Laaisle nieuws Officieren in Valkenburg beedigd Militaire parade op 3 oktober BATIG SALDO GEMEENTE OEGSTGEEST: F 50.000 Te storten in een fonds voor zwembad en sportterreinen VERKEERSLICHTEN DRUKKE HOEK WARMONDERWEG Leiden en Oegstgeest nemen kosten (f36.000) op zich VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 Lezers schrijven Hoewel Ik het betoog van de heer Henri Welbooren niet ten volle onder schrijf en met name enkele denigreren de elementen daarin moet afwijzen, vind ik, dat ook de heer Bok niet van denk fouten vrij blijft, als hy de geïncrimi neerde parade in één adem noemt met de reveille, de koraalmuziek en de dienst in de Pieterskerk, zijnde alle manifesta ties van bezinning. Ik kan me met de beste wil niet voorstellen, dat straks ook tnaar één mens uit bezinningsoverwe- gingen naar die parade gaat. Trouwens, de vraag is, dunkt mij, ge rechtvaardigd, of er op 3 oktober nog wel sprake kan zijn van echte bezinning Wat zégt het ons concreet nog, dat onze stad in een ver verleden niet onder de voet van een tyran werd vertreden? En in hoeverre zou het ons nog kunnen lukken, de essentie van 3 oktober recht streeks en verrassend te betrekken od de eigentijdse situatie? Neen, het ijle groepje kerkgangers op deze dag doet in zijn verloren gaan in de massaliteit van het feest werkelijk „vrezen", dat niet de levende bezinning, maar op z'n best de traditie hetzij blij bewust, hetzij door de geheimzinnige 3-oktoberroes voor een moment tot nieuw leven gewekt beslag op het volk heeft gelegd. Als ergens de bezin ning kan worden gemeten, dan toch wel in de kerk. Het feit dat de belang stelling voor dit punt van de feestwijzer nog steeds slinkt, duidt erop, dat er ook onder het trouwe „kerkvolk" weinigen zijn, die er behoefte aan hebben zich op deze dag ook nog eens te gaan bezinnen. Een ernstige fout maakt de heer Bok als hü zijn verdediging van de parade grondt op de gedachte dat'op 3 oktober een militaire overwinning zou worden herdacht. Men hoeft verandering van wind en opstuwing van water op een precair moment in de geschiedenis der mensheid niet eens als een Goddelijke ingreep in de bestaande constellatie te beschouwen om te erkennen dat het ontzet van Leiden een voorbeeld is van een bevrijding, die ten laatste toch bui ten de militaire mogelijkheden zou lig gen. De militaire strategie is er welis waar niet los van te denken, maar het is in wezen onjuist, hier van een duide lijke militaire overwinning te spreken. De aanduiding „wapenfeit" is dan ook naar het my voorkomt, misplaatst. Juist de geschiedenis van het hele be- Diploma-zwemmen Tal van Jongens en meisjes hebben in de Overdekte voor hun diploma gezwom men. Na afloop werd het diploma A uit gereikt aan: Cornelis Huyssoon, Monique Wachters, Attie Keiler, Tineke Jansen, Rosalie Bosch, Wilhelmina van Dugte- ren, Greetje Kettenis, Wilhelmina van Tol, Petronella van Tol, Hendrik van Tol Yvonne van Tol, Joop de Goey, Willy de Wit. Anneke de Wit, Jan de Wit, Rinet te Prevo, Joisephus Janssen. Anthonie Schenk, Cornelis Roest, Sylvia van Els- wyk, Aad Welsink, Dik Welsink, Willem Maas, Cornelis Rosmolen, Edith Duer- meijer, Catharina van Egmond, Maria Smits, Willem Kuyt, Frits Vroom, Jo hannes Binnendyk, Koert de Vries, Adrianus v. d, Marei, Vries v. d. Marei, Henricus Akerboom, Wilma Devilee, Margareta