'Plant bollen nu I L-o-* Verwapeiiing „De Zeven Provinciën" in eerste lielft van komend jaar „Stille alarmering" waarschuwt politie Jaap Stotijn, meesterlioboïst, is vandaag zeventig jaar St°P de 'ente de 9r°nd Begroting van Defensie Gewijzigd prioriteitenschema voor de Koninklijke Landmacht Expositie Ver. Ned. Fabrikaat Er gaat een rode lamp branden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 september 1961 Vierde blad no. 30459 Vandaag viert de nog altijd vitale en opgewekte Jaap Stotijn, onze sinds jaar en dag "bekende meester-hoboïst zijn 70-ste verjaardag. Wie hem hoorde, werd steeds betoverd door de unieke toongeving op zijn wonderbaarlijk klinkend instrument en zijn verbijsterend technisch gemak. Jarenlang is Jaap Stotijn een der steunpilaren geweest van het Residentie Orkest: men kan sinds een vijftal jaren zijn afwezigheid bij dat orkest in hoge mate betreuren. Ondanks zijn leeftijd, mag men hem toch nog menig maal beluisteren en steeds wordt dat tot een genot. De naam „Stotijn" is onverbrekelijk met ons muziekleven verbonden! Ook als dirigent heeft Jaap Stotijn zijn muzikale steun verleend. Wij herinneren ons nog altijd met genoegen zijn optreden in die functie bij het studenten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo", immer stuwkrachtig en joyeus. Muzikaal als weinigen wist hij zijn jeugdige discipelen op in dringende wijze bekend te maken met de geheimen der door hem ge dirigeerde partituren. Ook met zijn beminnelijke verschijning wist hij dan aller harten te veroveren. Jaap Stotijn zal in het a.s. zeizoen met zijn zoon, de eveneens beroemde hoboïst Haakon Stotijn, lid van het Concertgebouworkest, voor de A.V.R.O. het concert voor twee hobo's van Alexander Voormolen, dat hier indertijd in samenwerking met het Residentie Orkest furore maakte, nog eens voordragen. Daarmee gaat een hartewens van hem in vervulling! Moge Jaap Stotijns hobozang nog menigmaal opklinken en moge de dag van heden hem door vele blijken van belangstelling ervan overtuigen, hoe dankbaar muzikaal Nederland is voor het vele, dat hij ons in een lange reeks van jaren aan auditieve verrukkingen geschonken heeft. Proficiat! Naar wij vernemen, recipieert Jaap Stotijn vanmiddag tussen halfvier en halfzes in „Boschlust" te Den Haag. Mogen velen hem de hand komen drukken! Miljoenste bezoeker van Madurotlain Feestelijke ontvangst (Van onze Haagse correspondent) Het onwaarschijnlijke is gebeurd! Het Haagse miniatuurstadje Madurodam heeft na 'n bijna 10-jarig bestaan de mil joenste bezoeker van dit jaar geboekt. Het was mevrouw A. A. Schardyn-Hoo- per uit Den aag, die vergezeld van haar 5-jarig dochtertje Nellie, gistermid dag om even over half vier tot haar verrassing werd aangesproken en de mededeling kreeg, dat zij de miljoenste Madurodambezoeker was geworden. De presidente van de Stichting tot bijstand van het Nederlandse Studen tensanatorium mevrouw E. J. Glastra van Loon, en de locoburgemeester van Madurodam, Marten Oosting, maakten met de miljoenste en met de kleine een miljoen een eerste bezoekers een rondgang door de miniatuurstad. In het restaurant mochten mevrouw Schar- dijn en Nellie kiezen uit een aantal mooie cadeau's. De keuze viel tenslotte op een trapskelter voor Nellie en twee horloges voor het echtpaar Schardyn. Volgens mevrouw Glastra van Loon was het grote aantal bezoekers te danken aan de wijd verspreide bekendheid, die Madurodam nu heeft, de aanwezigheid op Madurodam van het Binnenhof met de gouden koets en tenslotte als hoofd oorzaak het weer. Jonge dichter hekelt jodenhaat in Rusland In de Russische literaire Gazet die in Moskou verschijnt is een gedicht gepu bliceerd, waarin de Russen worden aan gespoord hun anti-semitistische neigin gen te laten varen. Het gedicht is geschreven door de jon ge dichter Jewgeni Jewtoesjenko die zich keert tegen wat hij het