STADSNIEUWS GROOT TEKORT IN AUSTRALIË AAN KERKEN EN DOMINEES Tsjeclio-Slowakije nog geen „welvaartsstaat" H.B.S. meisjes blonken uit op voordrachtavond Dierenbescherming in Wassenaar kocht terrein voor nieuw asiel Radio speelt belangrijke rol: vele godsdienstuitzendingen Religieus volk Gebrek aan consumptiegoederen Leiderdorp genoot van laatste zomerconcert van Addie de Jong ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 In het kleine bovenzaaltje van de MMS aan de Garenmarkt vond gister avond een declamatiewedstrijd plaats tussen een afvaardiging van het gym nasium en leerlingen van de MMS. Een deskundige jury, bestaande uit vier do centen, twee leerlingen en onder lei ding van prof. dr. S. Dresden had de moeilijke taak de prestaties van de leer lingen, die maar zeer weinig uiteen lie pen, te beoordelen. Sfeer en goede voordrachten ken merkten deze avond. Vaak waren de in houd van de gedichten en de voor dracht op uitstekende wijze aangepast aan de leeftijd van de leerlingen, ter wijl ook de verschillende programma onderdelen op fijnzinnige wijze waren gerangschikt. Tintelend van vreugde was het ge dicht van J. H. de Groot „Een het re gende" door Marianne Kuyt, die met de ze voordracht de eerste prijs bij de ju niores behaalde. Amanda Teeuw decla meerde „De wezen" van Francois Pau wels en verkreeg in deze categorie de tweede prijs. De seniores hadden bij de keuze van hun gedichten hoog. soms te hoog ge grepen. Ontroerend was Lobke Schou ten met „Wenn nur ein Traum das Leben ist" van Anthonie Donker. Mar jan van Randwijk had ook de goede toon te pakken bij het gedicht van J. B. Charlen „Het verdronken kind". Zij verkregen resp. de eerste en tweede prijs. Wat het proza betreft, daar was de jury het unaniem over eens. Lenie Susan las op zo'n boeiende wijze een Joods testament" van Yessel Rakover voor, dat in deze afdeling slechts een prijs werd toegekend. Hoewel de eerste prijzen alle voor de meisjes van de MMS waren, verkreeg het gymnasium, zij het op het nip pertje, door een beter gemiddelde de fel begeerde beker. Lezers sell rijven MILITAIR VERTOON OP 3 OKTOBER Naar aanleiding van de enigszins ver warde repliek door de heer P. Bok wil ik gaarne nog enkele opmerkingen sla ken, recht uit mijn geprangd gemoed. Het is mij overigens op niet mis te ver stane wijze gebleken, dat ik met mijn zienswijze over militaire praal tijdens ons feest niet alleen sta. Mijn geachte opponent snijdt een pro bleem aan, dat ik jiever wilde vermij den; het valt buiten het bestek van mijn kritiek op net feestprogramma. In dien hy echter spreekt over een mili taire overwinning in 1574. constateer ik bij hem een bedenkelijke leemte in zyn historische kennis. Het waren niet de kokende slaolie en brandende pekkrans- jes, die de zege nebben behaald. Dat kameraad Nikita zijn protserige parade houdt om de overwinning bij Stalingrad te gedenken, geloof ik be slist niet. Ware dit het geval, dan be schouwt de heer Bok Hongarije zeker als een soort napret je? Ons feest (dat mag ik toch wel zeggen als toekomstig Leidenaar? biedt elk wat wils. De volg orde koraalgezang, wapenluister en kerkdienst is van ondergeschikt belang. Zij, die zich naar de statige en wonder mooie historische Pieterskerk begeven, zien waarschijnlijk hun heil in de be lijdenis: Nooit kan 't geloof te veel ver wachten; anderen zullen in de Bree- straat wellicht zeggen; wy verwachten meer heil van kanonnen. Als my vol doende plaatsruimte zou worden aange boden, dan zou ik gaarne wat duidelijker zijn omtrent mijn eigen zienswijze. Al leen dit: Dat men de jeugd laat vech ten om uitsluitend geestelijke goederen te verdedigen, vind ik van de heer Bok een ergerlijk naieve veronderstelling. Nik heeft daar maling aan; hij likke- baart naar geheel andere zaken. Ten slotte nog mijn „honende dis kwalificatie" over Pro Patria. In het milieu van dienstplichtigen doen de witte