Slechts SUCCES TELT GERARD MANTEL DE BEURSZAKEN VERSLAPPEN ONDER INVLOED VAN POLITIEK Kerkdiensten Leiden en omgeving Onze bridgerubriek Nieuwe uitgaven Onze damrubriek Beschouwingen over conjunctuur blij ven steeds gunstig luiden ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 Bridgevraag van deze week: Oost gever, O W kwetsbaar. Parenwed strijd. De zuidspeler heeft: Sch. A, V, 8, 6 H. B, 6 R. H, 9, 7, 5. 4, 3 KI. 4 Biedverloop: oost 1 klaveren (geen conventie )- zuid 1 ruiten - west pas - noord pas - oost 1 sans- atout wat moet zuid doen)? Antwoord elders op deze bladzijde. Zondag 24 september Leiden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. P. Kloek (HA); 7 uur ds. Chr. van der Leeden uit Hazerswoude voor ds. J. M. D. van den Berg. Hooglandse Kerk: 10.30 uur dr. K. E. H. Oppenneimer. Marekerk: 10.30 uur ds. J. M. D. van den Berg; 7 uur ds. J. Groot. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Bethlehemkerk: 10 uur ds. A. Boertje uit Voerkapelle. Maranathakerk: 9 uur ds. H. J. v. Ach- terterberj*. Bevrijdingskerk: 10.30 ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 9 en 10 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Marnixstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. vaai Vryz. Herv., Leidse Volkshuis: 10-30 uur ds. J. H. Klein Wassink uit bergen. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. M. Charensol te Dour (België). Acad. Ziekenhuis: 10 uur ds. W. J. H. Hubeek. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk, Aula Gymnasium: 10 uur dhr. P. P. de Koning. Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 uur dr. Wes terink; 5 uur dr. Dronkert. Petrakerk, Surlnamestraat10 uur ds. J. Thomas te Amersfoort; 5 uur ds. Ha verkamp. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. P. D. Kui- ?er te Sassenheim; 5 uur ds. J. Thomas; uur ds. H. v. d. Berg te Sassenheim. Maranathakerk: 10.30 uur dr. K. J. Kraan te Rotterdam; 5 uur dr. Westerink. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 9 uur dr. Dronkert; 5 uur dr. K. J. Kraan. Groenhoven: 10 uur ds. Haverkamp. Geref. Kerk (vrijgemaakt)8.30 en 6.30 uur stud. M. Heemskerk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. Vele- Dia Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst (donderdag 7.30 uur ds. K. de Geer). Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Gemeente: 10.30 dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie (D.). Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50)9.45 Uur Hoogmis (woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Baptistengem.: 10 en 5.30 uur dhr. Pot hof; vrijdag 8 uur bidstond. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelstegr. 3: 10 uur dhr. Dikkes (declamatie mevr. Ploeg); 5 uur H.A. (dinsdag 8 uur bijbel studie). Leger des Hells: 10 uur heiligingsdienst; 7.30 uur getulgenisdienst In Stadsgehoor zaal. Alle samenkomsten o.l.v. kapt. C. Vermeulen. Engelse dienst (Oud-Kath. Kerk, Zw. Singel 50)7.30 uur. Aarlantlerveen Herv. Gem.: 10 uur ds. A. Groot te Scheveningen (Bevestiging van kand. M. H. Boogert): 2 uur Intrede van ds. M. H. Boogert. Geref. Kerk: 10 uur ds. W. J. Hoek: 6.30 uur ds. J. Wage naar te Zwammerdam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des woords; 6.45 uur ds. L. S. den Boer te Sassenheim. Alphen aan den Rijn Herv. Gem., Julianastraat: 9.30 uur ds. G. Moen te Alphen a/d Rijn; 6.30 uur ds. W. L. Lens te Utrecht (Jeugddienst). Aula Immanuel- school, Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. J. H. Bogers. Kapel Gouwsluis: 9.30 en 6.30 uur ds. P. A. A. Klusener te Delft. Gebouw Jonathan: 9.30 uur ds. M. Hane- maaijer. Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. Breure. Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stichting: 10.30 uur ds. J. Veen. Geref. Kerk, Maranatha kerk. Raadhuisstraat: 10 uur ds. W. Wljma: 6.30 uur ds. G. Mulder. Salvatori- kerk. W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. G. Mulder; 6.30 uur ds. W. Wiima. Hooft straat: 10 en 6.30 uur: ds. G. Th. Rot huizen te Lelden. Geref. Kerk (vrllgem.): 10 uur leesdienst: 5 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalemkerk, Grij- penstelnstraat9.30 en 5 uur dhr. J. van Leeuwen te Scheveningen. Oud Geref. Gem.. Van Mandersloostraat: 9 30 en 4 uur leesdienst Rem. Geref. Gem.. