Weer ,piratemiitzendmg' van t.v.-zender Algiers „Concert"van Fransen met claxons en pannen HONGEROPROER IN ELISABETHSTAD WEERBERICHT Fa. D. KRET 2n. ARTSEN TEKORT IN KONGO EN ROEANDA-OEROENDI RUSK BLIJFT VOORSTANDER VAN TIJDELIJKE OPVOLGING Adoela dreigt Tsjombe met „politie-actie" REYDON belde echtgenote op uit Rusland (§uc/ ?)ïie teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 No. 30460 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £750 per kwartaal; £2.55 per maand; £0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De Franse ultra-rechtse organisatie van het „geheime leger" (OAS) heeft gisteren de sensationele stunt herhaald van woensdag j.l„ door namelijk de officiële uitzending van de Algerijnse televisie door een eigen programma te vervangen. De onderbreking van het normale program kwam om acht uur. „Houdt moed, de overwinning is nabij", zei een stem, nadat het beeld van de televisie was weggevallen. De spreker riep de Europeanen in en om Algiers op deel te nemen aan betogingen, welke gisteravond gehouden dienden te worden. Hij herinnerde eraan, dat ook maandag een demonstratie gehouden zal worden. Lang hebben de Europeanen niet gewacht gevolg te geven aan de oproep: zij gingen terstond de straat op en gaven voornamelijk door een geweldig claxonconcert van hun auto's en met potten en pannen (op de cadens „Alger Frangaise) te kennen, dat zij tegen standers zijn van de politiek van president De Gaulle. Het geheime leger bediende zich uitsluitend van de televisiezender. Radio-Algiers zond normaal uit. Maatregelen politie van de in centrum Later op de avond, toen het aantal betogers toenam werden op de toegangs wegen naar Algiers en in het centrum van de stad wegversperringen opgericht. De politie verbood alle verkeer. Bij de wegversperringen ontstond een enorme verkeerschaos. Voor de barricades ver zamelden zich groepen „Algerië Fran- ?aise" schreeuwende jongelui. Omstreeks elf uur begon de betoging in het centrum van Algiers te verlopen. In de nabijheid van het paleis van de algemeen gedelegeerde stonden tien tallen auto's met lege banden. De gen darmes lieten de banden leeglopen van automobilisten die zich niet wensten te verwijderen en bleven claxoneren. In Constantine, Philippelville, Bone en Sidi bel Abbes werden gisteravond Amerikaanse verklaring: Oost-Duitsland is een „realiteit" Van gezaghebbende Amerikaanse zijde in West-Berlijn is verklaard, dat het bestaan van twee Duitse staten een „rea liteit" is en dat West-Duitsland dit be hoort te aanvaarden. De woordvoerder, die sprak op een persontvangst ter ere van president Kennedy's vertegenwoor diger generaal Clay, zei dat West-Duits land méér kans op hereniging heeft „door met de Oostduitsers te praten dan hen te negeren". Ten aanzien van een vrije toegang tot West-Berlijn van Amerikaanse troepen voor het geval een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland wordt ge sloten, merkte hij op dat „werkelijke in menging niet zal worden geduld". Hij voegde hieraan toe dat „een bepaalde vorm van contact met Oost-Duitsland noodzakelijk zal zijn". Westberlijns burgemeester, Willy Brandt, heeft gisteravond er voor ge pleit dat het Westen zijn defensieve hou ding jegens de Sowjet-Unie opgeeft. „Waarom schept het Westen geen toe stand die Chroesjtsjow noopt zich voor de wereldopinie te verdedigen?" vroeg hij. Volgens Brandt moest het Westen duidelijk laten uitkomen dat niet alleen Chroesjtsjow een vredesverdrag wenst, maar dat men in het Westen dit ook wil. Advertentie LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 potten- en pannenconcerten gehouden. Incidenten deden zich niet voor. Ontsnappingspoging Tijdens een transport van een gevan genis buiten Algiers naar het centrum van de stad hebben negen Algerijnse nationalisten een vluchtpoging gedaan. Een werd door de Franse politie dood- Van de 750 artsen, die tot voor kort in Kongo werkzaam waren, zijn er nog maar 250 overgebleven. Er is dan ook een noodtoestand ontstaan in de medi sche verzorging daar, zo heeft het zen dingscentrum te Baarn medegedeeld. Hetzelfde geldt voor Roeanda-Oeroen- di. waar het aantal artsen ook onrust barend is gedaald. Het zendingscentrum is door zijn partners in Kongo en Roe- anda-Oeroendi benaderd om bemidde ling te verlenen bij het