„PARKEERDAK" ALS OPLOSSING VOOR HET TEKORT AAN RUIMTE Zuivere [Wmasept Hamburgse zakenhuizen nemen er een belangwekkende proef mee Van samenwerking is echter geen sprake Kerkelijk Leven HUID ZEEPenCREME I Nieuwe ideeën VOORSPOEDIG Moedei' worden Agenda OMZICHTIG TROEBEL Met een enkel woord ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 (Van een bijzondere medewerker) Enkele grote zakenhuizen in de binnenstad van Hamburg leveren op hun wijze een bescheiden bijdrage tot de oplossing van het parkeerprobleem, waarmee elke stad van enige omvang te kampen heeft. Een recente poging om alles op vier wielen, trams, bussen en taxi's uitgezonderd, uit het centrum te weren, is totaal mislukt. Er zijn honderden parkeermeters voor in de plaats gekomen. Voornemens om enkele „kale" plekken (erfenis van de RAF-bombardementen in de oorlog) te bebouwen worden voorlopig niet uitgevoerd: dag in dag uit staan er tientallen auto's en dankbare parkeerwachten incasseren er vele marken, die gemakkelijk zijn verdiend. En nu berust het stadsbestuur (tijdelijk?) in het onvermijdelijke, want de enorme stroom van auto's naar de binnenstad kan niet worden tegen gehouden. Of het zo blijft? Overleg inzake nieu we maatregelen is gaande en aan wijze raadgevingen is er waarlijk geen gebrek. Vandaar dat er ook veel belangstelling bestaat voor particuliere experimenten met parkeerdaken, proefnemingen die tot dusver gunstige resultaten hebben opgeleverd en een uitkomst zijn voor hen, die niet al te lang in de binnen stad moeten zijn. N3.: in Den Haag komt een parkeer dak voor tweehonderd auto's. Produktion, een grote coöperatie, voert in de nieuwbouw dicht bij de uitvals weg naar Lübeck haar autorijdende klan ten via een spiraal naar het dak, zodat men dus al rijdende het parkeerterrein kan bereiken; heel eenvoudig dus. Karstadt, te vergelijken met de Bijen korf, heeft het dak van een reeds ja ren bestaand warenhuis in het centrum van Hamburg extra verstevigd en aan de achterkant van de „winkel" drie lif ten aangebracht, die geheel automatisch de aspirant-parkeerders in een minimum van tijd naar het dak brengen. Een per sonenlift voert de bezoekers dan weer naar de verschillende afdelingen, even als bij „Produktion". Twee parkeerwach ters beneden regelen het verkeer en zetten het stop als het dak vol is. Er kunnen 115 auto's staan. Voor het aan tal plaatsen dat boven vrij is, hebben de parkeerwachten evenveel genummer de labels. De kosten van het parkeerdak wor den in zeer geringe mate op de auto bezitters verhaald. Karstadt brengt de parkeerder voor twee uur stallen een halve mark in rekening, maar overhan digt hem tevens een bon, die hij of zij voor dat bedrag in het warenhuis mag besteden. Echte klanten parkeren er dus gratis, anderen hebben een „strop" van 50 pfenning, als ze niet bij Karstadt winkelen. En aan klanten geen gebrek, want zeker de helft van de parkeerders komt er uit nieuwsgierigheid. Een par keerplaats op zo'n hoogte (30 meter, met een prachtig uitzicht) is zelfs in Ham burg voorlopig nog een grote attractie! Of de overheid dit particuliere par keerdaken-initiatief zal overnemen is NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam als predikant met bepaalde opdracht (ziekenhulspred.) (toez.) J. van der Wiel te Haarlem te Vroomshoop (toez.) K. M. de Bruyn te Marrum te Bodegraven P. J. Bos te Sprang. Beroepen door de Prov. Kerk vergadering van Gelderland te Barneveld noodgemeenteM. J. Top. laatstelijk pre dikant te Bergeljk, wonend te Gouda. Aan- broek-Opmeer M. B. Blom, kand. te Ob- genomen naar Hensbroek-Obdam-Span- dam. GEREF. KERKEN Beroepen te Asperen M. J. Bos, kand. te Overveen te Wlssenkerke M. van der Heiden, kand. te Sassenhelm te Oos- ternijkerk C. Gros. kand. te Voorburg te Mlldam (Pr.) M. Berg, kand. te Sappe- meer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwaagwestelnde A. Rebel te Emmeloord (N.O.P.). Bedankt voor Doorn spijk J. van Doorn te Tholen. ALKMAAR. 