JOHN GREGSON ANEMONEN VOOR DE TUIN PROJECTIE-CORRECTIE zijn zorgeloosheid slechts een masker ONS MENU ZATERDAG 23 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Hardnekkig en ambitieus VAN DE WEEK 0#t<5 étnaiydmkoekjé Al is de schijn tegen hem Een nonchalante, bijna onge ïnteresseerde houding. Een langzame, bedrieglijk luie lach. Een zangerige, af en toe wat brommerige stem. Een wilde, kortgeknipte don kere haardos. Al die uiterlijkheden vestigen de indruk van een vlotte, zorge loze man. Maar voor John Gregson, die al de opgesomde kenmerkende eigen schappen bezit, zijn ze toch niet meer dan een soort sluier, een mas ker als het ware, waarachter hij zijn ware persoonlijkheid kan ver bergen. Maar wat is dan zijn ware per soonlijkheid? John Gregson is een man, voor wie acteren eten en drinken is. Een man ook van uitzonderlijke per soonlijke charme. Maar bovenal een man, die voor zichzelf zijn carrière met een on begrijpelijke grondigheid heeft uit gestippeld en met de hardnekkig heid van een buldog zich omhoog werkt naar het eenmaal gestelde ideaal: het bereiken van de voor een acteur hoogste top. Altyd een wat vaag begrip, maar niemand zal kunnen ontkennen, dat John Gregson een heel eind op weg is, zo hy die top niet al heeft bereikt. En net als zoveel mannen en vrou wen, die al hun talent en ervaring in de strijd moeten werpen om de al tijd krachtige en messcherpe concur rentie in de showwereld het hoofd te kunnen bieden, heeft Gregson in ruwe, vriendelijke en vrolijke filmverhalen gespeeld. Avontuurlijk Dat ruwe vinden wij we voornamelijk in zijn eerste jaren terug, toen de avontuurlijke en eerzuchtige Gregson een nogal wilde poging deed om tot de eerste rijen van het theaterleven door te dringen. Hij verliet zijn ge boorteplaats Liverpool en zocht zijn geluk in de metropool Londen. Vijf dagen probeerde hij daar vergeeft het goud te ontdekken. Toen hij een retour biljet kocht had hij precies niets be reikt en was niet verder gekomen dan de portier van de hoofdingang van een van de belangrijkste filmstudio's in de Britse hoofdstad. „De man was erg vriendelijk, maar ook griezelig vastbesloten. Waarschijn lijk had hij nogal wat ervaring op- Toch was het nog gedurende de we- hem door de producers John Lemont en Leigh Vance werd aangeboden, dat van „The frightened city". Het is een bewogen verhaal over de onderwereld van Londen, waar vrees heerst tegen de activiteiten van een z.g. „bescher mingsbende", welke geen misdaad uit de weg gaat. De voornaamste lering van de geschiedenis: hoe moeilijk is het werk van de politie als zy de misdaad van 1961 te lijf moet gaan met wet ten, die uit 1861 dateren. Terrorisme John Gregson accepteerde gaarne de rol van de politieman, die voor de schier onmogelijke taak staat om deze bende op te ruimen. Met een bijna feilloos systeem van intimidatie en af persing terroriseren re gangsters kleine winkeliers, die iedere Week bedragen moeten neertellen om gevrijwaard te worden van vernieling van hun bedrijf. „Vroeger hebben ze mij vaak ge waarschuwd tegen het spelen van detec- tiverollen. Ik weet niet precies waar om, maar ik vermoed, dat men dan bang is met een bepaald type vereen zelvigd te worden. Ik herinner mij, dat door dit advies op te volgen eens een rol liet lopen in een thriller, dat een groot succes werd. Daarom besloot ik, dat dimaal niets mij kon weerhou den van het spelen van deze rol, waar van ik hoge verwachtingen koester". In de film, die wordt geregisseerd door John Lemont. spelen ook mee Engelands „filmschurk nr. 1". Herbert Lom, Sean Connery, Alfred Marks en Yvonne Romain. 