zoeken van christen-artsen, die bereid zijn een tij delijk contract van bijvoorbeeld een jaar (eventueel zelfs minder) te sluiten in zendingsverband of gouvernements dienst. geschoten, de acht anderen werden ge wond. De negen Algerijnen werden in een gevangeniswagen van El Oued, een ge vangenis buiten de stad, naar het Maison Carrée vervoerd voor tandarts bezoek Enkele minuten na het vertrek sloe gen de Algerijnen hun bewaker neer. Een van hen trok zijn uniform aan, kroop naar de cabine, overmeesterde de chauffeur en nam het stuur over. Vol gas gevend reed hij weg. De bemanning van een radiowagen van de politie, geïntrigeerd door de grote snelheid van de gevangenis wagen, zette een achtervolging in. Een der gevangenen nam het wapen van de bewaker en loste een schot. De agenten doorzeefden de auto met kogels. De banden klapten, de gevangene die achter het stuur zat werd gedood en de wagen reed tegen een muur. De acht Algerijnen gaven zich over zonder verzet te bieden. „Volslagen onjuist'' Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft in een gister avond uitgegeven verklaring ontkend, dat Amerikaanse functionarissen de Westduitse regering zouden hebben aan geraden het bestaan van een communis tisch Oost-Duitsland als een onloochen baar feit te erkennen. Dit was gemeld in bepaalde, uit Duitsland afkomstige persberichten uit Amerikaanse bron. In de verklaring van het State Department wordt gezegd, dat deze be richten „volslagen onjuist" zijn en dat het daarin gemelde géén weergave is van de Amerikaanse politiek. Stookolie duurder, koleu weinig of niet In haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp- kernenergiewet doet de regering in ver band met de inpassing van het kern energiebeleid in het energiebeleid ter loops een summiere mededeling over de te verwachten brandstoffenprijzen. De verwachting is zegt hij dat de ontwikkeling de komende jaren zal gaan in de richting van een prijsver hoging voor stookolie en geen of een beperkte prijsverhoging voor kolen. Na de dood van Hammarskjöld Vliegtuigramp geen gevolg van sabotage Herdenkingsdienst in Leopoldstad Tot op heden zijn er geen aan- wijzigingen gevonden, dat het vliegtuig waarmee Hammarskjöld verongelukte, is neergeschoten. Dit heeft een Noorse V.N.-officier, die deelneemt aan het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk, vol gens de Zweedse radio-omroep meegedeeld. Deze officier, kolonel Egge, sloot eveneens de mogelijk heid uit dat het toestel is neerge stort tengevolge van een bom. Uit de plaats van de wrakstukken zou kunnen worden afgeleid dat zich geen ontploffing heeft voorgedaan VRIJ ZONNIG Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI in De Bilt om 10 uur verstrekte, zal de vochtige lucht, waarin wy ons nog bevinden en waarin de afgelopen nacht in het zuiden en midden van het land veel mist ontstond, geleidelijk worden verdreven, zodat morgen vry zonnig weer kan worden verwacht. In het tem- peratuurverloop komt weinig verande ring. 24 SEPTEMBER Zon op: 6.28 uur; onder: 18.35 uur. Maan op: 18.57 uur; onder: 6.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.46 en 15.12 uur; laagwater te 11.00 en 23.22 uur. (25/9 hoogwater te 3.29 en 15.54 uur; laagwater te 11.45 uur). Dit nummer bestaat uit 18 paglna'6 en een bijvoegsel. voordat het toestel de grond raakte. De enige overlevende van het vlieg tuigongeluk van de „Albertina", waarbij ook Hammarskjöld het leven liet, de Amerikaanse sergeant Julian, is heden in Ndola overleden, kort nadat zijn vrouw uit Miami was overgekomen. Amerika verzet er zich resoluut te gen de hoogste functionaris van de Ver enigde Naties te vervangen door een driemanschap, aldus zei de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Rusk gisteren in New York. Rusk verklaar de zeer pertinent dat de Algemene Vergadering de volledige bevoegdheid bezit' een tijdelijke opvolger te benoe men. Hij wees erop hoe de Assemblee in 1946, voordat de Noor Trygve Lie ge kozen werd, een tijdelijk waarnemer had benoemd. Bovendien heeft de Assemblee, toen in 1950 de Veiligheidsraad het niet eens kon worden over een nieuwe secre taris-generaal, aan Lie verzocht zijn taak nog drie jaar te blijven vervul len. Rusk is kennelijk optimistisch over het welslagen van dit noodplan. De As semblee zou