Kihkelaar, Marianne Roze- boom. Hans van Wezel. Jan Klerks. Pie- ter Brandhorst, Grietje Smit, Harry Krudde, Johan Verloop. Diploma B: Helena E. G. van Buuren, Leon van Tol, Maryke de Mooy, Paulien Bok, Arie Houwaart, Pieter Pronk, Elly Kuyt. Peter Öuint, Hendrik v. d. Ven, Hendrik Zaadnoordyk. Antje Leeuwen burg. Rien delJonge, Jacobus van Weer- lee. Jeroen Hellenberg, Anton Weidema, Joannes van Haasteren, Lydia Postma. leg van Leiden confronteert ons met de waarheid dat menseiyke berekening en kracht, ook waar deze voor de verwerke- hjking van hoge idealen worden aange wend, ontoereikend kunnen zyn. Dan wacht de mens nog slechts op hulp „van buiten af". Het is een zaak van levens beschouwing, hoe men déze hulp wil kwalificeren. Als de heer Bok de militaire demon stratie niet zonder zin vindt vóór het houden van een dienst in de Pieterskerk moet hy zich wel realiseren, dat hy „ge- vaariyk terein" betreedt. Dat gaat heel bedenkeiyk in de richting van de bede om zegening van de eigen wapenen tot vernietiging van de vijanden. Laten wij ons er in ieder geval van overtuigd hou den, dat Gods zaak in deze wereld wel eens een andere kan zijn dan de onze. En dat wy moeten trachten, ons te dis- tancieren van het „identificatiegeloof", dat met het grootste gemak Gods plan vereenzelvigt met de onze. Na driemaal het betoog van de heer Bok te hebben gelezen, meen ik. dat dit hem voornamelijk, zo niet uitsluitend is ingegeven door politieke en demonstra tieve intenties. De atoomkoppen zo snel mogelijk weg. zegt hy, maar niet voor dat dit elders ook gebeurt. En daarom: laat het volk maar zien dat we ze heb ben! In politieke zin zou ik het nog eens kunnen zijn met de heer Bok, maar ik ontken ten enenmale dat deze poli tieke visie zou meebrengen, dat wy ge legenheden als 3 oktober met dergelijk tuig nog enige positieve zin zouden kun nen geven. Daarom: geen idealisering van deze parade, maar slechts de nuchtere erken ning: militair vertoon, zonder het ge forceerde aureool van bezinning. En wat my betreft erby: ongewenst, ook al om dat de krant ons elke dag al genoeg be zinning in dit opzicht bybrengt. Zowaar verschijnt er op 3 oktober geen krant. Eén dag zonder Berlijn, Katanga. Chroesjtsjow en wat dies meer zij. Waar om zouden wij ons aan hypocrisie schul dig maken en ontkennen dat 3 oktober voor ons allen een klein roesje is? Maar de atoomkoppen komen er! Over hun gemis hoeven we onze „kop" geluk kig niet te breken. Zonder die dingen zouden we de boel danig op z'n kop zet ten. En dat zou ons de kop kunnen kos ten. Aan die gedachte bied ik gaarne het hoofd S. J. de Groot Gerrit Kasteinstraat 112, Leiden. Eis tegen „Gerrit de Stotteraar" 4 jaar Tegen de 41-jarige chauffeur Gerrit C. Blom uit de hoofdstad, bygenaamd „Gerrit de stotteraar", heeft de officier K.L.M. tarieven voor emigrantenouders Op verzoek van de Nederlandse rege ring hoopt de KLM met Ingang van 15 oktober a.s. op haar routes naar New York en Montreal aan wettige ou ders van emigranten, die voor hun emi gratie in Nederland woonachtig zyn ge weest, een korting (van 30%) te verle nen op het normale economy-klasse ta rief. Deze ouders dienen op het tydstip van aanvrage ingezetenen van Neder land te zyn. Onder dezelfde voorwaar den kan deze facilitiet ook worden ver leend aan degenen, die voogd zyn of geweest zyn over dergelyke