Japans dagvuurwerk-intocht vloot van geuzen - skelterraces in Z.W. VELPON Optocht Landjuweel 1596brengt Rederijkerskamers binnen Leiden DRIE DAGEN LUNAPARK Gero-casseffe NOVITEITEN IN 3 OKTOBER FEESTWEEK: ZAL BETTINA WEER ALS FOTOMODEL GAAN OPTREDEN? Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 september 1961 Tweede blad no. 30460 Vijftien-acht-en-zestig Zestien-acht-en-veer tig: tachtigjarige oorlog. 1574: beleg en ontzet van Leiden. Geen kind in ons land van Rodeschool tot Maastricht en van Ierseke tot Den Helder of tijdens de geschiedenis op de lagere school zijn hem ook deze jaartallen in het geheugen geprent. Drie oktober 1574 is een „Leidse" datum met een nationale klank. Niet minder is dit de 3 October- Vereeniging, een vereniging, welke dit jaar haar vijftiende lustrum viert en meer dan plaatselijke Ook voor dit jubileumjaar heeft deze vereniging, welke daarbij de steun ontvangt van talrijke subcommissies, een -programma „op stapel gezet", dat in vele hoogtepunten uiteen valt en reeds a.s. woensdag bij de Leidse burgerij wordt geïntroduceerd met een grote etalage- en fotoherkenning s- wedstrijd. Het is nog maar een begin, want in de daaropvolgende dagen zal de belangstelling o.a. gespannen blijven voor de opvoering van een openluchtspel, een Japans dagvuurwerk, de intocht der Geuzenvloot, een militaire parade, een drie-daags lunapark, de uitdeling van haring en wittebrood, een jubileumconcert in de Pieterskerk en het Landjuweel van 1596, een lustrumoptocht gewijd aan de Rederijkers. dit geschenk, waaraan zowel de Leidse burgeljjke en universitaire gemeenschap, als het bedrijfsleven, het groot winkel bedrijf en de middenstand financieel hebben bijgedragen, ligt een zeer origi nele, doch tevens historische gedachte ten grondslag. Aangezien dit huldeblijk ook voor het bestuur van de 3 October- vereeniging een verrassing moet blijven, kunnen wjj niet In verdere details tre den. Muzikale medewerking verleent het Ohr. Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen Donderdag receptie in Burgerzaal en aanbieding huldeblijk Al deze feestelijkheden vinden plaats ln een vrolijk versierde stad, met vlag gen aan tal van bruggen een gepavoi- seerde molen „De Valk" en vele ver lichte openbare gebouwen en bruggen. Voor hen, die in deze feestvreugde niet kunnen delen, de bewoners (sters) van de Leidse rust- en verpleeghuizen, wordt ook gezorgd. Reeds maanden zijn de dames van de bestuursleden der 3 Octo ber-vereeniging in de weer om een lijst samen te stellen van alle verpleegden. Het zijn er met inbegrip van het verplegend personeel plm. 800. In elf rust- en verpleeghuizen, welke daar toe de mogelijk bieden, zal een film middag, dan wei een feestelijk samen zijn worden aangeboden. Maandag zal dit feest reeds beginnen, terwijl hier voor ook de dinsdag en woensdag zijn uitgetrokken. Daar waar een der gelijk feest niet kan worden georga niseerd, ontvangen de verpleegsters een feestgave. Etalage- en foto- herkenningswedstrijd Geeft de etalage-wedstrijd bijna 300 middenstandszaken en grootwinkel bedrijven doen mee de jury handen vol werk, de foto-herkenningswedstrijd is speciaal uitgeschreven voor de burge rij. In de etalage van de deelnemers bevinden zich nJ. foto's van gebouwen en plekjes uit onze Sleutelstad, deels historie, deels nog bestaand. Het publiek wordt in de gelegenheid gesteld onder het motto „Weet u nog wel?" deze foto's te herkennen en de oplossing in een speciaal daarvoor bestemd boekje in te vullen. Teneinde van een zo groot mogelijke deelname verzekerd te zijn, is besloten de circa 300 deelnemende winkeliers in drie gelijkwaardige groepen te verde len. Men kan dus aan deze foto-herken- ningswedstrijd deelnemen en zelf een keuze bepalen uit deze groepen. Voor de beste en meest volledige op lossingen stelt het 3 October bestuur, eventueel na loting, een aantal geldprij zen ter beschikking in de vorm van waar debonnen, welke men bij de deelnemen de winkeliers kan besteden. De waarde van deze bonnen varieert van f25.