traditionele Russische anti-semitisme noemt dat vol gens hem vreemd is aan de Russische geest en niet in overeenstemming met j het internationale communisme, j De literaire Gazet is het blad van de I Russische schrijversunie. Het gedicht heet „Babyi Jar", de naam van een greppel buiten Kiew waar in 1941 meer Idan 100.000 Oekrainische joden door de nazi's werden afgeslacht. Het gedicht luidt: „Tevergeefs doe ik een beroep op de vervolgers der joden die schreeuwen: „Doodt de joden en redt Rusland". O mijn Russische volk, ik ken uw feitelijk internationalisme, vaak echter trekken zy wier handen bezoedeld zijn het zwaard in uw onschuldige naam. Laat de internationale hymne weerklinken, als de laatste antisemiet op aarde voor goed is begraven. Ik bezit geen joods bloed, maar hartstochtelijk haat ik anti semieten als ware ik zelf een jood en ik beschouw derhalve mijzelf als een ware Rus". Eindelijk uitzicht Delftse bioscopen (Van onze Haagse correspondent) In het begin van dit Jaar zijn de Delftse bioscopen, zoals men weet, ne gen weken gesloten geweest wegens de weigering van de gemeente Delft het ta rief van de vermakelijkheidsbelasting voor filmtheaters aan te passen aan het landelijk gemiddelde. Na langduri ge en moeizame besprekingen, waarin uiteraard de Nederlandse Bioscoopbond een belangrijke rol speelde, werd een compromis bereikt. De theaterdirecties heropenden de deuren nadat de gemeen te min of meer de toezegging had ge daan, dat er over de tarieven zeker te praten zou zijn. Dat was begin juni. Sindsdien is er weinig gebeurd en de directies vroegen zich dan ook af of er voor het einde van het jaar nog wel iets zou gebeuren. Maar nu heeft het ge meentebestuur by de raad een voorstel ingediend om per 1 januari 1962 de vermakelijkheidsbelasting voor de gewo ne film te brengen van 35 op 25 pet. en van de z.g. culturele film van 20 op 15 pet. In de vergadering van woens dag a.s. zal dit voorstal, dat zeker zal worden aanvaard, in behandeling wor den genomen. I Begin er Zaterdag meel Er komen minder gevechtsvliegtuigen door de invoering van meer geleide wapenen De werkzaamheden voor de verwapening van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" zullen in de eerste helft van het komende jaar beginnen. Dit verklaart de minister van Defensie in de Memorie van Toelich ting op zijn begroting voor 1962. De laatste ondiepwatermijnenveger, type „Van Straelen", zal in 1962 gereedkomen. Dit deel van het, voor de helft door de V.S. gefinancier de, bouwprogram zal daarmede zijn voltooid. Het Amerikaanse aanbod van een z.g. terrierinstallatie voor Hr. Ms. „De Ruyter" heeft de minister niet aanvaard, daar de levering van projectielen hierbij niet inbegrepen was. Verwapening en verbouwing van de tweede kruiser zouden eerst kunnen geschieden, nadat de werkzaamheden aan Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" zouden zijn beëindigd. De door deze omstan digheden veroorzaakte belangrijk hogere kosten en kortere periode van nuttig rendement zijn factoren, die de minister tot afwijzing van dit aanbod hebben doen besluiten. Tevens heeft hij daarbij overwogen, dat ervaring met geleide projectielen reeds door de verwapening van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" zal worden opgedaan, terwijl ook de inbreng van een kruiser met conventionele bewapening op zichzelf van grote operatieve waarde blijft. Met betrekking tot de vloot wordt voorts nog opgemerkt: De bouw van het tankervoorraadschip zal voor het einde van dit jaar wor den aanbesteed. De opdrachten voor het bouwen van twee conventionele onderzeeboten van het drie-cilinder type zullen zo spoe dig mogelijk in '62 geplaatst worden. De eerste orders voor de bouw van fregatten, uit te rusten met de appa ratuur, die voor dit type schip op korte termijn beschikbaar is, zullen, naar gehoopt wordt, in '62 geplaatst