emigranten. Rechtspersonen komen niet in aanmer king en evenmin stief- of pleegouders. By de regeringen van de VS en Canada is een verzoek om goedkeuring voor deze tarieven ingediend. De aanvrager moet een speciaal formulier indienen. Boven dien wordt deze gereduceerde tarieven alleen toegestaan, indien het verblyf der ouders in de VS of Canada niet kor ter is dan drie en niet langer dan zes maanden. Tenministe een van de ouders dient op het tydstip van de aanvrage van de reis minimaal 49 Jaar oud te zyn. Minister Beerman Grotere waarborgen tegen ontvluchtingen By de verpleging, behandeling en na zorg van terbeschikking van de rege ring gestelden, blijft een van de moei lijkste problemen hoe voorkomen kan worden dat de betrokkenen opnieuw in breuken plegen op de rechtsorde, zo schrijft minister Beerman aan de Twee de Kamer. Enige ernstige agressieve delicten, ge pleegd door terbeschikkinggestelden, hebben eens te meer de aandacht er op gevestigd dat de grootst mogelyke voor zichtigheid geboden is en voorts dat het buitengewoon moeilyk is aan de hand van de beschikbare gegevens om trent antecedenten en persoonlykheid van de betrokkene de kans te beoorde len van een hernieuwd delict Het beleid is er op gericht zegt hij om enerzUds grotere waarborgen te verschaffen tegen ontvluchtingen uit de verplegingsinrichtingen, anderzijds, om de behandeling in deze inrichtingen te intensiveren en een voorbarig verle nen van vryheden zoveel mogelyk te voorkomen. van Justitie by de rechtbank te Amster dam gisterochtend terzake van 4 geval len van diefstallen uit woningen 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest geëist. Uitspraak 5 oktober. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mar Jon. dr van G. Noorlander en E. Jonker; Yvonne Maria, dr van G. A. van Goozen en C., M. Koenen; Arthur Nico- laas, zn van K. G. v. d. Kooy en T. J. RomJjn; Cornèlis Leonardus Joseph, zn van C. A. v. d. Laan en P. M. v. d. Hoek; Albertus Petrus Johannes, zn van C. J. Sebel en T. M. A. van Dam; Roland Olaf Bertram, zn van J. D. Waasdorp en A. J. Pet; Hendrika Elisabeth, dr van C. D. Arbouw en A. W. de Vrueh; Helena, dr van C. D. Arbouw en A. W. de Vrueh; Rudolph Antonlus, zn van R. H. P. Trouw borst en P. E, M. Adam; Brlgitta Maria, dr van G. P. Baak en A. P. Bouckaert; Willem Petronella Johan. zn van M. J. Rietbroek en H. A. van der Wal; Willem Arend, zn van A. P. Jonk en A. D. van Houten; Ariaantje Maria Klazina, dr van P. Roubos en M. K. Rip; Jacob, zn van D. Kroon en C. Meel. GETROUWD H. Ginjaar en M. M. Prins; J. A. van der Westen en P. Dombl; J. Anema en G. C. C. van der Meer; H. de Bree en P. M. Pennlngs; M. J. van DIJke en H. van der Steen; C. Heuvel en J. Bakker; A. Wort- man en C. J. Semwell; D. Bontje en W. Betgen: J. H. P. Foppen en A. M. van Wijk: W. C. de Roode en A. J. van Oosten; C. Slera en A. C. van Leeuwen; H. B. Distelvelt en A. C. M. Gerdes; C. G. J. Relzevoort en I. R. Janzen. OVERLEDEN H. B. AltenA, 1 dag, zoon. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 september. Kaasmarkt aangevoerd 22 partyen'Goudse kaas en 4 partijen Leldse kaas. Noteringen: Goudse extra kwal. tot f2.38, le kwal. 12.20-2.26, 2e kwal. f 2.10-2.19, Leldse extra kwal. tot 12.70. Handel kalm. LEIDEN, 22 september. Veemarkt: aanvoer stieren 16, melkkoeien 55, vette koelen 360, varekoeien 68, graskalveren 9, vette kalveren 117, vette schapen 90, fok schapen 180, vette lammeren 1307, drach tige zeugen 22, sóhralhmen 224, biggen 447, totaal 2939 stuks. Noteringen: stieren 2.80-3.25 per kg schoon gew., melkkoeien 900-1250 per stuk, vette koelen 2.60-3.30 per kg. schoon gew., vare koelen 500-950 p. st., graskalveren 225-325 p. st., vette kalveren 2.10-2.60 p. kg levend gew., vette schapen 100-130 p. st., fokschapen 120-150 p. st., vette lam meren 95-120 pj st., drachtige zeugen 325- 425 p. st.. schrammen 70-95 p. st., biggen 45-55 p. st. Handel: stieren traag, melkkoeien rus tig, vette koelen stroef, vare koelen stil, graskalveren kalm, vette kalveren vlug, vette schapen traag, fokschapen goed, vette lammeren traag, drachtige zeugen traag, schrammen traag, biggen traag. AALSMEER. 21 september. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A. Snij bloemen: Gerbera 35-53, Bouvardia 10-25, Calla 15-28, Clematis 15-28, Chrysanten gr .bl. 30-42, ld. kl. bl. 15-22 per stuk, Lelies 55-1.40 per kelk. Freesla 60-85, Cy clamen 25-33, Iris 15-30, Ornlthogalum 15-33, Gladiolen 30-50, Dahlia 15-23 per bos. Anjers: rood 4-15, roze 4-21, wit 4-18, Orchid Beauty 7-19, Rozen: Roselandla 3-10, Parel van Aalsmeer 3-9, Geh. Duis- berg 8-20, Pechtold 3-9, Towny Gold 4-12, Mad. Ofman 3-8, Baccarat 15-40, Mon tezuma 8-18, Floriade 7-16, New Yorker 7-17, Carol 4-1, Garnette 6-14, Pink Sen sation 12-29, Sweetheart 4-12, Nymph 8-22 per 6tuk. BÊ en W. van Oegstgeest hebben de raad de begroting voor het jaar 1962 aangeboden. Een begroting, welke een batig saldo op de gewone dienst van ruim f 50.000 aamvyst op een uitgaven- totaal van tegen de zes miljoen. In hun geleidebrief op deze begroting schrijven B. en W. o.m. dat het gunstige resul taat niet is bereikt door bezuinigingen. Integendeel, de lijst van kapitaalsin vesteringen beloopt een bedrag van on geveer f 1.500.000 tegenover f 300.000 in 1961. De oorzaak van deze gunstige wen ding ligt in de tot standkoming van de nieuwe regeling van de financiële ver houding tussen het Ryk en de gemeen ten. Ook de beslissing van de ministers van Binnenlandse Zaken en van finan ciën d.d. 9 augustus 1961 op het verzoek van de gemeenteraad van 25 maart 1959 om een hogere uitkering uit het ge meentefonds heeft geleid tot het goede resultaat van de nieuwe begroting. Het streven zal er volgens B. en W. op gericht moeten zyn de in de komen de jaren ter beschikking komende mid delen in hoofdzaak te gebruiken voor rente en afschryving van nieuwe kapi- taalswerken. Overige styging van uit gaven zal zoveel mogelyk moeten wor den beperkt tot datgeen wat nodig is om styging van lasten, die bevolkingsaan was en onderhoud van nieuwe wegen en plantsoenen e.d. nu eenmaal met zich mee brengen, op te vangen. De aanleg van sportterreinen, van een nieuw zwembad, de sanering van de straat verlichting en uitbreiding van de riool waterzuiveringsinstallatie (om slechts enkele projecten te noemen) zullen der mate grote bedragen aan exploitatielas ten vragen, dat inperking op ander ge bied waarschynlyk niet te vermyden zal zijn. Fonds Om de lasten van exploitatie van nieuwe sportterreinen en van een zwem bad thans reeds te verminderen stellen B. en W. de raad voor het batig saldo van de begroting 1962 te storten in een fonds ten behoeve van deze