- tot f. 5.-. Het aantal prijzen is voor elke groep gelijk. Hoewel deelneming aan één groep vol doende is en de inzending volwaardig maakt, is men toch vrij aan meerdere groepen deel te nemen. Men zal er ech ter een flinke wandeling voor over moe ten hebben. De jury, die bij haar beoordeling af zonderlijke prijzen voor middenstands zaken en grootwinkelbedrijven toekent, zal hiermede reeds woensdagavond ge reed zijn. Donderdag om elf uur vindt in restaurant Van der Heijden de prijs uitreiking plaats. Aanbieding huldeblijk In een in de geschiedenis van 1574 voor de Sleutelstad wel zeer historische omgeving: het nieuwe Stationsplein aan de Lammenschansweg, zal de voorzitter van het Huldigingscomité, de heer A. J. Kors, op donderdag 28 september, 's avonds om 7 uur, aan het bestuur van de 3 October-Vereeniging het huldeblijk van de Leidse burgerij aanbieden. Aan Zoekt D een van f40.— of f400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. Officiële publikaties STRAATPOLITIE Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij op grond van artikel 36bis van de Verorde ning op de Straatpolitie hebben besloten het Bospark ln de Kikkerpolder, dat met Ingang van 24 september 1961 zal worden vrijgegeven voor het openbaar verkeer, aan te wijzen als park, waarin het aan houders of eigenaars van honden verboden is deze los te laten lopen. bekendheid geniet. Over de gehele wereld de Wereldomroep schonk daar bij voorgaande feest vieringen nog aandacht aan en zal dat dit jaar ongetwijfeld ook doen is 3 oktober een dag, welke in een of andere vorm wordt herdacht. Oud-Leidenaars en over de gehele wereld ver spreid zijn het er honderden nemen daartoe veelal het initiatief. In de Sleutelstad is dat nu al 75 jaar de 3 October-Vereeniging. Zaterdag-taptoe-avond Zaterdag 30 september is het taptoe- avond. Om half acht vertrekt die avond een lange stoet van Leidse verenigin gen vanaf de Kaasmarkt om na een wandeling door verlicht Leiden (langs de route verwacht het bestuur van de 3 Octobervereeniging, dat Bengaals vuur wordt ontstoken) een hulde te bren gen aan de nagedachtenis van P. A. van der Werf, gevolgd door een krans- legging by het Jan van Houtmonument. Behalve de acht Leidse muziekgezel schappen, verlenen ook de Drumband van het Oudstrijders Legioen uit Den Haag, Benvenuto te Voorschoten en Kunst na Arbeid te Koudekerk hun muzikale medewerking aan deze taptoe. Verenigingen, welke aan deze licht- stoet door de Sleutelstad deelnemen, moeten 's avonds om zeven uur op de Kaasmarkt aanwezig zijn. Drie dagen Lunapark Het Lunapark nog steeds op het Schuttersveld en met ruim honderd at tracties gaat zaterdagavond reeds open, om dit vermaak voor jong en Zij verwelkomen hier de eregasten: burgemeester Van der Werf, met zyn ambtgenoten Jan Jansz. van Baersdorp, Laurens Huygensz. Gael en Jan Ysnoutsz. van der Nesse, alsmede de stadssecreta ris Jan van Hout, die tevens de auteur was van het loterijspel, dat de kas van het St.