volgens hem zowel de macht als de wil hebben om aldus tot een tijdelijke oplossing te komen. Zo heel tijdelijk behoeft die oplossing, ge zien de tegenstelling tussen Oost en West, overigens niet te zijn. De Verenig de Staten pousseren niet een bepaalde kandidaat. Wie de meeste steun van de Algemene Vergadering zal ontvangen is nog niet zeker. In de schouwburgzaal van het Alber- college in Leopoldstad is gisteren een herdenkingsdienst voor wijlen Dag Ham marskjöld gehouden welke door functio narissen van de VN in Kongo werd bij gewoond. Dr. Sture Linner, de voor naamste vertegenwoordiger van de VN in Kongo, las voor uit een verhaal van een Franse schrijver over het leven van Christus, het enige boek dat Hammars kjöld meegenomen had naar Kongo, en uit de tekst van de eed die de overledene bij zijn ambtsaanvaarding als secretaris generaal had afgelegd en welke op een stukje papier in het boek was gevon den. De kathedraal van Uppsala in Zwedenwaar de begrafenisplech tigheid voor Dag Hammarskjöld In 1962 in Utrecht Nieuwe vorm voor tie int. textieljaarbeurs De Nederlandse textieljaarbeurs zal met ingang van de najaarsbeurs 1962 in een geheel nieuwe vorm in Utrecht terugkomen. Men zal de beschikking krijgen over de dan inmiddels gereed gekomen nieuwe Julianahal met een netto expositieopperviakte van 11.000 vierkante meter. De Nederlandse tex tieljaarbeurs, die vanaf 1946 in Utrecht tijdens de voorjaarsbeurzen gemanifes teerd heeft zal zoals bekend is, niet meer op de voorjaarsbeurs 1962 verschijnen. Een en ander is het gevolg van een enquête, die in de afgelopen maanden gehouden is cnder de afnemers van de textiel- en kledingindustrie in Neder land, alsook in het buitenland, terwijl voorts de mening van de gehele in dustrie over nationale en internationale jaarbeursproblematie werd gepeild. De textieljaarbeurs. die van 1962 af een internationaal karakter zal dragen, zal in het vervolg steeds gelijktijdig met de najaarsbeurs in Utrecht worden ge houden. gehouden zal worden. Na de dienst zullen de stoffelijke resten worden bijgezet in het familiegraf bij deze kerk In Stockholm is meegedeeld, dat de overbrenging van het stoffelijk over schot van Hammarskjöld uit Rhodesië naar de Zweedse hoofdstad in verband met het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk tot volgende week is uitgesteld. De vijftiende In het gebied van Nova Zembla is gis teren de vijftiende Russische kernproef in de dampkring sedert de hervatting van deze experimenten genomen. De ontploffingskracht was in de orde van een megaton (equivalent van een mil joen ton T.N.T.). Dit heeft de Ameri kaanse Commissie voor Atoomenergie meegedeeld. De Amerikaanse voorlichtingsdienst heeft een verklaring uitgegeven volgens welke de reactie op het besluit van de Sowjet-Unie, proeven met kernwapens te hervatten, krachtiger is geweest dan die welke volgde op de opstand in Hongarije. De anti-Sowjetrussische gevoelens be tekenden echter niet een versterking van de pro-Amerikaanse sentimenten of steun voor het Amerikaanse standpunt. „Zelfs de linkse pers toonde zien ver baasd over de aankondiging of deed er het zwijgen toe". Volgens de voorlich tingsdienst heeft slechts communistisch- China het Russische besluit gesteund. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaassesz en de burgemeester van Den Haag. mr. Kolfschoten hebben gisteren op de stoep van het stadhuis in Den Haag de eerste melkcoupons van het Unicefmelkfonds van een Haagse melkslijter gekocht. Een beeld van deze officiële opening van de Unicef-actie. Rassenintegratie in de V.S. Geen discriminatie meer in autobussen De Amerikaanse commissie voor han del tussen de staten heeft gisteren be paald dat van 1 november af geen ras sendiscriminatie meer mag voorkomen in autobussen en op busstations van diensten die verbindingen tussen de ver schillende staten onderhouden. De commissie besloot hiertoe op ver zoek van de minister van Justitie, Ro bert Kennedy. Deze had in mei een des betreffend verzoek ingediend. De Katangese politie heeft giste ren in Elisabethstad een menigte van ettelijke honderden leden van de Baloeba-stam met geweerkolven en stokken uiteengeslagen. De stamleden waren uit het grote vluchtelingenkamp van de V.N. op fietsen naar het centrum van de stad gegaan op zoek naar voedsel. Zij waren begonnen winkels te plunderen, toen de politie in actie kwam. In het vluchtelingenkamp wonen ongeveer 30.000 Baloeba's ra zeer behoeftige omstandigheden. Er werden tal van arrestaties verricht. Vele stamleden verklaarden, dat zy naar de stad waren gekomen om voedsel te kopen, dat in het vluchtelingenkamp zeer schaars is. In Elisabethstad waren gisterochtend de winkels voor het eerst weer open na de strijd tussen V.N.