1. rechter vlag 2. één toeschouwer meer 3. pet 4. broek linker atleet 5. kuif atleet 6. extra been 7. bies op broek 8. extra vlaggemast Als afscheid van de zomer brengen we nog eens een vruchtensla die, om dat de herfst is ingetreden, nu eigen lijk herfstvruchtensla zou moeten he ten! Er worden peren en appelen, maar natuurlijk ook perziken, pruimen en druiven, in kleine biokjes verdeeld in verwerkt. De sla wordt met wat slag room. basterdsuiker en citroensap ver mengd en in brede platte glazen, ge garneerd met gehakte noten of een halve walnoot opgediend. ZONDAG: tomatenmandje met kaaassla; var kenshaas, postelein, aardappelen; herfstvruchtensla. MAANDAG: vleespannekoek, tomaten; gebakken aardappelen; wentelteefjes. DINSDAG: kaasgehakt, bloemkool; rauw gebakken aardappelen; gevulde appelen. WOENSDAG: bloemkoolsoep; eieren in kerriesaus; pronkbonen, aardappelen; fruit. DONDERDAG: gebakken lever, andijvie, aardappe len; yoghurtvla met gember. VRIJDAG: goulash van vis of champignons la Frangaise; prinsessenbonen, aard appelpuree; zoet macaronischoteltje. ZATERDAG: eenvoudige nasi goreng; muesli. KAASGEHAKT 200 gr gekookte koude rijst of koude gare aardappelen, 200 gr oud brood zonder korst, 200 gr. kaas, 1 ui, 2 eie ren, zout, noot, 2 theelepels aroma, 100150 gr boter. Het brood, het- uitje e nde kaas raspen en mengen met de rijst of de ffjn gestampte aardappelen. (Wanneer alle bestanddelen gemalen worden zal men gehakt met een mooie gave korst krijgen). Alle ingrediënten goed dooreen kneden en op smaak af maken met zout, noot en aroma. Er mooie balletjes van vormen en deze in de koekepan in de hete boter i ond om goudbruin bakken, GOULASH VAN.VIS 1 kg vis ontgraten, in stukjes snij den, met zout bestrooien en in 50 gr boter tezamen met 1 fyn gesnipperde ui en een halve in reepjes verdeelde paprika (waaruit het zaad is verwij derd» goudbruin bakken. Daarna iets water toevoegen zodat de ■arr~i~TT 1 Wanneer 's avonds in het byna-duister van de huiskamer de filmprojector gezellig snort en zwart-witte of gekleurde beelden op het projectie-doek de suggestie geven, dat al wat op week-end- of vakantie-tocht werd gezien en doorleefd opnieuw meegemaakt wordt, dan pas is de smalfilm-amateur helemaal in zün nopjes. Het opnemen van een film is voor hem wel een genoegen en ook de spanning hoe de film zal uitvallen, geldt voor velen als een aangename sensatie, maar het eigenlijke doel van alles is toch de projectie. Vandaar dat de zorgen van een goed smalfilmer niet mogen eindigen by het dichtplakken van z'n doosje met opgenomen film om deze ter ontwikkeling weg te zenden! Na het terugontvangen van zijn kleine smalle beeldenlintje, gaat hy opnieuw aan de slag. We hebben al eerder iets verteld over de zorgvuldige montage van films, maar willen ook eens even de aandacht vestigen op de projector en enkele tips voor de ver zorging daarvan geven. Streef naar een projector waar goed licht uitkomt. Goed licht wil zeggen, dat wanneer het apparaat draait zon der dat er een film in zit, het licht- vlak op het scherm overal even hel der is. Tot in de hoeken moet de lichtverdeling zo egaal mogelijk zijn. Ziet men strepen of vlakken van licht en schaduw, dan is de lamp niet goed vis juist onderstaat en het geheel nog 5 minuten laten doorkoken. CHAMPIGNONS A LA FRANQAISE kg champignons in boter met wat zout en een klein beetje foelie gaar- smoren. Wat vocht toevoegen en dit met wat aangemengde bloem binden, 50 gr geraspte kaas erdoor roeren en de ragout op smaak afmaken. Tot slot nog 1 stijfgeslagen eiwit erdoor scheppen. gedaan met jongemannen zoals ik", herinnert Gregson zich nog. „In jeder geval ondanks het interessante gezicht, dat ik zette en de diepzinnige blik, die ik in myn ogen probeerde te leggen, was hy niet te vermurwen. Hy liet me netjes buiten staan". Maar deze tegenslag ken de jonge Gregson niet ontmoedigen. Niet zo, dan anders. Hij probeerde zyn geluk bij de Liverpoolse amateurtoneelverenigingen. Het zal voor eeuwig een vraag blijven, hoe Gregson zich in dit milieu had kunnen redden, want de tweede we reldoorlog ontbrandde en gooide van zelfsprekend ook roet in de plannen van aankomende acteur John Gregson. Fase nr. 2 reldoorlog, dat fase nr. 2 begon in zijn carrière. Hy trad toe tot het Liverpool olc- Vic-gezelschap, ging later over naar een gezelschap in Schotland en ver overde in 1947 het Londense toneel publiek, waar hij de hoofdrol speelde in „The sleeping clergyman". Op dat moment kon men reeds stellen, dat Gregson een goed eind op weg was. Maar Gregson zelf was niet tevre