-Cattharynen gasthuis zou spekken de gasthuismeesteren van St. Catharijne terwyl ook bestuursleden en spelers van de Rederijkerskamers uit andere plaat sen komen kijken naar het spel van de Haarlemse Camer „De Pellicaan of Speelcoornen". (voorgesteld door de to neelgroep „Arena" uit Den Haag onder de artistieke leiding van Erik Vos). Als dan ook het wagentoneel is op gevoerd, voert „Arena" twee kluchten op, t.w. de klucht van de koe en „Nu noch,'s Middags is dit een uitvoe ring voor leerlingen van het V.O. en M.O., Ulo en U.T.S., terwijl 's avonds een reprise volgt voor de Leidse burgerij. Bij slechte weersomstandigheden vinden de opvoeringen in de Stadsgehoorzaal plaats. Drie oktober Traditiegetrouw opent het feest van de derde oktober om zeven uur met een reveille vanaf het bordes van het Stad huis. Ook nu aangeboden door het Leids Politie Muziekgezelschap. Haring en wittebrood voor ruim 9000 personen Ruim 10.000 broden van 400 gram en plm. 16.000 haringen de traditionele feestgave zullen deze ochtend van 7.309.30 uur in de Waag aan de Leid se bevolking worden uitgereikt. Dit jaar komen daar ruim 9000 personen voor in aanmerking. Boisot en zyn geuzen en ook burge meester Van der Werf en de staatssecre taris uit 1574 Jan van Hout hebben in dit jubeljaar belangstelling voor deze uitreiking van haring en wittebrood. Zy worden omstreeks kwart voor negen by de Waag verwacht. Receptie in Burgerzaal Direct aansluitend op deze aanbie ding recipieert het bestuur van de 3 October-vereeniging om half negen in de door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde Burgerzaal van het Stadhuis, ingang Breestraat. De receptie, waar genodigden en leden van de jubileren de vereniginf worden verwacht, duurt tot tien uur. Feestconcert in Pieterskerk Ditmaal in samenwerking met de 3 October-vereeniging geeft „Ex Animo" vrijdagavond oJ.v. Herman de Wolff een feestconcert in de Pieterskerk, waaraan het Residentie-kamerorkest zyn mede werking verleent. Ex Animo brengt een herdenkingssuite van liederen van Va lerius ten gehore, waarna het Residen tiekamerorkest een uitvoering geeft van het Dettinger Te Deum van Handel. Solistische medewerking aan dit con cert verlenen Davis Hollestelle (bas), Hans Schouwman (klaveoimbel). Theo Laanen (trompet) en Adriaan Blanke- stein (orgel). Onze oud-stadgenoot, dr. J. Riemens, ere-voorzitter van „Ex Ani mo" spreekt een korte herdenkingsrede uit. oud ook 's maandgas en 's dinsdags te prolongeren. Dagvuurwerk bij de Waag Terwyi de mogeiykheid nog wordt overwogen om maandagochtend om kwart over elf op het Stadhuisplein een uitvoering van kinderballet te or ganiseren, wordt om 12 uur op de Rijn voor de Waag een groot Japans dag vuurwerk afgestoken. Fraaie fantastische figuren zullen hier rond het middaguur neerdwarrelen. Een primeur voor Lelden zijn 2 okto ber de nationale kartingwedstryden, die van 1.30 tot 4 uur op het Bevrydings- plein worden gehouden. Aan deze thans zeer populaire sport nemen circa 40 tot 50 coureurs deel. Medewerking aan deze wedstrijden verlenen de Stichting Karting Neder land, officials van Scuderia A.S.VJ.O. en de Leidse ren en Tourver. „Swift- combinatie". Openluchtspel Pieterskerkplein Het einde van de zestiende eeuw her leeft in de middag (4 uur) en avond (8.30 uur) van deze dag op het Pieters kerkplein. Leden van de Leidse Camer „De witte acoleynen" betreden het plein en nemen als gastheren de honneurs waar. Intocht Geuzenvloot Verder stadswaarts dan in 1574 vaart de vloot van Boisot deze ochtend door de Vliet en het Rapenburg naar het Steenschuur, waar omstreeks half negen de ontscheping tussen