „Steeds ruzie. En ook had ik tegenslagen met m'n auto. Ik was gedeprimeerd", zei verdachte, die een buurman had gevraagd een taxi te bellen om naar een kennis te kunnen rijden. „Ik voelde me bedreigd door die man, die opeens de trap kwarn oprennen", verklaarde verdachte. „Ik ben die trap niet opgeweest", verklaarde Berkenvel der nadrukkelijk. ,Dat doen we nooit". De caféhouder kon zich overigens van hetgeen boven aan die trap allemaal was gebeurd, niet veel meer herinneren. „Het kan zijn, dat dat pistool opeens is af gegaan", zei hij. Het gevaarlijke wapen had hy gekocht omdat hij zich als snorder vaak bedreigd gevoelde. De of ficier van justitie geloofde niet veel van verdachtes verhaal. Of de rechtbank het gelooft zal over 14 dagen blijken. EINDEXAMEN HOOFDAKTE. Aan de Ohr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen derde leerling (hoofdakte): mej. H. J. Veldhuyzen te Oegstgeest. J. Scherpen- zaal te Alphen a. d. Rijn, B. Guvt te Katwyk, mej. C. J. S. Hagenbeek te Wassenaar, mej. I. L. Huurman te Lei den. mej. J. J. P. van Ingen te Lei den, K. v. d. Meulen te Noordwijk. A. L. v. d. Meulen te Noordwijk. A. Nieuw- straten te Noordwijkerhout, mej. N. Nanning te Leiden, mej. J. B. v. Osna- brugge te Leiden, mej. E. R. Plaatzer te Noordwijk. W. J. L. Planje te Lei den, mej. L. v. d. Staaij te Leiden, mej. M. J. A. Visser te Leiden en G N. Min- naard te Leiden. De examens zijn thans afgelopen. Totaal geslaagd 30, her examen 2, afgewezen 1. Meest gelezen blad van Leiden en Omstreken Verblindende verlichting is verboden Bij de wet is de bromfiets in vele ge vallen gelykgesteld met gewone fiets. Dit geldt niet alleen voor wat betreft de gedragingen van de beryder, doch ook voor de verlichting van de door hem bereden bromfiets. Uit een van de regels van deze ver- keerswetgeving vloeit dan ook onder meer voort dat het koplicht van de Als de weg waarop een bromü-*s rydt langs een vaarwater voert (Tan kan een verblindende lichtbundel bovendien ge vaar opleveren voor boten die 's nachts tn het kanaal of rivier varen, bromfiets nóóit verblindend mag zyn. ringsposten de maatschappy in moei- lykheden hadden gebracht. Vanzelfsprekend hebben vele verze kerden met een polis van de Branda ris niet een week lang willen wachten en er de voorkeur aan gegeven hun risico's elders veilig te stellen. Het jong ste gerucht is zelfs, dat de aandeelhou ders van de Brandaris (enkele scneep- vaartmaatschappyen en banken» hun eigen verzekerde objecten elders hebben ondergebracht Het is moeilyk de geruchten op hun juiste waarde te schatten, zolang de di rectie zich van commentaar onthoudt. Intussen heeft het Tweede-Kamerlid Lankhorst (P.S.P.), de minister van Financiën reeds schrifteiyke vragen ge steld naar aanleiding van de moeihjk- heden bij de „Brandaris". De heer Lank horst vraagt de minister te bevorderen, dat voor het schadeverzekeringsbedryf een toezichthoudende instantie in het leven wordt geroepen, analoog aan de verzekeringskamer voor het levensverze- keringsbedryf. Maandag begint collecte voor Reclassering Het losgeslagen meisje, de dief, de Inbreker en de aanrander, moeten, na dat ze enige tyd gedetineerd zyn ge weest, terugkeren in de normade maat schappy. Velen van hen. de meesten kan men wel zeggen, wordt deze terugkeer tot een onmogelijkheid gemaakt. In vele ge vallen is dit te wyten aan de „drempel vrees" van de exgedetineerden, maar meestal is de aanleiding hiervan te zoe ken by de mensen, naast wie zy weer moeten leven en werken. Steeds weer worden zy aan hun „verleden" herin nerd. Voor vele gedetineerden ls de hulp van de reclassering een ware steun in de rug bij de terugkeer in de normale maatschappy. Het