den met het bereikte. Hij wilde zijn vleugels verder uitslaan en zocht weer contact met de filmwereld. Nu strand de hy niet op een portier. Zijn naam was al gewichtig genoeg om hen by de hogere bazen toe te laten en het kostte hem niet zo erg veel moeite een filmrol te krygen. Zyn eerste film was „Scott of the Antarctic". Nog twee films volgden voor hy in 1949 een contract voor lange tyd afsloot met de Rank Organisatie. Een contract, dat hem o.a. naar „Geneviève" leidde. Het enorme succes van deze film heeft vooral zyn ster hoog aan het firma ment gevestigd. Oude vraag En dan komen we hierdoor meteen op de vraag, die in de filmwe reld duizenden en duizenden malen is gesteld; is een contract goed of niet goed voor een acteur 7 John Gregson zegt: „Ik was toen heel, heel erg gelukkig. En nog ben ik uitzonderlijk dankbaar voor wat Rank voor my heeft betekend. Deson danks geloof ik toch niet, dat een contract goed is. Het gevaar, dat er in schuilt, is een geestelyke luiheid. Als men eenmaal onder contract staat is het zo eenvoudig kritiekloos de rol len te accepteren, die men krijgt aan geboden. In myn geval heeft het my gelukkig geen kwaad gedaan. Maar slechte rollen kunnen de carrière van een filmacteur of actrice volkomen kra ken". Hy vervolgt: „Geneviève was juist, wat iedere acteur eens hoopt tegen te komen. Maar ook in andere opzichten heb ik de wind meer mee gehad dan ik als free lance acteur wellicht ooit gehad zou hebben". Bovendien is John Gregson zover op de ladder gestegen, dat hy zich kan veroorloven een rol af te wyzen, die hij niet ambiëert. Maar met vreugde wierp hy zich op het scenario, dat Anemonen zyn ideaal voor tuinbeplanting. Vroeg in het voorjaar kan men al volop ple zier hebben van de alpen-ane monen en ook Anemone neme- rosa kan al vroeg bloeien. Deze houdt van een schaduwplekje; trouwens ook de alpen-anemo nen kunnen wel op een licht schaduwplekje gepoot worden. Zy groeien en bloeien op plekjes, waar men met andere planten niet veel beginnen kan. Anemo ne blanda is ook heel mooi en bloeit eveneens vroeg in het voorjaar. Nu is het de goede tijd om de kleine knolletjes te be stellen. Direct na ontvangst kunnen ze op de voor hen be stemde plaats gepoot worden. Zet ze maar dicht by elkaar; maak er maar kleine groepjes van. Laat ze maar verwilderen; u zult eens zien hoe aardig dat op den duur wordt. Het is niet nodig ze na de bloei uit de grond ANEMONEN op te nemen, doch men dient het groene loof na de bloei wel rus tig te laten afsterven. Anemone de Caen is een prachtige aanwinst en zal voor uw tuin zeker de moeite waard biyken te zyn. Het zyn niet al leen heel mooie tuinplanten, doch ook als snybloemen vol doen ze prima. Ze komen in vele tinten voor, zowel met en kele als met gevulde bloemen. Alle kleuren door elkaar heen schikken staat allerliefst. Ook voor tuinbeplanting kan men best een hoekje met diverse kleuren nemen, doch vooral het blauw en het rood zullen samen prima voldoen. Deze anemonen kan men ook vry dicht op el kaar poten, doch toch niet zo dicht als dat kleine goedje: deze moeten toch wel een onderlinge afstand hebben van ongeveer tien centimeter. Anemone Pulsatilla tegen woordig wordt ze ook Pulsatil la genoemd moet men ook eens bestellen; een echte vaste plant, die al vroeg in het voor jaar kan bloeien. Purperkleuri ge bloemen, die gevolgd worden door pluizige zaadvormingen; echt de moeite waard en vooral in de kleine tuin erg geschikt. Anemone japonica kan men als vaste of overblijvende plant aanplanten; die bloeit pas in de late herfst en kan een hoogte van ruim één meter bereiken. Ze is niet volkomen winterhard. Het is dus wel nuttig de plan ten tegen het invallen van de winter met een weinig turfmolm af te dekken; verder stellen ze geen eisen. Ze zyn geschikt voor een licht schaduwplekje; aan felle zon hebben ze een hekel. G. KROMDIJK. gecentreerd. D.w.z. Zy staat niet op de Juiste plaats. Ook by de beste fa brikaten kan dit voorkomen, omdat die verkeerde plaats niet een kwestie van een foutieve constructie is, maar veroorzaakt wordt door onderlinge mi