kunnen worden. De minister is teruggekomen op zijn voornemen de jagers van de „Fries- land"-klasse te voorzien van een tor pedobewapening. Deze bewapening zal namelyk reeds in de naaste toekomst niet meer aan de te stellen eisen voldoen. Hr. Ms. „Kortenaer" en Hr. Ms. Evertsen" zullen in de loop van '62 en '63 uit de actieve dienst worden ge nomen. De „Seahawks" zullen niet meer aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman" worden ingescheept. De helikopters en S2f-vliegtuigen eisen namelyk de ruimte op. Door het ontijreken van jachtvliegtuigen is ontegenzeghjk de luchtverdedigingscapaciteit van het schip verminderd, doch de anti-onderzeeboot capaciteit is veel groter geworden. Nieuws van de Landmacht Voor de Kon. Landmacht is een ge- wyzigd prioriteitenschema opgesteld, dat ten doei heeft om met de beschikbare middelen tot een harmonische opbouw van de noodzakelijke moderne bewape ning in het bijzonder de mechanisatie en de motorisatie geraken (vervanging van de nog uit de tweede wereldoorlog stammende voertuigen en vervanging van (lichte) vliegtuigen, aanschaffing van nieuwe draagbare wapens en ver werving van de nodige munitie). De proefnemingen met draadgeleide antitankprojectielen hebben nog niet tot bevredigende resultaten geleid en vinden daarom voortgang. By veidere proefnemingen met de in- frarood-apparatuur hebben zich onver wachte moeilykheden voorgedaan, zodat nog niet op grote schaal tot aanschaf kon worden overgegaan. De beproeving van een gepantserde verkenningsauto wordt voortgezet. Ver wacht mag worden dat voor deze voer tuigen in de loop van '62 een bestelling kan worden geplaatst. De minister verwacht, dat in '62 een begin zal worden gemaakt met het be stellen van modern matereel ter vervan ging van de huidige antitankwapens van de infanterie. En van de Luchtmacht „Door de invoering", zo zegt minister Visser, „van geleide wapens zal het aan tal gevechtsvliegtuigen kunnen worden verminderd. De vraag is voorts gerezen, of de kosten van het korps Luchtwachtdienst nog verantwoord zyn in verhouding tot het operationele nut van deze organisa tie. Dit probleem wordt thans onder ogen gezien. Mocht het antwoord ontkennend luiden, dan zal, ondanks de toewyding welke door het betreffende personeel wordt betoond, een gehele opheffing van het K1.D. overwogen moeten worden. Er bestaan plannen om in Europa een NAVO-schietterrein voor geleide wapens aan te leggen, doch met de uitvoering hiervan zullen nog enkele jaren gemoeid zyn. (De training vindt momenteel in de V.S. plaats). De aflevering van het materiaal voor de eerste Hawk-groep wordt in het be- I gin van 1964 verwacht. In verband daar mede zal de opleiding van het personeel voor deze groep tegen het einde van 1962 in de V.S. een aanvang nemen. Het materieel voor de tweede en derde Hawk-groepen wordt tegen het einde van 1964 tegemoetgezien. Er wordt naar gestreefd een groot deel van het perso neel voor deze twee groepen in Europa te doen opleiden. By de bouw van de operationele stel lingen voor de tweede Nike-groep en de Hawk-groepen vormt de noodzakeiyke landverwerving wederom een moeiiyk probleem. Met de uitvoering van het uit NAVO- fondsen te financieren Shape-luchtver- dedigingssysteem zal in '62 een aanvang worden gemaakt. De benodigde appara- Spaak brengt verslag uit bij permanente NAVO-raad De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul-Henri Spaak, heeft gisteren in Parys by de permanente NAVO-raad verslag uitgebracht over het gesprek dat hy dinsdag j.l. met premier Chroesjtsjow in Moskou heeft gehad. Spaak verklaarde voor de byeenkomst dat hy „een aantal ideeën" voor de raad had, maar hy wilde hierover niet uitweiden. tuur is overigens uiterst ingewikkeld en kostbaar. De opbouw van het systeem zal enkele jaren vergen. De voorbereidingen voorde integratie van de Belgische en