22 september. Kaasmarkt: Aanvoer 22.000 kg fabrleksedammer, 8000 kg Goudse volvette. Noteringen: fabrleks edammer fl.78, Goudse volvette f1.88- 1.89, handel goed. Advertentie twijfelachtig, want het is veel duurder dan parkeermeters en voorts moeten er heel wat schijven in beweging worden gebracht om zoiets voor verschillende instanties bewerkstelligd te krijgen. Aan overheidsgebouwen is in de binnenstad van Hamburg geen gebrek. Spoorwegen, Posterijen, belastingen, justitie ze hebben er allemaal hun directiekantoren of hoofdbureaus, die soms stadswijken op zichzelf zijn. Op zijn minst zijn het gebouwen van tientallen meters leng te, breedt en hoogte. Maar elke instantie heeft haar eigen gebouwendienst, zodat van coördinatie haast geen sprake kan zijn. De stedelijke overheid (Hamburg is tevens een Westduitse deelstaat) staat er in dat opzicht het gunstigst voor. Zij bezit ook veel gebouwen in het cen trum, die dus eventueel in eigen regie kunnen worden veranderd of uitgebreid. Maar zover is het nog lang niet. Voor lopig moeten de autobezitters het met parkeerkiokken stellen of hun heil zoe ken bjj enkele grote particulieren, die het experiment met de parkeerdaken hebben aangedurfd. De overheid blijft er letterlijk en figuurlijk met de benen op de grond. (Van onze t.v.-medewerker) Om maar ineens met de deur in huis te vallen: het zou best kunnen zijn, dat de ideeënbus tot een volwassen serie programma uitgroeit, want de start was al direct raak. Klachten met daarte genover doordachte antwoorden of ver dedigingen. dat is wel iets voor ons, door zijn mopperlust befaamd, volk, een goe de en zinnige uitlaat. De spoorwegen en justitie kwamen bijvoorbeeld aan bod, waarbij het getui- gengeld er nogal armelijk afkwam, maar daaraan kon de officiële antwoordman natuurlijk niet alles doen. Een fantastisch knap en geestig stof zuigerfilmpje bood een prettige onder breking, want niet elk onderwerp leent zich nu eenmaal goed voor uitbeelding. De uitnodiging om de bedrijfspensioen fondsen eens extra uit ruime winsten te gedenken, leek ons niet misplaatst, al kleeft aan de generalisatie o.i. wel een bezwaar. Op de oude flessen werd wel wat lang doorgezanikt. Het is voor de toekomst van belang, dat er veel keus komt. dat er goed geselecteerd wordt en öe behandeling voor de camera's zo in telligent mogelijk as. Alles wijst erop, dat men daarmee de goede weg heeft Protest tegen hervatting kernwapenproeven Het moderamen van de generale sy node der Ned. Herv. Kerk heeft een ver klaring doen uitgaan over de hervatting van de volkeren van hun leidingge nen. In het stuk, dat naar de kerkera den en predikanten is gezonden, ver klaart het moderamen dat het zowel het protest van de zijde van de Wereld raad van Kerken tegen de hervatting van de proefnemingen met kernwape nen, als het beroep op het geweten van de proefnemingen met kernwape nen, als het beroep op het geweten van de volkenen van hun leidingge vende staatslieden en het appèl op de publieke opinie ten volle .voor zyn reke ning wil nemen. Het moderamen roept overheid en volk op, acht te geven op het appèl dat van de Wereldraad uit ging. Ook roept het synodale orgaan, dat met de dagelijkse leiding belast is, de gemeente en de voorgangers op „God te bidden dat deze woorden ingang mogen vinden in de harten", (bedoeld is het protest van de Wereldraad), „op dat niet alleen weer een einde kome aan de gevaarlijke experimentele explosies van kernwapenen, maar ook door de hervatting van de onderhandelingen en het sluiten van controleerbare overeen komsten, het oorlogsgevaar worde ver minderd en de vrede tussen de volke ren worde bevorderd". ingeslagen. Aan nieuwe ideeën geen ge brek; ook niet dn Luik bij de strijd om het wereldkampioenschap goochelen, voor de derde maal door onze Fred Kaps veroverd. Alan Alan was fantastisch, maar wel een beetje eng. Brahma kwam geraffineerd werk op een pretentieuze manier tonen, maar Kaps deed alles eenvoudig en won daarmee zeker voor een deel de show. In ..Espresso" werd er nog even microscopisch nagegoocheld en verder was het kaartje kijken in verband met het gebrek aan zwembaden alom in den lande (maar waarom niet met één duidelijke overzichtskaart vol staan? met merendeels gedétailleer- de toelichtingen. Levend, bijzonder raak was de aanbeveling van de Actie Pres ton Cobb. Met stralingsgevaar, zelf jur ken maken en Beppie Nooy's volksto neel werd het radje toe besloten, waar mee wij slechts waardering voor het „elok wat wils" tot uitdrukking willen brengen. Wat een rijkdom aan ideeën! Advertentie De kennis hiertoe 1 i I I I en juiste Baby- verzorging ineen f1 Swpetide-6uce BABYSET ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal: K. en O. Populair con cert Rotterdams Philharmonlsch Orkest. Solist Theo Bruins (piano). 