nimale verschillen tussen de projec tielampen. Ook de speling by het plaatsen van een lamp in de lamp voet kan een kleine afwyking van enkele tiende millimeters geven. Dat is echter vaak voldoende om de ge- spiraliseerde gloeidraad van de lamp niet in de Juiste positie tegenover de reflecterende spiegel te brengen. Want het licht van een projectie lamp wordt door een holle achter de lamp staande verzilverde meta len spiegel gericht op het kleine vlakje waarlangs de beeldjes van de film zullen passeren. Hoe verbeteren we nu de lichtverdeling van een projector, wanneer hy die reeds genoemde vlek ken en strepen zou vertonen? Door de lamp te gaan centreren. Daarby wordt een schroef dikwyls bereik baar van de buitenkant van de pro jector af zeer voorzichtig iets in of uitgedraaid, waardoor de lampvoet zich wat gaat verplaatsen. Om te we ten of de goede plaats bereikt is, hou den we een gewoon leesglas op een kleine afstand voor de lens van het projectie-apparaat. Door optische werking ontstaat op het scherm nu een afbeelding van de brandende gloei- draden. (Om een zo strak mogeiyk beeld te krygen wordt de projector, wanneer de constructie dit toestaat, op een wat grotere projectiesnelheid gedraaid) Deze gloeiende spiraaldraden moeten zich op enige afstand van elkaar lich tend op het scherm aftekenen. Tus sen deze lichtende kurketrekkers in moeten donkere spiegelbeelden van die draad ontstaan, veroorzaakt door de holle spiegel. Afwisselend dienen dus helder-witte en blauw-witte afbeeldingen naast el kaar te staan. Vallen deze twee ech ter geheel of gedeeltelyk over elkaar heen, dan moet de schroef voor het centreren in werking komen en zolang voorzichtig worden gedraaid, tot een regelmatige verdeling van het licht over het gehele vlak is verkregen. De projectoren van de laatste tyd hebben een afwykende constructie ge kregen. Daarby functioneert de lamp ervan zelf als spiegel, doordat de aan de achterkant wat boller gemaakte glaswand inwendig verzilverd is. Dat zyn dus lampen met ingebouwde spie gel. Maar bovendien is aan de voor kant van de lamp vlak tegenover het filament (inwendig hekwerkje met de gloeidraden) een extra druppeltje glas in de vorm van een bolletje gegoten. Dat druppeltje glas vormt de conden sor, d.w.z. de „lichtverzamelaar", die al het licht van de lamp in één bun del uitzendt. Deze nieuwe lampen zyn aan de buitenkant geheel met een soort aluminiumlaag bespoten, zodat geen straaltje licht naar buiten komt, behalve dan door die „druppel-conden sor". Deze volkomen lichtafsluiting is mogelyk, omdat de lampen op een veel lagere spanning branden. De projec toren, waar ze in passen, zyn name lijk alle uitgerust met een transforma tor, die de netspanning in een 8-volts- spanning omzet. By het branden van een dergelyke lamp ontstaat veel min der warmte. Bespuit men een conven tionele projectielamp helemaal met een laae van aluminiumverf, dan zou de hitte te veel opgesloten worden en de reeds betrekkelyk korte duur van pro jectielampen nog ettelyke malen wor den bekort. De enige concessie is een metalen of zwart geverfd „hoedje", dat de lamp heeft, waardoor licht-uitstraling naar boven voorkomen wordt. Het voordeel van de nieuwere lamp soorten is wel, dat hierby het cen treren komt te vervallen. In verhou ding is de lichtsterkte zeer groot om dat door de lage spanning het fila- ment zeer klein gehouden kan wor- den. En dat is by 8 mm-projectoren een onmiskenbaar voordeel. Behalve dat u van tijd tot tyd eens moet projecteren zonder film om de lichtverdeling te controleren, is het ook nuttig om te zien of het beeld venster niet eens schoongemaakt moet worden. Want de rafelrand van haartjes en draadjes, die sommigen met een ze kere gemakzucht altyd maar laten zitten, zyn behalve verstoorders van een goed beeld ook nog bedervers van de film. Pas maar op: stof is scherp! Het maakt duizenden krasjes in de laag van de film. Schoonmaken zo'n beeldvenster en met een filmkanaal-reiniger een soort „pypenragertje" regelmatig de boel stofvry houden!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18