slobkousen en pluimkens wat operette achtig aan. Ik zou de aldus uitgedoste jongelui niet .gaarne een militair oplei dingskamp laten binnen marcheren. Dat gaf misschien brokken. Overigens zul len de studerenden niet zo gauw bele digd zijn, ze hebben het bovendien daar te druk voor en zyn op het ogenblik zoet aan het spelen met hun groentjes. Dat ik Koningin Juliana ook al be ledigd heb, lijkt me onwaarschijnlijk; het is niet officieel bekend, dat Hare Majesteit behagen schept in het afne men van militaire parades. Ik wens tot slot iedereen een plezie rig feest, elk op zyn wijs, want het programma biedt elk wat wils. Ik ga bij voorbeeld liever naar de andere poppen- kastvertoningen, nog wel op vier ver schillende plaatsen en niet te vergeten de skelterraces op het Bevrijdingsplein. Henri Welbooren, Regentesselaan 19 Naschrift van de Redactie Wy ont vingen nog enige stukken van gelijke strekking, welke evenwel geen nieuwe gezichtspunten openen. Wij menen dat deze zaak hiermede voldoende belicht is en sluiten de discussie hierover. Uit bil lijkheidsoverwegingen stellen wij desge wenst de heer Bok nog in de gelegen heid tot een laatst wederwoord. WARMOND Agenda Raad Dinsdag 26 september a.s. komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: Voorstel tot het ver strekken van voorschotten en bij dragen aan de woningstichting War- munda ten behoeve van de bouw van 16 woningwetwoningen in het uitbrei dingsplan Meerrust. Het betreft hier de realisering van het contingent 1961. Grond- en bouwkosten zullen f48.566.67 en 258.131,67 bedragen. De gemiddelde huurprijs per woning is berekend op f 16.35 plus f 0.60 per week voor een aan te brengen gasgeiser. Voorts is er een voorstel tot verkoop van tien percelen grond gelegen in het uitbreidingsplan Oost ten behoeve van de bouw van premie woningen aan de Bernhardstr. De voorgestelde verkoop prijs is f 15.- per meter verhoogd met f 1.- ter storting in het fonds voor dorps uitbreiding. Voorts is er een verzoek van de stich ting Huys te Warmont om subsidie in de kosten van uitwendige restauratie van het Huys te Warmont. De globale be groting geeft een bedrag van f 185.000 aan restauratiekosten. Volgens de bij de behandeling van de restauratie van de Oude Toren uitgestippelde beleidslijn, gaat het hier om een deelname van 15% in de kosten door de gemeente. WONINGPROBLEEM BINNEN VIER JAAR OPGELOST C.H.U. kwam bijeen Gisteravond hield de afdeling Leiden van de C.H.U. in restaurant Van der Heijden haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. Bij de aanvang van deze verga dering memoreerde de voorzitter, de heer D van der Kwaak, het plotseling over lijden van de oud-secretaris der afdeling, de heer J. Schinkel, die in zijn werk een grote ijver en trouw aan de dag legde. Met twee verkiezingen in het vooruit zicht: 28 maart Prov. Staten en 30 mei gemeenteraad, wees de heer Van der Kwaak er op, dat het voor de afdeling een druk winterseizoen wordt. Gelet op de spannende internationale situatie (Konga, West-Berlijn en atoombewape ning) is spreker van oordeel „dat wij iedere dag lopen op de rand van een scheermes". De heer Vai der Kwaak zag in de zelfverzekerdheid van ons volk een groot gevaar. Velen zeggen, „het gaat in ons land goed", doch laten wij niet vergeten, dat een grotere welvaart ook grotere ver antwoordelijkheid betekent, d.w.z. meer verplichtingen tegenover onze naaste. Vervolgens wees de heer Van der Kwaak op de mogelijkheden van de wo ningbouw in 1962. Het vorig jaar zijn in totaal 85.815 woningen gereed gekomen, terwyl er op 31 december j.l. 89.812 wo ningen in aanbouw waren. Nu de regering voor 1962 „mikt" op 90.000 woningen, meende hij te mogen stellen, dat binnen vier jaar het woning tekort verdwenen is. De C.H.U., aldus spreker, zal niets nalaten om deze zaak te bespoedigen. Een eigen woning komt, volgens spre ker, de geestelijke weerbaarheid