Nederlandse vlieger opleidingen zyn nagenoeg voltooid. De proeven ter bestryding van het ge vaar van aanvaringen met vogels werden voortgezet. Als gevolg daarvan kon het meeuwengevaar belangrijk worden gere duceerd door methoden welke niet be rusten op kwelling of vernietiging van deze vogels, zo verklaart minister Visser. Andere vogelsoorten blyven nog een pro bleem vormen. Voor de proeven bestond grote belangstelling van de zyde van de burgerluchtvaart en van het buitenland. KON. JULIANA FONDS AANVAARDT TOTOGELDEN De Raad van Beheer van het Konin gin Juliana fonds (Nationaal fonds ter bevordering van maatschappelijk werk) heeft met algemene stemmen besloten het bedrag, dat over 1960 en 1961 uit de voetbaltoto aan het fonds is toegewe zen en de bedragen, die nog uit deze bron in het Koningin Julianafonds zul len vloeien, te aanvaarden. Om tegemoet te komen aan die or ganisaties voor maatschappelijk werk, die principiële bezwaren hebben tegen aanvaarding van subsidies uit toto-gel den, werd besloten jaarlijks een bedrag af te zonderen uit de inkomsten, welke niet uit toto-gelden afkomstig zijn. Dit bedrag zal volgens dezelfde normen, als in acht worden genomen ten aanzien van alle andere subsidie-verleningen, worden bestemd voor subsidie-aanvra gen, komende van de zyde van hen, die de eerder genoemde bezwaren hebben. Bestuurde trillingen Nieuws over elektriciteit -elektronica (Van onze Amsterdamse correspondent) In het Instituut voor Nijverheid en Techniek te Amsterdam heeft de directeur- generaal van het onderwijs, mr. J. G. M. Broekman, gistermiddag de nieuwste onderwystentoonstelling van de Ver. Nederlands Fabrikaat geopend, die tot titel heeft „Bestuurde trillingen". De expositie, die als reistentoonstelling door het land zal trekken, is gewijd aan elektriciteit en elektronica. Het is de vijfde expositie van de V.N.F. sinds 1954 en heeft evenals de vorige ten doel de schooljeugd een inzicht te geven van de vele facetten van de Nederlandse industrie en de moge lijkheden, die deze voor de beroepskeuze bieden. „Het is zo jammer dat in de school boekjes vaak niet meer is te vinden dan dat in Groningen strokarton wordt ge maakt en dat Brabant schoenen en gloeilampen fabriceert", aldus het hoofd van de afdeline onderwys van de VNF, mej E. M. Veldheer, „wy streven er naar om met instructieve tentoonstellingen, die summiere voorlichting aan te vullen. Verheugend is daarby dat er uit het on derwys zoveel aanvragen komen. De ten toonstelling „Nederland maakt het", die in 1954 is begonnen, doet nog steeds haar ronde door het land". Met „be stuurde trillingen" is een voor kinderen moeiiyk onderwerp aangesneden, maar men mag verwachten dat er by de jeugd een grote belangstelling is voor de won deren uit de wereld der elektriciteit en die der elektronica. Op byzonder heldere en visuele wyze brengt de expositie ver schillende facetten naar voren, zoals de werking van microfoon, luidspreker, ra- rio, televisie enz. Evenals aan de andere tentoonstellingen is aan deze expositie een vaste leerkracht verbonden, die de bezoekende schoolklassen les geeft. Voor „bestuurde trillingen" is dat de heer C. J. L. Berends ten Kate. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK Amsterdamse primeur De Amsterdamse politie zal volgende maand beginnen met een nieuw beveiligingssysteem van gebouwen, dat berust op een nog niet eerder in Nederland toegepast principe. De traditionele beveiliging be staat meestal uit een sireneb.v. aan de gevel van een juwelierszaak. die bij het verbreken van een contact in werking komt. Als omwonen den daarop de politie alarmeren, is deze wel snel ter plaatse maar de dader is uiteraard gevlogen. Het nieuwe systeem, in politiekringen de stille alarmering" genoemd, berust eveneens op het verbreken van een contact bij het openen van een deur of een raam maar in- plaats van het