Groenebrug en Breestraat zal plaats vinden. Burgemees ter Van der Werf en Jan van Hout zul len hier ter begroeting aanwezig zyn. Boisot en de geuzen begeven zich, na deze begroeting, vervolgens te voet met haringen en wittebroden en voorafge gaan door de Chr. Muziekvereniging ..Concordia" via Breestraat - Gangetje - Botermarkt - Vismarkt en Aalmarkt naar het Waaggebouw, waar de „spyz" aan het verzamelde volk zal worden uit gedeeld. Gedurende de gehele uitreiking geeft het Eerste Leidse Jeugdorkest en Drum band „De Burcht" op het Waaghoofd een populair concert. Drie Octobercantate De koraalmuziek 8 uur in het Van der Werfpark wijkt dit jaar, maar daarvoor is het dan ook een jubileum jaar, iets af van voorgaande jaren. Nu reeds enkele weken heeft een koor, ver sterkt met kinderstemmen, de door Han de Wilde geschreven „Drie Octobercan tate" in studie genomen. Een cantate, wy schreven daar reeds over, die op mu ziek is *ezet door Herman Stenz. Tiidens In gedachten verzonken steekt Bettina de straat over. Haar leven is zo geheel veranderd. Hoe zal haar toekomst worden? Pas als ze de knersende remmen hoort realiseert ze zich wat er gebeurd is. En dan weet ze niets meer! In het ziekenhuis wordt ze wak ker. Nu is haar wereld helemaal in elkaar gestort. Voor haar is het leven zinloos geworden. Over en kele jaren is iedereen Bettina Leidse „kruisdragers" werden gehuldigd In het legioen, dat in juli j.I. te Ny- megen de 45ste Internationale Vierdaag se weer tot een ongeëvenaard wandel- festjjn maakte, marcheerden ook dit jaar weer een veertigtal lange afstand- tippelaars uit de Wandelkring Leiden en Omstreken mee. Onder de 37, die met suces „de man met de hamer" weerston den waren verscheidenen die de tocht meer dan tien maal tot een goed einde brachten. de koraalmuziek zal deze cantate voor het eerst in het openbaar gezongen wor den. In verband met deze uitvoering is het dit jaar niet mogelijk, dat op het be kende liederenbundeltje toegang tot de voor koorzangers (essen) vrijgehouden ruimte in het Van der Werfpark wordt verleend. Slechts zij, die in het bezit zyn van de partituur van de cantate, worden toegelaten. Muzikale show op Kaasmarkt Om circa half negen geeft de Harmo nie van de SHV uit Rotterdam, die reeds om 8.15 uur by het Station aan komt, op de Kaasmarkt een muzikale show. Het is voor de eerste maal dat deze harmonie, welke ook in de optocht medeloopt, in Leiden op zal treden. Militaire parade Uitvoerig schreven wy reeds over de militaire parade, welke deze dag door de binennstad trekt. Om half tien vindt een défilé plaats voor het Stadhuis aan de Breestraat. In de ochtenduren is er in de buiten wijken verder feest voor de jeugd. Op vier plaatsen in de stad, t.w. om 8.15 uur op de Willem de Zwygerlaan, 9 uur Lage Morsweg, 9.45 uur 5 Meilaan en 10.30 uur Zeemanlaan, brengt Onderwaters Minia- tuurthe&ter een gezellig poppenspel. Dank zy een lofwaardig initiatief van het bestuur, werd de „Leidse wandel kring" gisteravond in de Jacobazaal van „Den Burcht" in de gelegenheid gesteld de 37 kranige doorzetters nog eens een extra hulde te brengen voor de wijze warop zy de kleuren van de Leidse Kring dit jaar weer hooghielden. Nadat de heer Godthelp in het kort het verloop van de afgelopen jubileum- vierdaagse had geschetst, richtte hij zich tot de „Kruisdragers" uit Leiden en om streken, die hy namens de gehele Leidse Wandelkring hulde bracht voor hun prestatie. Namens de Kring overhandig de hy hen een fraai herinneringsvaantje met standaard. In een hartelijk toe spraakje