Heerlijke haring voor de kerk Haringuitdeling bestaat niet alleen in Leiden Gronings dorpjegrazige weiden heeft een veelbewogen historie Loop der bevolking te Leiden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 september 1961 Derde blad no. 30459 (Van een onzer redacteuren) Ds. G. J. Lief ting uit Niekerk in Groningen heeft zorgen. Veel zorgen. Niet alleen omdat zijn vrouw ziek is, maar ook omdat zijn kerk op instorten staat. Een kerk, die de bestuurs leden van de 3 Octobervereeniging in Leiden waarschijnlijk het volgend jaar zullen zien. Tenminste, dat hoopt ds. Lief- ting van harte. Een kerk, die de moeite waard is. Het juiste jaar van de stichting is niet bekend. Wel is zeker, dat de kerk in 1250 er al moet hebben gestaan. Dat de N.H. kerk wel oud moet zijn bewijzen de grote vlakken tufsteen in de muren en de fraaie toren. Ds. Lief ting is dan ook zeer terecht trots op zijn kerk. Hij wijst op de windluiken in het dak. Uniek in ons land. Als er bij een flinke bries overdruk onder de pannen komtdienen de windluiken als ventiel. En omdat het in ons landje altijd wel waait klepperen de luiken ook altijd wel. Een geklepper, dat 's zondags een ongevraagde begeleiding van de kerkdienst vormt. De beruchte grietman Rudolf de Mepsche heeft in de bank schuin tegenover de uit 1705 stammende en fraaie bewerkte preekstoel menige kerkdienst bijgewoond. Een man. voor wie menigeen twee eeuwen ge leden heeft gebeefd en gesidderd, die grietmanIn een monsterproces veroordeelde hij eens 21 mensen ter dood. In Zuidhorn liet hij ze ver branden. Een burgemeester, die je liet verbranden. Dat kon nog in die tijd. Over deze weinig scrupuleuze grietman doen nog vaak heel wat verhalen de ronde. In het mooie Nu begrijpt U misschien, waarom er hoognodig iets aan het histo rische kerkje moet worden ge daan (Foto Leidsch Dagblad) beding, dat jaarlijks een ton haringen aan de armen in F aan moesten wor den gezonden. Bij wanprestatie mocht de geestelijkheid te Faan de helft van het gelegateerde land „aantasten" om zich van de ton haring te verzekeren. En het moet gezegd, de voogdij van het Gasthuis heeft zich altijd aan het be ding gehouden, de „beklemming", zoals men het in Groningen noemt. Alleen in de oorlog, toen overmacht dit onmo gelijk maakte, werd geld, inplaats van haringen, onder de armen verdeeld. De haringuitdeling van Faan is ,nu het oudste folkloristische gebruik van Groningen. Een gebruik, waarvan de VW Groningen en ds. Liefting dank baar profiteren. De VVV om meer toe risten naar het mooie Groningerland te lokken, de predikant om er (het zo hoognodige) geld uit te slaan voor zijn prachtige kerk. Lekkere haring Iedere Oldekerk.se gemeentenaar krijgt nu elk jaar in de week voor Pasen een heerlijke portie haring. Of ie nu arm is of niet. En dat is 't nu ivat Klaas Kranenburg, die 43 jaar als diaken de uitdeling van de haring voor zijn rekening nam, dwars zit. „Te veel mensen menen dat 't zo hoort, 't Zou fijn zijn als diegenen, die 't toch goed betalen kunnen, eens een penning van hun rijkdom voor de restauratie van de kerk zouden willen afstaan." De heer Kranenburg vertelt, dat hij de haring wel eens heeft afgekeurd, omdat hij van mening is, dat de inwo ners van Oldekerk recht hebben op eerste klas haring. Een vishandelaar in Groningen de stad Groningen zeggen ze daar zorgt ervoor, dat de traditie in leven blijft. Ook voor