8 uur n.m. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefl-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 11 uur v.m. Hogewoerd 175: Openbare lezing. 4 uur nm.; Wachttorenstudie. 5.15 uur n.m. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Natuurreservaat „De Beer". 8.45 uur v.m, Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. Steenschuur 6Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur v.m. MAANDAG. De Doelen: Leidse Amateurfotograf en- ver. Eerste ronde kleurendia's V.O. 8 uur nam. Pieterskerk: Orgelbespeling J. de Groot, W. Viertelhauzen en J. Brons. 8.30 uur n.m. Schouwburg: 1ste Abonnementsvoorstel- ling. Toneelgroep Theater „Speelgoed op zolder". 8 uur n.m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. De zonnige herfst schijnt ook poli tiek een wat milder klimaat te hebben gebracht. Zo hebben de Amerikaanse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken, Rusk en Gro- miko, donderdag in New York een be spreking gehad, welke niet minder dan viereneenhalf uur heeft geduurd. Ook al is een deel van die tijd aan vertalin gen verloren gegaan en zelfs al zijn beide partijen niet veel verder gekomen dan tot exploratie van „vijandelijk ge bied", toch is die ontmoeting een niet ongunstig teken. Praten is beter dan (bek) vechten en de mogelijkheid van een redelijk vergelijk is heel wat groter binnen de muren van een nuchtere con ferentiekamer dan in de emotionele sfeer van verklaringen, redevoeringen en zelfs dreigementen, die voor een groter pu bliek bedoeld zijn. „Geheime diplomatie" moge haar schaduwzijde hebben, de wereldpolitiek kan nu eenmaal niet zon der een zekere mate van vertrouwelijk overleg. Des te scherper immers kunnen de contouren zijn van het beeld, dat de een zich van de ander vormt. Niets zo bedenkelijk als het misverstand in het Kremlin, dat Amerika bluft. Temeer omdat de marge van conventionele wa pens die de wereld als een soort bar rière scheiden van een conflict met atoomwapens aan Westerse zijde niet al te breed is. Hït contact tussen Rusk en Gromiko kan ongetwijfeld vruchtbaar zijn, ook al mondt het niet dadelijk uit in een akkoord op het hoogste ni veau. Het Westen kan zich een duidelijke voorstelling vormen van hetgeen de Russen nu eigenlijk precies voor ogen staat na aftrek van het kabaal der pro paganda. En de communisten kunnen nog weer eens wat meer aan de ge dachte wennen, dat president Kenne dy wel bereid is tot een gesprek, maar dan toch niet onder pressie. Overigens kan het Kremlin dit laatste reeds weten na de weigering van de Amerikaanse president in te gaan op de suggestie van de neutrale landen een spoedige topconferentie te arrangeren. Kennedy heeft dit, door Soekarno en Keita (van Mali) overgebrachte verzoek van de hand gewezen: hij wenst eerst uit inlei dende besprekingen zoals nu tussen Rusk en Gromiko te weten of Chroesjtsjow bereid is tot een redelijk akkoord. En dan: een akkoord met de nodige, onaantastbare garanties. Het Kremlin is immers zeer royaal in zijn beloften, maar wat zijn ze tenslotte waard? Ontelbare malen heeft Moskou in de afgelopen jaren gezegd, dat het niet de eerste zou zijn om de proef nemingen met kernwapens te hervatten om te voorkomen, dat de gezondheid, ja zelfs het leven der mensheid in ge vaar zou komen. Men kent het resul taat van deze nadrukkelijke toezeggin gen. President Kennedy's voorzichtig heid is dan ook tenvolle begrijpelijk. Hoezeer het toegejuicht moet worden, dat aan het bloedvergieten in Ka- tanga een einde is gekomen, toch is de situatie ook na de wapenstilstand nauwelijks verbeterd. Zo heeft president Tsjombe gisteren