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. H. J. W. Modderman te Amsterdam. Evangelisatie Usbaangebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur dhr. G. Nieuwenhuijzen te Den Haag. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 Uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A. den Hartogh; 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. Herv. Evangelisatie: 9 uur ds. E. De kansel in de Ned. Herv. Kerk te Aarlanderveen H. Kalkman te Waddinxveen; 7 uur ds. M. C. Koole, Den Haag. Geref. Kerk: 10 uur ds. W. v. d. Linden; 6.30 uur ds. B. J. A. Streefkerk, beiden te Den Haag. Geref. Kerk (vrijgem.)9.30 en 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Evang Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Jense. Oogstdankdienst. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur uur ds. W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.S0 en 5 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. Hoff-Visscher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Ilillegoin Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal; 7 uur ds. F. Brouwer (Herv. Bejaardencentrum Parkwijk")7.30 uur ds. Pop, em. pred. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. A. Wind te Almelo. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. Visser, em. pred. te Sassenheim. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatiesamenkomst: 3 uur (Nutsgebouw) spreker evangelist J. Ver steeg van Haarlem. Maranathasamenkomst woensdag 8 uur Nutsgebouw: spr. ds. A. Agterreek van Haarlem. Hoogniade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: Dorpskerk: 9.30 uur ds. S. G. J. Goverts te Naaldwijk; 6 uur ds. A. Makkenze. Aula Prinses Beatrixschool9.30 uur ds. A. Makkenze. Gymnastieklokaal school Narcisstraat- 10.30 uur dhr. A. van den Berg te Valkenburg (Z.H.). Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. H. Kappers te Oegst- geest. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Meijers te Utrecht; 6 uur ds. Moerenhout. Oude Kerk: 10 uur ds. Offerings; 6 uur ds. Tukker. Kapel: 10 uur ds. Moerenhout; 5 uur ds. Offerings. Groen van Pr. school: 10 uur ds. Bouman. Aula Nieuwe Begraafplaats: 10 uur ds. Tukker Zeehospitium: 6.45 uur ds. K. G. Zijlstra te Rotterdam. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Pijlman; 5 uur ds. K. S. G. Zijlstra te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds de Jong. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 8.30 en 3 uur ds. O. W. Bousma te Kampen; 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur lees dienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman; 7 uur ds. B. v. Ginkel te Amsterdam (Open-deur-dienst). Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. de Boer te Schier monnikoog. „eiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek; 6.30 uur ds. J. P. Honnef. Kerkzaal Zijlkwartier: 9 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk; 6.30 uur ds. Minnema; 5 uur ds. Dijk. Vrijz. Herv., Gebouw Lindelaan 12a: 10.30 uur dhr. J. Volkert uit Utrecht. Leiinuiden Herv. Gem.: 9.30 ds. D. H. Gijsbers; 7 uur ds. P. L. Sclioonheim te Leiden (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrie. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga; 7 uur ds. N. van Egmond te Haarlem (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 \iur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdienst. Geref. Kerk (vrijgemaakt)10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10 uur dhr. H. de Nie te Haarlem (gezamenlijke dienst met Sassenheim). Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen a/d R(jn; 6.30 uur ds. J. H. de Vree te Hoogmade (Jeugd dienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. C. J. Tissink te Bodegraven. Chr. Geref. Kerk: 2 uur ds. P. v. d. Velde te Mij drecht; 7 uur ds. D. Slagboom te Urk. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer (Gezinsdienst). Noordwjjk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. v. Dok. Geref. Kerk: 9.30, 5 en (11 uur v. d. Berghstichting) ds. Boer uit Leiden. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupédo; 5 uur ds. G. de Ru te Zandvoort; 7 uur ds. W. Hoekstra (Jeugddienst). Sole Mio: 10 uur ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. T. Ferwerda. Herv. Geref. Evang.: 10 uur de heer D. Stolk te Nleuwerkerk; 3.30 uur ds. C. v. d. Bosch te Bodegraven. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.; geen dienst. (Foto Leidsch Dagblad) RÜnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart; 7 uur ds. G. F. Overgaauw te Woubrugge. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. D. Slagboom te Urk. Kynsburg Herv. Gem., Grote Kerk: 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud (Openlngs- dienst Jeugd Winterwerk); 5 uur ds. J. M. D. v. dl Berg uit Leiden (Jeugddienst). Bethelkerk: 9.30 uur ds. H. van Gosllga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk, Rapenburg: 9.30 uur ds. J. B(jleveld; 5 uur prof. dr. G. Brillen'ourg Wurth te Kampen. Petrakerk: 9.30 uur ds. H. Post; 5 uur ds. J. Byleveld. Maranathakerk: 9.30 uur prof. dr. G. Brillenburg Wurth. Ge ref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. C. van Venetië te Wormerveer. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Ter Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 uur ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10.15 drs. R. Brands; 3 uur ds. C. J. Breen te Katwijk. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. Dc bestudering van de spellen, die in april van dit jaar in Buenos Aires tijdens de wereldkampioen schappen werden gespeeld, brengt aan het licht, dat de Italianen het niet al te moeilijk hebben gehad. Een uiterst leerzaam spel is het volgende, voorgekomen in de match ItaliëVerenigde Staten: Sch. A, 8. 6 H. H, V, 7, 5 R. 8, 7 KI. A, 8, 5, 2 Sch. H, 9, 5, 4, 3 Sch. V. B H. 10, 4, 2 N H. A, 6 "D A TT R. B, 9, 5, 2 KI. 9 R.A.H, V, 10,6 KI. V, 6, 4, 3 Sch. 10, 7, 2 H. B, 9,8, 3 R 4, 3 KI. H, B, 10, 7 Noord gever, niemand kwetsbaar. Toen de Amerikanen Schenken-Leventritt de OW kaarten hanteerden, was het eind- contract 2 schoppen en west maakte 8 slagen voor een score van 110. Aan tafel 2 ging het: noord 1 harten - oost doublet - zuid 2 harten - west 2 schoppen - noord pas - oost 3 ruiten - NZ pasten verder - west 3 schoppen - oost 4 schoppen. Noord speelde klaveren 2 voor, zuid won met de 10 en speelde harten na, Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Meijerlng; 7 uur ds. Modderaar en ds. Saraber. Rljndyk: 10 uur ds. Saraber. Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra. Geref. Kerk: 10 uur ds. Sm.lt; 5 uur ds. Modde raar. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. O. W. Bouwma te Kampen. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. J. Zwlj- nenburg te Oudewater. Wjjkgebouw Es doornlaan: 9.30 uur ds. J Zwynenburg; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. „Wet en Evan gelie", Stationsstraat: 9.30 uur dr. G. Huls te Gouda; 6.30 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Henge- veld te Gouda. Rem. Geref. Kerk: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer te Hlllegom; 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. G. Frederlkse; 7 uur dr. W. Nijen- huls te Den Haag-Loosduinen (Jeugd dienst) Kievietkerk: 8.30 uur Jeugdkerk: 9.30 uur ds. H. Beker. Deylerhuls: 10.15 uur ds. J. T. Wlersma. Geref. Kerk. Kie vietkerk: 11 en 5 uur ds. S. van Bekkum te Monster. Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos. Ned. Prot. Bond, Lange Kerkdam: 10.35 uur mej. dr. J. W. Vinke-Herfst te Haarlem (Rem.). NPB/Rem. Genv/Doops- gez. Gem., Johannahuis: 10.30 uur ds. J. Nooter (Doopsgez.). Soefibeweging, Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele ere dienst. Herv. Evangelisatie, Dorpshuls: 10 en 5 uur dhr. K. Asmus te Zw(jndrecht. Ziekenhuizen, Dorestad: 10 uur en St.- Ursulakliniek: 11 uur ds. J. C. Brussaard. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Zelle te Leeu warden. Ned. Prot. Bond: 7 uur prof. dr. P. Smits te 's-Gravenhage. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. M. G. Kamstra te Mijdrecht; 7 uur ds. W. VerwelJ (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genuit. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden; 7 uur ds. G. J .van Embden (Jeugddienst). Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur kand. R. Holwerda te Barwoudswaarder; 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broek. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom te Alphen a/d Rijn. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer te Leiden. oost nam met hartenaas. Troefvrouw werd in slag 3 van tafel (oost) nage speeld, noord nam direct troefaas en probeerde toen klaveraas te incasseren deze werd echter afgetroefd, troef boer werd daarna gemaakt met ruiten naar west terug, troef halen en ver volgens 10 slagen en dus 420 voor Ita lië noteren. Zij, die enthousiast zijn voor de Ita liaanse biedsystemen, zouden in dit spel een hernieuwde triomf voor de Italiaan se biedmethodes kunnen zien. De west speler, die zo dapper zijn slechte vijf- kaart in schoppen herbood, was D'Ale- lio misschien wel de meest brutale bieder van het wereldkampioensteam. Oost, die natuurlijk daarna de 4de schoppen gaf, was de bedachtzame Eugenio Chiaradia, de Napolitaanse le raar in geschiedenis en bridge. Een nauwkeurige analyse van de ge beurtenissen leert anders de Italia nen kregen het te hoge, en dus verkeer de, contract cadeau door onjuist tegen spel. Het was hoofdzakelijk de Noord- Amerikaan Hodge, die (als noord) ette lijke fouten maakte en feitelijk liet zien dat zijn plaats in dit wereldkampioen schap tegen déze Italianen boven zijn krachten reikte. In de eerste plaats is de uitkomst met klaveren 2 ronduit slecht. Het is de (gevaarlijke) lust tot uitblinken, die Hodge hier parten speelde hij hoopte, dat oost (die doubleerde» met klaveren- heerboer op tafel zou komen, en dat west dan de verkeerde honneur (de boer) op tafel zou doen inleggen. In de tweede plaats was het slecht, dat noord aan slag zijnde met troefaas kla verenaas speelde; juist omdat zijn partner uitgerekend had, dat klaveren spelen geen zin meer kon hebben (zuid had 4 klaveren noords uitkomst met de 2 wees ook op een vierkaart). Had noord gewoon hartenheer ge maakt (die vrij was) en harten nage speeld, dan had oost met een troefhon- By de uitgeverij Hollandia te Baarn is het dertiende deeltje verschenen van de serie „Juliana Regeina", waarin in foto's een beeld wordt gegeven van het leven en werken van ons Koninklijk Gezin. Ook in dit Jongste deel ka nmen weer een schat aan herinneringen vin den aan de wijze, waarop de leden van het Vorstenhuis in vreugde en verdriet midden in ons volk staan. Een koste lijke serie werd met dit deeltje weer ver rijkt. neur moeten introeven en zuid had troef 10 nog gemaakt het contract was dan 1 down geweest. Ook was het goed geweest, als noord met hartenheer was uitgekomen en de tweede troeftrek eerst genomen had NZ hadden dan simpel 2 hartenslagen kunnen incasseren, even eens voor 1 down. Nu ben ik teveel praktisch bridgespe- ler, om D'Alelio's bod geheel te veroor delen. Deze slimme Milanese uitgever wilde wellicht zijn tegenstanders eens op de proef stellen en wellicht heeft hij zich hierbij ook beroepen op het gezegde: ,,'t Is alléén maar het succès dat meetelt!". Antwoord op brldgevraag: Nu noord de ruitenkleur niet heeft kunnen steu nen, zijn de vooruitzichten om 1 sans- atout down te spelen bijzonder slecht. Vermoedelijk zullen OW met goede rui tendekking en een redelijk aantal sla gen in harten en klaveren, gemakkelijk 1 of 2 SA maken. Tóch blijkt uit het bieden, dat noord enige kracht moet hebben en in de praktijk bleek een twee-schoppenbod van zuid een uitste kend schot te zyn. Noord bracht mee: Sch. B, 10, 5 H. 10, 7, 3 R. 8, 2 KI. A V, 9. 