werken. Wellicht zal het dan mogelyk zyn de „onrendabele top" van deze toekomstige uitgaven zo draaglyk mogelyk te ma SALARISPOSITIE OVERHEIDSPERSONEEL In de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken is vergaderd over de salarispositie van het overheidspersoneel. De besprekingen over dit punt zullen in de naaste toe komst worden voortgezet, waarbij de centrale commissie ernaar streeft om de regering vóór 1 januari a.s. te advi seren over het treffen van een salaris maatregel, ingaande 1 januari 1962. SOEBANDRIO IS ZEKER VAN ZIJN ZAAK! De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft vol gens het Indonesische persbureau „An- tara's verklaard dat overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indone sië reeds zeker is. Minister Soebandrio zei dat de enige kwestie was wat voor betrekkingen er tussen Indonesië en Nederland zouden zyn nadat de overdracht was geschied. Hy zei dat „de Nederlandse pogingen om het kolonialisme voort te zetten door verdeling van het Indonesische gebied onder het voorwendsel van „zelf beschikking", slechts de regeling van het geschil zouden belemmeren. Dergelyke Nederlandse pogingen in het gebied van Westelyk Nieuw-Guinea zouden vergeefs blyken te zyn. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Wybren J., zn van J. W. Buma en B. H. Boogaards; Johannes C., zn van T. A. Denies en M. L. Hankart; Helen, dr van J. van de Water en H. W. J. Douw van der Krop: Hendrik J. J., zn van A. J. J. van der Mey en W. A. H. J. Versteeg. Getrouwd: L. van der Wel, 21 Jr en U. K. I. Beuyen, 20 Jr; N. van der Plas. 32 Jr en E. van Duljvenvoorde. 23 Jr: D. de Wagt, 25 Jr en L J. M. Chaudron; L. A. G. Onderwater, 38 jr en F. Bakker. 27 Jr; M. C. F. J. Cosyn, 35 jr en M. P. E. Hens. 25 jr. Overleden: W. E. Zaalberg, w.v. Van Gelder. VOORSCHOTEN Waarschuwing tegen gebruik Deo Volente Gisteravond vergaderde de plaatseiy- ke afdeling van de N.C.V.B. in een van de lokalen van de Gereformeerde Kerk. De opkomst was groot. Spreker was ds. Rothuijzen, studentesipredikant te Lei den, met als onderwerp „Deo Volente". Spreker waarschuwde tegen ydel ge bruik van deze uitdrukking. Wij weten immers wel dat we van God afhankelyk zyn en hoeven dat niet steeds in D.V.'s uit te drukken. God wil, dat wy zalig worden. Dit gebeurt, zei ds. Rothuijzen, soms langs een wonderlyke weg, maar God's wil is duidelyk. Spreker zei, God wil ons soms door de ellende louteren. Uit de ellende van 6 miljoen vergaste joden maakt Hy de sêtaat Israël. WASSENAAR Programma Nut Het departement Wassenaar van de My. tot Nut van het Algemeen heeft het programma voor het seizoen 1961/62 bekend gemaakt. Er zullen 9 culturele avonden worden verzorgd en, traditie getrouw weer diverse excursies naar binnen- en buitenland. Nieuw in het programma is een serie van vier film avonden op dinsdagen in het Astra- theater, waarop belangrijke films zul len worden vertoond, die over het alge meen weinig in theaters draaien. Op het programma van deze filmserie staan „Shalom", een film over Israël, „Het dal der vrede", een speelfilm „Paradys on der de horizon", een tocht naar het hoog- plateau van Japan en enkele oude film kluchten uit de tijd tussen 1915 en 1925. De serie van negen Nutsavonden biedt weer een interssante verscheidenheid. Er zyn lezingen met films door mr. Th. Regout over Australië