verklaard, dat hij de Tunesische VN-functionaris Mahmoed Khiari, die als leider optrad van de de legatie der volkenorganisatie bij het overleg over een staakt-het-vuren, min of meer als de gangmaker van de actie tegen het Katangese grondgebied be schouwt. Deze opmerking is des te op merkelijker, omdat Khiari kort tevoren had gezegd, dat de afscheiding van Ka- tanga eigenlijk „een binnenlandse aan gelegenheid van Kongo" is. Deze woorden maakten een bijzonder vreedzame in druk na het militaire optreden van de VN-troepen. „De actie van de VN heeft slechts ten doel een vreedzame regeling tussen Katanga en de centrale regering in Leopoldstad tot stand te brengen en de normale omstandigheden in Katanga te herstellen", aldus Khiari. Tsjombe heeft blijkbaar weinig vertrouwen in de oprechtheid van de Tunesiër. Men kan dit slechts betreuren, omdat, oo kal is de Katangese president op het ogenblik in feit etriomfator over de strijdkrachten van de VN gebleken, een regeling niet lang meer achterwege kan blijven, wil het welzijn van Kongo-in-het-algemeen niet ernstig geschaad worden. Onder de topfiguren van de VN in Kongo ftiaakte Khiari, die in elk geval nog een wapenstilstand uit het vuur heeft kunnen slepen, een ge matigde indruk. Tsjombe denkt er ech ter anders over. Van de Ier O'Brien zei hij niets, terwijl vele waarnemers totnutoe juist deze figuur schuldig acht ten aan de onbekookte actie tegen de Katangezen. Er zijn trouwens reeds be richten verschenen, welke zinspeelden op zijn terugroeping. Hoe dit zy, het blijkt niet gemakkelij' voor de organisatie der Verenigde Naties de juiste man op de juiste plaats te zetten. En de enige met leiderskwaliteiten en persoonlijk ge zag is het slachtoffer geworden van een vliegtuigongeluk, dat in dit geval met recht een ramp genoemd mag worden. Het ergste ls, dat de toestand weliswaar op een bepaald tijdstip bevroren is, maar dat dit blijkbaar niet verhindert, dat er een duidelijke verslechtering merkbaar is. In de Kongolese hoofdstad Leopold stad zou de linkse druk op premier Adoela de laatste dagen sterk zijn toe genomen, vooral na de aankomst van communistische agitators, die zich voor doen als personeel van rodea mbassa- des Het gevaar is dus allerminst denkbeeldig, dat Katanga toch nog een soort „Afrikaans Spanje" gaat worden. De eerste golf die van de VN-actie is roemloos uiteengeslagen op het Ka tangese verzet, dat veel sterker is ge bleken dan was verwacht. Nu echter dreigen er krachten in actie te komen, die heel wat minder edele bedoelingen hebben dan van de leiding van de VN mocht aangenomen worden. Het was eigenlijk te verwachten, want de New York Times onderstreepte dezer dagen nog eens door de publikatie van een sta- tistiekje, dat Katanga rijk is aan ertsen, met name aan kobalt, een medisch en militair gewilde grondstof, waarvan het driekwart van de wereldproduktie le vert Bloemen- en fruitexpositie Gisteravond zijn de leden van de Fruit teeltclub „Prof. Ir. Sprenger" en de Leid se Dahliavereniging „Johan Mater" tot laat in de avond druk in de weer ge weest om de tentoonstelling van de door henzelf gekweekte produkten, die heden middag om drie uur in het clubgebouw van „Ons Buiten" (ingang Marnixstraat) wordt geopend, wederom tot een groot succes te maken. De prestaties waartoe deze amateurs ditmaal weer in staat wa ren, benaderen een volmaakt vakman schap. De tentoonstelling is vandaag ge opend van 3 tot 10 uur en morgen van 10 tot 8 uur. BINNENLAND De British Transport Commission, die de bootdienst tussen Hoek van Holland en Harwich exploiteert, heeft in Schot land een passagiersschip besteld, dat het grootste zal worden, dat ooit voor een lijndienst tussen Engeland en het vaste land van Europa is gebruikt. Het schip, dat een waarde van ongeveer 2 miljoen pond sterling zal vertegenwoordigen, zal de plaats Innemen van de Duke of York (44325 brt), die in 1935 werd gebouwd. De twee andere schepen, die de lijndienst onderhouden zijn de Arnhem en de Am sterdam, die respectievelijk in 1947 en 1950 werden gebouwd. De ANWB zal op woensdag 27 sep tember het wegenwachthotel in Den Haag. een onderdeel