deze vishandelaar is het een traditie geworden. Een traditie, die van vader op zoon gaat. Elk jaar opnieuw omstreeks Pasen beiert de klok in de klokkestoel. Dan stromen de gemeentenaren van Olde kerk naar het oude kerkje in Niekerk en kondigt ds. Liefting van de kansel af. dat er weer haring zal worden uitge deeld. Vele lekkere zoute haringen, want de Oldekerkers hebben er de smaak in de afgelopen eeuwen van te pakken ge kregen. Al weten ze niet precies hoe een treiler of logger er uit ziet, ha ring vinden ze heerlijk. En hun pre- Niet alleen van de prentbrief kaartverkoop en de verkoop van luciferdoosjes, die als opschrift „Strijk aan! voor Niekerk. Oldekerk n 't Faan" dragen. Maar vooral an de toeristen, die toestromen als de haring in Niekerk wordt uitge deeld. En. naar de enthousiaste pre dikant hoopt, van de 3-October- vereeniging in Leiden, die wellicht propaganda wil maken voor de restauratie van het oude kerkje in het Groninger land. Want al is er al 7000 gulden bij elkaar, de totale Ds. Liefting maakt van het tra ditionele haringgebruik van Faan dankbaar gebruik om gelden voor zijn op instorten staande kerk in te zamelen. De verkoop van prent briefkaarten en luciferdoosjes moet zo veel mogelijk geld in het laadje brengen. (Foto Leidsch Dagblad) restauratiekosten bedragen maar liefst 30.000 gulden. En het enige dat uitkomst kan bieden is een lan delijke actie. Een actie, die slagen moet. Hoe dan ook In de week van 7 t.m. 13 september 1961 8; N. Lakkerwa, monteur. Vrouwenkerk hof 12a. GEVESTIGD. C. Woudt en fam., soc. jhelstr. 10; F. Eulderink Groningerland, waar op sombere dagen mysterie en werkelijkheid verweven schijnen. In de kerk vindt men ook vondsten uit de gemeente. Kogelpotten uit 1300, kannetjes en een speerpunt uit de steen tijd. Voorwerpen uit het verleden, die men in Niekerk maar voor het opgra ven heeft. In Niekerk staat ook een fraaie klok kestoel. Drie keer daags wordt de klok geluid, ten teken, dat er een kerkdienst wordt gehouden. Ook vindt men er een oude sarrieshut, een woning van de douane. Voor de Franse tijd moesten deze douaniers er op toezien, dat er belasting op het meel, dat in de valk bij de sarrieshut staande molen werd gemalen, werd betaald. De molenaar en de bakker ontdo ken de belasting echter door een on dergrondse gang van de molen naar de bakkerij te graven, pe uitgang van deze ondergrondse gang is er nog. Vlak bij deze hut ligt een zogenaam de geboortesteen. Uit deze steen zou den de kinderen geboren worden. „Dat is nog 's wat anders dan jullie Hol landse rode kool", zegt ds. Liefting een tikkeltje spottend. Wat Niekerk, dat met Faan teza men de gemeente Oldekerk uit maakt, dat 2000 inwoners telt, die van de landbouw en de veeteelt le ven, nu met haring te maken hebben? Meer dan menigeen weet. En langer dan men wel zou den ken Legaat In 1476 legateerde Menno Feltema aan het St. Geertruids Gasthuis in Gro ningen 16 grazen land in Faan, onder De diakenen delen de haring uit. Minder spectaculair dan in Leiden, maar een even grote traditie. Dit is de klokkestoel, die een van de bezienswaardigheden van het landelijke Niekerk vormt. (Foto Leidsch Dagblad) dikant is er maar wat blij mee, dat de Oldekerkers haring lusten. Daar moet ie 't van hebben, om z'n kerk te kunnen laten restaureren. „Ik licb in m'n lange leven heel wal haring door m'n handen laten glijden", zegt de heer Kranenburg nadenkend. (Foto Leidsch Dagblad) pedagoog, Spie- ghelstr. 