en de eilanden van de Stille Zuidzee, dr. ir. W. H. C. Knapp over de Zuidpool, Simon de Waard over Tsjecho-Slawakye en de chef-stewardess Marie Louise Crefe- coeur over Nieuw-Guinea. Aukje Karse- meyer, Herman Emmink, Pierre Palla en Wim Verhagen zullen een populaire avond verzorgen onder het motto „Met Mozart aan de wandel", Paul Niessing zal een pianorecital geven, het Carai- bisch orkest „Guyana" zal een avond verzorgen, de danseres Steffa Wine zal een lezing met film over Mexico op luisteren met Mexicaanse dansen. Het seizoen zal besloten worden met een ken ter vermindering van de lasten op avond door het beroemde Spaanse dans- toekomstige begrotingen. paar Susana en José. „Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten, on derwerping aan de krijgstucht, zo waarlijk helpe mij God Almachtig" In een hangar van de vliegbasis Val kenburg klonk deze plechtige eed. Kapitein-ter-zee-vlieger B. Sjerp nam in de functie van waarnemend commandant M.L.D. de eed van de „nieuwe" officieren, die op één na allen tot de marine-reserve behoren, af. Omdat in de directe omgeving van het platform herstelwerkzaam heden worden verricht, had de plechtigheid in een hangar plaats. Voor het „grote" ogenblik, ging de commandant dieper in op de eedsformule, waarvan hij verschil lende aspecten belichtte. Op de foto: De beëdiging van officier H. van den Akker uit Hil- legom tot luitenant-ter-zee derde klas van de Koninklijke Marine re serve. Het kruispunt Leidsestraatweg-Warmonderweg-Rijnsburgerweg is een moeilijk punt voor het verkeer. Hoewel dit een voorrangskruising is, heft dit toch het gevaar voor het verkeer niet voldoende op. Wanneer men van de Warmonderweg komt, blijft het bezwaarlijk zich in de verkeersstroom op de hoofdwegen te voegen. Ook het verkeer met rijwielen en bromfietsen op het langs de Rijnsburgerweg en Leidsestraat- weg gelegen rijwielpad schept geregeld gevaarlijke situaties. Automobilisten, die van de Warmonderweg komen concentreren zich meestal geheel op het autoverkeer op de hoofdweg en slaan daarbij, zodra de gelegenheid zich voordoet om zich bij het verkeer in te voegen, dikwijls te weinig acht op het bromfietsverkeer op het rijwielpad, waaraan uiter aard ook voorrang moet worden verleend, daar dit pad tot de hoofdweg behoort. Ter bevordering van de verkeersveiligheid is het derhalve gewenst, spe ciaal voor het verkeer komende van de Warmonderweg, het verkeer op dit kruispunt te regelen met behulp van automatische verkeerslichten. Daardit kruispunt op de grens ligt van de gemeenten Oegstgeest en Leiden, is om een dergelijke beveiliging tot stand te kunnen brengen over leg gepleegd met de gemeente Leiden. Het gemeentebestuur van Leiden is in beginsel bereid aan de totstandkoming van zulk een installatie mede te werken en de gemeenteraad voor te stellen de helft van de kosten voor rekening van deze gemeente te nemen. De kosten zouden f 36.000 bedragen. By toepassing van dit systeem wordt voorkomen, dat op de hoofdwegen vóór het kruispunt, verkeer voor rood licht staat te wachten, terwyi op de zy wegen waar het licht dan op groen staat geen verkeer aanwezig is. Het drempelsysteem biedt de moge lijkheid om op een later tydstip meer kruispunten, zowel gelegen op het grondgebied van de gemeente Leiden als gelegen op het gebied van de gemeente Oegstgeest. hierop