Wenken ter bescherming van uw gezin en uzelf LUCKY... THE REAL NTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERLAND I.25 Mogelijkheden nog niet te overzien LUCKY .STRIKE GEVECHT MET ROOK EN GIFTIGE GASSEN Vluchtelingen hongeren in VN-kamp in Katanga Regeringsvoorlichting over zelfbescherming Volgende week huis aan huis Aardgas concurrent voor kolen Chemici zoeken nieuwe wegen kolen op de markt te brengen Felle brand te Groningen Schade zeker Half mil'oen half miljoen PLAATSEN BESPREKEN MAISON SPIER BIJ MAISON SPIER Tsjombe zet VN onder druk VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 De voorlichtingscampagne, die minister mr. Toxopeus van Binnen landse Zaken al verleden jaar aangekondigd heeft, om de bevolking op de hoogte te brengen van wat iedereen in eigen huis kan doen om in geval van oorlog een zo groot mogelijke kans op lijfsbehoud te hebben, gaat volgende week beginnen. Huis aan huis levert de post te beginnen met maandag een enveloppe af met wenken voor bescherming van uw gezin en uzelf en met wenken voor eerste hulp „Dat deze voorlichtingsactie juist be gint in een periode van verhoogde in ternationale spanningen, is zuiver toe val", aldus minister Toxopeus, die van avond om 19.10 over de beide radiozen ders en om 20.00 uur in een vraag gesprek voor de T.V.de actie zal toe lichten. De interne voorbereidingen zijn lang geleden begonnen. Nu is het zo ver, dat de wenken op grote schaal onder de aandacht van de bevolking kunnen worden gebracht. Het zijn dus techni sche en niet politieke factoren die maken, dat de beschermingswenken in de brievenbus rollen in de maand, waar in onder meer de Russische hervatting van de kernproeven de mensen nog eens bepalen bij de gevaren van een moge lijke nucleaire oorlogvoering. De wenken voor de bescherming van uw gezin en uzelf, waarvan 3% miljoen exemplaren verspreid worden, geven puntsgewijs een overzicht van het waar- schuwings- en alarmeringssysteem voor luchtaanvallen en fall-out (radioactieve neerslag), verder aanwijzingen wat te doen, zowel binnenshuis als buitenshuis bij aanval of alarm, en een beknopte uiteenzetting over het wezen van de fall out en over de mogelijkheid een schuil- gelegenheid in te richten. BEWAREN! De wenken vormen bepaald geen vol ledige handleiding. Het is de bedoeling ze samen met de wenken voor eerste hulp in de bijbehorende enveloppe te bewaren (de enveloppe kan gemakkelijk aan een spijker aan de binnenkant van een kastdeur worden opgehangen). Maar dat dan toch pas. nadat men eerst eens rustig zijn gedachten over de mogelijkheden neeft laten gaan. Over een paar weken wordt op dezelfde ma nier een brochure verspreid, die nuch ter en, op prettig leesbare manier een toelichting geeft op de wenken, en die naar de minister vertrouwt een antwoord zal geven op alle denkbare vragen. Ieder kan in eigen omgeving veel doen om de overlevingskansen van zichzelf en zijn gezin te vergroten. Een schuilge- legenheid in huis is niet bestand tegen een voltreffer, maar moet bescherming geven tegen scherven, puin en radioac tieve neerslag. Kelder of souterrain zijn het beste, anders een vertrek zo ver mogelijk van buitenmuren of dak. Binnendringen van radioactieve stofdeeltjes moet zo veel Handtekeningenactie Humanistisch Thuisfront Optreden van minister Visser gelaakt (Van onze Haagse correspondent) Met een gisteravond in Den Haag ge houden demonstratieve vergadering, waarop het woord werd gevoerd door prof. mr. P. J. Oud, dr. J. P. van Praag en prof. dr. B. W. Schaper, is de hand tekeningenactie van het Humanistisch Thuisfront, die tot doei heeft de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, te overtui gen van de behoefte aan humanistisch geestelijke verzorging in het leger be gonnen. Zoals bekend, heeft de minister in maart van dit jaar in de Tweede Kamer gezegd, dat hem van de behoefte aan humanistisch geestelijke verzorging nog niet was gebleken, doch dat hjj als hem van zodanige behoefte alsnog zou blyken bereid zou zijn maatregelen te treffen. Prof. mr. Oud zei o.a. dat