10; F. Eulderink en fam., arts, Moddermanstr. 7; J. van der Bend-Esse- link en fam. ,v. 's-Gravensande6tr. 7; P. Bruggenkamp en fam., militair, Fr. van Mlensstr. 29a; B. Wagemaker-De Wit en fam., Abr. Crijnssenstr. 20; C. E. Dip en fam, v. Vollenhovenpl. 47; A. van Wie- ringen en fam., machine zetter, Verdl- straat 181; B. van Linge en fam., arts, Tomatenstr. 35; D. Talakua en fam., mon teur, Marnixstraat 163; A. J. Kret en fam., leraar, Roomburgerlaan 71; J. B. de Groot en fam., steenafnemer, Uiterste gracht 16c; F. J. Kiel en fam., biblio theek-beambte, v. 's-Gravensandestr. 21; A. B. C. M. van Wegen, Noordeinde 50; J. E. M. Leferink, Noordelnde 50; A. W. G. Eijgendaal, Korevaarstr. 6; N. J. M. van der Meer, Hoge Morsweg 15; D. J. van Dijk, militair. Noordeinde 2a; Jonk heer J. A. van der Does, Oude Rijn 43a; H. Visser. Piet Paaltjenspad 2; J. F. Boer, lerares. Da Costastr. 9; J. N. Snijder onderwijzeres. Vreewijkstr. 18; E. M. B. Boerrigter, onderwijzeres. Joh. de Witt- straat. 21; P. Kuipers, metaalbewerker, Lombokstr. 19; F. M. L. H. Verhelst, med. analiste, Tlt. Brandsmalaan 192; J. Bak ker, stenotypiste, Hansenstraat 39; A. E. Verhoeff, onderwijzeres, Kapteynstr. 28; E. V. The, Utr. Veer 27; N. L. Krijger, Kllkspaanweg 14; J. E. W. Kessener. Noordeinde 50; T. J. M. van Wersch, Fagelstraat 20; G. A. J. Heuff, Witte Sin gel 89; L. Rijsbergen. Alexanderstr. 49; F. A. M. Schoone. De Meij van Streefk- straat 34; A. J. Vermond, Alexanderstr. 49; T. E. Lamboo-Gijsberts, Llngestr. 13; A. de Deugd, bijrijder, Waardgracht 21; H. G. Klem, Marienpoelstr. 5; P. M. Haan- drlkman. Schelpenkade 38; B. van der Vlerk, Houtstr. 6; R. Breugelmans. Klink- spaanweg 15; J. J. Zandman, Haarlemmer straat 247a; M. H. G. Zandman, Vree wijkstr. 16 F. A. Stek, Joh. de Wlttstr. 2; A. P. M. Jongsma, Zoeterw. singel 52 A. de Vries, militair, Noordelnde 2a; A. G. A. Heinink, militair, Noordeinde 2a; H. R M. Lijding, Herensingel 2; A. C. Dul venvoorden, Lage Morsweg 18; C. H. Ellas, Breestr. 35a; T. Broere, Lokhorststr. 22; H. C. W. Roodakker, arbeider conserven- fabr., Pr. Hendrikstr. 4; M. Allaart, ver pleegster, Roomburgerlaan 73; G. J. Abuijs Plantsoen 1; T. G .E. Clerkx-Muselaers, Rijnsburgerweg 18; C. Glaser, onderwij zeres, Zoeterwoudseweg 114; J. Braggaar, radiomonteur, Drie Octoberstr. 58; T. R. van der Kleijn. kok. ab Haagweg t/o 180; A. G. van der Voort-Kooistra. Marendorpse dwarsstr. 6; C. A. van der Niet, hoogspan ningsmonteur. Timorstr. 29; A. A. van Groeningen, telefoniste, Oude Singel 220a; A. Peters, kantoorbediende. Zoeterwoudse weg 124; P. J. Boer, secretaresse. Verdam straat 24; H. W. J. Lijding. Herensingel 2; A. W. van Geer, Plet Paaltjenspad 1; A. N. B. Dorrepaal, Burggravenlaan 222; P. S. A. Lefeber, Jan van Houtkade 34; A. Hofman, Boerhaavelaan 7; H. Riet dijk, Papengracht 20a; B. M. Oostrum, hulp in de nuish. Bilitonstr. 9; W. H. J. Stork, Thorbeckestr. 30; H. J. Moeshart, Klikspaanweg 17; E. M. van Haren. Zee manlaan 16a; J. L. A. Pino, Boerhaave laan 19; K. J. M. Hoyer, Jan v. Goijen- kade 19; J. J. Commandeur, Kortenaer- straat 67; J. H. J. Hardeman, Stille Rijn 12; E. de Jong, Nieuwe Rijn 74; N. van der Bijl, Herengracht 58; N. Hoekstra, Rapenburg 131; M. van Doorn. Zoeterw. Singel 94; E. J. Bijloos, Witte Singel 89; J. E. van Ast. 11 mach bankwerker, Leeu- werlkstr. 