aan te sluiten, waar door een z.g. gekoppeld systeem ontstaat. Voetgangerslichten Bovendien kannen op de installatie 1 of meer voetgangerslichten worden aan gesloten. Door de gemeente Leiden wordt nog nagegaan in hoeverre het aanbeveling verdient hiertoe reeds thans by de oversteekplaats naby de Johan de Wittstraat tot toepassing over t« gaan. Drempelsysteem meest geschikt Voor de beveiling van het onderhavige kruispunt kan het best als verkeersin- stallatie het z.g. drempelsysteem worden toegepast, met een korte fase voor het verkeer komende van de Warmonder weg. De frequentie van het verkeer op de Leidsestraatweg/Rynsburgerweg is nl. van dien aard, dat lange onderbrekingen het verkeer op die wegen te veel zouden ophopen. BEURSOVERZICHT Kleurloos en ongeanimeerd Amsterdam, 22 september. Kennelyk ziet men ter beurze op het ogenblik geen perspectieven. De markt was vandaag kleurloos en ongeanimeerd, en mede met het oog op het weekeinde waren de orders schaars. Hiermede sluit het Damrak een troosteloze week af, waarin de .tragische dood van de secre taris-generaal der VN een leidende rol heeft gespeeld. Stimulerende elementen hebben volkomen ontbroken en de beurshandel was gering. De enige ver rassing was het onveranderde Interim dividend van Kon Olie van f- 2,25 per aandeel van f. 20 nominaal over het ver grote kapitaal. Daardoor waren Olies hiere. in tegenstelling tot de ondere in ternationals, aan de vaste kant op circa 110 gulden. In Londen waren aandelen Shell-transport zeer vast gestemd maar dit was hoofdzakeiyk te danken aan het voorstel tot splitsing der gewone aande len in de verhouding 4 op 1. Mede door de zeer kalme stemming op de buitenlandse markten was de stem ming aan het Damrak vanmiddag me rendeels in mineur, behoudens voor Uni lever. die zich goed handhaafde in over eenstemming met de koers in Wallstreet. Philips opende zes punten lager op 988. was daarna 991. Hoogovens verloren zeven punten lager op 988, was daarna 991, Hoogovens verloren zeven punten. Aku was aanvankeiyk onveranderde op 386, leefde daarna op tot 388. Vandaag begon de handel ln claims Bergerhuizer Papierfabriek uit hoofde van de converteerbare obligatielening. Over de theoretische waarde van de claim liepen de meningen sterk uiteen. Men kwam tot uiteenlopende berekenin- - gen maar legde zich vrywel neer by een waarde van 193. Het was niet eenvoudig tot een notering te geraken. Voorlopig werd geadviseerd op f. 190. Scheepvaartpapieren waren aanvan keiyk aarzelend en weinig veranderd. Speciale aandacht biyft uitgaan naar de fondsen van maatschappyen, die aan deelhouder zijn van d® assurantiemaat- schappy „Brandaris". waarover aan staande maandag na de vergadering meer vernomen zal worden. Zo zakte KPM aanvankeiyk in tot 157, maar her stelde tot 159. Maatschappy Nederland was iets beter op 178% na 177%. Cultures waren ongeanimeerd en goed pryshoudend. Op de staatsfondsenmarkt wacht men op de eerste uitgifte van een lening in guldens ten laste van een bui tenlandse debiteur. Men hoort noemen als kandidaten de stad Luik. Oslo, en de Sabena. Overigens waren Nederlandse Staatsfondsen pryshoudend en stil. In het verdere verloop kwam er weinig ver andering ln d« algemene marktstem- ming en de beurs sloot ongeanimeerd. WISSELKOERSEN Amsterdam 22 september. Londen 10.17—10.17%; New York 3 