van zijn nieuwe gebouwen complex aan de Wassenaarseweg officieel ln gebruik nemen. Het hotel zal onder dak bieden aan de pechbestrijders, die in opleiding zijn of herhalingscursussen vol gen. Gistermiddag heeft de burgemeester van Den Haag. mr. H. A. M. T. Kolf schoten, de dr. H. P. Berlageprijs voor 1960 uitgereikt aan de Amsterdamse ar chitect P. Zanstra. De burgemeester open de hierna ln het gemeentemuseum ln Den Haag een tentoonstelling van werken van de architect. Tot ridder ln de Orde van de Ne derlandse Leeuw ls benoemd prof .dr. H. J. Fllerlnga, decaan en buitengewoon hoog leraar van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam. In het Dijkzlgt Ziekenhuis is de 2- Jarlge Peter Verboom van de Paradijslaan ln Rotterdam overleden, die gistermorgen uit een raam op de eerste etage van de ouderlijke woning gevallen was. De 15-Jarige bijrijder J. L. F. H. Hart man uit Den Haag ls gistermiddag om het leven gekomen, doordat hij werd overreden door een achteruitrijdende vrachtauto. Het ongeluk gebeurde op het binnenterrein van een broodfabriek in de Elandstraat ln Den Haag. De Jongen werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis aan bet We6telnde vervoerd. Bij aankomst was hij reeds overleden. De politie deelde mede, dat de chauffeur van de vracht auto onvoorzichtig heeft gereden. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Omstreeks half zes vanochtend ls tussen Kerkrade en Spekholzerheide een diesel8tel, een zg. Blauwe Engel, door tot nu toe onbekende oorzaak achter op een kolentreln gereden. Van de kolentrein ontspoorden drie wagens. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een meerijdende conducteur, die over pijn in de rug klaagde, ls voor onderzoek naar een ziekenhuis vervoerd. De dienst tussen Kerkrade en Spekholzerheide wordt met bussen onderhouden. De 41-Jarige J. L. Clulzenaar uit Loosdrecht ls gistermiddag om vijf uur met grote snelheid met zijn raceboot tegen een dwars over het water van de Wees- pertrekvaart te Amsterdam gespannen kabel van het pontveer gevaren en met zijn bootje de wal opgeschoten. De be stuurder is daarbij ernstig ln zijn gezicht gewond geraakt en opgenomen in het Onze Lieve Vrouwengasthuis. De Rijks politie te water neemt aan dat de man. die ongeveer 60 km per uur moet hebben gevaren, niet me de situatie ter plaatse op de hoogte was. BUITENLAND Twee uitgeputte Belgen zijn vrijdag in een bootje dat als een fiets wordt voortbewogen van De Panne aan de Bel gische kust in Dover aangekomen. „De volgende keer nemen wij de stoomboot", aldus hun commentaar. De mannen waren door sterke stromingen afgedreven en hadden in 15 uur 120 in plaats van 80 km afgelegd! In Zuld-Vietnam hebben communis tische guerrillastrijders de Australiër Wil fred Arthur gevangen genomen. Zij hebben laten weten dat hij in ruil voor bepaalde goederen, verdovende middelen en geld in vrijheid wordt gesteld. Arthur werkte in het raam van het „plan van Colombo" in Zuid-Vletnam. De Japanse politie heeft meegedeeld, dat tengevolge van de wervelstorm Nancy" 185 mensen zijn omgekomen en 3879 gewond. Vijftien personen worden vermist. „Nancy" trof Japan in het af gelopen weekeind. De voormalige S.A.-standartenführer Richard Hochralner. op wiens bevel ln mei 1945 negen Joodse dwangarbeiders op de Störingalm in Stiermarken doodgescho ten zouden zijn, ls thans gearresteerd. Hij leidde na de oorlog een zogenaamde „weerwolfgroep", waarvan twee leden in 1945 ter dood en anderen tot gevangenis straf werden veroordeeld. Negen mannen zijn vrijdag ln Lon den tot een totaal van achttien Jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het stelen van Juwelen en geld ter waarde van 2>/2 miljoen gulden uit postzakken op Londen Airport. Onder hen bevinden zich zeven mannen die op het vliegveld werkten. Een vissersboot uit de Bretonse ha venplaats Billière is donderdag thuisge komen met een zeeschildpad, die 2,50 meter lang ls en 800 kg weegt. Het kostte de drie opvarenden drie uur om het dier aan boord te krijgen! De Oostduitse grenspolitie, die tot dusver als zelfstandige militaire organi satie onder het ministerie