van ons volk ten goede en daarom moet de wo ningbouw de hoogste prioriteit genieten. De fractievoorzitter van de C.H.U. in de raad, de heer P. S. Harmsen, hield deze avond een inleiding over de ge meentebegroting van het komende jaar, waarna er gelegenheid tot discussie was. Een groot aantal vragen werd gesteld. Met de heer Harmsen waren het de raadsleden, de heren Questroo, Van Iter- son en De Kier die van antwoord dien den. Medische Dienst Oegstgcest Dokter Van Walchren, tel. 22030 en dokter v. d. Vliet-De Vries, tel. 2.331. Voorschoten Dokter Tonino, tel. 2493. Wijkverpleging: Gezondheidscen trum, tel. 2177, dokter Abarbanel, Cho- pinlaan 32. tel. 3875 (voor eigen patiën ten). Wassenaar Dokter R. S. ten Cate, Burchtlaan 9, tel. 3027 en dokter ri. D. Boer, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apotheken: Wassenaarse Apotheek, Schouw weg 32, tel. 2402. Warmond Dokter Binnema, Heren straat 41. Voorhout, tel. 025327707. Wijkverpleging: zuster Muilerman, He renweg 57, Warmond, tel. 01711879. Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. 24828. VALKENBURG Echtpaar v.d. Broek weer terug Na lange tijd in Duitse ziekenhuis te zijn verpleegd, zijn wethouder K. v. d. Broek en echtgenote weer in het dorp teruggekeerd. Tijdens hun vakantie door Duits land was het echtpaar betrokken by een vrij ernstig auto-ongeluk. Zowel de wethouder als zyn vrouw werden zwaar gewond. Het zal nog wel nige tijd duren voordat beiden geheel hersteld zijn. SASSENHE1M Wielrijdster botste Gistermiddag werd mevrouw Van der Broek uit Abbenes toen zij met haar rij wiel op de Gouverneurlaan reed door een achteruitrijdende bestelauto aange reden. Zij kwam hierbij zodanig ten val, dat zij een hoofdwonde en een hersen schudding opliep. Dokter Van Nes liet haar, na eerste hulp verleend te hebben per ziekenauto naar een ziekenhuis te Leiden overbrengen. De afdeling Wassenaar van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Ditren heeft in Huize Den Deyl een vergadering gehouden om de plan nen te bespreken voor een nieuw asiel, dat op een terrein aan de Vinkenlaan naby de Papeweg gebouwd zal worden. Ongeveer 50-tal omwonenden hebben dezer dagen een adres aan de gemeen teraad gestuurd om by voorbaat te pro testeren tegen de geluidshinder, die naar de adressanten verwachten de vestiging van het asiel in de omgeving van hun woningen met zich mee zal brengen. Het bestuur van Dierenbescherming had ver wacht, op deze vergadering met de adres santen van gedachten te kunnen wisse len over hun bezwaren. Er was ter vergadering echter slechts één bewoner van deze omgeving aanwezig. De voorzitter, mr. A. Zwanenburg, zette uiteen, waarom Dierenbescherming op zoek gegaan is naar een ander terrein voor een asiel. In de eerste plaats staat het huidige noodasiel aan de Spelderslaan op grond van de Haag se Duinwaterleiding en is door de eige naresse medegedeeld, dat te zijner tijd dit terrein zal moeten worden ontruimd. Ten tweede is het asiel aan de Spel derslaan „inwonend" bij de exploitant van een dierenpension. Dierenbescher ming heeft er dus slechts betrekkelijk weinig zeggenschap. Toen de gelegenheid zich voordeed aan de Vinkenlaan een terrein te ko pen met een woning erop, heeft het be stuur, dat al lang tevergeefs naar een ander terrein gezocht had, gemeend de ze gelegenheid niet te moeten laten voorbijgaan. Nadat overleg gepleegd was met de gemeentelijke instanties werd tot aankoop besloten. Het is de bedoe ling op dit terrein een asiel te bouwen dat aan alle eisen voldoet. In totaal zal een bedrag van f. 83.000.