de geeste lijke weerbaarheid van het leger ver sterkt zal worden door gelijke rechten toe te kennen aan humanistisch geeste lijke verzorging. Minister Visser worstelt echter met het probleem dat de behoefte niet voldoende duidelijk blijkt. Vandaar dat prof. Oud de actie zeer nuttig noem de. Zowel prof. dr. B. W. Schaper als dr. Van Praag, voorzitter van het Huma nistisch Verbond, laakten het optreden van de minister in deze zaak. Naar hun mening is de behoefte aan humanistisch geestelijke verzorging in het leger over duidelijk. Cyprus opgenomen in Raad van Europa Het vlaggefront voor het „Europahuis" in Straatsburg is met nieuwe kleuren verrijkt. Naast de vlaggen van de vijf tien lid-staten waaronder de Neder landse driekleur is er gistermiddag de vlag van de republiek Cyprus (een gele kaart van Cyprus en twee gekruiste olijftakken op een witte achtergrond) gehesen ten teken van de officiële toe treding van dit land als zestiende lid van de Raad van Europa B« de plech tigheid waren de zes Cyprische afge vaardigden in de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa vier Grieken en twee Turken aanwezig. Het gevolg van de toetreding van Cyprus is, dat ook het Europese Hóf voor de rechten van de mens, waarin elke lid-staat een rechter heeft, zal wor den uitgebreid. Volgende week dinsdag za) de raadgevende vergadering een Cy prische rechter kiezen uit een voor dracht van drie, die is opgemaakt door het, ministerscomité. Vóór de vlaggeceremonie plaatsvond, heeft de algemene vergadering gister middag aan het begin van haar septem- berzitting eenstemmig de wijziging van het statuut van de raad goedgekeurd, die voor de toetreding van Cyprus nodig was. mogelijk worden voorkomen. In geval van een fall-out moet men rekenen op een verblijf van twee dagen in de schuil- gelegenheid en een week binnenshuis. Tot de dingen, die men rustig en te voren kan doen, hoort het aanleggen van een „ijzeren voorraad" levensmid delen voor een week. De regering gaat niet zo ver ais in Zwitserland, waar aanleg van een dergelijke voorraad ver plicht is gesteld, maar rekent erop dat het gezonde verstand iedereen ertoe brengt de vereiste voorzorgsmaatregelen te nemen. GELEIDELIJK Ieder gezin kan voor zichzelf wel na gaan, wat nodig is om een week of veertien dagen met „eigen middelen" in leven te blijven. Becijferd is, dat er circa 15 gulden per persoon mee gemoeid is om in geval van nood te kunnen beschikken over een voorraad voor een week. Het is de bedoeling, dat de huisvrouwen dat voor raadje geleidelijk aan leggen. Dat voor komt overbelasting van de portemonnee en van de winkelbevoorrading. Het mi nisterie van Landbouw is bezig met de voorbereiding van eenheden noodvoedsel. Dat worden een soort kaakjes, waarin vitaminen, calorieën en alles wat maar nodig is, kunstig dooreen gemengd zijn. Via de normale handel zullen ze zo spoe dig mogelijk ter beschikking komen. Natuurlijk rijzen er rondom het gehele probleem van de individuele zelfbescher ming nog vele vragen. Zo goed als dat het geval is met het uitgebreider terrein van de hele bescherming bevolking en het nog meer uigebreider terrein van de civiele verdediging. De regering begint haar voorlichtings actie voor de individuele burger, voor het afzonderlijke gezin, in het vertrou wen, dat het Nederlandse volk nuchter genoeg is zich te bezinnen op de moge lijkheden, die er voor ieder in eigen kleine kring liggen. De BB-organisatie, en speciaal de blokwachters daaruit, zullen kunnen helpen bij het oplossen van moeilijkheden. De Amsterdamse violist Herman I a.s. zijn zeventigste verjaardag Leydensdorff, die op 29 september hoopt te vieren. In kolenkringen ziet men voor wat de toekomst betreft de olie niet meer als de meest te duchten concurrent. Met meer zorg neemt men kennis van de ontwikkeling welke de aardgasvondsten nemen. Men verheelt zich niet dat in de nabije toekomst het aardgas de grootste concurrent gaat worden. Reeds zijn de Amerikanen en Russen ver gevorderd met experimenten, waarbij onder toepassing van verhit aardgas, dat