41; H. E. Berg. Leeuwerikstr. 45; A. M H. Driessen, kinderverzorgster, Hool- I gracht 11-29; C. C. D. S. Oedayrajsingh I Varma, Morsweg 36; H. C. Oltmans-Bak- I leer, hulp in de huish. v. Vollenhovenpl. ill; A. C. Schuijt, Haarlemmerstr. 149; E. M. Velsen Witte Singel 96/97; J. D. van I Veen-Sjoer, Hogewoerd 27a; P. H. de Vries, Hoge Morsweg 15; R. C. M. Chorus. Schel penkade 37; W. A. Steggerda, Hoefstraat 35; T. H. Koornwinder, Cobetstraat 85; M. A. Scholten, Dlefsteeg 6b; J. C. Oli vier, Boshuizerkade 38; A. D. Feenstra, lerares, Lorentzkade 35; E. J. Mathies, (journalist, Moddermanstr 82; D. Trip, 1 Klikspaanweg 12; E. Q. Hesselink. Dlef steeg 6b; C. Libochant-van Schie, Sophla- straat 26; E. M. Neuteboom-Schreuder. Uiterstegracht 150; H. A. den Dopper, Nw. Beestenmarkt 8; F. H. Velzel, tekenaar, i Roodborststr. 7; A. J. Winkelmolen, stuur- I man Gr. Vrt. Stadhouderslaan 30; G. J. de Geus, boekhouder, L. de Colignystr. 9; J. T. van Putten. Klikspaanweg 10; N. W. J. Speelman, Burgsteeg 2; C. van Merkerk. Witte Rozenstr. 18; J. F. Wevers. 11 verpleegster. Rijnsburgerweg 10; M. A. de Baat, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; P. de Bruijn, 11 verpleegster, Rijnsburger weg 10; W. J. G. L. Schell 11 verpleeg ster, Mezenstraat 2; J. K. Merkelijn, Ho gewoerd 12; Jonkvrouwe M. C. Wichers, Zoeterw. singel 53; M. Rep-Stam, Plant soen 1; J. M. Lips, verpleegster, Hansen- str. 12; J. B. van Biezen, Plantsoen 29; D. E. Fierst van Wijnandsbergen, 11 ver pleegster. Rijnsburgerweg 10; H. T. Wel land, du Rieustr. 19; P. Martinez, arts, Rijnsburgerweg 163; P. A. A. Harkes, Hoefstr. 36a; R. E. Weber, Kllkspaanweg VERTROKKEN A. de Bruijn en fam, Duivenbodestr. 8, Gravenhage, Koekangestr. 71; A. Smit- Nobel en fam., van Llmb. Stirumstr. 26, Noordwijk. Karei Doormanstr. 6; J. A. Breedevelt en fam. Mauritsstr. 57, Oegst- geest, ab Haarl. trekvaart t/o 7; P. Har- teveld en fam., Cobetstr. 74, Dokkum, Ly ceumstraat 37; G. van Eek en fam., Vale- riusstr. 42 .Hilversum, Kleine Drift 60; P. Voorhoeve en fam. Rijnsburgerweg 101, 's-Gravenhage, v. Alkemadeln 54; M. Paats en fam., Corn. Schuytlaan 88, Al phen a/d Rijn, Nachtegaalstr. 30; H. J. van Moll en fam., v. Vollenhovenpl. 36; Utrecht. Rooseveltlaan 44; C. C. Plskora- Muhlstaff en fam., Kersenstr. 23, Irak; J. Hoek-den Os en fam., Kloksteeg 9; Bleiswijk, Ireneweg 10; J. G. Brandt Zoeterw. singel 77, Nijmegen. Parkweg 52; Y. W. Zuiderveld, Tib Slegenbeek- straat 19. 's-Gravenhage, Sportlaan 600; A. S. H. van der Land Zeemanlaan 3, Hei- loo, NH. van Catsstr. 37; G. F. H. M. Soon- tlëns. Hansenstr. 1, Tilburg, Oeverstr. 9; E. Schneider-Vijlbrief. Terweepark 4, Dok kum. Vleesmarkt D 19; A. L. van der Burg. Rijnsburgerweg 10, 's-Gravenhage, Badhuisweg 62; P. de Koning, Rijnsburger weg 10, Almelo, Aalbersehof 42; C. J. van Kampen, Boerhaavelaan 14, 's-Graven hage, van Stolkweg 23; W. Frljling, Joh. de Wlttstr. 49, 's-Gravenhage, Franken- slag 349; A. J. F. van Kuik, Boshuizer- laan 5, Vlagtwedde, Ter Apel, Sellingerstr. 75; J. W. Scnneider, Vondellaan 36, Dok kum, Vleesmarkt D 19; A. D. Jonk-van Houten, Bankastr. 13, Oegstgeest. Cele- besstr. 17; M. Pikaar, Pr. Hendrikstr. 23, Oegstgeest. Endegeesterstraatweg 9; M. T. van Urk Dam-De Boer, Toussantkade 21, 's-Gravenhage, Herderslaan 6; N. van Te(j- lingen, Sumatrastr. 