- nodig zyn. De voorzitter legde er de nadruk op, dat bij de inrichting van het nieuwe asiel al het mogelijke zal worden ge daan om overlast voor de omwonenden te voorkomen.In dit opzicht gaat een vergelijking met het huidige noodasiel aan de Spelderslaan waarover door omwonenden nogal eens geklaagd werd niet op. Een groot deel van de klach ten daar werd hierdoor veroorzaakt, dat morgens voor dag en dauw de hon den al worden uitgelaten en gevoederd. In het nieuwe asiel zullen aan de be heerder instructies gegeven worden over de tijden van uitlatenen voeren. Er zal gelegenheid zijn, eventuele „herrie makers" onder de honden geheel geiso- leerd onder te brengen. Het bestuur heeft er alle begrip voor, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Adrlna, dr van A. van der Bol en C. de Ridder; Hidde, zn van R. Frankena en E. de Raad; Hendrika Christina, dr van R. Frankena en E. de Raad; Cornelia Mar- grietha Maria, dr van W. C. L. Hulsman en C. de Knegt; Ype, zn van T. A. van Dijk en H. Boersma; Amerik, zn van M. J. Duller en D. K. Kulk; Helena Janna, dr van W. van Klaveren en L. van Duljven- bode; Winnifred Alfredo Silvano, zn van van der Klis en M. Kaandorp; Juriaan Theodorus Maria, zn van N. H. A. Vree burg en M. H. T. Hassing; Egbertus Roe lof. zn van J. Teeuw en M. A. Brouwer; Elisabeth, dr van C. Colpa en E. Arnol- dus; Petronella Maria, dr van W. G. J. Vosmeer en S. E. Vergeer; Mary Kathe- rine, dr van W. T. Duffy en K. M. Kos ter; Sara, dr van M. Keijzer en J. C. Zand vliet; Bernard Gerardus. zn van G. G. Brinks en E. J. M. Segaar; Catharina Bou- dewina, dr van W. L. H. Sloos en A. G. van den Berg; Sylvia, dr van A. van der Meij en C. van der Born. ONDERTROUWD M. van der Werf en C. J. G. de Haas; A. Leuering en M. E. van Ede; P. A. Krekelaar en A. J. J. Verhoeven; G. A. J. Ter Laak en M. C. W. Ronde; M. H. de Haas en J. C. F. M. Nozeman; E. J. Rood- akker en M. de Bock; J. Fakkel en M. Kokkedee; W. A. Akerboom en J. van der Blom: J. G. N. den Houter en M. J. de Kluljver; R. Kikkert en M. W. de Vroome; D. J. van Bohemen en G. Villbrief; M. P. Bergers en E. Kapaan; F. W. Kist en L. C. Verstegen; J. van Ham en C. J. de Vries; I. Kruts en E. M. van Zoen. OVERLEDEN A. B. Wesselo, 77 jr, man; C. J. Mlolee, 76 Jr. w.v. P. N. G. van Tol; P. J. A. van der Ven. 41 Jr, man; J. C. Oskam, 71 Jr, man; B. M. Baak, 2 dagen, dochter. dat de bewoners van Vinkenlaan en Papeweg wetend van de klachten van de omgeving der Spelderslaan aan hun bezorgdheid uitdrukking hebben willen geven. Het spijt het bestuur ech ter. dat het niet een afschrift van het adres heeft mogen ontvangen, zodat het er via de krant kennis van moest ne men, aldus de voorzitter. Teleurstellend is ook dat de adressanten van de ge legenheid om op deze vergadering van gedachten te wisselen niet hebben ge bruik gemaakt. De voorzitter toonde zich overigens bereid, alsnog met afgevaar digden van de adressanten te overleg gen. Het bestuur dat zioh in het land op de hoogte heeft gesteld van de inrich ting van moderne asiels, zal in ieder geval alles in het werk stellen om de hinder voor de omwonenden van het nieuwe asiel zoveel mogelijk te beper ken. Op de leden deed spreker een be roep om het bestuur terzijde te staan bij het vinden van mogelijkheden om de bouw van het nieuwe asiel te finan cieren. (Van onze correspondent in Sydney) Wanneer de statistiek niet liegt er zijn hele leugens, halve leugens en de statistiek gaat 25 procent van de Australische bevolking geregeld, 25 procent nooit en de andere 50 procent zo nu en dan naar de kerk. Een onderzoek naar de kerkgang onder de jeugd van dertien tot negentien jaar bracht aan het licht, dat in Sydney 34 procent van deze „tieners" nooit en 76 procent zelden ter kerke gaat. Toch heeft een Anglicaanse bisschop uit het buitenland, die hier op bezoek was, verklaard, dat hij de Australiërs beschouwt als te behoren tot de meest religieuze volken te wereld. kerken en scholen in Sydney. Per week worden er twee nieuwe gebouwen aan toegevoegd, waarbij aan scholen voor rang wordt gegeven, omdat deze tevens gebruikt worden voor kerkelijke samen komsten. In sommige dichtbevolkte wij ken worden erediensten gehouden in