van Binnen landse Zaken ressorteerde, is sinds 15 september als „grenscommando" ln het Oostduitse „volksleger" opgenomen. Dit leger telt thans ongeveer 135.000 man. De Amerikaanse Commissie van Atoomenergie heeft Jl. woensdag binnen het kader van de samenwerking tussen de Verenigde Staten en Euratom, de eerste hoeveelheid bijzondere splijtstoffen uitge voerd. Het voorzieningsagentschap van Euratom heeft 1 kilogram plutonium in ontvangst kunnen nemen. Drie ons daar- \an zijn bestemd voor de Belgische maat schappij Belgonucleaire en zeven ons voor het Franse Commissariaat voor Atoom energie. De Zuidafrikaanse Academie voor Wetenschap en Kunst gaat een commissie van vakmensen benoemen om een lijst van geschikte Nederlandse boeken voor gebruik op Afrikaanse scholen samen te stellen, aldus heeft prof. P. J. Nlenaber van de Academie meegedeeld by een ont vangst voor de commissie-Donner, officieel bekend als „commisie van advies en coör dinatie ten dienste van de culturele be trekkingen". De eerste Russische ruimtevaarder, majoor Gagarin, zal van 26 tot 30 oktober een bezoek aan India brengen. Hij komt op uitnodiging van de regering ln Nleuw- Delhi. De tweede Sowjetrussische ruimte vaarder. majoor Titow, zal van de invitatie geen gebruik kunnen maken, omdat hij andere afspraken heeft. Koning Boudewijn van België heeft gisteren twee uur in een door hemzelf bestuurd vliegtuig boven België gevlogen. Hij maakte de vlucht in een „Cessna"- toestel van de luchtvaartmaatschappij „Sabena". De Belgische vorst heeft reeds eerder oefenvluchten met het tweemoto- rlge toestel gemaakt. Reeds vóór zyn hu welijk was hy begonnen met het nemen van lessen. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Es peranto nu, toespr. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 De be tekenis van het Afrika-Instituut ln Rot terdam, lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Lich te muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Licht pro- Eramma. 22.00 Sportact. 22.30 Nws. 22.40 Ichte muz. 23.00 Muz. uit films en musicals. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Amateurs- progr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Omr. ork. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wy lulden de zondag in. 23.00 Religieuze muz. m. comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. KRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Brandpunt. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Film. VOOR ZONDAG 24 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Gram. I. d. pauze: meded. en sportber. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lez. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verz.-progr. v. d. sold. 14.00 Literaire kritieken. 14.40 Omr .ork. en solist. 15.35 Gram. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 De verhouding kunstenaar en publiek, le zing. 17.15 Oog om oog. mens om mens, lezing. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws. en sportultsl. Daarna sportjourn. 18.30 Gram. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Fragm. uit stu dentencabarets. 21.15 Volksliedjes. 21.35 Lichte muz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Zang en piano. 23.15 Sportultsl. 23.20 New York calling. 23.25 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Goedemorgen. 9.00 Kerkdnst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inl. Hoog mis. 11.30 Gram. 11.40 Gram. 12.15 Bui- tenl. comm. 12.25 Gram. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Strykork. 13.30 Universiteit, klankb. 14.00 Kamerork. en solist. 15.10 Gram. 15.20 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Ves pers. Convent van kerken: 17.00 Dienst van het Leger des Hells. NCRV: 18.30 Ge wijde muz. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Verz. progr. 19 30 Gemeenschap der hei ligen, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.35 Promenade-ork. en sol. 21.30 Eigen haard ls moord waard, hoorsp. 22.10 Gram. 22 25 Boekbespr. 22.40 Avond gebed. 