spreekt vanzelf, dat voor de reclassering veel mensen nodig zyn, mensen die betaald moeten wor den. Er is dus geld nodig! Voor dit doel wordt onder auspiciën van het Natio naal bureau voor de Reclassering in Lei den van maandag tot en met zaterdag een huis-aan-huis collecte gehouden. Zaterdag 30 september volgt dan een straatcollecte. Collectanten kunnen zich opgeven bij dr. P. L. Schoonheim. Hoge Ryndyk 14a, mej. W. Th. A. Laken, Kam. Onneslaan 10, de heer C. W. Oost veen, Ryn- en Schiekade 121 en by mevr. J. A. Maas-Groothoff v.d. Sande, bakhuyzenlaan 20. Ook is voor de vol gende week een bedryvenactie georga niseerd. Onverwachte huldiging voor „zilveren hoofd" Daar de heer F. J. Riks op 1 septem ber j.l. zyn zilveren jubileum als hoofd van de Driftstraatschool vierde, heeft het onderwyzend personeel en de ouder commissie onder voorzitterschap van de heer W. B. Dool hem op die dag in intieme kring op eenvoudige wyze ge huldigd voor dit heugiyke feit. Hoewel de oudercommissie de jubilaris destyds in de waan liet, dat het met deze kleine hulde wat betreft de ouders van de leerlingen zou biyven, werden in het geheim de nodige voorbereidingen getroffen om hem een grootse hulde te brengen en een jubileumgeschenk na mens alle ouders aan te bieden. Dank zy de medewerking van mevrouw Riks slaagde deze opzet volkomen en vond gisteravond in het fraai gerestaureerde en feestelyk versierde verenigingsgebouw van „Oosterkwartier" de voorgenomen huldiging plaats. Toen de zaal vol was en het muziekgezelschap „De Algemene" o.l.v. de heer D. Sloos op het podium had plaats genomen, sprak de heer Dool een kort woord van welkom. Hy gaf een overzicht van de vele „stunts", die moes ten worden verricht om de jubilaris niets te laten merken. Het was dan ook een zichtbaar verraste jubilaris, die om streeks halfnegen door echtgenote en zoons de zaal werd binnengeleid en door de heer Dool namens alle ouders har- telyk werd verwelkomd. In zyn toespraak tot de jubilaris, schetste de heer Dool in het kort diens voortreffeiyke staat van dienst en bracht hem hulde en dank voor de wyze waarop hy ertoe had by gedragen de Driftstraatschool tot een van de goede Leidse scholen te maken. Namens de ouders overhandigde spreker de jubilaris hierna een polshorloge. Nadat mevr. Riks met een fraai boe ket chrysanten in de hulde had gedeeld, zette het muziekensemble het „Lang zal hy leven" in en bracht men de jubilaris staande een langdurige ovatie. Zicht baar ontroerd dankte de jubilaris met een enkel woord voor de hem gebrachte hulde en het fraaie jubileumgeschenk. Na een korte kofiepauze richtte de heer Dool zich tot mej. J. J. Eggink, die op 1 oktober wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd de Drift straatschool gaat verlaten en die hy in een hartelyk toespraakje dank bracht voor het feit, dat zy meer dan 33 jaar voor de vorming van Driftstraatschool- jeugd haar beste krachten had gegeven. Als blyvende herinnering overhandigde spreker haar namens de ouders een encyclopedie. De avond werd besloten met een ge zellig samenzyn, dat muzikaal werd op geluisterd door het ensemble met zang van Wim v. d. Broek en mevr. C. Sloos- v. d. Broek. De koplamp moet zodanig zyn afge steld, dat de lichtbundel omlaag moet zyn gericht. Voor een koplamp met meerdere mogelykheden geldt deze els voor de verst vooruitstralende bundel. „Er hadden veel ernstiger dingen kun nen gebeuren", voegde rechtbankpresi dent mr. C. van der Waerden dt ver dachte toe. Als snorder had deze de nacht tevoren tot zes uur gewerkt, waar- WBaÊMÊBttÈÊIS&ÈlËÊB&ÈÊmmBSUBSÈBËa&SÈmÈ VOORWAARTS EN KENNELIJK OMLAAG GERICHTE LICHTBUNDEL

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4