6, 3 Na klaverenuitkomst, noord nam, en ruiten na werden er 9 slagen ge maakt. Afgezien van deze toevallige noordhand, is dit een situatie waarin men in een parenwedstrijd bepaald het risico van een verder bod moet nemen. Mijn waardering voor uw bod: 2 schop pen is 10; 2 ruiten is 6. H. W. Filarski Een der belangrijkste compo nisten die de Nederlandse proble matiek heeft voortgebracht is de Hengeloër Gerard Mantel. Zijn arbeid heeft ons niet alleen vele onvergankelijke produkten ge schonken, doch hij behoort tot de groep der weinigen, die de eigen lijke grondleggers der moderne problematiek geweest zijn. Wat maar zéér weinigen weten, aan gezien de geschiedenis van het probleem nog altijd geschreven moet worden, is dat deze oost-Nederlander de ontwerper van de lokzet is! Dit genre, wat thans een enorme verbreiding heeft gevonden, is uitgedacht op een eenvoudig dam bordje in Hengelo. Mantel is geboren en getogen in deze, tenslotte geïsoleerd gelegen, kleine stad, en het heeft hem niet verhinderd in zijn isolement be langrijke, baanbrekende dingen te doen die bouwstenen bleken voor de interna tionale ontplooiing van het 100-ruiten- spel. Vanaf het jaar 1910 heeft Mantel lange tijd onafgebroken het spel verrijkt met een schitterend aantal composities, waar in over het geheel genomen werd ge broken met de grote .traditie van die tijd n.l. het slagprobleem. In de beroemde Gortmansredactietijd van „Het Dam spel" het officieel orgaan van de Ned. Dambond. ontstond omtrent 1919 een soort Mantelperiode, die hij deelde met Belinfante en Gortmans zelf. Dit drie manschap begon de problematiek te zui veren van alle oude kwalen en op vol komen andere basis te componeren dan voorheen was gebeurd. Voor het eerst Verhoging Vennootschapsbelasting nodig? (Van onze financiële medewerker) De geringe opleving, waardoor de effectenbeurzen zich de vorige week kenmerk ten, is deze week door de schokkende gebeurtenissen in het vlak van de inter nationale politiek neergeslagen. De ene calamiteit komt hier na de andere en al heeft zich ook van de fondsenhouder een zeker fatalisme meester gemaakt, dat hem niet meer aanstonds doet reageren op al wat er in de wereld van vandaag aan onrust, onrecht en onvrede zichtbaar wordt, zowel de Newyorkse beurs, als die in Londen en Düsseldorf raakten door de plotselinge dood van Dag Ham- marskjöld uit hun evenwicht, waarbij het recente koersavans weer verloren ging. Ook nu echter geen ontreddering of paniekstemming, alleen maar een nieuwe inkrimping van de beurshandel, die het deze maand toch al zo lelijk laat zitten. In de economische situatie Is niet veel verandering gekomen. De conjunctuur- beschouwingen in de V.S. en in Europa blijven vrü gunstig luiden en gelet op de ruime middelen, die daarvoor aan wezig zyn, meent men zowel voor de Amerikaanse markt als voor de aande lenmarkt van Amsterdam langzamer hand grotere vraag te mogen verwach ten. Als zij uitblijft zal dat aan de po litieke verwikkelingen te wijten zijn. Voor zover dit valt na te gaan, heeft de Staatsbegroting voor 1962 op de Am sterdamse beurs nauwelijks invloed ge had. Men zou misschien kunnen zeggen dat de Nederlandse staatsfondsen vrien delijk reageerden op de mededeling van minister Zijlstra dat de schatkist in de loop van het volgende jaar geen beroep op de kapitaalmarkt zal behoeven te doen. Ook voor het Nederlandse bedrijfsle ven is dit van belang, omdat zoals, meer en meer blijkt, daar wel belangrijke ka pitaalbehoeften zijn voor de vernieu wing en de uitbreiding van het produk- tieapparaat. Ook deze week zijn er weer een paar emissies aangekondigd, die .n elk geval op de beurs nog wat leven brengen door de claimhandel, die er mee gepaard gaat. Als er thans over de staatsbegroting nog wat wordt nagepraat, valt te mer ken dat men in de kringen van het bedrijfsleven met het uitstel en de hal vering van de verlaging van de Ven nootschapsbelasting maar matig content is, om niet te zeggen dat men er eigen lijk helemaal niet mee content is. Er is wel een reden waarom, als een keuze moet worden gedaan, aan een verlaging van de Inkomsten- en Loonbelasting prioriteit moet worden gegeven, de vraag wordt gesteld of het Inderdaad nodig is de economische