lawaai van een sirene gaat er een rode lamp branden in de centrale meldingskamer op het hoofdbureau van politie. De in breker bemerkt hiervan niets en kan dus gemakkelijker worden betrapt. In de loop van de komende weken zul len tien gebouwen in Amsterdam van de alarmeringsinstallatie worden voorzien. De korpsleiding verwacht dat over enke le jaren alle belangrijke gebouwen op deze wyze zullen zyn beveiligd. Het oude systeem met de sirene heeft behalve het lawaai, dat wel de buren maar ook de dief waarschuwt, het na deel dat de politie hierop geen enkele controle heeft. Bij de „stille alarmering" zyn de rode lampen op het waarschu wingsbord in de centrale meldingskamer voorzien van een codenummer. Gaat een bepaalde lamp branden, dan pakt de dienstdoende officier de bij het code nummer behorende map, waarin hij alle gegevens aantreft over het betreffende gebouw. De centrale meldingskamer staat doorlopend in radiotelefonlsche verbinding met de in de stad surveille rende patrouille-auto's en deze kunnen dan onmiddellijk worden geïnstrueerd o.m. over het afzetten van de straat en het omsingelen van het gebouw. Terwyl de inbreker zich van niets bewust is en rustig doorgaat met zyn karwei, zyn de politieauto's al naar hem onderweg. De verbinding tussen de gebouwen en de waarschuwingslampen op het hoofd bureau bestaat uit telefoonlynen. De ontwikkeling van de transistorappara- tuur heeft het mogelyk gemaakt dat een aantal by elkaar gelegen gebouwen op één telefoonlyn kan worden aange sloten. Belangryk is, dat het alarm pas in werking treedt, als de stroom van het ergens in het gebouw verborgen contact wordt verbroken. Indien een inbreker zich veilig denkt te stellen door tevoren de elektriciteit van het gebouw uit te schakelen hetgeen by de traditionele alarmsysteem een succes zou hebben zal de rode lamp op het hoofdbureau eveneens gaan branden. De apparatuur is voorts zo vernuftig geconstrueerd, dat uit de wyze waarop de lamp brandt reeds kan worden afge lezen of er sprake is van een werkeiyk alarm of van een kabelbreuk. Gestolen kunstwerken in New York terug De FBI heeft vier Newyorkers ge arresteerd, die worden verdacht van diefstal van een aantal kostbare kunst werken uit een vrachtauto. Onder hen ls de chauffeur van de vrachtauto die de werken van een douaneloods naar de geadresseerde vervoerde. De kunstwerken zyn teruggevonden in het pakhuis van een vervoersonder neming, by wie een der arrestanten, eveneens een vrachtautochauffeur, in dienst was. Het zyn o.m. „Twee vrou wen op veranda" van Edward Munch (prys 25.000 dollar), twee beeldhouw werken van Henny Moore en een sculp tuur van Picasso „Vrouwenhoofd" met een waarde van 5.000 dollar. De chauffeur had de politie verteld dat hy was overmeesterd en gedwon gen naar Brooklyn te rijden, waar de kunstwerken in een andere vracht wagen werden overgeladen. De politie ontdekte echter enkele tegenstrydighe- den in zyn verhaal. „ZUIDERKRUIS VERTROK UIT NIEUW-GUINEA Nagewuifd door ruim 1000 familie leden of bekenden zyn 150 volwassenen en 69 kinderen met de „Zuiderkruis" uit Hollandia naar Nederland vertrok ken. In Manokwari zullen nog onge veer 100 passagiers aan boord gaan die eveneens voorgoed Nieuw-Guinea ver laten. Enkele uren tevoren was de in scheping van de passagiers (meren deels jongere mensen) begonnen. Onder de vertrekkenden bevonden zich 60 ambtenaren. Van 8 ambtenaren wier terugkomst op prys werd gesteld, werd de reis op het laatste ogenblik omgezet in verlof binnen de nieuwe noodvoorzieningen. Tot de andere pas sagiers behoren o.m. sociale noodgeval len. hoofdzakelijk oude mensen, en mensen die op eigen kosten reizen. De „Zuiderkruis", die reeds vele pas sagiers in Australië had opgehaald die eveneens naar Nederland reizen, zal in december nogmaals Hollandia aandoen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7