ge huurde zalen of in particuliere huizen, omdat er geen andere gelegenheid is. De methodisten, presbyterianen en congregationalisten houden, waar mo gelijk, kerkdiensten in een en hetzelfde gebouw. De methodisten hebben sinds 1945 land gekocht voor honderd nieuwe kerken. Zij hebben nu 365 kerken en 260 scholen in Nieuw Zuid Wales en elke maand komt er een nieuw gebouw by. VOORSCHOTEN De handwerkclub „De Kapel" houdt haar jaarlykse verkoopdag. Woensdag 27 september a.s. in de hulpkerk a/d Ryndijk van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. OEGSTGEEST KERKDIENSTEN Hervormde gemeente (Gr. Kerk) 10.30 uur ds. G. F. Callenbach (Pauluskerk) 10 uur ds. J. Irik, 7 uur ds. H. K. Jonk man. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. Meyer. Vryz. Herv. 10.30 uur ds. R. v. d. Kley te Rotterdam. Geref. Kerk (vrygemaakt) 8.30 en 3 uur drs. R. Brands. Al gaat slechts een klein percentage geregeld naar de kerk, dan behoeft dit nog niet te bewyzen, dat de Australiërs over het algemeen van de kerk afdwa len. Er moet namelijk een zeer belang rijk aantal radio-luisteraars zijn, die ge regeld naar religieuze uitzendingen luis tert, want in het afgelopen jaar zyn er twaalfduizend van zulke uitzendingen gehouden. Kortgeleden is in Sydney zelfs een studio gebouwd, die driehonderdduizend gulden heeft gekost en gratis religieuze programma's levert aan de 112 commer ciële radiostations, die Australië ryk is. Het gebouw dat eigenlyk drie stu dio's telt is eigendom van de „Chris tian Broadcasting Association" (prote stantse omroepvereniging Alle protestantse kerken werken in deze vereniging die zeven jaar geleden werd opgericht samen. De rooms-katho- lieken hebben een eigen commercieel radiostation, dat rooms-katholieke ere diensten uitzendt. Hutten Het groeiende bevolkingstal (er zyn nu ruim drie miljoen mensen meer in Australië dan 15 jaar geleden) schept grote problemen ten aanzien van de bouw van kerken en de opleiding voor bezetting der ambtsplaatsen. Het tekort aan kerken is zo groot, dat de gemeen schap dikwyls genoegen moet nemen met hutten van hout of plaatyzer. De buitenwyken van verschillende steden groeien zo snel, dat de bouw van kerken geen gelyke tred kan houden met de toeneming der bevolking. Finan ciën spelen daarby natuurlyk een be- langryke rol, ook al worden er hier en daar kerken neergezet, die een im ponerende en verrassend moderne ar chitectuur vertonen. De grondpryzen zyn dikwijls zo buitensporig hoog, dat sommige kerkelyke gemeenten, die de snelle bevolkingsgroei niet hebben kun nen voorzien, grote moeite hebben het benodigde kapitaal byeen te brengen. Belangrijkste gezindten Van de drieëneenhalf miljoen inwo ners van Nieuw Zuid Wales zyn er an derhalf miljoen lid van de Church of England (anglicaanse kerk), 850.000 rooms-katholiek, 303.000 presbyterianen, 275.000 methodisten, 40.000 baptisten (doopsgezinden), 21.000 congregationa listen en 13.000 Leger des Heils. Wy bepalen ons hier tot de belang- rykste gezindten en gebuiken de cijfers volgens de volkstelling van 1954. Wan neer de cyfers van de volkstelling 1961 het volgende jaar bekend worden ge maakt, zullen zy een belangryke sty- ging vertonen voor alle gezindten. Het probleem van het tekort aan kerken en onderbezetting aan predikanten zal er des te duidelyker uit tevoorschyn tre den. In de afgelopen zeven jaar heeft de Anglicaanse Kerk plannen goedgekeurd voor de bouw van 228 nieuwe kerken, vergaderzalen en pastorieën en uitbrei ding van bestaande gebouwen. Deze kerk heeft bovendien twintig scholen, die uitgebreid moesten worden, maar er is nog altijd een tekort in alle sectoren. De rooms-katholieken staan voor soortgelyke problemen, zy bezitten 255 Uit andere landen De presbyterianen komen alleen in Nieuw Zuid Wales al op z'n minst dertig dominees te kort. Diensten worden dik wyls waargenomen door studenten of leken-prekers. Om