22.55 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 9.30 Hoogmis. AVRO: 19.25 Overn. v. d. Duitse TV: Don Giovanni, opera. In de pauze: :t 21.15-±21.45 Sportact. DINSDAG Het Gulden Vlies: Ver. tot bevordering van de Welsprekendheid. 8 uur nm. Schouwburg: 1ste Abonnementsvoorstel- ling. Toneelgroep Theater „Speelgoed op zolder". 8 uur n.m. V. en D: Leydens ontzet en de nieuwe mode. 10.30 uur v.m. en 2.30 en 4 uur n.m. Oegstgeest (Het Witte Huis)Modeshow Van Strlen. 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. K. Th. Boersma over „Simulatie en aggravatie l.v.m. medische variaverzeke- ringen. 8 uur nm. „Ons Bulten" (einde koollaan)Dahlia- avond Leidse Tuiniers- en Bloemistenver eniging D.E.V. 8 uur n.m. Peek en Cloppenburg. Modeparade. 8.15 uur nm. Waalse Kerk: Lunchpauze-concert Theo ten Hooven. 1 uur nm. Zuiderkerk: Repetitie koraalzang 3 ok tober. 8 uur nm. DONDERDAG Gulden Vlies: Modeshow N.V. Van Eg- mond. 8 uur nm. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Ryksmuseum voor de Geschiedenis aer Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober). Ryksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „vierhonderd Jaar Romeinse be zetting". Werkd. van 106 uur, zondags van 15 uur (tot 1 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang, die vis!" (tot 1 ok tober). BIOSCOPEN Studio: „Op de drempel van het leven". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Onder vreemde vlag". 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Lldo: „Een hoogst belangryk persoon. A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Helena van Troje". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „The old man and the sea". 14 Jr. Trianon: „De Schaduw" („The Naked Edge"). 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Tussen kogels en granaten". 14 Jr. Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Anna" Astra-Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 urn en zaterdag 7 en 9.15 uur „De Wilde Deserteur". Zondag 7 en 9.15 uur, maandag, woensdag en donderdag 8 uur „Waarover men niet spreekt". 18 jr. Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Ridder zonder vrees". A.l. WEEK EINDEDIEN ST DEK TANDARTSEN Voor Spoedgevallen neemt waar tandarts A. Ridder, tel. 01719-3800. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: 's-Grave- sande, tel. 31919; Van Leeuwen, tel. 20412; Brand, tel. 26946; Pleiter, tel. 31337 en H. Jasperse, tel. 24961. Te Oegstgeest de doktoren Van Walchren, tel. 22030 en Van der Vliet-de Vries, tel. 22331. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wen ken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.30 Lezing). 16.15 Hersengym. 17.00 Jeugd koren. 17.20 Hoorsp. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. uitz. 20.25 Liefdadlgh. oproep. 20.30 Quiz. 21.00 Ork., strljkkwart. en sol. 22.00 Nws. 22.10 Klankb. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14 00 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 Filmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Inter views en gram. 17.45 Rep. atletlekwedstr. Frankryk-Gr. Brltannlë. 18.00 Popul. lied jes. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Verz. progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Omr. ork. en sol. 13.00 Nws. 13.10 Ork. en sol. 14.30 Kamermuz. 15.00 Koor zang. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18.35 Pianorecital. 19.00 Nws. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 22.50 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel. 15.50 Le voyage en Chine, komische opera. 17.35 Gram. 17.45 Festival v. Mon- treux: ork. conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 21.00 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Sportultz. 17.00 Sport en nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Liedjes 23.05 Nws. Amus. muz. 23.55- 24.00 Nws. 484 m.: 12.00 V. d. landb. Daarna: Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.-progr. 14.00 Verz.- progr. (verv.). 16.45 Verz.-progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gevar. progr. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 25 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen- wyding. 