in de hoogovens „gespoten" wordt, ruwijzer wordt ver kregen, waarvan de produktiekosten ongeveer 7% lager liggen dan bij toepassing van cokes ondanks het feit, dat voor de „ombouw" der hoogovens kostbare investeringen noodzakelijk zijn. Bovendien acht men de toepassingsmogelijkheden van het aardgas thans nog niet te overzien. "V LUCKY STRIKE ...vliegt op haast atle Internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op achler alle passagiersschepen ter'wereld mes, LUCKY STRIKE ...wordt In practlsch allo landen ter wereld gerookt Ene naargeestige okerkleurige walm hing gistermiddag zwaar boven het hart van Groningen. Hij was afkomstig van een felle brand, die woedde in een pakhuis aan de Lage der A 2 in de stad van de Martinitoren. Nog steeds breken politie- en brand weerautoriteiten er zich het hoofd over, hoe het mogelijk is geweest, dat zoveel gevaarlijk brandbaar materiaal land- bouwbestrjjdingsmiddelen van de che mische fabriek AAgrunol in een der gelijk oud pakhuis van de firma Water borg werd opgeslagen. Toen om half één de brand ontdekt werd en het personeel met brandblus sers het vuur wilde bestrijden, leek het even succes te hebben, maar al spoe dig moesten de mensen het onderspit delven tegen de enorme rookontwikke ling. Giftige gassen Vlak daarop sloegen zwarte rookwol ken uit het stokoude pakhuis. Met de gillende sirenes van de brandweer trok ken zij duizenden naar de plaats, waar de vlammen langs de muren lekten. De menigte deinsde echter spoedig achteruit voor de ademafsnijdende giftige gas sen. Het anders zo drukke verkeer op de nabije A-brug lag volkomen stil, de straten in de omgeving werden afge zet. De brandweerlieden stonden voor een schier onmogelijke taak. In asbestpak- ken en met zuurstofmaskers op moesten zij het vuur bestrijden, waarbij zij door de verschrikkelijke rookontwikkeling vaak op gevoel moesten afgaan. Moeilijkheden voor olie-industrie De olie-industrie daarentegen zo oordeelt men in kolenkringen komt voor steeds grotere moeilijkheden te staan om de huidige lage prijzen te handhaven. Voorzover er tussen deze prijzen en de kostprijzen nog enig ver band is. zijn de kostprijzen gefundeerd op de min of meer „gemakkelijke" ont ginning in de traditionele olielanden. Maar de voorraden daar zijn hoogstens toereikend voor 15 tot 25 jaar en reeds zijn de oliemaatschappijen begonnen buiten de traditionele olielanden nieu we boringen te doen en nieuwe velden „aan te leggen". Daarbij is men echter terecht geko men in de Poolstreken, in de afgelegen binnenlanden van Centraal-Azië en op de zeebodem, waardoor men geconfron teerd wordt met nieuwe, ongekend-gro- te investeringen en met geweldige tran sportkosten. Op de consequenties daar van voor de olieprijzen hebben de Ame rikaanse oliemaatschappijen de Ameri kaanse regering reeds gewezen. In de ze ontwikkeling ligt een verhoging der olieprijzen opgesloten, waardoor om streeks 1970 tot 1975 de huidige strijd- positie tussen kolen en olie radicaal veranderd zal zijn. Intussen is het aard- j in een onstuimige ontwikkeling en wordt het „gewonnen" onder zeer gun stige produktie-omstandigheden. Niet afwachten Intussen is de mijnindustrie van de EGKS niet bereid de toekomstige ont wikkeling op de energiemarkt, als ge volg van de geweldige expansie van het aardgas, in gelatenheid af te wachten. Door doeltreffende maatregelen op het gebied van rationalisatie en onder grondse mechanisatie, van concentratie der koolwinningspunten en stillegging van onrendabele münen, heet de West- europese mijnindustrie haar concurren tiepositie bereids niet onbeduidend ver sterkt, maar zij is overtuigd, dat de gevaarlijkste concurrent, namelijk het aardgas (waarbij de kern-energie nog buiten beschouwing wordt gelaten) vooral de bijzondere zorgen zal vergen van de steenkool-chemici. In de laboratoria zoeken deze thans naarstig, ook bij de Staatsmijnen, naar nieuwe wegen om de kolen op een an dere wijze op de markt te brengen, het zij in vloeibare vorm, hetzij door struc tuurverandering, waardoor de goede