zoveel mogelyk in het tekort te voorzien zyn dominees overgekomen, uit Nederland, Schotland, Hongarije en zelfs uit China. Om aan de toenemende behoefte aan kerkelyke samenkomsten- te voldoen, heeft de Anglicaanse Kerk in Sydney een „rydende kerk" ingesteld, die naar verre buitenwyken gaat. waar geen kerk of vergaderzaal beschikbaar is. Kerke lyke openlucht samenkomsten zijn in Australië geen uitzondering. De eerste Kerkdienst (op 3 februari 1788) werd gehouden „onder een grote boom" met de eerste ballingen onder het gehoor van ds. Richard Johnson op een plek in het hartje van wat nu Sydney is en waar een gedenksteen staat ter her innering aan dit feit. Het duurde vyf jaar voor de eerste kerk werd gebouwd. Tegenwoordig moeten," verschillende plaatsen heel wat langer wachten. Zaterdagsavonds en zondagsmorgens en 's avonds en in het lunchuur op weekdagen hoort men in Sydney op hoeken van straten en in parken luid het evangelie verkondigen door leken predikers compleet met rydende ge luidsversterkers en uitdeling van boek jes en tractaatjes. Zelden hebben zy gebrek aan gehoor Religie speelt een gro te rol in Australië: in de kerken in de ether enin de open lucht. Het hedendaagse Tsjecho-Slowakye wordt gekenmerkt door een overvloed aan communistische literatuur en een toenemend gebrek aan consumptiegoederen! Tientallen Tsjechische huismoeders staan in de ry voor vlees, groenten en zelfs aardappelen, zoals bij ons tijdens de oorlog. Er heerst stellig geen honger in Tsjecho-Slowakye, doch het is voor de huisvrouw buitengewoon moeilyk sommige artikelen te verkrijgen zonder in de rij te staan. In het bjjzonder geldt dit voor vers vlees. Er is voldoende aanvoer van bevroren vlees, maar het verse is schaars. Televisietoestellen zyn ongeveer het enige artikel, dat ruim voorradig is, en ze zyn zelfs betrekkelijk goedkoop. Maar auto's, wasmachines, stofzuigers, elektrische scheerapparaten en soortgelyke artikelen zyn voor de Tsjechen nog de zelfde droom als ze waren, toen de communisten in 1948 de macht overnamen. Grenscontrole is nog versterkt Van bronnen voor medewerking bij zyn orgelconcerten in de Leiderdorpse Herv. Kerk is Addie de Jong rijk voor zien. Nu een trombonist, Arie Plomp, en een tenor, Hugo Beute. Hugo Beute zingt niet alleen, maar leidde ook een koor dat 40 man sterk was. Wy zijn blij voor De Jong. bij het scheiden van de markt in dit zomer seizoen, dat gisteren zovelen van hun belangstelling blijk gaven. Dat bete kende voor de 20-jarige, na de bergen werk met bijbehorende „kopzorgen" door tien achtereenvolgende concerten ver oorzaakt, nieuwe moed voor 1962. De organist liet niet na de Culturele Raad dank te zeggen, die de waarde van dit concertwerk heeft ingezien. Ook de kerkvoogdij wegens haar medewer king en de koster, die zeer veel voor hem had gedaan, betrok hij in dit dankwoord. Tenslote volgde een opwek king voor 1962, want de bedoeling was en is, te concerteren „voor de Leider dorpers en niet voor de kerkbanken" Feestklank In de meeste orgelwerken, die Addie speelde lag een feestklank: in Bach Praeludium in G en Fuga a la Gigue in G), in Walther (Was Gott tut) en ten dele in Mendelssohn (Allegro Maestoso) uit de 3de Sonate. Het Praeludium klonk als een frisse, vlotte opmaat tot het concert er heel passend volgde daarop de gigue-fuga met een nog lichte beweging. Dit vooral boeide in de vertolking door gaafheid en aanpak. Een apart orgelwerk valt te noemen in De Jong's eigen „Gelineau-Sonate" voor trombone en orgel. De trombone gaf de zingende partijen, het orgel de sfeertekening. De trombone, volledig naar de eis geblazen, kreeg in deze ruim te een wel heel dominerende plaats, waardoor de Sonate-delen in eigen tijdse kleuring en harmoniek wat te veel decor werden of wisselend-bewe gende achtergrond. Plaatwerk Men had kunnen denken aan plaat werk van een boek, dat iemand omslaat. Maar dan