wees majoor Breunesse nog eens met nadruk op de betekenis van de Vierdaagse in internationale wandel sportkringen en de prestaties die moe ten worden geleverd om een dergelijke mars te kunnen volbrengen. Nadat de heer H. Boekhoven het be stuur van de Leidse Kring namens allo „Kruisdragers" uit Leiden en omstreken dank had gebracht voor deze bijzondere huldigingsavond, werd de avond gevuld met de vertoning van twee geestige te kenfilmpjes en de prachtige kleuren film „Wondermooie wereld". Enkelen van de „Kruisdragers" lever den de prestatie de Vierdaagse meer dan tien maal in successie te volbrengen waaronder de heren K. de Ruiter (17 maal), J. P. Woordes (16 maal), H. Wil schut (16 maal), K. Cebol (14 maal), J. A. van Ek (13 maal) en H. H. Lauwerse (12 maal). Advertentie Iets BJmen van Ceta-Bever Herdenking in Pieterskerk Direct na afloop van de parade vangt om half elf in de Pieterskerk een her denkingsdienst aan. Ds. H. J. van Ach terberg zal in deze dienst voorgaan. Optocht het Landjuweel van 1596 Een hoogtepunt in elke 3 oktobervie ring is steeds weer de historische op tocht. Dit jaar gewijd aan de Rederij kers, het landjuweel van 1596, zal deze optocht opnieuw een luisterrijk, fraai schouwspel zijn. Eén lange, kleurige stoet met prachtige rijtuigen, koetsen en praal wagens, fiere paarden met hun berijders in oude, bonte kostuums. Rederijkers in kostbare gewaden. Stijlvol, met smaak ge-ensceneerd, met vaak geestige tafe relen en afgewisseld met de pittige, vro lijke muziek van niet minder dan negen muziekkorpsen. Niet minder dan 450 ge- kostumeerden, van wie de jongste deel nemer zes en de oudste deelneemster 84 jaar is, nemen aan de optocht deel. De optocht, welke onderverdeeld is in niet minder dan twaalf groepen, brengt evenals het openluchtspel de Redery- kerskamers binnen Leiden. By het einde der 16de eeuw waren dichtkunst en toneel in hoofdzaak in handen van „de Retrozijns", de oude Rederijkerskamers. In Leiden o.a. „de Witte Acoleyen" (zinspreuk: Liefde ist fondament). De Stadssecretaris Jan van Hout was o.a. lid van de Camer. Hy ge bruikte de Rederijkerskamers o.a. voor het „Landjuweel 1596", dat opgezet werd om veel volk te trekken voor de loterij ten bate van het St.-Catharijnegasthuis, dat dringend uitbreiding behoefde. De verschillende Cameren kwamen in 1596 bijeen buiten de Zijlpoort in de Stadsherberg, waar zij ontvangen wer den door de Witte Acoleyen. Van deze ontvangst en wat zich daar rond afspeelt zal „Landjuweel 1596" op 3 oktober een indruk geven. Cabaret en vuurwerk De week van feesten wordt 's avonds besloten met een cabaretvoorstelling in de Stadsgehoorzaal onder de titel „Fan fare voor 75 jarein)" en een groot jubileumvuurwerk op het Schuttersveld. Vrij-af voor schooljeugd Nu ook vele festiviteiten op maandag 2 oktober plaats vinden, zal de school jeugd die dag vry-af hebben Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag om deze dag in de morgenuren oud-Hollandse spelen in de Leidse speeltuinen te orga niseren, moest hiervan worden afgezien omdat het niet mogelyk was vele be drijven werken deze dag 's ochtends over voldoende leiding te beschikken. vergeten de vrouw, die tot de beroemdste modellen van haar lijd behoorde. LIBELLE brengt u dit unieke ver haal over Beitina Margraaf In grote opmaak in haar serie „Spoedopname". Zorg dat u het leest. Gtin uzelf Libelle en reser veer nu uw boeiende lectuur voor de naderende winter. Abonneer u rechtstreeks op Libelle, Nassauplein 7, Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3