positie van ons land zowel ten aanzien van het intern, als van het extern evenwicht zo voor te stellen is dat men om een bedrag van rond f70 miljoen, destijds gedane be loften niet meent te kunnen honoreren. Minister Zijlstra werpt het op de De fensie, waarvan de stijging door belas tingen moet worden gedekt en waar voor hy dan f70 miljoen in de vorm van de handhaving van een tijdelijke verho ging van de Vennootschapsbelasting en f65 miljoen in de vorm van een belas ting op mineraalolie aan het bedrijfs leven onttrekt. Het verschil tussen 4043 de oor spronkelijke percentages en 4447 ,- zoals nu ook nog voor 1962 zal gelden, maakt in globaal f 135 miljoen uit, waarvan, door van 1 januari 1963 af het tarief op 4245% te handhaven, de helft wordt teruggehouden. Het gaat hier dus om betrekkelijk klei ne bedragen als men ze stelt tegenover een begroting, die de f 11 miljard over schrijdt en een stijging van de belas tinginkomsten van het ene jaar op het andere van ettelijke honderden miljoen. De totale begroting van 1962 sluit met een nadelig saldo van f 275 miljoen, maar dan is daarin ook het nadelig sal do van de kapitaalrekening ad f 1.7 mil jard in verwerkt. Of dit ongedekte sal do nu door de toegezegde verlaging van de Vennootschapsbelasting tot rond f 400 miljoen zou stijgen, behoeft voor de fi nanciële positie van de Staat geen reden tot zorg te zijn. Die is gezond en sterk genoeg.zoals wij dinsdag jl. met een paar cijfers hebben aangetoond. Het is dus de vraag in hoeverre een royale honorering van de beloften aan het bedrijfsleven onze conjunctuur uit haar voegen zou brengen. Men mag aannemen, dat de ruimere middelen, die door een belastingverlaging bij de be drijven zullen ontstaan, voor het over grote deel nie* onder het publiek wor den gebracht, althans niet in zo directe zin als de belastingvoordelen van de particulier. Er zullen ondernemingen zijn, die misschien een wat hoger divi dend uitkeren, maar de meeste zouden blij zyn voor hun de laatste tijd steeds stygende kosten in een wat lager ven nootschapsbelasting enige compensatie te vinden. Het is immers gebleken dat by vele ondernemingen de winstmar ges dalen en de vyfdaagse werkweek een reëel verlies betekent aan produk- tie en winst. Juist in dez etijd zouden de Nederlandse bedrijven met een ver laging van de Vennootschapsbelasting geholpen zyn. Tenslotte is de welvaartstoestand in ons land voor een overwegend deel van het bedrijfsleven afhankelijk. Men dringt aan op grotere export, markton derzoek in nieuwe landen, terwyl in vele gevallen de doorwerking van de EEG overeenkomsten een verscherping van de concurrentie meebrengt. Een verlaging van de vennootschapsbelasting zou aan de concurrentlemogeiykheden van de ondernemingen ten goede komen. Het is zeer de vraag of de winsten over 1962 en 1963, by een verlaging tot 40—43 na aftrek van de verschil- digde belastingen hoger zouden zyn dan die van 1961 en 1960. Daarom zal er by de behandeling van de begroting in de Kamers vermoedelyk nog een lans voor de bedryven worden gebroken, die nu in de begroting voor 1962 het kind van de rekening zyn geworden. kwam het motiefprobleem in zuivere vorm naar voren en figuranten werden voortaan gemeden. Omstrent 1925 kwam Mantel met een inmiddels zeer toon aangevend geworden artikel in De Tele graaf waarin hy betoogde en bewees dat de motieven, waarop tot die tijd meestal de fantasieproblemen gecomponeerd werden, wel degelijk in normalere stan den te verwerken waren, mits de com ponist zijn vak werkelijk verstond. Tot slot bieden wy enige mooie spe- clma van deze pionier van het dampro- bleem. 4 PROBLEMEN VAN GERARD MANTEL No. I. 1 3 8 4 6 z.: 6, 7, 9, 10, 18/21, 26. 35. W.: 16, 27, 32, 33, 37, 38, 40, 48/50. Z.: 7, 12, 16, 17. 19. 23, 24, 30. W.: 21, 26, 27. 28, 33, 35, 37, 38 No. III. Z.: 3, 7/10, 12, 14, 16, 19, 20. W.: 21, 23, 26, 28, 29, 33, 36, 37, 48, 49. No. IV. Z.: 7, 8, 12/14, 17/20, 22. 23, 26. W.: 30, 32, 33, 37/39, 41/43, 48/50. Lokzet. Voor alle êtanden geldt: „Wit speelt en wint",

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 21