61% Montreal 3.50H—3.51A; Parijs 73.51—73.56; Brussel 7.26%—7.27; Frank fort 90.44%—90.48%; Stockholm 69.97%. Zurich 83.78%—83.83%; Milaan 588.26%58.31%; Kopenhagen 52.47% 52.52%; Oslo 50.77%50.82%Wenen 14.00%14.01%; Lissabon 12.67%- 12.68 X. BEURS VAN AMSTERDAM VrUdag 22 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 5ed. '58 4% 102% 102% Ned '59 4%101}» 1011» Ned. '60-1 4% i02A 102%GB Ned. '60 II 4% 102% 102A Ned. '59 4% ioo% 100}» Ned. '60 4% ioo% 1001» Ned. '61 4% ioo% 1001» Ned. '53 3% 97% 98 Ned. Grtb. obi. 3% 85 L 85 L Ned. '47 3% 94 94% Ned. '51 3% 97% Ned.'53 I-II 3% 97% 96A Ned. '56 3% 95jg. 96 Ned. '48 3% 91% 91 Ned. bel. cert. 3% goTs Ned. '50 I-II 3% got» 901» Ned. '54 I-II 3% 92% 92% Ned. '55 I 3% 92% 92% Ned. '55-11 3% 95 Ned. *37 3 92A 93 Ned. Grtbk. obi. '46 3 93% 93% Ned. doll. ln. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 99% 991»GB Ned. 62-64 3 100HGB 100A Indië *37 3 99% 99% Indië '37 A 3 95% 96 Ned. won. bi. '57 6 110 110 Ned. won.bi. '58 4% 101A 101 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 107 GB 108 (Ter. HVA-my123 A.K.U386% 388 Deli My cert145.50 146.50 Hoogovens cert. 874% 864% Philips gem. bez. 994% 998% Unilever cert765% 763 Dordtse Petr506% 510 Kon. Petr. (50 120) 109.40 109.80 Holl. Amer. iyn 163 163 Java China Paket 160 150 K.L.M65 65.50 Kon. Ned. Stoomb.206 206% Kon. Paket My158% 159 Stoomvaart My Ned. 177% 17914 Nievelt Goudr cert. 169% 17014 v. Ommeren cert. 326 GB 325 Kon. Rott. Lloyd152% 152% Ned. Scheepv. Unie 165% 166% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 97 idem '48 (3%) 97 97 R'dam '52-1 (4%) 100% id. Id. "37 I-n (3%) 97% Z.-Holland '55 4% 100% Bankwezen Bank N. Gem. '58 5% 105 105 ld. N.W.B. '52 (4%) 100% BVG rspbr f.500 197% BVG rspbr. '52 143B 143% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95 95 Vorige Slotkoers koers v. heden 108% 90% 91% 83% 83% 88% 89 89 88% 84% 82% 82% 92% 92% L 93% 93% L 93% 93% 92% 93% 90% 97 96% 95% 94% 102}» 102% Premieleningen A'dam *53 3 A'dam *51 12%.. A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam *56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuld-Holland *59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco Amst. Bank Cultuurbank Holl. Bank Unle cert. Ned. Handelmy Rott. Bank Twentsche Bank Senembah Industrie Ondernemingen Albert Heyngl5 Berkel's Patent (v.) 310 Borsumy40i/ Calvé Delft cert. 7391G Electrolasmy333 Kon. Pap. v. Gelder 355 Kon. Ned. Grofsm. 175 Holl. Constructie 422 Ing. bur. v. Bouwnyv. 246% Internatlo 170 Int. Kunststoff. Ind 72% v. Kempen en Begeer 125% Leldse Wolspinnery 525 MUller en Co. N.B 520 520 Ned. Kabelfabr558 555 Philips pref294% 294% Rott. Droogdok My 526% 527% Sikkens Groep 822 825 Ver. Touwfabrieken 334 336 Walvisvaart 95% 95% Wernink's Betonmy. 185 185 Wilton Feyenoord 286 295 Van wyk en Heringa 92 91 Zaalberg 132 b 132% 244 363 31 211 316% 343 306 320 L 244 360 31 211 316% 346 307 426 exd. 614 310 40% 730 356 175 172 72% 125% Mijnbouw en petroleum Bill ton 2de r482% Kon. Petr. (f.20) 113.10 Amerik. fondsen Canadian Pacific R Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motore Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 484% 113.10 24A 24% 82% 82% 92 A 52% 42A 42% 52 52 48% 48% 84 83% 60% 60 37% 38% 34}» 34}» 32 u%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13