eigenschappen van de kolen behouden blijven en liefst nog versterkt worden, terwijl de minder goede eigenschappen worden geliquideerd. In dit verband oogstten de staatsmijnen hier te lande al successen met hun nieuwste „syn- thraciet". Geen pessimisme Ofschoon men weet, dat de concur rentiestrijd voor de kolen steeds harder zal worden, beoordeelt men de toekomst der kolen in de kolenkringen verre van pessimistisch, juist omdat men nog veel van de steenkoolchemici verwacht, die het bü de Staatsmijnen al klaar ge speeld hebben uit de kolen allerhande nieuwe produkten te maken, zoals bijv.: meststoffen, kunststoffen en wat dies meer zij. De mijnindustrie zo verze kerde men ons te Heerlen blijft zich met alle energie inspannen om de kolen, in welke vorm dan ook een grote rol te laten blijven spelen op de energie markt. Nieuwe uitgaven Jeruzalem van het westen, door S. E. van Praag. Joetl, door Sacha Burger. De weg naar Agra, door A. Sommerfelt. Uitg.: H. P. Leopold N.V., Den Haag. De schat van Aros Klllee, door W. H. van Eemlandt. Uitg.: Het Wereldvenster, Baarn. De stroom ruist in de avond, door E. Zandstra. Uitg.: De Arbeiderspers, Amster dam. VERGEEFSE JACHT OP EEN TILBURGER Een 27-jarige Tilburger die door de Tilburgse politie wordt gezocht is oor zaak geweest dat vele bewoners van de Van Doorenstraat gistermiddag enkele benauwde en spannende ogenblikken hebben beleefd. De man hield zich op iin een café toen een politieagent hem opmerkte. De man trok er echter blik semsnel tussenuit. De politieman air- meerde terstond zijn hoofdbureau en korte tijd later stoven van alle kanten politiewagens naar de Van Doorenstraat. In een oogwenk zagen de bewoners van deze straat zich omringd door een vijf tiental agenten, vanwie een deel op zoek naar de man ging. De man bleek ech ter onvindbaar. Toch moet de gezochte in de straat zijn geweest en bij beken den om een glas water hebben gevraagd. Daarna he^ft hij zich ijlings door en kele gangen naast en achter de hui zen aan het oog onttrokken en is na een klimpartij naar een vijf meter hoog plat dak van een school tenslotte ver dwenen. Om vier uur stond vast, dat het ge hele pakhuis verloren was. De directie van AAgrunol kon moeilijk precies de waarde van de verloren gegane goede ren schatten, maar men nam aan, dat er zeker voor een halfmiljoengulden in het oude pakhuis was opgeslagen. Er zijn tijden geweest, dat er voor meer een miljoen in lag. Een naast het pakhuis gelegen dro gisterij, die aanvankelijk ook door het vuur werd bedreigd, kon door de ver beten vechtende brandweer worden behouden. Overspringend vuur werd tijdig ontdekt. Een fabriek van dekkle den en tenten in een ander pakhuis liep wat waterschade op. Maar de brandweer kon gelukkig voorkomen, dat het vuur in d* buurt kwam van een dichtbij gelegen pakhuis, waarin o.m. 30.000 liter spiritus lag opgeslagen. An ders had een onoverzienbare ramp het gevolg kunnen worden Nu nam de nablussing nog geruime tijd in beslag. Vrijheidsmonument in Zuid-Afrika Meer dan 50.000 mensen worden ver wacht bij de onthulling van het vrij- heidsmonument bij Vereeniging op 10 oktober a.s. Het monument is opgericht ter gedachtenis van de ondertekening van het vredesverdrag van Vereeniging dat een einde aan de Boerenoorlog van 18991902 maakte. Het monument stelt voor een atleti sche figuur, half-liggend en steunend op één arm, een mes in het hart. Uit deze figuur van steen „springt" een contour figuur van roest- en vlekvrijstaal om hoog, met de ene hand opwaarts en voorwaarts duidend. Het opschrift op het monument luidt: „Gewond maar niet gedood", symbolise rend de strijd en uiteindelijke overwin ning van het Afrlkanerdom. Het op schrift is omringd door Boerenwapens en slaat ook op de Nederlanders die aan de zijde der Boeren vochten en sneuvel den. Het monument zal door premier dr. Hendrik Frensch Verwoerd onthuld worden. Nog levende Nederlandse oudstrijders uit de oorlog van 18991902 worden uit genodigd om op 9 oktober een plechtig heid te Vereeniging in Transvaal bij te wonen waar een herdenking