plaatwerk van miniaturen, kleurige beelden waarmee men eertyds kostbare handschriften verluchtte, met iets speelts-naïefs in die verbeeldingen. Deze muziek klinkt eerder, door wat zij oproept, van vóór Bach, Beethoven, Wagner dan ernst en zy is meer spel om de vreugde van het spel dan filosofie of gevoel of abstractie van gevoel. Voor al in het Vivace lag veel fantasie. Het kooraandeel bestond in drie Pa- lestrina's (Adoramus, O Crux en Popule Meus, welk laatste tegenwoordig echter op naam van „de Spaanse Palestrina" da Vittoria staat), Schubert's Sanctus, Bruckner's Benedictus, Haydn's Dank lied uit een oratorium en Rathbone's Rejoice in the Lord. Het beste lag in het begin, in Adora mus en Popule Meus, waaraan een op merkelijke zorg in afwerking en afwe ging was besteed. Hier was alles even wichtig (ook in de stemmenverhouding), helder, licht, zuiver, gezond en glanzend van klank. De bassen verschaften een orgelend fundament. Nauwelijks was ex- een stem individueel herkenbaar. Dit laatste veranderde wel in O Crux, waar de zelfstandige stemmengang meer pro blemen stelde. Overaccentuering Schubert's Sanctus was vokaal weer perfect, maar door overaccentuering te overgecultiveerd, te getrokken, te „mooi", &1 te veel van de gezongen woorden uit benaderd. Bruckner voldeed heel aardig, ofschoon Palestrina het won op het stuk van de wydende toon. In Haydn nam de stemmenindividualisatie opnieuw toe. wat in Rathbone's Rejoice eei-der toe te laten is door de geschiktheid voor sa- zongen werd Gez. 136 met inleiding voor menzang, die het bezit. Echt samenge- trombone en orgel door De Jong en be werking der verzen door Distier en door de organist. Beute's stem in en Mendelssohn aria bleek goed geschoold, helder, welluidend en tameiyk krachtig. In een pianissimo zou wat meer klankkern ontwikkeld kunnen worden. Dertien Jaar van communistische plannen en geleide economie hebben van Tsjecho-Slowakye niet het beloof de „arbeidersparaadys" kunnen maken en het is de Tsjechische arbeiders nau welijks ooit slechter gegaan dan nu. Het communistisch regime tracht de arbeidslust van de arbeider te verbete ren door iedere week voor de fabrieken kolossaal grote foto's van de „meest succesvolle arbeiders" tentoon te stellen. Maar het laat de arbeiders koud. Liever zouden zij een beter loon hebben en de kans hebben iets nuttigs .te kopen. Nau welijks ziet men een man een stropdas dragen en de japonnen zijn oud en armoedig. De etalages zyn of vol met boeken als „Hoe kweekt men bloemen?" en communistische literatuur, of met goederen van slechte kwaliteit, omringd door foto's van de ruimtevaarders Gaga rin en Titow. Wel zyn er luxueuze restaurants doch de meeste klanten zijn of bui tenlanders of hoge party-functionaris sen. De buitenlandse auto's die voor het Jalta-hotel staan geparkeerd zyn een dagelykse sensatie voor Tsjechische voor bijgangers. Het i-ijden door Tsjecho- Slowakye op de stille wegen is byna een genoegen, vergeleken met het op de zenuwen wei-kend verkeer op de we gen in het Westen. Maar daar staat tegenover, dat in alle dorpen op het platteland luidsprekers* schetteren, die nieuws partij-redevoeringen en offi ciële aankondigingen laten horen. Op zondagochtenden geven ze nonstop-mu- ziek, alleen onderbroken door korte pro- paganda-verklaringen. Doch de wezenlyke sensatie voor de buitenlandse bezoekers is het passeren van het ijzeren gordijn. De recente ontsnapping van zeven Tsjechen in een pantserauto naar Oostenryk heeft de Tsjechische autoriteiten er toe gebracht de binnenlandse controle te versterken. Elke auto. die over de grens is geko men, wordt door een extra ploeg grens wachten, die een kilometer of acht bin nen de grens op de hoofdwegen patrouil -leert, gecontroleerd. De controle-maatregelen in de trei nen, die Oostenryk binnenkomen, zyn 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te