10.00 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Kamerork. 12.00 Lichte muz. 12.20 Voor ons platteland, lezing. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Metropole ork. 14.00 Gram. 14.30 Mevrouw Graham van Wildwellhall, hoor spel. 16.05 Gram. 17.20 Gram. 17.50 Millt. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Koorzang. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Licht progr. 20.50 De niet onderdanige onderdaan, hoorsp. 21.10 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Gitaarspel. 22.30 Nws., SOS-ber. en meded. 22.45 Act. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 17.10 Gram. 7.30 Gewyde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleer gang. 11.05 Kamermuz. 11.35 Voordr. 11.55 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Volksmuz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.50 Gram. 15.45 Vocaal-ens. 16.00 Bybel- overdenking. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz.Suriname en het Ryksmu seum voor Volkenkunde te Leiden, door Dr. G. D. van Wengen en Dr. H. H. Frese. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.35 Oude muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Jiddisje volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.15 Pionier van van het leven, hoorsp. 21.25 Pianorecital. 22.00 Parlem. comm. 22.15 Gitaar en plano. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Radiofllharm. ork. 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 18-20 uur) I. Charles Gounod. Symphonie nr. 2 in es gr. t. Adagio. Allegro agitato. Larghetto non troppo. Scherzo. Allegro molto. Finale. Allegro leggiero assal. Lamoureux Orkest, Parijs o.l.v. Igor Markevitch. II. Edouard Lalo. Concert voor cello en orkest in d kl. t. Prélude. Lento. Allegro maestoso. Intermezzo. Andantino con moto. Introduction. Andante. Allegro vi vace. Gaspar Cassado, cello. Pro Muslca Orkest, Wenen o.l.v. Rudolf Moralt. mande Orkest o.l.v. Ernest Ansermet. III. Claude Debussy. Jeux. Suisse Ro- IV. Maurice Ravel. Concert voor plano en orkest in g gr. t. Allegramente. Adagio assal. Presto. Monique Haas. piano. Sym phonie Orkest van Radio Hamburg o.l.v. Hans Schmldt-Isserstedt. V. Albert Roussel. Bacchus et Arlane op. 43 (2e suite). Lamoureux Orkest, Parijs o.l.v. Igor Markevitch. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.30 Thuisfront in beweging. 20.55 Anders dan anderen. NTS: 22.45-23.30 Eurovisie: Songfestival uit Barcelona. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.15 Rep. v. d. opening v. h. Parlement d. H.M. de Koningin, 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.30 Zangre cital. 16.45 Progr. v. oudere luisteraars. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Radioportret .20.00 Hoorsp. 21.42 Gram. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Zangreci tal. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.38 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Gram. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij bet werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl races. 16.34 Gram. 17.31 Gram. 18.30 Nws. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Praatje. 21.31 Gevar. muz. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.05 Gram. 23.55 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operette- muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Gram. 16.00 Gram. 17.30 Gram. 18.05 Ka mermuz. 19.00 Nws. 20.00 Festival v. Mon- treux: Ork. conc. 22.30 Gram. 23.10 So listen. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Bach-weken te Ansbach 1961: Koorzang en orgelspel. 15.30 Lichte muz. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Volksliederen. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Kamerork. (I. d. pauze: vocaal ens.) 21.30 De zeven kunsten. 21.45 Zangrecital. 22.00 Nws 22.15 Amus. ork. 22.35 Gram. 22.55- 23.00 Nws. 481 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Holland Festival 1961: Ork. conc. 14.45 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Monsieur Beaucalre, operette. 21.20 Le Disco-Club en vacances. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2