7, Noordwijk. Oranje Nassaustraat 17; A. C. van Teljllngen- Singerling, Floresstr. 29, Noordwijk. Oran je Nassaustr. 17; J. Epskamp, Zoeterwoud seweg 86, Haarlem. Duvenvoordestr. 28; G. C. Roos. Vreewijkstr. 20, Katwijk, W. de Zwijgerlaan 5; C. B. C. Boers-Blijleve, Doelensteeg 5a, Breda, La Chapellestr. 73a; G. M. van de Wall-Bakker, Groeneveld- stlchting 4, Amsterdam, Cliostr. 5; W. Wil- lenborg, Noordelnde 50, Tilburg. Ringbaan Oost 281; A. P. de Gier, Rapenburg 116 's-Gravenhage. Hendr. van Deventerstr. 170; J. P. ten Braak, Mezenstr .2, Noord- wljkerhout. Haarlemmertrekvaart 10; J. C. van Rijn. Vlnkenstr. 4. Zoeterwoude, Eloutstr. 3; E. C. Groenheide. Witte Singel 12, Alphen a/d Rijn, Raadhuisstr. 44; N. E. S. Koster. Witte singel 12, Alphen a/d Rijn, Raadhuisstr. 44; C. van der Boon, Rijn en Schiekade 18. Rotterdam. Zout- ziedersstraat 13; W. G. van der Linden, Bronkhorststr. 17. Duitsland; Jonkvrouwe J. C. G. de Bosch Kemper. Rijnsburger weg 10. Oegstgeest, de Kempenaerstr. 115; E. Sasburg, Bloemistenlaan 48. Oegst geest, Hazenboslaan 38; C. Hillebrand, Evertsenstr. 38, Beverwijk, Dr. Schuitstr. 45; H. P. van der Vlist, Charl.de Bourbon hof 27, Noordwijk, Zwarteweg 20; G. Sal man. Levendaal 43, Delft, van der Masten- straat 16; M. H. Clant, Plantsoen 1, Voor hout, Reigerslaan 31; A. J. I. van Wie- ringen. Noordeinde 27 Rotterdam, Blels- wljkstr. 48; W. S. Koldijk, Herengracht 53, Rotterdam, Schoonebergerweg 13; E. H. van den Bosch, Ploenstr. 11. Australië; J. J. P.ë van deer Raad, Meerhof 15. Den Helder. Buitenhaven 5; J. M. van der Hoeven, Rich. Holstraat 79. Wassenaar, Eikenlaan 14; J. M. C. Kars, Van Ban- chemhof 10. Nederl. Antillen; M. B. van der Stigchel, Pieterskerkhof 22; Wassenaar. Meijendellseweg 8: G. C. Overgauw, Vliet 3. Haarlem, van Nesstr. 87; L. A. Elsink, Herengracht 58, Rotterdam, Statensingel 146 D; J. H. van den Bergh, Kam Onnes- laan 51, Rotterdam, Meidoornsingel 41; E. Taverne, Leuvehstr. 6 Wassenaar, van Calcarlaan 31; E. C. M. Molenkamp- Van den Broek Merelstr. 12, Oegstgeest, Rhijngeesterstraatweg 39; F. J. M. Cuij- pers, Wasstraat 2c, Warmond, Oranje Nas- saulaan 10; A. Cornet, Marijkestr. 24a, Rijs wijk ZH. Frank Halskade 217; J. te Braak, Boerhaavelaan 13, Rijnsburg, Hereweg 9; T. van der KooiJ, Houtlaan 4. Utrecht, Aurlollaan 52; M. A. C. van Drlmmelen, Hogewoerd 97a, Schipluiden. Pr. Marljke- laan 8; C. J. H. M. Frantzen, Noordeinde 50. Slttard. Margrietlaan 25; A. W. J. van der Heijden. Breestr. 83. Maastricht, Beth- lehemweg 2; W. Zandvliet. Mlddelstegr. 137, Katwijk. Wassenaarseweg 75; W. H. Gerards, Morsstr. 62-64, Utrecht, Croese- laan 39; A. A. Veerman. Melch Treublaan 42, Enschede, Minkmaatstr. 239; J. van Laar, Boerhaavelaan 26a, Amsterdam, Roerstr. 22; A. van der Meer. Rijnsburger weg 10, Oegstgeest. Marelaan 33; J. J. van Uden, Morsweg 6a. Alphen a/d Rijn, Nachtegaalstr. 8; S. H. M. Veen, Swee- lincklaan 9, Groot Brittannië; H. M. Joe- kes .Witte Singel 92. 's-Gravenhage, Ruvch- rocklaan 207; J. C. Campfens, Morsweg 158a, Voorschoten, Kon. Marineln 2; J. Hup-Karssen. Ploenstr. 38. Elburg. Roze- marijnsteeg 1; A. J. Hoek, Transvaalka- de 8a. Bleiswijk. Ireneweg 10; H. C. M. Peperkamp. Plantage 16. Bloemendaal. Ho ge Duin en Daalseweg 32; T. J. Schla- man. Noordeinde 2a. Groningen. Fruitstr. 31; J. Schouten. Plantsoen 55, Rotter dam. Randweg 50.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5