van alle oudstrijders door de Transvaalse en Oranje-Vrijstaatse jeugd gehouden zal worden. Deze uitnodiging gaat uit van de secretaris van het Vrijheidsmonu- mentcomité, D. P. Goosen, Johannes burg. U kunt heel gemakkelijk in Uw woonplaats Leiden: Reisb. BEUK. Nwe. Beestenmarkt 19, tel. 0 1710-32700 ook NU voor de SNIP SNAP revue I voor modieuze DAMES-, HEREN- EN KINDER WINTERKLEDING. Speciaal gesorteerd in TEENAGER MATEN. koopt U met plezier. HAARLEMMERSTRAAT 109, LEIDEN t.o. BATA - TEL. 24016 Zichtzendingen vrijblijvend. Portugezen veroveren bolwerk in Angola De Portugese strijdkrachten hebben in noord-Angola de bergtop Pedra Ver- de op de rebellen heroverd, zo hebben militaire autoriteiten in Lissabon be kendgemaakt. De bergtop werd sinds midden maart bezet door de rebellen, die hierdoor een bosrijke streek beheer sten van waaruit zij hun büksemaan- vallen in de omgeving van Carmona uitvoerden. Hoewel zij minder actief zijn bestoken de opstandelingen nog steeds de Portu gese strijdkrachten, die trachten een bewakingslijn langs de grens van Kongo op te richten. Tienduizenden Baloeba's verkommeren Nu het vuren in Elisabethstad is gestaakt, wordt het voornaamste probleem in Katanga gevormd door de bijna 40.000 Baloebavluchtelin- gen, die een toevlucht in de V.N. kampen hebben gezocht en in zeer behoeftige omstandigheden verke ren. Een Belg die een kamp waar 30.000 Baloeba's verblijven heeft bezocht, noemde de toestanden daar „afschuwe lijk". Talrijke vluchtelingen lijden hon ger, omdat zij geloven dat het eten dat hun wordt aangeboden is vergiftigd. De VN hebben gisteren 60 ton voedsel naar dit kamp gezonden. Het was de eerste zending levensmiddelen sinds het uit breken van de gevechten, ruim een week geleden. Een woordvoerder van de regering van de federatie van Rhodesië en Njassaland heeft meegedeell, dat op verzoek van de VN levensmiddelen voor deze vluchte lingen beschikbaar zullen worden gesteld. Ook het Amerikaanse consulaat in Elisa bethstad heeft voedsel toegezegd. INTERIMDIVIDEND KON. OLIE F. 2.25 De raad van commissarissen en di recteuren van de NV Kon. Ned. Petro leum Maatschappij hebben besloten tot uitkering van een interimdividend over het boekjaar 1961 van f. 2.25 per aan deel, evenals over 1960. Tsjombes voorwaarden Een functionaris van het Kat&ngese ministerie van Voorlichting heeft tegen over een verslaggever van het Zuidafri- kaanse blad „Die Vaderland" verklaard, dat de strijd waarschijnlijk zal worden hervat „wanneer de VN niet onmiddellijk de volledige onafhankelijkheid van Ka- tanga erkennen". De wapenstilstands overeenkomst is geen definitieve oplos sing voor Katanga, zo zei hi). Een station dat zich „de officiële ra dio-omroep van Katanga" noemt, heeft verklaard, dat president Tsjombe de vol gende voorwaarden heeft gesteld voor „een definitieve wapenstilstand": het vertrek van de VN-troepen uit geheel Katanga; de vergoeding van alle aangerichte schade. De leider van de civiele operaties van de Verenigde Naties in Kongo, Mahmoed Khiari, heeft verklaard dat de afschei ding van Katanga een zuiver binnen landse aangelegenheid van Kongo is, en dat de V.N. slechts te maken hebben met het uitvoeren van de besluiten van de Veiligheidsraad. De volkerenorganisatie zal er echter bU president Tsjombe op blijven aan dringen tot een akkoord met de centrale regering te komen. Zelfs wanneer Ka- tanga de jure (rechtens) een Kongolese provincie is, de facto (in feite) heeft het zich afgescheiden. Het optreden van de V.N. heeft slechts ten doel een vreed zame regeling tussen Katanga en de cen trale regering tot stand te brengen, en de normale omstandigheden in Katanga te herstellen. De twee ziekenhuizen van Elisabeth stad hebben de aldaar bekende verlies cijfers "an de Katangezen gepubliceerd. Vijf Europeanen en 53 Katangezen wer den gedood en 27 Europeanen en 91 Afrikanen liepen verwondingen op. .n betrouwbare kringen worden het aantal doden van Katangese zijde in Elisabeth stad op honderd geschat.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9