-troe- pen en Katangezen. Volgens betrouwbare kringen zullen de VN en Katangese militairen waarschijn lijk gezamenlijk gaan patrouilleren om het vluchtelingenkamp, dat als één van de belangrijkste bronnen voor inciden ten wordt beschouwd. De Baloeba's, afkomstig, uit de na burige provincie Kasai, kwamen naar Katanga om in de mijnen te werken. Zij zochten onlangs hun toevlucht bij de VN, omdat er op grote schaal arresta ties onder hen zouden zijn verricht en de Katangezen hen als minderwaardige burgers zouden hebben behandeld. Er wordt thans door de VN voedsel voor geheel Elisabethstad aangevoerd. Leopoldstad: zelf doen De Kongolese regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij haar toevlucht „tot eigen middelen zal moeten nemen om een einde te maken aan de afschei ding van Katanga". In een officieel communiqué, dat in Leopoldstad werd uitgegeven, werd ge zegd dat premier Adoela in een brief aan het hoofd van de VN in Kongo, de Zweed Sture Linner, uiting heeft ge geven aan zijn „openlijke reserves", ten aanzien van het voor Katanga bereikte bestandsakkoord. Eerder had premier Adoela verklaard dat de Kongolese troepen in alarmtoe- stand verkeren en gereed zijn, in Katan ga geweld met geweld te beantwoorden. Twee VN-leiders in Kongo, dr. Sture Linner en Mahmoed Khiari, hebben eer der verklaard dat een optreden van de centrale Kongolese regering tegen de af scheiding van Katanga, een „politie actie" zou zijn en dat er geen einde aan zou kunnen worden gemaakt op grond van de Veiligheidsraadsresolutie over de voorkoming van een burgeroorlog. Enkele dagen voor zijn arrestatie (Van onze Amsterdamse correspondent) Evert Reydon, de 29-jarige jarige scheepsmachinist, die op 20 augustus met zijn vriend Louw de Jager in de Russische-republiek Oekraïne is gearresteerd onder be schuldiging in opdracht van de NAVO spionagewerkzaamheden te hebben verricht, heeft enkele dagen voor de gevangenneming nog een telefoongesprek gevoerd met zijn in de hoofdstad wonende vrouw. Mevrouw P. Reydon-Snoek (25), een Haagse, die ruim twee jaar geleden met Evert trouwde en thans met haar 1 jaar oude zoontje in een flat in Tuin- stad-Slotervaart woont, werd 15 augus tus jJ. door haar man uit Jalta opge beld. Hij zei het goed te maken en vertelde ondermeer ,dat hij die dag had gezwommen. Mevrouw Reydon kreeg de indruk, dat Evert in gezelschap was van Louw de Jager. Een nog onopgehelderd mysterie rond beide mannen is de omstandigheid, dat de heer Reydon zijn vrouw bij zijn vertrek in begin juli uit Amsterdam meedeelde per auto naar Stockholm te gaan om daar te monsteren op een nieuw Zweeds schip, dat zijn eerste reis naar de Middellandse Zee zou maken. Te zelfder tyd echter heeft Louw de Jager, die vroeger als derde stuurman met de machinist bevriend was geraakt, zijn pleegvader, de heer F. Sytsma, burgemeester van Dongeradeel gezegd, samen met Evert Reydon een vakantie reis naar Rusland te maken. Beide man nen zyn per auto naar Amsterdam ver trokken. Onopgehelderd ook is het vreemde telefoontje, dat mevr. Reydon een week geleden kreeg. Een onbekende raadde haar aan een telegram te zenden aan het. Russische reisbeureau Intourist om te informeren naar het welzijn van haar man. Zij deed dit via het Am sterdamse reisbureau Muller en co. Don derdag kreeg zy van dit bureau te ho ren, dat haar man volgens opgave van Intourist niet was te vinden. Enkele uren later vernam zij tot haar ontstelte nis via de radio-nieuwsberichten, dat haar man en diens vriend waren gear resteerd. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Sept. 1861; Te Leiden wordt de brood- zetting ingaande Maandag ge regeld als volgt: best gebuild j tarwebrood 30 cents, huisbak kenbrood 27 cents, krop uit de i zak 21 cents, en zuiver rogge- i brood 12 cents het Ned. pond.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1