belten, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd- Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 ook buitengewoon streng. Zelfs toeristen uit Joego-Slavië, waar men ook wel wat gewend is, waren geschokt toen zij twee Tsjechische grenswachten onder de he le trein door zagen kruipen, op zoek naar eventuele vluchtelingen. BETALING PER GIRO e Onze KWARTAALABONNEES, die J de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f7.50 voor f hun abonnement gedurende het 4e f kwartaal 1961 zo mogelijk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken Onze MAANDABONNEES, die per giro betalen (f2.55) verzoeken wy ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD J MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 september. Coöp. Groen te- en Fruitveiling: appelen 45-80, drui ven 150-160, peren 35-62, aardappelen 11- 15, andijvie 7-12, augurken 50-120, pronk- bonen 17-39, snijbonen 60-131, stambonen 35-76, kroten, gekookt 35, rodekool 7-15, groenekool 7-13, prei 10-16, spinazie 34- 55, spruiten A 15-37, komkommers 78, tomaten A 20-56, uien picklers 19.70, id. drielingen 19.70, ld. middelgrof 10.10, ld. grof 11.60, witlof 55-86 per 100 kg, meloe nen 35-93, bloemkool A 23-48, komkom mers A 26-60, sla A 6-18 per 100 stuks, bospeen 25-43 per 100 bos. AALSMEER, 22 september. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A. Snij bloemen: Gerbera 30-46, Bouvardia 15-28, Calla 25-49, Clematis 15-26, Chrysanten gr. bl. 20-36, ld. kl. bl. 15-25 per stuk. Amaryllis 25-36 per kelk, Fresia 40-70. Cyclamen 25-35, Iris 15-40, Ornlthogalum 15-34, Dahlia 15-32 per bos, Anjers: rood 6-19, roze 7-22, wit 6-16, Órchid Beaty 6-18, Rozen: Roselandla 4-11, Parel van Aalsmeer 4-13, Geh. Dulsberg 6-18, Pech- told 3-9, Towny Gold 3-9, Mad. Ofman 3-9, Baccarat 20-38, Montezuma 6-16, Flo- rlade 6-14, New Yorker 6-16, Carol 5-13, Garnette 4-11, Pink Sensation 12-26, Sweetheart 3-8, Nymph 10-22. RIJNSBURG 22 september. Bloemen veiling Flora: TroschrysantenReveil 30- 35. Susy 40-45, Chatworth 35-55, Joke 30-35, Golden Delight 40-45, Bright 35-40, Bunty 35-40, Horwood 40-50. Fresia: Gol den Yellow 34-40, Physalis 1.00, Eykenblad 21-25, Phvsostegia 38-40 per bos, Helian- then 1.80-2.70, Gemengde Ponpon 2.20, Diverse Dahlia's 1.00-2.40, Vuurpijlen 2.90- 3.40, Anemonen 1.00-1.70, Am. Anjers: Tangerina 12.— tot 14.—, Dusty 12.— tot 14.Mac Arthur 14.Elisabeth 9.tot 10.—, Scania 9.— tot 10.Sim wit 10.— 11.Sim roze 11.tot 15.Sim red 8.tot 10.per 100, Geplozen Chry santen: Mlgolle 8-12, Roelyn Bush 19-21, New Princess 8-11, Breitner 10, Day Dream 8-10, White Joy 18-20, Medaillon 10-11, Rayonanten 24-28 per stuk. RIJNSBURG, 22 september. Groente- velling: bloemkool A 18.tot 39,—, id. B 11.— tot 22.—, per 10 stuks, sla 6.10-7.10 per 100 krop. waspeen 11.50-20.50, was- peen B 25.tot 27.herenbonen 46. tot 52.uien 5.50-7.00, prei 10.tot 18.—, andyvie 9.80-10.50 per 100 kg, sel derij 470-6.40, peterselie 2.70-5.70, bospeen 28.tot 40.per 100 bos. LISSE, 22 september. Plantgoedvei ling: De aanvoer Is zeer groot, de handel was Iets minder dan de vorige week, hoe wel byna alles verkocht werd. Tulpen per hl: Queen of Bartlgons 125, Preludium 150, Lustige Witwe 200, Pink Trophy (zaad) 160. Topscore (zaad) 220, Mr. v. d. Hoeff 80. Electra 90. Oranje Nassau 90, Peach Blossom 80. Prins v. Oostenryk 105, Kansas 110. Stanislaus 225, Fuselier 500, Insurpassable 80, Golden Harvest 150, Zwanenburg 90, Aristocrat 170, Brilliant Star 100, Golden Age 175, Atleet 150, Mlrjoran 200, Van der Eerden 125. Apeldoorn 175, Blue Parrot 60, We ber 90, Pax 100. Grand Due 325, Rosa van Lima 80, Karel Doorman 225, Bandoeng 130, Paris (zaad) 100, Madame Lefeber 65. i Narcissen per mand: Carlton 21, Cheer- fullness 8, Geranium 18, Bermuda 8. Twlnk 9. Oranje Bruid 16. Trevlthiah 9. Sneeuwprlnses 16, Texas 10.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11